Αποστολέας Θέμα: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????  (Αναγνώστηκε 8442 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« στις: 05/02/10, 22:11 »
Πριν μερικες μερες ειχα ερθει αθηνα για να αγορασω ενισχυτη.  Αφου ειχα φτιαξει μια λιστα με μαγαζια που ηθελα να επισκεφτω για να ακουσω που θα σκορπισω τα ευρουδακια μου, πηρα την αγαπημενη μου κιθαρα και το quest αρχισε.  Βασικα ηθελα να ακουσω απο κοντα τον Diezel Einstein (100w head + 2x12cab), και να κρινω εαν θα αξιζε για εμενα η διαφορα τιμης εχοντας υπ οψιν τα οχι τοσο πλουσια features που εχουν αλλοι αρκετα καλοι ενισχυτες και σε χαμηλοτερες τιμες. Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε πολυ, ειναι μηχανιμα που μου εκανε κλικ αμεσως.  Τα καθαρα ειναι παρα πολυ καλα και τον crunch (Texas) για εμενα ειναι το πιο ωραιο crunch που εχω ακουσει.  Το Lead καναλι μπορει να σκοτωσει.  Ηχιτικα ειναι πιο ευελικτος απο οτι πολυς κοσμος νομιζει, εμενα τουλαχιστον με καλυπτει.
Το διλημα ειναι το εξης, στο ιδιο μαγαζι δοκιμασα και τον Fryette sig x.
Καθολου ασχημος, με ωραιο ηχο και με πολλα features και το πιο συμαντικο για εμενα, ειναι 3καναλος, γενικα πολυ ευελικτο μηχανιμα.
Εχει κανεις να πει κατι για τους ενισχυτες αυτους? Καλο ή κακο?
Thnx.

http://www.sfdamp.com/sigx.html
http://diezel.typo3.inpublica.de/einstein.19.0.html

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #1 στις: 06/02/10, 00:18 »
Τον Fryette δεν τον έχω ακούσει και δεν έχω άποψη γι αυτόν,πρόσφατα απέκτησα τον Einstein,εδώ αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι πολύ ευχαρίστως,αλλά μιας και τον έχεις ήδη ακούσει,τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις;

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #2 στις: 06/02/10, 09:22 »
Τον Εinstein ...παρα λιγο να τον αποκτησω και γι αυτο ειχα ψαξει καποια πραγματα στο forum της diezel.Mπορεις να τον μετατρεψεις σε ...τετρακαναλο αν θες με καλυτερη λυση τον ελεγχο μεσω midi οπου χρειαζεσαι και το g major.H ληση του footswitch εχει το προβλημα της διαφορας εντασης μεταξυ των modes.Δες τα παρακατω θεματα!

http://www.rig-talk.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=24857&hilit=unofficial

http://www.rig-talk.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=56673

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=diezel+einstein+footswitch&_sacat=See-All-Categories


Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #3 στις: 06/02/10, 12:02 »
Τον Εinstein ...παρα λιγο να τον αποκτησω και γι αυτο ειχα ψαξει καποια πραγματα στο forum της diezel.Mπορεις να τον μετατρεψεις σε ...τετρακαναλο αν θες με καλυτερη λυση τον ελεγχο μεσω midi οπου χρειαζεσαι και το g major.

Δεν χρειάζεται το G-Major για να γινει τετρακάναλος και να χρησιμοποιείται μέσω midi.
Μπορεί και με ένα midi foot pedal όπως είναι το: Behringer FCB 1010.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #4 στις: 06/02/10, 12:10 »
Δεν γινεται αυτο διοτι ο Einstein δεν εχει midi.Χρειαζεται μια μικρη μετατροπη και απ οτι καταλαβα το midi foot pedal συνδεεται με το g major (το οποιο παιζει τον ρολο του midi που δεν εχει ο ενισχυτης)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #5 στις: 06/02/10, 12:30 »
Δεν γινεται αυτο διοτι ο Einstein δεν εχει midi.Χρειαζεται μια μικρη μετατροπη και απ οτι καταλαβα το midi foot pedal συνδεεται με το g major (το οποιο παιζει τον ρολο του midi που δεν εχει ο ενισχυτης)
Αν δεν είναι midi controllable o ενισχυτής αλλά έχει έξοδο για footswitch η οποία είναι μια απλή TRS 1/4'', τότε μπορεί κάποιος να συνδέσει ένα καλώδιο που να φεύγει από την έξοδο "relay switch" του FCB1010 και να κατευθύνεται προς την υποδοχή του footswitch του Diezel, έτσι ώστε με αυτό τον τρόπο να ελέγχει την εναλλαγή των καναλιών.. Σε αυτή την περίπτωση δεν βλέπω να χρειάζεται το G-Major.. Το G-Major ή κάποιο αντίστοιχο midi πολυεφφέ που διαθέτει relay switching, χρειάζεται στις περιπτώσεις όπου το footswitch του ενισχυτή δεν είναι μία απλή TRS 1/4'' έξοδο αλλά άλλου τύπου όπως στο Peavey JSX (8-pin).. Εκεί δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το relay switch του FCB αλλά αναγκαστικά χρειάζεσαι κάτι σαν το G-Major..

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά στις φωτογραφίες φαίνεται ότι η έξοδος του channel switching του Einstein είναι η απλή 1/4'', οπότε το G-Major δεν απαιτείται για την εναλλαγή των καναλιών..

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #6 στις: 06/02/10, 13:02 »
Ο Diezel einstein ειναι κατα βαση ενας 2καναλος ενισχυτης.Το πρωτο καναλι του εχει 3 modes (clean, texas, mega) και το 2ο 1 mode (lead).To footswitch του αλλαζει τα 2 καναλια του αλλα οχι και τα modes πρωτου καναλιου γεγονος που κατα πολους τον φερνει σε μειονεκτικη θεση σε σχεση με αντιστοιχης αξιας ενισχυτες που ειναι 3καναλοι (οπως ο Fryette sig x) η τετρακαναλοι κλπ.Ο λογος της μετατροπης ειναι να μπορει κανεις να ελεγχει και τους 4 ηχους του ενισχυτη με ...το ποδι καθιστωντας τον τετρακαναλο με κοινα ρυθμιστικα για τους τρεις πρωτους ηχους.Mπορει κανεις να εχει πολυ καλους ηχους με μια ρυθμιση για τα τρια πρωτα modes αλλα ειναι καπως δυσκολο να ισοσταθμισει τις εντασεις τους.Απο τις 2 λοιπον λυσεις που προτεινονται ("τετραπλο" footswitch & midi footswitch) προτεινω τη δευτερη για την οποια απαιτειται και το g major(η κατι αντιστοιχο) συμφωνα με τους "ειδικους" του diezel forum.Στα λινκς που εδωσα περιλαμβανονται ολες οι πληροφοριες - οδηγιες.Ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη τη φορα!

« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 13:13 από the bard »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #7 στις: 06/02/10, 16:07 »
Ο Diezel einstein ειναι κατα βαση ενας 2καναλος ενισχυτης.Το πρωτο καναλι του εχει 3 modes (clean, texas, mega) και το 2ο 1 mode (lead).To footswitch του αλλαζει τα 2 καναλια του αλλα οχι και τα modes πρωτου καναλιου γεγονος που κατα πολους τον φερνει σε μειονεκτικη θεση σε σχεση με αντιστοιχης αξιας ενισχυτες που ειναι 3καναλοι (οπως ο Fryette sig x) η τετρακαναλοι κλπ.Ο λογος της μετατροπης ειναι να μπορει κανεις να ελεγχει και τους 4 ηχους του ενισχυτη με ...το ποδι καθιστωντας τον τετρακαναλο με κοινα ρυθμιστικα για τους τρεις πρωτους ηχους.Mπορει κανεις να εχει πολυ καλους ηχους με μια ρυθμιση για τα τρια πρωτα modes αλλα ειναι καπως δυσκολο να ισοσταθμισει τις εντασεις τους.Απο τις 2 λοιπον λυσεις που προτεινονται ("τετραπλο" footswitch & midi footswitch) προτεινω τη δευτερη για την οποια απαιτειται και το g major(η κατι αντιστοιχο) συμφωνα με τους "ειδικους" του diezel forum.Στα λινκς που εδωσα περιλαμβανονται ολες οι πληροφοριες - οδηγιες.Ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη τη φορα!

http://www.youtube.com/watch?v=fufU66rW45U

Κατανοητός έγινες από το πρώτο κιόλας post.. Απλά το θέμα είναι ότι ο ενισχυτής είναι 2κάναλος.. Το γεγονός ότι έχει modes στο ένα από τα 2 του κανάλια δεν τον καθιστά 4κάναλο.. Όλοι οι σύγχρονοι ενισχυτές έχουν μικρόρυθμίσεις στα κανάλια τους (buttons ή switches), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι γίνονται n-κάναλοι με αυτές τις προσθήκες.. Άσε που κατά τη γνώμη μου, για να πάρεις το 100% από τα κανάλια ενός ενισχυτή θα πρέπει να είναι πλήρως αυτόνομα.. Επομένως για να αλλάζεις τα ΚΑΝΑΛΙΑ ένα απλό FCB φτάνει.. Αν τώρα θέλεις να αλλάζεις τα MODES φαντάζομαι ότι θα υπάρχει πολύ πιο φθηνός τρόπος από το να αγοράσεις ολόκληρο rack πολυεφφέ..

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #8 στις: 06/02/10, 17:19 »
Πολύ σωστά ένα FCB1010 αρκεί για να μπορεί κανείς να αλλάξει τα modes του πρώτου καναλιού μέσω του στερεο relay switch που διαθέτει,αφού πρώτα γίνει η μετατροπή στον ενισχυτή βέβαια,εύκολη μετατροπή μεν,ακυρώνει την εγγύηση δε.

Η λύση ενός πολυεφφέ με relay switch + midi foot controller έναντι ενός ποδοδιακόπτη σίγουρα είναι καλύτερη ακριβώς για το λόγο ότι μέσω των presets θα σου δώσει τη λύση για την όποια διαφορά στην ένταση (μόνο στο 1ο κανάλι παρατηρείται) δημιουργείται μεταξύ των 3 modes.

Εδώ να πούμε ότι τα 3 modes του πρώτου καναλιού έχουν επίδραση και στο 2ο (lead) κανάλι,επι της ουσίας υπάρχουν 2 κανάλια με 6 modes σύνολο.
Σε κάθε περίπτωση είναι ένας 2κάναλος ενισχυτής όπως σωστά ειπώθηκε,με ουσιαστικά και πολύ χρήσιμα modes όμως.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #9 στις: 06/02/10, 18:18 »
Τι ακριβως κανουν στο 2ο καναλι τα modes του πρωτου? Καποτε σκεφτηκα και εγω να τον παρω αυτον τον ενισχυτη, αλλα με απωθησε η τιμη του καινουριο σε συναρτηση με τον περιορισμο των καναλιων. Για μεταχειρισμενος δε θα ειχα προβλημα αλλα ειναι πιο σπανιος και απο τη Μενεγακη να απαγγελλει τη θεωρια των υπερχορδων...

Γενικα 4 modes με κοινο eq, δε γινεται δουλεια ετσι...για Live παντα. Σπιτι η στουντιο αλλο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #10 στις: 06/02/10, 18:20 »
Ok αν γινεται midi controllable μονο με το FCB χιλιες φορες καλυτερα.Συγγνωμη αν προκαλεσα συγχυση (λογο της ελλειψης γνωσεων).Θελησα αρχικα να παρουσιασω στον DarkHorse 2 δοκιμασμενες λυσεις που βρηκα ωστε να μην ¨υστερει" ο einy τοσο πολυ σε σχεση με τον SigΧ.OΚ δεν γινεται τετρακαναλος με την κλασσικη ενοια αλλα αποκτα επιπλεον ευελιξια.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #11 στις: 06/02/10, 20:48 »
Τι ακριβως κανουν στο 2ο καναλι τα modes του πρωτου?

Σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις με διάφορα gain stages.
Πρακτικά αυτό που κάνει είναι να κομπρεσάρει περισσότερο,δίνει περισσότερο sustain στις νότες και αν αρχίσεις τα bends...ξεχνας να πάρεις τη γυναίκα τηλέφωνο για ώωωρες!  :D

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #12 στις: 07/02/10, 22:30 »
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
  Το Rigtalk το ξερω, καλη φαση. Λεει αρκετα για το aftersales customer service της Diezel -μεχρι και ο ιδιος ο Peter Diezel θα απαντησει σε τυχον ερωτηματα και προβληματα. Και η αληθεια ειναι οτι για εμενα παιζει ρολο στο που θα επενδυσω για εναν ακριβο ενυσχιτη.  Αλλα το ερωτημα ειναι εαν οι κατοχοι του Einstein ειναι οκ με την θυσια ευεληξιας για το ηχιτικο αποτελεσμα. Ετσι οπως τον ακουσα, νομιζω πως θυσιαζω το τριτο καναλι για αυτο που ακουσα, πολυ κ..λα ηχος.
Εαν και ειμαι σχεδον σιγουρος πλεον οτι θα παρω Einstein, κανεις που να εχει αρκετη εμπηρια απο Fryette sig x να πει 2 λογια τι του αρεσει τι οχι κτλ?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #13 στις: 08/02/10, 17:30 »
Αφού άκουσες και τους 2 και σου αρέσει το voicing τους εξίσου,αλλά χρειάζεσαι οπωσδήποτε 3 ανεξάρτητα κανάλια,τον Fryette βλέπω ως ιδανικότερη επιλογή.

Έναι καθαρά θέμα τι χρειάζεται κανείς,εμένα δεν μου χρειάζονται 3 ανεξάρτητα κανάλια,παίζω πολύ με το volume της κιθάρας και είναι τεράστιας σημασίας να παίρνω αυτό που θέλω σε όλο το εύρος του,αυτό έχω ως προτεραιότητα.Φυσικά και δεν θα με χάλαγε να υπήρχε ακόμα ένα κανάλι στον Einstein,με την ποικιλία που σου προσφέρει όντως νιώθεις ότι θυσιάζεις κάτι,ίσως κάποτε κάνω και τη μόντα,τα χαρακτηριστικά και η ευελιξία ενός ενισχυτή είναι μόνο το ένα μέρος της εξίσωσης, τα βάζεις όλα αυτά κάτω και αποφασίζεις.

Και κάτι ακόμα,επειδή διαβασα το θέμα σου στο Rigtalk και είδα κάποιο σχόλιο,αν κάποιος δεν ακούει διαφορά στο 2ο κανάλι όταν αλλάζεις τα modes,τότε κάτι δεν πάει καλά με τον ενισχυτή του,φυσικά και οι διαφορές είναι μικρές,αλλά μπορεί να σε πάει εκεί που με άλλους απλά δεν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #14 στις: 08/02/10, 18:37 »
Serviani, το παρακατω το διαβασα στο Site της Diezel. Απο οτι καταλαβαινω δεν θα επρεπε να επηρεαζει η αλλαγη mode του πρωτου καναλιου τον ηχο στο δευτερο καναλι, γιατι αλλιως θα ειχε 6 ηχους ο ενισχυτης και οχι 4.  Εσυ, απο οτι καταλαβα, ακους καποια διαφορα στο 2 καναλι αν παιζεις με τα mode του πρωτου.  Το ιδιο λενε μερικοι και στο Rigtalk, αλοι παλι λενε το αντιθετο...


"Introduced in 2005, Einstein is a small sized head or combo with four sounds located in two channels. It switches without midi, but comes with two loops and a recording output, that can be hooked directly to your mixing console or PA. It has two switchable master volumes, who expand the sonic abilities further.

The sounds are a sparkling clean, a pretty vintage sounding crunch (goes from SRV to AC/DC) and the typical Diezel mega-crunch of mode three in the first channel.

The lead, the unique sound-mode of channel two, is fluid and is able to make you and your guitar either sing or cry, either scream or shout. "

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #15 στις: 08/02/10, 20:07 »
Πετρο, μολις διαβασα το ποστ σου στο Rigtalk.  Κατι μου λεει οτι ο αλλος Πετρος (Diezel), μαλλον το εκανε κατα λαθος, μιας και αλλοι μιλανε για channel bleed. Αλλα για να δουμε τι θα πει... παντως οπως και να χει με βλεπω να γινομαι πολυ συντομα κατοχος Einstein.  Αληθεια τι καμπινα εχεις?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #16 στις: 08/02/10, 20:51 »
DarkHorse επίτηδες έκανα αυτό το σχόλιο γιατί θέλω να τον τσιγκλίσω πάνω στο θέμα,κινούμαι βάσει πλάνου δηλαδή...χαχαχα
Εκτιμώ πολύ ότι ο ίδιος απαντά σε κάποια θέματα αλλά μην είσαι πολύ σίγουρος ότι θα μας απαντήσει σε αυτό,και αν το κάνει σίγουρα δεν θα μπεί σε λεπτομέρειες,έχω καταλάβει ότι αποφεύγει να αναφέρει δημοσίως τεχνικά θέματα πάνω στη δική του έρευνα για ανταγωνιστικούς λόγους όπως καταλαβαίνεις και γω το ίδιο θα έκανα να σου πω την αλήθεια.
Δεν ξέρω αν αυτό του βγήκε κατα λάθος όπως λες (προσωπικά σχεδόν το αποκλείω) αλλά εγω το απολαμβάνω!

Είμαι σε αναζήτηση μιας καλής καμπίνας που τη θέλω για το χώρο μου μόνο αλλά δεν βιάζομαι,ή θα είναι 1x12 oversized ή μια 2x12.
Το άσχημο είναι ότι αυτές που θέλω να ακούσω δεν υπάρχουν Ελλάδα,για την ώρα βολεύομαι με μια 1x12.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #17 στις: 08/02/10, 21:32 »
Ειχα παει στον Κουρμπη πριν μια εβδομαδα περιπου, και δοκιμασα μια VHT και μια B52 -νομιζω δεν ειμαι σιγουρος τωρα.  Η VHT ακουγοταν πολυ ωραια αλλα 800 ευρω...
με τα ιδια περιπου παιρνεις Diezel.  Αυτο που ξερω ειναι οτι η VHT δεν ειχε V30's αλλα νομιζω G12H κατι... η αλλη ειχε V30's ( και γενικα επικρατει η αποψη οτι ειναι καλη επιλογη για Einstein τα V30's). Αλλα εμενα η VHT ακουγοταν πολυ καλυτερα.  Τελικα ειναι πολυ πιθανον να την παρω εκτος εαν ο κουρμπης φερει καμπινες Diezel τις επομενες 2-3 εβδομαδες για να ακουσω την διαφορα.  Οσο για τον Πιτερ, συμφωνω μαζι σου. Α, οταν εισαι στο 2 καναλι, και αλλαζεις mode στο πρωτο παιζουν ρολο και οι ρυθμησεις του πρωτου καναλιου?
Δημητρης.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #18 στις: 08/02/10, 22:40 »
Δημήτρη πριν καμιά βδομάδα καθημερινή πρωί αν θυμάμαι καλά,είχα πεταχτεί στον Κουρμπή για κάτι που ήθελα και ήταν κάποιος εκεί που ετοιμαζόταν να ακούσει τον Einstein,μπορεί και να ήσουν εσυ!

Πράγματι τσιμπημένες οι VHT και ναι δεν φοράνε V30's,τωρά κατα πόσο ταιριάζουν τα συγκεκριμένα μεγάφωνα με τον ενισχυτή είναι περι ορέξεως που λέμε.Σύμφωνα με την δική μου οπτική ήχος αναφοράς θα μπορούσε να θεωρηθεί ακούγοντας τον ενισχυτή με τις δικές τους καμπίνες πρώτα και μετά συγκρίσεις με άλλες.Πάντως απο ότι μου είχε πει ο Παναγιώτης περιμένει να του έρθουν κατι Diezel καμπίνες,τώρα το πότε δεν έχω ιδέα,αλλά αφού σου άρεσε η VHT αυτό είναι που έχει σημασία.

Όσο για το άλλο που με ρώτησες,τα βασικά ρυθμιστικά στα κανάλια είναι εντελώς ανεξάρτητα για το καθένα,μάλιστα επιδρούν στον ήχο με διαφορετικό τρόπο,(αυτό το έχει δηλώσει και ο ίδιος ο Peter),μοιράζονται το presence και deep.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #19 στις: 08/02/10, 22:48 »
Για καποιο Jack? για fender?  Παντως εαν κατασταλεξεις σε 2χ12, για πες. Το ιδιο θα κανω και εγω.  Ο παναγιωτης ειπε σε 2-3 εβδομαδες περιπου περιμενε παραλαβη και καμπινες και κεφαλες.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/10, 22:53 από DarkHorse »

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #20 στις: 08/02/10, 22:52 »
Εγω και η fender δεν τα πάμε πολύ καλά παρέα,για κάτι λάμπες είχα πάει.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #21 στις: 08/02/10, 22:53 »
για pre amp tubes? v2...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #22 στις: 08/02/10, 22:55 »
χαχαχα ναι...κοίτα σύμπτωση!

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #23 στις: 24/02/10, 22:34 »
Απο την Δευτερα που εφερα τον Einstein σπιτι δεν μπορουσα να αφησω την κιθαρα απο τα χερια μου   ;D
Τελικα πηρα την VHT (Fryette) Fat Bottom 2x12, την οποια εκανα Α/Β με αλλες 3 και ξαφνικα η αποφαση καμπηνας ηταν πλεον ξεκαθαρη, δυστηχως δεν ειχε φερει ακομα τις Diezel (σε 3 εβδομαδες ειπε ο Αντρεας θα τις εχουν) -Πετρο εαν τελικα παρεις την 2χ12 Diezel περιμενω εντυπωσεις. BTW Η VHT φοραει EMINENCE P50E.  Με την πρωτη ευκαιρια θα ποσταρω φωτο και review.
Πρεπει να πω οτι κεφαλη και καμπινα, τα αγορασα απο Κουρμπη λιγο ακριβοτερα (μολις 2,5%) απο τα μεγαλα online stores.  Η εξυπηρετηση ηταν αψωγη καθως και το Customer support.  Αυτα για τωρα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel Einstein ή Fryette sig x ??????
« Απάντηση #24 στις: 24/02/10, 23:29 »
Η συγκεκριμενη καμπινα ειναι απο τις καλυτερες που εχω ακουσει ποτε μου, πραγματικα πολυ καλη, λιγο η κατασκευη, λιγο τα μεγαφωνα (εχω και μια συμπαθεια στα eminence, τα συγκεκριμενα ειδικα βγαινουν μονο για τις vht καμπινες) και το αποτελεσμα ειναι super, απιστευτο low end. Την ειχα δοκιμασει στο ιδιο μαγαζι με το B-52 AT-100, η αντιστοιχη καμπινα B-52 με τα v30 εξυνε αρκετα σε σχεση με τη vht, θα το καταλαβες κι εσυ ευκολα φανταζομαι :) Anyway, με γειες ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
71 Απαντήσεις
30688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/14, 08:54
από adr1anos
1 Απαντήσεις
6738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/16, 13:40
από adr1anos