Αποστολέας Θέμα: Ambient Routes  (Αναγνώστηκε 3024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ambient Routes
« στις: 24/02/10, 00:23 »
Παλι πισω στα γεννοφασκια μας! Ambient στυλ ( νομιζω δηλαδη ) με την αγαπημενη μου double speed guitar τεχνικη ηχογραφησης ( περιττο να πω το editing που επεσε μετα το περασμα απο τη κασσετα στο DAW μου  0:) ). Με εξαιρεση τις κιθαρες και τα drums, τα υπολοιπα ερχονται απο τα αγαπημενα μου Yamaha S80 και Kawai 5000 ( ε, εαν δεν ευλογησεις τα γενια σου, ποιον θα ευλογησεις; ).
Οσο για τη φωνη...ε..δεν ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβει κανεις πως ηχογραφηθηκε και τι εφφε χρησιμοποιηθηκαν  ;) ( πριν κατεβασετε, να ειδοποιησω πως δεν περιεχει τραγουδι, οποτε μην σας παρασερνει το γεγονος πως αναφερομαι σε φωνη )

Καλο βασαν..ε..ακροαση!  ;D

http://rapidshare.com/files/354881378/Ambient.mp3
ή
http://www.box.net/shared/azrrzmbjhn
 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Ambient Routes
« Απάντηση #1 στις: 24/02/10, 10:06 »
Αυτό ήταν που δεν ασχολείσαι; ;D
Πολύ ξεχωριστή σύνθεση Θανάση, είχα καιρό να ακούσω κάτι τέτοιο στη στήλη!Θέλω λεπτομέρειες για τις φωνές, εφέ κ.λ.π. :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ambient Routes
« Απάντηση #2 στις: 24/02/10, 10:24 »
Ε, σιγα την ασχολια! Ambient ειναι, "ελα παππου να σου δειξω τα χωραφια σου" ;D

Θα αφησω λιγο τους ειδικους του forum να μαντεψουν και μετα θα αναφερθω στο θεμα της φωνης ( αν και δε ξερω ποσο χρησιμο ειναι για ενα κανονικο τραγουδι αυτος ο ηχος ).

Ευχαριστω για την ακροαση!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ambient Routes
« Απάντηση #3 στις: 24/02/10, 13:58 »
με πηγες 10-12 χρονια πισω και μου θυμησες κατι παρτυ που καναμε τοτε με μια παλιοπαρεα.
πολυ καλο μπραβο. :up :up :up


Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ambient Routes
« Απάντηση #4 στις: 24/02/10, 23:44 »
το πρωτο που ακουω απο εσενα σε αυτο το στυλ.......οπως παντα ηχητικα τρομερη δουλεια, πολύ προσεγμενη παραγωγη, και διακρινω μια μικρη δόση ολντφιλντ, στις νταμπλ κιθαρες...βεβαια πρεπει να πω πως προτιμω τα πιανιστικα, ονειρεμενα σου...η μουσικη ετουτη εδώ, σε παραπεμπει σε κατι χημερωματα σε περιεργα νησια, πίνοντας ενα κοκταιλ σε καποιο μπαρ, πλαι στο κύμα, και να χαλαρωνεις...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ambient Routes
« Απάντηση #5 στις: 25/02/10, 12:10 »
Let me know, γενικα και για μενα η ambient μουσικη ειχε συνδεθει με ατελειωτες ωρες στην παραλια με "ψειρες" ακουστικα και το CD player ( mp3 αφαντο τοτε ) να παιζει συνεχως ( μεχρι που ειχα καψει ενα philips audio cd player τοτε )... Ομορφες εποχες, τοτε που οι "Εψιλον" ή και οι Tangerine Dream ( μιλαμε για 1990-1996 ) εκαναν θραυση στο ελληνικο ηλεκτρονικο κοινο...

Βαγγελη, ο Oldfield ηταν μαστορας στις double speed κιθαρες αλλα και στο παιξιμο του. Εγω απλως μιμουμαι τη τεχνικη με τα double speed περασματα ( ακομα να βρω αξιοπιστη τεχνολογια για να κανει ψηφιακα το ιδιο πραγμα που κανει το tape deck ), οχι ομως και το παιξιμο ( αλιμονο :D ). Σιγουρα ειναι μακρια απο τα συνηθισμενα ακουσματα, αλλα απο το 1999 μεχρι το 2001 μονο με electro ασχολιομουν ( αθανατο Storm της Arturia ). ;)  Απεχει ομως αρκετα απο bar/beach music γιατι ειναι πιο ερασιτεχνικο!

Ευχαριστω για την ακροαση ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ambient Routes
« Απάντηση #6 στις: 25/02/10, 13:43 »
:o
Ερασιτεχνικό; Έχω ακούσει πολύ πιο μέτρια πράγματα σε lounge συλλογές μεγάλων δισκογραφικών! Πολύ ωραίο, μπράβο.  :up
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ambient Routes
« Απάντηση #7 στις: 25/02/10, 14:32 »
νομίζω πως αν ακούσετε τα άλλα, τα διαφορετικά, του φρι, η λέξη ερασιτεχνικο θα κερδισει μια άλλη έννοια απο την γνωστή...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ambient Routes
« Απάντηση #8 στις: 25/02/10, 18:22 »
Let me know, γενικα και για μενα η ambient μουσικη ειχε συνδεθει με ατελειωτες ωρες στην παραλια με "ψειρες" ακουστικα και το CD player ( mp3 αφαντο τοτε ) να παιζει συνεχως ( μεχρι που ειχα καψει ενα philips audio cd player τοτε )... Ομορφες εποχες, τοτε που οι "Εψιλον" ή και οι Tangerine Dream ( μιλαμε για 1990-1996 ) εκαναν θραυση στο ελληνικο ηλεκτρονικο κοινο...


ok την φωτο την εβαλα γιατι κατι εψαχνα εκεινη την στιγμη που ακουγα το δικο σου.
η Σαντορινη ειναι το αγαπημενο μου μερος με δευτερο την Λευκαδα.
τωρα τα παρτυ που σου ελεγα μιας και ασχολεισαι θα τα ηξερες 100% αλλα δεν θα αναφερθω σε ονοματα για πολλους λογους. ;)

:o
Ερασιτεχνικό; Έχω ακούσει πολύ πιο μέτρια πράγματα σε lounge συλλογές μεγάλων δισκογραφικών! Πολύ ωραίο, μπράβο.  :up
εχεις δικιο 10000%

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ambient Routes
« Απάντηση #9 στις: 25/02/10, 20:39 »
Let me know, καλο ειναι να λεμε και κανα ονομα, γιατι ξεχνιουνται ολοι αυτοι οι μουσικοι με την παροδο του χρονου και τη μαζοποιηση της μουσικης παραγωγης. Και εκεινες οι εποχες οχι μονο χαρακτηρισαν την electro pop, αλλα εφεραν αρκετα ethnic στοιχεια σε αλλα ειδη μουσικης στην Ελλαδα! Οχι, γιατι πιστευουμε πως εκεινο το καιρο μονο ο Yanni δημιουργουσε με ελληνικα μοτιβα!

Νομιζω πως υπερβαλετε για το ερασιτεχνικο ( ειπαμε, ανεργος ακομα..δε μπορω να πληρωνω τοσα σε τραπεζες ;D ). Υπαρχουν παρα πολλες ωραιες παραγωγες ambient απο ερασιτεχνες στο εξωτερικο ( και στο εσωτερικο ενδεχομενως, αλλα λογω απουσιας εχασα επαφη ) που θα αξιζαν μια καλη θεση σε δισκογραφικη δουλεια...ομως μονο εκει εφτασαν :/

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/04, 09:18
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
1838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/05, 10:38
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
3760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 14:30
από profsokin
3 Απαντήσεις
3750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 13:32
από adr1anos