Αποστολέας Θέμα: Blinds On The Windows by blackmorefan  (Αναγνώστηκε 4426 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Blinds On The Windows by blackmorefan
« στις: 16/04/10, 20:46 »
Μετα απο τρομακτικες προσπαθειες καταφερα επιτελους να γραψω ενα κομματι ακομα (μονο τους στιχους)
Στιχουργικα θυμιζει τις μπαλαντες της δεκαετιας του '80 αν κ τα αγλικα μου (ναι ειναι σε αγγλικο στιχο  :o) δν ειναι κ σε τοσο καλο επιπεδο (15 χρονων γαρ)
Θα χαιρομουν αν μοιραζοσασταν τις αποψεις σας μαζι μου
Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας


Every night the same old dreams come back
Every night I hear some strange voices in the dark
The only solution is to go out till late
And every road leads to our old known place
And I can’t hold my tears I break down and cry
And I keep asking myself what went wrong which were the reasons why

And then I come to your apartment
To find that you are not there
I see the blinds on the windows, I leave a message
I love you take care

Every night I feel down since you last said goodbye
Every night I keep thinking of how to get away, I can try
But whatever I do your memory stays
And I remember you left without leaving no trace
And I can’t hold my tears I break down and cry
And I keep asking myself what went wrong which were the reasons why


And then I come to your apartment
To find that you are not there
I see the blinds on the windows, I leave a message
I love you take care


Every night I can’t cope with the troubles I’m in
Every night my mind turns insane, I get mean
I’m out of control and I’m shouting your name
And my heart is broken I don’t feel no more shame
And I can’t hold my tears I break down and cry
And I keep asking myself what went wrong which were the reasons why

And then I come to your apartment
To find that you are not there
I see the blinds on the windows, I leave a message
I love you take care
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Αρέθα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #1 στις: 17/04/10, 14:15 »
Πολύ μου άρεσε και για τις εικόνες που είναι σαν από ταινία και για την ομολογία που ειναι  μέσα από καρδίας!!!! Το φαντάστηκα τραγούδι που να παίζει και ενα ακορντεόν δυνατά... :)

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #2 στις: 17/04/10, 14:23 »
Σ' ευχαριστω πολυ οντως οι στιχοι του τραγουδιου μου ηρθαν στο μυαλο μετα απο συζητησεις για αναλογες ταινιες αν κ εγω το φανταζομαι να παιζει σε χαμηλο τεμπο με ενα αρκετα μεγαλο σολο  ;D ;D ;D του στιλ "is this love" απο whitesnake
Και παλι σ ευχαριστω να 'σαι καλα
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #3 στις: 17/04/10, 16:51 »
(15 χρονων γαρ)
Θα χαιρομουν αν μοιραζοσασταν τις αποψεις σας μαζι μου

Θα μου επιτρέψεις να σου πω λόγω ηλικίας - δικής μου - και επομένως πείρας, πως έχεις πολλά να μάθεις για τη ζωή, τη γλώσσα, την ποίηση, τη μουσική κ.λ.π.
Είναι νωρίς ακόμα, μη βιάζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #4 στις: 17/04/10, 17:49 »
Συμφωνώ με τον Γιάννη κι επαυξάνω...
Δεν είναι όλα τόσο απλά όσο φαίνονται, θέλουν γνώση, δουλειά και επιμονή ;)

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #5 στις: 18/04/10, 11:19 »
Ευχαριστω πολυ kuiper και gkou για το χρονο που αφιερωσατε κ διαβασατε τους στιχους μου και για την καλοπροεραιτη κριτικη σας
Να 'σται καλα  ;) ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #6 στις: 19/04/10, 16:41 »
γεια σου!!
πρωτα απο ολα μπραβο για την προσπαθεια!! συνεχισε ετσι!!
η μονη συμβολη που νομιζω οτι θα μπορρουσα να σου δωσω ειναι πως οταν γραφεις σε αγγλικο στιχο μην σκεφτεσαι με την λογικη της ελληνικης γλωσσας. Ειδικα οταν εχεις στο νου σου να γραψεις στιχους για τραγουδι. Οι  "αγγλικοι" στιχοι (οι "βρετανικοι" σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο ενω οι  "αμερικανικοι" λιγο λιγοτερο) βασιζονται σε πολυ χαλαρες συντακτικες φορμες. Αυτο ακουγεται λιγο παραξενο αλλα αν μελετησεις λιγο προσεκτικα τους στιχους θα δεις οτι αυτη η παρεκκλιση μπορει να βοηθησει παρα πολυ και να γινει πιο ομορφο ακουστικα το εργο σου.

Μια ακομα παρατηρηση που θα εκανα ειναι πως αν σε ενδιαφερει να γραφεις στιχους για τραγουδια δεν θα πρεπει να σε απασχολει τοσο πολυ ουτε το μετρο ουτε η ομοιοκαταληξια. Ακουγεται παραξενο αυτο αλλα νομιζω πως ειναι ετσι. Δωσε μεγαλυτερη σημασια στο τι θες να πεις και μην "χαραμιζεις" λεξεις για να πετυχεις μια ομοιοκαταληξια ουτε να υποκυπτεις στο "ραβε - ξυλωνε" για να πετυχεις το μετρο.

Στην ηληκια που εισαι το πιο δυσκολο πραγμα τεχνικα ειναι να συγκρατηθεις. Δηλαδη να συγκρατησεις τα συναισθηματα τις εκφρασεις ακομη και την τεχνικη σου. Προσπαθεισαι να γραψεις λιγο πιο cool και λιτα... απεφυγε τις πολυ εντονες εκφρασεις , απεφυγε τα πολλα λογια , χαλαρωσε αν χρειαστει την ομοιοκαταληξια , σταματα να φοβασαι μηπως χασεις το μετρο  και αν μπορεις διαβασε αγγλικους στιχους και παρατηρησε την συνταξη.

Επισης (χωρις αυτο να ειναι ο κανονας) καθε τραγουδι ειναι μια ιστορια. Μιλαει για κατι και πρεπει να εχει μια λογικη σειρα. Θα πρεπει λοιπον να εχει εναν ειρμο. Να πιανεις απο το χερι αυτον που το ακουει και να τον πηγαινεις καπου. Αυτο ειναι κατι παρα πολυ δυσκολο να το πετυχεις (περισσοτερο απο οσο ακουγεται) αλλα ειναι παρα πολυ ευκολο να ελεγξεις αν το καταφερες. Αυτο που κανω εγω ειναι να διαβαζω οτι γραφω αναποδα. Δηλαδη αντι να παω απο την πρωτη στροφη στην τελευταια να πηγαινω απο υην τελευταια στην πρωτη. Αν οταν ακολουθεις την αντιστροφη πορεια δεν βλεπεις μια αλλαγη στο τραγουδι , δηλαδη οταν ειτε το διαβασεις απο την αρχη προς το τελος ειτε το διαβασεις απο το τελος προς την αρχη ειναι νοηματικα και λογικα το ιδιο πραγμα σημαινει οτι δεν εχει κανει καμια διαδρομη το τραγουδι. Εκει απο οπου πηρες τον ακροατη στην πρωτη στροφη εκει τον αγησες. Και αυτο τελικα δεν ειναι ωραιο.

Προσεξε αυτο

Every night I can’t cope with the troubles I’m in
Every night my mind turns insane, I get mean
I’m out of control and I’m shouting your name
And my heart is broken I don’t feel no more shame
And I can’t hold my tears I break down and cry
And I keep asking myself what went wrong which were the reasons why

And then I come to your apartment
To find that you are not there
I see the blinds on the windows, I leave a message
I love you take care


Every night I feel down since you last said goodbye
Every night I keep thinking of how to get away, I can try
But whatever I do your memory stays
And I remember you left without leaving no trace
And I can’t hold my tears I break down and cry
And I keep asking myself what went wrong which were the reasons why

And then I come to your apartment
To find that you are not there
I see the blinds on the windows, I leave a message
I love you take care

Every night the same old dreams come back
Every night I hear some strange voices in the dark
The only solution is to go out till late
And every road leads to our old known place
And I can’t hold my tears I break down and cry
And I keep asking myself what went wrong which were the reasons why

And then I come to your apartment
To find that you are not there
I see the blinds on the windows, I leave a message
I love you take care

ειναι το τραγουδι σου παιγμενο αναποδα. Βλεπεις οτι ειναι ενα και αυτο με το "κανονικο" κομματι? Δεν υπαρχει καμια απολυτως διαφορα. Αυτο παει να πει οτι δεν μετακινηθηκες σε κανενα επιπεδο. Και οταν το κανεις αυτο κινδυνευεις να γινεις "φλυαρος".

Αυτα ειχα να παρατηρησω εγω σαν "ακροατης". Συνεχισε να το ψαχνεις παντως!!

γεια χαρα


Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #7 στις: 19/04/10, 17:06 »
Eίσαι super  ;D αρκεί να πείσης και την μάνα σου να πάρεις την κιθάρα να του βρείς και μια μελωδία  ;)  :solo :metal :metal :metal
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #8 στις: 19/04/10, 17:09 »
γεια σου!!
πρωτα απο ολα μπραβο για την προσπαθεια!! συνεχισε ετσι!!
η μονη συμβολη που νομιζω οτι θα μπορρουσα να σου δωσω ειναι πως οταν γραφεις σε αγγλικο στιχο μην σκεφτεσαι με την λογικη της ελληνικης γλωσσας. Ειδικα οταν εχεις στο νου σου να γραψεις στιχους για τραγουδι. Οι  "αγγλικοι" στιχοι (οι "βρετανικοι" σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο ενω οι  "αμερικανικοι" λιγο λιγοτερο) βασιζονται σε πολυ χαλαρες συντακτικες φορμες. Αυτο ακουγεται λιγο παραξενο αλλα αν μελετησεις λιγο προσεκτικα τους στιχους θα δεις οτι αυτη η παρεκκλιση μπορει να βοηθησει παρα πολυ και να γινει πιο ομορφο ακουστικα το εργο σου.

Μια ακομα παρατηρηση που θα εκανα ειναι πως αν σε ενδιαφερει να γραφεις στιχους για τραγουδια δεν θα πρεπει να σε απασχολει τοσο πολυ ουτε το μετρο ουτε η ομοιοκαταληξια. Ακουγεται παραξενο αυτο αλλα νομιζω πως ειναι ετσι. Δωσε μεγαλυτερη σημασια στο τι θες να πεις και μην "χαραμιζεις" λεξεις για να πετυχεις μια ομοιοκαταληξια ουτε να υποκυπτεις στο "ραβε - ξυλωνε" για να πετυχεις το μετρο.

Στην ηληκια που εισαι το πιο δυσκολο πραγμα τεχνικα ειναι να συγκρατηθεις. Δηλαδη να συγκρατησεις τα συναισθηματα τις εκφρασεις ακομη και την τεχνικη σου. Προσπαθεισαι να γραψεις λιγο πιο cool και λιτα... απεφυγε τις πολυ εντονες εκφρασεις , απεφυγε τα πολλα λογια , χαλαρωσε αν χρειαστει την ομοιοκαταληξια , σταματα να φοβασαι μηπως χασεις το μετρο  και αν μπορεις διαβασε αγγλικους στιχους και παρατηρησε την συνταξη.

Επισης (χωρις αυτο να ειναι ο κανονας) καθε τραγουδι ειναι μια ιστορια. Μιλαει για κατι και πρεπει να εχει μια λογικη σειρα. Θα πρεπει λοιπον να εχει εναν ειρμο. Να πιανεις απο το χερι αυτον που το ακουει και να τον πηγαινεις καπου. Αυτο ειναι κατι παρα πολυ δυσκολο να το πετυχεις (περισσοτερο απο οσο ακουγεται) αλλα ειναι παρα πολυ ευκολο να ελεγξεις αν το καταφερες. Αυτο που κανω εγω ειναι να διαβαζω οτι γραφω αναποδα. Δηλαδη αντι να παω απο την πρωτη στροφη στην τελευταια να πηγαινω απο υην τελευταια στην πρωτη. Αν οταν ακολουθεις την αντιστροφη πορεια δεν βλεπεις μια αλλαγη στο τραγουδι , δηλαδη οταν ειτε το διαβασεις απο την αρχη προς το τελος ειτε το διαβασεις απο το τελος προς την αρχη ειναι νοηματικα και λογικα το ιδιο πραγμα σημαινει οτι δεν εχει κανει καμια διαδρομη το τραγουδι. Εκει απο οπου πηρες τον ακροατη στην πρωτη στροφη εκει τον αγησες. Και αυτο τελικα δεν ειναι ωραιο.

Προσεξε αυτο

Every night I can’t cope with the troubles I’m in
Every night my mind turns insane, I get mean
I’m out of control and I’m shouting your name
And my heart is broken I don’t feel no more shame
And I can’t hold my tears I break down and cry
And I keep asking myself what went wrong which were the reasons why

And then I come to your apartment
To find that you are not there
I see the blinds on the windows, I leave a message
I love you take care


Every night I feel down since you last said goodbye
Every night I keep thinking of how to get away, I can try
But whatever I do your memory stays
And I remember you left without leaving no trace
And I can’t hold my tears I break down and cry
And I keep asking myself what went wrong which were the reasons why

And then I come to your apartment
To find that you are not there
I see the blinds on the windows, I leave a message
I love you take care

Every night the same old dreams come back
Every night I hear some strange voices in the dark
The only solution is to go out till late
And every road leads to our old known place
And I can’t hold my tears I break down and cry
And I keep asking myself what went wrong which were the reasons why

And then I come to your apartment
To find that you are not there
I see the blinds on the windows, I leave a message
I love you take care

ειναι το τραγουδι σου παιγμενο αναποδα. Βλεπεις οτι ειναι ενα και αυτο με το "κανονικο" κομματι? Δεν υπαρχει καμια απολυτως διαφορα. Αυτο παει να πει οτι δεν μετακινηθηκες σε κανενα επιπεδο. Και οταν το κανεις αυτο κινδυνευεις να γινεις "φλυαρος".

Αυτα ειχα να παρατηρησω εγω σαν "ακροατης". Συνεχισε να το ψαχνεις παντως!!

γεια χαρα



Απ οτι καταλαβα πρεπει οχι απλα να περιγραφω μια στατικη κατασταση αλλα να δημιουργω μια ιστορια με αφορμη αυτην τν κατασταση. Το εχω προσπαθησει αλλα τα αγγλικα μου δν ειναι κ πολυ καλα κ στα ελληνικα που δοκιμασα ηταν απλα μια μεταφραση των αγγλικων κ απο τοτε δν εχω κατσει σοβαρα να γραψω κατι αλλα να εισαι σιγουρος οτι θα ποσταρω κατι συντομα

Αυτο ομως που δν καταλαβα ειναι το γτ δν πρεπει να δινω τοσο μεγαλη σημασια στν ομοιοκαταληξια κ στο συντακτικο οταν γραφω στιχους που προοριζονται για τραγουδια. Θα χαιρομουν αν μου το εξηγουσες λιγο πιο αναλυτικα

Anyway πανω απ ολα σε ευχαριστω πολυ που διαβασες αυτην μου τν προσπαθεια κ σπαταλησες τον χρονο σου για να κανεις μια βαθια αναλυση κ εκτιμω πολυ τα σχολια κ τν κριτικη σου

Να 'σαι καλα
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #9 στις: 19/04/10, 17:10 »
Eίσαι super  ;D αρκεί να πείσης και την μάνα σου να πάρεις την κιθάρα να του βρείς και μια μελωδία  ;)  :solo :metal :metal :metal
Χαχα κοντευω να τν ψησω μν ανησυχεις ευχαριστω πολυ
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #10 στις: 19/04/10, 17:11 »
Για την ηλικια σου ηταν μια πολυ καλη προσπαθεια, σου λειπουν πολλα αλλα με τον χρονο ολα θα γινουν ;)
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #11 στις: 19/04/10, 17:26 »
Για την ηλικια σου ηταν μια πολυ καλη προσπαθεια, σου λειπουν πολλα αλλα με τον χρονο ολα θα γινουν ;)
Ευχαριστω πολυ Αλεξη. Ξερω οτι ειναι ακομα πολυ νωρις απλα ανεβαζω διαφορα για να τεσταρω τις ικανοτητες μου γτ εμενα οτι γραφω μου φαινεται μαπα. Κ παλι σ ευχαριστω  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #12 στις: 19/04/10, 17:31 »
οσον αφορα το μετρο και την ομοιοκαταληξια καλο ειναι να υπαρχει αλλα καποιες φορες κανει μεγαλη ζημια. Η ομοιοκαταληξια ειναι απο μονη της εξ ορισμου ενας περιορισμος. Για παραδειγμα γραφεις εναν στιχο ο οποιος θα πρεπει να εχει μια συγκεκριμενη καταληξη. Αυτο σε περιοριζει στο ποια λεξη θα χρησιμοποιησεις στο τελος του στιχου και κατα συνεπεια οδηγει ολοκληρο τον στιχο. Ετσι συνηθως βλεπεις να μην γραφει κανεις αυτο που θελει αλλα αυτο που μπορει. Και ενω μπορει να ειχες στο μυαλο σου εναν εξαιρετικο στιχο τον αφηνεις η του αλλαζεις τα φωτα για να πετυχεις την ομοιοκαταληξια. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με το μετρο. Αυτο ομως ειναι λαθος γιατι νοηματικα και αισθητικα - σε επιπεδο εικονων κραταει το εργο σου πιο χαμηλα. Ετσι ειναι προτιμοτερο να χανεις το μετρο και την ομοιοκαταληξια για κερδισεις σε εικονες και ποιοτητα στιχου. Επισης οταν μιλαμε για τραγουδι πολλες απο αυτες τις ατελειες ειναι δυνατον να καλυφθουν .Δηλαδη καλο θα ειναι να υπαρχει ομοιοκαταληξια αλλα αυτο δεν θα δωσει στο εργο σου σε ποιοτητα και ουσια. Νομιζω οτι πρεπει να δινει κανεις εμφαση κυριως στο τι θελει να πει.

επισης μην νομιζεις πως οταν λεω οτι πρεπει να ειναι μια ιστορια εννοω οτι πρεπει να υπαρχει μια χρονικη αφηγηση γεγονοτων ας πουμε. πρεπει ομως να υπαρχει μια εισαγωγη και ενα κλεισιμο. Και οσο πιο "υπογεια" ειναι τα στοιχεια αυτα τοσο το καλυτερο. Πρεπει να υπαρχει μια καποια εξελιξη.Αν η ομοιοκαταληξια ειναι μια εξωτερικη δομη εγω σου μιλαω για μια εσωτερικη. Να υπαρχει μια κορυφωση ή μια πορεια συναισθηματικη. Να μην ειναι επιπεδοι οι στιχοι σου καθ'ολη την πορεια. Να εχει νοημα και θεση η καθε στροφη μεσα στο κειμενο. Να εχει ρολο... δεν ξερω αν μπορω να πω με κατανοητο τροπο αυτο που εχω στο μυαλο μου...

υ.γ δεν ειναι μαπα αυτα που γραφεις και μην τα αντιμετωπιζεις υποτιμιτικα...

υ.γ2 οσον αφορα το συντακτικο απλως ειπα οτι γενικα το χρησιμοποιουν πιο χαλαρα απο οτι εμεις στα τραγουδια... ψαξτο και αν θες μπορω να σου δωσω καποια παραδειγματα..
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/10, 17:43 από rakenditos »

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #13 στις: 19/04/10, 17:48 »
Φιλε ρακενδυτε καταλαβα ακριβως τ θελεις να πεις κ σε ευχαριστω που μου εξηγησες αυτο που ειχες στο μυαλο σου
ΥΓ 1 Ευτυχως που το πιστευεις αυτο
ΥΓ 2 Αν μπορεις δωσε καποια παραδειγματα (αν γινεται απο καμια ροκια γτ μονο απ αυτα ξερω  ;D)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #14 στις: 19/04/10, 19:05 »
χαχα οκ.. πρωτα κοιτα το εξης,, το "paint it black" ειναι γραμμενο με μετρο και ομοιοκαταληξια... ομως στις παρακατω στροφες

i look inside myself and see my heart is black
I see my red door and must have it painted black
Maybe then I'll fade away and not have to face the facts
It's not easy facin' up when your whole world is black

No more will my green sea go turn a deeper blue
I could not foresee this thing happening to you
If I look hard enough into the settin' sun
My love will laugh with me before the mornin' comes

βλεπεις οτι θυσιαζουν την ομοιοκαταληξια αλλα και το μετρο για να εξυπηρετησουν τον στιχο και μεσα στο τραγουδι δεν χτυπαει καθολου ασχημα.
αρα βλεπεις οτι δεν πρεπει να κολλαμε σε αυτα...

μετα για παραδειγμα υπαρχει ο στιχος

"I see people turn their heads and quickly look away" αυτο αν και συνηθιζεται σαν δομη δεν αποτελει την αυστηρη συνταξη ("i see people turning their heads...")

μετα κοιτα αυτο το κομματι (stalemate)

"Believed what you said was true
never really had a clue
all them pretty words just hide the truth"

εδω για παραδειγμα λειπει το υποκειμενο (κατι που στα αγγλικα δεν πολυσυνηθιζεται) και στον τελευταιο στιχο λειπει καποιο ρημα.

η ιδια "ελαστικοτητα" υπαρχει και εδω (nothing else matters)

"So close, no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
and nothing else matters

Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
and nothing else matters

Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
and nothing else matters

never cared for what they do
never cared for what they know
but I know "

Παλι λειπουν διαφορα υποκειμα , ρηματα κτλ κτλ...

Ολα αυτα στα αγγλικα δεν ειναι καθολου λαθος ή ασυνηθιστα απλως δειχνουν οτι γενικα χρησιμοποιουν το συντακτικο λιγο πιο ελαστικα απο εμας.
Θα μου πεις οτι ειναι λεπτομεριες αυτα... και ομως εχουν την σημασια τους γιατι οταν καποιος ελληνας γραφει στα αγγλικα η εμμονη που δειχνει σε αυστηρους συντακτικους κανονες ελληνικου τυπου χτυπαει καπως.

Αυτα ειναι μονο τρια παραδειγματα , μπορεις να βρεις οσα τετοια θες σχεδον σε καθε τραγουδι (μην περιμενεις να δεις τερατα απλα μια "συντακτικη ελαστικοτητα" σε μερικα σημεια). Διαλεξα αυτα τα τρια τραγουδια στην τυχη επειδη εχουν πολυ διαφορετικο στυλ μεταξυ τους και..με την ελπιδα οτι θα σου αρεσουν!!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #15 στις: 19/04/10, 19:58 »
Ειδικα το nothing else matters το ακουω συνεχεια κ δν ειχα δωσει σημασια στν απουσια ομοιοκαταληξιας οντως τις πιο πολλες φορες περναει απαρατητρητο οπως κ στο here i go again απο whitesnake που υπαρχει το ιδιο φαινομενο στους δυο τελευταιους στιχους του ρεφρεν "...and i've made up my mind / i'm wasting no more time..."
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 1395

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #16 στις: 19/04/10, 20:31 »
Ρε Τάκη μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί όλα τα τραγούδια σου μοιάζουν με τα τραγουδια των πολυαγαπημένων σου Tokio Hotel; Πλάκα κάνω πάντως δεν σου το είχα. Ακόμα και αν δεν βρείς κατάλληλη μουσική δεν πειράζει σημασία έχει να προσπαθείς και να κάνεις κάτι που σου αρέσει και να το ευχαριστέσαι. Keep up the good work!! ;)
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΜΟΥ

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Blinds On The Windows by blackmorefan
« Απάντηση #17 στις: 20/04/10, 19:43 »
Ρε Τάκη μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί όλα τα τραγούδια σου μοιάζουν με τα τραγουδια των πολυαγαπημένων σου Tokio Hotel; Πλάκα κάνω πάντως δεν σου το είχα. Ακόμα και αν δεν βρείς κατάλληλη μουσική δεν πειράζει σημασία έχει να προσπαθείς και να κάνεις κάτι που σου αρέσει και να το ευχαριστέσαι. Keep up the good work!! ;)
Πως με ξερεις ρε Μητσο ρε το 'χουμε πει ειμαιfan των τρομερων ροκαδων Tokio Hotel  ;D ;D ;D
Anyway σ ευχαριστω για τα σχολια σου κ ειδικα απ το "Ακομα..." κ κατω ειναι ακριβως αυτο που εχω στο μυαλο μου αν ποτε περασω μελωδια σε στιχους μου
Τα λεμε αυριο στο σχολειο ρε
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
7820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/07, 22:36
από analogio
4 Απαντήσεις
2406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 02:17
από freemind
0 Απαντήσεις
1773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/08, 19:56
από lavigne
8 Απαντήσεις
3883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 21:39
από eleos* (Βάλια πια....)
8 Απαντήσεις
7245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 13:01
από faser
8 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 18:23
από Fteo
0 Απαντήσεις
1034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/10, 15:37
από blackmorefan
0 Απαντήσεις
1298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 19:32
από blackmorefan
20 Απαντήσεις
7794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/13, 13:11
από mixanobios
1 Απαντήσεις
3959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/20, 19:13
από Πέτροc