Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 462332 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1550 στις: 22/06/11, 14:06 »
Οι διαφωνουντες μεχρι στιγμης, το μονο που λενε ειναι οτι φταιει για ολα η Ελληνικη νοοτροπια, αποφευγοντας να προτεινουν λυσεις που ακομα και ΜΕΣΑ στο καπιταλιστικο συστημα και λειτουργουν και ειναι οι ενδεδειγμενες.
πχ θες μνημονιο; Το περασες οπως το περασες, φροντισε τουλαχιστον το βαρος της ηλιθιας κινησης σου - γιατι περι ηλιθιας κινησης προκειται - να μοιραστει δικαιως στον πληθυσμο. Με λιγα λογια παρε τα χρηματα μεσω φορολογιας απο οσους οντως εχουν (και μαλιστα σε τρελα περισσευματα) και βοηθησε επιτελους τον φουκαρα που ειναι 20 χρονια ανεργος.
Αλλα πες μου εσυ, πως ακριβως ξεχρεωνεις οταν εχεις ηδη ενα τεραστιο δανειο που δεν μπορεις να αποπληρωσεις, παιρνοντας νεα (ληστρικα) δανεια;
Με αναπτυξη και παραγωγικοτητα; Και αυτη απο που θα ερθει; Δια μαγειας;

Btw, αν δεν θες να σε αποκαλουνε troll επειδη οπως λες απλα διαφωνεις με κατι, θα ηταν εξυπνη κινηση να βγαλεις απο το κειμενακι που συνοδευει τον λογαρασμο σου το "οδηγος trolley".

Και για να μην αρχισουμε τις μλκιες περι "δεν ειναι δικαιο οι Γερμανοι πχ φορολογουμενοι να πληρωνουν τα δικα μας σπασμενα" και αλλες ηλιθιες π**αριες που εχω ακουσει, ας δειτε πρωτα ποσα εχει πληρωσει ο Ελληνικος λαος σε ολα αυτα τα δανεια σε σχεση με αυτα που εχει δανειστει και αν ΟΝΤΩΣ εχουν "μπει μεσα" οι Γερμανοι φορολογουμενοι και το κρατος τους ή αν εχουν χεστει στο ταληρο εξαιτιας ΚΑΙ της κρισης αλλα ΚΑΙ του σχεδον μονοπολιου που εχουν στησει στην Ελλαδα μαζι με την Γαλλια, σε ολους τους τομεις οικονομικης δραστηριοτητας (και παντα με νομιμα μεσα ετσι;)
Αν λοιπον δεν εχετε κατι να προτεινετε, παρα μονο να κριτικαρετε, καλυτερα να μασατε παρα να μιλατε. Ειδαλλως, οριστε προτεινετε λυσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 14:12 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1551 στις: 22/06/11, 14:20 »
Κι όμως, χρειάζεται να είσαι νομικός. Αν ήταν τόσο εύκολο θα ήμασταν όλοι δικηγόροι και στις νομικές σχολές 4 χρόνια θα τα ξύνανε.


Δεν ξέρω ούτε κατά πόσο είναι συνταγματικό το μνημόνιο ούτε ποιο απαρτίζουν το ΣτΕ ώστε να κρίνω αν είναι διεφθαρμένοι ή όχι. Και όχι, όποιος είναι σε θέση οποιασδήποτε εξουσίας δεν είναι ντε και καλά διεφθαρμένος, πώς να το κάνουμε. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν κρίνεται η αντισυνταγματικότητα ενός νόμου με επιχειρήματα καφενείου, αλλά με νομικά κριτήρια.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1552 στις: 22/06/11, 14:22 »
Iσως θα μπορουσαν να σβηνουν και οι αυταπατες μεγαλου μερους του κοσμου που νομιζει οτι μπορει να αγωνιστει εναντιον της εξουσιας με τα ιδια τα μεσα της εξουσιας.. 0:)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1553 στις: 22/06/11, 14:26 »
Ξαναεπαναλαμβανω, ΕΣΥ τους διαβασες τους ορους του μνημονιου;
Ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε...
Το οτι μπορει η εξουσια να νομιμοποιει την τοκογλυφια, την φτωχεια, την ανεχεια ενος λαου κτλ, δεν κανει τους νομους αυτους ουτε δικαιους ουτε πραγματικα νομιμους. Απλα ακολουθειται ενα συστημα νομων με βαση το Αγγλικο ναυτικο δικαιο (που υπο φυσιλογικες συνθηκες ισχυει μονο για την θαλασσα) με οποιες τροποιησεις χρειαζεται για να "ερθει" στα μετρα οσων ελεγχουν ουσιαστικα τα παντα.
Το να ακολουθεις τυφλα ενα συστημα που ειναι σαπιο και αδικο δεν σε κανει ουτε νομιμο πολιτη, ουτε υγιη ανθρωπο. Πρεπει να εχεις και την δικη σου αποψη και κριση. Διαφορετικα θα εισαι παντα το θυμα της υποθεσης και θα τους ριχνεις και δικιο που σε πηδανε. Οπως ακριβως συμβαινει και τωρα δλδ...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 14:29 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1554 στις: 22/06/11, 14:40 »
Μα δεν είναι εκεί το θέμα. Αν είναι τόσο σημαντικό, του έχω ρίξει μια ματιά αλλά δεν το διάβασα λεπτομερώς, όχι, ώστε να ξέρω να σου πω απ' έξω κι ανακατωτά τα άρθρα του. Και; Χαίρω πολύ, το ξέρω ότι τα μέτρα που εφαρμόζονται είναι άδικα και ότι βρίσκεται εκτός ελληνικής πραγματικότητας, αφού απλά δεν γίνεται να περικόψεις κι άλλο τους χαμηλούς μισθούς (παρόλο που περιέχει σημεία και αλλαγές που έπρεπε να έχουν γίνει 10ετίες πριν). Αλλά απ' το ότι έπρεπε να έχει καλύτερους όρους από το "είναι αντισυνταγματικό και όσοι λένε το αντίθετο είναι διεφθαρμένοι" υπάρχει τεράστια απόσταση. Και τέτοιου είδους μηδενισμοί ούτε οδηγούν πουθενά ούτε σοβαρό πολιτικό λόγο συνιστούν. Και επιτέλους πρέπει να καταλάβουμε ότι τα τόσα χρόνια που μας οδήγησαν σε αυτό το σημείο ούτε ΔΝΤ είχαμε, ούτε Τρόικες ούτε Μνημόνια.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1555 στις: 22/06/11, 14:43 »
Κι όμως, χρειάζεται να είσαι νομικός. Αν ήταν τόσο εύκολο θα ήμασταν όλοι δικηγόροι και στις νομικές σχολές 4 χρόνια θα τα ξύνανε.

Μα ολοι δικηγοροι / γιατροι / πολιτικοι / προπονητες / οικονομολογοι / μανατζερς / υπουργοι ειμαστε. Και μαλιστα καλυτεροι απο αυτους με τα διπλωματα. Απλα συνεχως εμφανιζονται  τρολς που διαφωνουν με αυτο.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1556 στις: 22/06/11, 14:48 »
Περα απο την πλακα, οσο πιο πανω πας στα κλιμακια εξουσιας, τοσο πιο πολυ διαφθορα βλεπεις,


Power corrupts, absolute power corrupts absolutely

Iσως θα μπορουσαν να σβηνουν και οι αυταπατες μεγαλου μερους του κοσμου που νομιζει οτι μπορει να αγωνιστει εναντιον της εξουσιας με τα ιδια τα μεσα της εξουσιας.. 0:)


Δηλαδή νομίζεις ότι όλα τελείωσαν; Όχι φίλε μου, ο λαός είναι πάνω από κυβέρνηση και ΣτΕ και ΔΝΤ και ΕΕ κλπ. Είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης, αλλά αν σταματήσουμε να γυρνάμε θα σέρνεται με δυσκολία η άμαξα και οι άρχοντες επάνω της.. μέχρι κάποιος να καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά και κατέβει να μας δώσει την σημασία που μας αξίζει...

Μήπως η εναλλακτική λύση είναι να πάρουμε τα όπλα; Μπα... τα οπλικά μέσα της εξουσίας είναι καλύτερα, η μάχη θα είναι ακόμα πιο άνιση. Και θα την πληρώσουν οι "άμαχοι", θα έχουμε "παράπλευρες απώλειες" (καμμένα μαγαζιά, καμμένοι άνθρωποι, μεγαλύτερη καταστολή και έλεγχος πολιτών, συμπίεση ελευθεριών, κλπ.. μέχρι και στρατιωτικό νόμο. Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται!)

Μα ολοι δικηγοροι / γιατροι / πολιτικοι / προπονητες / οικονομολογοι / μανατζερς / υπουργοι ειμαστε. Και μαλιστα καλυτεροι απο αυτους με τα διπλωματα. Απλα συνεχως εμφανιζονται  τρολς που διαφωνουν με αυτο.


Ε, αφού δεν είσαι δικηγόρος, κάτσε στον καναπέ σου και απόλαυσε την χειροτέρευση του βιοτικού σου επιπέδου. Άλλωστε, κι εσύ μαζί τους τα έφαγες, έτσι δεν είναι; έλα, παραδέξου το, φταις!  :P

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1557 στις: 22/06/11, 14:52 »
Τα μετρα που εφαρμοζονται φιλε μου δεν τα παιρνει η Τροικα ή το ΔΝΤ, αλλα η κυβερνηση. Η τροικα και λοιποι συγγενεις, απλα κοιτανε να εκμεταλλευτουν την ευκαιρια και να αρπαξουν οσο προλαβαινουν οσο πιο πολλα μπορουν.
Αυτοι λοιπον, απλα λενε στην κυβερνηση, δεν μας νοιαζει τι θα κανετε, εμεις σαν δινουμε καποια (λογιστικα) χρηματα και θελουμε αυτα τα χρηματα πισω (συν τοκους) και στους ορους του δανειου σας βαζω οτι αν θελετε αυτα τα χρηματα, πρωτον οσα σας δινουμε θα τα χρησιμοποιειτε αποκλειστικα για να μας τα ξαναδινετε πισω (+τοκους) και οχι για αναπτυξη κτλ και δευτερον, παραιτειστε απο οποιοδηποτε δικαιωμα σε σχεση με αυτο το δανειο, ακομα και απο κυριαρχικα εθνικα δικαιωματα, ακομη και απο ανθρωπινα δικαιωματα.
Σου ξαναματαεπαναλαμβανω λοιπον, επειδη ΔΕΝ εχουμε αμεση δημοκρατια ωστε να μπορεις να ψηφιζεις καθε νομοσχεδιο που περναει η Χ κυβερνηση, ουσιαστικα στηριζεσαι σε αυτες τις κυβερνησεις να κανουν το σωστο και δικαιο για σενα. Οταν αυτοι δεν το κανουν, εισαι ΥΠΟΧΡΕΟΜΕΝΟΣ να αναλαβεις τις ευθυνες σου σαν πολιτης και να τους καταγγειλεις και αν μπορεις να τους απομακρυνεις απο την εξουσια.
Και σου ξαναλεω επισης οτι αν εγω εχω δυναμη και φερω για ψηφιση εναν νομο στη βουλη, τον οποιο ειμαι σιγουρος οτι τα κοληταρια μου θα ψηφισουν, ειναι επισης πολυ απλο για μενα να περασω οτι νομο γουσταρω, (το πολυ πολυ να τον τροποποιησω ετσι ωστε να μην ενοχλω τα αφεντικα μου με αυτον, παρα μονο οσους δεν μπορουν να αντιδρασουν ουσιαστικα).
Αφου ψηφιστει ο νομος (οχι απο τον λαο αλλα απο αυτους στην εξουσια), ειναι και νομος του κρατους. Αυτο τον κανει δικαιο;
Μου λετε για αλλαγη νοοτροπιας τοσο καιρο, γιατι λοιπον εσεις που τα λετε ολα αυτα δεν ξεκινατε να αλλαξετε νοοτροπια; Καταγγειλτε οτι νιωθετε οτι ειναι αδικο, προτεινετε λυσεις και σταματηστε επιτελους να δεχεστε παθητικα οτι μλκια σας πασαρουν τα ΜΜΕ και οσοι βρισκονται στην εξουσια.
Γιατι οποιος δεν αντιδρα, γινεται παθητικα ενα με αυτους που δημιουργουν αυτες τις καταστασεις τοσα χρονια.
Αυτη ειναι η αλλαγη νοοτροπιας που χρειαζομαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 14:54 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1558 στις: 22/06/11, 15:07 »
"Γιατι οποιος δεν αντιδρα, γινεται παθητικα ενα με αυτους που δημιουργουν αυτες τις καταστασεις τοσα χρονια."  ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ.
 
Συνεχίζετε να ασχολείστε με τα βαριά θέματα και δεν ασχολείστε με το βαρύτερο που είναι ο διπλανό σας. Καλά θέλετε να αλλάξετε το κόσμο και τη κυβέρνηση και τη δικαιοσύνη και δεν ξέρω γω τι άλλο. Τι δύσκολη θέση του διπλανού σας πώς θα την αλλάξετε σχετικά άμεσα όχι σε 100 χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 15:11 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1559 στις: 22/06/11, 15:16 »
Γιατι ο διπλανος σου δεν ειναι δικαστικος, δημοσιος υπαλληλος, βουλευτης κτλ; Ανηκουνε σε αλλο κοσμο αυτοι και δεν τους πιανει η μπαλα;
Οπως θα κρινω και τον διπλανο μου που βγαζει και πεταει μπαζα στο ρεμα του χωριου xoly, ετσι θα κρινω και θα κατακρινω και οσους πετανε μπαζα στις ελπιδες 10εκατ. λαου.
Αυτο που ΕΜΕΙΣ μπορουμε να κανουμε, ειναι να απαιτησουμε εδω και τωρα ισοτητα και δικαιοσυνη. Ακομα κι αν αυτο σημαινει αλλαγη κυβερνησης ή οτιδηποτε αλλο, γιατι ως γνωστον, τπτ δεν χαριζεται...
Και για οσους ακομα τρεφουν αυταπατες για το πως θα επρεπε να ημασταν σαν την Γερμανια που ειναι υποδειγμα χωρας και νοοτροπιας:
http://tvxs.gr/news/%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF/%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-20%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B9

Καλο διαβασμα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1560 στις: 22/06/11, 15:36 »
Οι γερμανοι ας ειναι οπως ειναι ( θελουν) εμεις ειμαστε Ελληνες. Ειμαστε απο κατασκευης πιο χαλαροι με οτι και αν αυτο συνεπαγεται.
θα πω ανεκδοτο και θα κουρασω
Ηταν ενας ελληνας ψαρας μπροστα στην παραλια, ηλιοβασιλεμα μολις ειχε τελιωσει τα διχτια του και ξαπλωσε στην αμμο να ξαποστασει. Ερχεται 1 γερμανος τον κοιταει και του λεει:
-Mα καλα γιατι δε δουλευεις?
- Ε δουλεψα και τωρα ξεκουραζομαι   λεει ο ψαρας 
-Ναι αλλα αν δουλεψεις περισσοτερο θα παρεις και 2η βαρκα θα εχεις και πληρωμα και θα βγαζεις τα διπλασια λεφτα
- Ε και τι να τα κανω εγω τα λεφτα μωρε στο ψαροχωρι?
- Θα χτισεις εργοστασιο και θα γεμισει η θαλασσα με δικες σου βαρκες και θα εισαι ο πλουσιοτερος εδω και θα καθεσαι οποτε θες!!!! λεει με μεγαλειο ο γερμανος
- Γιατι και τωρα δε καθομαι  οποτε θελω??? λεει ο Ελληνας
Η οικονομια της γερμανιας bmw mercedes siemens ktλπ κτλπ
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1561 στις: 22/06/11, 15:41 »
Ναι οκ, για διαβασε και την συνεντευξη που παρεθεσα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1562 στις: 22/06/11, 15:55 »
Μα δεν είναι εκεί το θέμα. Αν είναι τόσο σημαντικό, του έχω ρίξει μια ματιά αλλά δεν το διάβασα λεπτομερώς, όχι, ώστε να ξέρω να σου πω απ' έξω κι ανακατωτά τα άρθρα του. Και; Χαίρω πολύ, το ξέρω ότι τα μέτρα που εφαρμόζονται είναι άδικα και ότι βρίσκεται εκτός ελληνικής πραγματικότητας, αφού απλά δεν γίνεται να περικόψεις κι άλλο τους χαμηλούς μισθούς (παρόλο που περιέχει σημεία και αλλαγές που έπρεπε να έχουν γίνει 10ετίες πριν). Αλλά απ' το ότι έπρεπε να έχει καλύτερους όρους από το "είναι αντισυνταγματικό και όσοι λένε το αντίθετο είναι διεφθαρμένοι" υπάρχει τεράστια απόσταση. Και τέτοιου είδους μηδενισμοί ούτε οδηγούν πουθενά ούτε σοβαρό πολιτικό λόγο συνιστούν. Και επιτέλους πρέπει να καταλάβουμε ότι τα τόσα χρόνια που μας οδήγησαν σε αυτό το σημείο ούτε ΔΝΤ είχαμε, ούτε Τρόικες ούτε Μνημόνια.
Άρα θες να μου πεις ότι εσύ, επειδή δεν είσαι νομικός δεν είσαι και σε θέση να κρίνεις αν είναι (προφανέστατα και ξεδιάντροπα πλέον) διεφθαρμένο το νομικό σύστημα? Η επειδή δεν είσαι βουλευτής δεν μπορείς να κρινείς αν είναι διεφθαρμένοι (ε δηλαδή το παραδέχονται δημόσια και οι ίδιοι στην τελική) βουλευτές. Μην κρίνεις λοιπόν, μην έχεις άποψη, μη συζητάς, μόνο δούλευε. Και μη ρωτάς γιατί παίρνεις λίγα λεφτα. Δεν είσαι οικονομολόγος/λογιστής δενμπορείς να έχεις άποψη.

Οι γερμανοι ας ειναι οπως ειναι ( θελουν) εμεις ειμαστε Ελληνες. Ειμαστε απο κατασκευης πιο χαλαροι με οτι και αν αυτο συνεπαγεται.

Στερεότυπα. Όταν το λέμε εμείς δενμας ενοχλεί. Όταν βάλανε οι γερμανοί εξώφυλλο την αφροδίτη της Μήλου μας ενόχλησε. Αποφασίστε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1563 στις: 22/06/11, 16:06 »
Σήμερα, ο νέος οικονομικός πατριωτισμός συμπυκνώνεται σε μια απλή   αλλά καταλυτική ατομική και συλλογική πράξη: επαναπατρισμός των   καταθέσεων ή έστω ενός σημαντικού τμήματός τους με πλήρη, εγγυημένη και   μακρόχρονη φορολογική τους αμνηστία. Όλα τα άλλα μέτρα που έχουν   εξαγγελθεί μέχρι σήμερα αποδείχθηκαν ατελέσφορα. Το εθνικό συμφέρον από   την επιστροφή των καταθέσεων είναι υπέρτερο στο πολλαπλάσιο έναντι   ορισμένων ηθικών κινδύνων που δημιουργεί η φορολογική αμνηστία. (πηγη: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=335837&cid=6)

Ταδε εφη Ανδρουλακης (μεταξυ αλλων).
Βλεπετε οτι αντι να ανοιξουν λογαριασμους εγχωριους και εξωτερικου Ελληνων (που διαθετουν τετοιους λογαριασμους), να τους ελεγξουν και να τους σκισουν στην φορολογια, πρεπει κατα τον κυριο Ανδρουλακη να τους παρακαλεσουμε αν μπορουν και εχουν την ευγενη καλοσυνη, να επαναπατρισουν τα χρηματα τους και εμεις σαν ανταλλαγμα δεν θα τους φορολογουμε, τα σπασμενα απο αυτη την "αμνηστια" ας τα πληρωσουν παλι τα κωλοζωα που φυτοζωουν στο Ελλαδα... Οι αιωνιοι μλκες...
Καταλαβατε τι συμβαινει; Ή αν περαστει και αυτο σαν νομος θα ειναι δικαιος, νομιμος κτλ;
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 16:08 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1564 στις: 22/06/11, 16:17 »
Johnie χαίρομαι που τους βάζεις σχεδόν όλους μαζί, αλλά να σου δείξω και εγώ το τρόπο που τους βάζω σχεδόν όλους μαζί.
 
Οπως θα κρινω και τον διπλανο μου μπάζο που βγαζει και πεταει μπαζα στο ρεμα του χωριου, ετσι θα κρινω και θα κατακρινω και οσους πετανε μπαζα στις ελπιδες 7.000.000 μπάζων και 3.000.000 λαού. Στο 90% διαφέρουμε.

 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1565 στις: 22/06/11, 16:20 »
Ρε xoly, ουσιαστικα δεν διαφωνουμε, κι εγω συμφωνω οτι αυτη η νοοτροπια (που ΔΕΝ ειναι Ελληνικη αποκλειστικα) πρεπει να αλλαξει.
Το θεμα ειναι πως;
Με τα μνημονια, μεσοπροθεσμα, μακρυπροθεσμα και πατεντες για να βγαλουν κι αλλο τα αντεροκωλια τους ολοι οσοι βγαζουν ηδη τοσα χρονια;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1566 στις: 22/06/11, 18:43 »
Johnie, ο τρόπος θέλει πράξεις και όχι μόνο λόγια. Θέλει να ρισκάρεις, να κάνεις λάθη, να διορθώνεσαι, να πειραματίζεσαι, να βρίσκεις εναλλακτικές, να καίγονται ξερά και χλωρά. Ξεκίνα μία μία τις πράξεις και κάποια στιγμή θα καταλήξεις και με τον τρόπο. Έαν δεν έχεις έστω μερικές πράξεις κατά νου, τότε απλά κάτσε σκέψου. Στη Βουλή, μαλ***α ξεμαλακιά η σκέψη τους, την κάνουν πράξη. Μέχρι να αποφασίσεις εσύ λοιπόν τι θα κάνεις, αυτοί έχουνε γράψει ιστορία και για σένα. Οπότε η ταχύτητα, είναι ένας σημαντικός παραγόντας σε θέμα σκέψης και δράσης ιδιαίτερα εφόσον υπάρχει ανταγωνισμός από κάποιους που βγάζουνε τα αντεροκώλια τους.
 
Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι η κοινωνία έχει φτάσει σε φάση για να αλλάξει. Μέχρι στιγμής όλη η ιστορία παίζεται καθαρά στα οικονομικά!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1567 στις: 22/06/11, 19:14 »


Iσως θα μπορουσαν να σβηνουν και οι αυταπατες μεγαλου μερους του κοσμου που νομιζει οτι μπορει να αγωνιστει εναντιον της εξουσιας με τα ιδια τα μεσα της εξουσιας.. 0:)

Δηλαδή νομίζεις ότι όλα τελείωσαν; Όχι φίλε μου, ο λαός είναι πάνω από κυβέρνηση και ΣτΕ και ΔΝΤ και ΕΕ κλπ. Είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης, αλλά αν σταματήσουμε να γυρνάμε θα σέρνεται με δυσκολία η άμαξα και οι άρχοντες επάνω της.. μέχρι κάποιος να καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά και κατέβει να μας δώσει την σημασία που μας αξίζει...

Μήπως η εναλλακτική λύση είναι να πάρουμε τα όπλα; Μπα... τα οπλικά μέσα της εξουσίας είναι καλύτερα, η μάχη θα είναι ακόμα πιο άνιση. Και θα την πληρώσουν οι "άμαχοι", θα έχουμε "παράπλευρες απώλειες" (καμμένα μαγαζιά, καμμένοι άνθρωποι, μεγαλύτερη καταστολή και έλεγχος πολιτών, συμπίεση ελευθεριών, κλπ.. μέχρι και στρατιωτικό νόμο. Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται!)


Δεν ειπα αυτο..Λεω οτι με τα μεσα που ελεγχει,διαχειριζεται και ειναι μερος του κρατους δεν μπορεις να του προκαλεσεις ζημια.Διοτι αυτη τη στιγμη η αντιδραση στο μνημονιο αποτελει και ζημια στον ιδιο το μηχανισμο του κρατους που προσπαθει να το περασει οσο πιο ανωδυνα γινεται.
Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε το οτι τετοιες μετριοπαθεις λυσεις χρησιμοποιωντας τα εργαλεια του συτσηματος προτεινουν ολοι αυτοι που ειναι ευχαριστημενοι και απο το πολιτικο και απο το οικονομικο συστημα και απλα πιστευουν σε διορθωσεις του.Αυτο εγκλωβιζει και περιοριζει τον κοσμο ωστε να μην πραξη εξω απο αυτην την καθε τετοιου ειδους νομιμοποιηση που τελικα δεν την εχει θεσπιση η κοινωνια στο συνολο της αλλα αυτοι που με τον εναν η τον αλλον τροπο την εκμεταλλευονται.

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1568 στις: 22/06/11, 19:22 »
 
Παράθεση
  Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι η κοινωνία έχει φτάσει σε φάση για να αλλάξει. Μέχρι στιγμής όλη η ιστορία παίζεται καθαρά στα οικονομικά!

μαλλον την εφεραν σε αυτη την κατασταση εσκεμμενα. Προτυπα καταναλωτισμου, αντιπαιδαγωγικα σχολεια... ο ανθρωπος πρατει οπως μαθαινει.
http://fititakos.wordpress.com/2006/05/31/egklovismenoi-apo-tin-papagalia/
http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=01.12.2006,id=60286460
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1569 στις: 22/06/11, 19:26 »
Ε, αφού δεν είσαι δικηγόρος, κάτσε στον καναπέ σου και απόλαυσε την χειροτέρευση του βιοτικού σου επιπέδου. Άλλωστε, κι εσύ μαζί τους τα έφαγες, έτσι δεν είναι; έλα, παραδέξου το, φταις!  :P

Εγω παιδια, λυπαμαι που θα σας την χαλασω, αλλα οντως φταιω.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1570 στις: 22/06/11, 20:02 »
Kiratzoharris,
Τώρα σε εννόησα πλήρως. Εντάξει, το πιθανότερο ήταν η δικαστικοί να συμβαδίσουν με την κυβέρνηση, σε αυτό το ζήτημα. Αλλά καμία κίνηση δεν πάει εντελώς χαμένη. Πρέπει να ασκείται συνεχής πίεση από πολλές πλευρές. Ναι, ακόμα και με τα μέσα του συστήματος, τουλάχιστον να φανεί ξεκάθαρα ο εμπαιγμός του λαού από την εξουσία.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1571 στις: 22/06/11, 22:55 »
Johnie, ο τρόπος θέλει πράξεις και όχι μόνο λόγια. Θέλει να ρισκάρεις, να κάνεις λάθη, να διορθώνεσαι, να πειραματίζεσαι, να βρίσκεις εναλλακτικές, να καίγονται ξερά και χλωρά. Ξεκίνα μία μία τις πράξεις και κάποια στιγμή θα καταλήξεις και με τον τρόπο. Έαν δεν έχεις έστω μερικές πράξεις κατά νου, τότε απλά κάτσε σκέψου. Στη Βουλή, μαλ***α ξεμαλ***ά η σκέψη τους, την κάνουν πράξη. Μέχρι να αποφασίσεις εσύ λοιπόν τι θα κάνεις, αυτοί έχουνε γράψει ιστορία και για σένα. Οπότε η ταχύτητα, είναι ένας σημαντικός παραγόντας σε θέμα σκέψης και δράσης ιδιαίτερα εφόσον υπάρχει ανταγωνισμός από κάποιους που βγάζουνε τα αντεροκώλια τους.
 
Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι η κοινωνία έχει φτάσει σε φάση για να αλλάξει. Μέχρι στιγμής όλη η ιστορία παίζεται καθαρά στα οικονομικά!

Kι εγω δεν εχω πειστει οτι η κοινωνια εχει φτασει στο event horizon.
Αλλα οι πραξεις που λες, τα λαθη που πρεπει να γινουν και να καουν χλωρα και ξερα που τα ειδες;
Τοσα χρονια καιγονται μονο τα χλωρα, τα λαθη ειναι παντα εναντιον του λαου και ο λαος ακομα να καταληξει στον τροπο. Τωρα βγαινει στις πλατειες αγανακτισμενος αλλα χωρις παλι να καταφερνει (προς το παρον) κατι ουσιαστικο μιας και δεν ενοχλει ουσιαστικα την εξουσια.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειτε γινει τωρα η οποια αλλαγη, ειτε οχι, θα πρεπει να το βουλωσουμε και να καταπιουμε ακομα ενα ποτηρι απο το φαρμακο των "εταιρων" μας...
Και στο κατω κατω, οπως σου ειπα και πιο πριν, αφου οι περισσοτεροι θελουν να συνεχιζουν να παιζουν στο παιχνιδακι του καπιταλισμου, ας απαιτησουν τουλαχιστον αυτο το παιχνιδακι να παιζεται με τους ιδιους κανονες για ολους. ΑΥΤΟ τουλαχιστον μπορεις να το απαιτησεις και ο καλυτερος τροπος για να το πετυχεις αυτο ειναι με μια κυβερνηση που ειναι αποφασισμενη να παει κοντρα στα τεραστια συμφεροντα.
Θες πραξεις για να εχει η χωρα αναπτυξη; (και εννοω ο λαος και οχι οι 60.000 γνωστοι) Ξεκινα με αρνηση του χρεους (μερικη ή ολικη), πληρη και πραγματικη αναδιανομη πλουτου (μεσω φορολογιας), απαιτηση πληρωμης των πολεμικων αποζημιωσεων ή συμψηφισμο τους με (οποιο αν αποδεχτεις) χρεος, η εθνικοποιηση των τραπεζων (μιας και θα καταρευσουν) και η κρατικοποιηση οσων επιχειρησεων κλεινουν ενω μπορουν να παραγουν εργο. Αυξησεις μεγαλες στα χαμηλα εισοδηματα και πληρη ελεγχο των χρηματοπιστωτικων συναλλαγων, αρση της βουλευτικης ασυλιας και αλλαγη εκλογικου νομου, στροφη προς την αναπτυξη και την αποκεντρωση. Στροφη προς την γεωργια, τουρισμο και την οικολογια, επενδυση σε εναλλακτικες πηγες ενεργειας και αλλα...
Σημαινουν αυτα εξοδο απο την ΕΕ και το €; Πιθανως, αν και νομικα δεν μπορει κανεις να μας διωξει, παρα μονο να αποχωρησουμε...
Και λοιπον; Η χηνα με τα χρυσα αυγα δεν υπηρξε ποτε πραγματικα και ευτυχως τωρα οι περισσοτεροι το καταλαβαινουν.
Η εισοδος μας στην ΟΝΕ οχι μονο τσακισε την οικονομια μας (την ηδη τσακισμενη), αλλα ταυτοχρονα μας στερησε και την δυνατοτητα να εχουμε συνεργασιες οικονομικες με αλλες χωρες. Το ξερεις φανταζομαι ποσες φορες εχει προταθει απο την Βενεζουελα να μας πουλαει πετρελαιο με το 1/4 της τιμης που το παιρνουμε; Και οτι ολες τις φορες η προταση εχει αποριφθει απο εμας γιατι βλεπεις εχουμε υπογραψει συμβολαια με τους νταβατζηδες μας.
Ναι, ειναι του ιδιου τυπου συμφωνητικα οπως αυτο του νομιμου μνημονιου, ξερεις σαν αυτον τον ορο που εβαλαν Γερμανια και Γαλλια οτι για να παρουμε τα λεφτα απο το μνημονιο θα επρεπε η Ελλαδα να τηρησει ολες τις συμφωνιες που ειχε κανει για παροχη στρατιωτικου εξοπλισμου απο τις 2 χωρες... Ξερεις μωρε, τπτ υποβρυχια που γερνουν, τανκς που μπαζουν νερα κοκ...
Καλες οι θεωριες περι νοοτροπιας xoly, καλη κι η αυτοκριτικη, αλλα απο καποιο σημειο και μετα πρεπει να σαι μεγαλος μαλ**ας για να ανεχεσαι καποια πραγματα και να συνεχισεις να ελπιζεις και να πιστευεις σε εταιρους, μνημονια, μεσοπροθεσμα και αλλες εφευρεσεις...
Και πανω απο ολα, αν ειναι κατι που πρεπει να αλλαξει σε αυτη την χωρα, αυτο ειναι η εννοια της δικαιοσυνης και της ισοτητας.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 23:00 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1572 στις: 23/06/11, 00:43 »
 
Παράθεση
  Και πανω απο ολα, αν ειναι κατι που πρεπει να αλλαξει σε αυτη την χωρα, αυτο ειναι η εννοια της δικαιοσυνης και της ισοτητας.
+1
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1573 στις: 23/06/11, 14:50 »
Περι αποζημιωσεων Β παγκοσμιου πολεμου:
http://cosmo.gr/Finance/Hellas/329801.html
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1574 στις: 23/06/11, 16:02 »
Το ποσο ειναι μικροτερο συμφωνα με το ελληνικο κρατος, ο υπολογισμος αυτος μαλλον δεν περιλαμβανει τα scraps που μας πασαρε η Γερμανια σαν εξοπλισμο αλλα αφου τα δεχτηκε η Ελλαδα κατοπιν εορτης  εκτιμησε οτι μονο για παλιοσιδερα εκαναν. Ειχα δει ενα υπολογισμο απο μερια Ελλαδας σε κρατικο καναλι.
Μας την εφεραν με λιγα λογια. Ειναι ακομα πιθανο στον υπολογισμο αυτο να προσθετει και τοκους στα 200 δις για τα οποια γινεται λογος τους οποιους νομιζω η κυβερνηση ειχε σκοπο να μη ζητησει λογω των <<συμαχικων πιεσεων>>.
Θα ειχε ενδιαφερον να γινοταν γνωστη η μελετη για να δουμε πως βγαζει ο καθενας το νουμερο αυτο γιατι εχω ακουσει για 200, 300 και τωρα 500 δις.

Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
17016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas