Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 462367 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1650 στις: 28/06/11, 16:55 »
ΟΛΟΙ μας τρωγαμε με χρυσα κουταλια, και ο Παγκαλος οσο μιασμα κι αν αποτελει, εχει απολυτο δικιο. Αλλοι εφαγαν περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο, αλλα ολοι μας μοιραστηκαμε μεσω της καταναλωσης τα δανεικα για τους μισθους των δημοσιων που με τη σειρα τους διαχεονταν στην αγορα μεσω καταναλωσης.
 
Το οτι πολλα εκατομμυρια Ελληνες δεν το καταλαβαινουν λογω ηλιθιοτητας ή το αρνουνται στρουθοκαμηλιζοντας, δε σημαινει οτι δεν αποτελει γεγονος.
 
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ, ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ.
 
Τωρα ομως που μας τα ζητανε πισω, εμεις ψαχνουμε τροπους να ΜΗΝ τα επιστρεψουμε. Ας πουλησουμε λοιπον ψευτομαγκια και κουτοπονηρια στους εταιρους, ας ζητησουμε ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΑΜΕ ΩΣ ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ.
 
ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΣΧΕΤΟΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ. ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ", ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ "ΨΗΦΙΖΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ".
 
ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΣΤΑΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΨΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ, ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΤΡΕΙΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ.
 
Μπραβο σας λοιπον αγανακτισμενοι, ψευτοεπαναστατες της δεκαρας και της πλατειας. Ποσο αμορφωτος και ασχετος μπορει να ειναι ενας λαος?? Μας αξιζουν πολυ χειροτερα, τα οποια ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ με τα μυαλα που εχετε.

Φιλε μου λυπαμαι, αλλα πρωτον αυτος δεν ειναι τροπος να συζητησεις και δευτερον εισαι παρα πολυ εκτος σε οσα λες.
Το χρεος της Ελλαδας δεν ειναι ιδιωτικο (ιδιωτικο χρεος εχουμε λιγοτερο απο αλλες χωρε της ΕΕ).
Το χρεος μας ειναι κατα κυριο λογο ΤΟΚΟΙ απο παλιοτερες δανειακες συμβασεις που τοκιστηκαν, ξανατοκιστηκαν (βλεπε swaps) και ξανα και ξανα, μεταθετοντας το χρεος για πιο μετα με πολυ σημαντικη επιβαρυνση φυσικα. Αυτο το χρεος δεν θα μας επετρεπε να μπουμε κανονικα στην νομισματικη ενωση και αυτο το ξεραν ΟΛΟΙ, και ΕΕ και ολοι οι ηγετες και η ΗΠΑ κτλ.
Και ετσι σε πληρη συνεργασια η Ελληνικη κυβερνηση τοτε (οπως και ολες οι κυβερνησεις) χρησιμοποιωντας τα swaps εκρυψαν μερος του χρεους για να μπορεσουμε να μπουμε στην ΕΕ.
Και βεβαια ολοι θελανε να μπουμε ΕΕ και ετσι εγινε και η απαραιτητη πλυση εγκεφαλου και εδω στην Ελλαδα και τελικα βεβαια μπηκαμε, παρα τις φωνες των γραφικων...
Αφου λοιπον μπηκαμε στην ΕΕ και βγαλανε απο εμας τα κερατα τους οι Γαλλικες και Γερμανικες εταιριες (απο πολεμικο υλικο μεχρι τηλεπικοινωνιες και απο supermarkets μεχρι οτι θες), οταν ηρθε η ωριμανση, αποφασισανε να κανουν επιθεση στις τραπεζες (ιδιωτικες ειναι ολες, αν δεν το γνωριζεις) που μεχρι στιγμης βεβαια δινανε δανεια, δημιουργουσανε χρεος κτλ χωρις κανεναν ενδοιασμο (ετσι λειτουργουν οπι τραπεζες, απο το χρεος να βγαζουν χρημα). Για να γλυτωσουν οι τραπεζες (που κατεχουν το Ελληνικο χρεος που εντεχνα κρυβανε τοσα χρονια), πρεπει καποιος να πληρωσει τα σπασμενα, με λιγα λογια καποιος επρεπε να κανει bailout στις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ τραπεζες που αποτυχανε στη δουλεια τους.
Και βεβαια αυτο το βαρος θα επρεπε παλι να το πληρωσουν οι λαοι, (οπως εγινε και στις ΗΠΑ), μιας και ως γνωστον, δεν θα το πληρωσουν αυτοι που ΟΝΤΩΣ ξεκωλλοθηκαν να τρωνε τοσα χρονια.
Με πολυ λιγα λογια, το δημοσιο χρεος, δημιουργηθηκε απο διεφθαρμενες κυβερνησεις σε συνεργασια με τραπεζικα ιδρυματα εντος και εκτος Ελλαδας. Αυτο το χρεος που ειναι υπερογκο και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ξεπληρωθει ποτε, χρεωνεται στον λαο που δεν μπορει βεβαια να αντιδρασει (πχ να βγαλει τα χρηματα του εξω, να δημιουργησει off shore εταιριες κτλ). Αντιθετα, αυτοι που δημιουργησαν την κριση και συνεχιζουν να κλεβουν ολους τους υπολοιπους ανενοχλητοι αλλα και δεν προκειται να πληρωσουν τπτ.
Οποτε, θα σου ελεγα να ψαξεις λιγο το θεμα και μετα να εχεις αποψη, γιατι οπως φαινεται απλα ακους π**αριες που καποιοι λενε (αναρωτησου γιατι) και τις επαναλαμβανεις.
Και στην τελικη, πες μας αυτο που ρωταω και τον Germ:
Πιστευεις οτι με το μεσοπροθεσμο η χωρα θα απαλλαγει απο το χρεος της ή θα το μειωσει; Γιατι βλεπεις ολα τα μαθηματικα δειχνουν οτι απλα κερδιζουμε λιγο χρονο και δεν λυνουμε το προβλημα σε καμια περιπτωση...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 17:44 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1651 στις: 28/06/11, 18:09 »
Tελεια..Ο Τζερμ κουβαλησε και φιλαρακο του τωρα..
Φρι-Τζονι-Ιγκλ αληθεια γιατι προσπαθειτε να κανετε συζητηση μαζι του?Αφου βλεπετε οτι σας περναει για μαλακες
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1652 στις: 28/06/11, 18:23 »
Tελεια..Ο Τζερμ κουβαλησε και φιλαρακο του τωρα..
Φρι-Τζονι-Ιγκλ αληθεια γιατι προσπαθειτε να κανετε συζητηση μαζι του?Αφου βλεπετε οτι σας περναει για μαλ**ες


Δεν εχεις αδικο, απλα καλο ειναι να μην αφηνουμε τετοια "γραφομενα" να δημιουργουν εντυπωσεις...οσο μπορουμε, δηλαδη...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1653 στις: 28/06/11, 18:28 »
H γνωμη μου ειναι οτι σε τετοιου ειδους σχολια απο ατομα που εχουν δειξει το ποιον τους(Τζερμ) χρειαζεται ομορφο τρολινγκ(πχ κανοντας ερωτηση περι της κρατικης καταστολης στο Συνταγμα αυτη τη στιγμη που μιλαμε) οπως στην ουσια κανουν και αυτη περιμενοντας και καλα διαλογο.Ο τυπος δεν ξερει να συζηταει δεν εχει δικια του γνωμη και μας τη λεει και αποπανω.. ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1654 στις: 28/06/11, 19:35 »
Οχι οτι ποσταρω κατι πρωτοτυπο...




Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1655 στις: 28/06/11, 19:54 »
Οκ αλλά μη φτάσουμε και στο σημείο να λέμε ότι όλοι οι κουκουλοφόροι είναι παρακρατικοί..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1656 στις: 28/06/11, 19:56 »
Οκ αλλά μη φτάσουμε και στο σημείο να λέμε ότι όλοι οι κουκουλοφόροι είναι παρακρατικοί..

Εννοειται πως οχι, ουτε μονο παρακρατικοι, ουτε μονο χουλιγκανια, ουτε μονο ακροδεξιοι, ουτε μονο αναρχομπαχαλακηδες...πολλοι γουσταρουν πολυ τη μανουρα, για πολλους λογους.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 20:14 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1657 στις: 28/06/11, 19:59 »
http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/c86a0276.jpg

Το αλλο ειναι παλιο ενω αυτο σημερινο..Δεν φορανε κουκουλες


Επισης τρελαινομαι με αυτη
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 20:05 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1658 στις: 28/06/11, 20:17 »
Ανακοίνωση: Παρακαλούνται οι κύριοι Germ1984 και Metropolis να μεταβούν στην τράπεζα της γειτονιάς τους για να ξεχρεώσουν τα λεφτά που φάγανε μαζί με τους πολιτικούς και μεγαλοεπιχειρηματίες, βεβαίως με τον αναλογούντα τόκο για όλα αυτά τα χρόνια/δεκαετίες.

Οι υπόλοιποι που δεν "φάγαμε" ας συνεχίσουμε να συζητάμε ήρεμα για το ΔΝΤ (και ΕΚΤ και ΕΕ και λοιπούς οικονομικούς τύρρανους).
Όποιος προσπαθεί να δυναμιτίσει την συζήτηση μιλώντας με προσβλητικό τρόπο (οποιαδήποτε και να είναι η γνώμη του) θα εκδιώκεται.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1659 στις: 28/06/11, 20:41 »
Τελικα ρωτα τον εαυτο σου και απαντα ειλικρινα: Ειμαι ηθικος εγω; Ειναι δικαιο το συστημα που υποστηριζω; Ειναι βιωσιμο;
Αν πραγματικα μπορεις να απαντησεις θετικα σε αυτα τα ερωτηματα, θα ηθελα να μου δικαιολογησεις την απαντηση σου.

Παράθεση
Πιστευεις οτι με το μεσοπροθεσμο η χωρα θα απαλλαγει απο το χρεος της ή   θα το μειωσει; Γιατι βλεπεις ολα τα μαθηματικα δειχνουν οτι απλα   κερδιζουμε λιγο χρονο και δεν λυνουμε το προβλημα σε καμια περιπτωση...

Βρε Johnie, το σύστημα ήταν άδικο μία ζωή, απλά η αδικία αυτή ανάλογα και με την εποχή, αλλάζει μανδύα και μερικές φορές και ένταση. Παλιά ο εξουσιαστής χρησιμοποιούσε τον βούρδουλα και για ψύλλου πήδημα σε οδηγούσε στο εκτελεστικό απόσπασμα, σήμερα κρατάει στο χέρι του μνημόνια και άλλα μέσα οικονομικής εκμετάλλευσης και ισχύος έχοντας βέβαια ένα πιό δημοκρατικό προφίλ. Παρόλα αυτά το εκάστοτε σύστημα εμπεριέχει τον ίδιο Νιτσε-ικό μηχανισμό επιβίωσης του ισχυρότερου.

Μέχρι στιγμής -αντίδοτο- σε αυτήν την αρρώστια των ανθρώπινων κοινωνιών να παράγουν πυραμιδοειδή μοντέλα άσκησης της εξουσίας δεν έχει βρεθεί στην παγκόσμια ιστορία. Πάντα κάποιοι θα είναι επάνω που θα κανονίζουν τις τύχες μας, ακόμα και στην Σοβιετική Ένωση παρά το φαινομενικά σοσιαλιστικό περιεχόμενο του συστήματος μία κάστα ανθρώπων με πολλές αδυναμίες έλυνε και έδενε για αυτό και αυτό δεν στέριωσε - κατέληξε στο χρονοντούλαπο.

Θα συμφωνήσω οτι το σημερινό σύστημα είναι σκληρό και καταστρέφει τον πλανήτη, όμως έχει γίνει μια κάποια πρόοδος σε σχέση με το παρελθόν. Παρά τις ανισότητες  υπάρχει η δυνατότητα ακόμα και κάποιος φτωχός άνθρωπος να βελτιώσει την ποιότητα ζωής του αν δουλέψει και μορφωθεί κάτι αδιανόητο πρίν μερικές εκατοντάδες χρόνια που επικρατούσε η αριστοκρατία. Έχουν θεσπιστεί θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα τα οποία κουτσά στραβά προστατεύνται,  το προσδόκιμο ζωής έχει αυξηθεί και τουλάχιστον στην γειτονιά μας επικρατεί τον τελευταίο μισό αιώνα ειρήνη.

Το ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε φτάσει σε ενα τέλμα και σιγά σιγά το επίπεδο ζωής αρχίζει και πέφτει κανείς δεν το αρνείται, όμως αυτό οφείλεται σε πολλούς παράγοντες (υπερκέρδη, αύξηση του πληθυσμού της γής,  μείωση των ενεργειακών πόρων, υποβάθμιση του περιβάλλοντος κτλπ.) Δεν ξέρω αν αξίζει να ρισκάρουμε την σταθερότητα του συστήματος (του οποίου καλώς ή κακώς ήμαστε μέρος) με τα πολλά του προβλήματα, ειδικά τώρα που η κατάσταση παγκοσμίως βράζει, γιατί αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ανεξέλεγκτα και άσχημα φαινόμενα. Ίσως θα ήταν πιο συνετό να κάνουμε διορθωτικές παρεμβάσεις οι οποίες να γιατρέψουν όσο μπορούν τις εσωτερικές του ατέλειες και όταν βρεθούμε σε μια πιο ευνοική συγκυρία σαν ανθρωπότητα στο μέλλον με μεγαλύτερη ωριμότητα να προχωρήσουμε σε μια καθολική αλλαγή φιλοσοφίας. Προσωπικά έχω την ελπίδα ότι η ανθρωπότητα εξελίσσεται και μαθαίνει από τα λάθη της όσο περνάνε τα χρόνια, βεβαίως της είναι δύσκολο να αποβάλλει τις αρχέγονες κακές τις συνήθειες αλλά και μόνο οι εμπειρίες που αποκομίζει χαράσσουν ένα φωτεινότερο μονοπάτι.

Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να αγωνιζόμαστε για τα δικαιώματά μας και να διεκδικούμε, αλλά θα πρέπει ταυτόχρονα να συνειδητοποιούμε τη θέση μας μέσα στον κόσμο την δεδομένη στιγμή. Το μεσοπρόθεσμο δεν πρόκειται να μας βγάλει από το χρέος με τα σημερινά δεδομένα αλλά τουλάχιστον μας συντηρεί, μην νομίζεις, δεν ξέρεις τι μας επιφυλλάσει το μέλλον, ακόμα και το να κερδίσεις χρόνο σε ένα περιβάλλον που μεταβάλλεται από στιγμή σε στιγμή  είναι από μόνο του πολύ σημαντικό. Το να πούμε ΟΧΙ είναι κάτι εύκολο, έχεις αναρωτηθεί όμως εάν μας οδηγεί σε μια ευνοικότερη θέση από την σημερινή;




« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 20:51 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1660 στις: 28/06/11, 20:53 »
Απορω εαν μπορεις να ζησεις με 400€ μισθο Germ...και με τη γνωση πως συνταξη, υγεια και παιδεια δεν προκειται ποτε να λαβεις....

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1661 στις: 28/06/11, 21:00 »
Απορω εαν μπορεις να ζησεις με 400€ μισθο Germ...και με τη γνωση πως συνταξη, υγεια και παιδεια δεν προκειται ποτε να λαβεις....

Συμφωνώ ρε φίλε οτι είναι τραγικό, θα ζήσεις όμως. Απλά δεν θα ζήσεις όπως ζούσες. Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα και σύνθετα ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1662 στις: 28/06/11, 21:12 »
Και για τα επομενα 50 χρονια θα εμπιστευομαστε το ιδιο πολιτικο συστημα δηλαδη; Θα ανεχομαστε τους μισθους πεινας γιατι καποιοι αλλοι τοσα χρονια σπαταλουσαν δημοσιο χρημα;

Κι αντε, ειμαστε 20-30-40, καπου θα δουλεψουμε και θα τα κουτσοβγαλουμε ( γιατι για οικογενεια δε νοειται καν )....Οι απολυμενοι 55αρηδες; Οι μικροσυνταξιουχοι; Οι ανθρωποι με ειδικες αναγκες; Ολοι αυτοι που ειχαν μια ζωη απο το κρατος προνοιας;

Να τους ξεχασουμε κι ας ελπισουμε πως καποιος θα βρει να τους ταϊσει;

Το συστημα υγειας; Η παιδεια;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1663 στις: 28/06/11, 21:15 »
Στις 14.00 η ψηφοφορια για το μεσοπροθεσμο αυριο, η συνεδριαση ξεκιναει απο το πρωι...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1664 στις: 28/06/11, 21:17 »
Θα κοιμηθουν μεσα οι βουλευτες; Μετα το τελος της ψηφοφοριας θα τους μοιραστει happy meal απο τα McDonalds του Συνταγματος? :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1665 στις: 28/06/11, 21:19 »
Ελα μωρε φρη απλα θα ζησεις λιγο δυσκολα για να βγει η χωρα μας απο τη κριση.Μαλιστα για να γινει ατο θα δουλευεις και σαν σκυλος με κανενα εργασιακο δικαιωμα.Για να βγει η ''χωρα'' μας απο τη κριση και ολο αυτο το καιρο καποιοι θα τρωνε οπως πριν..Τα αφεντικα καθε ειδους αρχικα θα δυσκολευτουν λιγο οποτε πρεπει να τα διευκολυνουμε.


ΑΥΡΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ.ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.

Επειδη τα λεωφορεια δεν λειτουργουν ψαχνουμε να βρουμε τροπους να φτασουμε στους σταθμους μετρο ειτε με το αυτοκινητο μας(παιρνοντας και φιλους γνωστους που θελουν να ερθουν) ειτε με το αυτοκινητο φιλου(Ναι τζερμ θα προκαλεσουμε περιβαλλοντικη καταστροφη και θα μας βαλουν διοδια
;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 21:23 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1666 στις: 28/06/11, 21:23 »
Τι λες τωρα Κιρατζο???

Πως θα πηγαινω Αραχωβα την ημερα των εκλογων αμα γινει αυτο;
Απαπαπα, μονο και μονο για τις διακοπες δε θελω να ψηφιστει το μεσοπροθεσμο! Μετα, αρχες Σεπτεμβρη, ας το ψηφισουν!
Εγω πηγαινω στις συγκεντρωσεις του κομματος αν θες να μαθεις, και κουνω σημαιακια φωναζοντας ρυθμικα το ονομα του βουλευτη που μου ειπε ο μπαμπας μου πως ειναι οικογενειακος φιλος!

Ε, εσεις οι υπολοιποι, εκει στο Συνταγμα! Τσογλανια, που χασατε τα 2.20€ που κανει ενα σουβλακι κι αμεσως να πατε για γιουχα στις πλατειες! Τι να πουμε κι εμεις που εκλεισε το μαγαζι με τα Gucci στη πλατεια Κολωνακιου και δε ξερω τι να κανω τωρα?

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1667 στις: 28/06/11, 21:25 »
Θα κοιμηθουν μεσα οι βουλευτες; Μετα το τελος της ψηφοφοριας θα τους μοιραστει happy meal απο τα McDonalds του Συνταγματος? :D

Γιατι, πετυχε η περικυκλωση της Βουλης? Εχει κανεις σχετικη πληροφορηση? Απο την ανακοινωση, ειπαν οτι αποψε στη 1.30 θα ολοκληρωθει η συζητηση.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1668 στις: 28/06/11, 21:27 »
Πλακα κανω προφανως βρε Eagle :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1669 στις: 28/06/11, 21:33 »
Πλακα κανω προφανως βρε Eagle :P

Για το happy meal το καταλαβα ;D

Απλα, ηλπιζα οντως να αναγκαστουν να κοιμηθουν μεσα...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1670 στις: 28/06/11, 21:35 »
Οχι η περικυκλωση δεν πετυχε και ουτε προκειται να πετυχει με μηδαμινη οργανωση..Για αυτο καλυτερα αντι να προτρεπουν να παει κοσμος στο ''στομα του λυκου''(ευαγγελισμο παναθηναικο σταδιο) καλυτερα να μαζευτουν αυριο ολοι Συνταγμα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1671 στις: 28/06/11, 21:57 »
Βλεπω πανω απο 2 ωρες τη συνεδριαση της Βουλης...γελαει ο κοσμος....

Ολοι το παιζουν προβληματισμενοι, κατω απο καθεστως αναταραχων, πολιτικης και κοινωνικης ευθυνης κλπ, αλλα ουτε ενας δεν προτεινε φορολογηση των μεγαλων εισοδηματων, των μεγαλων καταθεσεων και του συσσωρευμενου κεφαλαιου. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ!

Ειτε θα καταρρευσουμε σιγα-σιγα, με το μεσοπροθεσμο, ειτε αμεσα, χωρις το μεσοπροθεσμο...μονο αυτες οι επιλογες υπαρχουν...ΟΥΣΤ!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1672 στις: 28/06/11, 22:23 »
Germ:

Συμφωνω με τα περισσοτερα απο οσα ανεφερες. Ειναι πολυ πιο ωραια να ακουω επιτελους ΕΣΕΝΑ και οχι αλλων αποψεις γιατι ετσι μπορουμε να κανουμε κουβεντα.
Λοιπον, συμφωνω οτι παντα το συτημα ηταν αδικο και πυραμιδοειδως φτιαγμενο και επισης συμφωνω οτι ο καπιταλισμος ηταν ενα συστημα που στην εποχη του ουσιαστικα "γεννησε" την μεσαια ταξη.
Εδωσε επισης τρελη ωθηση στην αναπτυξη γενικοτερα και βεβαια οπως ολα τα συστηματα, ετσι και αυτο μεταλλαχθηκε απο το αρχικο του σταδιο και συντομα εχασε το πραγματικο του νοημα και μεταμορφωθηκε σε αυτο το τερας του νεοφιλελευθερισμου που βλεπουμε σημερα. Οι αδικιες οσο πανε και μεγαλωνουν και φαινεται πως απο ενα σημειο και μετα τα πραγματα αντι να προχωρανε, πανε προς τα πισω.
Δηλαδη αντι να εξελλισομαστε σιγα σιγα σαν κοινωνια σε μια αλλη κοινωνια πιο δικαιη, ισοτιμη, αξιοκρατικη, ελευθερη κτλ, εξελλισομαστε σε μια κοινωνια φοβικη, γεματη αδικιες σε ολα τα φασματα της κοινωνιας και οικονομιας, σε μια κοινωνια οπου το δικιο ειναι παντα με το μερος αυτου που εχει χρηματα.
Επειδη ηταν παντα ετσι τα πραγματα δεν σημαινει οτι πρεπει να συνεχισουν να ειναι ετσι τα πραγματα για παντα. Αν δεν παλεψουμε για να αλλαξει κατι πως θα αλλαξει; Οι πολιτικοι - μην το ξεχνας αυτο - δεν υπαρχουν για να κανουν αλλαγες, αλλα για να διατηρουν ενα υπαρχον συστημα σε μια ισσοροπια, οποτε μην περιμενεις αλλαγη απο αυτους. Τις αλλαγες τις κανει παντα ο λαος και αυτος ειναι που πρεπει να τις κανει.
Απο κει και περα, επειδη τα χω ξαναπει πολλες φορες ολα αυτα (αν θες και γυρισεις πισω εχεις πολλα να διαβασεις, να μην τα ξαναγραφω), σου επισημαινω κατι που εχω ξαναπει.
Αντε επειδη εχουμε μπει στον χορο να χορεψουμε, ετσι κι αλλιως η πλειοψηφια του λαου μεχρι τωρα τουλαχιστον καπιταλισμο ηθελε, αρα να φαει και τα σκατα του.
Αυτο που ζηταω ομως, οχι πλεον σαν αριστερος, σαν καποιος που δεν γουσταρει τον καπιταλισμο κτλ, αλλα σαν καπιταλιστης (μιας και υπαρχω και λειτουργω μεσα σε αυτο το συστημα ειτε το θελω ειτε οχι), ειναι οι κανονες του παιχνιδιου να ισχυουν οπως πρεπει για ΟΛΟΥΣ.
Πιασε για παραδειγμα οσους εβγαλαν χρηματα εξω εδω και 30-40 χρονια, δες ποιοι εχουν φορολογηθει και ποσο, ανοιξε λογαριασμους σε Ελβετιες και Λουξεμβουργα, απαγορευσε τις off shore εταιριες και κοψε επιτελους τις στενεσ σχεσεις και παντρεματα μεταξυ επιχειρηματιων, εφοπλιστων, τραπεζιτων και κυβερνησης. Η κυβερνηση εκλεγεται απο τον λαο οχι απο τις τραπεζες.
Φορολογησε τις τραπεζες λοιπον που ειθχαν τρελα κερδη τοσα χρονια, διεκδικησε τις αποζημιωσεις απο τους Γερμανους (και για τον Β' παγκοσμιο και για οση ζημια εχει το δημοσιο απο τυπου siemens συμβασεις, συμβασεις για εξοπλισμους κτλ). Ζητα απο την ΕΕ και το ΝΑΤΟ (που υποτιθεται ειναι οι εταιροι σου) να ειναι εγγυητες για τα συνορα σου που ειναι και συνορα της Ευρωπης,  ωστε να μειωσεις τους εξοπλισμους σου. Κανε με εμμεσο τροπο αναδιανομη πλουτου προς τα φτωχα στρωματα, οχι γιατι αυτο ειναι σωστο, αλλα γιατι μονο ετσι θα κινηθει χρημα και θα ξαναπαρει μπροστα η οικονομια. Δημιουργησε ευκαιριες για νεους ανθρωπους, επενδυσε στην παιδεια, στην προνοια, στις νεες τεχνολογιες...
Που ομως; Ειδες κατι τετοιο;
Οχι, το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το πως θα προλαβουν να υπογραψουν συμβασεις παραχωρησης δημοσιας περιουσιας (που δεν τους ανηκει) και να τις δωσουν για δεκαρες, ενω ταυτοχρονα μεταφερουν πραγματικη περιουσια απο αυτους που δεν εχουν προς αυτους που εχουν τα παντα...
Με λιγα λογια, αφου θελεις να παιξουμε το παιχνιδι αυτο, παιξε με τους κανονες του, εκμεταλλευσου τα οπλα που σου δινονται και κανε το καλυτερο για τους συναθρωπους σου.
Αλλα οπως βλεπεις οι τυποι δεν θελουν να παιζουν με κανονες...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/11, 10:23 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1673 στις: 28/06/11, 23:06 »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1674 στις: 29/06/11, 09:19 »

...διεκδικησε τις αποζημιωσεις απο τους Γερμανους (και για τον Β' παγκοσμιο   ...

Ποσο πισω πανε οι αξιωσεις?
Θα ζητησουν μετα αποζημιωσεις και Ιρακινοι απο το Μεγαλεξανδρο και οι Τρωες απο την Ιθακη και πατσισαμε ? Θα αποζημιωσουμε για την προσφατη (αποτυχημενη) εξτρατεια μας που εφτασε μεχρι εξω απο την Αγκυρα? Θα πληρωσουμε ως Βυζαντιο στους κατεκτημενους επι χρονια Αιγυπτιους? Μη μπουμε και σε παθητικο ανυσηχω και εκει που μας χρωσταγανε μας παρουν και το βοδι?
Να τους ξεκαθαρισουμε οτι μονο να παρουμε λεφτα τριτων θελουμε, μη βγει κανας συμψηφηστικος χρεωστικος λογαριασμος αποζημιωσεων και τραβαμε τα μαλλια μας.


« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/11, 09:21 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
17017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas