Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 462361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2025 στις: 22/09/11, 16:16 »
Μα ρε συ, εφοσων ακολουθειται ενα Α μοντελο πολιτικης και αφου η χωρα ανηκει σε ενα Α συστημα, περιμενεις ποτε να φτιαξει κατι ειλικρινα; Οι προηγμενες χωρες πως την πατησανε δηλαδη; Εκει δεν εχουνε λαμογια, φοροδιαφυγη, μεγαλο δημοσιο τομεα;
Γιατι οι ΗΠΑ εχουν ενα χρεος που ποτε δεν προκειτε να αποπληρωθει; Ακομα και οι λιγες χωρες που θεωρουνται "υποδειγμα" δημοσιονομικων, εχουν απιστευτα χρεη τα οποια διαρκως θα αυξανονται, ΟΤΙ λιτοτητα και να εφαρμοστει, οτι ιδιωτικοποιησεις και να γινουν! Απο την στιγμη που καταλαβαινεις αυτο και ταυτοχρονα βλεπεις που οδηγουμαστε παγκοσμιως, βλεπεις ποσο ματαιο ειναι να λες οτι για ολα φταιει ο σπαταλος Ελληνας, Ιταλος, Πορτογαλος κοκ.
Ετσι λειτουργει το συστημα, ετσι θα λειτουργησουν και οσοι το ακολουθουν, ο καθενας με τις δυνατοτητες του. Αυτος που θα ειναι στον πατο δηλαδη δεν θα εχει καμια δυνατοτητα, καμια προοπτικη και εξελιξη, οσο νομοταγης κι αν ειναι, ενω αυτοι που μπορουν και λαμογια θα ειναι και τεμπεληδες και χαραμοφαηδες. Και ΟΛΑ αυτα στηριζονται πανω σε ενα συστημα το οποιο πολυ χαριτωμενα ειπες οτι ειναι μπαναλ το να το "συκοφαντουμε"...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2026 στις: 22/09/11, 16:24 »

Επειδη βλεπω οτι οξυνθηκαν τα πνευματα οσο ελειπα, κανω το πρωτο βημα για την εθνικη συμφιλιωση

Μετα τη γενικη κατακραυγη που αντιμετωπισε η προταση για σκληρη λιτοτητα: "αδερφια καντε την καρδια σας πετρα και σκεφτειτε την πιθανοτητα να παιξετε με squier" και υπο το βαρος των αντιδρασεων το παιρνω πισω.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2027 στις: 22/09/11, 16:27 »
Ναι, κι εγω προτεινω να σταματησουμε ολοι να παιζουμε μουσικα οργανα και να ξαναπιασουμε τα πουλια μας οπως ξεραμε τοσο καλα τοσα χρονια μπας και δουμε "ασπρη" μερα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2028 στις: 22/09/11, 16:28 »
Johnie, το μόνο που ξέρω αυτή την στιγμή σαν Βαγγέλης είναι ότι έχουμε ένα τεράστιο χρέος να αποπληρώσουμε και ένας τρόπος να το κάνουμε αυτό είναι να αρχίσουμε να βγάζουμε λεφτά.
Σπάω λοιπόν το κεφάλι μου να βγάλω λεφτά, όπως και εκατομμύρια συν-κακόμοιροι στην χερσόνησό μας.
Αν κατάλαβα καλά, εσύ προτείνεις να βγούμε εκτός συστήματος...
Δεκτόν, αλλά πάλι πρέπει να αρχίσουμε να παράγουμε (έστω για πάρτη μας) και να μην καταναλώνουμε περισσότερα από όσα βγάζουμε.

edit:
μην προσπαθήσει κανείς να εγκαταστήσει GK μαγνήτη χωρίς να βγάλει τις χορδές... έφαγα τα χέρια μου 2 ώρες τώρα  :(
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/11, 16:37 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2029 στις: 22/09/11, 16:40 »

Επειδη βλεπω οτι οξυνθηκαν τα πνευματα οσο ελειπα, κανω το πρωτο βημα για την εθνικη συμφιλιωση

Μετα τη γενικη κατακραυγη που αντιμετωπισε η προταση για σκληρη λιτοτητα: "αδερφια καντε την καρδια σας πετρα και σκεφτειτε την πιθανοτητα να παιξετε με squier" και υπο το βαρος των αντιδρασεων το παιρνω πισω.
Να πάρεις και κανένα σύστημα με Dos γιατί τα windows και οι υπολογιστές είναι πανάκριβοι ρε παιδί μου. Τι να κάνεις το 500 GB σκληρό? Αφού σε δισκέτες αποθυκεύεις αρχεία εγγράφων, μουσική δεν χρειάζεται να ακούς αφού θα έχουμε λιτότητα, άντε κανα τρανζιστοράκι άμα βγάζεις πολλά λεφτα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2030 στις: 22/09/11, 16:45 »
Μπα, ουτε καν αυτο δεν προτεινω γιατι ξερω οτι δεν τυγχανει καμιας αποδοχης απο την πλειοψηφια (αλλο αν εγω θα το θελα).
Αυτο που προτεινω ειναι να χρησιμοποιηθουν τα εργαλεια και οι δυνατοτητες εντος του συστηματος. Επαιξαν καποιοι τα χρηματα τους στις αγορες; Βγαζανε τα αντεροκωλια τους τοσα χρονια; Ε τωρα την πατησανε, ας κλεισει και καμια τραπεζα, ας μπει κανενας φυλακη απο τα λαμογια και ας χασουν τις καταθεσεις τους ολοι μπας και ξυπνησουνε και δουνε τι κανανε τοσα χρονια. Γιατι οσο συντηρειται ως εχει το συστημα βρισκοντας αποδιοπομπαιους τραγους αριστερα και δεξια, τοσο θα βυθιζομαστε αιωνιως και παγκοσμιως στον λακκο με τα αγγουρια.
Οσο για αυτα που χρωσταμε, τα χουμε ξεπληρωσει δεκαδες φορες ΚΑΙ με τοκο. Αλλα βλεπεις τα πανωτοκια και οι λαμογιες των δικων μας λουλουδιων/πολιτικων μαζι με τις λαμογιες τραπεζιτων κτλ θα διατηρησουν χρεος του 1800 μεχρι το 8000 αν ειναι να μπορουν να κανουν αφαιμαξη χωρις να προσφερουν απολυτως τιποτα στην κοινωνια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2031 στις: 22/09/11, 17:09 »

Επειδη βλεπω οτι οξυνθηκαν τα πνευματα οσο ελειπα, κανω το πρωτο βημα για την εθνικη συμφιλιωση

Μετα τη γενικη κατακραυγη που αντιμετωπισε η προταση για σκληρη λιτοτητα: "αδερφια καντε την καρδια σας πετρα και σκεφτειτε την πιθανοτητα να παιξετε με squier" και υπο το βαρος των αντιδρασεων το παιρνω πισω.
Να πάρεις και κανένα σύστημα με Dos γιατί τα windows και οι υπολογιστές είναι πανάκριβοι ρε παιδί μου. Τι να κάνεις το 500 GB σκληρό? Αφού σε δισκέτες αποθυκεύεις αρχεία εγγράφων, μουσική δεν χρειάζεται να ακούς αφού θα έχουμε λιτότητα, άντε κανα τρανζιστοράκι άμα βγάζεις πολλά λεφτα.
Ενα πραγμα κανω και εγω με θρησκευτικη ευλαβια επεσες και εσυ στην περιπτωση... Linux only χρηστης και συμμετεχων στην αναπτυξη διαφορων GPL, LGPL, open source προσπαθειων ... Windows δεν εχω καν. Επισης ειμαι εδω και χρονια στην ευχαριστη θεση να μπορω να πω χωρις να ντραπω και χωρις να πω ψεμματα το εξης καταπληκτικο: Δεν εχω ουτε ενα mp3, DVD, CD, software "παρανομο".

Σκληρους απο την αλλη, ομως εχω πολλους. Ουδεις τελειος. Ουτε αποτελω σε αλλους τομεις προτυπο αντικαταναλωτη η νομιμοφρωνα. Στον συγκεκριμενο ομως, συμπτωματικα, ειμαι περιπου στο οριο της αγιοσυνης.  :P




« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/11, 17:12 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2032 στις: 22/09/11, 17:39 »
Βέβαια ο εργάτης της ΕΛΒΟ υποδαυλιζόμενος από εργατοπατέρες σιγά σιγά απαίτησε να παίρνει τον ίδιο παχυλό μισθό με τον Γερμανό, χωρίς να καταλαβαίνει ότι ο μισθός του γερμανού ήταν παχυλός επειδή ενσωμάτωνε την υπεραξία της καινοτομίας του προϊόντος η οποία σωστά διαμοιράζεται στις προηγμένες χώρες ίσα σε όλους τους εργαζόμενους.
Με λίγα λόγια κανταντήσαμε να έχουμε μια χώρα που παράγει παρωχημένες υπηρεσίες και προϊόντα επειδή τόσα χρόνια είχε επαναπαυθεί στην χρηματοδότηση του δημοσίου... στην ουσία έγιναν και οι επιχειρήσεις δημόσιο.

Γκουχ, γκουχ... Χωρίς να θέλω να επεισέλθω στα συνηθισμένα ξεκατινιάσματα των κιθαρωδών περί του λαμπάτου ενισχυτή, την σημασία της προενίσχυσης και των ολοκληρωμένων κυκλωμάτων, αναγκάζομαι να επέμβω στην συζήτηση προκειμένου να υπενθυμίσω στους μεγαλύτερους και να δείξω στους νεότερους.

Από το 1998 η λέξη που κυριαρχούσε στο Ευρωπαϊκό πολιτικό στερέωμα ήτο η "σύγκλιση". (Με τον ίδιο τρόπο που κυριαρχεί σήμερα η λέξη "λιτότητα"). Τουτέστιν σύγκλιση τιμών, σύγκλιση μισθών, σύγκλιση ποιότητας υπηρεσιών, σύγκλιση εκπαίδευσης, σύγκλιση κατανάλωσης, νομισματική σύγκλιση. Άρα, αγαπητέ elrich, η σύγκλιση μισθών ήτο επιλογή της ΟΝΕ και δεν της το επέβαλε καμμία συνδικαλιστική οργάνωση και κανένας εργαζόμενος.

Αν νομίζουμε ότι σ' αυτήν την σύγκλιση οφείλεται το χρέος και η τωρινή δυσλειτουργία, με γειά μας με χαρά μας, όμως τότε δεν θα πρέπει να τα βάζουμε με τους εργαζόμενους αλλά με την κεντρική Ευρωπαϊκή πολιτική και τους περιφεριακούς της εκφραστές (τύπου Σημίτη κλπ).

Ασχετα από αυτό η Ελλάδα παράγει γ**άτες υπηρεσίες (βλέπε τουρισμό, μεταφορές κλπ) οπότε μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Τώρα αν η "αλουμίνιον Ελλάδας" και κάποιοι επιδοτούμενοι επιχειρηματίες καταντήσαν τις επιχειρήσεις τους κρατικοδίαιτες και χρηματιστηριοδίαιτες, σίγουρα δεν ευθύνονται οι εργαζόμενοι και οι καταναλωτές.

Εγώ κι ο Τζόνι και άλλοι πολλοί λέμε ότι ο όλος σχεδιασμός ήταν παγίδα, με την διαφορά ότι εγώ το αναφέρω 30 χρόνια τώρα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2033 στις: 22/09/11, 18:07 »
μα κανω και εγω με θρησκευτικη ευλαβια επεσες και εσυ στην περιπτωση... Linux only χρηστης και συμμετεχων στην αναπτυξη διαφορων GPL, LGPL, open source προσπαθειων ... Windows δεν εχω καν. Επισης ειμαι εδω και χρονια στην ευχαριστη θεση να μπορω να πω χωρις να ντραπω και χωρις να πω ψεμματα το εξης καταπληκτικο: Δεν εχω ουτε ενα mp3, DVD, CD, software "παρανομο".

Σκληρους απο την αλλη, ομως εχω πολλους. Ουδεις τελειος. Ουτε αποτελω σε αλλους τομεις προτυπο αντικαταναλωτη η νομιμοφρωνα. Στον συγκεκριμενο ομως, συμπτωματικα, ειμαι περιπου στο οριο της αγιοσυνης.  :P
Δεν ξέρω αν κατάλαβες ότι δεν ήταν δεικτικό το σχόλιο αλλά για να δεις την υπερβολή σου, δεν σε ξέρω και δεν ξέρω τι κάνεις :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2034 στις: 22/09/11, 18:17 »
μα κανω και εγω με θρησκευτικη ευλαβια επεσες και εσυ στην περιπτωση... Linux only χρηστης και συμμετεχων στην αναπτυξη διαφορων GPL, LGPL, open source προσπαθειων ... Windows δεν εχω καν. Επισης ειμαι εδω και χρονια στην ευχαριστη θεση να μπορω να πω χωρις να ντραπω και χωρις να πω ψεμματα το εξης καταπληκτικο: Δεν εχω ουτε ενα mp3, DVD, CD, software "παρανομο".

Σκληρους απο την αλλη, ομως εχω πολλους. Ουδεις τελειος. Ουτε αποτελω σε αλλους τομεις προτυπο αντικαταναλωτη η νομιμοφρωνα. Στον συγκεκριμενο ομως, συμπτωματικα, ειμαι περιπου στο οριο της αγιοσυνης.  :P
Δεν ξέρω αν κατάλαβες ότι δεν ήταν δεικτικό το σχόλιο αλλά για να δεις την υπερβολή σου, δεν σε ξέρω και δεν ξέρω τι κάνεις :P


Φυσικα και το καταλαβα.


Δεν ειναι μονο ασπρο μαυρο.


Αν παιξει κανεις με squier δε σημαινει οτι δεν θα πλενεται και οτι θα ζει σε σπηλια. Στο μετρο του δυνατου μπορει ο καθενας να κοψει μερικες "αναγκες" του και να δεχτει το αδιανοητο να τις περασει στις "πολυτελειες προς περικοπη".


Για καποιον το να βαλει κολωνια Λεβαντα η Λεμονακι Μυρτω, να πιει κολα απο το LIDL η να παιξει με Sovtek ειναι το τελος του κοσμου. Ειναι η υπερτατη θυσια. Αλλοι τα αντεχουν ευκολοτερα.


Εδω απο οτι καταλαβα δεν ειμαστε "ωριμοι" για τετοιες μεγαλες θυσιες, τυπου "να αλλαξουμε τις πενες μας απο Fender σε Harley Benton".
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2035 στις: 22/09/11, 18:30 »
Όχι σε αυτό το κομμάτι δεν διαφωνούμε. Αυτό βέβαια, το να μην υπερκαταναλώνεις είναι κάτι που ανεξάρτητα από την κρίση πρέπει να συμβαίνει αλλά είναι και άλλο ζήτημα. Το πρόβλημα ήταν η χαρακτηριστική υπερβολή σου να κατακεραυνώνεις ένα συγκεκριμένο ζήτημα και άλλα πολύ μεγαλύτερα να τα αφήνεις στο απυρόβλητο. Εσύ δηλαδή τα έθεσες ως άσπρο μαύρο/
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2036 στις: 22/09/11, 18:38 »
μα κανω και εγω με θρησκευτικη ευλαβια επεσες και εσυ στην περιπτωση... Linux only χρηστης και συμμετεχων στην αναπτυξη διαφορων GPL, LGPL, open source προσπαθειων ... Windows δεν εχω καν. Επισης ειμαι εδω και χρονια στην ευχαριστη θεση να μπορω να πω χωρις να ντραπω και χωρις να πω ψεμματα το εξης καταπληκτικο: Δεν εχω ουτε ενα mp3, DVD, CD, software "παρανομο".

Σκληρους απο την αλλη, ομως εχω πολλους. Ουδεις τελειος. Ουτε αποτελω σε αλλους τομεις προτυπο αντικαταναλωτη η νομιμοφρωνα. Στον συγκεκριμενο ομως, συμπτωματικα, ειμαι περιπου στο οριο της αγιοσυνης.  :P
Δεν ξέρω αν κατάλαβες ότι δεν ήταν δεικτικό το σχόλιο αλλά για να δεις την υπερβολή σου, δεν σε ξέρω και δεν ξέρω τι κάνεις :P


Φυσικα και το καταλαβα.


Δεν ειναι μονο ασπρο μαυρο.


Αν παιξει κανεις με squier δε σημαινει οτι δεν θα πλενεται και οτι θα ζει σε σπηλια. Στο μετρο του δυνατου μπορει ο καθενας να κοψει μερικες "αναγκες" του και να δεχτει το αδιανοητο να τις περασει στις "πολυτελειες προς περικοπη".


Για καποιον το να βαλει κολωνια Λεβαντα η Λεμονακι Μυρτω, να πιει κολα απο το LIDL η να παιξει με Sovtek ειναι το τελος του κοσμου. Ειναι η υπερτατη θυσια. Αλλοι τα αντεχουν ευκολοτερα.


Εδω απο οτι καταλαβα δεν ειμαστε "ωριμοι" για τετοιες μεγαλες θυσιες, τυπου "να αλλαξουμε τις πενες μας απο Fender σε Harley Benton".
Eρωτησις ισως και ανουσια.
Στηριζεις ελληνικα προιοντα ή τα φθηνοτερα της αγορας?Για να καταλαβω περαν ολων των αλλων για ποιο λογο η καταναλωση των φθηνοτερων προιοντων θα μας φερει σε μια διαφορετικη κατασταση και με ποιο τροπο.

Εκτος αυτου τα παραδειγματα περι καταναλωσης που εχεις δωσει ειναι εντελως αντιφατικα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2037 στις: 22/09/11, 18:57 »
Που σαι monoxeira, εγω και ο καθενας εδω μεσα φιλε μου μπορει να παιζει με super duper ενισχυτη και κιθαρα πχ, αλλα για να τον παρουμε φιλος και δουλεψαμε και στερηθηκαμε αλλα πραγματα που για σενα θα ηταν πιθανοτατα σημαντικοτατα (σε αντιθεση με του τι ειναι για σενα η κιθαρα πχ). Ο καθενας λοιπον μπορει να κανει την "λιτοτητα" του εκει που νομιζει και να καλυψει "αναγκες" εκει που νομιζει επισης.
Μην προσπαθεις με γλοιωδεις τροπους (ειμαι στο κιθαρα και ετσι αναφερω για ακριβες κιθαρες και αλλες π**αριες) να θεσεις ψευτοδιληματα με επιχειρηματα της πλακας.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2038 στις: 23/09/11, 00:01 »
Εδώ που έχουμε φτάσει δεν είναι θέμα "προσωπικής λιτότητας". Μπορώ να πω μάλιστα ότι είναι το ακριβώς αντίθετο. Όταν η τάση είναι να σε γυρίζουνε ανάποδα για να σου πάρουν και το τελευταίο ψιλό που θα βρούνε στη τσέπη σου, δεν είναι προτιμότερο να τα έχεις φάει στραγάλια, από το να προκύψεις και πεινασμένος και γδαρμένος;
Επίσης αν το πρόβλημά τους ήταν να ξεχρεώσουμε, θα κάνανε το άλλο. Αντί να εξαγγέλουν κάθε λίγο και λιγάκι μέτρα, μέτρα ,μέτρα και να μας τα έχουνε κάνει τούμπανο και να έχουμε πέσει όλοι σχεδόν σε Εθνική κατάθλιψη, θα μπορούσαν να πούνε, "μαγκίτες χρωστάμε 400 δις , διά 11εκ. Έλληνες, αναλογεί στο καθένα 36.363,63 ευρώ, δωσ'τα μου με τη μία και καθάρισες. " Αν μάλιστα δίνανε και σοβαρά κίνητρα γι αυτό, νομίζετε ότι δεν θα βρισκόντουσαν 1.000.000 Έλληνες τουλάχιστον που τα έχουν και θα τους λέγανε "άντε και γ**ηθείτε πάρτε τα μας τα κάνατε τούμπανο"  και να μαζέψει το Κράτος ήρεμα κι απλά 36.4 δις και να μιλάει από άλλη βάση; Κι όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο; Ούτε αυτό το θέλουνε.

Να βάλουνε χέρι θέλουνε και το έχουνε βάλει. Το τρόπο ζωής ενός λαού ή αλλοιώς για να μιλάμε Ελληνικά το "Lifestyle" , το διαμορφώνουνε κάθε εποχή όπως τους εξυπηρετεί. Περάσαμε την εποχή του "ξόδευε και μη ερεύνα" και τώρα επιβάλλουν τις ενοχές για τις "σπατάλες".

Δεν υπάρχει σωτηρία γιατί αν θέλανε οι κυβερνήσεις αυτού του κόσμου πραγματικά να τελειώνουνε με τη σαπίλα, θα προβαίναν σε κινήσεις άκομψες μεν αλλά άκρως λειτουργικές και με τη στήριξη των λαών τους. Ποιά είσαι εσύ; Standard and Poors και μας υποβιβάζεις; Ή βγάλε το σκασμό  ή τσιμέντο στα πόδια και στη μέση του Ατλαντικού. Ποιός είσαι εσύ; Ο Σόρος και παίζεις παιχνιδάκια με το ψωμάκι των λαών ; Δήμευση της περιουσίας σου και στο Γκουαντάναμο. Αλλά δεν παίζεται έτσι το παιχνίδι.

Το παιχνίδι παίζεται έτσι ούτως ώστε να πορευθούμε σε παγκόσμια κυβέρνηση και παγκόσμια δικτατορία. Αυτό είναι. Κια εμείς ασχολούμαστε αν θα έχουμε Fender ή Ibanez . Και μάλιστα έχουμε και ενοχές γι αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/11, 00:04 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2039 στις: 23/09/11, 09:00 »
MACMISIAS είσαι θεούλης.

Άντε πες το στον Λευτεράκη που στη Βουλή της προάλλες έκραζε όσους μιλάνε για θεωρίες συνομωσίας.

Και επειδή η συζήτηση περί squier δε θα βγάλει πουθενά να πω κι εγώ μια φτωχή άποψη.

Δεν είναι το θέμα αν ο μέσος μισθωτός θα βολευτεί με τα φτηνά προΙόντα. Αυτά είναι ουτοπικές καρασυντηρητικές κοινωνικές αηδίες που προσφέρουν συνολικά μηδέν έργο στην επιβίωση της Ελλάδας. Δεν τίθεται πλέον θέμα κίνησης της αγοράς ή ποσόστοσης μεταξύ "φτηνών" και "ακριβών" καταναλωτών. Το κράτος πλεόν χτυπάει ξεκάθαρα τους μικρομεσαίους που είναι αναμφίβολα η αγοραστική δύναμη αυτής της χώρας.

Εγώ έρχομαι και λέω Μονόχειρα ότι δε θα πρεπε ο μικρομεσαίος να κάνει κράτει στις αγορές του. Ο καπιταλισμός του έχει μάθει να σκέφτεται προς τα πάνω. Ο μικρομεσαίος έχει κάθε διακαίωμα να παίζει με fender η gibson ή οτιδήποτε πρώτον γιατί δούλεψε για να την πάρει και δεύτερον γιατί γι αυτόν είναι η εξέλιξη προς τα πάνω.

Ο λεφτάς από την άλλη που τα έχει, και κάνει ό,τι μπορεί για να έχει παραπάνω, αυτός είναι για κρέμασμα. Αυτός θα πρεπε να περιοριστεί στην αντίστοιχη squier, να κατσικωθεί να πληρώνει τους φόρους που του αναλογούν και να σταματήσει αυτή η κωλοχώρα πλέον να είναι η χώρα του "ποιον ξέρεις" και να γίνει η χώρα που έπρεπε να είναι.

Για όνομα δηλαδή, ειχαν στο 500 πΧ το μυαλό να ελέγχουν τις περιουσίες πριν κ μετά την ανάληψη κυβερνητικών καθηκόντων κ δεν το σκέφτηκαν τώρα;

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2040 στις: 23/09/11, 12:13 »
Επίσης αν το πρόβλημά τους ήταν να ξεχρεώσουμε, θα κάνανε το άλλο. Αντί να εξαγγέλουν κάθε λίγο και λιγάκι μέτρα, μέτρα ,μέτρα και να μας τα έχουνε κάνει τούμπανο και να έχουμε πέσει όλοι σχεδόν σε Εθνική κατάθλιψη, θα μπορούσαν να πούνε, "μαγκίτες χρωστάμε 400 δις , διά 11εκ. Έλληνες, αναλογεί στο καθένα 36.363,63 ευρώ, δωσ'τα μου με τη μία και καθάρισες. " Αν μάλιστα δίνανε και σοβαρά κίνητρα γι αυτό, νομίζετε ότι δεν θα βρισκόντουσαν 1.000.000 Έλληνες τουλάχιστον που τα έχουν και θα τους λέγανε "άντε και γ**ηθείτε πάρτε τα μας τα κάνατε τούμπανο"  και να μαζέψει το Κράτος ήρεμα κι απλά 36.4 δις και να μιλάει από άλλη βάση; Κι όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο; Ούτε αυτό το θέλουνε.

Αυτό δεν γίνεται Μάκη, για τον απλούστατο λόγο ότι αν συνέβαινε θα κρέπαρε το σύστημα. Φαντάζεσε να προπσαθούσαν να βγουν 36 δις σε διάστημα μιας βδομάδας από τις τράπεζες? Που θα τα βρίσκανε? Αυτήν την στιγμή οι τράπεζες φυτοζωούν με ορό ρευστότητας μέσω του συστήματος επειγόντων περιστατικών από την ΕΚΤ δια μέσου της Τράπεζας της Ελλάδας.

Αλλά ακόμα και αν το Ελληνικό Δημόσιο εγγυόταν την παροχή αυτής της ρευστότητας μέ την έκδοση ομολόγων, πάλι θα αυξανόταν το δημ χρέος κατά 36 δις επιπλέον. φαύλος κύκλος.

Αυτό που προσπαθούν να τσεκάρουν είναι το αν αντέχει η Ελληνική οικονομία να ζει μέσω του κυκλοφορούντος χρήματος στην αγορά. Και εννοείται ότι για να επιτευχθεί αυτό πρέπει να μειωθούν οι εκροές χρήματος και να αυξηθούν οι εισροές. Διότι δεν υπάρχει κάποιο ενδογενές σύστημα παραγωγής χρήματος. Οπότε από αυτήν την άποψη έχει δίκιο ο μονόχειρας που πρεσβεύει την μείωση των εισαγωγών.

Από την άλλη καλό είναι να προετοιμαζόμαστε για το ενδεχόμενο να καλύπτουμε οι ίδιοι τις ανάγκες μας, αν δεν συμβεί αυτό ακόμα καλύτερα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2041 στις: 23/09/11, 13:29 »
Πολυ αμφιβαλλω αν οι τραπεζες εχουν ΟΝΤΩΣ τετοια ποσα σε cash. Ολα τα ποσα που ακουμε ΔΕΝ υπαρχουν σε πραγματικο χρημα, μονο σε πλασματικο (λογιστικο σε computers και βιβλια).
Βαση του κλασματικου αποθεματικου (με το οποιο λειτουργουν ολες οι τραπεζες ουσιαστικα), καθε τραπεζα μπορει απο το κεφαλαιο που εχει να δημιουργησει πλασματικο χρημα μεχρι ενα ποσοστο (παλια ηταν 1/9, τωρα νομιζω εχει φτασει το 1/20), που σημαινει οτι για καθε € που εχει η τραπεζα σαν κεφαλαιο, δικαιουται να δωσει δανεια (βλεπε επιταγες, λογιστικο χρημα ειπαμε) μεχρι 20€ (αν υποθεσουμε οτι ισχυει το 1/20). Στην πραγματικοτητα δεν δινει χρημα η τραπεζα, απλα λογιστικα "δινει" τα χρηματα που της ζητουνται σαν δανεικα και παιρνει σαν ανταλλαγμα μια υποσχετικη οτι σε ενα Α χρονικο διαστημα, θα παρει πισω τα λεφτα της (αυτη την φορα κανονικο χρημα, ρευστο) ΜΕ τοκο, πραγμα που σημαινει οτι ΑΝ ολα πανε καλα και ΟΝΤΩΣ ο δανειοληπτης επιστρεψει σε αυτο το χρονικο διαστημα τα χρηματα που ειχε δανειστει + τοκο, η τραπεζα τελικα εχει κερδος τους τοκους, χωρις στην ουσια να εχει δωσει τιποτα σαν ανταλλαγμα.
Η παγιδα βεβαια για την τραπεζα ειναι σε 2 σημεια:
1) Πρεπει να ναι σιγουρη οτι τα δανεια που δινει θα της επιστραφουν
2) Πρεπει να ναι σιγουρη οτι για οποιονδηποτε λογο ΔΕΝ θα μαζευτουν ολοι οι καταθετες για να κανουν αναληψη των καταθεσεων τους, γιατι σε μια τετοια περιπτωση, η τραπεζα απλα μενει απο κεφαλαιο και ουσιαστικα κυρηττει πτωχευση.
Ετσι η απατεωνια αυτη μπορει να συνεχιζεται σε μεγαλο βαθος χρονου, ΑΡΚΕΙ να τηρουνται οι 2 πιο πανω κανονες.
Ετσι, στην πραγματικοτητα καταλαβαινουμε οτι η τραπεζα δημιουργει (λογιστικο) χρημα εκ του μηδενος, ή μαλλον για την ακριβεια, δημιουργει χρημα απο το χρεος που αναλαμβανει ο καθε δανειοληπτης της.
Και εδω ερχεται το ερωτημα:
Αφου το χρημα το κυκλοφορουν μονο οι τραπεζες, και αφου ολες οι τραπεζες εχουν ενα Α κεφαλαιο, αλλα δημιουργουν 20xA λογιστικο χρημα, οταν ερχεται η ωρα να πληρωθουν απο τους δανειοληπτες αυτα τα δανεικα, πως γινεται να επιστραφουν τα δανεικα (+τοκοι) αφου στην πραγματικοτητα δεν υπαρχουν σαν ρευστο;
Η απαντηση ειναι απλη: Δεν γινεται να επιστραφουν. Ακομα κι αν ολος ο πλανητης αυτη την στιγμη μαζευε ΟΛΟ το ρευστο που υπηρχε παγκοσμιως και το επεστρεφε στις τραπεζες, το χρεος θα παρεμενε (κατα τι ελαφρωμενο) γιατι εξαρχης αυτα τα χρηματα δημιουργηθηκαν απο το μηδεν με λογιστικο τροπο. Ετσι πχ αν το παγκοσμιο χρεος ειναι (λεμε τωρα ενα τυχαιο νουμερο) 50τρισ€, το πραγματικο ρευστο που υπαρχει στην αγορα ειναι μονο κανα τρισ. Ολο το υπολοιπο χρημα κυκλοφορει καλη τη πιστη (δηλαδη δεν υπαρχει παρα μονο σαν υποσχετικες αποπληρωσης του στις τραπεζες στο μελλον).
Αυτο φυσικα σημαινει οτι οταν οι τραπεζες δεν κανουν σωστα την δουλεια τους και δινουν δανεια ευκολα και απερισκεπτα (συνηθως με σκοπο το ευκολο και γρηγορο κερδος), υπαρχει παντα ο κινδυνος αυτες οι υποσχεσεις αποπληρωμης των δανειων που εχουν δωσει να αθετηθουν. Αν αθετηθουν αρκετες τετοιες υποσχετικες, ξαφνικα η τραπεζα κινδυνευει με πτωχευση γιατι οι καταθετες της, βλεποντας οτι η τραπεζα δεν εχει κανει σωστες κινησεις και εχει σταματησει να βγαζει κερδη (μιας και δεν μπορει πλεον να δινει δανεια), απλα σηκωνουν τα χρηματα τους και τα μεταφερουνε σε αλλη τραπεζα για να συνεχισουν οι ιδιοι να εχουν κερδος.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/11, 13:35 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2042 στις: 23/09/11, 13:30 »
Αυτο ακριβως συμβαινει εδω και πολλαααα χρονια και το αποκορυφωμα αυτης της απατεωνιας φανηκε το 2008 οταν ξεσπασε η κριση στην Αμερικη. Αυτο ακριβως συνεβη κι εκει... Απληστοι τραπεζιτες εδωσαν παντου χρημα απερισκεπτα, ακομα κι εκει που ξερανε οτι δεν θα το παρουν πισω, μονο και μονο για να εχουν οι ιδιοι υψηλα bonus (οσο πιο πολλα δανεια δινεις τοσο μεγαλυτερο κερδος εχεις μελλοντικα ΕΦΟΣΩΝ αποπληρωθουν ομως) και η τραπεζα τους να φαινεται λογιστικα οτι εχει κερδη (μιας και τα χρηματα που ειναι να παρουν πισω, θεωρουνται ως κεφαλαιο της τραπεζας, ασχετως αν δεν υπαρχουν).
Οταν λοιπον αρχισανε να μην ξεπληρωνονται τα δανεια, οι τραπεζες επαθαν σοκ και αρχισαν τις κατασχεσεις (μιας και δεν εχουν αλλο τροπο για να παρουν ρευστο). Ελα ομως που τα δανεια που ειχαν δωσει και δεν ξεπληρωθηκαν ηταν τοσο πολλα που γεμισε η Αμερικη αστεγους και κατασχεμενα σπιτια. Τι σημαινει αυτο; Μεγαλη προσφορα σε σπιτια, ελαχιστη εως καθολου ζητηση. Αυτο με την σειρα του γκρεμιζει ουσιαστικα την αξια της πραγματικης περιουσιας (βλεπε σπιτια), σταματαει η οικοδομη να δουλευει, μενουν ανεργοι οι οικοδομοι και παει λεγοντας... Το τελικο αποτελεσμα ηταν οτι πολλες τραπεζες ηταν ουσιαστικα υπο καθεστως πτωχευσης μιας και τα ταμεια τους ηταν αδεια.
Και εδω ειναι το κολπο γκροσο:
Αντι η κυβερνηση να αφησει τις τραπεζες να πτωχευσουν, χρησιμοποιησε χρημα του λαου για να τους παρεχει ρευστο ωστε να συνεχισουν να λειτουργουν, για να μην παρουν οι καταθετες ολα τα χρηματα τους και την κανουν (αφνοντας την αγορα αδεια απο ρευστο και ουσιαστικα παγωνοντας την οικονομια της χωρας).
Και επειδη οπως ειπαμε το χρημα σε ποσοστο 90+% ειναι εικονικο και οχι πραγματικο (δηλαδη το 90+% ειναι χρημα υπο μορφη χρεους - υποσχετικων), η κυβερνηση αυξησε φορολογια για να συγκεντρωσει χρημα, ωστε να παρεχει στις τραπεζες, εδωσε λεφτα απο ταμεια κτλ κτλ.
Ετσι, με τον ιδρωτα του απλου λαου, καποιοι τραπεζιτες συνεχιζουν και βγαζουν τα αντεροκωλια τους αντι να ειναι φυλακη.
Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στην Ελλαδα τωρα, με τη διαφορα οτι επειδη η Ελλαδα το ρευστο της το παιρνει απο την ΕΚΤ, για να κυκλοφορησει ρευστο στην αγορα πρεπει ουσιαστικα η καθε κυβερνηση της ΕΕ, να δηλωσει ποσα εξοδα αναμενεται να κανει ανα μια χρονικη περιοδο και εφοσων κρινει (η ΕΚΤ) οτι μπορει οντως να παρει τα χρηματα της πισω, τα δινει στην κυβερνηση η οποια φυσικα τα τοποθετει στις κεντρικες της τραπεζες που με την σειρα τους και με την ιδια ακριβως τακτικη τα μοιραζουν σε αλλες μικροτερες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2043 στις: 23/09/11, 13:32 »
Και εδω λοιπον, παιχτηκε το ιδιο παραμυθακι με την Αμερικη, με μια ουσιαστικη διαφορα:
Εδω τα χρωστουμενα δεν προεκυψαν (μονο) απο την απληστια τραπεζιτων, αλλα (κυριως) απο την απληστια πολιτικων και συνεργατων τους, κολλητων τους κτλ, οπου μεσα απο διαφορες διαδικασιες (τις οποιες βλεπουμε να ανακαλυπτονται σχεδον καθημερινα) φαγανε το ρευστο και αφησαν τον λογαριασμο σε εμας.
Αυτο ειναι ακομα πιο ευκολο να το δει κανεις αν δει ποσο μικρο ιδιωτικο χρεος εχει η Ελλαδα σε σχεση με την υπολοιπη ΕΕ, ενω αντιθετα το δημοσιο χρεος ειναι απλα απατο.
Οποτε, καποιοι πολιτικοι μαζι με τους κολλητους/συνεργατες τους ουσιαστικα φαγανε τα λεφτα ΚΑΙ για να βγαλουν απλα τα αντεροκωλια τους αλλα ΚΑΙ για να κανουν "οτι χρειαζεται", ωστε να συνεχισουν να ειναι στην εξουσια για να παιζουν αυτο το παιχνιδακι...
Οταν λοιπον ξερουμε ολα αυτα, καταλαβαινουμε ποσο στενομυαλο και ουσιαστικα "ασχετο" ειναι να διατυμπανιζουμε οτι ο μεσος Ελληνας (Τουρκος κτλ) ειναι υπερκαταναλωτικος και οτι ο δημοσιος τομεας ειναι πολυ μεγαλος και οτι για αυτο υπαρχουν τα χρεη.
Οχι κυριοι, ουτε ο υπερκαταναλωτισμος μας φταιει (αυτος φταιει για την ηθικη μας καταπτωση), ουτε το μεγαλο δημοσιο.
Φταινε αυτοι που πηρανε τα δανεικα, τα φαγανε με τους κολλητους τους και κανανε οτι περναγε απο το χερι τους για να παραμεινουν στην εξουσια (βλεπε διορισμους, ρουσφετια, "δωρα", χρηματισμοι κοκ). Ο απλος λαος που απλα κοιταει να βρει μια δουλεια να κανει για να βγαζει τα προς το ζειν, επεσε στην παγιδα και πολλοι απλα δεχτηκαν το ρουσφετι, βαλανε "την ακρη να δουλεψει" κτλ.
Και τωρα που εφτασε ο κομπος στο χτενι, επειδη οπως καταλαβαινετε οι τοκοι + κεφαλαιο απο οσα εχουν δανειστει τοσα χρονια οι κυβερνησεις (και που εχουν φαει) ειναι αδυνατο να επιστραφουν - ακομα κι αν ΟΛΟΙ μας (δεν εννοω φυσικα τους εφοπλιστες, μεγαλοεπιχειρηματιες και λοιπα λαμογια της Ελλαδας που κατεχουν περιουσια πανω απο 1 τρισ μονοι τους) διναμε οτι ειχαμε και δεν ειχαμε απο ρευστο στην κυβερνηση, θα καταφερναμε μια τρυπα στο νερο, μιας και το βαρελι πλεον δεν εχει πατο...
Οποτε αν αναζητατε ενοχους, τους εχετε μπροστα σας. Αν αναζητατε λυσεις, μην περιμενετε καμια ουσιαστικη αν πρωτα δεν διαγραφει το μεγαλυτερο ποσοστο του χρεους ωστε να καταστει διαχειρισιμο. Και μην περιμενετε αυτοι απο μονοι τους να κανουν διαγραφη χρεους... Αυτοι τα κερδη τους τα θελουν (ακριβως για να μην βρεθουν στην θεση της Ελλαδας ξαφνικα, οταν ανακαλυψουν οτι τα τρισ που ηταν να παρουνε απο τα δανεικα που ειχαν δωσει στην Ελλαδα παλιοτερα, απλα δεν προκειται ποτε να τα παρουν (αν και το κεφαλαιο τους το εχουν παρει πισω προ πολλου).
Ναι μεν μπορει να κανουν ΚΑΠΟΙΑ διαγραφη χρεους και μετακινηση αποπληρωμης καποιων δοσεων στο μελλον,  αλλα αυτο θα γινει μονο και μονο για να μπορεσει ο λαος να συνεχισει να πληρωνει φορους (που πανε ΜΟΝΟ για την αποπληρωμη τοκων δανειων), εισφορες κτλ. Δηλαδη η οποια διαγραφη θα γινει με το σταγονομετρο και με τετοιο τροπο ωστε να συνεχισει ο λαος να πληρωνει εις τους αιωνας των αιωνων, ΑΜΗΝ...
Αυτα χοντρικα, για να μην εχουμε ψευδαισθησεις περι ευθυνων μας επειδη παιζουμε με squier, επειδη εχουμε τζιπ κτλ.
Μια ευθυνη εχουμε: Να στειλουμε στο διαολο (ή καλυτερα στη φυλακη) οσους μας κοροϊδευαν τοσα χρονια (και ακομα μας κοροϊδευουν), να αρνηθουμε να πληρωσουμε μεσοπροθεσμα και συμβασεις που υπεγραψαν οι κυριοι της κυβερνησης, να διεκδικησουμε τις αποζημιωσεις απο τους Γερμανους και να προσπαθησουμε να αλλαξουμε τις ισσοροπιες στην ΕΕ, ωστε να ΙΣΧΥΣΟΥΝ επιτελους οι κανονες ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και οχι μονο για οσους δεν εχουν.
Με λιγα λογια, η ευθυνη που εχουμε ειναι να αρχισουμε να νοιαζομαστε, να γινουμε πολιτες με ολη την σημασια της λεξης και με ολες τις ευθυνες και δικαιωματα που αυτη η λεξη περιεχει.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/11, 13:42 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2044 στις: 23/09/11, 17:01 »
Eρωτησις ισως και ανουσια.
Στηριζεις ελληνικα προιοντα ή τα φθηνοτερα της αγορας?Για να καταλαβω περαν ολων των αλλων για ποιο λογο η καταναλωση των φθηνοτερων προιοντων θα μας φερει σε μια διαφορετικη κατασταση και με ποιο τροπο.

Εκτος αυτου τα παραδειγματα περι καταναλωσης που εχεις δωσει ειναι εντελως αντιφατικα..


Μονο τα φτηνοτερα. Εκτος και αν για καποιο λογο μου μπει η ιδεα οτι ειναι επικινδυνα λογω πληρους εκπτωσης ποιοτητας/ασφαλειας. Στην περιπτωση ισοδυναμων τιμων και ποιοτητων αγοραζω παντα απο εξω, κατα προτιμηση τα δικα μας : τα ευρωπαικα δηλαδη. Εχω προ πολλου αφησει την θεωρια οτι "δικοι" μας ειναι μονο οι συγχωριανοι μας.
Η  αποψη μου σαν καταναλωτης οτι οσοι τον "καλο" καιρο ηταν ακριβοι (πχ ελληνες εισαγωγεις οργανων μουσικης, ξενοδοχοι σε νησια) τωρα τον δυσκολο δεν τους αξιζει λυπηση.
Αν μαλιστα μπορω να παραγγειλω και πιτσα μεσα απο το ebay απο την ταιβαν στην ιδια τιμη και ποιοτητα με την πιτσαρια της γειτονιας μου θα προτιμησω αυτο καθοτι με βολευει αφανταστα το ηλεκτρονικο εμποριο, ηλεκτρονικη πληρωμη, παραδοση κατ' οικον και κανει καλο στη δουλεια μου να γυρνανε ολοι σε αυτο.

Θαυμαζω την συστηματοποιηση και τη συνεπεια των μεγαλων αλυσιδων, τις δυνατοτητες για hands on δοκιμες σε καταλληλο χωρο, για επιτοπου σερβις των προιοντων που μου δινουν (οταν βρισκομαι εκει) και τις δυνατοτητες για money back, για να δω τα specs, να επιστρεψω το προιον, οταν ειμαι μακρια. Αν ημουν μικροτερος θα ειχα σιγουρα τατουαζ dv247, thomann, musicstore, IKEA σε ολο μου το κορμι. Μου αρεσει που εχουν καφετεριες και φαγαδικα για την οικογενεια μου.  Δε νιωθω αποκληρος εκει, ουτε ντρεπομαι να αγγιξω τα εμπορευματα, ουτε κανεις προσπαθει να με μειωσει για να με εντυπωσιασει και να πουλησει, εκτιμω τα χιλιαδες των τετραγωνικων που εχουν φτιαξει για παρτι μου, τις αλλαξιερες που εχουν για τα παιδια μου, το παρκινγκ που μου εχτισαν να γουσταρω, το οτι δεν καπνιζουν οι καφρουλες πωλητες μεσα στο μαγαζι, οτι ειναι πλυμενοι και δε βρωμανε, οτι δεν το θεωρουν τσιφλικι τους να μη μιλιουνται μεχρι να πιουν το δευτερο καφε τους, οτι κοβουν αποδειξη, οτι δεν παζαρευουν τυπου εχουμε κανει μαζι στρατο: "φιλαρακο να σου πω κατι, μπορουμε να κανουμε μια τιμουλα καλυτερη αν δε θελεις αποδειξουλα", οτι η κιθαρα στο σταντ και στη βιτρινα που εχουν κανει ολοι τις δοκιμες ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ, εκτιμω τους παιδοτοπους τους για να μπορεσω να ψωνισω τις μερες που δεν μπορω να αφησω αλλου τα παιδια μου και αυτα να περασουν οσο το δυνατον καλυτερα εκεινη την ωρα, εκτιμω που σου κανουν δωρα την ημερα των γενεθλιων τους μια τουρτιτσα, εκτιμω που σου στελνουν τα φυλλαδια τους για να μου τρεχουν τα σαλια και να ξαναπηγαινω, εκτιμω που εχουν πληρωσει και εχουν ωραια sites που τα κοιταω καθημερινα, το ηλεκτρονικο εμποριο τους, εκτιμω τα airconditions τους, τις καθαριστριες που κρατανε τα μερη τους καθαρα, τους ψυκτες με το νερο τους, τους καναπεδες τους, τους ελληνοφωνους υπαλληλους τους και το ο,τι μερικοι απο αυτους εχουν ανοιξει ακομα και στην Ελλαδα δινοντας προιντα και υπηρεσιες, νοικια, εφορια, ΙΚΑ, μισθο και σε εργαζομενους. Εκτιμω που δε στεγαζονται κατω απο ενα φροντιστηριο γαλλικων, διπλα σε ενα σκουπιδοτενεκε, απεναντι απο ενα σουβλατζιδικο, αλλα εχουν τους δικους τους dedicated χωρους, γουσταρω που με τον ογκο τους μπορουν και πετυχαινουν καλυτερες τιμες αγορας και πωλησης. Ηδονιζομαι να βλεπω τεραστια εκπτωτικα σουπερ μαρκετς με non branded προιοντα.

Ο θεος να συνεχισει κοβει πελατες και τζιρο απο τους αλλους μαγαζατορες και να τα δινει σε αυτους που μου αρεσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/11, 17:32 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2045 στις: 23/09/11, 17:40 »
Που φυσικα σημαινει οτι δεν υποστηριζεις την εγχωρια οικονομια (δεν εξεταζω αν εχεις δικιο ή λαθος).
Με την ιδια λογικη λοιπον, βλεπεις ποσο ανουσια ειναι η συγκριση σου για τις squier μιας και το θεμα δεν ειναι οτι εχουμε ιδιωτικο χρεος (εκτος κι αν η squier παει στο δημοσιο χρεος, μπορει κανας Κατης στην ΕΡΤ παλια να ειχε καβατζωσει και τιποτα  ;) ).
Εγω πχ μαζεψα καποια χρηματα για να παρω μια καλη κιθαρα. Τελικα το σκεφτηκα και αντι να τα σκασω εξω για μια ετοιμη, πηγα και τα σκασα σε Ελληνα για να κανω reconstruction μια παλια μεταχειρισμενη που πηρα με 150€...
Βλεπεις τελικα οτι με την squier που πχ πηρες εσυ (δεν εννοω εσενα προσωπικα) απο τον Thomann, ουσιαστικα εβγαλες χρηματα εξω, εστω και λιγα, ενω εγω πχ που τα εσκασα καλα, τα εδωσα να "ανακυκλωθουν" εντος της Ελληνικης αγορας. Τελικα ετσι, ποιος απο τους 2 μας ζημιωσε περισσοτερο την οικονομια μας;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2046 στις: 23/09/11, 17:49 »
Άστον ρε παιδί μου κι εσύ, είναι καταναλωτής με συνείδηση ο monoxeiras και γουστάρει να τον κάνουν άλλοι να νομίζει ότι είναι κάποιος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2047 στις: 23/09/11, 18:24 »
Που φυσικα σημαινει οτι δεν υποστηριζεις την εγχωρια οικονομια (δεν εξεταζω αν εχεις δικιο ή λαθος).
Με την ιδια λογικη λοιπον, βλεπεις ποσο ανουσια ειναι η συγκριση σου για τις squier μιας και το θεμα δεν ειναι οτι εχουμε ιδιωτικο χρεος (εκτος κι αν η squier παει στο δημοσιο χρεος, μπορει κανας Κατης στην ΕΡΤ παλια να ειχε καβατζωσει και τιποτα  ;) ).
Εγω πχ μαζεψα καποια χρηματα για να παρω μια καλη κιθαρα. Τελικα το σκεφτηκα και αντι να τα σκασω εξω για μια ετοιμη, πηγα και τα σκασα σε Ελληνα για να κανω reconstruction μια παλια μεταχειρισμενη που πηρα με 150€...
Βλεπεις τελικα οτι με την squier που πχ πηρες εσυ (δεν εννοω εσενα προσωπικα) απο τον Thomann, ουσιαστικα εβγαλες χρηματα εξω, εστω και λιγα, ενω εγω πχ που τα εσκασα καλα, τα εδωσα να "ανακυκλωθουν" εντος της Ελληνικης αγορας. Τελικα ετσι, ποιος απο τους 2 μας ζημιωσε περισσοτερο την οικονομια μας;


Τι σημαινει τα εβγαλα "εξω"? Απο που? Και εφερα την κιθαρα "μεσα"? Δηλαδη αληθεια ετσι τα μιλατε πια? (Σπουδαζω "μεσα" η ερωτευτηκα μια "ξενη" η "το παιδι ειναι 50% ξενο", θελεις να δουλεψεις "μακρια απο τα συνορα" η "αυτον τον καιρο παιζω με κιθαρα εισαγωγης"). Αν ναι,  η νεα γενια ειναι ακομα πιο ξενοβοφικη και κλειστη και απο μας μου φαινεται...


Παντως αυτο που εκανα ειναι οτι εδωσα ξερω γω 200 απο τα κοινα ευρωπαικα νομισματα που κερδισα δουλευοντας σε διαφορες χωρες σε διαφορων εταιριες, πληρωμενα μεσω της (αμερικανικης) VISA και πηρα μια ταιβανεζικη κιθαρα απο ενα ιντερνετικο μαγαζι γερμανικης εδρας και μια ταχυδρομικη εταιρια μου την εφερε στην Ελλαδα. Με αυτην παιζω κατα βαση τα "ξενα" με ελληνες και ξενους φιλους.


Δε ξερω γιατι θεωρεις οτι η οικονομια ΜΑΣ ζημιωσε. Αν εννοεις οτι δεν πηρε προμηθεια ο Ελληνας (και δεν ξερω αν ειναι καν ελληνας, δεν εχω δει και την ταυτοτητα του) εισαγωγεας που και αυτος φερνει τις ταιβανεζικες κιθαρες με καποια μεταφορικη στην Ελλαδα, ναι αυτος δεν εβγαλε προμηθεια απο μενα, αφου την δουλεια του την εκανα μονος μου. Η οικονομια ΜΑΣ (της οικογενειας μου) θα ζημιωνε και αν αγοραζα απο αυτον και  πληρωνα περισσοτερα λεφτα απο οτι τωρα. Τοτε θα πηγαιναν σε αυτον λεφτα που τωρα θα ξοδεψω για τα παιδια μου. Μου φαινεται απειρως χρησιμοτερο για την οικονομια ΜΑΣ απο τα να ξοδευει αυτος στα δικα του.  :P

« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/11, 18:40 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2048 στις: 23/09/11, 22:24 »
Καλως ηρθες στο "απεναντι στρατοπεδο" που τοσο καιρο κοροϊδευες λοιπον...  ;D ;D ;D
Ξερεις, αυτο του Ελληναρα που θα κοιταξει την παρτη του μονο και δεν θα σκεφτει αν κυλαει η οικονομια της χωρας του κτλ...
Το διεθνιλικι φιλε μου και τις δηθεν αποψεις τις εχουμε χωρτασει τοσα χρονια... Απο εξυπνακισμους αλλο τιποτα, οσο για επιχειρηματα, αστο καλυτερα.
Τι να σου πω... Μονος σου αυτοαναιρεισαι ετσι κι αλλιως και γινεσαι και θεαμα για οσους παρακολουθουν...
Απλα σταματαω εντελως να ασχολουμαι με οσα λες γιατι πλεον ειναι φανερο οτι μονο για χαβαλε κανεις "συζητηση"...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2049 στις: 23/09/11, 23:33 »
Το διεθνιλικι φιλε μου και τις δηθεν αποψεις τις εχουμε χωρτασει τοσα χρονια...
Εμ πες το ετσι βρε τζωνι. Τωρα καταλαβα που στεκεσαι.... "Ελληνας" που χορτασε με το "διεθνιλικι". Δε το κουραζω αλλο, απεχουμε πολυ, ησουν σαφης. Εγω ειμαι σχεδον στην αντιπερα οχθη...φιλοδοξω να καταληξω "διεθνιστης" που χορτασε με το "ελληναριο". Παντως κατανοω οτι οπως το βλεπεις απλοποιουνται πολλα και σου δινω απειρα δικια.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/11, 23:37 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
17017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas