Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 457405 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1625 στις: 27/06/11, 21:16 »
Οποτε Germ, προτεινεις τη λυση του μεσοπροθεσμου; Οκ, οι Αγανακτισμενοι δε σε εκφραζουν. Τι σε εκφραζει τοτε ως λυση, ως αποψη, ως διεξοδο;

Edit: Μ'αρεσει που ολα αυτα που εγραψες τα εχω δει ξανα στο tromaktiko, απο τους κλασσικους προβοκατορες που θελουν να απαξιωσουν οτιδηποτε εχει να κανει με αντισταση κατα της οργανωμενης αρχης ;) 


Τελος εαν η διαχειριση του site δε σε ικανοποιει, ποιος ο λογος να παλευεις με λογους και καυστικα σχολια, αφου ξερεις πως ειμαστε "αντιδημοκρατικοι" και "χουντικα" προστατευουμε μονο ο,τι μας συμφερει;  ::)

Η χαρα του περιθωριακου τελικα ειναι να του δινουν σημασια...αυτο εχω καταλαβει!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/11, 21:19 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1626 στις: 27/06/11, 21:40 »
Ρε Germ μηπως γουσταρεις και σαδομαζο φασεις κι ετσι;
Σορυ κι ολας, αλλα οπως ξαναεχω πει πολλες φορες, καλη η "αυτοκριτικη" (δηλαδη στην προκειμενη η κριτικη απεναντι σε μια νοοτροπια που εχει η πλειοψηφια των ΕΛληνων που αναμεσα τους εισαι και εσυ κι εγω), αλλα απο κει και περα δεν μας εξηγεις καθολου καποια βασικα και απλα πραγματα:
1) Η χωρα θα ξεφυγει με μνημονιο και μεσοπροθεσμο απο τα βαρη της;
2) Πιστευεις οτι το χρηματοπιστωτικο συστημα λειτουργει σωστα και τιμια και το προβλημα υπαρχει μονο σε σπαταλες διεφθαρμενες χωρες; Αν ναι, πως εξηγεις τα τερατσια χρεη που εχουν συσσωρευσει ολες οι ανεπτυγμενες (πλην τιμιες ή αλλιως μη Ελληνικης νοοτροπιας) χωρες;
3) Γνωριζεις οτι μονο 60.000 ατομα στην Ελλαδα κατεχουν περιουσια κοντα στο 1,4 τρισ. Αν το γνωριζεις, πιστευεις οτι αυτοι οι 60.000 δεν πρεπει να πληρωσουν αυτα που τους αναλωγουν οπως και οι υπολοιποι μλκες (εμεις);
4) Γνωριζεις οτι ουσιαστικα μεσω ολης αυτης της "κρισης" που καποιοι δημιουργησανε απο το 2008, γινεται "νομιμα" μεταφορα (ξεπλυμα) χρηματος και περιουσιας γενικοτερα απο τα χερια του λαου προς τους τραπεζιτες και οσους κρυβονται πισω απο αυτα τα ιδρυματα (τραπεζες); Μιλαμε ουσιαστικα για απατη μεσω της οποιας κυβερνησεις διεφθαρμενες ή εντεταλμενες, συναπτουν υπερογκα και αδυνατο να αποπληρωθουν δανεια με ιδρυματα (τυπου goldman sachs), με απωτερο σκοπο καποια στιγμη οταν αυτα τα δανεια δεν θα μπορουν να αποπληρωθουν, το χρεος να αναλαμβανουν να το πληρωνουν οι πολιτες...

Αφου μου εξηγησεις ολα αυτα, θελω να μου πεις γιατι πιστευεις οτι δεν θα ειχαμε προβλημα αν ολα λειτουργουσαν ρολοϊ (you know, οπως κατι Ιαπωνιες, Γερμανιες, ΗΠΑ, Γαλλια κτλ) σε αυτη την χωρα και δεν υπηρχε διαφθορα και η Ελληνικη νοοτροπια...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/11, 23:21 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1627 στις: 27/06/11, 23:01 »
Αυτό που μου κάνει εντύπωση δεν είναι η αντίδραση η οποία είναι καλοδεχούμενη όταν τεκμηριώνεται αλλά ο χλευασμός, η ειρωνεία και οι προσωπικές επιθέσεις-στοχοποιήσεις και φίμωση χρηστών που πήγαν κόντρα στο ρεύμα, ενέργειες που ορισμένες φορές προέρχονται και από τους ίδιους τους moderators! Φαίνεται οτι ορισμένοι έχουν παρει πολύ σοβαρά την "ηλεκτρονική δημοκρατία" σπαταλώντας άπειρες ώρες εδώ μέσα και δρώντας σε ρόλο δικαστή, χλευαστή και κλειδοκράτορα της κανονικότητας και ομοιογένειας του φόρουμ.

Το ζήτημα βασικά δεν είναι τι λένε οι χρήστες που αναφέρεις (ανάμεσα σε αυτούς κι εσύ) αλλά πως το λένε. Δεν είναι αποδεκτή η προσβολή μελών του φόρουμ, προσωπικά ή συνολικά, ούτε η δόλια αποστολή καυστικών σχολίων με σκοπό την δημιουργία flames. Αν δεν τα καταλαβαίνεις αυτά ή δεν θες να τα καταλάβεις, λυπάμαι αλλά δεν τίθενται προς συζήτηση, τουλάχιστον όχι στο παρόν θέμα και όχι με έναν flamer.

Και δεν χρειάζονται "άπειρες ώρες" για να διαπιστώσει κάποιος συντονιστής λίγο ή πολύ σε τι αποσκοπεί το κάθε επίμαχο μήνυμα και αν συμβαδίζει με τον κανονισμό του φόρουμ. Μια ματιά αρκεί. Όπως και να'χει, ο καθένας αφιερώνει χρόνο εκεί που προτιμά. Π.χ. εσύ προτιμάς να "σπαταλάς" τον χρόνο σου γράφοντας σε μια συζήτηση όπου η γνώμη σου δεν τυγχάνει σχεδόν καμίας θετικής ανταπόκρισης, σε ένα φόρουμ με "υπερφίαλους συντονιστές".

Στο θέμα μας τώρα... καλό θα ήταν να μας πεις την πηγή του κειμένου σου (απ'ότι καταλαβαίνω δεν είναι δικό σου)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1628 στις: 27/06/11, 23:37 »
Ρε Germ μηπως γουσταρεις και σαδομαζο φασεις κι ετσι;
Epic χαχαχαχαχα ;D ;D ;D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1629 στις: 28/06/11, 00:14 »
Και για να δειτε πως τα "παπαγαλακια" κανουν καλα τη δουλεια τους στο διαδικτυο, σας επισυναπτω το αρθρο του Τακη Μιχα ( http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=7193 ) απο το οποιο ο "καλοθελητης" Germ1984 κανει το "copy paste" ορισμενων απο τις αποψεις του κ.Μιχα!

Μηπως διακρινετε...κοινα σημεια; Ολοι την ιδια "Γραμμη" εχουν παρει;

Βρε Germ...ουτε να αλλαξεις λιγο το συντακτικο των προτασεων; Θα σε παρουν ειδηση ( και με τις πετρες )!

Μετα μην κατηγορεις εμας ως "φερεφωνα" αναρχικων αποψεων...διοτι απ' ο,τι φαινεται, αλλοι ειναι φερεφωνα...Και μαλιστα με τις πλατες δημοσιογραφισκων που επι καιρω επιτελουσαν το ευγενες αθλημα του "παπαγαλου"!!!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 00:18 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1630 στις: 28/06/11, 00:19 »
Oι προπαγανδο-μαλ***ες του mega channel Μαιος 2010-Μαιος 2011 συγκεντρωμενες σε ενα και μονο ποστ.
Αναρωτιεμαι αν τα λες και σε ζωντανη επαφη αυτα στο πανεπιστημιο που λες οτι πηγαινεις
Δινε και καμια πηγη οταν ξεπατικωνεις εξυπνα αρθρακια ;D

Edit χαχαχαχα ποσταρες οσο εγραφα..Δεν ηξερα απο ποιο ακριβως αρθρο ειναι αυτα :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1631 στις: 28/06/11, 02:27 »
...και γιατί να αφήσουμε το Πασοκ έξω που είναι εκλεγμένο από την πλειοψηφία του λαού;

3.012.000 και κατι ψιλα σου μοιαζει για πλειοψηφια? Αναρωτιεμαι αν εισαι απο τους καμμενους που πανε στις συγκεντρωσεις των κομματων και φωναζουν και ζητωκραυγαζουν και οταν βγαινει το κομμα, παιρνουν τα @@ μου ή απο τους αλλους, που δεν πανε, αλλα ψηφιζουν σταθερα και φερνουν μαζι τους κι αλλες ψηφους και μετα χτιζουν βιλες και πισινες...ελπιζω να εισαι απο τους δευτερους, γλυφτης μεν, αλλα τουλαχιστον ευνοημενος κι οχι θυμα...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1632 στις: 28/06/11, 10:18 »
Αλήθεια που είναι το πρόβλημα, βρήκα ένα άρθρο που είχε συγκεντρωμένα υπαρκτά και τεκμηριωμένα στοιχεία (από έρευνες διεθνών οργανισμών) γραμμένο με έξυπνο τρόπο και παρέθεσα ορισμένα χαρακτηριστικά σημεία.

Δεν είμαι οικονομολόγος ώστε να έχω από μόνος μου πρόσβαση σε αυτές τις στατιστικές. Αυτό που βλέπω όμως είναι οτι κάποιοι εδώ μέσα αντί να απαντήσετε και να με αντικρούσετε επιμένετε στον χλευασμό. Αφήστε επίσης τα παραμύθια περί "Γραμμής" και παπαγάλων γιατί ακριβώς τα ίδια μπορώ να πώ και εγώ για σας. Επίσης χαλαρώστε λίγο και μην έχετε τόσες πολλές ...απαιτήσεις από μένα γιατί τα περί σαδομαζοχισμού μπορώ να σας τα επιστρέψω πολύ εύκολα.

3.012.000 και κατι ψιλα σου μοιαζει για πλειοψηφια? Αναρωτιεμαι αν εισαι απο τους καμμενους που πανε στις συγκεντρωσεις των κομματων και φωναζουν και ζητωκραυγαζουν και οταν βγαινει το κομμα, παιρνουν τα @@ μου ή απο τους αλλους, που δεν πανε, αλλα ψηφιζουν σταθερα και φερνουν μαζι τους κι αλλες ψηφους και μετα χτιζουν βιλες και πισινες...ελπιζω να εισαι απο τους δευτερους, γλυφτης μεν, αλλα τουλαχιστον ευνοημενος κι οχι θυμα...

Ασε καταρχήν αυτό το ύφος και φέρσου σαν άνθρωπος όχι σαν ζώο. Έχω πάει σε πολλές συγκεντρώσεις ποτέ όμως στην ζωή μου δεν έγλειψα και ότι έχω πετύχει το έχω πετύχει με προσωπικό κόπο και την αξία μου. Ξέρω τι θέλω από τη ζωή μου, γνωρίζω όμως οτι αυτό προυποθέτει πολύ δουλειά, εγώ μάγκα μου δουλεύω από 14 χρονό έχω χύσει πολύ ιδρώτα σε οικοδομές, σε βενζινάδικα μες το καλοκαίρι, έχω φάει αναθυμιάσεις, έχουν μυρίσει και τα χνώτα μου από τη πείνα, την στιγμή που πολλοί συνομήλικοι μου πηγαίναν "διακοπές". Ποτέ όμως δεν διαμαρτυρήθηκα ούτε κλάφτηκα.

Στην δημοκρατία 3 εκ. άτομα που ενδιαφέρονται για το μέλλον του τόπου είναι αρκετά για να ορίσουν μία κυβέρνηση, εφόσον οι υπόλοιποι "αγανακτισμένοι" αντί να ψηφίσουν προτιμούν να παίξουν ρακέτες στην παραλία ή να κάνουν 3ήμερο στην Αράχωβα. Τι θα προτιμούσες δηλαδή, να πούνε οτι με 3 εκ. δεν εξασφαλίζεται πλειοψηφία και η χώρα να μείνει ακυβέρνητη; Στο χέρι σας φιλαράκο ήταν να μην βγεί ο "Αμερικανόφιλος" Παπανδρέου, ας ψηφίζατε τον Τσίπρα που λέει οτι έχει το αντίδοτο στην κρίση, αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση σήμερα είναι πως κάποιοι τραγικοί έχουν προσδώσει στην αποχή χαρακτήρα πολιτικής στάσης γεγονός που τείνει να μεταγγίσει στο ελληνικό εκλογικό σώμα χαρακτηριστικά του αντίστοιχου αμερικάνικου με τα τεράστια ποσοστά αποχής. Κατά την γνώμη μου φίλος, δεν υπάρχει συνειδητοποιημένη αποχή αλλά συνειδητοποιημένη απάθεια.

Όσο για την ανεργία εγώ ξέρω οτι αυτός που θέλει να βρεί δουλειά βρίσκει, εκτός από τις δουλειές γραφείου υπάρχουν και οι χειρωνακτικές εργασίες που τόσο "σνομπάρει" η νεολαία (οικοδομή, καλλιέργεια γής, τεχνικά επαγγέλματα κτλπ.)




« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 10:22 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1633 στις: 28/06/11, 11:06 »
Αλήθεια που είναι το πρόβλημα, βρήκα ένα άρθρο που είχε συγκεντρωμένα υπαρκτά και τεκμηριωμένα στοιχεία (από έρευνες διεθνών οργανισμών) γραμμένο με έξυπνο τρόπο και παρέθεσα ορισμένα χαρακτηριστικά σημεία.

Δεν είμαι οικονομολόγος ώστε να έχω από μόνος μου πρόσβαση σε αυτές τις στατιστικές. Αυτό που βλέπω όμως είναι οτι κάποιοι εδώ μέσα αντί να απαντήσετε και να με αντικρούσετε επιμένετε στον χλευασμό. Αφήστε επίσης τα παραμύθια περί "Γραμμής" και παπαγάλων γιατί ακριβώς τα ίδια μπορώ να πώ και εγώ για σας. Επίσης χαλαρώστε λίγο και μην έχετε τόσες πολλές ...απαιτήσεις από μένα γιατί τα περί σαδομαζοχισμού μπορώ να σας τα επιστρέψω πολύ εύκολα.

Συγνωμη, δηλωνεις πως δεν εισαι οικονομολογος, ομως κατανοεις εαν τα στοιχεια που παραθετει ο γνωστος "παπαγαλος" Μιχας ειναι "διεθνη" κι "αποδεκτα"! Και δεν αναφερομαι μονο στα οικονομικα στοιχεια, αλλα και στις αποψεις του εν λογω κυριου για το κατα ποσο η ελληνικη κοινωνια ειναι απολυτα υπευθυνη για τη καταντια μας!

Εσενα μηπως σου περασε απο το μυαλο που ηταν τοσο καιρο ο Μιχας και οι λοιποι "παπαγαλοι" για να γραψουν με την πενα τους τα προβληματα του ελληνικου συστηματος; Αντιθετως προτιμουν τωρα, μεσα στην αγανακτηση του κοσμου να θυμηθουν ποσο λαθος ηταν ο λαος και πως οι πολιτικοι μας ειναι οι λιγοτερο υπευθυνοι!

Αν αυτο δεν ειναι γελοιοτητα και χρηση επαγγελματος για συγκεκριμενους σκοπους....τοτε ειναι σαδομαζοχισμος ( που ιδιαιτερα εσυ με τις ναζιστικες υπογραφες...κατι παραπανω θα ξερεις απο αυτα )!


Έχω πάει σε πολλές συγκεντρώσεις ποτέ όμως στην ζωή μου δεν έγλειψα και ότι έχω πετύχει το έχω πετύχει με προσωπικό κόπο και την αξία μου.

Εννοεις σε...πολιτικες συγκεντρωσεις; Δηλαδη αγανακτεις με τους αγανακτισμενους και τους θεωρεις προβατα ομως δεν αγανακτεις με τον εαυτο σου που σηκωνες και κουνουσες σημαιουλες για ολους αυτους που μας κοροϊδευαν τοσα χρονια!!!

Ε, τα προβατα δε ξερω εαν γλειφουν, ομως πολλοι αλλοι ξερογλειφονται καθε 4ετια για αυτα...  ::)


Ξέρω τι θέλω από τη ζωή μου, γνωρίζω όμως οτι αυτό προυποθέτει πολύ δουλειά, εγώ μάγκα μου δουλεύω από 14 χρονό έχω χύσει πολύ ιδρώτα σε οικοδομές, σε βενζινάδικα μες το καλοκαίρι, έχω φάει αναθυμιάσεις, έχουν μυρίσει και τα χνώτα μου από τη πείνα, την στιγμή που πολλοί συνομήλικοι μου πηγαίναν "διακοπές". Ποτέ όμως δεν διαμαρτυρήθηκα ούτε κλάφτηκα.

Εαν αυτο αμεσως σε κανει μοναδικο σε σχεση με ολους εδω μεσα και εισαι σιγουρος πως κανενα απο τα μελη που συζητανε εδω δεν εχουν επιλεξει τις ιδιες εργασιακες συνθηκες κατα καιρους, τοτε αυταπατασαι!

Δεν εισαι ο μονος που οταν αλλοι πηγαιναν διακοπες, καθοσουν και δουλευες μεσα στο καταλοκαιρο, ουτε ο μονος που πεινασε, ουτε ο μονος που θα πεθαινε απο τις αναθυμιασεις!

Ο καθενας εδω μεσα θα εχει μια αντιστοιχη ιστορια να σου πει και γι'αυτο το λογο αγανακτει καποιος που εχει κατσει τοσα χρονια δουλευοντας για να μη δει ουτε συνταξη, ουτε κρατος προνοιας, ουτε συστημα υγειας, ουτε εθνικο ενδιαφερον για αναπτυξη! Ολα αυτα που "σκοτωσαν" αυτοι στους οποιους πηγαινες και κουνουσες σημαιουλες και ψηφιζες...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 11:45 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1634 στις: 28/06/11, 11:24 »
" Όσο για την ανεργία εγώ ξέρω οτι αυτός που θέλει να βρεί δουλειά βρίσκει, εκτός από τις δουλειές γραφείου υπάρχουν και οι χειρωνακτικές εργασίες που τόσο "σνομπάρει" η νεολαία (οικοδομή, καλλιέργεια γής, τεχνικά επαγγέλματα κτλπ.) "
-- Άκυρο και πολύ γενικό αν και συμφωνώ σε αρκετά από τα υπόλοιπα που έχεις θίξει. --
Επιγραμματικά 1) δουλειές, δεν υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια. 2) Οι Έλληνες δεν σνομπάρουν τις χειρωνακτικές δουλειές.
 
..Παρ' όλα αυτά, για να σε πλησιάσω με ειρωνικό τρόπο και να "συμφωνήσω" μαζί σου..Τόσες χιλιάδες μεταναστών, τόσα χρόνια, πως έβρισκαν """"""""""""" ΔΟΥΛΕΙΕΣ... """""""""""""""""""""""".
Μα Γίνεται να μην έχεις Δουλειές ??? ??? ??? ??? ??? ??? ?
Μα ξέρεις πολύ καλά φίλε μου πως έβρισκαν """"""""""ΔΟΥΛΕΙΕΣ..."""""""" και τι ΔΟΥΛΕΙΕΣ """""".
Όπως επίσης, είναι γνωστό, πως μπορούσες να βρεις δουλειές γραφείου!!!!!!
Πάντα υπήρχανε φίλε μου """""ΔΟΥΛΕΙΕΣ"""" αλλά κάποιοι από εμάς ψάχνανε ΔΟΥΛΕΙΕΣ, είτε ήταν δουλειά γραφείου, είτε δουλειά οικοδομής.
Αλλά ένα μεγάλο ποσοστό από ΚΟΥΦΑΛΕΣ Έλληνες, μετέτρεψε την δουλειά σε """""δουλειά"""".
Τι να κάνουμε ??? Πάμε για άλλα!!
 
Μόνο από τη προσωπική σου επαγγελματική πορεία, έτσι όπως την περιγράφεις με κερασάκι στην τούρτα την πείνα....φαίνεται πόσες πολλές δουλειές υπήρχαν και υπάρχουν. Είναι άλλο πράγμα φίλε μου, στήνω πισινό για να επιβιώσω με τον τίμιο ή τον άτιμο τρόπο και άλλο βρίσκω δουλειά.

 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1635 στις: 28/06/11, 11:37 »


Στην δημοκρατία 3 εκ. άτομα που ενδιαφέρονται για το μέλλον του τόπου είναι αρκετά για να ορίσουν μία κυβέρνηση, εφόσον οι υπόλοιποι "αγανακτισμένοι" αντί να ψηφίσουν προτιμούν να παίξουν ρακέτες στην παραλία ή να κάνουν 3ήμερο στην Αράχωβα.





Εφοσον σου αρεσουν τα στοιχεια και παραπεμπεις συχνα σε αυτα, μπορεις να μας αποδειξεις μηπως εαν οι απεχοντες ηταν ολοι στην Αραχωβα ή απλως πλαθεις ενα εικονικο περιβαλλον στο οποιο τα υπολοιπα 7.000.000 Ελληνες πηγαινουν διακοπουλες μεσα στις εκλογες!

Διοτι ξερω πολλους φιλος απο το Περαμα που θα ηθελαν να σου πουν 2-3 λογακια περι αποχης, ανεργιας και φιλοτιμου! Κατι που στις συγκεντρωσεις που κοπαδοποιηθηκες και γαλουχηθηκες δεν προκειται να μαθεις ποτε! Κι αυτοι εαν εχουν μυρισει αναθυμιασεις, εαν εχουν χασει συναδελφους, εαν ξερουν τι σημαινει ανεργια και πεινα που τοσο ευκολα οικειοποιεισαι!



Τουλαχιστον οι 7.000.000 Ελληνες εχουν το θαρρος να φτυνουν το πολιτικο συστημα που δεν τους εκπροσωπει σε αντιθεση με 3.000.000 βολεμενους Ελληναραδες που και στις συγκεντρωσεις των "κομματων" πανε και "γλειφουν" ποδιες, ενω παραλληλα φωναζουν ποσο ανεξαρτητοι ειναι κι εχουν γνωση του τι θελουν!


Όσο για την ανεργία εγώ ξέρω οτι αυτός που θέλει να βρεί δουλειά βρίσκει, εκτός από τις δουλειές γραφείου υπάρχουν και οι χειρωνακτικές εργασίες που τόσο "σνομπάρει" η νεολαία (οικοδομή, καλλιέργεια γής, τεχνικά επαγγέλματα κτλπ.)

Κι εγω ξερω πως οι επιχειρησεις που απασχολουν υπαλληλους σε χειρωνακτικα επαγγελματα εχουν ηδη αρχισει τη σταση πληρωμων "ατυπα". Ιδιαιτερα αυτες που συνεργαζονται με το δημοσιο ή με δημοσιους φορεις εχουν μεγαλο προβλημα εισπραξης των δεδουλευμενων, οποτε μετακυλυουν το προβλημα στους εργαζομενους τους!

Αυτο πως σου φαινεται; Και μπορω να στο επιβεβαιωσω απο τη δικη μου εταιρια που υπαρχουν μεγαλες δυσκολιες και καθυστερησεις στην πληρωμη των μισθων! Και ειναι κατανοητο οταν οι μεγαλυτεροι οφειλετες ειναι....το κρατος και οι κρατικοι οργανισμοι!

Και τελοσπαντων, εσενα ποια ειναι η αποψη σου για να βγουμε απο τη κριση; Μονο κριτικη εχω δει, οχι λυσεις!

Ειναι λυση το μεσοπροθεσμο;
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 11:46 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1636 στις: 28/06/11, 11:40 »
Germ, αυτο το περι σαδομαζο, πιστευω να καταλαβες οτι ηταν πλακα (εξαλλου οταν το γραψα, συνεχισα με το "περα απο την πλακα..." ακριβως για να μην το παρεις στραβα) και με καυστικο τροπο προσπαθησα να σου δειξω οτι καλα οσα λες περι νοοτροπιας (και εγω εκφρασει τις αποριες μου για τους αγανακτισμενους και ποιοι κρυβονται πισω απο τις "εξεγερσεις" μεσω facebook, οπως και γιατι τοσο καιρο κανεις δεν δυμαρτυροταν κτλ), αλλα απο κει και περα δεν μπορεις να πορευτεις ΜΟΝΟ με αυτην την "αυτοκριτικη". Πρεπει να δεις τα πραγματα οπως εχουν και να κανεις κατι για αυτο, οπως φανταζομαι συμφωνεις...
Οπως λοιπον εχουν τα δεδομενα αυτη την στιγμη, εκτος του οτι η κατασταση ειναι τραγικη για την πλειοψηφια του λαου, οι λυσεις που προσεφεραν και προσφερουν οι εταιροι μας σε συνεργασια με την κυβερνηση, δεν ειναι στην πραγματικοτητα λυσεις μιας και δεν λυνουν το προβλημα του χρεους (για την ακριβεια το επιβαρυνουν με τουλαχιστον 40δισ επιπλεον μεχρι το 2015) και δεν προωθουν καμια αναπτυξη για την χωρα.
Αντιθετα το μονο που κανουν ειναι να αμβλυνουν τα προβληματα σε ολους τους τομεις ασκωντας πιεσεις σε μια οικονομια που ηδη ειναι στο προθυρα ολικης καταρευσης. Ολα αυτα τα στοιχεια που λες οτι εκφραζονται μεσα στο αρθρο του κυριου Μιχα, δειχνουν μια κατασταση Α. Δεν θα ασχοληθω τοσο με τις προσωπικες γνωμες του κου Μιχα (δεν με ενδιαφερει ο κυριος), αλλα οσων αφορα τα οποια στοιχεια παραθετει, μπορω να σου παραθεσω (για την ακριβεια το εχω κανει παμπολλες φορες σε αυτο το thread, in case που δεν τα χεις δει) αντιστοιχα στοιχεια που δειχνουν πως λειτουργει η ολη απατη, πως ολοι το ξερανε τοσα χρονια και περιμενανε την καταλληλη στιγμη για να χτυπησουν.
Πρεπει να καταλαβεις μερικα απλα πραγματα που απλα προσπερνας και βεβαια δεν μιλας για αυτα καν.
Οπως το γιατι ολες οι ανεπτυγμενες χωρες εχουν επισης τεραστια χρεη, πολλες απο τις οποιες ΗΔΗ δεν μπορουν να εξυπηρετησουν και ΟΛΕΣ τους καποια στιγμη ΔΕΝ θα μπορουν να εξυπηρετησουν ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.
Σου υπενθυμιζω οτι οι κυβερνησεις δεν εχουν την δυνατοτητα πλεον να κοβουν νομισμα μεσω τραπεζων και για να κυκλοφορησουν περισσοτερο χρημα στην αγορα, το κανουν ουσιαστικα δημιουργοντας χρεος και αρα λογιστικα χρημα (μεσω ομολογων χρεογραφων κτλ τα οποια αγοραζουν αργοτερα επενδυτες, πανω στα οποια μπαινουν ασφαλειες και 1000 αλλες μλκιες που εχουμε ξαναπει πολλες φορες).
Το χρεος αυτο δημιουργει λογιστικο χρημα, χρημα που δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα περα απο τα βιβλια (computers) των τραπεζων σαν υποσχετικες αποπληρωμης στο μελλον μαζι βεβαια με ενα ποσοστο τοκων που ουσιαστικα καθοριζεται απο το κατα ποσο οι αγορες θεωρουν οτι μπορεις να συνεχισεις να τους πλερωνεις (νταβατζιλικι κι ετσι).
Το προβλημα στο ολο παιχνιδι αυτο, ειναι οτι δεν μπορεις ΠΟΤΕ να αποπληρωσεις το χρεος σου. Γιατι απλουστατα, εξ'αρχης το χρημα που εχεις χρεωθει δεν υπηρξε ποτε, δεν κυκλοφορησε ποτε σε πραγματικη μορφη. Ακομα κι αν μαζευες δηλαδη ολα τα μετρητα που υπαρχουν στην Ελλαδα, δεν θα μπορουσες να αποπληρωσεις το χρεος αυτο, γιατι δεν ειναι μονο τα κεφαλαια που πρεπει να πληρωσεις αλλα και οι τοκοι αυτων, οι οποιοι βεβαια προστιθετνται καθε φορα σε καινουριους τοκους που με τη σειρα τους ξανατοκιζονται κτλ.
Υποτιθεται οτι το συστημα αυτο της κυκλικης μεταφορας χρηματος/χρεους γινεται με τετοιο τροπο που να ειναι "βιωσιμο το χρεος" οπως λενε και οι εταιροι μας. Αυτο σημαινει οχι οτι μπορεις εσυ να το αποπληρωσεις, καθε αλλο, σημαινει οτι δεν μπορεις ΠΟΤΕ να το αποπληρωσεις, αλλα εχεις τετοια παραγωγη, αναπτυξη κτλ, που σου ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να ζεις πληρωνοντας τις δοσεις (ελαχιστες καταβολες σε καρτα λογου χαρην) των τοκων οσων χρωστας.
Με λιγα λογια, οι εταιροι μας και εμεις που ειμαστε μεσα σε αυτο το παιχνιδι, εχουμε μπει μεσα στα γραναζια τραπεζων που βαζουν ολη την ανθρωποτητα να δουλευει για αυτους σαν σκλαβοι, ανταλλασοντας ουσιαστικα την εργασια, παραγωγη, μεσα παραγωγης, μεσα μεταφορας, πραγματικη περιουσια γενικοτερα με ΨΕΥΤΙΚΟ χρημα που δημιουργουν εκ του μηδενος.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1637 στις: 28/06/11, 11:43 »
Αυτο ειναι πολυ βασικο να το καταλαβεις. Νομιζω αν το καταλαβεις αυτο, θα μπορεσεις να ενωσεις τις τελειες μια μια μετα και να καταλαβεις γιατι ΟΛΑ σε αυτον τον πλανητη πανε σκατα. Γιατι υπαρχει αυτο που λεμε false economy, γιατι τελικα η λεξη οικονομια εχει στην πραγματικοτητα   μετατρεπει σε χρεονομια, γιατι οι ανθρωποι ποτε δεν ηταν ελευθεροι και δεν θα ναι ποτε οσο συνεχιζει αυτη η σκλαβια.
Εδω στον μικροκοσμο της Ελλαδας, απλα βλεπεις σε μια μικρογραφια αυτο που παιζεται παγκοσμιως με την δικη μας ανοχη, την ανοχη αυτη που επιτρεπει σε ολους να κανουν ονειρα για γρηγορα αμαξια, ομορφα σπιτια, διακοπες σε νησια, ωραια και ανετη ζωη κτλ
Αυτη ειναι η παγιδα του συστηματος. Σου κουναει ολα αυτα μεσα στα ματια σου και σου λεει "εδω ειναι η προοδος" και εσυ υπογραφεις το χαρτακι με τον "διαολο" και εισαι σκλαβος του για την υπολοιπη ζωη σου. (Βαλε οπου διαολος την λεξη τραπεζα και θα σαι μεσα...)
Οι δικαιολογιες οπως "μπορει, αλλα το συστημα δουλευει, κοιτα τι προοδο εχουμε κανει σαν ανθρωποτητα" κτλ, ειναι πολυ φθηνες για να αντικρουσουν τις εικονες των πεινασμενων της γης, των καταπιεσμενων, αυτων που πεθαινουν καθημερινα απο αρρωστιες, τις εικονες του   περιβαλλοντος που καταστρεφεται (και μαζι του κι εμεις), των κακων που ερχονται με γοργους ρυθμους.
Και στην τελικη, αν ειναι να κανεις μια αυτοκριτικη σοβαρη, σκεψου το εξης:
Οσο και να χεις συνηθισει το συστημα που εχουμε (δεν εννοω το εντος Ελλαδας, φαντασου οτι ζουσες σε μια οργανωμενη χωρα χωρις τα δικα μας προβληματα), μπορεις να συνεχισεις να το υποστηριζεις οταν εξαιτιας αυτου του συστηματος καταστρεφεται ο ιδιος ο πλανητης και οι συναθρωποι σου (ασχετα χωρας);
Αν ασκεις κριτικη ηθικης στους αγανακτισμενους γιατι οταν γινοντουσαν διαφορα αυτοι δεν ηταν εκει, τοτε μηπως πρεπει να ασκησεις κριτικη σε ολους μας και κυριως στον εαυτο σου (ο καθενας στον εαυτο του) γιατι εχουμε υιοθετησει ολοι μας ενα απανθρωπο, καταδυναστευτικο, αντιδημοκρατικο συστημα αξιων, πολιτικης ιδεολογιας και οικονομικης φιλοσοφιας που εχει οδηγησει ολοκληρο τον πλανητη στα προθυρα της καταστροφης;
Τελικα ρωτα τον εαυτο σου και απαντα ειλικρινα: Ειμαι ηθικος εγω; Ειναι δικαιο το συστημα που υποστηριζω; Ειναι βιωσιμο;
Αν πραγματικα μπορεις να απαντησεις θετικα σε αυτα τα ερωτηματα, θα ηθελα να μου δικαιολογησεις την απαντηση σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 13:33 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1638 στις: 28/06/11, 13:29 »

Συγνωμη, δηλωνεις πως δεν εισαι οικονομολογος, ομως κατανοεις εαν τα στοιχεια που παραθετει ο γνωστος "παπαγαλος" Μιχας ειναι "διεθνη" κι "αποδεκτα"!
Εσενα μηπως σου περασε απο το μυαλο που ηταν τοσο καιρο ο Μιχας και οι λοιποι "παπαγαλοι" για να γραψουν με την πενα τους τα προβληματα του ελληνικου συστηματος; Αντιθετως προτιμουν τωρα, μεσα στην αγανακτηση του κοσμου να θυμηθουν ποσο λαθος ηταν ο λαος και πως οι πολιτικοι μας ειναι οι λιγοτερο υπευθυνοι!

Δεν γνωρίζω εάν ο Μίχας και ο κάθε Μίχας έγραφε για τα προβλήματα της οικονομίας πρίν ξεσπάσει η κρίση, πιθανόν να τα έγραφε να έκανε νίξεις αλλά να μην είναι τόσο γνωστά τα παλαιότερα άρθρα του εφόσον περνάγαμε καιρό τεχνητής ευημερίας. Ο εν λόγω κύριος απ'όσα διαβάζω στο άρθρο δεν καταλόγισε καθολικές ευθύνες στην ελληνική κοινωνία όπως ψευδά λές, αλλά απέδωσε αυτές που αναλογούν σε ενα σεβαστό τμήμα της που λειτουργούσε ανορθολογιστικά. Φυσικά και υπήρχαν άνθρωποι που παρά το φαγοπότι που είχε πέσει κοίταγαν την δουλειά τους, ήταν εργατικοί και τίμιοι στις συναλλαγές τους αλλά δυστυχώς δεν αποτελούσαν τον κανόνα. Ειλικρινά πόσο τυφλοί και επίμονοι ήμαστε σε αυτή τη χώρα για να μην παραδεχόμαστε τα προφανή;

Επίσης από που και ως πού οι αγανακτισμένοι εκπροσωπούν το σύνολο της κοινωνίας; Αν πραγματικά συνέβαινε αυτό η κυβέρνηση σήμερα θα είχε πέσει, θα έπρεπε να έχει μαζευτεί τουλάχιστον 1εκ. κόσμος στο Σύνταγμα. Βεβαίως οι κυβερνήσεις μεμονωμένα αλλά ιδιαίτερα η συνολική στάση του πολιτικού συστήματος κατά περιόδους συνέβαλλαν ώστε να φτάσουμε στα σημερινά αλλά θα πρέπει να παραδεχτούμε οτι και οι πολιτικοί είναι στην ουσία παιδιά της κοινωνίας (και του συνδικαλιστικού κινήματος) -μεγάλωσαν μέσα στην κοινωνία- οπότε κουβαλάνε και τις "αμαρτίες" της. Τα βαθιά δομικά προβλήματα του ελληνικού συστήματος αλλά και η έντονη εξάρτηση από δάνεια και ξένες δυνάμεις έχουν ρίζες στο 1830 από συστάσεως του Ελληνικού κράτος. Το να τα ρίχνουμε όλα στους πολιτικούς της γενιάς μας είναι μια φθηνή υπεκφυγή, αυτοί παρέλαβαν μια σάπια κατάσταση και την συντήρησαν γιατί όλοι ξέρουμε οτι η ανατροπή αυτής της κατάστασης μόνο αντιδράσεις θα έφερνε, στο κάτω-κάτω της γραφής ας παραδεχτούμε οτι οι πολιτικοί είναι ο καθρέφτης της κοινωνίας.

Παράθεση
Δηλαδη αγανακτεις με τους αγανακτισμενους και τους θεωρεις προβατα ομως δεν αγανακτεις με τον εαυτο σου που σηκωνες και κουνουσες σημαιουλες για ολους αυτους που μας κοροϊδευαν τοσα χρονια!!!

Ε, τα προβατα δε ξερω εαν γλειφουν, ομως πολλοι αλλοι ξερογλειφονται καθε 4ετια για αυτα...  ::)

Ποτέ δεν είπα οτι σήκωσα σημαιούλες, αυτό το λές εσύ αυθαίρετα και ψευδά πάνω στην φούρια σου να με "ισοπεδώσεις".
Αυτό που λέω είναι οτι έχω παρεβρεθεί σε συγκεντρώσεις, απλά για να ακούσω και να παρακολουθήσω. Υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό;
Φάσκεις και αντιφάσκεις όμως αδερφέ μου, από την μία μου λές οτι η κοινωνία είναι άμοιρη ευθυνών και από την άλλη χαρακτηρίζεις την συντριπτική πλειοψηφία του λαού που ψήφιζε τα μεγάλα κόμματα τόσα χρόνια πρόβατα (που σημαίνει οτι έχουν σοβαρή ευθύνη). Με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο σημασία έχει ότι οι πολίτες επέλεξαν τους πολιτικούς που τους αξίζουν και ανταποκρίνονται στην ιδιοσυγκρασία τους. (edit: και στο στομάχι τους)
Εκτός και αν ο χαρακτηρισμός "λαός" ανήκει μόνον σε αυτούς που θές εσύ, λαός όμως δεν είναι μόνο μερικές χιλιάδες κουλτουριάρηδες που μαζεύονται στο Σύνταγμα.


Παράθεση

Εαν αυτο αμεσως σε κανει μοναδικο σε σχεση με ολους εδω μεσα και εισαι σιγουρος πως κανενα απο τα μελη που συζητανε εδω δεν εχουν επιλεξει τις ιδιες εργασιακες συνθηκες κατα καιρους, τοτε αυταπατασαι!

Δεν εισαι ο μονος που οταν αλλοι πηγαιναν διακοπες, καθοσουν και δουλευες μεσα στο καταλοκαιρο, ουτε ο μονος που πεινασε, ουτε ο μονος που θα πεθαινε απο τις αναθυμιασεις!

Ο καθενας εδω μεσα θα εχει μια αντιστοιχη ιστορια να σου πει και γι'αυτο το λογο αγανακτει καποιος που εχει κατσει τοσα χρονια δουλευοντας για να μη δει ουτε συνταξη, ουτε κρατος προνοιας, ουτε συστημα υγειας, ουτε εθνικο ενδιαφερον για αναπτυξη! Ολα αυτα που "σκοτωσαν" αυτοι στους οποιους πηγαινες και κουνουσες σημαιουλες και ψηφιζες...

Δεν αμφιβάλλω, είπα το αντίθετο ;  :-\
Σταμάτα επιτέλους να βάζεις πράγματα στο στόμα μου που ποτέ δεν είπα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 13:33 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1639 στις: 28/06/11, 13:46 »
Germ γιατι απαντας μονο σε οσα νιωθεις οτι σε προσεβαλαν προσωπικα; Γιατι δεν μου απαντας στα ερωτηματα που εβαλα (και που εχουν νοημα σε αντιθεση με προσωπικες αντιπαραθεσεις);

Τεσπα, δειτε κι εδω περισσιο θρασος: http://cosmo.gr/Politics/Hellas/330796.html

Αυτα που βεβαια δεν αναφερανε οι κυριοι αυταποδεικτοι, ειναι:
1) Ποιες ειναι οι μη αναγκαιες δαπανες (σπαταλη) του κρατους; Ποιοι εκμεταλλευοντουσαν τοσα χρονια αυτες τις μη αναγκαιες δαπανες;
2) Αφου τα θεωρουν ολα αυτα αυτονοητα και αυταποδεικτα και θεωρουν πως ειμαστε επαιτες, γιατι δεν ξεκινανε αυτοι την προσπαθεια εξυγιανσης πληρωνοντας κανονικα φορους οπως οι υπολοιποι; Γιατι δεχονται να εχουν φοροαπαλλαγες την στιγμη που βγαζουν δισ στις πλατες του κοσμακη αλλα οταν ερχεται η ωρα να πληρωσουν φορους, μεταφερουν τα χρηματα τους εξω, σε off shore εταιριες και αλλα ωραια παραθυρακια του νομου;
Γιατι 60.000 ατομα που κατεχουν περιουσια 1,4 τρισ περιπου στην Ελλαδα (που ειναι σιγουρα γνωστοι τους, αν οχι καποιοι απο αυτους που βγαινουν και λενε οσα λενε) απολαμβανουν πληρη φορολογικη ασυλια; Με λιγα λογια γιατι ανεχονται να υπαρχουν 2 μετρα και 2 σταθμα για τους πολιτες αυτης της χωρας;
3) Πως ακριβως οι οποιες θυσιες του Ελληνικου λαου (και οχι δικες τους βεβαια) θα αλλαξουν κατι στο χρεος της χωρας; Μηπως προκειται απλα για προσχημα (και εκβιασμο) ωστε ΚΑΠΟΙΟΙ να συνεχισουν να τρωνε οπως τρωγανε τοσα χρονια;
Αυτα για αρχη θα μου ηταν αρκετα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1640 στις: 28/06/11, 14:25 »
Johnie θα προσπαθήσω όσο μπορώ να απαντήσω στα ερωτήματά σου που φαίνονται αρκετά καίρια, λίγο αργότερα. Μπορώ να σου πώ οτι απ'όσα έχω διαβάσει έχω προβληματιστεί. Δώσε μου λίγο χρόνο.
Εκτιμώ πάντως το ότι δεν πέφτεις στην λούμπα της προσωπικής επίθεσης.

Αποσυνδεδεμένος Fatrockballs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1641 στις: 28/06/11, 14:37 »
Σας ευχαριστω που σβηνετε τα ποστ μου και αποδεικνυετε ποσο "κλικα" ειστε, και ποσο σας ποναει η αληθεια.
 
Η μεγαλυτερη μαλακια που ακουγεται κατα κορον, ειναι οτι "θα μας σωσουν οτι κι αν γινει, γιαυτο να μην επιστρεψουμε τα χρωστουμενα".
 
Μπραβο παιδια, ωραια η λογικη του "αγανακτισμενου κλεφτη" που πρεσβευετε.
 
Αντι να παραδεχτουμε οτι τρωγαμε με χρυσα κουταλια τρεις δεκαετιες τωρα με δανεικα, και να κοιταξουμε πως θα τα επιστρεψουμε, ακομα ως ελληναρες κλεφταραδες κοιταμε πως δεν θα τα δωσουμε πισω.
 
Συγχαρητηρια αγαπητοι κλεφτες λοιπον, μπραβο σας κουτοπονηροι εξυπνακηδες. Λυπαμαι μονο που η ψηφος μου εχει την ιδια βαρυτητα με τη δικη σας...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1642 στις: 28/06/11, 14:38 »
Μα δεν εχω να χωρισω τπτ μαζι σου Germ ουτε με τα αλλα παιδια, ασχετα αν με μερικους διαφωνουμε ή οχι.
ΟΛΟΙ ειμαστε μεσα στα ιδια σκατα και μας ζητανε να κολυμπησουμε. Εγω απλα θελω ολοι οσους τους απασχολει το θεμα (και θα πρεπε κανονικα ολους να τους απασχολει), να γνωριζουν καποια πραγματα που ΚΑΚΩΣ κρυβονται επιδεξια απο ΜΜΕ, κυβερνησεις κτλ απο τον απλο κοσμο.
Πρεπει ολοι να καταλαβουμε πως δημιουργειται το χρημα, πως χρησιμοποιειται, τι αντιπροσωπευει, τι αξια εχει, απο που παιρνει την αξια του, ποια ειναι τα δικαιωματα μας και ποιες οι υποχρεωσεις μας κτλ.
Γιατι δεν ειμαστε για παραδειγμα απλα υποχρεωμενοι να πληρωνουμε φορους, αλλα πρεπει ταυτοχρονα να απαιτουμε δικαιοσυνη, ισοτιμια για ολους.
Γιατι πχ ο απλος λαος αυτη την στιγμη να εχει ΗΔΗ υποστει μειωση των αποδοχων του απο την εργασια του κατα μεσο ορο 20%, ενω καποιοι ελαχιστοι οχι μονο δεν εχουν υποστει μειωση στις αποδοχες τους 20%, αλλα αντιθετα εχουν (ξαναμανα)θησαυρισει απο ολη αυτη την κατασταση;
Γιατι η κυβερνηση μας δεν παιρνει τα χρηματα απο εκει που πρεπει την στιγμη που ακομα και οι ιδιοι οι εταιροι μας σε δηλωσεις τους λενε οτι οι πλουσιοι ειναι αυτοι που δεν πληρωνουν στην Ελλαδα και οχι ο λαος που αντικειμενικα πλεον δεν εχει σαλιο;
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 14:47 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1643 στις: 28/06/11, 14:45 »
Σας ευχαριστω που σβηνετε τα ποστ μου και αποδεικνυετε ποσο "κλικα" ειστε, και ποσο σας ποναει η αληθεια.
 
Η μεγαλυτερη μαλ***α που ακουγεται κατα κορον, ειναι οτι "θα μας σωσουν οτι κι αν γινει, γιαυτο να μην επιστρεψουμε τα χρωστουμενα".
 
Μπραβο παιδια, ωραια η λογικη του "αγανακτισμενου κλεφτη" που πρεσβευετε.
 
Αντι να παραδεχτουμε οτι τρωγαμε με χρυσα κουταλια τρεις δεκαετιες τωρα με δανεικα, και να κοιταξουμε πως θα τα επιστρεψουμε, ακομα ως ελληναρες κλεφταραδες κοιταμε πως δεν θα τα δωσουμε πισω.
 
Συγχαρητηρια αγαπητοι κλεφτες λοιπον, μπραβο σας κουτοπονηροι εξυπνακηδες. Λυπαμαι μονο που η ψηφος μου εχει την ιδια βαρυτητα με τη δικη σας...

Φιλε μου δεν ξερω αν ανηκες εσυ σε αυτους που τοσα χρονια τρωγανε με χρυσα κουταλια, αλλα δεν νομιζω πως οσοι μιλανε για αρνηση πληρωμης χρεους ειναι αυτοι που τρωγανε με χρυσα κουταλια (μιας και οσοι ειχαν ωφελος απο αυτη την κατασταση αυτο που θελουν ειναι να μην αλλαξει η κατασταση και να συνεχισουμε να ειμαστε αβουλα πιονια στις χρηματιστηριακες σκακιερες του παγκοσμιου κεφαλαιου).
Και κατα δευτερον, πριν αρχισει να μιλας για κλεφταραδες κτλ, κατσε και δες ποιες διαδικασιες οδηγησανε στα μνημονια, πως αυτα τα μνημονια υπογραφηκαν και με ποιους ορους, απο που προερχεται αυτο το χρεος και αν το εχουμε ηδη ξεπληρωσει ή οχι.
Και τελος μην βασιζεσαι μονο στην αρνηση πληρωμης χρεους, αλλα δες και τα υπολοιπα που υπαρχουν σαν αιτηματα, οπως οι αποζημιωσεις της Γερμανιας για τον Β παγκοσμιο πολεμο, οι αποζημιωσεις απο εταιριες που σε συνεργασια με δημοσιους λειτουργους ζημιωσανε το δημοσιο (γιατι μην τρελαθουμε, καποιοι δικοι μας τα πηρανε, αλλα και οι ξενες εταιριες χεστηκανε στο ταληρο μεσα απο τετοιες λαμογιες), η δικαιη φορολογια, η παταξη της φοροδιαφυγης οσων ΜΠΟΡΟΥΝ και ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΠΟ να αποφευγουν (ειτε νομιμα ειτε παρανομα) την καταβολη φορων κτλ.
Οταν κολλας μονο σε ενα θεμα και μαλιστα χωρις να εχεις ΚΑΝΕΝΑ επιχειρημα περα απο εναν αρνητισμο γενικοτερο για την νοοτροπια του Ελληνα, ειναι λογικο κανεις να μην σε παιρνει στα σοβαρα, ακομα κι αν καποια απο οσα λες εχουν μια βαση αληθειας (αν ειχες παρακολουθησει την συζητηση θα εβλεπες οτι εχουμε αναλωσει πολλες σελιδες στο θεμα νοοτροπιας Ελληναραδων κτλ)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 14:50 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1644 στις: 28/06/11, 15:25 »
3.012.000 και κατι ψιλα σου μοιαζει για πλειοψηφια? Αναρωτιεμαι αν εισαι απο τους καμμενους που πανε στις συγκεντρωσεις των κομματων και φωναζουν και ζητωκραυγαζουν και οταν βγαινει το κομμα, παιρνουν τα @@ μου ή απο τους αλλους, που δεν πανε, αλλα ψηφιζουν σταθερα και φερνουν μαζι τους κι αλλες ψηφους και μετα χτιζουν βιλες και πισινες...ελπιζω να εισαι απο τους δευτερους, γλυφτης μεν, αλλα τουλαχιστον ευνοημενος κι οχι θυμα...

Ασε καταρχήν αυτό το ύφος και φέρσου σαν άνθρωπος όχι σαν ζώο. Έχω πάει σε πολλές συγκεντρώσεις ποτέ όμως στην ζωή μου δεν έγλειψα και ότι έχω πετύχει το έχω πετύχει με προσωπικό κόπο και την αξία μου. Ξέρω τι θέλω από τη ζωή μου, γνωρίζω όμως οτι αυτό προυποθέτει πολύ δουλειά, εγώ μάγκα μου δουλεύω από 14 χρονό έχω χύσει πολύ ιδρώτα σε οικοδομές, σε βενζινάδικα μες το καλοκαίρι, έχω φάει αναθυμιάσεις, έχουν μυρίσει και τα χνώτα μου από τη πείνα, την στιγμή που πολλοί συνομήλικοι μου πηγαίναν "διακοπές". Ποτέ όμως δεν διαμαρτυρήθηκα ούτε κλάφτηκα.

Στην δημοκρατία 3 εκ. άτομα που ενδιαφέρονται για το μέλλον του τόπου είναι αρκετά για να ορίσουν μία κυβέρνηση, εφόσον οι υπόλοιποι "αγανακτισμένοι" αντί να ψηφίσουν προτιμούν να παίξουν ρακέτες στην παραλία ή να κάνουν 3ήμερο στην Αράχωβα. Τι θα προτιμούσες δηλαδή, να πούνε οτι με 3 εκ. δεν εξασφαλίζεται πλειοψηφία και η χώρα να μείνει ακυβέρνητη; Στο χέρι σας φιλαράκο ήταν να μην βγεί ο "Αμερικανόφιλος" Παπανδρέου, ας ψηφίζατε τον Τσίπρα που λέει οτι έχει το αντίδοτο στην κρίση, αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση σήμερα είναι πως κάποιοι τραγικοί έχουν προσδώσει στην αποχή χαρακτήρα πολιτικής στάσης γεγονός που τείνει να μεταγγίσει στο ελληνικό εκλογικό σώμα χαρακτηριστικά του αντίστοιχου αμερικάνικου με τα τεράστια ποσοστά αποχής. Κατά την γνώμη μου φίλος, δεν υπάρχει συνειδητοποιημένη αποχή αλλά συνειδητοποιημένη απάθεια.

Όσο για την ανεργία εγώ ξέρω οτι αυτός που θέλει να βρεί δουλειά βρίσκει, εκτός από τις δουλειές γραφείου υπάρχουν και οι χειρωνακτικές εργασίες που τόσο "σνομπάρει" η νεολαία (οικοδομή, καλλιέργεια γής, τεχνικά επαγγέλματα κτλπ.)






"Φιλαρακο", ζωο θα ημουν αν ειχα την εντυπωση οτι οσοι ψηφιζουν νοιαζονται για το μελλον του τοπου...καθως και οτι οι υπολοιποι που δεν ψηφισαμε καναμε διακοπες...υπαρχει, ξερεις, και το ενδεχομενο να μη σε εκφραζει κανεις. Και το συνειδητοποιημενη απαθεια απο που προκυπτει, κατα τη γνωμη σου?

Το γεγονος οτι εχεις δουλεψει απο 14 χρονων ειναι μαγκια σου, αλλα δε μου λεει και τιποτα, καθως δεν εισαι ο μονος. Πως, ομως, με τοσο στριμωγμα, εισαι υπερ του μεσοπροθεσμου και των νεων μετρων?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1645 στις: 28/06/11, 15:42 »
Σας ευχαριστω που σβηνετε τα ποστ μου και αποδεικνυετε ποσο "κλικα" ειστε, και ποσο σας ποναει η αληθεια.



Παραδοξως θα μπορουσες να δεις πως τιποτα δε διαγραφηκε!

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=82809.msg657133#msg657133

Μηπως μιλας γι'αυτο το post?

Germ δε βαζω λογια στο στομα σου! Μονος σου αρχισες ενα λογιδιο για την εργασιακη σου πορεια θελοντας να αποδειξεις την αυθεντια στο χωρο, χωρις να υπολογιζεις πως τελικα οι περισσοτεροι Ελληνες εχουν περασει ή περνανε τα ιδια! Ποσο μαλλον σε ενα forum!

Επομενως η δικη σου αποψη γιατι να εχει περισσοτερο βαρυτητα απο την αποψη ενος αλλου μελους το οποιο δε βγηκε να ανακοινωσει πως εχει αναπνευσει αναθυμιασεις βενζιναδικου; Εστω κι εμμεσως τονιζεις ποσο διαφορετικος εισαι απο τους υπολοιπους και οι εμπειριες της....27χρονης ζωης σου ειναι τοσες πολλες που μπορεις να κρινεις εναν 55αρη ανεργο ( φρεσκοαπολυμενο ), εναν 30αρη οικογενειαρχη των 400€, κλπ!

Για τους Αγανακτισμενους μη κανεις το λαθος να κοιτας μονο τη πλατεια Συνταγματος! Δεν ειναι η Ελλαδα στην Αθηνα, ουτε η Αθηνα ειναι η Ελλαδα! Δες λιγο πιο εξω, δες την επαρχια, δες τη Θεσσαλονικη, την Αλεξανδρουπολη, το Ηρακλειο! Μη βρισκεις την ευκολη λυση που παρεχουν τα ΜΜΕ με ενα απλο κατηγορητηριο κι ενοχος ο κατηγορουμενος!


Παντως δε ξερω εαν αντιφασκω εγω, ομως οταν μου λες πως πας στις συγκεντρωσεις μονο.....για να ακουσεις, τοτε καποιο λακο εχει η φαβα. Εκτος εαν πας στις συγκεντρωσεις ολων των κομματων, οποτε θα ακουσεις συνολικα ΟΛΕΣ τις αποψεις κι οχι μονο ο,τι εμαθες να ψηφιζεις εκ πεποιηθησεως!


Οι πολιτικοι ειναι καθρεπτης της κοινωνιας, ομως οι πολιτικοι που βγηκαν τωρα ( ΠΑΣΟΚ ) και ψηφιστηκαν απο 3.000.000 κοσμο δεν τον κοροϊδεψαν με ατακες του τυπου "λεφτα υπαρχουν" ενω υπογειως μιλουσαν ηδη με το ΔΝΤ? Οκ, πες πως δε ψηφιζεις ΠΑΣΟΚ, αλλα ΝΔ, ή οποιοδηποτε αλλο κομμα της Βουλης!.....ολα αυτα δε κοροϊδευαν τον κοσμο;  ::)

Ποια λυση υπαρχει σε ενα πολιτικο συστημα που σε κοροϊδεψε; Γιατι το χειροτερο στα 3.000.000 κοσμο δεν ειναι η κοροϊδια, αλλα η κοροίδια και η ανοχη συγχρονως!



Εκτός και αν ο χαρακτηρισμός "λαός" ανήκει μόνον σε αυτούς που θές εσύ, λαός όμως δεν είναι μόνο μερικές χιλιάδες κουλτουριάρηδες που μαζεύονται στο Σύνταγμα.




Ενω εσυ οριζεις ως λαο τους ομοϊδεατες σου που ακομα ψηφιζουν τα κομματα της Βουλης;  ::) Δηλαδη καλυτερα κουλτουριαρης και φουκαρας, παρα κουλτουριαρης και αγανακτισμενος!


Συ ειπας....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fatrockballs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1646 στις: 28/06/11, 16:24 »
ΟΛΟΙ μας τρωγαμε με χρυσα κουταλια, και ο Παγκαλος οσο μιασμα κι αν αποτελει, εχει απολυτο δικιο. Αλλοι εφαγαν περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο, αλλα ολοι μας μοιραστηκαμε μεσω της καταναλωσης τα δανεικα για τους μισθους των δημοσιων που με τη σειρα τους διαχεονταν στην αγορα μεσω καταναλωσης.
 
Το οτι πολλα εκατομμυρια Ελληνες δεν το καταλαβαινουν λογω ηλιθιοτητας ή το αρνουνται στρουθοκαμηλιζοντας, δε σημαινει οτι δεν αποτελει γεγονος.
 
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ, ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ.
 
Τωρα ομως που μας τα ζητανε πισω, εμεις ψαχνουμε τροπους να ΜΗΝ τα επιστρεψουμε. Ας πουλησουμε λοιπον ψευτομαγκια και κουτοπονηρια στους εταιρους, ας ζητησουμε ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΑΜΕ ΩΣ ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ.
 
ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΣΧΕΤΟΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ. ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ", ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ "ΨΗΦΙΖΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ".
 
ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΣΤΑΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΨΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ, ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΤΡΕΙΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ.
 
Μπραβο σας λοιπον αγανακτισμενοι, ψευτοεπαναστατες της δεκαρας και της πλατειας. Ποσο αμορφωτος και ασχετος μπορει να ειναι ενας λαος?? Μας αξιζουν πολυ χειροτερα, τα οποια ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ με τα μυαλα που εχετε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1647 στις: 28/06/11, 16:31 »
Ευχαριστουμε παρα πολυ για τον ευγενικο, ηρεμο, σοβαρο και παν'απ'ολα γεματο επιχειρηματα λογο σου Metropolis.

Η επιλογη των λεξεων, ο χειμαρος των προτασεων εξοδου απο τη κριση και βεβαια η ουσιαστικη συμμετοχη σε μια συζητηση ειναι απο τα μεγαλα σου "ατου"...

Μαλιστα η ενεργη συμμετοχη σου στο forum μας με 3 post ( 1 ειναι στον "καδο" ) μονο στο θεμα του ΔΝΤ μπορει τον καθενα μας να τον βαλει σε υποψιες για τη σοβαροτητα και την αξιοπιστια προς το προσωπο σου.

Βεβαια η προτροπη σου να παμε ολοι στο noiz για να συζητησουμε ακριβως το ιδιο πραγμα υποδηλωνει την αξια του λογου σου στο kithara.

Ευχαριστουμε, ω πεφωτισμενε και μοναδικε γνωστη της αληθειας, για τις λυσεις που προτεινεις. Εμεις οι ασχετοι σε προσκυναμε!  ::)



...βρε τι αλλο θα δουμε πια...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 16:34 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1648 στις: 28/06/11, 16:42 »
MEtropolis, είσαι πολύ sexy όταν θυμώνεις, πετάνε οι φλέβες στο λαιμό σου και το μέτωπο σου και τρελαίνομαι.....Πόσα είναι περίπου τα λεφτά που έφαγε όλα αυτά τα χρόνια η οικογένεια σου ? Ένα πρόχειρο λογαριασμό αν επιτρέπετε! Πόσα περίπου υπολογίζεις ότι θα ήτανε τα πρέποντα έσοδα σας, αν δεν τρώγατε ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1649 στις: 28/06/11, 16:48 »
Τελικά θα μας πεις πόσα έφαγες εσύ και η οικογένεια σου όλα αυτά τα χρόνια για να σε πιστέψουμε ? ή θα μιλάς με λόγια του αέρα ?
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas