Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 462393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2075 στις: 28/09/11, 22:23 »
http://blog.megalopoli-fm.gr/2011/09/blog-post_6596.html

Σιγά σιγά ο σπόρος φυτρώνει! Ανάγκας και θεοί πείθονται!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2076 στις: 29/09/11, 04:55 »
http://www.bloomberg.com/news/2011-09-28/asian-stocks-advance-as-greece-makes-progress-to-secure-next-aid-payment.html

Δεν μπορώ παρά να μην νιώθω εθνική υπερηφάνεια. Οι Ασιατικές επιχειρήσεις εξαρτώνται από τα Ελληνικά ακίνητα και από το αν θα πληρώσω την εισφορά μου. (Γι' αυτό οι Κινέζοι τώρα τελευταία μ' έχουν στα όπα όπα κι όλο με κερνάνε μπομπόνια, φοβούνται μην πάθω τίποτα και δεν πληρώσω τον ΦΑΠ). Οι αγορές κοιτούν την πατρίδα μου στα μάτια, έβηξε η Ελλάδα κρυώνουν οι αγορές, ίδρωσε η Ελλάδα σκάνε οι αγορές, έρως. Η Μέρκελ δεν χάνει ευκαιρία να λέει πόσο μας αγαπάει. Ο Τρισέ πόσο χρειάζεται η ΟΝΕ την Ελλάδα. Μέχρι και ο Τίμοθυ όλο για μας μιλάει και ετοιμάζει και 300 δις για δωράκι.

Ρε παιδιά, αν αρκούσε μια απλή πιθανότητα χρεοκοπίας για να μας μάθει όλος ο κόσμος γιατί οι μαλ**ες κάναμε τους Ολυμπιακούς αγώνες και πληρώσαμε τα μαλλιοκεφαλά μας? Μα απλά για να υπάρχει πιθανότητα χρεοκοπίας και να γίνουμε διάσημοι...

Φαντάσου να χρεοκοπήσουμε τι έχει να γίνει...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2077 στις: 29/09/11, 15:25 »
Παντως ο κυριος υπουργος μας διαταζει για το αντιθετο οσων λες...
Το ειδα! Θλιβερο!


Δε μπορουμε να συμφωνουμε ολοι με τον κυριο υπουργο. Εγω προτεινω να κρατησουμε και μερικες δυναμεις αν γινεται. Αλλωστε μην ανησυχεις, εξοδα ισα με το 60% και βαλε του εισοδηματος σου (τοσο που θα εχει φτασει) θα τα κανεις θελεις δε θελεις και χωρις να προβεις καν σε υπερβολες.

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2078 στις: 29/09/11, 16:08 »
Κάτσε καλά βρε Μονόχειρ, εντάξει ο Τζόνι που βγάζει ένα χιλιάρικο το μήνα, σύνολο 12 χιλιάρικα τον χρόνο, οπωσδήποτε θα ξοδέψει 4.000 ευρώ για να ζήσει αν βάλεις μέσα και λογαριασμούς ρεύματος, τηλέφωνα, ενοίκιο, μπαράκια και τα ρέστα. Εγώ όμως με 400 εκατομύρια εισόδημα, πως θα ξοδέψω 250 εκατομύρια? Αδικία!!!

Εγώ θα σώσω την Ευρώπη και το Ευρώ δηλ? Να δηλώσουμε πτώχευση φίλε και ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2079 στις: 29/09/11, 18:05 »
Εγώ όμως με 400 εκατομύρια εισόδημα, πως θα ξοδέψω 250 εκατομύρια? Αδικία!!!



Τι? Η εξαγορα τραπεζων δεν εκπιπτει? Με 250 εκ. παιρνεις 6 τραπεζες μεγεθους Proton.

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2080 στις: 29/09/11, 18:18 »
Για χαμένο με περνάς? Αυτές θα ανακεφαλαιοποιηθούν έτσι κι αλλιώς, προτιμώ να τα παίξω στην χρεοκοπία, εφόσον συμμαχεί και ο τζόνι!  ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2081 στις: 30/09/11, 00:12 »
Ρε γ**ώτο... τα Ελληνικά ομόλογα ανεβαίνουν για τρίτη συνεχόμενη μέρα, το ίδιο και τα Πορτογαλικά και Ιταλικά, το Ευρώ ανεβαίνει, ο χρυσός έχει πέσει 14% από την κορφή, η Γερμανική βουλή υπερψήφισε την χρηματοδότηση του ταμείου στήριξης, ο Σόιμπλε μας γουστάρει πολύ...

Τζόνι συγγνώμη, δεν μας θέλει ρε παιδάκι μου...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2082 στις: 01/10/11, 02:20 »
Δεν πειραζει pappou, παρε εδω ενα ωραιο επεισοδιακι και δες το μεχρι τελος.
Τρελο γελιο και περιγραφει γλαφυροτατα καποια πραγματα... Το συνηστω ανεπιφυλακτα σε ολους!
http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s13e03-margaritaville
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2083 στις: 01/10/11, 11:16 »
Το βρήκα κάπου και νομίζω έχει τη πλάκα του

ΟΙ ΔΕΚΑ ΚΑΤΑ Δ.Ν.Τ ΕΝΤΟΛΕΣ

1.Έγώ είμι Κύριος ό Δανειστής σου, ούκ έσονται σοι δανειστές έτεροι πλην έμοϋ.
2.Ού εκποιήσεις σε έτερον εϊδωλον κινέζον ή Ρώσον, ουδέ παντός δικαίωμα πλην ημών , όσα έν τω ούρανω άνω καί όσα έν τη γη κάτω και όσα έν τοις ΰδασιν ύποκάτω της γης.
3.Ού λήψει τό όνομα τοϋ Κυρίου του δανειστού σου έπϊ ματαίω.
4.Έξ ημέρας έργα και εξοφλήσεις πάντα τά τέλη σου. Τη δέ ημέρα τη εβδόμη σάββατα Κυρίω τω σπρεντ σου.
5.Τίμα τό ΔΝΤ σου και τήν Ε.Ε σου, ϊνα ευ σοι πίνουσι το αίμα με καλαμάκιον και ϊνα μακροχρόνιος χρέη εστί έπϊ της γης.
6.Ού αναδιαρθώσεις.
7.Ού πτωχεύσεις.
8.Ού επαναστατήσεις.
9.Ού ψευδομαρτυρήσεις κατά τοϋ Μνημονίου σου στατιστικήν μαρτυρίαν ψευδή.
10.Ούκ επιθυμήσεις αυξήσεις και δικαιώματα όσα τω πλησίον σου έστι.
     
 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2084 στις: 01/10/11, 12:51 »
Μπράβο Τζόνι μου, να είσαι καλά! Η φτώχεια θέλει καλοπέραση, αν δεν γελάς δεν βγαίνει, τρελαίνεσαι. Μην κοιτάς εσύ, ήσουν πάντα φτωχαδάκι και έχεις συνηθίσει, για σκέψου εμάς ...

Για να γελάσουμε λίγο ακόμα κοιτάχτε αυτό:
http://www.tanea.gr/articlesend/?aid=4661381
Ιδίως αυτοί που έλεγαν το Φλεβάρη ότι δεν γίνεται να δημιουργηθεί εταιρεία συμμετοχών με εγγύηση την Ελληνική δημόσια περιουσία.

Θα πέσει πολύ γέλιο, όντως...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2085 στις: 01/10/11, 13:06 »
Για να γελάσουμε λίγο ακόμα κοιτάχτε αυτό:

Παπού, γέρασες και τα Link σου δεν δουλεύουνε...
Eδώ είναι όλο το σχέδιο του 'Εύρηκα"
Εδώ πως του ήρθε η ιδέα
και εδώ η ανάλυση σε 5 πράξεις... όντως θα πέσει πολύ γέλιο
 ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2086 στις: 01/10/11, 14:50 »
Φαντάσου - λέμε τώρα... - λοιπόν elrich, ότι αυτό το επενδυτικό σχήμα συνδιαζόταν και με μια αναδιάρθρωση του χρέους, αλλά και με μερικά... παιχνιδάκια στις χρηματαγορές, τι γέλιο θα είχε να πέσει!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2087 στις: 02/10/11, 19:50 »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2088 στις: 11/10/11, 23:19 »
Σε άλλα νέα:

Τη διαβεβαίωση ότι οι ένστολοι θα εξαιρεθούν από το μέτρο του ενιαίου μισθολογίου έλαβαν οι εκπρόσωποί τους, κατά τη διάρκεια συνάντησης που είχαν με τον αρμόδιο υπουργό Προστασίας του Πολίτη, Χρήστο Παπουτσή, και τον υφυπουργό, Μανώλη Όθωνα. Στην ανακοίνωση της Ομοσπονδίας τους αναφέρονται τα εξής: «Η συνάντηση είχε ως αντικείμενο τις σημερινές δημοσιεύσεις για ένταξη των ενστόλων στο Ενιαίο Μισθολόγιο των Δημόσιων Υπαλλήλων.  Οι Ομοσπονδίες μας κατήγγειλαν την αιφνιδιαστική αυτή εξέλιξη και ζήτησαν επίσημη Κυβερνητική ενημέρωση.  Από την πλευρά του, ο κ. Υπουργός διαβεβαίωσε ότι η απόφαση της Κυβέρνησης η εξαίρεση των ενστόλων από το Ενιαίο Μισθολόγιο σύμφωνα με τις μέχρι τώρα αποφάσεις του Υπουργικού Συμβουλίου.  Όπως επισημάνθηκε οι αποφάσεις πλέον δεν είναι προϊόν μόνο των προθέσεων και  επιλογών της Κυβέρνησης,  αλλά υπόκειται υπό την αίρεση των επιταγών της Τρόικας, ζητήσαμε να υπάρξει από πλευράς του Υπουργείου επίσημη σχετική ανακοίνωση».

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2089 στις: 12/10/11, 10:06 »
Και το παπαδαριο εξαιρειται απο οσο διαβασα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2090 στις: 13/10/11, 11:06 »
Επίσης και τα ΕΛΠΕ! Των οποίων οι υπάλληλοι αφού συμμετείχαν στο μαζικότατο κίνημα εναντίον του άδικου πολυνομοσχεδίου για την δημόσια διοίκηση, απεφάσισαν πλέον ότι το πολυνομοσχέδιο δεν είναι άδικο εφόσον δεν περιλαμβάνει εαυτούς, αποδεικνύοντας την σταθερή πίστη του Έλληνος στις παραδοσιακές αξίες όπως: "φάε εσύ κι άσε τους άλλους να πεινάσουν", "μακριά από τον κώλο μου κι ας μπει όπου νάναι", "νόμος είναι το δίκιο μου", "δημόσιο σ' εμένα κι οι υπόλοιποι στα ξένα" κλπ.

Εύγε στους Δημ. Υπαλλήλους. Δείχνουν ότι κρατούν υψηλά το φρόνημα με το οποίο μπήκαν στο δημόσιο!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2091 στις: 13/10/11, 13:03 »
Τουλαχιστον ξεπουλησαν τα ακριβοτερα απωθεματα πριν πεσουν οι τιμες ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2092 στις: 13/10/11, 19:53 »
Ποιά αποθέματα? "Της κοινωνικής αλληλεγγύης" ή "του δικαίου"?

Φαντάσου δηλ τι ξεπούλημα θα είχε να πέσει αν πηγαίναμε υπό αυτές τις συνθήκες στην δραχμή....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2093 στις: 14/10/11, 02:34 »
Το φρόνημα των Δ.Υ είναι αυτό που είναι, των ελευθέρων επαγγελματιών να φοροδιαφεύγουν, των γιατρών να παίρνουν φακελλάκια, των επιχειρηματιών να "σκοτώνουν" για το κέρδος, των τραπεζιτών η επίσημη τοκογλυφία και η εξαπάτηση, των αγροτών να εισπράτουν επιδοτήσεις χωρίς να παράγουν, των των των...

Εγώ ξεπέρασα το στάδιο του αυτομαστιγώματος που τόσο δούλεψε τα τελευταία δύο χρόνια. Η πίεση στη χύτρα ανεβαίνει και είναι έτοιμη να σκάσει...Αυτό άλλωστε φαίνεται και από τις Ευρωπαϊκές δυνάμεις καταστολής που σκάσανε μύτη σήμερα στη Λάρισα και είναι έτοιμες να συνδράμουν σε πιθανό( όχι και τόσο ακόμα)  μπαμ , το Σάββατο.

Τελειώνουν τα ψέμματα για όλους μας. Οι "ευρωλιγούρηδες" του Ζουράρη είναι πια ορατή πραγματικότητα. Ο ιδιωτικός τομέας έχει κατρακυλήσει στην άβυσσο και ο δημόσιος ξεκινάει με βασικούς των 780 που σε καθαρά ποσά στο παντελόνι μεταφράζεται σε 550.
Τα χαράτσια το ένα πίσω από το άλλο , χωρίς πραγματικό αντίκρυσμα. Και μιά κυβέρνηση που σε πραγματικές δημοσκοπήσεις παλεύει μεταξύ μονοψήφιου και διψήφιου ποσοστού. Όλοι έχουν άδικο και μόνο αυτοί οι καυμένοι έχουν δίκιο και προσπαθούν να μας σώσουνε και εμείς δεν θέλουμε. Παρέα σε εστιατόριο, το ένα ζευγάρι τρώει 2 κιλά παϊδάκια, κρασιά εμφιαλωμένα,σαλάτες, ορεκτικά, γλυκά, το άλλο χοιρινή μπριζόλα και μια κόκα κόλα στη μέση και το τρίτο ένα σουβλάκι καλαμάκι στα δύο και το πρώτο ζευγάρι λέει "ο λογαριασμός ΔΙΑ 6, μιας και ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ"....
Καλύτερα δραχμή και Ελλάδα, παρά ευρώ και ραγιάδες. Καλύτερα φτωχοί και Έλληνες , παρά ευρώ και σκλάβοι.

Ακόμα ασχολείστε με το τι παίρνει ο διπλανός σας; Μην ασχολείστε με το τι παίρνει ο διπλανός σας . Ασχοληθείτε με τ'αρχ**ια που θα πρέπει να πάρει ο πρώην αγαπημένος πολιτικός σας. Τρίξτε του τα δόντια, μπας και ξεκουμπιστεί και ξεβρωμίσει ο τόπος.

Κι όσο για την επόμενη μέρα; Το σίγουρο είναι πως μόνο καλύτερη μπορεί να είναι από τη σημερινή. Χωρίς προδότες. Στη Κατοχή αίτηση για τα Τάγματα Ασφαλείας έκανε το 15% των Ελλήνων. Τόσοι και λιγότεροι θα ψηφίσουν την επόμενη φορά αυτούς που μας έφεραν εδώ όταν τα spreads ήταν μόνο στο 150, για να εξυπηρετήσουν τα Αμερικανικά συμφέροντα. Και το σίγουρο είναι ότι θα φύγουν νύχτα. Ξεκάθαρα πράγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/11, 02:35 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2094 στις: 14/10/11, 12:33 »
Στο θεμα του κοινωνικου αυτοματισμου και της δαιμονοποιησης του δημοσιου τομεα..

Παράθεση
του Ιουλιανού
Διάφοροι πολιτικοί υπηρέτες πολυεθνικών και ιδεολόγοι διαφημιστές του παγκόσμιου νεοφιλελεύθερου συστήματος, σε αγαστή σύμπραξη με τα ανθρώπινα εξαρτήματα των ΜΜΕ, προσαρμοσμένοι στις σκοπιμότητες και στα συμφέροντα της μιας ή της άλλης ομάδας της παγκόσμιας κεφαλαιοκρατίας, ανακάλυψαν έναν καινούργιο εχθρό. Το «κράτος πρόνοιας των συντεχνιών», όπως το αποκαλούν. Και προσπαθούν να μας πείσουν ότι η δυστυχία του κόσμου είναι αποτέλεσμα της μεγέθυνσης του Δημόσιου τομέα.
Είναι γεγονός πως το Κράτος από τα μέσα της δεκαετίας του 1970 και ως τα μέσα της δεκαετίας του 1980 γιγαντώθηκε. Το ερώτημα είναι, προς όφελος ποιων;
[...]


Ολόκληρο το κείμενο εδώ http://wp.me/p1pa1c-djJ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2095 στις: 14/10/11, 15:11 »
Το φρόνημα των Δ.Υ είναι αυτό που είναι, των ελευθέρων επαγγελματιών να φοροδιαφεύγουν, των γιατρών να παίρνουν φακελλάκια, των επιχειρηματιών να "σκοτώνουν" για το κέρδος, των τραπεζιτών η επίσημη τοκογλυφία και η εξαπάτηση, των αγροτών να εισπράτουν επιδοτήσεις χωρίς να παράγουν, των των των...

Αυτο και μονο αυτο και μια ζωη ετσι θα ειναι εδω τα πραγματα...οσο για την επομενη μερα, ισως να ειναι καλυτερη, αλλα η μεθεπομενη δε θα ειναι ;)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2096 στις: 14/10/11, 16:01 »
Εγώ ξεπέρασα το στάδιο του αυτομαστιγώματος που τόσο δούλεψε τα τελευταία δύο χρόνια.

Μάκη μου, λόγω του ότι εσύ ήσουν αυτός που ξεκίνησε το μότο του αυτομαστιγώματος στο Κιθάρα, "είμαστε όλοι απατεώνες", ήδη από τις εκλογές του 2009, το οποίο είχε τα γνωστά αποτελέσματα, δεν με φοβίζει που αναγνωρίζεις ότι έκανες λάθος.

Αυτό που με φοβίζει είναι μήπως δύο χρόνια μετά το παρακάτω σου μότο:
Παράθεση
Καλύτερα δραχμή και Ελλάδα, παρά ευρώ και ραγιάδες. Καλύτερα φτωχοί και Έλληνες , παρά ευρώ και σκλάβοι.
ξανααναγνωρίσεις ότι είχες κάνει λάθος!

Δεν είναι καλύτερο το "ελεύθεροι είτε στο ευρώ είτε στην δραχμή"? Διότι αν δεν απελευθερωθείς στο ευρώ, στην δραχμή θα είσαι αιωνίως σκλάβος, όπως ήσουνα τόσο καιρό από δημιουργίας του Ελληνικού κράτους. (Δες και το άρθρο που παρέθεσε ο κιράτζος για να το πιστοποιήσεις)

Κιράτζο, ως λαός δεν έχουμε κανέναν αυτοματισμό κατά του δημοσίου τομέα σε διαβεβαιώ. Έχουμε μόνο αυτοματισμό κατά του βαθέως κράτους το οποίο και θέλουμε ν' αλλάξει ώστε να απελευθερωθεί ο δημόσιος τομέας και μαζί του και ο ιδιωτικός. Το ότι θέλουμε ν' αλλάξουμε προς το καλύτερο δεν νομίζω να είναι κατακριτέο....

Το ότι το ίδιο το βαθύ κράτος έχει αυτοματισμούς κατά του δημοσίου τομέα και κατά του λαού δεν νομίζω ότι χαρακτηρίζει τον λαό και δεν νομίζω ότι δεν πρέπει ως λαϊκοί βάρδοι να το σατιρίζουμε και να μην πεθαίνουμε απ' τα γέλια με τα καμώματά του μην τύχει και μας πουν "αντιδραστικούς"...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2097 στις: 15/10/11, 01:10 »
Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά αυτό που αισθάνομαι αυτή τη στιγμή, είναι ότι δεν υπάρχει καμμία ελευθερία στο ευρώ. Με τη δραχμή αισθάνομαι ότι θα αλλάξουνε πολλές από τις συνήθειές μας των τελευταίων χρόνων, δεν θα μπορούμε να απολαμβάνουμε πολλά εισαγώμενα αγαθά, πολλή τεχνολογία και γκατζετάκια διαφόρων τύπων, αλλά τουλάχιστον θα μπορούμε να απολαμβάνουμε τα αγαθά πρώτης ανάγκης και δεν θα δούμε φαινόμενα με παιδάκια να λιποθυμάνε από τη πείνα στα σχολεία ( αλήθεια, έζησε κανείς σας την εποχή , που μοιράζανε γάλα , μπισκότα και κομπόστες στα δημοτικά;). Και πιστεύω ότι η σκληρή εμπειρία που αποκομίσαμε , μόνο προς τα πάνω θα μπορέσει να μας πάει σιγά σιγά.
Φυσικά κάποιοι θα γίνουν ζάμπλουτοι από αυτό μιάς και έχουνε αυτή τη στιγμή τα ευρώ τους στο εξωτερικό και περιμένουνε μιά τέτοια εξέλιξη πως και πως, για να αγοράσουν τις μισές επιχειρήσεις της Ελλάδας. Μαγκιά τους. Χρησιμοποιήσανε την ελαστικότητα και την ανοχή του συστήματος και ίσως τους βγεί. Εμένα όμως με νοιάζει ο λαός να μην φτάσει στην εξαθλίωση και να κρατήσουμε, τον όποιο Εθνικό πλούτο έχουμε σε Ελληνικά χέρια.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2098 στις: 15/10/11, 08:01 »
Τι εννοείς με την φράση: "Να κρατήσουμε τον όποιο Εθνικό πλούτο σ' Ελληνικά χέρια"? Να γίνεται η παραγωγή του από Ελληνικής εθνικότητας σκλάβους και όχι από μετανάστες σκλάβους?

Το δίλημα δεν είναι δραχμή ή ευρώ αλλά συμμετοχή ή μη συμμετοχή. Εάν ως εργαζόμενος δεν έχεις την ικανότητα ή την δυνατότητα να στήσεις την δική σου επιχείρηση και να παρέμβεις στον όλο σχεδιασμό , ξέχασέ το. Όπως έλεγε κι ο Χοληδόχος, θα παρακαλάς να έρθει καμμιά επένδυση κι απ' όπου νάναι!

Όσο για τις "σκληρές εμπειρίες" και την μαθησιακή ικανότητα που δίνουν, ας το καλύτερα. Σκληρές εμπειρίες είχαμε και το 70, και το 85, και το 97, και το 99, αλλά δεν νομίζω ότι μάθαμε και τίποτα, ούτε ότι γίναμε καλύτεροι στην διαχείρηση.

Το μόνο πλεονέκτημα που δίνει η δραχμή αυτή την στιγμή είναι ότι δεν θα απολυθεί κανένας δημόσιος υπάλληλος. Αλλά δεν θέλω να πιστέψω ότι τα κίνητρά σου είναι καθαρά ατομικιστικά και ότι δεν ενδιαφέρεσαι για το σύνολο!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2099 στις: 15/10/11, 08:56 »
Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά αυτό που αισθάνομαι αυτή τη στιγμή, είναι ότι δεν υπάρχει καμμία ελευθερία στο ευρώ. Με τη δραχμή αισθάνομαι ότι θα αλλάξουνε πολλές από τις συνήθειές μας των τελευταίων χρόνων, δεν θα μπορούμε να απολαμβάνουμε πολλά εισαγώμενα αγαθά, πολλή τεχνολογία και γκατζετάκια διαφόρων τύπων, αλλά τουλάχιστον θα μπορούμε να απολαμβάνουμε τα αγαθά πρώτης ανάγκης και δεν θα δούμε φαινόμενα με παιδάκια να λιποθυμάνε από τη πείνα στα σχολεία
Ολα τα εμβολια που κανεις παντως απο 2 χρονων και βαλε ειναι πατεντες εισαγωμενες. Θα χρειαζεσαι περιπου 1 τρις παλιους αθηναικους οβολους για να μην ειναι ολα τα παιδακια στα 5 τους φουσκωμενα σα λουκουμαδες απο μαγουλαδες. Και μετα τα φαρμακα... ασπιρινη Bayer για διαμερισμα θα ανταλλασεται. Και τα νυστερια για τις εγχειρισεις σου, οι τεχνητοι πνευμονες, οι βηματοδοτες σου, τα τεχνητα μελη, οι ανοξειδωτες βιδες, η αξονικη, το ακτινολογικο, το πιεσομετρο, η ακτινοθεραπεια.
Τα αυτοκινητα, τα αεροπλανα, επιβατικα, πυροσβεστικα η μη, τα τρακτερ, ολοι οι μηχανισμοι με τους οποιους κινειται ενα λιοτριβι, το μοτερ του ασανσερ, το τρυπανι για να χτυπησεις νερο, η φαγανα που σκαβει τη γη για θεμελια, η πρεσα τσιμεντου, το τανκς, το μηχανακι, ο γερανος, ...
Και στην προσπαθεια σου να παρεις πετρελαιο ισως να δεις οτι χρειαζεσαι 3 κοντεινερ δραχμες για να γεμισεις ενα μπιτονι.
Και δεν ειναι μονο το πετρελαιο και το φυσικο αεριο και η βενζινη και το μαζουτ κλπ... και νερο και ρευμα κανουμε ακομα εισαγωγη απο γυρω χωρες και πληρωνουμε με ευρω.
Και ο καφες (θα σας σοκαρει αλλα ουτε ο ελληνικος δεν ειναι ελληνικος. Εισαγεται), και το γαλα (το περισσοτερο εισαγεται) και το κρεας (ομοιως το ντοπιο δεν φτανει ουτε για δειγμα) και τα ψαραλευρα και το λιπασμα, ο χαρτοπολτος για τις εφημεριδες.
Το κομπιουτερ, το κομπιουτερακι, το ρολοι τσεπης, το ρολοι τοιχου, το κινητο, το σταθερο, η μπαρμπι, η καρτα που παιζει τα καλαντα οταν την ανοιγεις, το φορητο, ο σερβερ, ο ρουτερ, το wireless, ο διαδραστικος πινακας, τα windows, το kindle, ολες οι ταινιες, ολη η μουσικη, τα παιδια μας που σπουδαζουν εξω, οι αρρωστοι και οι γεροι που χειρουργουνται εξω (βασικα δεν ξερω ουτε μια οικογενεια που δεν εχει καποιον που σπουδαζει η αρρωσταινει εξω)...
Και η ισοτιμια ενος νομισματος. Για να "αντεχει" τις επιθεσεις (που καλα καλα η ιδια η Ευρωπη δυσκολευεται να τιθασευει) θελει αποθεματικα σε διαφορα νομισματα. Δισεκατομμυρια δισεκατομμυριων γιεν να αγοραζονται, δολλαρια να πουλαμε, γουαν να ρευστοποιουμε για να μενει η ισοτιμια μας εκει που θα θελαμε. Εισαι σιγουρος οτι μπορουμε να τα κανουμε αυτα με αθηναικους οβολους?
Ακομα και ο τουρισμος. Τι να το κανεις αν ερθουν διπλοι τουριστες οταν με μισο ευρω θα κανουν οτι εκαναν με 100? Και η Ρωσια ηταν εξαθλιωμενη καποτε και η Πολωνια και η Αλβανια ... τι νομιζεις οτι ηταν ευτυχισμενοι επειδη ηρθαν μερικοι τουριστες? Και να σου πω και την αληθεια, με ενα καλσον στην Ρωσια ξερεις τι καναν οι ελληνες τουριστες και ναυτικοι στις κοπελιτσες που ειχαν τα αδυναμα ρουβλια μιας χωρας υπο καταρρευση? Ειναι αυτο επιτυχια? Θα αλλαζει ο τουριστας 1 καλσον του 1 ευρω με 1000000 δρχ και θα πηδαει την μιση Ελλαδα που θα πειναει. To Μονακο που ειναι πανακριβο πιστευεις δεν εχει τουρισμο? Η Ελλαδα του 60 που ηταν παμφηνη σε δραχμες πιστευεις ειχε λιγοτερο τουρισμο απο το 2004 που ηταν ακριβη με Ευρω?


... η λιστα δεν εχει τελος. Ειμαστε κατα βαση καταναλωτες πια. Η (τοπικη) δραχμη θα εκανε τα βασικα πραγματα ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ(περιθαλψη, φαρμακα, υγεια, παιδεια, μεταφορες, επικοινωνιες, νερο, ρευμα, ακομα και το ψωμι - αν αυτο ψηνεται με ρευμα που παραγεται απο πετρελαιο, σε γερμανικο φουρνο και μεταφερεται με ισπανικο αυτοκινητο που καιει ιρακινη βενζινη και μπαινει σε stand αγορασμενα απο το ΙΚΕΑ σε ενα γαλλικο σουπερμαρκετ- θα βγαλει φτερα).


Μακαρι να ηταν τοσο απλο, ο ανθρωπος να μπορουσε μονο να καλλιεργει και να τρωει αποκλειστικα και μονο λακερδα. Τοτε ναι η δραχμη θα μας αποσυμφωριζε και θα μας επετρεπε να φαμε λακερδα μεχρι να σκασουμε.  Βασικα τοτε ουτε δραχμη θα χρειαζομασταν. Θα πληρωναμε κατευθειαν σε λακερδα επιτοπου με τη σεσουλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/11, 09:17 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
17018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas