Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 459933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2200 στις: 23/10/11, 11:23 »
Παππού ούτε για τον Σλοβάκο , ούτε για τον Ιρλανδό , ούτε και για τον Έλληνα είναι η Ευρώπη πατρίδα του ούτε υπήρξε ποτέ. Το "μάντρωμα" όλων αυτών των λαών έγινε τεχνιέντως και χωρίς να τους ρωτήσει τις περισσότερες φορές κανένας.
Όσο για τους Κρητικούς,  αν η Ελλάδα ήταν όπως είναι τώρα η Ευρώπη και έφερνε τη δικιά της τρόϊκα στο Ηράκλειο, πιστεύω ότι θα είχε φύγει νύχτα και με μιά καραμπίνα στο κώλο ο καθένας τους. Κι εγώ που είμαι Θεσσαλός, κι επειδή η Θεσσαλία δεν έχει εκφράσει τέτοια επιθυμία, μη σου πω ότι θα ερχόμουνα εκεί κάτω και θα ζήταγα Κρητική υπηκοότητα...

Μάκη μου, ως αριστερός πλέον θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι το αστικό κράτος, δηλ αυτό που αντιπροσωπεύεις και αυτό για το οποίο εργάζεσαι, αποτελεί για την Αριστερή ιδεολογία μια Τρόικα μόνιμα εγκατεστημένη. Οπότε, επί τη βαση πάντα της δικής σου ιδεολογίας, οι Κρητικοί αυτοβούλως αποφασίσανε να ενωθούνε με το αστικό Ελληνικό κράτος άρα και με την τρόικά του.

Επίσης θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι το ΚΚΕ, στο οποίο προφανώς και θα ανήκεις από εδώ και πέρα διότι αυτό είναι και το κομμάτι της Αριστεράς που μένει σταθερό στις απόψεις του: Όχι ΕΕ, όχι ΟΝΕ, όχι Μάαστριχ, όχι συνθήκη Σένγκεν - τα υπόλοιπα ήταν τα κόμματα του Ευρωμονόδρομου και της Ευρωπαϊκής Αριστεράς, άσχετα αν τώρα τα αλλάζουν για εσωτερική κατανάλωση- έχει ως στόχο την εκρίζωση της αστικής Δημοκρατίας για την οποία εργάζεσαι και την οποία υπηρετείς.

Παραιτήσου λοιπόν πρώτα από την υπηρεσία των αστικών γουρουνιών  ;D ώστε να ταιριάζεις με την ιδεολογία σου και μετά κρίνουμε την αίτησή σου...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2201 στις: 23/10/11, 12:28 »
Όσο για τους Κρητικούς,  αν η Ελλάδα ήταν όπως είναι τώρα η Ευρώπη και έφερνε τη δικιά της τρόϊκα στο Ηράκλειο, πιστεύω ότι θα είχε φύγει νύχτα και με μιά καραμπίνα στο κώλο ο καθένας τους. Κι εγώ που είμαι Θεσσαλός, κι επειδή η Θεσσαλία δεν έχει εκφράσει τέτοια επιθυμία, μη σου πω ότι θα ερχόμουνα εκεί κάτω και θα ζήταγα Κρητική υπηκοότητα...



Παμε πολεμο? (που λενε και στο Σειρηνες στο Αιγαιο)


(Να αυτο, το να φαντασιωνομαστε Τροκανους που φευγουν νυχτα σοδομισμενοι με καραμπινες στον κ*λο απο Νοτιους Παλικαρους Ελληνες μαυροπουκαμισαδες υπερηρωες, ειναι χαρακτηριστικο δειγμα αυτης της Ελληνικης κακως εννοουμενης μαγκιας μας, με την οποια εγω προσωπικα δηλωνω οτι θα ζουσα ανετα και χωρις και την θεωρω μια απο τις κυριες αιτιες της καταντιας μας)
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2202 στις: 23/10/11, 13:22 »
Ένα άρθρο που αναφέρεται σε επιστημονική μελέτη που δημοσιεύτηκε και δείχνει πως κάποιες πολυεθνικές ελέγχουν άλλες επιχειρήσεις και κατ'επέκταση μεγάλο μέρος της παγκόσμιας οικονομίας.


 http://www.newscientist.com/article/mg21228354.500-revealed--the-capitalist-network-that-runs-the-world.html


Κατά τα άλλα η επαναληψιμότητα του εκβιασμού κάθε φορά που θέλουν να πάρουν νέα μέτρα είναι πασιφανής. "Πάμε για πτώχευση, από τη Δευτέρα γινόμαστε Ζιμπάμπουε, σε 10 μέρες δε θα έχουμε για συντάξεις, να τώρα συνεδριάζουν για να μας πετάξουν έξω" και λοιπά καταστροφολογικά. Και "κούρεμα" να γίνει, το ίδιο βιολί θα συνεχίζεται για πολύ καιρό ακόμη..Νέα μέτρα, νέο κούρεμα, νέα μέτρα και πάει λέγοντας. 
Την Πέμπτη βράδυ παρακολούθησα το κανάλι της βουλής. Αν είναι σωστή η κριτική της Κατσέλη για το άρθρο 37, τότε έχουμε μία ακόμη περίπτωση ενός μέτρου που είναι αναποτελεσματικό ακόμα και από καθαρά τεχνοκρατική-λογιστική προσέγγιση. Η κυβέρνηση βέβαια φροντίζει να δείχνει υπερβάλλοντα ζήλο, ακόμα και για μέτρα που δε ζητήθηκαν άμεσα από τους δανειστές.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/11, 13:25 από Tempus »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2203 στις: 23/10/11, 13:24 »
Και το κυριότερο Μονόχειρα είναι ότι όλοι αυτοί που ζηλεύουν την παλικαριά του Νότιου δεν αντιλαμβάνονται ότι αυτή οικοδομήθηκε μέσω της αγάπης για την πατρίδα, δηλ του Νότου κατά πρώτον, της Ελλάδας στην συνέχεια και της Ευρώπης τώρα πια.

Η οποία αγάπη κάνει τον άνθρωπο να τιμά τις επιλογές του. Και να έχει μπέσα και όχι μπαμπέσα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2204 στις: 23/10/11, 13:49 »


3) Καθορισμός ΑΟΖ και άμεση συνεργασία με μεγάλους σοβαρούς επενδυτές για την εξόρυξη πετρελαίου/φυσικού αερίου κ.α. (κακά τα ψέμματα αλλα μόνοι μας δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να τα εκμεταλλευθούμε)

Ψηφιζω αυτο.Ειναι μετρο βαθεια φιλολαικο μιας και σε βαθος μερικων χρονων καποιοι ελληνες επιχειρηματιες θα καταφερουν και αυτοι να κανουν επενδυσεις και ετσι θα ειμαστε περηφανοι για το ελληνικο κεφαλαιο αφηστε που η εκμεταλλευση των πορων απο τις πολυεθνικες θα οδηγησει σε απεριοριστα οφελη για την ΧΩΡΑ μας..(πχ θα λενε οτι το αεριο βγαινει απο την Ελλαδα-ισως γινει και π.ο.π.)..Τελος καθοριζομενοι ως περιοχη ΑΟΖ δεν θα χουμε δικαιωμα σε ολες αυτες τις απεργιες και διεκδικησεις αρα θα ανεβει και ο καημενος ο τουρισμος..Πολλαπλα οφελη.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2205 στις: 23/10/11, 14:34 »
3) Καθορισμός ΑΟΖ και άμεση συνεργασία με μεγάλους σοβαρούς επενδυτές για την εξόρυξη πετρελαίου/φυσικού αερίου κ.α. (κακά τα ψέμματα αλλα μόνοι μας δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να τα εκμεταλλευθούμε)
Η ΑΟΖ της Ελλαδας είναι καθορισμένη. Απλά δεν αναγνωρίζεται από τους Τούρκους και σε αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Εδώ δεν μπορεί να κάνει τίποτα η Κύπρος που μόλις έβγαλε ερευνητικά σκάφη βγήκαν οι Τούρκοι με τα πολεμικά. Είπαμε ρεαλιστικές προτάσεις αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2206 στις: 23/10/11, 14:36 »
Ένα άρθρο που αναφέρεται σε επιστημονική μελέτη που δημοσιεύτηκε και δείχνει πως κάποιες πολυεθνικές ελέγχουν άλλες επιχειρήσεις και κατ'επέκταση μεγάλο μέρος της παγκόσμιας οικονομίας.


 http://www.newscientist.com/article/mg21228354.500-revealed--the-capitalist-network-that-runs-the-world.html


Tempus, δεν αναφέρεται σ' αυτό που λες. Δημιουργεί ένα μαθηματικό μοντέλο βάσει του οποίου πιθανλογείται ότι ο δεδομένος έλεγχος της παγκόσμιας οικονομίας από τις πολυεθνικές (αυτό είναι τόσο σίγουρο που δεν χρειάζεται καν να αποδειχθεί) δεν εκπορεύεται από κάποια παγκόσμια συνομωσία αλλά από ένα υπερ-όν, μια συλλογική σκέψη δηλ.

Παλαβές θεωρίες.... μην την ψάχνεις....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2207 στις: 23/10/11, 19:21 »
3) Καθορισμός ΑΟΖ και άμεση συνεργασία με μεγάλους σοβαρούς επενδυτές για την εξόρυξη πετρελαίου/φυσικού αερίου κ.α. (κακά τα ψέμματα αλλα μόνοι μας δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να τα εκμεταλλευθούμε)
Η ΑΟΖ της Ελλαδας είναι καθορισμένη. Απλά δεν αναγνωρίζεται από τους Τούρκους και σε αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Εδώ δεν μπορεί να κάνει τίποτα η Κύπρος που μόλις έβγαλε ερευνητικά σκάφη βγήκαν οι Τούρκοι με τα πολεμικά. Είπαμε ρεαλιστικές προτάσεις αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται ::)
Μήπως μπερδεύεις την ΑΟΖ με την υφαλοκρηπίδα; Για την ΑΟΖ αν δεν κάνω λάθος δε χρειάζεται καμία σύμφωνη γνώμη της Τουρκίας. Εκτός και αν εννοείς τις τσάμπα μαγκιές που κάνει η Τουρκία. Σόρρυ κιόλας αλλα αν π.χ. κλεινόταν μια συμφωνία με τη Ρωσία για την εκμετάλλευση των κοιτασμάτων, συμφέρουσα και για τις 2 πλευρές (χαίρομαι που σε κάτι συμφωνούμε με τον Κιράτζο :P ) εσύ τι λές; Θα εστελνε η Τουρκία δυνάμεις και εναντίον του Πούτιν; Δεν αντέχω πια αυτή τη λογική του "μη μιλάτε γιατί θα μας κάνουν "ντα" οι Τούρκοι" γιατί απλά αυτό δε στέκει!

Κοινώς κάτω απο την Ελλάδα βρίσκονται μερικά τρισεκατομμύρια ευρώ και κανείς δε θέλει να βγούν γιατί:

Άλλος θέλει να τα κάνει "δωράκι" στους Αμερικανούς έναντι πινακίου φακής όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή

Άλλος γιατί φοβάται τους Τούρκους

Άλλος γιατί βγάζει σπυράκια και μόνο στη σκέψη οτι μπορεί να βγάλει χρήματα και κάποιος ιδιώτης απο τον ορυκτό πλούτο (λες και τώρα δε βγάζουν απο οποιοδήποτε δημόσιο αγαθό)

Ε τότε, ας κάνουμε μόνοι μας γεωτρήσεις και ας βάλουμε φωτιά μετά να τα κάψουμε μόνοι μας! Λεφτά μπορεί να μη βγάλουμε αλλα τουλάχιστον θα κάνουμε ωραίο εφέ!!!  :) :) :)

Υ.Γ. Πάνω σε κάτι άλλο που είπες... Καλά, το ΠΑΜΕ λειτούργησε προχθές σαν καθεστωτική δύναμη που προστάτεψε το κοινοβούλιο (ΑΥΤΑ ακριβώς λέει απο την πρώτη στιγμή και το ΛΑΟΣ, προς δικήν σου ενημέρωση  ;) ). Με τους κουκουλοφόρους/μολότωφ/φωτοβολίδες/πυροσβεστήρες δεν είσαι φίλος όπως είπες... άρα; Εσύ δηλαδή τι ακριβώς ήθελες (όχι εσύ, μιας και ήσουν άρρωστος, αλλα οι ομοιδεάτες σου) να γίνει εκείνη την ημέρα και σου το χάλασε το καθεστωτικό ΠΑΜΕ; Να διαδηλώσεις δυναμικά αλλα ήρεμα και κόσμια πλην όμως πατώντας επάνω στα τετραγωνικά που βρισκόταν το ΠΑΜΕ και θύμωσες επειδή σου κατέλαβε το ΠΑΜΕ ακριβώς εκείνο το συγκεκριμμένο τμήμα του πλακόστρωτου που ήθελες για τον εαυτό σου; Διότι βεβαίως και το Σύνταγμα ΔΕΝ ανήκει στο ΠΑΜΕ, αλλα ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ... φαντάζομαι το γνωρίζεις αυτό...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2208 στις: 23/10/11, 20:13 »
Δεν έτυχε τίποτα. Το ΠΑΜΕ σχεδιασμένα ήταν εκεί για να προστατέψει την διαδικασία ψήφισεις του νομοσχεδίου, γιατι μπορεί να αντιτίθεται, δεν παύει να έχει γίνει ένα συμβατικό κόμμα που δεν το συμφέρει καμία παρέκλιση από τον θεσμό του κοινοβουλίου. Ήταν εκεί για να είναι η πρώτη γραμμή των μπάτσων. Δείρανε οποιονδήποτε πέρναγε ανεξαρτήτως ντυσίματος, ύφους, πολιτικών πεποιθήσεων κτλ. Αυτή ήταν η θέση τους, πρώτη γραμμή των μπάτσων.

Εμείς δεν ξέρω ποιοι είμαστε που λες. Εγώ προσωπικά αν θες να σου πως καταδικάζω απερίφραστα τις μολότοφ και τις φωτοβολίδες μέσα στον κόσμο. "Εμείς" όμως λες να μας σκοτώσουν με καραμπίνα. Θα χαρείς πολύ φαντάζομαι. Θα μπορούσα να αρχίσω τα μπινελίκια αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Εγώ δεν μίλησα ποτέ για σκοτωμούς. Εσύ μικρέ φασίστε πήγαινε με το ΛΑΟΣ και τους απόστρατους και τους ΧΑυγίτες που είχαν την συγκέντρωση στην παλιά βουλή και ετοιμάζουν εισβολές στο κοινοβούλιο και κατάλυση της δημοκρατίας για μια νέα Χούντα. Επειδή δεν βγαίνουν στα κανάλια μη νομίζεις εσύ και οι όμοιοι φασίστες σου ότι δεν είναι γνωστά. Άρπαξε λοιπόν τρελέ την καραμπίνα σου να δούμε πόσους μπορείς να σκοτώσεις.

Δεν ξέρω πόσες φυλές "κουκουλοφόρων" υπάρχουν, αυτά πιθανόν τα ξέρεις εσύ καλύτερα, γιατί εξαρχής δήλωσες οτι ανήκεις στο μπλόκ τους και επειδή ήσουν άρρωστος δεν κατέβηκες...Νομίζω οτι μόλις δικαιολόγησα το "εσείς". Πάμε παρακάτω.

Το οτι εσύ ή ο χ καταδικάζετε τις μολότωφ μου είναι παγερά αδιάφορο, σημασία έχει οτι μολότωφ και μάρμαρα πέσανε μέσα στον κόσμο και από καθαρή τύχη δεν σκοτώθηκε αθώος διαδηλωτής. Το ποιός επιθυμεί τους σκοτωμούς πιστεύω οτι είναι φανερό με τις πράξεις σας, εγώ αυτό που σχηματικά περιέγραψα, είναι οτι εκτραχύνετε την κατάσταση και δεν θα αργήσει ο καιρός να δούμε νεκρούς στους δρόμους.

Το ΚΚΕ πήγε στο σύνταγμα για να προστατεύσει την ψήφιση του νομοσχεδίου  :D ;Τα ΜΑΤ γιατί τα έχουν τότε; Ή μήπως φοβήθηκε ο Παπουτσής οτι τα ΜΑΤ δε θα είναι αρκετά και κάλεσε το ΠΑΜΕ για συμπαράσταση; Σύγνωμη, μήπως όλα αυτά τα χρόνια έχεις φάει πολλά δακρυγόνα και έχεις πάθει καμιά ζημιά;

Όσον αφορά την επίθεση σου την περίμενα, παρ'όλο που ξεκίνησες το πόστ πολιτισμένα. Έχω δηλώσει ποτέ οτι είμαι ΛΑΟΣ ή φασίστας ή οτι χαίρομαι να σκοτώνεται κόσμος; (τα χημικά που λέγαμε...) Μεγαλύτερες πιθανότητες υπάρχουν να είσαι εσυ φασίστας, που επιθυμείς να μπεί άσχετος κόσμος στην βουλή με απρόβλεπτες συνέπειες για την χώρα μας. Βλέπεις παντού φαντάσματα και εχθρούς; Για να σε βγάλω από την δύσκολη θέση ΠΑΣΟΚ ψήφισα στις τελευταίες εκλογές...



Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2209 στις: 23/10/11, 21:46 »
Όχι δεν κατέβηκα γιατί είμαι ακόμα άρρωστος αλλά ημουν σε συνεχή επικοινωνία με κάτω και γενικά παρακολουθούσα. Ε η φάση ξεκίνησε με τους "Δεν πληρώνω" που πήγαν να περάσουν μπροστά από το ΠΑΜΕ. Η περιφρούρηση του ΠΑΜΕ άρχισε να τους κοπανάει και τότε άρχισε το πετρίδι. Μετά το ΠΑΜΕ προστάτευε την Βουλή μέχρι να κατέβουν οι μπάτσοι και μαζί να την πέσουν στην πλατεία, οι μεν από τον δρόμο προς σταδίου και οι δε μέσα στην πλατεία. Επίσης, επίσημα, οι ΚΚΕδες δώσανε όποιο άτομο πιάσανε στους μπάτσους.

Ας κάνουμε μια ανάλυση στο ποστ μου, και να βρούμε που λέω μέσα για μπλοκ κουκουλοφόρων και για φυλές κουκουλοφόρων. Είμαι αναρχικός και όταν είμαι σε διαδήλωση είμαι στο αναρχικό μπλοκ. Κουκουλοφόρους βρες εσύ.

Αν τώρα η θέση μου σου είναι αδιάφορη ΜΗΝ μου προσάπτεις πράγματα αφού δεν σε ενδιαφέρει αν θα τα αρνηθώ ή όχι.

Το ΚΚΕ ήταν εκεί και ήταν με πλάτη στη βουλή και με πλάτη στο τοίχος και με την επιθετική του όψη απέναντι στη διαδήλωση. Τα ΜΑΤ δεν χτυπησαν διαδηλωτές του ΠΑΜΕ και τα ΜΑΤ δεν πέταξαν ούτε ένα χημικό στην διαδήλωση του ΚΚΕ. Αντίθετα σε όλους τους υπόλοιπους τους διαλύσανε. Σίγουρα έχω πάθει ζημιά από τα δακρυγόνα όλα αυτά τα χρόνια στα πνευμόνια μου και αλλού αλλα δεν νομίζω ότι αυτό είναι ιδιαίτερα αστείο και αντικείμενο ειρωνίας.

Δεν χρειάζεται να ψηφίζεις ΛΑΟΣ, οι πεποιθήσεις κάποιου δεν αντικατοπρίζονται ούτε κατά διάνοια στο τι ψηφίζει. Όχι ότι σε τιμάει το ότι ψήφισες ΠΑΣΟΚ βέβαια για να το διατυμπανίζεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2210 στις: 24/10/11, 10:04 »

Δεν χρειάζεται να ψηφίζεις ΛΑΟΣ, οι πεποιθήσεις κάποιου δεν αντικατοπρίζονται ούτε κατά διάνοια στο τι ψηφίζει.
Πες μου οτι εσύ ως αναρχικός πήγες και ψήφισες Νέα Δημοκρατία!!!  :P :P :P
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2211 στις: 24/10/11, 13:28 »
Εδώ έρχεται ο ....Ράϊχενμπαχ και μερικοί ακόμα κάνουν σχολιάκια , αστειευόμενοι περί ΚΚΕ...Εδώ θα γίνουμε η αποικία της Γερμανίας και μερικοί δεν έχουνε κανένα πρόβλημα να ξαναπούνε το ΝΑΙ και να φορέσουν πάλι τις κουκούλες τους. Άϊντε μαυραγορίτες και δοσίλογοι , έρχεται πάλι ή ώρα σας. Έρχεται το σκοτάδι που τόσο αγαπάτε.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2212 στις: 24/10/11, 14:10 »
Εδώ έρχεται ο ....Ράϊχενμπαχ και μερικοί ακόμα κάνουν σχολιάκια , αστειευόμενοι περί ΚΚΕ...Εδώ θα γίνουμε η αποικία της Γερμανίας και μερικοί δεν έχουνε κανένα πρόβλημα να ξαναπούνε το ΝΑΙ και να φορέσουν πάλι τις κουκούλες τους. Άϊντε μαυραγορίτες και δοσίλογοι , έρχεται πάλι ή ώρα σας. Έρχεται το σκοτάδι που τόσο αγαπάτε.

Αχ Μάκη μου, το σκοτάδι που εσύ αναφέρεις και προφανώς τώρα τελευταία αντιλαμβάνεσαι,το έχουμε ζήσει πάρα πολλοί τόσα χρόνια τώρα μες το πετσί μας!

Αλλά δεν ξετσιπωθήκαμε....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2213 στις: 24/10/11, 14:43 »
Δεν έτυχε τίποτα. Το ΠΑΜΕ σχεδιασμένα ήταν εκεί για να προστατέψει την διαδικασία ψήφισεις του νομοσχεδίου, γιατι μπορεί να αντιτίθεται, δεν παύει να έχει γίνει ένα συμβατικό κόμμα που δεν το συμφέρει καμία παρέκλιση από τον θεσμό του κοινοβουλίου. Ήταν εκεί για να είναι η πρώτη γραμμή των μπάτσων. Δείρανε οποιονδήποτε πέρναγε ανεξαρτήτως ντυσίματος, ύφους, πολιτικών πεποιθήσεων κτλ. Αυτή ήταν η θέση τους, πρώτη γραμμή των μπάτσων.

Εμείς δεν ξέρω ποιοι είμαστε που λες. Εγώ προσωπικά αν θες να σου πως καταδικάζω απερίφραστα τις μολότοφ και τις φωτοβολίδες μέσα στον κόσμο. "Εμείς" όμως λες να μας σκοτώσουν με καραμπίνα. Θα χαρείς πολύ φαντάζομαι. Θα μπορούσα να αρχίσω τα μπινελίκια αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Εγώ δεν μίλησα ποτέ για σκοτωμούς. Εσύ μικρέ φασίστε πήγαινε με το ΛΑΟΣ και τους απόστρατους και τους ΧΑυγίτες που είχαν την συγκέντρωση στην παλιά βουλή και ετοιμάζουν εισβολές στο κοινοβούλιο και κατάλυση της δημοκρατίας για μια νέα Χούντα. Επειδή δεν βγαίνουν στα κανάλια μη νομίζεις εσύ και οι όμοιοι φασίστες σου ότι δεν είναι γνωστά. Άρπαξε λοιπόν τρελέ την καραμπίνα σου να δούμε πόσους μπορείς να σκοτώσεις.

Δεν ξέρω πόσες φυλές "κουκουλοφόρων" υπάρχουν, αυτά πιθανόν τα ξέρεις εσύ καλύτερα, γιατί εξαρχής δήλωσες οτι ανήκεις στο μπλόκ τους και επειδή ήσουν άρρωστος δεν κατέβηκες...Νομίζω οτι μόλις δικαιολόγησα το "εσείς". Πάμε παρακάτω.

Το οτι εσύ ή ο χ καταδικάζετε τις μολότωφ μου είναι παγερά αδιάφορο, σημασία έχει οτι μολότωφ και μάρμαρα πέσανε μέσα στον κόσμο και από καθαρή τύχη δεν σκοτώθηκε αθώος διαδηλωτής. Το ποιός επιθυμεί τους σκοτωμούς πιστεύω οτι είναι φανερό με τις πράξεις σας, εγώ αυτό που σχηματικά περιέγραψα, είναι οτι εκτραχύνετε την κατάσταση και δεν θα αργήσει ο καιρός να δούμε νεκρούς στους δρόμους.

Το ΚΚΕ πήγε στο σύνταγμα για να προστατεύσει την ψήφιση του νομοσχεδίου  :D ;Τα ΜΑΤ γιατί τα έχουν τότε; Ή μήπως φοβήθηκε ο Παπουτσής οτι τα ΜΑΤ δε θα είναι αρκετά και κάλεσε το ΠΑΜΕ για συμπαράσταση; Σύγνωμη, μήπως όλα αυτά τα χρόνια έχεις φάει πολλά δακρυγόνα και έχεις πάθει καμιά ζημιά;

Όσον αφορά την επίθεση σου την περίμενα, παρ'όλο που ξεκίνησες το πόστ πολιτισμένα. Έχω δηλώσει ποτέ οτι είμαι ΛΑΟΣ ή φασίστας ή οτι χαίρομαι να σκοτώνεται κόσμος; (τα χημικά που λέγαμε...) Μεγαλύτερες πιθανότητες υπάρχουν να είσαι εσυ φασίστας, που επιθυμείς να μπεί άσχετος κόσμος στην βουλή με απρόβλεπτες συνέπειες για την χώρα μας. Βλέπεις παντού φαντάσματα και εχθρούς; Για να σε βγάλω από την δύσκολη θέση ΠΑΣΟΚ ψήφισα στις τελευταίες εκλογές...
Τι γινεται ενιωσες περηφανος που ειδες κοκκινους φασιστες με αναρχοφασιστες να πλακωνονται μεταξυ τους?Φανταζομαι οτι οταν θα εχουμε και νεκρο θα εχεις οργασμο συμφωνα με τα δικα σου λεγομενα προσμονης σε παραπανω ποστ.

Απο οτι ειδα Ε.Α. αλλα και το κοινοβουλιο συνολικα τους εδωσε συγχαρικια,σιγα μην ξεφευγες..Φανταζομαι πλεον δεν ειναι ΕΑΜοβουλγαροι αφου συντελουν και αυτοι στην διατηρηση της ''ως εχει'' καταστασης.

Και στην τελικη γυρνα στην τρυπα σου,εσυ ησουν που εκρινες οσους κατεβαιναν και διαδηλωναν(πλατειακα και απεργιακα) τωρα σε επιασε ο πονος?Α ναι ξεχασα το κομμα αλλαξε ροτα και εγινε αντιμνημονιακο 8)

ΥΓ.Οχι αλλοι Mod που θα μιλανε για 1.για προσωπικες επιθεσεις 2. ασχετα με το θεμα πραγματα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2214 στις: 24/10/11, 14:46 »
Εδώ έρχεται ο ....Ράϊχενμπαχ και μερικοί ακόμα κάνουν σχολιάκια , αστειευόμενοι περί ΚΚΕ...Εδώ θα γίνουμε η αποικία της Γερμανίας και μερικοί δεν έχουνε κανένα πρόβλημα να ξαναπούνε το ΝΑΙ και να φορέσουν πάλι τις κουκούλες τους. Άϊντε μαυραγορίτες και δοσίλογοι , έρχεται πάλι ή ώρα σας. Έρχεται το σκοτάδι που τόσο αγαπάτε.

Προσωπικά θα ένοιωθα πολύ πιο ήσυχος ξέροντας ότι την διαχείριση των οικονομικών της Ελλάδας θα αναλάβουν οι τροϊκανοί, παρά οι αυτόχθονες πατεντιάρηδες αιρετοί μπαχαλάκηδες.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2215 στις: 24/10/11, 21:52 »
Εδώ έρχεται ο ....Ράϊχενμπαχ και μερικοί ακόμα κάνουν σχολιάκια , αστειευόμενοι περί ΚΚΕ...Εδώ θα γίνουμε η αποικία της Γερμανίας και μερικοί δεν έχουνε κανένα πρόβλημα να ξαναπούνε το ΝΑΙ και να φορέσουν πάλι τις κουκούλες τους. Άϊντε μαυραγορίτες και δοσίλογοι , έρχεται πάλι ή ώρα σας. Έρχεται το σκοτάδι που τόσο αγαπάτε.

Καλύτερα να μας διοικήσουν Γερμανοί, το αξίζουμε εφόσον μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε στο παραμικρό και δεν μιλάω μόνο για τους πολιτικούς...Όλη αυτή η ενότητα που δήθεν λένε κάποιοι οτι χαρακτηρίζει τα "κινήματα" της πλατείας είναι μια μπαρούφα, ένα ψέμα. Λίγο να ξεφύγει ο έλεγχος είναι ικανοί να σφαχτούν μεταξύ τους. Δείτε προχθές τι έγινε με το ΠΑΜΕ και τους "κουρελοφόρους", μια παρεξηγησούλα για την θέση (λες και είναι σινεμά η βουλή...) και κοντέψανε να ανοίξουν κρανία, να καούν ζωντανοί...φοβερή ενότητα κατά τα άλλα, μεγαλοιώδες κίνημα... :D ακόμα και οι μπάτσοι θα γελάγανε με το θέαμα!

Θέλετε άλλα παραδείγματα; Δείτε τους σκουπιδιαρέους, επειδή θίγονται κάποια συντεχνιακά συμφέροντά τους, αφήσανε τα σκουπίδια να πνίξουν όλη την υπόλοιπη κοινωνία, μα δεν έχουν ούτε το παραμικρό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης; Λοιπόν για ποιό κίνημα και για ποιά ενότητα των εργαζομένων, των θιγόμενων από τα μέτρα μιλάτε αλήθεια; 

Αυτοί που πραγματικά νοιάζονται για την Ελλάδα και όχι μόνο για την τσέπη τους που έχασε μερικά ευρώ, δεν είναι στους δρόμους μαζί με τα πρόβατα, αλλά παρακολουθούν την κατάσταση σιωπηλά και ψύχραιμα και ανέχονται τα μέτρα παρόλο, που η ζωή τους γίνεται πιο δύσκολη. Ξέρουν οτι μια ισχυρή όξυνση μπορεί πυροδοτήσει ανεξέλεγκτες καταστάσεις και για την χώρα και για τους πολίτες που μπορεί να δούν ξαφνικά τα πάντα να καταρρέουν. Η περιβόητη μαζικότητα που πολλοί την χαρακτηρίζουν σαν όπλο του "λαού", ήταν και είναι ένα από τα μεγαλύτερα εργαλεία των τυράννων, αυτό γιατί είναι πολύ εύκολο αυτός που έχει τα μέσα να ελέγξει τον όχλο και να τον στρέψει εκεί που θέλει. Για τον λόγο αυτό πάντα ήμουν κατά αυτών των μαζικών διαδηλώσεων και καλώ όλους όσους διαβάζουν το μήνυμά μου να κάνουν το ίδιο, να απέχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/11, 21:59 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2216 στις: 24/10/11, 22:27 »
Εδώ έρχεται ο ....Ράϊχενμπαχ και μερικοί ακόμα κάνουν σχολιάκια , αστειευόμενοι περί ΚΚΕ...Εδώ θα γίνουμε η αποικία της Γερμανίας και μερικοί δεν έχουνε κανένα πρόβλημα να ξαναπούνε το ΝΑΙ και να φορέσουν πάλι τις κουκούλες τους. Άϊντε μαυραγορίτες και δοσίλογοι , έρχεται πάλι ή ώρα σας. Έρχεται το σκοτάδι που τόσο αγαπάτε.


Προσωπικά θα ένοιωθα πολύ πιο ήσυχος ξέροντας ότι την διαχείριση των οικονομικών της Ελλάδας θα αναλάβουν οι τροϊκανοί, παρά οι αυτόχθονες πατεντιάρηδες αιρετοί μπαχαλάκηδες.


Αν δεις την τελευταία έκθεση των τροϊκανών
http://www.protagon.gr/resources/toolip/doc/2011/10/20/20oct-fifth-review-compliance-report-all.pdf

μια χαρά τα καταφέρνουν οι αυτόχθονες στα οικονομικά μεγέθη. Οπότε δεν καταλαβαίνω την αιτία της προτίμησής σου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2217 στις: 24/10/11, 22:37 »

Καλύτερα να μας διοικήσουν Γερμανοί, το αξίζουμε εφόσον μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε στο παραμικρό και δεν μιλάω μόνο για τους πολιτικούς...Όλη αυτή η ενότητα που δήθεν λένε κάποιοι οτι χαρακτηρίζει τα "κινήματα" της πλατείας είναι μια μπαρούφα, ένα ψέμα. Λίγο να ξεφύγει ο έλεγχος είναι ικανοί να σφαχτούν μεταξύ τους. Δείτε προχθές τι έγινε με το ΠΑΜΕ και τους "κουρελοφόρους", μια παρεξηγησούλα για την θέση (λες και είναι σινεμά η βουλή...) και κοντέψανε να ανοίξουν κρανία, να καούν ζωντανοί...φοβερή ενότητα κατά τα άλλα, μεγαλοιώδες κίνημα... :D ακόμα και οι μπάτσοι θα γελάγανε με το θέαμα!
Αν και είμαι από αυτούς (τους πάρα πολλούς) που δεν εμπιστεύονται καθόλου τους Έλληνες πολιτικούς λόγω δόλου αλλά και ασχετοσύνης που τους διακατέχει, εν τούτοις το να "δίνεις τα κλειδιά" στο Γερμανό πολιτικό και να του επιτρέπεις να κάνει ότι θέλει σε μια ολόκληρη χώρα ισοδυναμεί με ηλιθιότητα.. Ποιος σου εξασφαλίζει εσένα ότι ο Γερμανός θα έρθει για να βοηθήσει την Ελλάδα και όχι το ταμείο της Γερμανίας.. Όσο για την παρεξηγησούλα που αναφέρεις, τα πράγματα δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις.. Ο τσακωμός και οι συμπλοκές δεν έγιναν για μια θέση στο Σύνταγμα..

Θέλετε άλλα παραδείγματα; Δείτε τους σκουπιδιαρέους, επειδή θίγονται κάποια συντεχνιακά συμφέροντά τους, αφήσανε τα σκουπίδια να πνίξουν όλη την υπόλοιπη κοινωνία, μα δεν έχουν ούτε το παραμικρό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης; Λοιπόν για ποιό κίνημα και για ποιά ενότητα των εργαζομένων, των θιγόμενων από τα μέτρα μιλάτε αλήθεια; 
Δυστυχώς οι υπάλληλοι των δήμων δεν έχουν κανένα άλλο μέσο για να διαμαρτυρηθούν.. Παρόλα αυτά, ενώ ισχύει σε ένα μεγάλο βαθμό αυτό που αναφέρεις, σε αρκετούς δρόμους οι υπάλληλοι φρόντισαν να αδειάζουν τους κάδους λόγω ύπαρξης σχολείων, νοσοκομείων, κλπ.. Στο λέω από πρώτο χέρι, επειδή ευτυχώς μένω σε δρόμο με παιδικό σταθμό.. Από μόνο του αυτό δείχνει μια ανθρωπιά, δεν νομίζεις;

 
Αυτοί που πραγματικά νοιάζονται για την Ελλάδα και όχι μόνο για την τσέπη τους που έχασε μερικά ευρώ, δεν είναι στους δρόμους μαζί με τα πρόβατα, αλλά παρακολουθούν την κατάσταση σιωπηλά και ψύχραιμα και ανέχονται τα μέτρα παρόλο, που η ζωή τους γίνεται πιο δύσκολη. Ξέρουν οτι μια ισχυρή όξυνση μπορεί πυροδοτήσει ανεξέλεγκτες καταστάσεις και για την χώρα και για τους πολίτες που μπορεί να δούν ξαφνικά τα πάντα να καταρρέουν. Η περιβόητη μαζικότητα που πολλοί την χαρακτηρίζουν σαν όπλο του "λαού", ήταν και είναι ένα από τα μεγαλύτερα εργαλεία των τυράννων, αυτό γιατί είναι πολύ εύκολο αυτός που έχει τα μέσα να ελέγξει τον όχλο και να τον στρέψει εκεί που θέλει. Για τον λόγο αυτό πάντα ήμουν κατά αυτών των μαζικών διαδηλώσεων και καλώ όλους όσους διαβάζουν το μήνυμά μου να κάνουν το ίδιο, να απέχουν.
Αν και όντως υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που ενδιαφέρονται για το μέλλον τους και για τον α' ή β' λόγο δεν συμμετέχουν σε αυτού τους είδους τις διαδηλώσεις που αναφέρεις, εν τούτοις δεν μπορείς να λες ότι αυτοί που διαδηλώνουν είναι σκέτα πρόβατα.. Δηλαδή δεν μπορώ να παρακολουθήσω τη σκέψη σου γιατί δεν μπορώ να βρω κάποιο κίνητρο σε αυτούς τους ανθρώπους να ξημερωβραδιάζονται στους δρόμους με κίνδυνο πολλές φορές τη ζωή τους..

Και επίσης επίτρεψε μου να σου πω και κάτι άλλο.. Οι χώρες όταν δανείζονται δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να δανείζεις ένα γνωστό σου ή να σε δανείζει η τράπεζα.. Αν σκέφτεσαι υπό το φως αυτής της αναλογίας τότε δεν πιάνεις το νόημα.. Αν εσύ πάρεις δάνειο και δεν έχεις να το πληρώσεις, λογικά θα σου πάρουν την υποθήκη που είχες βάλει για να πάρεις το δάνειο.. Όταν μια χώρα αποφασίζει να δανείσει μία άλλη με επιτόκιο 6-7%, τότε εισπράττει αυτό το υψηλό επιτόκιο επειδή έχει να αντιμετωπίσει τον κίνδυνο να μην πληρωθεί.. Αλλιώς, αν οι Γερμανοί/Γάλλοι/Αμερικανοί ήθελαν σίγουρο χρήμα, ας τοποθετούσαν τα χρήματα των πλεονασματικών ισολογισμών τους στις τράπεζες τους με επιτόκιο 1-2% και όχι σε Ελληνικά ομόλογα.. Με άλλα λόγια, με τις χώρες δεν ισχύει αυτό που ισχύει με τις τράπεζες και τους ιδιώτες.. Δεν μπορείς να ζητάς από ένα έθνος να σε ξεχρεώσει σε είδος επειδή κάποιοι πολιτικοί κάποτε αποφάσισαν να ξεσκιστούν στα δάνεια.. Μπορεί να μην ακούγεται δίκαιο (π.χ. αν φέρεις τον εαυτό σου στη θέση του Γερμανού φορολογούμενου), αλλά αυτά ισχύουν μεταξύ χωρών..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2218 στις: 25/10/11, 00:58 »
Faser μην κρίνεις τόσο άσχημα τον Germ 1984. Γνωρίζω ανθρώπους με πραγματικό και ειλικρινές ενδιαφέρον για τα κοινά, οι οποίοι όχι απλώς παρακαλάνε να έρθουν οι Γερμανοί να μας κυβερνήσουν αλλά τους στέλνουν και γράμματα! Για γέλια και για κλάματα.

Μπορώ να κατανοήσω κι αυτούς, μπορώ να κατανοήσω και όσους επιτείθονται εναντίον δικαίων και αδίκων, μπορώ να κατανοήσω και τους αγανακτησμένους και τους οργισμένους, αλλά καλύτερα για όλους μας να προσπαθήσουμε να σκεφτούμε ψυχρά όταν εκτονώσουμε τα συναισθήματά μας. Οι κρίσεις απαιτούν μυαλό κι όχι συναίσθημα.

Αν δεχτούμε ότι βασικός αξιακός προσανατολισμός της μέχρι τώρα κοινωνίας μας ήταν η επίτευξη ενός όσον το δυνατόν άκοπου και ασφαλούς (χωρίς ρίσκα) βιοπορισμού, ο οποίος και δημιούργησε όλες τις κακοδαιμονίες, κατανοούμε όλοι πλήρως νομίζω τις αντιδράσεις των συνανθρώπων μας, όσο κι αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε. Μια μερίδα έχασε την σταθερή απεικόνηση του κόσμου, κατάσταση εξαιρετικά τραυματική ιδίως σε μεγάλες ηλικίες. Μια άλλη μερίδα η οποία βρισκόταν από παλιά σε πίεση βλέπει το χάος σαν ελπίδα. Μια τρίτη η οποία είχε ευαισθησίες και δεν συντασόταν ποτέ με το παλιότερο αξιακό σύστημα βλέπει την έξωθεν παρέμβαση σαν από μηχανής Θεό.

Ωστόσο αν δεν κουνήσεις το χέρι σου ούτε ο Θεός δεν σε σώζει. Και είναι λυπηρό να σκεφτόμαστε ή να ελπίζουμε ότι η Τρόικα ήρθε για να βελτιώσει το αξιακό μας σύστημα, την υπερηφάνεια μας και να αναδιαρθρώσει την κοινωνική μας δομή.

Το κυριότερο για την δεδομένη συγκυρία είναι να αποφύγουμε έναν εμφύλιο. Κυρίως διότι θα οφείλεται σε λόγους επιβίωσης και όχι σε ιδεολογικές αντιθέσεις. Ας εφαρμόσουμε την αλληλεγύη μεταξύ μας. Και ας θυμηθούμε το ρητό "βάλε γνώση στο κεφάλι του λαού για να μην χρειαστεί να του το κόψεις".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2219 στις: 25/10/11, 01:56 »
To topic αυτο ειναι ενδεικτικο της ελληνικης κοινωνιας κι αυτο που φοβομουν, δυστυχως, επιβεβαιωνεται. Ο Ελληνας ουτε με 10 κρισεις δε θα καταλαβει τι παιζει και πως θα αλλαξει τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2220 στις: 25/10/11, 04:28 »
Εδώ έρχεται ο ....Ράϊχενμπαχ και μερικοί ακόμα κάνουν σχολιάκια , αστειευόμενοι περί ΚΚΕ...Εδώ θα γίνουμε η αποικία της Γερμανίας και μερικοί δεν έχουνε κανένα πρόβλημα να ξαναπούνε το ΝΑΙ και να φορέσουν πάλι τις κουκούλες τους. Άϊντε μαυραγορίτες και δοσίλογοι , έρχεται πάλι ή ώρα σας. Έρχεται το σκοτάδι που τόσο αγαπάτε.


Θέλετε άλλα παραδείγματα; Δείτε τους σκουπιδιαρέους
Πάρε εδώ ανθρωπάκι δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2221 στις: 25/10/11, 12:53 »
Εδώ έρχεται ο ....Ράϊχενμπαχ και μερικοί ακόμα κάνουν σχολιάκια , αστειευόμενοι περί ΚΚΕ...Εδώ θα γίνουμε η αποικία της Γερμανίας και μερικοί δεν έχουνε κανένα πρόβλημα να ξαναπούνε το ΝΑΙ και να φορέσουν πάλι τις κουκούλες τους. Άϊντε μαυραγορίτες και δοσίλογοι , έρχεται πάλι ή ώρα σας. Έρχεται το σκοτάδι που τόσο αγαπάτε.


Θέλετε άλλα παραδείγματα; Δείτε τους σκουπιδιαρέους
Πάρε εδώ ανθρωπάκι δηλαδή.
Kαι συ τι προβλημα εχεις ρε μαγκα μου?Αυτος καθεται στον καναπε του,πηγαινει στο πανεπιστημιακι του και ευχεται μην ξεσπασει καμια εξεγερση και τα σκουπιδια πεταχτουν μεσα στο μπαλκονι του.Προβατα προβατα τους λεει αλλα σε τετοιες περιπτωσεις δαγκωνουν μια χαρα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2222 στις: 25/10/11, 13:38 »
Kαι συ τι προβλημα εχεις ρε μαγκα μου?Αυτος καθεται στον καναπε του,πηγαινει στο πανεπιστημιακι του και ευχεται μην ξεσπασει καμια εξεγερση και τα σκουπιδια πεταχτουν μεσα στο μπαλκονι του.Προβατα προβατα τους λεει αλλα σε τετοιες περιπτωσεις δαγκωνουν μια χαρα.

Οπωσδήποτε είδαμε τα δόντια τους!

Σύμφωνα πάντα με την έκθεση της Τρόικας, την πλέον αντικειμενική πηγή την οποία και μπορούμε να εμπιστευθούμε, οι ιδιωτικοποιήσεις εξελίσονται ομαλότατα. Μέσω του Asset Development Fund ήδη έχει πουληθεί ο ΟΠΑΠ - κάποιες διατυπώσεις μένουν - ενώ η ΔΕΗ θα ιδιωτικοποιηθεί το 2012 (σε μερικούς μήνες δηλ). Και μάλιστα χωρίς να έχει παραχωρήσει το 40% των θερμοηλεκτρικών μονάδων στους ανταγωνιστές όπερ και σημαίνει ότι απ' το 2012 και μετά η κοινοπραξία που θα ελέγχει την ΔΕΗ θα ελέγχει και την παραγωγή ενέργειας στην Ελλάδα σχεδόν μονοπωλειακά.

Επίσης, σύμφωνα πάντα με την έκθεση της Τρόικας, η Ελληνική κυβέρνηση κατέχει ένα από τα μεγαλύτερα χαρτοφυλάκια σε αξία δημόσιας περιουσίας στην ΕΕ, δηλ ένα από τα υψηλότερα στον κόσμο. Αν προσθέσουμε και τα χαρτοφυλάκια των ιδιωτών αντιλαμβανόμαστε για ποια δυσθεώρητα μεγέθη συζητάμε.

Απ' όλα αυτά βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα πρόβατα αλλού δαγκώνουν και αλλού είναι η τροφή....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2223 στις: 25/10/11, 14:12 »
Kαι συ τι προβλημα εχεις ρε μαγκα μου?Αυτος καθεται στον καναπε του,πηγαινει στο πανεπιστημιακι του και ευχεται μην ξεσπασει καμια εξεγερση και τα σκουπιδια πεταχτουν μεσα στο μπαλκονι του.Προβατα προβατα τους λεει αλλα σε τετοιες περιπτωσεις δαγκωνουν μια χαρα.

Οπωσδήποτε είδαμε τα δόντια τους!

Σύμφωνα πάντα με την έκθεση της Τρόικας, την πλέον αντικειμενική πηγή την οποία και μπορούμε να εμπιστευθούμε, οι ιδιωτικοποιήσεις εξελίσονται ομαλότατα. Μέσω του Asset Development Fund ήδη έχει πουληθεί ο ΟΠΑΠ - κάποιες διατυπώσεις μένουν - ενώ η ΔΕΗ θα ιδιωτικοποιηθεί το 2012 (σε μερικούς μήνες δηλ). Και μάλιστα χωρίς να έχει παραχωρήσει το 40% των θερμοηλεκτρικών μονάδων στους ανταγωνιστές όπερ και σημαίνει ότι απ' το 2012 και μετά η κοινοπραξία που θα ελέγχει την ΔΕΗ θα ελέγχει και την παραγωγή ενέργειας στην Ελλάδα σχεδόν μονοπωλειακά.

Επίσης, σύμφωνα πάντα με την έκθεση της Τρόικας, η Ελληνική κυβέρνηση κατέχει ένα από τα μεγαλύτερα χαρτοφυλάκια σε αξία δημόσιας περιουσίας στην ΕΕ, δηλ ένα από τα υψηλότερα στον κόσμο. Αν προσθέσουμε και τα χαρτοφυλάκια των ιδιωτών αντιλαμβανόμαστε για ποια δυσθεώρητα μεγέθη συζητάμε.

Απ' όλα αυτά βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα πρόβατα αλλού δαγκώνουν και αλλού είναι η τροφή....
Καλα για τον ΟΠΑΠ δεν το συζηταμε,απο τα πλεον ξεπουλημενα σωματεια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2224 στις: 25/10/11, 14:17 »
Το σκέφτηκα αρκετά για το πως να σου απαντήσω και πραγματικά θα γέλαγα αν δεν είχες κάποια συγκεκριμένα πράγματα που χρειάζονται σοβαρή απάντηση.

Παράθεση
Καλύτερα να μας διοικήσουν Γερμανοί, το αξίζουμε εφόσον μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε στο παραμικρό και δεν μιλάω μόνο για τους πολιτικούς...Όλη αυτή η ενότητα που δήθεν λένε κάποιοι οτι χαρακτηρίζει τα "κινήματα" της πλατείας είναι μια μπαρούφα, ένα ψέμα. Λίγο να ξεφύγει ο έλεγχος είναι ικανοί να σφαχτούν μεταξύ τους. Δείτε προχθές τι έγινε με το ΠΑΜΕ και τους "κουρελοφόρους", μια παρεξηγησούλα για την θέση (λες και είναι σινεμά η βουλή...) και κοντέψανε να ανοίξουν κρανία, να καούν ζωντανοί...φοβερή ενότητα κατά τα άλλα, μεγαλοιώδες κίνημα... :D ακόμα και οι μπάτσοι θα γελάγανε με το θέαμα!
Ενω κατακρίνεις παρακάτων την μαζικότητα και τη ενότητα λες ότι καλά κάνουν και έρχονται οι γερμανοί και μας αξίζουν γιατι... δεν καταφέραμε να συνενοηθούμε. Τέλος πάντων, δεν έχεις ιδέα τι συνέβει και γενικότερα τι συμβαίνει στις πορείες για αυτό λες δυστυχώς την μια μπούρδα μετά την άλλη και ακόμα πιο δυστυχώς δεν δέχεσαι και τίποτα άλλο. Αν νομίζεις ότι ήταν μια παρεξηγησούλα για την θέση τότε πραγματικά είσαι ανίδεος και δεν το λέω με κακή διάθεση

Παράθεση
Θέλετε άλλα παραδείγματα; Δείτε τους σκουπιδιαρέους, επειδή θίγονται κάποια συντεχνιακά συμφέροντά τους, αφήσανε τα σκουπίδια να πνίξουν όλη την υπόλοιπη κοινωνία, μα δεν έχουν ούτε το παραμικρό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης; Λοιπόν για ποιό κίνημα και για ποιά ενότητα των εργαζομένων, των θιγόμενων από τα μέτρα μιλάτε αλήθεια; 
Οι "σκουπιδιαρέοι" που τόσα χρόνια κάνουν την χειρότερη δουλειά που μπορούσε να έχει κάποιος για μισθούς πείνας με κομμένα επιδόματα κτλ. τώρα που αποφάσισαν να απεργήσουν τους θυμήθηκες. Τώρα που σε ενοχλεί, γιατί τόσα χρόνια το είχες δεδομένο ότι κάποιοι σκλάβοι, σαν την αρχαία ελλάδα ένα πράμα, υπάρχουν για να μαζεύουν τα σκουπίδια και δεν νοιάστηκες για το αν πεινάνε ή όχι, αν είναι αναγκασμένοι να το κάνουν αυτό το πράγμα ή όχι. Αντίθετα αυτοί, που είμαι σίγουρος θα τους χαρακτήριζες και αμόρφωτους, μάζα κτλ κτλ, βάζουν ζητήματα για τα ΧΥΤΑ, ζητήματα για την διαχείριση των σκουπιδιών που εσύ τα θεωρείς δεδομένα γιατί παλεύουν άλλοι για σένα. Πριν αρχίσεις να κατηγορείς λοιπόν με ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς ψάξε.

Παράθεση
Αυτοί που πραγματικά νοιάζονται για την Ελλάδα και όχι μόνο για την τσέπη τους που έχασε μερικά ευρώ, δεν είναι στους δρόμους μαζί με τα πρόβατα, αλλά παρακολουθούν την κατάσταση σιωπηλά και ψύχραιμα και ανέχονται τα μέτρα παρόλο, που η ζωή τους γίνεται πιο δύσκολη. Ξέρουν οτι μια ισχυρή όξυνση μπορεί πυροδοτήσει ανεξέλεγκτες καταστάσεις και για την χώρα και για τους πολίτες που μπορεί να δούν ξαφνικά τα πάντα να καταρρέουν. Η περιβόητη μαζικότητα που πολλοί την χαρακτηρίζουν σαν όπλο του "λαού", ήταν και είναι ένα από τα μεγαλύτερα εργαλεία των τυράννων, αυτό γιατί είναι πολύ εύκολο αυτός που έχει τα μέσα να ελέγξει τον όχλο και να τον στρέψει εκεί που θέλει. Για τον λόγο αυτό πάντα ήμουν κατά αυτών των μαζικών διαδηλώσεων και καλώ όλους όσους διαβάζουν το μήνυμά μου να κάνουν το ίδιο, να απέχουν.
Δεν θα σχολιάσω για αυτούς που νοιάζονται για την Ελλάδα, γιατί αν εσύ νοιάζεσαι για την χώρα σου θέλοντας να την εξουσιάσει ξένη δύναμη τότε αυτοαναιρείσαι ιστορικά και ηθικά. Όσο για αυτά τα περί μαζικότητας και ότι είναι το όπλο των τυρράνων. Δεν είναι τα πράγματα μόνο ότι σου πιπιλάνε και κυρίως ΔΕΝ είναι τα πραγματα μονοδιάστατα. Δηλαδή η μαζικότητα των κινημάτων της Ινδίας είχαν τον Γκαντι για τύρρανο? Επίσης κάθε μαζική κίνηση ανθρώπων δεν συνεπάγεται και όχλο ούτε συνεπάγεται έναν άνθρωπο να την καθοδηγεί. Πιάνεσαι όμως από 5 μονόπλευρες ανοησίες που μάθαμε στο σχολείο περί τυρράνων και τα διατυμπανίζεις. Στο ξαναλέω, σκέψου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas