Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695474 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yianemma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Φίλε είσαι καταπληκτικός!


Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα δοκιμάσω το απόγευμα με το κεντρικό ηχείο για να δω πως ακούγεται, διαφορετικά θα ετοιμάσω μία καμπίνα αφού βρω το κατάλληλο ηχείο. Είδα τις προτάσεις σου σε προηγούμενο ποστ και θα τις λάβω υπόψη μου.


Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος yianemma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Καλησπέρα και πάλι. Χθες βρήκα χρόνο και σύνδεσα το ενισχυτάκι με το κεντρικό ηχείο που καθόταν στην αποθήκη. Τελικά για άλλη μια φορά ο adr1anos είχε δίκαιο. Η ένταση είναι πολύ χαμηλότερη απότι περίμενα, καθώς το ηχείο έχει πολύ χαμηλή ευαισθησία, μόλις 87db, και ακούγεται πολύ "μουντό', λες και το έχεις σκεπάσει με μια κουβέρτα. Σίγουρα είναι ακατάλληλο για κιθάρα, αν και θα το χρησιμοποιήσω για λίγο καιρό. Οφείλω ωστόσο να πω πως εντυπωσιάστηκα από το γεγονός πως αυτός ο ενισχυτής κατάφερε να βγάλει ήχο μέσα από ένα τόσο μεγάλο ηχείο.


Επιπλέον παίζοντας με τα ρυθμιστικά της κιθάρας και του ενισχυτή μπορεί κανείς να πάρει αρκετές διαφορετικές χροιές που, τουλάχιστο προσωπικά μου αρκούν. Το overdrive του είναι ικανοποιητικό για τα γούστα μου, ενώ με τη χρήση του booster γίνεται πιο γεμάτο και τουλάχιστο από αυτό το ηχείο, στις μεσαίες συχνότητες ακούγεται αρκετά καλά.


Για να κάνω ένα διάλειμμα από τον κόσμο των μικροηλεκτρονικών της κιθάρας και περιμένοντας να έρθουν από Κίνα οι ποδοδιακόπτες - προς το παρόν στα πετάλια έβαλα απλούς καθώς ήταν οι μοναδικοί που έβρισκα στην Αθήνα και μάλιστα σε χαμηλό κόστος, αποφάσισα να φτιάξω μία καμπίνα 1x12 με σκοπό αρχικά να τη χρησιμοποιήσω με το noisy cricket και στη συνέχεια με κάποιο άλλο - απλό αλλά δυνατότερο - diy ενισχυτή. Η σχέση μου με τα ξυλουργικά είναι λίγο καλύτερη από αυτή με τα ηλεκτρονικά, οπότε πιστεύω πως θα ολοκληρωθεί πιο γρήγορα.


Βέβαια τώρα προκύπτουν νέα ερωτήματα, όπως ο τύπος της καμπίνας, το μεγάφωνο, το φινίρισμα κτλ. Ωστόσο θα κινηθώ με βάση το χαμηλότερο δυνατό κόστος κατασκευής καθώς οι καιροί είναι δύσκολοι αποφεύγοντας το ντύσιμο με tolex, τις χειρολαβές κτλ. Αν και προσανατολίζομαι σε ανοιχτού τύπου καμπίνα -όχι ότι έχω ακούσει πολλές, μόνο μία blackstar ενός φίλου- και μου άρεσε, δεν έχω ποιο δωδεκάρι μεγάφωνο να βάλω. Τα φθηνότερα που βρίσκω στην Ελλάδα, είναι αυτό το Jensen και αυτό το Celestion. Οι τιμές για αυτά στο εξωτερικό είναι παραπλήσιες και τουλάχιστο από την έρευνα που έκανα, επιβαρύνονται αρκετά από τα έξοδα αποστολής.Προφανώς πρόκειται για καλά μεγάφωνα, αν και είναι από τα ποιο οικονομικά στις 12''.


Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση θα την άκουγα ευχαρίστως καθώς μέχρι τώρα αυτό το thread γέμισε ευχάριστα και οικονομικά τον ελεύθερο χρόνο μου.


Τέλος, θα ήθελα πολύ να βρω λίγο χρόνο και να ποστάρω τα παθήματά μου και τις εμπειρίες μου από τις κατασκευές που παρουσιάζονται εδώ, μήπως και βοηθήσω τους μελλοντικούς αρχάριους diyers και πιστεύω πως σύντομα θα το κάνω. Το θεωρώ κατά κάποιο τρόπο υποχρέωσή μου σε αντάλλαγμα του χρόνου και του τρομερού ενθουσιασμού που αφιέρωσε ο δημιουργός του thread σε όλους εμάς.


Ευχαριστώ και πάλι για τη φιλοξενία.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Από ένα μεγάλο ταξίδι σε καμπίνες και μεγάφωνα, θα σου κάνω κάποιες συστάσεις, με σειρά σπουδαιότητας :

1. Κάνε την καμπίνα σου κλειστή.
2. Κάνε την πάνω από 80 λίτρα.
3. Κάνε την bass reflex.

Αν δεν ξέρεις ακριβείς διαστάσεις, κόπιαρε την Engl E112VB, την καλύτερη 1Χ12 καμπίνα που έχω ακούσει. Διαστάσεις της τρύπας και θέση μπορώ να σου πω εγώ με ακρίβεια.

..συν κάποιες προτάσεις:
1. Αν θέλεις οικονομικό μεγάφωνο, πάρε το VType
2. Αν θέλεις καταπληκτικό μεγάφωνο, πάρε το Creamback
3. Βάλε της έξοδο Through, θα έρθει η στιγμή που θα την χρειαστής

..και τέλος:
Ξέχνα τι μπορείς να βρείς από Ελλάδα και παράγγειλε χωρίς κανένα συμβιβασμό, τα υλικά σου, από εδώ: http://www.tube-town.net/

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
1. Κάνε την καμπίνα σου κλειστή.
2. Κάνε την πάνω από 80 λίτρα.
3. Κάνε την bass reflex.

Αν δεν ξέρεις ακριβείς διαστάσεις, κόπιαρε την Engl E112VB, την καλύτερη 1Χ12 καμπίνα που έχω ακούσει. Διαστάσεις της τρύπας και θέση μπορώ να σου πω εγώ με ακρίβεια.


Κι επειδή κι εγώ είμαι σε φάση σχεδιασμού της νέας καμπίνας/ενισχυτή κλπ, κι επειδή προθυμοποιήθηκες θέλοντας και μη  ;D ;D ;D ;D , δε γράφεις τις διαστάσεις της, για να την κάνω σε κλίμακα που θέλω (μιας και δε θέλω τόσο μεγάλη).

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλημερα σε όλους!
ξερει καποιος σε ενα stereo βύσμα σαν το παρακάτω,οι ακροδέκτες που ακριβώς αντιστοχεί ο καθένας?

ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δες εδώ:



και για να καταλάβεις που αντιστοιχούν:

« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/14, 11:57 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ευχαριστώ πολύ αδριανέ!
ρωτησα γιατι πήρα κάτι βύσματα από ένα μαγαζί και είναι κάπως διαφορετικά από αυτά που κυκλοφορούν.
αν μπορεις να δεις στη φωτο εκει που είναι ο μεσαίος ακροδέκτης έχει από κάτω και έναν ακόμα(ειναι εκει που μόνωσα το καλώδιο μη τυχόν και ακουμπήσει)


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δεν μπορώ να το καταλάβω από την φωτογραφία, αλλά εσύ πάρε το πολύμετρο και δες που κάνει κύκλωμα (beep). Αν τελικά δεν σου χρειάζεται λύγισε τον να σπάσει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τελικά γείωση ήταν ακόμα ένας ακροδέκτης γείωσης,τίποτα φοβερό.
απλα μπερδευτηκα με το σχεδιάγραμμα της απλής καλωδίωσης για το fuzz,ποιος ακροδεκτης πάει που.
ευχαριστώ και πάλι



Δεν μπορώ να το καταλάβω από την φωτογραφία, αλλά εσύ πάρε το πολύμετρο και δες που κάνει κύκλωμα (beep). Αν τελικά δεν σου χρειάζεται λύγισε τον να σπάσει.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
μία απορία : αν αντί για κεραμεικό πυκνωτή χρησιμοποιήσω Tantalum ή metal film ή Metallized polyester , θα υπάρξει διαφορά στον ήχο?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/14, 19:41 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
μία απορία : αν αντί για κεραμεικό πυκνωτή χρησιμοποιήσω Tantalum ή metal film ή Metallized polyester , θα υπάρξει διαφορά στον ήχο?
Δες εδώ όπου τοποθετούμαι σε αυτό το θέμα:
Απ: Σχεδίαση vero layout για diy projects
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κι επειδή κι εγώ είμαι σε φάση σχεδιασμού της νέας καμπίνας/ενισχυτή κλπ, κι επειδή προθυμοποιήθηκες θέλοντας και μη  ;D ;D ;D ;D , δε γράφεις τις διαστάσεις της, για να την κάνω σε κλίμακα που θέλω (μιας και δε θέλω τόσο μεγάλη).
Αντώνη, δεν σε ξέχασα, οι διαστάσεις φαίνονται και από τα specs του Thomann:
http://www.thomann.de/gr/engl_e112vb.htm

..τις εσωτερικές διστάσεις τις βρίσκεις αφαιρώντας το πάχος του ξύλου που είναι 2 εκατοστά από κάθε διάσταση, ενώ η τρύπα είναι διαμέτρου 6 εκατοστών και απέχει 5 εκατοστά από την κάθε πλευρά, στην κάτω δεξιά γωνία.



Bass reflex port δεν υπάρχει, η διάμετρος της τρύπας και η απόσταση κυρίως από το πίσω τοίχωμα κάνει την δουλειά, γιαυτό αν την φτιάξεις, δώσε προσοχή σε αυτές τις διαστάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/14, 00:47 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Αντώνη, δεν σε ξέχασα, οι διαστάσεις φαίνονται και από τα specs του Thomann:
http://www.thomann.de/gr/engl_e112vb.htm

..τις εσωτερικές διστάσεις τις βρίσκεις αφαιρώντας το πάχος του ξύλου που είναι 2 εκατοστά από κάθε διάσταση, ενώ η τρύπα είναι διαμέτρου 6 εκατοστών και απέχει 5 εκατοστά από την κάθε πλευρά, στην κάτω δεξιά γωνία.Bass reflex port δεν υπάρχει, η διάμετρος της τρύπας και η απόσταση κυρίως από το πίσω τοίχωμα κάνει την δουλειά, γιαυτό αν την φτιάξεις, δώσε προσοχή σε αυτές τις διαστάσεις.


Θενξ ε λοτ που λέμε και στο χωριό μου!  ;D

Ετοιμάζομαι σιγά σιγά για κατασκευή, οπότε θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις διαστάσεις, αλλά υπό κλίμακα :) Θα βάλω πιο μικρό μεγάφωνο (και θα φτιάξω και μια tiny, με ένα Jensen Mod 6 που έχει περισέψει και είναι αμαρτία να κάθεται  ;D ).

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
μία απορία : αν αντί για κεραμεικό πυκνωτή χρησιμοποιήσω Tantalum ή metal film ή Metallized polyester , θα υπάρξει διαφορά στον ήχο?
Δες εδώ όπου τοποθετούμαι σε αυτό το θέμα:
Απ: Σχεδίαση vero layout για diy projects


ευχαριστώ

Συγχώνευση μηνυμάτων: 17/12/14, 20:50
Ψάχνοντας τις προάλλες στο google τα σχηματικά για το ΟΚΚΟ Diablo ανακατευθύνθηκα στο παρών θέμα και προς ευχάριστη έκπληξή μου είδα οτι το έκανε θέμα ο "γνωστός άγνωστος"  ;D @adr1anos και πολλά μέλη ασχοληθηκαν με την κατασκευή του :up

Καταρχήν ευχαριστούμε @adr1anos για την προσφορά σου στο φόρουμ και στα μέλη του και συγχαρητήρια για τον τρόπο με τον οποίο το κάνεις ...

...και επειδή μ'ενδιαφέρει να φτιάξω το συγκεκριμένο πετάλι (μαζί και το booster) έχω κάποιες απορίες - όποιος μπορεί ας μου τις λύσει
- το σχηματικο δεν περιλαμβάνει το διακόπτη Lo/Hi (και επομένως και το κύκλωμα) που διπλασιάζει την τάση λειτουργίας (απο τα 9Vστα 18V) . η λειτουργία αυτή μπήκε στο πετάλι μεταγενέστερα?
- επίσης , ενώ είδα πως ασχολήθηκαν πολλά μέλη με την κατασκευή του δεν είδα καθόλου απόψεις για το αποτέλεσμα . Σας άρεσε ? Είναι ο ήχος του κοντά στο αυθεντικό?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/14, 20:50 από Korgy »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Προσωπικά έφτασα μέχρι τις πλακέτες και δεν ολοκλήρωσα την δική μου κόπια, καθαρά λόγω έλλειψης προσωπικού χρόνου την συγκεκριμένη περίοδο. Οπότε δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω και με τάσεις αναφοράς πάνω στο κύκλωμα για απολάθωση. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο σχηματικό και μπορείς να βρείς και πολλά γραφόμενα από fora του εξωτερικού.

Αναφορικά με το κύκλωμα που δίνει 18v δεν χρειάζονται μετατροπές, απλά κάποιο εξωτερικό κύκλωμα με δυνατότητα 9/18 volts. Αν έχεις τροφοδοτικό που δίνει τις δύο αυτές τάσεις, μπορείς να πειραματιστείς και να δείς ποιά παό τις δύο σου ακούγεται καλύτερα.

Αν θέλεις να υλοποιήσεις τον διακόπτη μέσα στο ίδιο το πετάλι, και θέλεις να το τροφοδοτήσεις με 9v αρχικά, θα χρειαστής κάποιο DC-DC step-up κύκλωμα το οποίο σου συστήνω να πάρεις έτοιμο, όπως αυτό (με ελάχιστα χρήματα): http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Boost-Buck-Converter-Step-Up-Step-Down-Supply-Module-3-35V-to-2-2-30V-CM-/261269926434?pt=AU_Gadgets&hash=item3cd4e6b222

Τέλος να ξέρεις ότι αυτό είναι ένα πολύ πολύπλοκο project και θα έχεις δυσκολίες. Δεν είναι για αρχάριους, και ειδικά το θέμα της επιλογής των J201 είναι tricky και είναι κρίσιμο για την καλή απόδοση του πεταλιού, οπότε σου συστήνω να διαβάσεις και αυτά τα σχετικά άρθρα:
 FET Matching
Καλή επιτυχία!

EDIT: Στα τρανζίστορ θέλεις οπωσδήποτε sockets!.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/14, 21:44 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
έχω παραγγείλει τα υλικά για το drive , το  booster , το "fet matcher" και μία 50άδα J201 (αφού διάβασα τις συμβουλές σου για το συγκεκριμένο project) . sockets έχω περισσευούμενα απο το τελευταίο πετάλι που έφτιαξα (supa fuzz).

αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία λόγω πολυπλοκότητας .έχω μια μικρή εμπειρία στην κατασκευή πεταλιών, πιστεύω θα τα καταφέρω.

Καλή επιτυχία!
 

να'σαι καλά  :)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καθ'ότι αρχάριος ακόμα έχω να κανω 2 ερωτήσεις,αν και μπορεί να ακουστουν χαζές.
1.αυτό είναι το κύκλωμα ώστε να μετράμε το hfe τρανζίστορ γερμανίου,έτσι? με το πολύμετρο παίρνω κάτι τιμές,ασ'τα να πάνε,οπότε κάτι πρέπει να κάνω ώστε να μετρήσω αυτά τα AC127

2.μπορεί κάποιος να το εξηγήσει όσο πιο απλά γίνεται?
δεν καταλαβαίνω τι έχει στο πάνω ποδαράκι της 2,2Μ αντίστασης.
επίσης η τιμή της 2ης αντιστασεις πρέπει να είναι ακριβώς 2,472 οhm??


Συγνωμη ισως ειναι λιγο χαζη η ερωτηση:
Το διαγραμμα αυτο ισχυει και για NPN και για PNP? Μηπως χρειαζεται να αναστρεψεις την παροχη ρευματος για καποια απτις 2 περιπτωσεις?


Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Το σύμβολο μεταξύ αντίστασης 2M2 & βάσης του τρανζίστορ είναι απλώς ένα switch.

Δες εδώ:
http://www.best-microcontroller-projects.com/schematic-symbols.html

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Όπως έγραψα και στον modfori, δες αυτά:Αυτό το κύκλωμα είναι καλύτερο και ακριβέστερο από αυτό του Keen που παιδεύεσαι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ο διακόπης πρέπει να μεπει απαραίτητα?? τι ακριβώς εξυπηρετεί??
και πως ακριβ΄ψς θα το ζητησω,τί τυπος είναι εννοώ.

Το σύμβολο μεταξύ αντίστασης 2M2 & βάσης του τρανζίστορ είναι απλώς ένα switch.

Δες εδώ:
http://www.best-microcontroller-projects.com/schematic-symbols.html


Συγχώνευση μηνυμάτων: 17/12/14, 20:50
αδριανέ αυτό παραέιναι πολύπλοκο για μένα νομίζω.
δεν καταλαβαίνω πολλά σύμβολα


Όπως έγραψα και στον modfori, δες αυτά:Αυτό το κύκλωμα είναι καλύτερο και ακριβέστερο από αυτό του Keen που παιδεύεσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/14, 20:50 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
ο διακόπης πρέπει να μεπει απαραίτητα?? τι ακριβώς εξυπηρετεί??
και πως ακριβ΄ψς θα το ζητησω,τί τυπος είναι εννοώ.


Ένα push button, normally open είναι.
Αν το χώσεις σε καμιά πλακέτα, πάρε ένα tactile switch

« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/14, 00:33 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ευχαριστώ!!

ο διακόπης πρέπει να μεπει απαραίτητα?? τι ακριβώς εξυπηρετεί??
και πως ακριβ΄ψς θα το ζητησω,τί τυπος είναι εννοώ.


Ένα push button, normally open είναι.
Αν το χώσεις σε καμιά πλακέτα, πάρε ένα tactile switch



Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Προσοχή. Ακολουθεί μακροσκελές post. Διαβάζετε με δική σας ευθύνη  :)

-----------------------

Part I

Τι μου έλειπε; (τίποτα, αλλά λέμε τώρα τώρα που το ξανασκέφτομαι, αρκετά). Ένα delay!

As usual ήθελαν και 2-3 φίλοι, οπότε άρχισα το ψάξιμο για το ιδανικότερο κύκλωμα.
Οι περισσότεροι κατέληγαν σε κυκλώματα βασισμένα στο PT2399, το οποίο είναι ένα CMOS ολοκληρωμένο με ADC/DAC, υψηλή δειγματοληψία και μνήμη κοντά στα 40Κ. Αυτό που επίσης παρατήρησα είναι ότι το συγκεκριμένο IC το χρησιμοποιούν σε ενισχυτές για home theater (για το surround) άρα θεωρητικά θα έχει δοκιμασμένα χαμηλές παραμορφώσεις. Είπαμε, delay θέλουμε.

Όλοι κατέληγαν στο Rebote Delay 2.5 για κιθαρόdelay εφέ. Ε, να μη το δοκιμάσω κι εγώ;  ;D

Κοιτώντας το σχηματικό, στην ουσία είναι το κύκλωμα που έχει μέσα το ίδιο το datasheet για echo σαν παράδειγμα. Το datasheet του PT2399 είναι πλήρες, έχει μάλιστα και αναλυτικά δοκιμασμένες τιμές αντιστάσεων/πυκνωτών και πως επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα. ΟΚ, η απόφαση είχε παρθεί ήδη.

Σχεδιάστηκε το pcb από το μηδέν βάση του schematic και μετά από κάνα μήνα...



Γκα-γκααααααν! 10x pcb κατεύθασαν, έτοιμα για παραγωγή!

Στα του κυκλώματος: Έχει ένα buffer (με ένα TL072) και μπορεί να τροφοδοτηθεί απευθείας από 9V, αλλά για το κομμάτι του PT2399 που είναι ψηφιακό χρειάζεται 5V (ας είναι καλά τα 7805 και μερικοί πυκνωτές για φιλτράρισμα). Επίσης οι τιμές των αντιστάσεων/πυκνωτών που αφορούν αυτό το -ψηφιακό- κομμάτι καλό είναι να είναι ακριβείς, προκειμένου να λειτουργεί σωστά. Δυστυχώς τις περισσότερες τιμές δεν τις είχα (ποιος σκέφτηκε να βάλει 510pF πυκνωτή;), ευτυχώς υπάρχει το ebay...



Η πλακέτα έτοιμη. Για το συγκεκριμένο effect και αν κάποιος έχει όρεξη, υπάρχουν αρκετοί παράμετροι στις επιλογές των τιμών κάποιων αντιστάσεων για να το φέρει στα μέτρα του (πχ infinite echo).

Αρκετά ενδιαφέρον εφέ, λίγο πολύπλοκο αν θέλει κάποιος να το μελετήσει στο πως λειτουργεί κλπ.
Στην ουσία, το PT2399 τα κάνει όλα και συμφέρει, έχει πχ ενσωματωμένο VCO (oscillator ελεγχόμενο από ρεύμα). Είναι βέβαια καθαρά ψηφιακό (εγώ η αλήθεια είναι ότι τα ψιλοπροτιμώ κιόλας σε κάποιες περιπτώσεις, άλλωστε σε ψηφιακή εποχή ζούμε).
Επίσης είναι πολύ "καθαρό" εφέ, τουλάχιστον όπως εγώ το περίμενα.



Το πρώτο μπήκε σε κουτάκι, και ήδη μου τελείωσαν τα pcb! 10 κομμάτια έφυγαν σε φίλους!
Μένει κάποια στιγμή να φτιάξω και decals για το κουτί, αλλά θα γίνει στο μέλλον (in the year 2525).

-----------------------

Part II

Πριν αρκετό καιρό με ένα φίλο θυμηθήκαμε το riff στο τραγούδι που είχε πει κι η Σινάτρενα ή Νάνση, το  Bang bang (my baby shot me down). Οπότε θυμηθήκαμε επίσης ότι δεν έχουμε φτιάξει ένα τρέμολο  ;D

Ψάχνοντας λοιπόν, δοκίμασα διάφορες υλοποιήσεις + κάποιες δικές μου απόπειρες σχεδιασμού από το μηδέν που θεωρητικά λειτουργούσαν αλλά πρακτικά στέφθηκαν με παταγώδη αποτυχία, και κατέληξα στο δοκιμασμένο EA Tremolo του General Guitar Gadgets.

http://www.generalguitargadgets.com/effects-projects/tremolo/ea-tremolo/

Το σχηματικό του GGG έχει μερικές βελτιώσεις, και είναι το εξής:
http://www.generalguitargadgets.com/pdf/ggg_eat_sc_improved.pdf

Αφού έγιναν οι απαραίτητες δοκιμές και πέρασε όλες τις προδιαγραφές (των υψηλών standards που έχουμε, δηλαδή "ελα ρε, δουλεύει-δεν έχει ιδιαίτερο θόρυβο-σιγά ποιος θα το καταλάβει-πω ρε νύστα" κλπ), έκατσα και το σχεδιάσα σε ένα pcb προκειμένου να βγάλω σε παραγωγή για να φτιάξουμε 4-5 πετάλια με κάτι φίλους (μας βγαίνει αρκετά πιο φθηνά από το να αγοράσουμε ένα έτοιμο pcb).

Γενικά, το κύκλωμα είναι αρκετά καλό, και το βασικό για μένα, ότι τα περισσότερα υλικά τα είχα, οπότε δε χρειάστηκε να ψωνίσω σχεδόν τίποτα.

Βέβαια όπως κάθε project που σέβεται τον εαυτό του, έτσι κι αυτό το pcb είχε μερικά λάθη  ;D . Ευτυχώς, όλα διορθώνονται.

Αρχικά, παραλάβαμε τα pcb:





Στην πρώτη απόπειρα, υπήρχε ήχος ΜΟΝΟ όταν δεν ήταν στο ρεύμα (ντόινγκ). Μόλις έμπαινε τάση, διακόπτονταν όλα. Μετά από 4 ώρες troubleshooting, ανακαλύφθηκε το σφάλμα #1.
Είχα συνδέσει λάθος τα δύο από τα 4 transistors στο pcb...



Η λύση βρέθηκε, στραβώνοντας τα πόδια τους, όπως φαίνεται στη φωτογραφία.



Το 2ο σφάλμα ήταν με τη συνδεσμολογία του ενδεικτικού led για το rate. Και τα δύο άκρα του led πάνε στο + της τροφοδοσίας (ή τη γη; δε θυμάμαι). Με το απαραίτητο κόψιμο της διαδρομής στην πλακέτα λύθηκε και αυτό (στην φωτό φαίνεται η υποδοχή του led και που έχει μπει, ανάμεσα στις 2 αντιστάσεις πλέον).

Αφού διορθώθηκαν τα παραπάνω προβλήματα, εντοπίστηκε το 3ο και τελευταίο.
Για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει, δεν υπολόγισα σωστά τις διαστάσεις του pcb, με αποτέλεσμα να μη χωράει στο κουτί οριζόντια, αλλά μόνο κάθετα. Για 5? χιλιοστά. Αλλά χωρίς να μπορώ να την φάω τόσο την πλακέτα, χωρίς να επηρεαστεί κάτι. Έτσι, αποφασίστηκε να τοποθετηθεί κάθετα. Και δυστυχώς, δε χώραγε μέσα να βάλω ούτε μπαταρία αλλά ούτε και ποδοδιακόπτη. Βέβαια λύνονται όλα με αγορά μεγαλύτερου κουτιού, αλλά είπαμε, ήθελα να το κάνω με ότι είχα.



Φυσικά το βάψιμο ήταν η πιο μεγάλη αποτυχία. Είπα να δοκιμάσω ένα νέο αστάρι (Adhex, 2 συστατικών, ψεκάζεται με πιστόλι και φτιάχνει ένα φιλμ πάχους 0.01mm!).
Μετά είπα να το βάψω με κάτι enamel που είχα στοκ.
100% ασυμβατότητα χρώματος & enamel. Σε κάποια σημεία απλά δεν καθόταν το χρώμα με τίποτα.
Ξύσιμο, και βάψιμο με spray ακρυλικά. Τρομερό αποτέλεσμα. Πως είναι αυτά τα βαψίματα που είναι σα σπασμένο το χρώμα, ανάγλυφο κλπ; Ε, ακριβώς έτσι  ;D ;D ;D
Ξύσιμο πάλι, βγάλσιμο του χρώματος + του primer, ψάξιμο στην αποθήκη, και βάψιμο με άσπρα-κόκκινα-μπλέ (κίτρινα δεν έχει), uk flag. Είχα στοκ από προηγούμενο βάψιμο.
Φυσικά όλα γίνονται μετά την 1 τη νύχτα. Στην ταράτσα. Στις 2 είχα τελειώσει και το βερνίκωμα. Πιο άθλιο βάψιμο δεν έχω κάνει στη ζωή μου, αλλά δεν πειράζει...

Anyway, αφού τα πα και ξαλάφρωσα, επανερχόμενος, το κυκλωματάκι είναι ωραίο ως effect. Αρκετά ενδιαφέρον και όσοι το ακούσαν μέχρι στιγμής έχουν καλά λόγια να πουν (όσοι = εγώ κι άλλος ένας  ;D ).

(σ.σ. Αν κάποιος έχει φτιάξει κάνα valvecaster, υπάρχει ένα ωραίο mod για να το μετατρέψει σε tremolo. Το δοκίμασα και έπαιζε αρκετά καλά!)

-----------------------

Part III

Και τα δύο αυτά κυκλώματα (+ κάποια ακόμα που έχουμε βάλει στην άκρη) θα προστεθούν στον υπέρτατο practice amp που φτιάχνουμε με κάτι φίλους. Οι τελευταίες προβλέψεις λένε ότι θα είναι στα 14W, θα έχει distortion, fuzz, delay, tremolo και midi connectivity (πιθανότατα και serial midi, το κλασσικό, αλλά και midi over usb), όπου θα ρυθμίζονται τα πάντα (όλα τα ποτενσιόμετρα θα μπορούν να ρυθμιστούν από pc). Αλλά είναι long-time project μέχρι να ετοιμαστεί. Αρχικά λέμε να ξεκινήσουμε το κουτί/καμπίνα προκειμένου να έχουμε μια πλατφόρμα που θα στήνουμε/δοκιμάζουμε εκεί πάνω.

Τέλος, όσον αφορά τα δύο παραπάνω κυκλώματα, κυκλοφορούν φυσικά σε veroboard (προσωπικά δεν είμαι φαν του vero) αλλά αν θέλει κάποιος ευχαρίστως να του στείλω τα gerber αρχεία για παραγωγή (pcb με 2 layers).

Ουφ, τα πα :)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/15, 01:03 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
μερακλής , μπράβο φίλος

πως έφτιαξες τις ενδείξεις των ρυθμιστικών στο τρέμολο?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
πως έφτιαξες τις ενδείξεις των ρυθμιστικών στο τρέμολο?

Photoshop  ;D
Δεν έχω φτιάξει ακόμα ετικέτες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)