Αποστολέας Θέμα: Crazy Monk  (Αναγνώστηκε 3712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Crazy Monk
« στις: 11/08/10, 22:18 »
Δοκιμάζοντας το νέο μου κτήνος (http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79171.0), μου κατέβηκε αυτό το riff και είπα να το εξελίξω σε αυτό το κομμάτι. Λίγο διαφορετικό από τα προηγούμενα και σαφώς πιο σύντομο (είναι και σε πιο γρήγορο tempo οπότε μειώθηκε και η διάρκειά του  :P )
Έχει αλλάξει τελείως και ο εξοπλισμός ηχογράφησης καθώς προσπαθώ πλέον να αφήσω τη Gt6. Οι κιθάρες βγαίνουν από το "κτήνος" (Mesa Boogie Lonestar) με το MSD Telegun και αυτό εδώ το καταπληκτικό πεταλάκι: www.morpheusdroptune.com το οποίο αναλαμβάνει το pitch shifting.

http://music.kithara.gr/download.php?mode=song_hifi&band_id=193&song_id=1062
« Τελευταία τροποποίηση: 11/08/10, 22:23 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #1 στις: 11/08/10, 23:48 »
Για αρχη θα πω πως καλυτερα που αφησες στην ακρη τη ψηφιακουρα  ;D !

Μ'αρεσουν παρα πολυ οι stereo κιθαρες που εχεις περασει στο χαλαρο μερος και συμπληρωνει η μια την αλλη. Οπως κι ο ογκος που εχει το ρυθμικο hard μερος!

Εαν φερεις λιγο πιο μπροστα τα drums ( ξερω ξερω, ολοι οι κιθαριστες θελουν πισω τα drums  ;D ) και τα μπουκωσεις μαζι με το ρυθμικο το κομματι θα ειναι kick ass!

Ωραιες οι επιλογες των synth effect και της loop που παιζει απο πισω ( ακουγεται πιο καθαρα στο τελος να υποθεσω.ε;  0:) ).


Αν και καλοκαιρι, μας εκανες να κοπανηθουμε παλι. Αντε να ξυπναμε και λιγο ;)

Κοινως, συγχαρητηρια  ;D ( ουφ, δυσκολα αλλα το ειπα )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #2 στις: 12/08/10, 09:38 »
King Luis, όταν άκουσα την αρχή του, σκέφτηκα ένα άλλο επίσης πολύ δυνατό και ρυθμικό κομμάτι, που είναι όμως πολύ διαφορετικό στο σύνολό του!
 

 
Ωραίες είναι και οι εναλλαγές μέσα στο κομμάτι, από το πιο δυνατό στο πιο χαλαρό, αν και απέχουν αρκετά ωστέ να ξενίζουν.
Αλλά όταν ακούσει κανείς 2-3 φορές το κομμάτι, το γλυκό δένει καλύτερα και ταιριάζει και με τον τίτλό που έδωσες.
Ωραία μουσική!εξέλιξε το και άλλο το κομμάτι!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #3 στις: 12/08/10, 18:37 »
αντε ντε επιτελους!   :up

τα τυμπανα για εμενα ειναι λιγο χαμηλα,κανε ενα τσεκ και ανεβασε τα λιγο.

στο 02:31 και μετα θα μπορουσες να εκανες καποια αρπισματα με την ακουστικη ετσι ωστε να δωσεις εμφαση στο
επομενο ρυθμικο μερος.φαντασου κατι σε στυλ Therion ,Opeth κ.τ.λ.

επισης το αρχικο ριφ  :-\ χωρις τα γκαζια εννοω, καπως μου ακουγεται σαν να σου φευγει λιγο.

φυσικα η συνθεση ειναι δικο σου θεμα.
εγω λεω καμια αποψη που δεν ειναι απολυτο να την ασπαζεσαι.

ωραιο μαγκα μπραβο σου. :up

εισαι σε στανταρ κουρδισμα ή drop D?

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #4 στις: 12/08/10, 21:54 »
Φιλτατε Lui...γενικοτερα παντοτε μου αρεσαν οι ιδεες σου.Παντα ειχες να προσφερεις κατι πρωτοτυπο στα αυτια μου και με πολλες και διαφορες επιρροες.

Το συγκεκριμενο για ακομα μια φορα μου κρατησε αμειωτο το ενδιαφερον.Διεκρινα ωραιες εναλλαγες.Αυτα...

Y.Γ.:Υπαρχει πιθανοτητα να εχεις επιρροες απο NIN..??
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/10, 21:57 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #5 στις: 12/08/10, 22:27 »
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά.


Θανάση κατ' αρχήν καλός πολίτης (μπορεί να έχει περάσει καιρός από τότε που απολύθηκες αλλά έχουμε και καιρό να τα πούμε)  ;D . Για τα drums έχεις δίκιο ότι είναι πίσω κυρίως στο δυνατό (και γρήγορο) μέρος. Στο χαλαρό μου φαίνονται ίσως και πιο μπροστά απότι θα πρεπε (κυρίως η μπότα). Εν τέλει άφησα την ψηφιακούρα αλλά άξιζε και τον κόπο (βλέπε Mesa Boogie!!). Βέβαια τώρα ξεκινάει ένας τελείως διαοφρετικός τρόπος ηχογράφησης, με μικρόφωνο και όχι κατευθείαν από την πεταλιέρα, όπου όλες οι παράμετροι όπως θέση του μικροφώνου σε σχέση με τα ηχεία, εντάσεις του ενισχυτή κλπ ήταν "εξομοιωμένες" στην πεταλιέρα. Επομένως γίνονται πλέον και άπειροι πειραματισμοί. Για αυτό το κομμάτι έγραψα τις βρώμικες κιθάρες τρεις φορές (και ακόμη δεν μου αρέσει εντελώς ο ήχος). Χαίρομαι που σου άρεσε πάντως το κομμάτι.


Xolidoxos, ωραίο το cover του I just wanna make love to you!! Οι εναλλαγές όντως είναι απότομες, φταίει ότι πιθανόν το κομμάτι να προορίζεται για τραγούδι σε κάποιο project που τις "αναζητάει" ας πούμε. Για την ώρα δεν έχω κάτι στο νου μου ως προς την εξέλιξη του κομματιού εκτός ίσως από κάποια μικρα lead στο χαλαρό μέρος.


let me know 796, για τα τύμπανα όπως είπα και στον free θα το τσεκάρω κυρίως για το δυνατό τμήμα. Οι ακουστικές στο 2:31 και μετά κάνουν κάτι σαν άρπισμα μέχρι να ξαναμπεί ο ρυθμός στα τύμπανα αλλά πιθανόν να καλύπτεται από τη λούπα και το πιάνο. Πιθανόν βέβαια και να μην κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Και btw έχεις δίκιο για το αρχικό ριφ, το πρόσεξα και εγώ  :-[ . Πρέπει να το ξαναγράψω κάποια στιγμή. Το κούρδισμα είναι στάνταρ αλλά γίνεται pitch shift με το morhpeus droptune (δες link στο πρώτο μήνυμα) και έχω κατεβάσει (ψηφιακά - sorry Θανάση δεν μπορώ να το αποφύγω τελείως το ψηφιακό  ;D ) την κιθάρα ένα τόνο κάτω.


Bassman, μπορώ να πω ότι έχω έμμεσες επιρροές από NIN, δηλαδή από Marilyn Manson (ο οποίος στους πρώτους δίσκους και κυρίως στο Antichrist Superstar) ήταν σαφώς επηρεασμένος από NIN. Εξ' άλλου αν θυμάμαι καλά ο Reznor είχε κάτι να κάνει και με την παραγωγή.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #6 στις: 13/08/10, 21:26 »



let me know 796, για τα τύμπανα όπως είπα και στον free θα το τσεκάρω κυρίως για το δυνατό τμήμα. Οι ακουστικές στο 2:31 και μετά κάνουν κάτι σαν άρπισμα μέχρι να ξαναμπεί ο ρυθμός στα τύμπανα αλλά πιθανόν να καλύπτεται από τη λούπα και το πιάνο. Πιθανόν βέβαια και να μην κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Και btw έχεις δίκιο για το αρχικό ριφ, το πρόσεξα και εγώ  :-[ . Πρέπει να το ξαναγράψω κάποια στιγμή. Το κούρδισμα είναι στάνταρ αλλά γίνεται pitch shift με το morhpeus droptune (δες link στο πρώτο μήνυμα) και έχω κατεβάσει (ψηφιακά - sorry Θανάση δεν μπορώ να το αποφύγω τελείως το ψηφιακό  ;D ) την κιθάρα ένα τόνο κάτω.




ξερεις τι εννοω?
ενταξει το αρπισμα το ακουω δεν καλυπτεται.
λοιπον στο 02:33 μετραω : 1 downstrokes στην συγχορδια και 2 και 3 και 4 .
μετα το πας αλλη μια φορα και ωραια ως εδω.
στο 02:51 αν δοκιμασεις να το ξαναδουλεψεις το track κανε ενα τεστ να παιξεις πανω στον ρυθμο που αλλαζει απο τα τυμπανα
και που το εχεις κανει ωραια ,οχι με σκασιμο τις συγχορδιες αλλα χορδη-χορδη.
δεν μπορω να στο πω και με λογια  :-\

ακου εδω στο 02:05 τι εννοω 
που ειναι και απο τα αγαπημενα μου.

οι συμβουλες ειναι φιλικες και χωρις να εχουν σκοπο να μειωσουν την προσπαθεια σου. :beer

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #7 στις: 16/08/10, 12:27 »
let me know άκουσα το κομμάτι των Therion. Κατάλαβα περίπου τι εννοείς αν στο σημείο εκείνο (2:05) και μου φαίνεται ότι υπάρχει μια ακουστική που παίζει τις συγχορδίες και μία άλλη που παίζει τη μελωδία με λίγο strumming (πιθανόν να κάνω και λάθος βέβαια).
Στην περίπτωση του δικού μου κομματιού αυτό ίσως μπορούσε να ακουστεί αν αντικαθιστούσα τη μελωδία που παίζει το πιάνο με ακουστική κιθάρα. Πάντως στο σημείο που μπαίνει ο ρυθμός με τα τύμπανα που παίζουν πάνω από τη loopα ήθελα επίτηδες τις ακουστικές έτσι (με chord strumming ας πούμε και όχι με άρπισμα) ώστε να γεμίσουν τον ήχο και να δόσουν περισσότερο όγκο ας πούμε.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #8 στις: 17/08/10, 13:54 »
Ουάου! Να κι ένα πολύ δυνατό κομμάτι! :)
Ωραίες οι εναλλαγές σου, δε με άφησαν να βαρεθώ στιγμή!!!
Λάτρεψα το αργό  μέρος,  πριν τον επίλογο :D
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/10, 14:00 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #9 στις: 17/08/10, 23:40 »
Σ' ευχαριστώ πολύ Γεωργία, να σαι καλά.!
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #10 στις: 02/09/10, 13:43 »
μου αρεσουν σχεδον ολα τα κομματια σου, με πρωτο απο ολα το save your best song for me, αυτο εχει μια τρομερη δυναμη, ραμμσταινιζει λιγο το κομματι, ο ηχος ειναι τωρα χωρις τα ψηφιακα τζιτζιρισματα, και πολυ πιο ωμος, αμεσος, δυναμικος...τι να πω, μου αρεσε..και πολυ μαλιστα...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #11 στις: 05/09/10, 16:12 »
Βαγγέλη σ' ευχαριστώ. Μετά την ανανέωση του εξοπλισμού και τη "μετάβαση" στην αναλογική ηχογράφηση (μικρόφωνο και ενισχυτής...) πέφτει πολύ πειραματιμός, όπως και στην αρχή με την πεταλιέρα εξ' άλλου. Πιστεύω πως έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης ακόμη.


Σ' ευχαριστώ και πάλι.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Gyperboloid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #12 στις: 11/12/11, 22:59 »
Superb !  8) Πολύ ωραίο ! Είσαστε επαγγελματίας μουσικός ? Όπως σωστά έχουν πεί πολλές φορές εδώ, όλα τα κομμάτια σας τα " σπάνε " ! ;)

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Crazy Monk
« Απάντηση #13 στις: 17/12/11, 20:54 »
Ευχαριστώ πολύ. Όχι δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός και δυστυχώς δεν έχω και πολύ χρόνο να παίζω (αυτόν τον καιρό σχεδόν καθόλου) με αποτέλεσμα να έχω σκουριάσει αρκετά και ο ρυθμός που φτιάχνω τέτοια κομμάτια έχει μειωθεί.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/05, 04:02
από Fteo
11 Απαντήσεις
4845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/06, 23:15
από woodaki
4 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 01:11
από Κιθαρόβιος
13 Απαντήσεις
4343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 21:24
από let me know 796
4 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/09, 22:31
από s.s.
22 Απαντήσεις
6181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 10:50
από armagedon
24 Απαντήσεις
7423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 12:14
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 00:20
από Free_Bird
3 Απαντήσεις
2600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/13, 19:04
από jackson