Αποστολέας Θέμα: Marshall MA 50C λαμπατος  (Αναγνώστηκε 16320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Marshall MA 50C λαμπατος
« στις: 15/08/10, 13:12 »
Εχω εναν Marshall cobo 50/αρι τρατζιστορατο τον 5210 πολλα χρονια τωρα (απο το 1985...ισως και λιγο πριν) και ο ενισχυτης αυτος εχει ακριβως το ηχοχρωμα των παραδοσιακων marshall. Και επειδη με το μηχανημα αυτο εχω ζησει πολλα το αγαπαω παρα πολυ.
Επισης ειναι ο αγαπημενος ενισχυτης του γιου μου που φετος φευγει για το πανεπιστημιο και θα τον παρει μαζι του.
Θελω να τον αναπληρωσω με κατι αλλο απο marshall, αλλα απο τους καινουριους τρατζιστορατους δεν ακουω καλα πραγματα.
Επεσε στην αντιληψη μου ο φουλ λαμπατος MA 50C και ζηταω τη γνωμη σας...καλοι μου ανθρωποι.
Εχω και σαν εναλακτικη λυση καποιον Bugera στα ιδια λεφτα (500 ευρω και λιγο πανω).
Δεν ασχολουμε καθολου με το μεταλ αλλα με παλιο ροκ και μπλουζ ακουσματα.
Επισης δεν δουλευω πενταλιερες αλλα πενταλια, καθως επισης απο τον 5210 επερνα το overdrive του που για μενα ειναι ονειρεμενο.
 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #1 στις: 15/08/10, 14:41 »
Εχω εναν Marshall cobo 50/αρι τρατζιστορατο τον 5210 πολλα χρονια τωρα (απο το 1985...ισως και λιγο πριν) και ο ενισχυτης αυτος εχει ακριβως το ηχοχρωμα των παραδοσιακων marshall. Και επειδη με το μηχανημα αυτο εχω ζησει πολλα το αγαπαω παρα πολυ.
Επισης ειναι ο αγαπημενος ενισχυτης του γιου μου που φετος φευγει για το πανεπιστημιο και θα τον παρει μαζι του.

Αυτα ειναι...προτυπο οικογενειας!! ;D

Στο θεμα μας τωρα, δν τον εχω ακουσει καν τον MA50, οπως κ κανεναν αλλο απο τη σειρα MA....αλλα στα λεφτα που προτιθεσαι να δωσεις, δε βρισκω λογο να παρεις Bugera...οχι οτι ειναι κακοι, αλλα μαλλον υπαρχουν πολλοι αλλοι για να διαλεξεις...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #2 στις: 15/08/10, 15:40 »
Καλέ μου άνθρωπε!!!

Χαίρομαι που μας δίνετε η ευκαιρία να τα «πούμε» για πρώτη φορά, μιας και δεν έχουμε συνομιλήσει άλλη φορά μέσω αυτού του forum.

O Marshall MA50C Combo Vollröhre, 50 Watt, 1x12"

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Marshall-MA50C-Combo-Vollroehre-50-Watt-1x12-/art-GIT0017625-000

είναι μια καλή φτηνή επιλογή για κάποιον που αναζητά το παραδοσιακό ηχόχρωμα των Marshall Amps σε μια χαμηλή τιμή…

Αλλιώς ανεβαίνει εξαναγκαστικά σε πολύ υψηλές τιμές (για Marshall amp…) όπως για παράδειγμα…

Marshall 1974 X HW, 1x 12" Combo,18 W. Class- A Amp 3x Ecc83

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Marshall-1974-X-HW-1x-12-Combo-18-W.-Class-A-Amp-3x-Ecc83/art-GIT0006196-000

Blackstar Artisan 30 Combo 30 Watt 2x12"

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Blackstar-Artisan-30-Combo-30-Watt-2x12-/art-GIT0013145-000 

Σε αυτή την περίπτωση θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις για τους εκατοντάδες clones αυτού του ενισχυτή που φτιάχνονται ανά τον κόσμο αν το λογότυπο του Marshall δεν είναι αυτό «που σε καίει» να βλέπεις στον ενισχυτή σου…

Ακόμα και ο Κουρμπης  http://www.kourbis.com εδώ στην Αθήνα, φτιάχνει απίστευτους ποιοτικά, ηχητικά και ιστορικά Marshall clones οπότε αξίζει να πας μια βόλτα στο μαγαζί του -έστω και μόνο- για να τους ακούσεις…

Τώρα για την εταιρεία που έχει κατά-σωρίδων αντιγράψει τα σχέδια των –απάντων- άλλων εταιριών για να τα κατασκευάσει με φτηνά υλικά και ακόμα πιο παν-φτηνά εργατικά χέρια δεν θα μιλήσω εγώ…

Οι ζημιές που βγάζουν οι ενισχυτές τους και οι μηνύσεις που δέχεται η εν λόγω εταιρεία από τις άλλες εταιρείες μιλάνε από μόνες τους…

Έτσι… Για να μην τους κάνω έστω και αυτή την ελάχιστη διαφήμιση…

Αυτά είχα να σου πω φίλτατε thomsot, χάρηκα που έχουμε αυτήν την συν-ομιλία!...
Μετά τιμής, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #3 στις: 16/08/10, 00:27 »
παντως μια φορα το παιχνιδι στα λεφτα αυτα παιζεται στην κινα εκτος και αν αποφασισεις να παρεις μεταχειρισμενο απο  ebay αγγλιας. Εκει δεν αποκλειεται να βρεις με 300-400

marshall jcm 900 combo. μια χαρα
marshall dsl 50 ισως ο καλυτερος της σειρας και με πολλες παραλλαγες στον ηχο. καποια προβληματακια που λυνονται και φτηνα και αξιζει σαν ενισχυτης.

ενα σκασμο laney που επισης πολυ καλα και μενουν και λεφτα κανουν τη δουλεια. aor για παραδειγμα.


Εγω κατα εκει θα κοιτουσα, δεν νομιζω κανενας ελληνας να σου κανει marshall κλωνο με αυτα τα λεφτα και μεγαφωνο.

Δε το βρισκω καθολου αρνητικο να κοιταξεις Bugera 6262 212 κομπο sta 350 ευρω περιπου με 3 χρονια εγγυηση. Εχουν δωσει κορυφαια δειγματα ηχου απο χρηστες ανα τον κοσμο. Ναι η αξιοπιστια τους δεν ειναι ο,τι καλυτερο. Τραγικα δειγματα το πλαστικο κλιπακι που ενωνε μετασχηματιστη εξοδου με πλακετα η δεν ξερω εγω τι και ελιωνε. Πλεον εγινε μεταλλικο αντεχει. Ο,τι και να γινει η εταιρεια αντικαθιστα. Οι λαμπες με τις οποιες ερχονται επισης καποιες φορες παραδιδουν πνευμα απο ο,τι διαβαζω.

Αν δεν κανεις live που το βαρος για κουβαλημα ειναι ανατρεπτικο και μπορει και να σου μεινει...θα επαιρνα ασυζητητι. Πραγματικα ο 6262 σκοτωνει σε ηχογραφησεις αν θες πες να σου στειλω λινκ...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #4 στις: 16/08/10, 00:54 »
Παιδια, εχω πεσει εδω:
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7543
στα 563 ευρω, και βρισκω τον ιδιο στο θωμα
http://www.thomann.de/gr/marshall_ma50c.htm
635 ευρω.
 
Απο την αλλη, απο το μουσικοραμα εχω παρει πολλα πραγματα, και ειναι πολυ αξιοπιστο το μαγαζι.
Τετοια μεγαλη διαφορα ομως??? Προκειται για το ιδιο προιον αναμφισβητητα.
Απ οτι ειδα και στο επισημο σαιτ της εταιρειας ο ενισχυτης ειναι κατασκευασμενος στο Βιετναμ.

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #5 στις: 16/08/10, 03:25 »
Χαχαχαχαχα!!!

Το είδα και εγώ και γέλαγα!!!

Πιο φτηνό το Μουσικοραμα στα 563 Euro…
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7543

Από τον thomann 635 Euro…
http://www.thomann.de/gr/marshall_ma50c.htm

Και από το musicstore στα 629 Euro…
http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Marshall-MA50C-Combo-Vollroehre-50-Watt-1x12-/art-GIT0017625-000

Επιτέλους οι κόποι μας δικαιώνονται και οι «σφαλιάροι» που «φάγανε» οι Έλληνες έμποροι από εμάς τους καταναλωτές δεν πήγαν καθόλου –μα καθόλου…- άδικα…

Η διαφορά στην τιμή που βλέπεις φίλτατε thomsot δικαιολογείτε στο ότι, το Μουσικοραμα ξε-στοκάρει τους Marshall MA50C που έχει στο στοκ του –σε τιμή παραπλήσια του κόστους τους-, σαν ενισχυτές που δεν «περπάτησε» η αγοραστική τους πορεία στο κοινό και που πιθανότατα δεν θα τους ξαναφέρει…

(γιατί κακά τα ψέματα, όταν αναφερόμαστε οι περισσότεροι –για να μην πω όλοι…- σε Marshall amps, αναφερόμαστε σε άλλες –πιο ακριβές- σειρές και ποτέ σε combo…)

Και στο ότι οι Γερμανοί εξακολουθούν να σου παρέχουν 3-ετή εγγυηση ενώ ο Έλληνας «που σε είδα, που με ξέρεις… Κάτσε τώρα να υποφέρεις!…» 1 έτος…

Από εκεί και πέρα, δεν έχω -παρά του- να σε συν-βουλέψω να πας με την κιθάρα σου και να ακούσεις τον Marshall MA50C αυτοπροσώπως και αν είναι αυτό που σου κάνει και αναζητείς να τον αγοράσεις, είτε από εδώ είτε από τους Γερμανούς εμπόρους…

Γιατί το να αποδεχόμαστε να μιλάμε για τους ενισχυτές –και τις κιθάρες ενίοτε…- σε ένα forum που θέλει –κατά επιθυμείσμο η όχι…- να λέγεται μουσικό – κιθαραστικό με παραγοντοποιήσεις του κόστους ενός προϊόντος δεν συνάδει αυτό ούτε με την μουσική σαν τέχνη, ούτε αντίστοιχα με την κουλτούρα ενός μουσικού…

Εξάλλου, για μουσικά όργανα μιλάμε και όχι για χαρτιά υγιεινής…

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να σε βοήθησα...
 
Μετά τιμής, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #6 στις: 17/08/10, 00:05 »
Φιλε spartan δεν συμφωνω σε πολλα απο αυτα που γραφεις.
 
Παράθεση
Σε αυτή την περίπτωση θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις για τους εκατοντάδες clones αυτού του ενισχυτή που φτιάχνονται ανά τον κόσμο αν το λογότυπο του Marshall δεν είναι αυτό «που σε καίει» να βλέπεις στον ενισχυτή σου…

Ειμαι της αποψης οτι η γυναικα του Καισαρα δεν πρεπει να ειναι απλα τιμια, αλλα και να φαινεται.

Παράθεση
Τώρα για την εταιρεία που έχει κατά-σωρίδων αντιγράψει τα σχέδια των –απάντων- άλλων εταιριών για να τα κατασκευάσει με φτηνά υλικά και ακόμα πιο παν-φτηνά εργατικά χέρια δεν θα μιλήσω εγώ…

Ξερεις τι γινεται τωρα εδω??
Απο τη μια εισαι με τους κλωνους και μου τους προτεινεις, και απο την αλλη τα ριχνεις στη bugera που απ οτι εχει αποδειχθει απο ανθρωπους που εχουν παρει αυτους τους ενισχυτες, ειναι απο τους καλυτερους κλωνους.
 
Παράθεση
Η διαφορά στην τιμή που βλέπεις φίλτατε thomsot δικαιολογείτε στο ότι, το Μουσικοραμα ξε-στοκάρει τους Marshall MA50C που έχει στο στοκ του –σε τιμή παραπλήσια του κόστους τους-, σαν ενισχυτές που δεν «περπάτησε» η αγοραστική τους πορεία στο κοινό και που πιθανότατα δεν θα τους ξαναφέρει…

Η διαφορα δεν ωφειλεται αγαπητε φιλε στο γεγονος του οτι πηραν πραγμα και δεν μπορουν να το διωξουν και το βαζουν οσο οσο για να φυγει. Επειδη τελικα τον παραγγειλα τον ενισχυτη, πηρα σημερα τηλεφωνο αυτους και μιλησα με καποιον υπευθυνο, και απο μια συζητηση που καναμε, οι ανθρωποι πηραν πραμμα πολυ και πετυχαν καλη τιμη. Στην τιμη δε που τον εχουν, εχουν πουλησει ανα την Ελλαδα παρα πολλα κομματια, και καλα κανουν. Και αν τελειωσουν θα φερουν και αλλα.
 
Ο ενισχυτης αυτος δεν διαφερει απο αλλα λαμπατα μοντελα της εταιρειας παρα μονο στο οτι ειναι κατασκευασμενα στο Βιετναμ, και οπως ξερεις το εργατικο ανεβασει παραπανω απο το διπλασιο την τελικη τιμη του προιοντος. Αν δηλαδη αυτος ο ενισχυτης κατασκευαζοταν στην Αγγλια θα ειχε περι τα 1300 ευρω.
 
Παράθεση
(γιατί κακά τα ψέματα, όταν αναφερόμαστε οι περισσότεροι –για να μην πω όλοι…- σε Marshall amps, αναφερόμαστε σε άλλες –πιο ακριβές- σειρές και ποτέ σε combo…)

Στους ενισχυτες που "αναφερεστε ολοι", δεν τους ηθελα τζαμπα να μου τους εδωνες. Εκτος εαν μαζι με αυτους μου εδωνες και ενα φορτηγο με εναν Πακιστανο για το κουβαλημα, οποτε θα τους ηθελα. Τζαμπα ομως ... ;D

   
Συμπερασματικα λοιπον ζηταω το ηχοχρωμα marshall και οχι τον ογκο (ο ογκος αποκτιεται και με αλλον τροπο), και πιστευω οτι στο μηχανημα αυτο θα υπαρχει, οποτε και θα με καλυψει.
 
Εν παση περιπτωση, το εψαξα παρα πολυ, ο ενισχυτης ειναι καινουριος και δεν διαδωθηκε ακομα. Σε διαφορα θεματα που ανοιχτηκαν σε ξενα φορα και αυτοι περιμενουν να μαθουν.  Ενα ειναι σιγουρο οτι ο ενισχυτης πηρε και καποιο βραβειο απο ενα ξενο περιοδικο (ηρθε πρωτος στα τεστ δηλαδη).

Μεθαυριο θα μου ερθει, και αφου τον δουλεψω λιγες μερες, θα κανω μια αναλυτικη παρουσιαση μεσα εδω. Ειναι σημαντικο να ανταλασουμε αποψεις μεσα στα φορα για ολα τα θεματα, δεν εχει να κανει αυτο με το αν ειμαστε μουσικοι κλπ, ολοι μας θελουμε γνωση.
 
ΥΓ
 
Ρε φιλε spartan, καπου γνωριζομαστε απο καποιο αλλο φορο??? Μηπως ασχολεισαι με τις καταδυσεις??? Γιατι σαν να δειχνεις να με ξερεις. Αν ειναι ετσι στειλε ενα ΠΜ.  :-*
 
Συγνωμη για το ακαταστατο του μεγεθους των γραμματων, αλλα εκανα copy απο το μεγεθος που εγραφε ο spartan, και εγινε μπαχαλο   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/10, 01:18 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #7 στις: 18/08/10, 08:01 »
Φίλε thomsot καλορίζικος και καλό-παίκτος!...
 
Παράθεση
Φιλε spartan δεν συμφωνω σε πολλα απο αυτα που γραφεις.

Ελευθέρα!... Τσάμπα είναι!!!
 
Παράθεση
Ειμαι της αποψης οτι η γυναικα του Καισαρα δεν πρεπει να ειναι απλα τιμια, αλλα και να φαινεται.

Όταν αγοράζουμε ενισχυτή η’ κιθάρα η’ οτιδήποτε άλλο μουσικό όργανο, αγοράζουμε αυτό-καθαυτό το αντικείμενο και δεν αγοράζουμε το Brand name –logo- της εταιρείας που το κατασκευάζει και που δεν έχει καμία επίδραση –το logo- στον ήχο του αντικειμένου…
 
Δεν αγοράζουμε ονόματα, αγοράζουμε μουσικά όργανα…       
Τα οποία υπάρχουν για να παράγουν μουσική, δηλαδή ήχο…
 
Παράθεση
Ξερεις τι γινεται τωρα εδω?? Απο τη μια εισαι με τους κλωνους και μου τους προτεινεις.

Παρθενογένεση δεν υπάρχει!...
Όλοι οι κατασκευαστές λίγο – πολύ έχουν βασιστεί σε παλαιότερα τεχνολογικά σχέδια – επιτεύγματα άλλων, τα οποία προεκτείνουν-εξελίσσουν σύμφωνα με τις ανάγκες – απαιτήσεις – ζητούμενα της εποχής τους και των συνισταμένων αυτής αιτημάτων/δυνατοτήτων…
 
Παράθεση
και απο την αλλη τα ριχνεις στη bugera που απ οτι εχει αποδειχθει απο ανθρωπους που εχουν παρει αυτους τους ενισχυτες, ειναι απο τους καλυτερους κλωνους.

Καλό!!! Το άλλο με τον Τοτο το ξέρεις?...
 
Η εν λόγω εταιρία…
 
(Behringer είναι το όνομα της, Bugera είναι η επονομασία που διάλεξε η εν λόγω εταιρία για την σειρά των ενισχυτών κιθάρας που παράγει…) 
 
έκανε και κάνει καριέρα παράγοντας παν-φτηνές αντιγραφές γνωστών ενισχυτών και λογικά -όπως μπορείς να καταλάβεις- το target group των αγοραστών της, είναι όλοι αυτοί οι χαμηλής οικονομικής – αγοραστικής επιφάνειας αγοραστές της, που θα θέλανε να αγοράσουν τους γνωστούς – περιώνυμους ενισχυτές (και το ήχο που αυτοί παράγουν…) αλλά δεν έχουν τους οικονομικούς πόρους για αυτό και έτσι βολεύονται σαν ημίμετρο αγοράζοντας τους Bugera amps…
 
Εσύ τι πιστεύεις?...
Αν είχαν όλοι αυτοί οι αγοραστές της Bugera, τους οικονομικούς πόρους -που τους λείπουν…- θα αγοράζανε ενισχυτές Bugera η’ θα αγοράζανε ενισχυτές Peavey?...
 
Όταν την αντιπροσωπεία της Behringer την είχε ο Νάκας κανείς δεν έκανε λόγο για τους Bugera στο άλλο forum….
Όταν την ανέλαβε ο Στολλας σπεύσανε –τρέχοντας- όλοι οι επίδοξοι διαφημιστές του να επιδείξουν έργο και να promote - άρουν τους Bugera…

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #8 στις: 18/08/10, 08:08 »
Παράθεση
Η διαφορα δεν ωφειλεται αγαπητε φιλε στο γεγονος του οτι πηραν πραγμα και δεν μπορουν να το διωξουν και το βαζουν οσο οσο για να φυγει.

 
Τότε γιατί δεν κρατάνε την υψηλή τιμή διατίμησης της κ.κ. Μπονφιλακη a.k.a Bon Studio, για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος…   
 
Παράθεση
Επειδη τελικα τον παραγγειλα τον ενισχυτη,

 
Χωρίς να τον ακούσεις η’ να ακούσεις κάποιο δήγμα του εν λόγω ενισχυτή στο μαγαζί…
 
Παράθεση
πηρα σημερα τηλεφωνο αυτους και μιλησα με καποιον υπευθυνο, και απο μια συζητηση που καναμε, οι ανθρωποι πηραν πραμμα πολυ και πετυχαν καλη τιμη.

 
Από πού πήραν «πραμμα πολυ και πετυχαν καλη τιμη»?... Από την κ.κ. Μπονφιλακη?...   
 
Παράθεση
Στην τιμη δε που τον εχουν, εχουν πουλησει ανα την Ελλαδα παρα πολλα κομματια, και καλα κανουν. Και αν τελειωσουν θα φερουν και αλλα.

 
Αυτός σου είπε!… Και εσύ τον πίστεψες…
 
Παράθεση
Ο ενισχυτης αυτος δεν διαφερει απο αλλα λαμπατα μοντελα της εταιρειας παρα μονο στο οτι ειναι κατασκευασμενα στο Βιετναμ,

 
Αυτός σου είπε!... Αλλά… Τα ξέρεις –πολύ καλά- τα όλα τα άλλα μοντέλα της Marshall Amplification?...
Η’ απλά ότι έχει το logo της Marshall Amplification είναι Marshall…
Με πιο Αγγλικό μοντέλο ενισχυτή της Marshall Amplification είναι άμεσα συγκρίσιμος ο Marshall MA50C Combo για να γράφεις: «δεν διαφερει απο αλλα λαμπατα μοντελα της εταιρειας παρα μονο στο οτι ειναι κατασκευασμενα στο Βιετναμ,»?...   
 
 
Παράθεση
και οπως ξερεις το εργατικο ανεβασει παραπανω απο το διπλασιο την τελικη τιμη του προιοντος. Αν δηλαδη αυτος ο ενισχυτης κατασκευαζοταν στην Αγγλια θα ειχε περι τα 1300 ευρω.

 
Και γιατί δεν τον φτιάχνουν στην Αγγλια?...
 
Ξέρεις πόσους ξέρω –εγώ- που «ψοφάνε» να αγοράσουν Marshall MA50C Combo φτιαγμένο στην Αγγλία στα 1300 Euro, ενώ ο Marshall 2266C Vintage Modern Combo 50 Watt RMS, 2x12" Celestion
 
http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Marshall-2266C-Vintage-Modern-Combo-50-Watt-RMS-2x12-Celestion/art-GIT0009990-000
 
Κοστίζει την τρομακτικά αστρονομική - αμύθητη τιμή των 1,135.90 euro…
 
Παράθεση
Στους ενισχυτες που "αναφερεστε ολοι", δεν τους ηθελα τζαμπα να μου τους εδωνες. Εκτος εαν μαζι με αυτους μου εδωνες και ενα φορτηγο με εναν Πακιστανο για το κουβαλημα, οποτε θα τους ηθελα. Τζαμπα ομως ...

 
Ο φίλος μου ο Κώστας αγόρασε στα λεφτα του Marshall MA50C Combo, έναν Marshall JCM 2000 Dual Super Lead DSL 1 100 W, 2-Ch. Tube Head, FS-01D
 
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Electric-guitar-amps/Marshall-JCM-2000-Dual-Super-Lead-DSL-1-100-W-2-Ch.-Tube-Head-FS-01D/art-GIT0000354-000
 
μαζί με μια Marshall 1960 A Standard Cabinet,slant. 4x12" Box,300W,mono 4/16 Ohm
 
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Electric-guitar-amps/Ma--Ohm/art-GIT0000359-001
 
μεταχειρισμένα από ένα studio στην Ελευσίνα…
 
Του είπα να σου χαρίσουμε τσάμπα την κεφάλα (μιας και αυτός «πάει» για Engl Powerball 100 /II Head) αλλά αφού δεν θέλεις, δεν πρόκειται να στον δωσουμε…
 
Μην σε υποχρεώνουμε κιόλας…
Και δεν έχουμε φορτηγό και Πακιστανό….
 
Παράθεση
Συμπερασματικα λοιπον ζηταω το ηχοχρωμα marshall και οχι τον ογκο

 
Το ηχόχρωμα Marshall «έρχεται» με Κλειστές Καμπίνες - Closed-back Cabinets…
Όπου τα μεγάφωνα είναι τοποθετημένα οπισθέν της μπάφλας – Rear-loaded speakers…
Για αυτό το λόγο όλοι όταν αγοραζουν Marshall ενισχυτες, αγοράζουν Heads με ξεχωριστές Κλειστές Καμπίνες…
 
Παράθεση
(ο ογκος αποκτιεται και με αλλον τροπο)

 
Ο όγκος –Headroom- είναι εξαρτώμενος της Μαγνητικής μάζας του μετασχηματιστή εξόδου του ενισχυτη σου…
 
Αυτό είναι φυσική και το αποδέχεσαι σαν αξίωμα…
 
Για αυτό ο 100-στάρης διαφέρει σαν ήχο από τον αντίστοιχο του 50-άρη ενισχυτή…
 
Παράθεση
και πιστευω οτι στο μηχανημα αυτο θα υπαρχει, οποτε και θα με καλυψει.

 
Με την πίστη δεν κάνουμε πολλά…
Με το να ακούμε-δοκιμάζουμε τους ενισχυτές πριν τους αγοράσουμε κάνουμε πολύ περισσότερα…
 
Παράθεση
Εν παση περιπτωση, το εψαξα παρα πολυ, ο ενισχυτης ειναι καινουριος και δεν διαδωθηκε ακομα. Σε διαφορα θεματα που ανοιχτηκαν σε ξενα φορα και αυτοι περιμενουν να μαθουν.

 
Γιατί άραγε «και αυτοι περιμενουν να μαθουν»?…
 
Παράθεση
Ενα ειναι σιγουρο οτι ο ενισχυτης πηρε και καποιο βραβειο απο ενα ξενο περιοδικο (ηρθε πρωτος στα τεστ δηλαδη)

 
Τώρα τα έπιασες τα λεφτά σου…
 
Τα περιοδικά –όπως και τα forum…- είναι επιχειρήσεις που αποσκοπούν στην κάλυψη των παγίων λειτουργικών εξόδων τους καθώς και στην επίτευξη του όποιου βέλτιστου κέρδους εκ της λειτουργίας αυτών…
 
Και το κέρδος αυτών έρχεται μέσω της διαφήμισης που διάγουν αυτά (με το αζημίωτο(ν) αλώστε…) σε παρακείμενες με το είδος αυτών εταιρείες…
 
Μην περιμένεις να διαβάσεις στο Guitarist αξιόπιστη κριτική η’ σύγκριση - test για Βρετανικής εταιρείας κατασκευής ενισχυτή και πόσο μάλιστα για την Marshall Amplification που το «καλοταΐζει» αρχοντικα…
 
Και «Κανένας δεν είναι –τόσο, μα τόσο- τρελός να δαγκώσει το χέρι που τον ταΐζει»
 
Παράθεση
Μεθαυριο θα μου ερθει, και αφου τον δουλεψω λιγες μερες, θα κανω μια αναλυτικη παρουσιαση μεσα εδω.

 
Καλώς να σου έλθει και θα χαρώ πολύ να διαβάσω την παρουσίαση σου!...
 
Παράθεση
Ειναι σημαντικο να ανταλασουμε αποψεις μεσα στα φορα για ολα τα θεματα, δεν εχει να κανει αυτο με το αν ειμαστε μουσικοι κλπ, ολοι μας θελουμε γνωση.

 
Έχω απογοητευτεί αγαπητέ μου από τα Ελληνικά forum και για αυτό η τόσο έκδηλη κόπωση και καθυστέρηση να σου απαντήσω…
 
Δυστυχώς η ανταλλαγή απόψεων μέσα στα Ελληνικά forum και η επίτευξη της οποίας γνώσης -μέσα στο πλαίσιο λειτουργίας αυτών- είναι ένα στοίχημα που χάθηκε η’ που χάνεται μέρα με την ημέρα…
 
Αυτά τα ουκ ολίγα…
Μετά τιμής, Spartan.
 Υ.Γ. Από το άλλο forum έχω αποβληθεί –πανηγυρικά- το 2009 με karma: -5 οπότε δεν με ξέρεις από εκεί… Ανάφερε στους modulators το όνομα Spartan και θα σου πούνε πολλά περισσότερα για την εκεί πέρα δράση μου…

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #9 στις: 18/08/10, 09:08 »
Spartan, κανένας δεν αμφέβαλε για τις πιθανές σου γνώσεις, ούτε εδώ ούτε στο NOIZ, όλοι τα "είχανε" με τον απόλυτο τρόπο που θέλεις να βλέπεις τα πράγματα που ΠΑΝΤΑ πρέπει να είναι μόνο όπως εσύ τα λές.
 
Παράθεση
Ο όγκος –Headroom- είναι εξαρτώμενος της Μαγνητικής μάζας του μετασχηματιστή εξόδου του ενισχυτη σου…

Αυτό είναι φυσική και το αποδέχεσαι σαν αξίωμα…
 
Για αυτό ο 100-στάρης διαφέρει σαν ήχο από τον αντίστοιχο του 50-άρη ενισχυτή…

 
Αναμφισβήτητο γεγονός το οποίο οι περισσότεροι ΔΕΝ γνωρίζουν και δεν λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν προτιμώντας πάντα τους μικρότερους ενισχυτές...... που "σπάνε" πιό εύκολα.
 
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #10 στις: 18/08/10, 10:21 »
Τελικα ρε παιδια τι ακριβως καθοριζει το headroom ενος ενισχυτη; Γιατι αυτο που αναφερει ο studio54 δεν ισχυει παντα. Εχω εναν Ibanez Valbee (5 Watt με ηχειο 6,5 ιντσων) ο οποιος αποτελει περιτρανη αποδειξη οτι μικροτερο μεγεθος ενισχυτη δεν σημαινει απαραιτητα λιγοτερο headroom. Με το boost (που ουσιαστικα ειναι overdrive κυκλωμα) απενεργοποιημενο και με gain και volume στο 10, ο ενισχυτης μολις και μετα βιας αρχιζει να "σπαει". Αυτο οφειλεται στον μετασχηματιστη, στο κυκλωμα, στις λαμπες η σε κατι αλλο; Γιατι εγω τουλαχιστον ειχα την εντυπωση οτι το headroom εχει αμεση σχεση μεταξυ αλλων και με τον τυπο των λυχνιων που χρησιμοποιει ενας ενισχυτης (προενισχυτριες και τελικες).

Και ακομα, ογκος και headroom ειναι το ιδιο πραγμα; Γιατι εγω αλλο καταλαβαινω οταν ακουω να μιλανε για ογκο σε σχεση με την αποδοση ενος ενισχυτη.

ΥΓ: Ζητω συγγνωμη για την ελλειψη τονων αλλα κατι συμβαινει με το πληκτρολογιο μου σημερα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #11 στις: 18/08/10, 11:00 »
Κατ΄ εμέ το Headroom έχει να κάνει περισσότερο με το μεγάφωνο (διάσταση - ποιότητα κλπ) και τον σχεδιασμό της καμπίνας και λιγότερο με τον ενισχυτή. Ο όγκος δεν είναι όχι ακριβώς το ίδιο πράγμα αλλά και αυτό επηρεάζεται από τα παραπάνω αλλά και από μικρές μικρές λεπτομέρειες (από μαγνήτες μέχρι διαμορφωτές εξόδου)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #12 στις: 18/08/10, 13:52 »
Τι να πω...εξαρταται και απο τις συνθηκες. Σιγουρα απο το κυκλωμα. Δεν ειναι καθολου παραλογο οτι ο mesa boogie dc-5 στη δευτερη revision απεκτησε "ξαφνικα" πολυ περισσοτερο headroom χωρις να αλλαξει τιποτα σε μεγαφωνο τελικο κτλ. Αλλαξε προενισχυτικα.

Υπαρχει ενα αρθρο για την εξελιξη των ενισχυτων που λεει πως με την αλλαγη μιας αντιστασης σε ενα fender ξεχνας το απειρο headroom και χαιρεσαι ροκαδικο gain!!!

Βαλε τωρα μεταβλητες οπως supply sag, το μετασχηματιστη εξοδου οταν μαγνητιζεται,τις λυχνιες που σκανε, το αν εχει υπεροδηγηθει η phase inverter κτλ και καταλαβαινεις οτι μιλαμε ουσιαστικα για παρα πολλα πραγματα. Εδω ο weber σαν ανταλλακτικο μετασχηματιστη εξοδου σε plexi ενισχυτες διαφορου wattage δινει δυο επιλογες χαμηλο headroom υψηλο saturation και υψηλο headroom χαμηλο saturation σε υψηλες εντασεις, μονο απο το μετασχηματιστη εξοδου!

Για αυτο ενας orange tiny terror που κατα βαση ειναι ενας vox AC15 στον τελικο εχει αστειο headroom οπως ειναι στημενος συνολικα ενω ο vox, θεωρητικα καλυτερο, ενω αλλοι ενισχυτες με EL84 επισης διαφορετικο αποτελεσμα.



Τωρα απο εκει και επειτα τα watt ειναι watt. Στους ενισχυτες λυχνιας μας αρεσει οπως παραμορφωνουν συνηθως.

50 λαμπατα παραμορφωμενα watt βλεπουμε οτι ακουγονται πολυ δυνατα!!! Συμφωνοι. Και στα τρανζιστορ αν μετρησεις για 5% THD (total harmonic distortion) ενας τρανζιστορ μικρος ενισχυτης με 10 watt στο 0,01 THD θα μπορουσε να μετρηθει για 50 (οντως παραμορφωμενα θα ηταν 50 watt) κτλ στο 5% THD (τυχαιο νουμερο δε θυμαμαι ακριβως την αναλογια). Ομως ο τροπος που συνηθως παραμορφωνουν οι τρανζιστορ μας κανει να σταματαμε το volume πολυ νωριτερα πριν αρχισουν και το κανουν αυτο.

Τι γινεται ομως, σε ενα live. Εκει ερχονται σημεια που χρειαζεσαι υπερ καθαρα καθαρα.

Καποτε ενας φιλος με το JMP-1 live ειχε 4 preset ανευ εφφε, 2 καθαρα ενα ρυθμικο και ενα βρωμικο...

Μαλιστα τα 2 καθαρα δεν ηταν καν, ενα ultra clean και ενα semi dirty. Ηταν δυο διαφορετικα καθαρα, ενα για αρπισματα με δυνατα μεσαια χωρις ομως να σκαει και να ακουγονται καθαρα οι νοτες μια μια (καγκελο στυλ ο ηχος) και ενα που ταιριαζε με τα in between ηχοχρωματα της κιθαρας του στις θεσεις 2,4 σα μια strat, για strumming γρηγορο το οποιο επισης δεν εσκαγε αλλα ηταν πιο ηπιο. Σαν ακουστικη ενα πραγμα.


Απο τα παραπανω βλεπουμε ποσο διαφορετικα αντιλαμβανεται ο καθενας το καθαρο αρα και το headroom. Ωστοσο με 50 watt απο τον twin του αυτα δε βγαιναν στο live. Δε φτανανε τα watt. Δεν ηταν καθαρα!!! Εσκαγαν. Το εχω παθει και εγω επισης σε μεγαλο live με 50 watt λαμπα...Και σε δυναμικη (που αλλες φορες ειναι πλεονεκτημα να βρωμιζεις ξεβρωμιζεις) και σε ηχο (βρωμιζε και μαλιστα οχι με καλο τροπο, οι 6L6 δεν ειναι ακριβως rock crunch τελικες!).

Η λυση ηταν να βαλει τις αλλες δυο τελικες πισω. Οι εντασεις στο live απανθρωπες δεν ειναι αλλα συνηθως οταν παιζεις ξυλο να ακουστεις καθαρα χρειαζεσαι δυναμη...


Οποτε τι μενει στη λεξη headroom?

Για μενα συμβιβασμος αναλογα με την ενταση...

Παντως μακαριοι οσοι παιζουν direct και οντως τα καταφερνουν με ενα καλο modeller εχεις ο,τι τυπο ηχου θελεις κονσολαρισμενο καθαρο φρεσκο πλυμμενο ετοιμο, ειτε super clean ειτε να κραντσαρει ειτε να γρυλλιζει και χωρις bleed through απο τα αλλα οργανα στο εικονικο μικροφωνο του!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #13 στις: 18/08/10, 14:13 »
Κατ΄ εμέ το Headroom έχει να κάνει περισσότερο με το μεγάφωνο (διάσταση - ποιότητα κλπ) και τον σχεδιασμό της καμπίνας και λιγότερο με τον ενισχυτή. Ο όγκος δεν είναι όχι ακριβώς το ίδιο πράγμα αλλά και αυτό επηρεάζεται από τα παραπάνω αλλά και από μικρές μικρές λεπτομέρειες (από μαγνήτες μέχρι διαμορφωτές εξόδου)

Εγω παλι ειχα την αντιθετη εντυπωση. Για μενα ο ογκος ειναι αυτος που εχει περισσοτερη σχεση με το ηχειο, γι αυτο και ο ενισχυτης μου που εχει μικρο ηχειο εχει μεν καλο headroom αλλα δεν εχει ιδιαιτερο ογκο. Aπο την αλλη πλευρα, εχω δει σε αρκετα fora να αναφερεται οτι οι λαμπες εχουν αμεση σχεση με το headroom. Μαλιστα υπαρχουν πινακες που δειχνουν το λεγομενο valve amplification factor για τις προενισχυτριες λυχνιες, που δειχνουν ποσο gain σου δινει καθε τυπος λυχνιας, π.χ. αν η 12ΑΧ7 ειναι 100, η 12ΑΤ7 ειναι 60 κλπ. Και καταλαβαινω οτι αν συνδεσεις εναν ενισχυτη σε μια καμπινα 2x12 και 4x12, θα παρεις ηχο με περισσοτερο ογκο και headroom, εχω ομως την αισθηση οτι αυτα τα δυο μπορει να ειναι αλληλοεξαρτωμενα σε καποιο βαθμο αλλα δεν ειναι ταυτοσημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #14 στις: 18/08/10, 14:28 »
για να μαθουμε και εμεις οι νεοι γιατι δεν προσπαθουμε να ορισουμε τι ειναι ογκος και τι headroom και οχι τι πιστευουμε!

p.s με γεια ο ενισχυτης και καλοπαιχτος!

GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #15 στις: 19/08/10, 00:18 »
Αγαπητε φιλε σπαρταν, αν καταλαβες, εγω στο πρωτο ποστ του θεματος διασαφηνησα οτι επειδη εχω ενα marshall και θα μου φυγει (θα παει στα Γιαννενα να σπουδασει ιατρικη με το γιο μου) θελω να παρω εναν ιδιο γιατι τον αγαπαω.
Επειδη τωρα ο ιδιος δεν βγαινει πια (μιλαμε για 25 και ανω χρονια μοντελο), και επειδη για τους καινουριους τρανζιστορατους δεν ακουω καλα πραγματα, ζητησα απο το φορο απο καποιον ο οποιος εχει παιξει με το μοντελο  αυτο (MA 50C) και το ξερει, να μου πει μια γνωμη.
Εγω μενω πρεβεζα και για να κατεβω Αθηνα να δοκιμασω, θα πληρωσω τον ενισχυτη τα διπλα λεφτα. Εξ αλλου δεν ειμαι και απο τους ανθρωπους που θα πανε σε ενα μαγαζι να δοκιμασουν ενα μηχανημα και θα το παραγγειλουν απο αλλου, δεν αρμωζει και στην ηλικια μου αυτο (ειμαι 50 χρονων ανθρωπος).
Αν τωρα εσυ το ξερεις το μηχανημα αυτο, και το χεις δουλεψει η σε στουντιο η οπουδηποτε αλλου, η γνωμη σου θα ηταν ευπροσδεκτη.
Ολα τα αλλα ειναι κουβεντες για να αγαπιωμαστε και τιποτε παραπερα.
Αν και εχω σπουδες χημικου (πανεπιστημιο Ιωαννινων) εμπορας ειμαι και γω, και κατεχω απο εμπορικα κυκλωματα, και αν μη τι αλλο ξερω τι μου γινεται.
 
Και για να μπουμε στην ουσια, το ηχοχρωμα ενος ενισχητη (ο οποιος ενισχυτης δεν ειναι μουσικο οργανο, αλλα μηχανημα, και δεν κρινει ενα μηχανημα την ποιοτητα η ακομα και την ποσοτητα ενος μουσικου) δεν ειναι απορροια μιας καμπινας. Αν ηταν ετσι θα περναμε ολοι μια καμπινα marshall με 300 ευρω και θα ειχαμε το ηχοχρωμα μας.
Το ηχοχρωμα της φωνης του ανθρωπου λογου χαρη ειναι δωρο θεου, και δεν αλλοιωνεται οτι παρεμβαση και να του κανουμε. Το φιλο μου το μητσο με λιγα λογια αν τον ακουσω απο τηλεφωνο η απο ζωντανα η απο μικροφωνο, θα καταλαβω απο τη φωνη του οτι ειναι ο Μητσος.
Ετσι λοιπον το ηχοχρωμα των ενισχυτων marshall ειναι δωρο Jim Marshall και εφ οσον υπαρχει δεν αλλοιωνεται ουτε απο τον αριθμο μεγαφωνων, ουτε απο εντασεις ουτε απο το ειδος ενισχυσης (τρατζιστορ λαμπα υβρυδικος κλπ).
Δεν γουσταρω προσωπικα το ηχοχρωμα των Fender αν και με τετοια μηχανηματα εχω παιξει απειρες φορες και εχω γαλουχηθει με αυτα (fender tween- fender super reverb), για το λογο για τον οποιο ο ηχος του μου φαινεται γλυκαναλατος και γλυκοκ**λης (δεν ξερω αν με καταλαβες??!!).
 
Ο ογκος ενος ηχου ειναι αλλο πραγμα και δεν εχει καμμια σχεση με το ηχοχρωμα (χροια) ουτε με την ενταση ουτε με την καθαροτητα.
Ο ογκος ενος ηχου ειναι ευθεια συναρτηση του ογκου του αερα που εκτοπιζουν το μεγαφωνο η τα μεγαφωνα που τον παραγουν. Περισσοτερα μεγαφωνα και μεγαλυτερα συνεπαγουν και μεγαλυτερο ογκο ηχου.
Ογκωδης ηχος ειναι ο ηχος που οταν παιζεις με ενα μηχανημα και σε σιγανη ενταση σε ενα μεγαλο δωματιο, ακουγεται σε ολα τα μερη του δωματιου ιδιος, και ηχος μικρου ογκου ειναι ο ηχος ο οποιος πρεπει σε καθε περιπτωση να καθεσαι σε ευθεια γραμμη με το μεγαφωνο για να ακους, και αν πας λιγο δεξιοτερα η αριστεροτερα δεν ακους το ιδιο αλλα ακους με λιγοτερη ενταση.
 
Ο ογκος του ηχου δεν ειναι πανακεια για το μουσικο, πανακεια ειναι η ποιοτητα η ενταση και η διεισδυτικοτητα του ηχου.
Παραδειγμα...ενας κιθαριστας σε μια συγχρονη λαικη εντεχνη ορχηστρα και με ξενο ρεπερτοριο και οχι μονο λαικο, δεν χρειαζεται ογκο σε καμμια περιπτωση. Η ηλεκτρικη κιθαρα σε ενα τετοιο σχημα ειναι δευτερευον οργανο και απλα πρεπει να ειναι διεισδυτικο και να να ακουστει σε καποιο σημεια που πρεπει να ακουστει και τιποτε παραπανω. Ο ογκος θα δημιουργησει βαβουρα και τιποτε αλλο.
Για το λογο αυτο και σε τετοια σχηματα δεν χρησιμοποιουνται καμπινες αλλα μικροι cobo.
Στο ροκ, και μαλιστα στο σκληρο, επειδη η κιθαρα δεν ειναι απλα βασικα οργανο, αλλα το οργανο, οσο μεγαλυτερο ογκο εχει, τοσο και καλυτερα.
 
Τελος παντων καλο θα ειναι, και ετσι δινεται και αξια σε ενα φορο, ο καθ ενας οταν εχει αποψη απο χρηση καποιου πραγματος καπιου μηχανηματος καποιου μουσικου οργανου, ευπροσδεκτος ειναι να πει τη γνωμη του, και αυτο ζηταει αλλωστε και καποιος που ανοιγει ενα θεμα. Για το λογο αυτο το ανοιγει για να παρει γνωμες σε συγγεκριμενα πραγματα και οχι υποθεσεις και αοριστες τοποθετησεις.
 
Αυριο θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου απο το μηχανημα, το οποιο ειναι εξαιρετικο και αξιζει καθε ευρω που εδωσα για αυτο.
 

 
 
Και ο παλιος ο μαρσαλακος μου....30 χρονια ενισχυτης που εφυγε ηδη  :'( .
 
 

 
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/10, 00:19 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #16 στις: 19/08/10, 00:35 »

Αυριο θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου απο το μηχανημα, το οποιο ειναι εξαιρετικο και αξιζει καθε ευρω που εδωσα για αυτο.
 

Από την άποψη του thomsot εδω αλλά και από αλλού φαίνεται ότι η σειρά ΜΑ έχει αποδειχθεί πράγματι καλή. Αυτό σημαίνει ότι σε συνδυασμό με τα Ηaze μοντέλα, η Marshall είναι πλέον από τις πολύ καλές επιλογές (και) στη "μικρομεσαία" κατηγορία λαμπάτων ενισχυτών (περίπου στα 500€)

Καλόπαιχτος φίλε!  ;)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #17 στις: 19/08/10, 17:23 »
Καλα ολα αυτα που λες thomshot αλλα ογκοδης δεν ειναι ο ηχος που ακουγεται σε ολο το δωματιο, συνηθως αυτος λεγεται χαλαρος η και μεγαλης διασπορας. Σιγουρα δεν κανει για ολα τα ειδη. Ενας "σκληρος" ροκερ δε νομιζω να εχει προβλημα. Οσοι εχουν αλλες απαιτησεις μαλλον κοιτανε αλλου...Παρεμπιπτοντως σε live κατασταση προτιμω τον κατευθυντικο ηχο προσωπικα (αυτον που περιγραφεις οτι αλλαζει η ενταση του αμα εισαι απο αλλου). Πιστευω οτι πρεπει να σεβεσαι και τους συμπαικτες αλλα φυσικα το να σε ακουνε πιο πολυ εχει να κανει με τα ΜΟΝΙΤΟΡ που εχουν και οχι αν ο κιθαριστας κυριαρχει στο τελικο αποτελεσμα...

Υπο αυτην την αποψη ειχα live με 4x12 που σιχτηρισα, πραγματικα ενω ο ενισχυτης εδινε "ολο του το μεγαλειο" τον ειχα στα αυτια μου τον ειχα και στα μονιτορ και δεν ακουγα drumms, τον αλλο κιθαριστα και τον μπασιστα. Εκανα λαθος σε απλο τραγουδι γιατι πολυ απλα δεν ακουσα το σημαδι απο τα πιατινια!

Με τον ιδιο ενισχυτη, θαμενο πολυυυυυυ πισω και κοντα στον drummer ολα ηταν καλυτερα, δεν τον ακουγα καθολου αλλα το παιδι που εκανε τη μιξη ηταν φανταστικος, 2 τελεια wedge μονιτορ ενα με τον ηχο μου και ενα με τους αλλους και αντε γεια. Θυσιασα λιγο αισθηση αλλα επαιξα σαν ανθρωπος. Πλεον ειμαι αρκετα τεμπελης και ετσι αν δεν παω direct το πολυ να παρω ενα 112 combo λιγο ψηλα ισα να το ακουω, με μικροφωνο. Συνηθως το ακουνε και οι αλλοι οσο χρειαζεται για να συννεονουμαστε.


Στο σπιτι εχει παντα πλακα να εισαι ο μπασσιστας και ο κιθαριστας ταυτοχρονα, μεχρι να ερθουν οντως ο drummer και ο μπασσιστας να παιξουν κανονικα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #18 στις: 19/08/10, 17:37 »
Spartan, κανένας δεν αμφέβαλε για τις πιθανές σου γνώσεις, ούτε εδώ ούτε στο NOIZ, όλοι τα "είχανε" με τον απόλυτο τρόπο που θέλεις να βλέπεις τα πράγματα που ΠΑΝΤΑ πρέπει να είναι μόνο όπως εσύ τα λές.


Εγω αμφιβαλλω για τις γνωσεις του. Ηδη εκανε μερικα λαθακια σε αλλο thread και ταπωθηκε. Για ξαναπες μας για την ασφαλεια και τα αμπερ στον rectifier να θυμηθουμε ενα δυο πραγματα.

Παρεμπιπτοντως δεν εκανα quote στο τεραστιο τροπο που προσπαθεις να χαλασεις τη χαρα του παιδιου που πηρε ενα ενισχυτη που του αρεσε. Μετα απο ολα αυτα γενικοποειεις και τον τροπο καλυψης παγιων εξοδων και τερμα. Προσβαλλεις ολο το forum αυτους που το αποτελλουν αυτους που το διαχειριζονται κτλ. Τι ακριβως θελεις να κερδισεις με αυτο? Οσο για τα περιοδικα, ζηλια ξεζηλια αυτοι καθε εβδομαδα, τζαμπα βγαινουν και παιζουν live με εξοπλισμο που δεν προκειται κανενας μας να ακουμπησει και να τεσταρει με τετοιο τροπο. Να αμφιβαλλεις δεν εχεις δικαιωμα οτι ειχαν εμπειρια να αμφισβητησεις τη γνωμη τους ε οι αποψεις ειναι σα τις ...........λογοκρισια........ ο καθενας εχει απο μια.

Σε καλη τιμη τον πηρε και μαλιστα λεει οτι για αυτον (και γιατι οχι για αλλους) αξιζει το καθε ευρω. Πρεπει δηλαδη

Τον DSL τον αναφερεις για καλο ενισχυτη δλδ? Πες τα στον telegun να γελασει και το παρδαλο κατσικι. Καλα ακουγεται που και που...τα υπολοιπα....



Οσο για το bon studio καλυτερα να προσεχεις τα λογια σου. Εχει τυχει να ρωτησω για αγορα ενος κομματιου απο εκει και μου ειπαν, σε λιανικη δε συμφερει να παρεις απο μας. Πανε απο τον ταδε μαγαζατορα που πηρε πολλα και εχει καλη τιμη. Και οντως τα πηρε απο αυτους και ειχε 300 ευρω κατω. Οι ανθρωποι ηταν ειλικρενεστατοι και μιλαμε για ακομη παλιοτερες εποχες. Αμα ημουν στη θεση τους και διαβαζα τις αραδες σου θα ειχα ζητησει ηδη να γινει κατι εναντιον σου.


Το στοιχημα το χανεις μονος σου μερα με τη μερα. Δεν ξερω αν φτιαχνεις ενισχυτες για επαγγελμα αλλα ειλικρινα τι περιμενεις με αυτα που κανεις? Τραβα πες τα με το φιλαρακι σου το roccaforte που δεν ηξερε τι ακριβως κανει το cold clipping stage στον SLO/Rectifier/5150 και με τη σταση του καταφερε να αποβληθει απο το μπατε σκυλοι αλλεστε harmony-central forum...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #19 στις: 19/08/10, 17:39 »
Thomshot οπως και να εχει μεγεια τον νεο ενισχυτη και μακαρι να τον παιξεις οσο πιο συχνα μπορεις οπως του αρμοζει και σε ευχαριστει φιλε. Πανω απο ολα να σου δινει εμπνευση. Λιγα πραγματα μεινανε σε δυσκολες μερες να το κανουν αυτο...ευτυχως ο κιθαριστικος ηχος ειναι ενα απο αυτα

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #20 στις: 20/08/10, 05:04 »
Αγαπητέ φίλε thomsot
 
Παράθεση
Αγαπητε φιλε σπαρταν, αν καταλαβες, εγω στο πρωτο ποστ του θεματος διασαφηνησα οτι επειδη εχω ενα marshall και θα μου φυγει (θα παει στα Γιαννενα να σπουδασει ιατρικη με το γιο μου) θελω να παρω εναν ιδιο γιατι τον αγαπαω.
Επειδη τωρα ο ιδιος δεν βγαινει πια (μιλαμε για 25 και ανω χρονια μοντελο), και επειδη για τους καινουριους τρανζιστορατους δεν ακουω καλα πραγματα, ζητησα απο το φορο απο καποιον ο οποιος εχει παιξει με το μοντελο  αυτο (MA 50C) και το ξερει, να μου πει μια γνωμη.

 
Δηλαδή έχεις προ-αποφασίσει και έχεις πάρει μια τετελεσμένη απόφαση πάνω στην αγορά ενός προϊόντος μιας συγκεκριμένης μάρκας - εταιρείας, ενός συγκεκριμένου τύπου ενισχυτή (Combo), με μια συγκεκριμένη παροχή ισχύος (50 watt), με ένα συγκεκριμένο οικονομικό budget - κόστος (για σένα ως αγοραστή αυτού «μηχανήματος»…) και ζητάς από το forum αυτό: Κάποιον που να έχει παίξει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή (Marshall MA50C) να σου πει Τι?... Αν είναι Marshall?... Αν είναι Combo?... Αν είναι 50 watt?... Αν σου κοστίσει τα εν λόγω χρήματα?... Αν έχουν «ακουστεί» για αυτόν τον ενισχυτή «καλά πράγματα» η’ όχι? Αν ακούγεται σαν τον παλιό σου –Solid State- Marshall 5210 112 Combo που
Παράθεση
«(θα παει στα Γιαννενα να σπουδασει ιατρικη με το γιο μου)»
η’ όχι?... Και στην τελική-τελική με τι θα πρέπει να εμείς τον συγκρίνουμε?...  Με τον παλιό σου –Solid State- Marshall 5210 112 Combo η’ με τον Marshall 2266C Vintage Modern Combo 50 Watt RMS, 2x12" Celestion για το αν είναι καλός για σένα η’ όχι?...[/b]
 
Παράθεση
Εγω μενω πρεβεζα

 
Εγώ μένω Αθήνα.
 
Παράθεση
και για να κατεβω Αθηνα να δοκιμασω, θα πληρωσω τον ενισχυτη τα διπλα λεφτα.

 
Με άλλα λόγια, για λόγους οικονομικού κόστους, δεν μπορείς να έχεις άμεση, αυτούσια και αυτοπρόσωπη γνώση για την αγορά του συγκεκριμένου ενισχυτή και εξαρτάσαι έμμεσα η’ άμεσα από τη θα σου πει ο εταίρος συνομιλητής σου…
 
Να υποθέσω ότι –κάπως έτσι- έτσι αγόρασες και την Fender Telecaster σου, που μας παρουσίασες στο http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79388.0 ??? Στα «τυφλά», «σαν γουρούνι στο σακί», χωρίς να την έχεις ακούσει, παίξει, δοκιμάσει, συγκρίνει με άλλες?...    
 
Παράθεση
Εξ αλλου δεν ειμαι και απο τους ανθρωπους που θα πανε σε ενα μαγαζι να δοκιμασουν ενα μηχανημα και θα το παραγγειλουν απο αλλου, δεν αρμωζει και στην ηλικια μου αυτο (ειμαι 50 χρονων ανθρωπος).

 
Εγώ δεν έχω τέτοιους ηθικούς ενδοιασμούς…
Όποιος προσφέρει καλύτερη τιμή, πιο μακρόχρονη εγγυηση, after market services παίρνει και τα λεφτά!!!
Έτσι απλά!...
 
Παράθεση
Αν τωρα εσυ το ξερεις το μηχανημα αυτο, και το χεις δουλεψει η σε στουντιο η οπουδηποτε αλλου, η γνωμη σου θα ηταν ευπροσδεκτη.

 
Το έχω δοκιμάσει σε μουσικό κατάστημα της Αθήνας, δεν με «συγκίνησε» αλλά –για να είμαι ειλικρινής έναντι αυτών που γράφω- δεν είμαι και ο «εν δυνάμει» πιθανός αγοραστής του εν λόγω ενισχυτή για να τον κρίνω υπό αυτό το πρίσμα…
 
Παράθεση
Αν και εχω σπουδες χημικου (πανεπιστημιο Ιωαννινων) εμπορας ειμαι και γω, και κατεχω απο εμπορικα κυκλωματα, και αν μη τι αλλο ξερω τι μου γινεται.

 
Έχω σπουδές Ηλεκτρονικού Εγκαταστάσεων & Αυτοματισμού, με μετεκπαίδευση σε Ηχοληψία και Φωτογραφία. Δεν είμαι έμπορας αλλά έχω κάνει σεμινάρια Marketing & Management καθώς και Logistics. Χαίρομαι που μπορούμε να ομιλούμε μια «κοινή» γλωσσά και να συνεννοούμαστε για τα τεκταίνομενα…
 
Παράθεση
Και για να μπουμε στην ουσια, το ηχοχρωμα ενος ενισχητη (ο οποιος ενισχυτης δεν ειναι μουσικο οργανο, αλλα μηχανημα, και δεν κρινει ενα μηχανημα την ποιοτητα η ακομα και την ποσοτητα ενος μουσικου) δεν ειναι απορροια μιας καμπινας. Αν ηταν ετσι θα περναμε ολοι μια καμπινα marshall με 300 ευρω και θα ειχαμε το ηχοχρωμα μας.

 
Παντελως ατελή Άγνοια για το ρόλο που παίζει η καμπίνα μεγάφωνων στο ηχόχρωμα ενός ενισχυτή…
Διάβασε το http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78484.0 (όλο…) για να μάθεις κάποια πράγματα -παρά πάνω- για το ρόλο και την λειτουργία της στην διαμόρφωση ενός ηχοχρώματος…
 
Παράθεση
Το ηχοχρωμα της φωνης του ανθρωπου λογου χαρη ειναι δωρο θεου, και δεν αλλοιωνεται οτι παρεμβαση και να του κανουμε. Το φιλο μου το μητσο με λιγα λογια αν τον ακουσω απο τηλεφωνο η απο ζωντανα η απο μικροφωνο, θα καταλαβω απο τη φωνη του οτι ειναι ο Μητσος.

 
Δεν «παίζουμε» Ηλ. κιθάρα με Hi-Fi ενισχυτές και Hi-Fi ηχεία, ώστε να μας ενδιαφέρει η πειστικότερη αναπαραγωγή του ήχου της από αυτούς και αυτα…
 
Παίζουμε Ηλ. Κιθάρα με ενισχυτές Ηλ. Κιθάρας και καμπίνες μεγάφωνων που ενισχύουν, διαμορφώνουν, παρά-μορφώνουν, αλλοιώνουν, δημιουργούν τον ήχο που εμείς θέλουμε και επιθυμούμε προς την μουσική που θέλουμε και επιθυμούμε να παράγουμε… Για αυτό το λόγο ο ενισχυτής Ηλ. Κιθάρας είναι μουσικό όργανο και όχι μηχάνημα του καφέ η’ του Pop Corn!...
 
Παράθεση
Ετσι λοιπον το ηχοχρωμα των ενισχυτων marshall ειναι δωρο Jim Marshall και εφ οσον υπαρχει δεν αλλοιωνεται ουτε απο τον αριθμο μεγαφωνων, ουτε απο εντασεις ουτε απο το ειδος ενισχυσης (τρατζιστορ λαμπα υβρυδικος κλπ).

 
Total Fail όλη η παράγραφος σου!...
Παντελώς ατελή και αδικαιολόγητη έλλειψη γνώσης για τους ενισχυτές και τα στοιχεία τους…
Δυστυχώς τέτοιες φονταμενταλιστικες απόψεις δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε έναν μουσικό σήμερα, ειδικά μάλιστα όταν αυτός είναι κάποιας σεβαστής ηλικίας και δηλώνει ότι έχει και σπουδές θετικών επιστημών….
 
Παράθεση
Δεν γουσταρω προσωπικα το ηχοχρωμα των Fender αν και με τετοια μηχανηματα εχω παιξει απειρες φορες και εχω γαλουχηθει με αυτα (fender tween- fender super reverb), για το λογο για τον οποιο ο ηχος του μου φαινεται γλυκαναλατος και γλυκοκ**λης (δεν ξερω αν με καταλαβες??!!).

 
Μπορώ να σε καταλάβω…
Αλλά καλό είναι να μην χρησιμοποιούμε τέτοιες αδόκιμες εκφράσεις όταν χαρακτηρίζουμε –μέσω αυτών- άλλους ενισχυτές…
 
Παράθεση
Ο ογκος ενος ηχου ειναι αλλο πραγμα και δεν εχει καμμια σχεση με το ηχοχρωμα (χροια) ουτε με την ενταση ουτε με την καθαροτητα.
Ο ογκος ενος ηχου ειναι ευθεια συναρτηση του ογκου του αερα που εκτοπιζουν το μεγαφωνο η τα μεγαφωνα που τον παραγουν. Περισσοτερα μεγαφωνα και μεγαλυτερα συνεπαγουν και μεγαλυτερο ογκο ηχου.
Ογκωδης ηχος ειναι ο ηχος που οταν παιζεις με ενα μηχανημα και σε σιγανη ενταση σε ενα μεγαλο δωματιο, ακουγεται σε ολα τα μερη του δωματιου ιδιος, και ηχος μικρου ογκου ειναι ο ηχος ο οποιος πρεπει σε καθε περιπτωση να καθεσαι σε ευθεια γραμμη με το μεγαφωνο για να ακους, και αν πας λιγο δεξιοτερα η αριστεροτερα δεν ακους το ιδιο αλλα ακους με λιγοτερη ενταση.

 
Total Fail –ξανά?...- όλη η παράγραφος σου!...
Δηλαδή φίλτατε πρωην επαγγελματία μουσικέ, όταν «άνοιγες -το Volume-» στα πανηγύρια τον Fender Twin που είχες –για να «βγάλεις» πιο «στραγαλάτο ήχο» δεν άλλαζε το ηχόχρωμα (χροιά) του ενισχυτή σου?... Δεν το παρατήρησες ποτέ σου?.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/10, 05:16 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #21 στις: 20/08/10, 05:07 »
Παράθεση
Ο ογκος του ηχου δεν ειναι πανακεια για το μουσικο, πανακεια ειναι η ποιοτητα η ενταση και η διεισδυτικοτητα του ηχου.
Παραδειγμα...ενας κιθαριστας σε μια συγχρονη λαικη εντεχνη ορχηστρα και με ξενο ρεπερτοριο και οχι μονο λαικο, δεν χρειαζεται ογκο σε καμμια περιπτωση. Η ηλεκτρικη κιθαρα σε ενα τετοιο σχημα ειναι δευτερευον οργανο και απλα πρεπει να ειναι διεισδυτικο και να να ακουστει σε καποιο σημεια που πρεπει να ακουστει και τιποτε παραπανω. Ο ογκος θα δημιουργησει βαβουρα και τιποτε αλλο.
Για το λογο αυτο και σε τετοια σχηματα δεν χρησιμοποιουνται καμπινες αλλα μικροι cobo.
Στο ροκ, και μαλιστα στο σκληρο, επειδη η κιθαρα δεν ειναι απλα βασικα οργανο, αλλα το οργανο, οσο μεγαλυτερο ογκο εχει, τοσο και καλυτερα.

 
Οι χρήση των Fender “Blackface” & “Silverface” amps (που είναι combo…) με μεγάφωνα πολύ υψηλής παροχής ισχίως (τα οποία δεν «σπάνε») π.χ. το κλασσικό Electro-Voice EVM12L Classic
 http://www.electrovoice.com/sitefiles/downloads/EVM12L%20Classic%20SellSheet.pdf
 
«πάνω σε Fender Twin» στην Δημοτική – Λαϊκή μας μουσική (όπως ανάλογα και στην Αμερικάνικη Country μουσική…) είναι λογικό επακόλουθο του ζητούμενου αιτήματος για ένα συγκεκριμένο ηχόχρωμα / λειτουργικό ρόλο της Ηλ. Κιθάρας μέσα στην Δημοτική – Λαϊκή ορχήστρα…
 
Δηλαδή θέλουμε έναν ενισχυτή που να αποδίδει τις χαρακτηριστικές «καθαρες» μπάσο-πρίμες συχνότητες του, τοποθετημένο σε μια ανοιχτή (Open Back) Combo καμπίνα που ενισχύει – συν-διαμορφώνει – με την εν λόγω κατασκευή της- το ζητούμενο-αιτούμενο ηχόχρωμα, με μεγάφωνα που ανεπηρέαστα από το φορτίο θα αποδώσουν το ηχόχρωμα ενισχυτή / combo καμπίνας.
 
Στο Hard Rock θέλουμε ακριβώς τα αντίθετα…
Θέλουμε ενισχυτές οι οποίοι να παραμορφώνουν το σήμα τους και να ενισχύονται -μέσω της παραμόρφωσης- οι αρμονικές και αντίστοιχα οι μεσαίες παραγόμενες συχνότητες, με Κλειστές (Closed Back) καμπίνες που αποκόπτουν τις μπάσο-πρίμες συχνότητες του  ενισχυτή και ενισχύουν (μιας και λειτουργούν σαν φίλτρο έναντι των άλλων…) τις μεσαίες συχνότητες.  Με μεγάφωνα χαμηλής – μεσαίας παροχής ισχύος π.χ. τα κλασσικά Celestion guitar Loudspeakers
 
http://professional.celestion.com/guitar/products/pdfs/G12M%20'Greenback'.pdf
 
http://professional.celestion.com/guitar/products/pdfs/G12H.pdf
 
http://professional.celestion.com/guitar/products/pdfs/Vintage%2030.pdf
 
Για αυτό το λόγο ο συνειδητοποιημένος αγοραστής ενός ενισχυτή Marshall προτιμά να αγοράσει Head και ξεχωριστή Closed Back Cabinet που μπορεί να είναι 1*12’’ , 2*12’’ η’ ακόμα και 4*12’’ παρά να αγοράσει Combo
 
Παράθεση
Τελος παντων καλο θα ειναι, και ετσι δινεται και αξια σε ενα φορο, ο καθ ενας οταν εχει αποψη απο χρηση καποιου πραγματος καπιου μηχανηματος καποιου μουσικου οργανου, ευπροσδεκτος ειναι να πει τη γνωμη του, και αυτο ζηταει αλλωστε και καποιος που ανοιγει ενα θεμα. Για το λογο αυτο το ανοιγει για να παρει γνωμες σε συγγεκριμενα πραγματα και οχι υποθεσεις και αοριστες τοποθετησεις.

 
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥΛΑΕΙ!!!
 
Δεν αγοράζουμε μουσικό εξοπλισμό από το prospectus και το κατά πόσο είναι όμορφη η κιθάρα με τα ρούχα που φοράμε η’ ο ενισχυτής με τον καναπέ του σαλονιού μας… Ούτε αγοράζουμε μουσικό εξοπλισμό επιβεί το έγραψε ο Spartan στο kithara.gr… Ακούμε-παίζουμε, παίζουμε-ακούμε, δοκιμάζουμε, συγκρίνουμε, επιλεγούμε!... Εμείς οι ίδιοι και όχι κάποιος ξένος, γιατί δεν ζούμε την ζωή του αλλού αλλά την δική μας…
 
Παράθεση
Αυριο θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου απο το μηχανημα

 
Καλοδεχούμενες
 
Παράθεση
το οποιο ειναι εξαιρετικο και αξιζει καθε ευρω που εδωσα για αυτο.

 
Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω εντονα, πιστεύω ότι αξιολόγηση προϊόντων πρέπει να κάνουμε μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα συμβίωσης και συν-λειτουργίας με τα προϊόντα αυτά και όχι πριν καν τα παραλάβουμε…
 
Αυτά τα ουκ ολίγα…
Πάντα φιλικά και μετά εκτιμήσεως…. Spartan.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/10, 05:20 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #22 στις: 20/08/10, 15:19 »
Παράθεση από: Spartan Amplifications
Το έχω δοκιμάσει σε μουσικό κατάστημα της Αθήνας, δεν με «συγκίνησε»

Τι ακριβως φιλαρακι ηταν αυτο ενεκα του οποιου δεν σε "συγκινησε" ο ενισχυτης???
 
Σε αυτο που σε ρωταω περιμενω μια απαντηση απο σενα που καταλαβα οτι "ξερεις".

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #23 στις: 21/08/10, 06:49 »
Παράθεση
Τι ακριβως φιλαρακι ηταν αυτο ενεκα του οποιου δεν σε "συγκινησε" ο ενισχυτης???
[/font][/size]

[
Quote] Σε αυτο που σε ρωταω περιμενω μια απαντηση απο σενα που καταλαβα οτι "ξερεις". [/quote]

Είχα πάει στο μουσικό κατάστημα για να δοκιμάσω ένα πετάλι που με ενδιάφερε…
Στο κατάστημα υπάρχει ο συγκεκριμένος ενισχυτής οπότε το πετάλι test - αριστικέ και με αυτόν τον ενισχυτή…

Το «καθαρό» του κανάλι έχει τον χαρακτηριστικό Clean ήχο των Marshall JCM 2000 DSL 50 Clean Channel Mode 1

http://www.youtube.com/watch?v=U81LG9Iv5Jc&feature=related


ενώ το «βρόμικο» κανάλι έχει το υπερβολικά «πριμάτο» (για τα μέτρα μου…) ήχο των Marshall JCM 2000 DSL 50 Ultra Gain Channel Lead 2

http://www.youtube.com/watch?v=PdAGghb0WNg&feature=related
     

http://www.youtube.com/watch?v=FGaHInx8wZk


Θα μπορούσα να τον χαρακτηρίσω ΜΑ50 C σαν έναν «ευνουχισμένο» από Modes JCM 2000 DSL50, όπου έχουν διατηρηθεί μόνο το Clean Channel/Clean Mode 1 και το Ultra Gain Channel / Lead 2 Mode για περικοπή-εξοικονόμηση κόστους…

Και ενώ το «καθαρό» του κανάλι «παλεύετε» μπορείς να το «πουσάρεις» με κανένα καλό booster, το «βρώμικο» του κανάλι δεν «παλεύετε» με τίποτα και είναι για ένα πιο aggressive Heavy Metal ήχο που ταιριάζει με τα γούστα των σημερινών 17-χρονών/18-χρονών πιτσιρικάδων που θα τον αγοράσουν (η’ θα τον αγοράσουν οι πατεράδες τους για αυτούς)…

Αν λοιπών αποδέχεσαι μια καλή συμβουλή από κάποιον που δεν έχετε μεγάλη διαφορά ηλικίας, η συμβουλή μου είναι η εξής:

Δώσε τον Marshall ΜΑ50 C στον γιο σου, γιατί μόνο αυτός θα μπορέσει να δαμάσει / εκμεταλλευτεί / παίξει / αγαπήσει τον ενισχυτή αυτόν στην πλήρη ολότητα του…

Εσύ και εγώ δεν θα μπορέσουμε ποτέ να το κάνουμε αυτό, γιατί είμαστε από κάποιες άλλες γενεές, με άλλες ακουστικές και μουσικές καταβολές, αιτούμενα & ζητούμενα …

Και ο ΜΑ50C θα έμενε ανεκμετάλλευτος…
Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #24 στις: 21/08/10, 13:04 »
Περιεργο χτες ειδα live με τον MA50C και ειχε σχεδον κλειστη ported καμπινα απο πισω με eminence μεγαφωνα. Και ακουγοταν μια χαρα.  Καμια σχεση με την μπαρουφα τον DSL.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
17093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
30 Απαντήσεις
11859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
10281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
5310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 02:26
από pindrops
7 Απαντήσεις
4196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 16:34
από paolo_guitar
19 Απαντήσεις
8032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
2 Απαντήσεις
2078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 16:00
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 14:59
από basilmiltos
8 Απαντήσεις
4484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:35
από Jezus