Αποστολέας Θέμα: Μουντομπάσκετ 2010  (Αναγνώστηκε 54875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #100 στις: 12/09/10, 20:15 »
Συμφωνω σε αυτο... Αλλη μια βλακεια των μεγαλων κεφαλιων της Fiba...
Ημερα Σαββατο 21.30 η ωρα να παιζεις ημιτελικο και λιγες ΩΡΕΣ μετα (ουτε ΜΙΑ μερα) να διεκδικεις μεταλλιο παγκοσμιου πρωταθληματος... Και δε μιλαμε για τυχαιες ομαδες... Μιλαμε για ημιτελικους, μικρο και μεγαλο τελικο Παγκοσμιου Κυπελλου... Για μενα πρεπει να καθιερωθει το Παρασκευη - Κυριακη που γινεται και στην Euroleague.
Οι Λιθουανοι αν και καλη ομαδα παιξαν με την Αργεντινη των 5 παικτων ξεζουμισμενη και τη Σερβια με το μυαλο (και το σωμα...) ακομα στον προ μερικων ωρων (!) ημιτελικο...


Οσο για το σημερινο ματς, αν παει σε ψηλο σκορ η διαφορα θα παει πανω απο τους 10 ποντους υπερ των ΗΠΑ... Αν μεινουν κατω απο τους 85 με 80 ποντους τοτε βλεπω ζορια...


Οποτε βλεπω: 87-73 ή 76-71 υπερ των ΗΠΑ και τα δυο (για οσους θελουν να τζογαρουν  ;) )


Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #101 στις: 13/09/10, 06:44 »
Ευκολα οι αμερικανοι ακομα και χωρις χαουαρντ, κομπε, λεμπρον κτλ, φανηκε το αποτελεσμα απο την αρχι του ματς.

Στην αμερικη παντως δεν εχει και πολυ προβολη το μουντοπασκετ, ουτε καν ασχολουντε οι εφημεριδες κλπ, δειγμα οτι δε τους ενδιαφερει ιδιετερα πως θα πανε σαν εθνικη, γιαυτο και οι καλυτεροι παιχτες δε κατεβαινουν συνηθως.
Μονο στους ολυμπιακους καθε 4 χρονια το καλυπτει ο αμερικανικος τυπος το διεθνες μπασκετ.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #102 στις: 13/09/10, 10:07 »
Δεν παίζεται η Αμερική στο μπάσκετ. Και δε μιλάω τόσο για την επίθεση όσο για την άμυνά τους. Πολλά  κλεψίματα και τρομερή πίεση, εγώ αυτό βλέπω σαν απλός θεατής.

Επιθετικά έχουν και καλά ποσοστά ευστοχίας. Είχαν και εξαιρετικό Ντουράντ. Σαν ομάδα είναι πολύ δυνατότερη από όλες τις υπόλοιπες, δε βλέπω πως κάποιος μπορεί να τους κερδίσει. Ίσως χάνουν 1 φορά στα 5 χρόνια. Γι' αυτό ακριβώς εκείνη η νίκη-πρόκριση το 2006 θα μείνει για πάντα, όπου παίζανε και οι stars.

Κι εγώ πάντως παρατήρησα ότι περισσότερο τους ενδιαφέρει το Ολυμπιακό Τουρνουά παρά το Παγκόσμιο.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #103 στις: 13/09/10, 11:03 »
Οι Η.Π.Α. ειχαν την καλυτερη ομαδα του τουρνουα, κακα τα ψεμματα...σωστη για μενα η επιλογη νεων παικτων, με περισσοτερο κινητρο απο αστερες γαλαξιακου βεληνεκους, καθως και η προσθηκη δυο ικανων και εμπειρων παικτων, δλδ των Billups και Odom.

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #104 στις: 13/09/10, 11:59 »
Σε άλλα συμφωνώ με τους φίλους εδώ και σε άλλα διαφωνώ. Δεν συμφωνώ ότι είναι άπαιχτη ομάδα αυτή των ΗΠΑ. Μια καλά συγκροτημένη και ταλαντούχα ομάδα τους αποσυνδέει και εστω δύσκολα τους κερδίζει. Το αποδείξαμε και εμείς το 2006 όταν μάλιστα έπαιζαν από μέρους τους μεγάλα αστέρια. Το απέδειξε και η Βραζιλία εφέτος στην Τουρκία. Θα έπαιρνε την νικη εάν δεν είχε κοντρα της τους διαιτητές. Υπάρχουν ύπουλα σφυρίγματα στο μπάσκετ που συμβαίνουν τις πιο κρίσιμες στιγμές και μπορούν να σταματήσουν κάθε ομάδα. Αφού λοιπόν έφυγε από τη μέση ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος {η Βραζιλία} επειδή ήταν η πιο καλά στημένη ομάδα, τότε όλη η ιστορία ήταν ένα στημένο παιχνιδάκι για να πάρουν το κύπελο οι ΗΠΑ. Ας θυμηθούμε και λίγο. Η Αργεντινή ήταν off εξαρχής, όπως και η Ισπανία, όπως και η Ελλάδα, όπως κι άλλες ομάδες. Έμεναν μονάχα η Σερβία και η Λιθουανία. Η Τουρκία δεν μετράει επειδή ήταν σίγουρο πως θα έχει όλη την βοήθεια από παντού για να πάει μπροστά παρόλο που έχει μέτρια ομάδα. Η Λιθουανία κάθησε σαν κότα να την ...... ο κόκκοράς της οι ΗΠΑ αλλά μετά έφαγε τα λυσσακά της να αποκλείσει την Σερβία. Δυστυχώς ΚΑΙ στο μπάσκετ παίζει μεγάλο ρόλο η πολιτική και ψέμματα να μην λέμε.
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #105 στις: 13/09/10, 12:40 »
Σίγουρα καλύτερη η ομάδα των ΗΠΑ, εντυπωσιακότερη κτλ....
βασικά...είναι από τις ελάχιστες ομάδες που "κυνηγάω" να δω....
τις άλλες τις παρακολουθώ με μια σχετική απάθεια....

ΑΛΛΆ!

είναι και η μόνη ομάδα,νομίζω που δεν ελέγχεται για ντοπιγκ, καθώς και η μόνη ομάδα που οι παίχτες της ντοπάρονται ελεύθερα στο τοπικό πρωτάθλημα....
τους είδατε χθες...όλοι τούμπανα...σίγουρα γυμνάζονται και κάνουν πιο..."σοβαρές" προπονήσεις αλλά τα φάρμακα παίζουν τεράστιο ρόλο....
και δεν λέω να μην το κάνουν....
παίζουν "άλλο" μπάσκετ....που όπως είπα μ'αρέσει περισσότερο...
απλά λέω να μην τους βάζουν να διαγωνίζονται με ομάδες που εξ'αρχής έχουν μειονέκτημα απέναντί τους....στο χθεσινό ματς ο πιο γυμνασμένος της Τουρκίας φαίνεται λαπάς μπροστά στον πιο αγύμναστο της Αμερικής...
και δεν νομίζω πως υπήρχε κάποιος που τον έλεγες αγύμναστο....ή "ατούμπανο"....

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #106 στις: 13/09/10, 13:02 »
Έσκισαν οι ΗΠΑ, τελικά φάνηκε η τεράστια διαφορά επιπέδου τους από τις συμβατικές ομάδες. Οι άνθρωποι είναι αθληταράδες και ευχαριστιώνται να παίζουν μπάσκετ. Η Τουρκία εχθές μου φάνηκε πάρα πολύ μικρή, καμμία σχέση με την εικόνα της ανίκητης υπερομάδας με το τεράστιο πάθος που είχε φτιάξει σε όλα τα μάτς της. Ο Μασκοφόρος ήταν ανύπαρκτος, μόνο ο Τούρκογλου εμψύχωνε την ομάδα με τα τερτίπια του και με μερικά τρίποντα που έβαζε. Ο Ντουράντ από την άλλη τι να πώ, είναι μια ομάδα μόνος του αλλά και οι άλλοι παίκτες των Ηπα παίξαν φοβερά.

Οι Τούρκοι πάντως προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια (και πολλές φορές χωρίς να παίζεται κανονικό μπάσκετ) μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο αλλά απλά δεν ήταν αρκετοί...Το μόνο που κατάφεραν ήταν να χαλάσουν το παιχνίδι και να εκνευρίσουν λίγο τους Αμερικάνους...Τίποτα παραπάνω όμως. Μόλις αποφάσισαν στο τέλος να παίξουν και άνοιξε το παιχνίδι οι Αμερικάνοι τους πατήσανε κυριολεκτικά.

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #107 στις: 13/09/10, 14:53 »
Ξέχασα προηγουμένως να αναφέρω τα προσωπικά συμφέροντα που παίζουν κι αυτά μεγάλο ρόλο σε κάθε ματς. Ο Ilyasova ήταν σαν φάντασμα εχθές επειδή πολύ απλά περιμένει ακόμα ο άνθρωπος να εγκριθεί η αίτηση του για να πάρει την αμερικανική υπηκοότητα. Θα ήταν τρελός αν έπαιζε κανονικά  όπως μπορεί. Αφού έβγαλε και την ψόφια μάσκα που φοράει συνήθως μην και τον αναγνωρίσει κανένας περαστικός Αμερικάνος θεατής στην TV. Είναι ρώσικης καταγωγής από Ρώσους γονείς κι έχει παντρευτεί γυναίκα από την Λευκορωσία.
Αυτά για τους μη γνωρίζοντες τα μέσα-έξω. Ο Τούρκογλου παίζει στο ΝΒΑ αλλά δεν είχε λόγους να γίνει κι αυτός φάντασμα. Έπαιξε κανονικά αν και μάλλον χαλαρά. Οι υπόλοιποι Τούρκοι που είναι παίκτες μικρής αξίας γνώριζαν ότι το παιχνίδι ήταν χαμένο από πριν και έτσι ήταν εκνευρισμένοι και άτσαλοι. Οι δε Αμερικάνοι είχαν λόγους να μην θέλουν να ξεφτελίσουν την μέτρια Τουρκία και γι'αυτό έκαναν ένα κάρο άστοχα σουτ. Ακόμα και πανεύκολα σουτ τα έστελναν σαν τούβλα στο σίδερο. Πάντως οι μόνοι που άξιζαν από τους Αμερικάνους ήταν ο Duran κι ο Igouadala. Οι υπόλοιποι είναι απλώς κάτι νεαροί που τρέχουν σαν τρελλοί πάνω-κάτω κι εύκολα σταματιώνται από μια σωστή Ισπανία ή κι από την Ελλάδα του παρελθόντος. Όπως καταλάβατε δεν είμαι καθόλου φαν του αμερικάνικου μπάσκετ που είναι σκέτο μπαλέτο και φιγούρα αλλά από ουσία παίρνει 5 στα 10.
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #108 στις: 13/09/10, 15:05 »
Το απέδειξε και η Βραζιλία εφέτος στην Τουρκία. Θα έπαιρνε την νικη εάν δεν είχε κοντρα της τους διαιτητές. Υπάρχουν ύπουλα σφυρίγματα στο μπάσκετ που συμβαίνουν τις πιο κρίσιμες στιγμές και μπορούν να σταματήσουν κάθε ομάδα. Αφού λοιπόν έφυγε από τη μέση ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος {η Βραζιλία} επειδή ήταν η πιο καλά στημένη ομάδα


Πολλα μπορεις να την πεις τη Βραζιλια... Αλλα οργανωμενη ομαδα, συγγνωμη κιολας δεν μπορεις να την πεις... Εξ ορισμου ομαδα με play maker τον Huertas και το Barbosa μονο οργανωμενη δεν ειναι... ;D
Και οποιος ειδε τον αγωνα Βραζιλια - Αργεντινη ειδε την αποθεωση του playground basket...


Οσο για τους Αμερικανους και το Αμερικανικο μπασκετ θα διαφωνησω ξανα... Δεν ξερω αν βλεπεις κολλεγιακο μπασκετ η κρισιμους αγωνες ΝΒΑ. Εκει να δεις κατι ζωνες και κατι συνεργασιες.
Εδω στην Ευρωπη εχει επικρατησει η αποψη, εντελως λαθεμενα κατ'εμε, οτι οι αμερικανοι το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να πηδανε και να καρφωνουν... Το κανουν καλα αυτο, καλυτερα απο καθε αλλον, αλλα αν θελουν να παιξουν αμυνα δεν παιζονται...


Το οτι παιρνουν καποια βοηθηματα ειναι γνωστο και αυτο που ανεφερε ο hot sauce ειναι ενα θεματακι...


Ομως ας μην τα πολιτικοποιουμε ολα και βλεπουμε ιντριγκες και παρασκηνια πισω απο τα παντα... ;)
Μουντομπασκετ ειναι δεν ειναι δα και το κυπριακο...


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #109 στις: 13/09/10, 15:12 »
Duran κι ο Igouadala. Οι υπόλοιποι είναι απλώς κάτι νεαροί που τρέχουν σαν τρελλοί πάνω-κάτω κι εύκολα σταματιώνται από μια σωστή Ισπανία ή κι από την Ελλάδα του παρελθόντος.


Τωρα το πως καταφερες να μου βγαλεις αχρηστο τον Billups (MVP τελικων στο Pistons - Lakers), τον Odom (2 φορες πρωταθλητη ΝΒΑ) τον Rose (No1 του Draft 2008 και με μεσο ορο 28 π.) τον Gay (ηγετη του Memphis με 20 π. 10ρ.) το Westbrook (καλυτερο νεο play maker φετος που οδηγησε μαζι με το Durant τους Thunder στα play off) κτλ ειναι αξιο αποριας... Αν ολοι αυτοι σταματιουνται ευκολα, τοτε ανυπομονω να τους δω σε ενα απο τα επομενα τουρνουα (καποιοι θα κατεβουν σιγουρα) και να δω ποσο ευκολα θα σταματηθουν...
Και επισης ο Iguodala γιατι ξεχωριζει απο ΟΛΟΥΣ αυτους..??  ???


Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #110 στις: 13/09/10, 15:20 »
Ηταν με διαφορα ο καλυτερος αμυντικος του Τουρνουα. Επιθετικα ανυπαρκτος.
Καπου παραπανω διαβασα οτι ο Χουερτας δεν ειναι καλο ποιντ-γκαρντ. Για καντε το μου λιγο λιανα αυτο.

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #111 στις: 13/09/10, 15:37 »
Φίλε G.K μάλλον με παρεξήγησες και μάλλον φταίω και εγώ. Δεν περιφρονώ το αμερικάνικο μπάσκετ αλλά απλώς συμβαίνει να μού αρέσουν οι ευρωπαϊκές σχολές κι από την Αμερική διαλέγω μονάχα την Βραζιλία και την Αργεντινή. Ασφαλώς και είδα τον αγώνα μεταξύ αυτών των δύο ομάδων και ήταν χάρμα οφθαλμών. Συμφωνώ και σε αυτά που λες για την Βραζιλία, πως είναι δηλαδή μια ομάδα με περισσότερη φαντασία και ψυχή στο παρκέ παρά οργάνωση τύπου Γερμανίας ας πούμε. Έτσι περίπου δεν παίζουν και στο ποδόσφαιρο οι άνθρωποι αυτοί; Όταν είπα οργανωμένη ομάδα εννοούσα ομάδα με όραμα και στόχο. Η Βραζιλία στο παγκόσμιο αυτό δεν είχε ούτε το ένα ούτε το άλλο. Όσο για την Αργεντινή τι να πούμε; Όλοι ξέρουμε με τι πετσοκομμένη ομάδα κατέβηκε. Άρα η κατάληξη της ήταν προδιαγεγραμμένη. Όπως και τής Ελλάδας βέβαια, αν και για άλλους λόγους. Τώρα σε αυτό που λες για Τούρκους παίκτες που διακρίνονται στο ΝΒΑ, δεν έχω παρά να πω ότι πάρα πολλοί Ευρωπαίοι διακρίνονται εκεί αλλά ύστερα στην Ευρώπη προσγειώνονται άσχημα. Σε κάθε περίπτωση πάντως αφού δεν έχουμε δει ποτέ την Τουρκία να διακρίνεται ιδιαίτερα έστω και στο ευρω-μπάσκετ δεν μπορούμε να μιλάμε για σπουδαία ομάδα. Η πιο μεγάλη διάκριση που πήρε ήταν το 2001 στο EURO. Κι όσο για τις πολιτικές προεκτάσεις δεν είμαι τρελός να βλέπω παντού συνομωσίες αλλά κάποια πράγματα είναι οφθαλμοφανή και δεν μπορείς να μην τα αναφέρεις. Ελεύθερα και με καθαρή σκέψη μιλάμε εδώ χωρίς φανατισμούς, ελπίζω. Άρα ελπίζω και να μην παρεξηγήσεις τις φιλικές κόντρες μας. Μπάσκετ είναι αυτό, να μην έχει και κόντρες; :) :) :)
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #112 στις: 13/09/10, 15:41 »
Δεν ξερω αν βλεπεις κολλεγιακο μπασκετ η κρισιμους αγωνες ΝΒΑ. Εκει να δεις κατι ζωνες και κατι συνεργασιες.

 ::) ελα πλακα μου κανεις για τα κολλεγιακα!!...Το πιο μπουλουκι μπασκετ που μπορει να δει καποιος!
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #113 στις: 13/09/10, 15:43 »
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως τις Η.Π.Α στο μπάσκετ δεν τις κερδίζεις κάθε μέρα. Πρέπει να κάνεις το παιχνίδι της ΖΩΗΣ σου για να κερδίσεις. Όπως ακριβώς η Ελλάδα το 2006. Εντάξει σωστή οργάνωση, πάθος, συγκέντρωση αλλά και ό,τι πήγαινε μέσα έγραφε.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #114 στις: 13/09/10, 15:56 »
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως τις Η.Π.Α στο μπάσκετ δεν τις κερδίζεις κάθε μέρα.
Έχεις δίκιο και εσύ σε αυτό. Δεν τους κερδίζεις εύκολα ούτε κάθε μέρα βέβαια. Έχουνε πάντοτε μια πολύ αξιόλογη ομάδα χωρίς τα σκαμπανεβάσματα τών ευρωπαϊκών ομάδων που είναι μια χαρά και δύο λύπες ;D
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #115 στις: 13/09/10, 21:56 »
Καπου παραπανω διαβασα οτι ο Χουερτας δεν ειναι καλο ποιντ-γκαρντ. Για καντε το μου λιγο λιανα αυτο.


Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλος παικτης... Αλλα αν βασιζεσαι σε αυτον και το Barbosa για την οργανωση του παιχνιδιου σου κλαφ'τα Χαραλαμπε...
Ειναι παικτης παλαιας κοπης... Γρηγορος, διεισδυτικος , με καλο σουτ κτλ. Αλλα δεν ειναι και ο πιο αξιοπιστος πασερ, ενω σε κρισιμες φασεις θα προτιμουσα να ειχα Prigioni, Παπαλουκα, Διαμαντιδη...


::) ελα πλακα μου κανεις για τα κολλεγιακα!!...Το πιο μπουλουκι μπασκετ που μπορει να δει καποιος!


Αυτο το εκλαμβανω ως αστειο και μονο...


ΟΛΑ τα αμυντικα συστηματα που υπαρχουν, καθως και η συντριπτικη πλειοψηφια των επιθετικων, εχουν βγει απο κολλεγιακες ομαδες και προπονητες...
Ο Σιζεφσκι (που ειναι αναμεσα στους πιο ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ προπονητες της ιστοριας του Αμερικανικου μπασκετ) δεν εχει κοουτσαρει ποτε κατι αλλο απο κολλεγιακες ομαδες με πιο τρανταχτο παραδειγμα τη θητεια του στο Duke, το οποιο κοουτσαρει ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ τα τελευταια 30, ναι ΤΡΙΑΝΤΑ χρονια (1980)...


Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #116 στις: 13/09/10, 22:28 »
χαχαχα μαλλον συνεχιζεις να κανεις πλακα ετσι?  :-\

Μιλαμε για τα τωρινα κολλεγια 2010!
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #117 στις: 13/09/10, 22:34 »
Άντε πάλι ξανά-μανά εδώ στην κόντρα μας για την μπάλλα φίλε G.K :) . Κι όποιος βάλει το πρώτο καλάθι 8) .   Αστειεύομαι, ντάξει; Πολιτισμένοι και μορφωμένοι άνθρωποι πιστεύω ότι   είμαστε όλοι εδώ οπότε ας πούμε τα μπασκετικά μας χωρίς πάθος και   φανατισμό. Λίγο χιούμορ όμως ας βάλουμε :) Στις κολλεγιακές μπασκετικές ομάδες τρέφω από πολύ χαμηλή εκτίμηση έως ελάχιστη. Ότι και να είναι είναι καλές για τους Αμερικάνους, στην Ευρώπη δεν μετράνε μία. Παιδαρέλια φίσκα γεμάτα από φιγούρα και αυτά. Ψοφάνε να δείξουν ότι αξίζουν μπας και φάνε καμιά υποτροφία στις σπουδές τους η μπας και φάνε κανένα συμβόλαιο στα 18 τους και φτύσουνε τις σπουδές τους. Ψέμματα θα λέμε τώρα? Ή θες να πούμε ότι 11 στους 12 είναι μαύροι οπότε για ποια γνήσια αμερικάνικη ομάδα μιλάμε; Εντάξει έχουμε κι εμείς τον Σοφοκλή αλλά αυτός έχει πατέρα Έλληνα, έτσι λένε τουλάχιστον. Και πάντως είναι ένας δεν είναι όλη η ομάδα. Δεν μιλάω ρατσιστικά εδώ ούτε κατά διάνοια, θέλω απλώς να πω οτι η μαύρη φυλή έχει πολύ καλά αναπτυγμένους τους γραμμωτούς μυς και σαφώς λιγότερο τους λείους. Αυτό της δίνει ένα προβάδισμα στις μικρές αποστάσεις αλλά στις μακρινές το χάνει αυτό. Έχεις ακούσει ποτέ για μαραθωνοδρόμο μαύρο; Όχι βέβαια. Το τρέξιμο πάνω-κάτω στο μικρό γήπεδο του μπάσκετ με τις μικρές αποστάσεις δίνει ένα σημαντικό πλεονέκτημα στους μαύρους παίκτες. Το έχεις σκεφτεί ποτέ αυτό;
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #118 στις: 13/09/10, 22:38 »
Μαλλον ο G.K. μιλαει γενικα για το κολλεγιακο πρωταθλημα κ οχι ειδικα για φετος...

Τωρα για τον τελικο...ημουν με Σερβια απο τη στιγμη π αποκλειστηκαμε εμεις οποτε χαλαστηκα πολυ π η Τουρκια με τν διαιτησια κυριως (οποιος διαφωνει θελει κρεμασμα στν πλατεια Συνταγματος  ;D ;D ;D ;D ;D ) κ με τν υποστηριξη τ κοσμου εφτασε τελικο...(μν ξεχναμε οτι επαιζε κ στο σπιτι της...) υπερομαδα δν ειναι μια τυπικη αμυνα ζωνης βγαζει κ ωρες ωρες  περναει το παρκε για ρινγκ του Smackdown...τεσπα αυτη η Αμερικη εδειξε οτι μπορει να ανταπεξελθει σε ανταγωνιστικο επιπεδο ακομα κ χωρις ηγετες (μεχρι τουλαχιστον να μεγαλωσει λιγο ο Durant γτ σιγουρα θα γινει ο νεος ηγετης αν κ γενικα οι NBAers οταν υπογραφουν μεγαλα συμβολαια τν γραφυν τν εθνικη αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...)

Τουλαχιστον ο τελικος αλλα κ γενικα το Μουντομπασκετ μαρεσαν απο πλευρας θεαματος κ δν ειχανε καμια σχεση με το μουντιαλ...αν ειχαμε παει κ λγ καλυτερα...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #119 στις: 13/09/10, 22:41 »
@asteras-rigas: Οι Αιθιοπες και οι Κενυατες τι ειναι? Μπλε?

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #120 στις: 13/09/10, 22:56 »
Οι Αιθιοπες και οι Κενυατες τι ειναι? Μπλε?

Μου αρέσουν αυτές οι πολιτισμένες κόντρες γύρω από την μπάλλα. Οι Αιθίοπες είναι αραβικής καταγωγής φίλε ιππότη του Κάμελοτ. Όπως και οι από παράδοση πολύ καλοί μαραθωνοδρόμοι Αλγερινοί. Οι επιμιξίες μεταξύ Αράβων και Αφρικανών μετράνε βέβαια και αυτές. Όσο για τους Κενυάτες αυτοί έχουν φτιάξει μια καταδική τους σχολή δρομέων και από ότι ξέρω δεν υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο σε όλη την αφρικανική ήπειρο. Ωστόσο δεν μπορώ να βρω κάποιον Κενυάτη να κερδίζει τον μαραθώνιο σε μεγάλες συναντήσεις. Μέχρι τα 20 χλμ τα πάνε καλά μετά αρχίζουν να κουράζονται πολύ οι γραμμωτοί μυώνες και το αίμα αρχίζει να γίνεται μπλε λόγω έλλειψης οξυγόνου. Όχι μπλε ακριβώς κάτι σε μαβί γίνεται. Γιατί κόλλησες στο χρώμα του δέρματος; Εγώ μίλησα για ανθρώπινες διαφορές από φυλή σε φυλή και δεν εννοούσα κάτι άλλο.
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #121 στις: 13/09/10, 23:02 »
Οι Αιθιοπες και οι Κενυατες τι ειναι? Μπλε?

Μου αρέσουν αυτές οι πολιτισμένες κόντρες γύρω από την μπάλλα. Οι Αιθίοπες είναι αραβικής καταγωγής φίλε ιππότη του Κάμελοτ. Όπως και οι από παράδοση πολύ καλοί μαραθωνοδρόμοι Αλγερινοί. Οι επιμιξίες μεταξύ Αράβων και Αφρικανών μετράνε βέβαια και αυτές. Όσο για τους Κενυάτες αυτοί έχουν φτιάξει μια καταδική τους σχολή δρομέων και από ότι ξέρω δεν υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο σε όλη την αφρικανική ήπειρο. Ωστόσο δεν μπορώ να βρω κάποιον Κενυάτη να κερδίζει τον μαραθώνιο σε μεγάλες συναντήσεις. Μέχρι τα 20 χλμ τα πάνε καλά μετά αρχίζουν να κουράζονται πολύ οι γραμμωτοί μυώνες και το αίμα αρχίζει να γίνεται μπλε λόγω έλλειψης οξυγόνου. Όχι μπλε ακριβώς κάτι σε μαβί γίνεται. Γιατί κόλλησες στο χρώμα του δέρματος; Εγώ μίλησα για ανθρώπινες διαφορές από φυλή σε φυλή και δεν εννοούσα κάτι άλλο.

Κατ' αρχας, με δοση χαβαλε το ειπα, οχι για να σε ειρωνευτω...δν εχουμε κατι να χωρισουμε.


Απλαμ, διαφωνω καθετα σε αυτο που λες...θεμα ανθρωπου ειναι, οχι φυλης...οι νεγροι ειναι γενικα πιο μυωδεις φυλη, γιατι επρεπε να επιβιωσουν σε πολυ δυσκολες συνθηκες ακομα και στο πολυ προσφατο παρελθον τους...αλλα το να λεμε οτι ειναι καλοι στην αναεροβια λειτουργια και υστερουν στην αεροβια, νομιζω ειναι πολυ γενικο, τοσο που σφαλει...

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #122 στις: 13/09/10, 23:30 »
Κάτσε τώρα φίλε Κάμελοτ επειδή έκλεψες την μπάλλα και την έχασα :) . Τι εννοείς αερόβιοι και αναερόβιοι μυώνες; Δεν υπάρχουν αναερόβιοι μυώνες. Χωρίς οξυγόνο δεν δουλεύει κανένας μυς. Αν δεν πάρεις ανάσες μπλαβιάζεις. Εγώ μίλησα για την διαφορά μεταξύ λείων και γραμμωτών μυώνων. Οφείλω επίσης να πω ότι η μαύρη φυλή δεν είναι πιο μυώδης από την λευκή ή από άλλη φυλή. Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι στην άρση βαρών μονάχα λευκοί πρωταθλητές υπάρχουν. Επειδή εκεί μετράει πολύ το είδος των αναπτυγμένων μυώνων. Τυχαίο; Δεν νομίζω. {πλάκα κάνω με τη γνωστή διαφήμιση :) }
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #123 στις: 13/09/10, 23:38 »
Κάτσε τώρα φίλε Κάμελοτ επειδή έκλεψες την μπάλλα και την έχασα :) . Τι εννοείς αερόβιοι και αναερόβιοι μυώνες; Δεν υπάρχουν αναερόβιοι μυώνες. Χωρίς οξυγόνο δεν δουλεύει κανένας μυς. Αν δεν πάρεις ανάσες μπλαβιάζεις. Εγώ μίλησα για την διαφορά μεταξύ λείων και γραμμωτών μυώνων. Οφείλω επίσης να πω ότι η μαύρη φυλή δεν είναι πιο μυώδης από την λευκή ή από άλλη φυλή. Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι στην άρση βαρών μονάχα λευκοί πρωταθλητές υπάρχουν. Επειδή εκεί μετράει πολύ το είδος των αναπτυγμένων μυώνων. Τυχαίο; Δεν νομίζω. {πλάκα κάνω με τη γνωστή διαφήμιση :) }

Δν ειπα αεροβιοι κ αναεοροβιοι μυωνες...ειπα για τη λειτουργια του αθλητη...σωστο ή λαθος, οι σπριντερ θεωρουνται "αναεροβιοι", επειδη εχουν εκρηκτικοτητα αλλα ελαχιστη αντοχη και οι δρομεις το αναποδο...

Για τη μαυρη φυλη, τι να σου πω, εγω νομιζω οτι ρεπει πιο πολυ στην μυικοτητα γεννετικα...απο εκει και περα, ειναι θεμα τι τροπο ζωης ακολουθει το καθε ατομο...

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #124 στις: 13/09/10, 23:52 »
Αγαπητέ Κάμελοτ ας αφήσουμε εδώ το θέμα με τους μυώνες και τις φυλές επειδή μας βλέπω να μας πέρνουν με τις πέτρες οι άλλοι φίλαθλοι που γράφουν εδώ και νοιάζονται για το μπάσκετ. Πολύ φιλικά... Αστέρης.
Long the way but short the trip

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 ... 12 13 » Αθλητισμός

309 Απαντήσεις
77742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 23:15
από Marios Demigod
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
13 Απαντήσεις
8132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 11:44
από sakman
153 Απαντήσεις
45195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
6 Απαντήσεις
4532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 17:18
από Kiratzoharris
66 Απαντήσεις
33330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:27
από alek
84 Απαντήσεις
21887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
9 Απαντήσεις
3777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 15:39
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 18:49
από Anaximandros
44 Απαντήσεις
11508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 15:53
από blackmorefan