Αποστολέας Θέμα: πανακριβη fender απο πευκο  (Αναγνώστηκε 17585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #25 στις: 19/02/11, 21:22 »
Μιας και που μιλάς για μούρη......ξέρεις απο τι υλικό ειναι η κιθάρα που παρέθεσες? ξέρεις πόσο κοστίζει το συγκεκριμένο υλικό? ξερεις οτιδήποτε για τις ιδιότητες του συγκεκριμένου υλικού?

Η συγκεκριμενη ειναι απο ανθρακονηματα....πολυ ακριβή  βεβαια αλλα ειναι απλα ενα παραδειγμα(δες πχ και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=d6KPrew_XRk )....θα μπορουσα να σου παραθεσω πχ ακρυλική ή κατι παρεμφερες οπως οι innovo stealth απο την switch(νομιζω εχει σταματησει αυτη).Αν ειδες το βιντεο θα ακουσες για τις ιδιοτητες των ανθρακονημάτων...παναλαφρο υλικό-μεγαλυτερο ευρος συχνοτήτων σε σχεση με οποιοδηποτε ξύλο αρα μεγαλυτερο ευρος στους ηχους κτλ κτλ....απο καθε αποψη ανωτερο(plus το οτι δεν χρειαζεται truss rod δε επιρεαζεται απο αλλαγες θερμοκρασιας κτλ κτλ).Παρολα αυτα ακομα για ξυλα μιλαμε   brazilian rosewood και τα ρεστα...το ξύλο ειναι μια δικαιολογια για να τιναζουν τις τιμες στα υψη...ακριβως επειδη υπαρχουν πολλων ειδων ξυλα....ειναι καλο πατημα...το οτι αυτα βεβαια τα ξυλα θα καταληξουν σε ηλεκτρική και ουχι σε ακουστική παραβλεπουν να το σχολιασουν....anyway.. οτι γουσταρει κανεις....τουλαχιστον ομως να το γουσταρει για τους σωστους λογους και οχι για μυθολογιες.


Νομίζω σε κάλυψα στην παραπάνω απάντηση...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #26 στις: 19/02/11, 21:25 »
καλα το πες...Κερδος Λιβανου και οχι Κεδρος Λιβανου... :P
Γλωσσα λανθανουσα....την αληθεια λεγει..... ;)

master ναι δεν προλαβα να δω το μηνυμα σου οταν εστελνα το δικο μου 8) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #27 στις: 19/02/11, 21:27 »
http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=20.06.2006,id=82213108

εδώ και ένα σχετικό (και υπερβολικό) άρθρο..... :P

(το μαμήσαμε στα off topic ή μου φαίνεται? :P )

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #28 στις: 19/02/11, 21:37 »
http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=20.06.2006,id=82213108

εδώ και ένα σχετικό (και υπερβολικό) άρθρο..... :P

(το μαμήσαμε στα off topic ή μου φαίνεται? :P )


Δεν υπαρχει off topic στο κιθάρα :P τα περισσοτερα θεματα αλλου ξεκινανε και αλλου πανε.Ναι το εχω ακουσει αυτο.....παντως για μενα ο καλος μαστορας(κατασκευαστης) παιζει ρολο οχι τοσο το υλικο....τουλαχιστον για solid body ηλεκτρικες.Γιαυτο και δεν αναφερθηκα για carbonfibre σε ακουστικές πχ(παρολο που υπαρχουν εξαιρετικα οργανα και σε αυτη την κατηγορια) γιατι τουλαχιστον εκει το ξυλο  οι διασταστεις του σκαφους κτλ κτλ παιζουν ρολο.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #29 στις: 19/02/11, 21:40 »
http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=20.06.2006,id=82213108

εδώ και ένα σχετικό (και υπερβολικό) άρθρο..... :P

(το μαμήσαμε στα off topic ή μου φαίνεται? :P )


.Γιαυτο και δεν αναφερθηκα για carbonfibre σε ακουστικές πχ(παρολο που υπαρχουν εξαιρετικα οργανα και σε αυτη την κατηγορια) γιατι τουλαχιστον εκει το ξυλο  οι διασταστεις του σκαφους κτλ κτλ παιζουν ρολο.


ακόμα και εκεί τα ανθρακονήματα κερδίζουν εντυπώσεις....


αλλά είναι άδικο να συγκρίνουμε οποιοδήποτε υλικό με τα ανθρακονήματα...είναι ένα θαύμα της φύσης και πρέπει να ευχαριστούμε τον καλό κύριο Bacon που το πήρε χαμπάρι... :P

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #30 στις: 19/02/11, 21:44 »
οχι οτι στα ακκουστικα παιζει....

 
πλακα κανω... ;D ::) :P

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #31 στις: 19/02/11, 21:54 »
Master έχει να κάνει με τη δομή η αγωγή του ήχου. Αν και η λέξη "αγωγή" είναι λίγο λάθος αλλά ποιος νοιάζεται :P
Τώρα για ποιο λόγο να νομίσει κανείς ότι το ανθρακόνημα είναι μέταλλο, ειλικρινά ΔΕΝ το καταλαβαίνω και έχω συναντήσει κι εγώ πολλούς περίεργους.
Η λέξη δε λέει μεταλόνημα, ούτε ανθρακομέταλο.

Γενικώς ανθρακονήματα, κεραμικά και θερμοπλαστικά έρχονται να καλύψουν πολλά κενά σε πολλούς τομείς. Εγώ απορώ που έχουμε ακόμη ατσάλινες χορδές...
Χαρακτηριστικό παράδειγμα εταιρίας κατασκευής ακουστικών οργάνων που κάνει χρήση Kevlar (ένας τύπος ανθρακονήματος) είναι η Ovation.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #32 στις: 19/02/11, 22:07 »
Σε λιγο, αν εκμεταλλευτουμε σωστα τα ανθρακονηματα, θα μπορουμε να εχουμε και αλεξισφαιρες κιθαρες...οσες κουφαλες θελουν να με φανε, καλυτερα να σημαδεψουν κεφαλι! :P ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #33 στις: 19/02/11, 22:14 »
Χαρακτηριστικό παράδειγμα εταιρίας κατασκευής ακουστικών οργάνων που κάνει χρήση Kevlar (ένας τύπος ανθρακονήματος) είναι η Ovation.

Ναι όντως...αλλα νομίζω πως η χρήση είναι μόνο στο σκάφος....

έχει τύχει πάνω στο ψάξιμο να βρω κιθάρα ακουστική που ήταν εξολοκλήρου απο ανθρακονήματα και μάλιστα ο τύπος που την είχε έλεγε πως το μπράτσο ειναι κούφιο!!!! τρελά πραγματα.....

τεσπά φεύγω πάω για ποτό γιατί αν ανοίξουμε συζήτηση για ίνες άνθρακα δεν θα τελειώσουμε ούτε μεθαύριο....μακάρι να μου δωθεί η ευκαιρία να μελετήσω παραπάνω και πιο ουσιαστικά το συγκεκριμένο υλικό....και μακάρι να γίνουν άμεσα εφαρμόσιμοι οι τρόποι που θα μειώσουν το κόστος του...(ήδη η ανακύκλωση ανθρακονήματος σιγά σιγά ξεκινάει στην Αγγλία...)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #34 στις: 20/02/11, 01:46 »
Τελικά η γριά η κότα έχει το ζουμί, αλλά δεν μας χαλάει, αν τις έχει κάνει μερικές πλαστικές ο φουστάνος με ανθρακονήματα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #35 στις: 20/02/11, 03:20 »
το πεύκο είναι καλό για τζακι
και η φεντερ είναι καλή για τζακι  :P
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #36 στις: 20/02/11, 08:52 »
Το πεύκο δεν είναι καθόλου σπάνιο για τέτοιου είδους κιθάρες πάντως.
Αρκετοί το προτιμούν, κυρίως σε partcasters το συναντάς συχνά. (Αναφέρονται και ως...pinecasters)


Όσο για το ποιές κιθάρες είναι καλές και ποιές όχι........Τα πάντα ξεκινούν και τελειώνουν στο πως θέλει να ακουστεί ο καθένας.



Πρόσφατα μου προσφέρθηκε μια prs cu 22 wide fat non tremolo model σε καλή κατάσταση και σε πάρα πολύ προσιτή τιμή.
Την κράτησα 10 ημέρες στον χώρο μου (ο πωλητής είναι φίλος) κι έτσι είχα όλη την άνεση χρόνου να την τεστάρω διεξοδικά πριν αποφασίσω την αγορά.


Σαν πρώτη εντύπωση η κιθάρα με κέρδισε με την ποιότητα κατασκευής της και το playability που είχε.
Στιβαρό και πανέμορφο όργανο που ξέρεις οτι δεν θα σε προδώσει ποτέ!


Όσο περνούσαν όμως οι ώρες και οι μέρες διαπίστωνα οτι με τίποτα δεν μπορούσα να την φέρω να ακουστεί όπως ήθελα, δεν μπορούσα να βγάλω με δαύτη τον ήχο που είχα μέσα στο κεφάλι μου.
Τα μεσαία της ήταν κεντραρισμένα αλλού απο κει που τα περίμενα απο μια humbucker equipped κιθάρα, και αυτό το..."θα στα παίξω όλα even, μη με κοπανάς δεν θα με κάνεις ν'ακουστώ αλλιώς" μου το υπενθύμιζε σε κάθε φράση που έπαιζα.


Η κιθάρα δεν φόραγε prs μαγνήτες αλλά seymour duncan και μάλιστα μοντέλο το οποίο έχω βάλει και σε άλλη κιθάρα μου και ξέρω πολύ καλά οτι "μου κάνει".


Τελικά μετά απο 10 μέρες την γύρισα πίσω χωρίς να την αποκτήσω αν και η τιμή στην οποία μου δινόταν άγγιζε τα όρια της ξεφτίλας για κιθάρα τέτοιας ποιότητας.
Δεν μπορώ να πω όμως οτι το μετάνιωσα.
Όσο κι αν ευχαριστιόμουν να την παίζω αυτό το slightly different απο αυτό που προσδοκούσα με ξενέρωνε και θα με ξενέρωνε περισσότερο αν γινόταν δικιά μου.


Δεν θα βγω βέβαια να κατηγορήσω τις prs custom επειδή αυτό που αποζητώ δεν μπορεί να το παράξει όπως ακριβώς το θέλω.



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #37 στις: 20/02/11, 09:20 »
Πάντως αν θυμάμαι καλά και οι πρώτες TELECASTER από πεύκο ήταν φτιαγμένες.....
Ο ήχος είναι κάτι σχετικό, στην περιπτωσή μας ότι μας κάτσι στο χέρι και στο αυτί μετράει.
ΚΑΜΜΙΑ prs δεν έχει ήχο Fender-Gibson, είναι μια ερμαφρόδιτη περίπτωση που προσπαθεί να κινηθεί ανάμεσα σε ορισμένους αρέσει αυτό σε ορισμένους ΟΧΙ.

Το πεύκο δεν είναι καθόλου σπάνιο για τέτοιου είδους κιθάρες πάντως.
Αρκετοί το προτιμούν, κυρίως σε partcasters το συναντάς συχνά. (Αναφέρονται και ως...pinecasters)
Όσο για το ποιές κιθάρες είναι καλές και ποιές όχι........Τα πάντα ξεκινούν και τελειώνουν στο πως θέλει να ακουστεί ο καθένας.
Όσο περνούσαν όμως οι ώρες και οι μέρες διαπίστωνα οτι με τίποτα δεν μπορούσα να την φέρω να ακουστεί όπως ήθελα, δεν μπορούσα να βγάλω με δαύτη τον ήχο που είχα μέσα στο κεφάλι μου.
Τα μεσαία της ήταν κεντραρισμένα αλλού απο κει που τα περίμενα απο μια humbucker equipped κιθάρα, και αυτό το..."θα στα παίξω όλα even, μη με κοπανάς δεν θα με κάνεις ν'ακουστώ αλλιώς" μου το υπενθύμιζε σε κάθε φράση που έπαιζα.

Απο την άλλη η Les Paul μου μου λέει τα αντίθετα,,,,, βάραμε όσο πιό δυνατά μπορείς κι εγώ θα σε φτιάχνω ακόμα πιό άγρια..... (τι να πείς μαζόχα κιθάρα)....

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #38 στις: 20/02/11, 10:00 »
αν και ειναι θεμα γουστου οπως πολυ σωστα λεμε κοιταξτε τι μπορει να κανει ενα πατωμα 250 ετων....

με λιγο καλα μηχανηματα ακουγεται (υποκειμενικα) γαματα!!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #39 στις: 20/02/11, 15:38 »
Επειδη ειπαμε κι αν αξιζουν μερικες τα λεφτα τους...εγω καραφλιασα με αυτη την περιπτωση: http://www.thomann.de/gr/fender_70_strat_endless_pinstripe.htm

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #40 στις: 20/02/11, 15:57 »
Όπως είχε πει κάποιος σε ένα Αμερικάνικο forum:

All guitars cost $300. What you pay depends on the headstock...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #41 στις: 20/02/11, 15:58 »
Πάντως αν θυμάμαι καλά και οι πρώτες TELECASTER από πεύκο ήταν φτιαγμένες.....
Ο ήχος είναι κάτι σχετικό, στην περιπτωσή μας ότι μας κάτσι στο χέρι και στο αυτί μετράει.
ΚΑΜΜΙΑ prs δεν έχει ήχο Fender-Gibson, είναι μια ερμαφρόδιτη περίπτωση που προσπαθεί να κινηθεί ανάμεσα σε ορισμένους αρέσει αυτό σε ορισμένους ΟΧΙ.

Το πεύκο δεν είναι καθόλου σπάνιο για τέτοιου είδους κιθάρες πάντως.
Αρκετοί το προτιμούν, κυρίως σε partcasters το συναντάς συχνά. (Αναφέρονται και ως...pinecasters)
Όσο για το ποιές κιθάρες είναι καλές και ποιές όχι........Τα πάντα ξεκινούν και τελειώνουν στο πως θέλει να ακουστεί ο καθένας.
Όσο περνούσαν όμως οι ώρες και οι μέρες διαπίστωνα οτι με τίποτα δεν μπορούσα να την φέρω να ακουστεί όπως ήθελα, δεν μπορούσα να βγάλω με δαύτη τον ήχο που είχα μέσα στο κεφάλι μου.
Τα μεσαία της ήταν κεντραρισμένα αλλού απο κει που τα περίμενα απο μια humbucker equipped κιθάρα, και αυτό το..."θα στα παίξω όλα even, μη με κοπανάς δεν θα με κάνεις ν'ακουστώ αλλιώς" μου το υπενθύμιζε σε κάθε φράση που έπαιζα.

Απο την άλλη η Les Paul μου μου λέει τα αντίθετα,,,,, βάραμε όσο πιό δυνατά μπορείς κι εγώ θα σε φτιάχνω ακόμα πιό άγρια..... (τι να πείς μαζόχα κιθάρα)....


 

 

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #42 στις: 20/02/11, 16:19 »
Επειδη ειπαμε κι αν αξιζουν μερικες τα λεφτα τους...εγω καραφλιασα με αυτη την περιπτωση: http://www.thomann.de/gr/fender_70_strat_endless_pinstripe.htm

Και μετα λεμε οτι  εργαλεια οπως το Axe-fx που προσφερουν τοσα πολλα για τα λεφτα τους....ειναι ακριβα.........και παμε και τα σκαμε στο βωμο του headstock....ακομα και ο.....κιουταχής να σολαρε με αυτη...και να θεωρειται μουσιακή...παλι δεν θα κοστιζε τοσο... ;D
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #44 στις: 20/02/11, 17:53 »
http://www.youtube.com/watch?v=wvQ7WCgS-TA



http://www.box.net/shared/qv58ei6hqy


Ποιά είναι ποιά? Εμένα περισσότερο ο δεύτερος ήχος μου άρεσε, αν και οι διαφορές είναι μικρες...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #45 στις: 20/02/11, 18:06 »

Η prs είναι η πρώτη, η δεύτερη είναι μια παλιά guild που έχω η οποία κλίνει περισσότερο προς sg (σώμα απο μαόνι and that's it) και η οποία εντελώς τυχαία φορούσε ακριβώς τους ίδιους μαγνήτες με την prs όταν έκανα την ηχογράφηση.


Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο εδώ, στον καθένα μπορεί ν'αρέσει η μία ή η άλλη, το θέμα είναι τι θα άρεσε σε μένα τελικά, γιατί έπρεπε να αποφασίσω αν θα έκανα την αγορά ή όχι...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #46 στις: 20/02/11, 18:56 »
H κιθάρα στη δεύτερη ηχογράφηση φαίνεται να έχει περισσότερες αρμονικές και να "ουρλιάζει" πιο πολύ, όπως θα περίμενε κανείς από μια κιθάρα τύπου SG. Πάντως συμφωνώ ότι οι διαφορές είναι μικρές. Φυσικά θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι αυτό που ακούμε εμείς στην ηχογράφηση δεν είναι το ίδιο με αυτό που άκουσες εσύ όταν έπαιζες. Μήπως όμως τελικά μιλάμε για διαφορές που έχουν σχέση περισσότερο με την αίσθηση της κιθάρας και λιγότερο με τον ήχο αυτόν καθ' αυτόν;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #47 στις: 20/02/11, 19:51 »
H κιθάρα στη δεύτερη ηχογράφηση φαίνεται να έχει περισσότερες αρμονικές και να "ουρλιάζει" πιο πολύ, όπως θα περίμενε κανείς από μια κιθάρα τύπου SG. Πάντως συμφωνώ ότι οι διαφορές είναι μικρές. Φυσικά θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι αυτό που ακούμε εμείς στην ηχογράφηση δεν είναι το ίδιο με αυτό που άκουσες εσύ όταν έπαιζες. Μήπως όμως τελικά μιλάμε για διαφορές που έχουν σχέση περισσότερο με την αίσθηση της κιθάρας και λιγότερο με τον ήχο αυτόν καθ' αυτόν;


Όχι γιατί αν ήταν θέμα αίσθησης και μόνο θα την είχα πάρει χωρίς δεύτερη σκέψη... ;D


Η όποια "διαφορά" για μένα ήταν σημαντική και ήταν κάτι που το καταλάβαινα χωρίς να χρειαστεί να βισματώσω και την άλλη για να αρχίσω τις συγκρίσεις.
Θα έλεγα οτι και πριν καν την βάλω στο ρεύμα ψιλοκαταλάβαινα οτι είναι ας το πούμε λίγο αλλού απο εκεί που την ήθελα...


Anyway, ελπίζω αυτός που τελικά την πήρε να την χαίρεται, είναι πολύ καλή κιθάρα.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #48 στις: 20/02/11, 19:52 »
H κιθάρα στη δεύτερη ηχογράφηση φαίνεται να έχει περισσότερες αρμονικές και να "ουρλιάζει" πιο πολύ, όπως θα περίμενε κανείς από μια κιθάρα τύπου SG. Πάντως συμφωνώ ότι οι διαφορές είναι μικρές. Φυσικά θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι αυτό που ακούμε εμείς στην ηχογράφηση δεν είναι το ίδιο με αυτό που άκουσες εσύ όταν έπαιζες. Μήπως όμως τελικά μιλάμε για διαφορές που έχουν σχέση περισσότερο με την αίσθηση της κιθάρας και λιγότερο με τον ήχο αυτόν καθ' αυτόν;

Aι γιασου...
παιδια καντε μου μια χαρη....ακουστε καποια δειγματα απο εδω να μου πειτε αν καταλαβαινετε διαφορες,γιατι εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ψαχνουμε ψυλους στα αχυρα....για μενα εδω οι διαφορες τα ξυλα ειναι ασημαντες...τι λετε εσεις???
http://www.petelacis.com/2010/07/08/alder-vs-swamp-ash-maple-vs-rosewood-and-a-neck-swap-the-definitive-comparison-with-audio-clips/

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πανακριβη fender απο πευκο
« Απάντηση #49 στις: 20/02/11, 20:39 »
Ακούω αρκετές διαφορές στα κλιπς όταν αλλάζει το body wood.
'Οταν αλλάζει το neck wood είναι σαφώς μικρότερες.



Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 20:13
από apressas
8 Απαντήσεις
6335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
6 Απαντήσεις
3758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 00:28
από Nikoubis
5 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 18:25
από Panos the Greek
13 Απαντήσεις
5426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 14:49
από kostas80
29 Απαντήσεις
9183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 00:00
από Dr Bluz (G.K.)
6 Απαντήσεις
3732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 19:00
από TheVrachnoprofiter
21 Απαντήσεις
6257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 00:05
από kopaniamento
15 Απαντήσεις
5347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/10, 15:21
από Μητσάκος