Αποστολέας Θέμα: Ηλ.Κιθάρα->Ενισχυτής->LineIn(PC).. Γιατί έχει delay;  (Αναγνώστηκε 26660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..

 
 
 
 
Ακομά και μετά την παύση πυρός ακόμα περιμένω να μάθω Jim.ni με τι ηχεία ΔΕΝ ακούς τις διαφορές των όποιων καρτών (στην προκειμένη περίπτωση την μπλαστερ και την emu).  Το ότι το ADC της soundblaster δεν σου ακούγεται σαν κασετόφωνο με κάνει να συμπεράνω πολλά ή για το αυτί ή για το monitoring σύστημα σου.
Δεν θέλω να το δεις σαν επίθεση.Είναι μόνο η τρίτη φορά που ζητώ να μάθω
 
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Οπως λεει και ο φιλος Korgy, καλα ολα αυτα τα θεωρητικα (και χρησιμα για οποιον ενδιαφερεται πως δουλευει και δημιουργειται ο ψηφιακος ηχος), αλλα στην τελικη, δεν εχει σημασια ακομα κι αν εχεις την καλυτερη καρτα του κοσμου, αν δεν εχεις και τα αντιστοιχα μεσα ακροασης/monitoring.
Γιατι αν δεν εχεις τετοια μεσα, τοτε ακομα κι αν εχεις μια πολυ καρτα ηχου, δεν θα μπορεις να κανεις σωστη δουλεια, μιας και δεν θα ακους αυτα που πρεπει, οπως πρεπει απο τα ηχεια σου. Και ειναι 1000 φορες καλυτερο στην τελικη, να κανεις μιξεις και ηχογραφησεις με μια καρτα των 100€ και να ελεγξεις την μιξη σου μεσα απο ακριβα και σωστα monitor ηχεια, παρα να εχεις μια καρτα των 2500€ και να κανεις ελεγχο/μιξη κτλ μεσα απο φθηνα/μετρια monitors. Αν βεβαια οσα ηχογραφεις ειναι αποκλειστικα για δικη σου χρηση, no problem... Εκει που εκανες την μιξη, εκει θα ακους, οποτε ολα θα σου φαινονται οκ. Οταν ομως προκειται αν δωσεις την δουλεια σου και αλλου, που δεν ξερεις αν η μουσικη σου θα ακουστει αποι τρανζιστορακι, ή απο hi end συστημα αρκετων χιλιαδων €, τοτε σαφως και εχεις προβλημα αν δεν εχεις κανει μιξη κτλ με ενα σωστο συστημα monitor, ασχετα με το τι καρτα ηχου εχεις.
Και στο προκειμενο της συζητησης, αν ο φιλος πχ που αναρωτιεται τι πρεπει να παρει, creative ή καποια πιο "εξιδικευμενη" καρτα ηχου, στην τελικη λιγη ή καθολου σημασια θα εχει αυτο, αν κανει monitor μεσα απο τα ηχεια του υπολογιστη, ή απο κανα στερεοφωνικο σπιτιου.
Τελος, αν και συμφωνω απολυτα με οσα λεει ο freemind, πιστευω πως μια creative ειναι μια πολυ καλη λυση για εναν ιδιωτη που θελει να καλυψει με μια καρτα και κενα playback και κενα recording και (κυριως) κενα sampler (+χρηση soundfonts).
Απο την αλλη μερια, αν δεν εχει σκοπο καποιος να χρησιμοποιησει sampler ή soundfonts, τοτε σιγουρα ειναι καλυτερα η αγορα μιας καρτας που να απευθυνεται σχεδον αποκλειστικα σε επαγγελματικη χρηση και οχι καποια καρτα τυπου πασπαρτου.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
...Πες πως εχουμε μια συχνοτητα 50KHz που δεν κοπηκε ( θα μπορουσε να ειναι ενα hum noise απο τη πριζα μας :P ).
Hum noise στα 50kHz ;;
Τα 50kHz δεν έχουν να κάνουν με τα 50 Hz της ΔΕΗ.
Ναι, εχεις απολυτο δικιο, ειναι δικο μου λαθος! Δεδομενης της ωρας ( 3 το πρωι ) και του ατελειωτου flaming ευτυχως που δεν ειπα και 60ΚΗz ακολουθωντας...το αμερικανικο μοντελο κατα κατι χιλιαδες Ηz παραπανω  ;) :P

... δικαιολογίες ...  ;D ;D
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Οπως λεει και ο φιλος Korgy, καλα ολα αυτα τα θεωρητικα (και χρησιμα για οποιον ενδιαφερεται πως δουλευει και δημιουργειται ο ψηφιακος ηχος), αλλα στην τελικη, δεν εχει σημασια ακομα κι αν εχεις την καλυτερη καρτα του κοσμου, αν δεν εχεις και τα αντιστοιχα μεσα ακροασης/monitoring.
Γιατι αν δεν εχεις τετοια μεσα, τοτε ακομα κι αν εχεις μια πολυ καρτα ηχου, δεν θα μπορεις να κανεις σωστη δουλεια, μιας και δεν θα ακους αυτα που πρεπει, οπως πρεπει απο τα ηχεια σου. Και ειναι 1000 φορες καλυτερο στην τελικη, να κανεις μιξεις και ηχογραφησεις με μια καρτα των 100€ και να ελεγξεις την μιξη σου μεσα απο ακριβα και σωστα monitor ηχεια, παρα να εχεις μια καρτα των 2500€ και να κανεις ελεγχο/μιξη κτλ μεσα απο φθηνα/μετρια monitors. Αν βεβαια οσα ηχογραφεις ειναι αποκλειστικα για δικη σου χρηση, no problem... Εκει που εκανες την μιξη, εκει θα ακους, οποτε ολα θα σου φαινονται οκ. Οταν ομως προκειται αν δωσεις την δουλεια σου και αλλου, που δεν ξερεις αν η μουσικη σου θα ακουστει αποι τρανζιστορακι, ή απο hi end συστημα αρκετων χιλιαδων €, τοτε σαφως και εχεις προβλημα αν δεν εχεις κανει μιξη κτλ με ενα σωστο συστημα monitor, ασχετα με το τι καρτα ηχου εχεις.
Και στο προκειμενο της συζητησης, αν ο φιλος πχ που αναρωτιεται τι πρεπει να παρει, creative ή καποια πιο "εξιδικευμενη" καρτα ηχου, στην τελικη λιγη ή καθολου σημασια θα εχει αυτο, αν κανει monitor μεσα απο τα ηχεια του υπολογιστη, ή απο κανα στερεοφωνικο σπιτιου.
Τελος, αν και συμφωνω απολυτα με οσα λεει ο freemind, πιστευω πως μια creative ειναι μια πολυ καλη λυση για εναν ιδιωτη που θελει να καλυψει με μια καρτα και κενα playback και κενα recording και (κυριως) κενα sampler (+χρηση soundfonts).
Απο την αλλη μερια, αν δεν εχει σκοπο καποιος να χρησιμοποιησει sampler ή soundfonts, τοτε σιγουρα ειναι καλυτερα η αγορα μιας καρτας που να απευθυνεται σχεδον αποκλειστικα σε επαγγελματικη χρηση και οχι καποια καρτα τυπου πασπαρτου.


Johnie πολύ σωστά όλα αυτά με μια διαφωνία:


η δυνατότητα των creative να λειτουργούν και ως samplers/sample players  μέσω soundfonts έχει πολύ μικρή σημασία εδώ και πολλά χρόνια δεδομένης της αφθονίας επεξεργαστικής ισχύος των σύγχρονων υπολογιστών, της διαθεσιμότητας VSTi samplers (πολλά από αυτά είναι freeware) που είναι συμβατοί και με soundfonts και στην τελική της γενικά χαμηλής ποιότητας, με τα σημερινά δεδομένα, των soundfonts.
Και σήμερα ακόμα μπορεί να χρησιμοποιήσω κανένα soundfont αν δεν έχω κάτι καλύτερο αλλά το κάνω μέσω VSTi. Τελευταία φορά που το έκανα με κάρτα (AWE32 πρέπει να ήταν) ήταν τη δεκαετία του 90 και ήταν εφιάλτης σε σχέση με το πώς δουλεύω σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Παιδια εσεις τι θα προτεινατε, εξωτερικο audio interface (USB ή Firewire) ή εσωτερικό (PCI, PCIe)?(Αν υπαρχει διαθεσιμο PC φυσικα)

Απ'οτι βλεπω στη σελιδα του Θωμα, εχει ενα ωραιο γραφημα που δειχνει τα bus speeds των διαφορων bus types των audio interfaces:

http://www.thomann.de/gr/onlineexpert_105_3.html

Οποτε να υποθεσω οτι οι PCI καρτες ειναι προτιμοτερες για home use? (ρωταω για οσο αφαρα το latency - "delay")
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ειναι λιγο δυσκολο να σου απαντησουμε εαν δεν μας δωσεις καποιο ευρος τιμων που θα κινηθει η αγορα σου. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Σωστα, μιλαω για εως 130 ευρω (ειμαι αναμεσα στην  EMU0204 και σε μια -πιο καλη?!?- PCI/PCIe)
Εχω laptop και σταθερο PC με παρομοια χαρακτηριστικα (εκτος της καρτας γραφικων στο σταθερο, που δεν πιστευω να παιζει μεγαλο ρολο)

Το θελω για εγγραφη ηλ. κιθαρας, ακουστικης κιθαρας & synth (οχι ταυτοχρονα).

EDIT: Σορυ που μπηκα ετσι "σφηνα" στη συζητηση, αν θεωρειται απαραιτητο μπορειτε να ξεχωρισετε το ερωτημα μου απο το παρον θεμα - απλα θεωρησα οτι πιθανον να ενδιαφερει και τον φιλο που ανοιξε το θεμα, αν και απ'οτι καταλαβα κινειται σε αλλο budget.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 14:59 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σωστα, μιλαω για εως 130 ευρω (ειμαι αναμεσα στην  EMU0204 και σε μια -πιο καλη?!?- PCI/PCIe)

Το θελω για εγγραφη ηλ. κιθαρας, ακουστικης κιθαρας & synth (οχι ταυτοχρονα).



Αν τα πλήκτρα που θέλεις να γράφεις είναι VSTi's τότε η emu204 δεν σου κάνει γιατί δεν έχει midi i/o...


Κοίτα και αυτή... http://www.thomann.de/gr/tascam_us122mk2.htm
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Σωστα, μιλαω για εως 130 ευρω (ειμαι αναμεσα στην  EMU0204 και σε μια -πιο καλη?!?- PCI/PCIe)

Το θελω για εγγραφη ηλ. κιθαρας, ακουστικης κιθαρας & synth (οχι ταυτοχρονα).



Αν τα πλήκτρα που θέλεις να γράφεις είναι VSTi's τότε η emu204 δεν σου κάνει γιατί δεν έχει midi i/o...


Κοίτα και αυτή... http://www.thomann.de/gr/tascam_us122mk2.htm


Οχι, ειναι ενα real life (old school  ;D ) synth, ενα Yamaha SY55 - Α, ξεχασα και ενα Alesys SR-16 drum machine... ;) -
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Ξεθάβω την καταπληκτική αυτή συζήτηση (θα την διαβάσω άλλη στιγμή ολόκληρη) γιατί μου έκανε εντύπωση η σύνδεση της κιθάρας και στον ενισχυτή και (μετά) στο PC.

Θεωρούσα (και είμαι έτοιμος να το δοκιμάσω) πως συνδέοντας την κιθάρα σε κάρτα ήχου (όπως πχ η δική μου δεκαετίας soundBlaster Audigy σε εντίστοιχης ηλικίας pc) θα είχα κάποιον υποτυπώδη ήχο από το συστηματάκι των 5.1 ηχείων του υπολογιστή.

Να το ξεχάσω; πρέπει να παρεμβάλλεται και ο ενισχυτής της ηλ. κιθάρας;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διάβασε τη συζήτηση :P

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Αντί να ψάχνω μέσα στην (πολύ ενδιαφέρουσα πράγματι) αντιπαράθεση να βρώ απάντηση, προτίμησα να συνδέσω την κιθάρα μου στην κάρτα ήχου μου!  :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
;)

Δεν φαντάζεσαι τι εμπειρία θ'αποκτήσεις μέσω του trial and error (αρκεί να μη δοκιμάσεις τίποτα ακραίο και κάψεις τίποτα...(αν και αυτό εμπειρία είναι!)).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 22:03
από Γιάννης [nOiz]
2 Απαντήσεις
1969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/05, 09:52
από atzolina
13 Απαντήσεις
6172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/06, 13:44
από guitarlover
24 Απαντήσεις
9447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 21:20
από morpheas
147 Απαντήσεις
42689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/11, 20:26
από zeromancer
23 Απαντήσεις
5826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 13:35
από Αnthia
18 Απαντήσεις
6191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 09:02
από JP.M
15 Απαντήσεις
4989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/11, 18:11
από ibanezbass
1 Απαντήσεις
2190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 10:24
από Rockdude
22 Απαντήσεις
6899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy