Αποστολέας Θέμα: Champlifier: Το πρώτο Amp Kit της BYOC  (Αναγνώστηκε 3584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Champlifier: Το πρώτο Amp Kit της BYOC
« στις: 02/12/11, 10:59 »
Μόλις αναρτήθηκε το πρώτο Amp Kit της γνωστής εταιρείας κιτ BYOC και ονομάζεται Champlifier.

http://www.buildyourownclone.com/ampkitindex.html

Από μία ματιά στις οδηγίες, φαίνεται ότι έχει γίνει απίστευτη δουλειά στο θέμα!.. Είναι οι καλύτερες και πληρέστερες οδηγίες που έχω προσωπικά δεί ever.. Νομίζω ότι εάν κάποιος ψάχνει για ένα πρώτο Amp Kit, δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη καθοδήγηση.

Λίγα στοιχεία για τον Champlifier:
Είναι FullTube και βασίζεται στον Fender Champ.
Έχει μία 12ΑΧ7 προενισχύτρια, μία 5Υ3 Rectifier και μία 6V6 τελική, που δίνει 6 Watts σε Τάξη Α.
Είναι τελείως καθαρόαιμος, με ένα απλό Volume. 




Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Champlifier: Το πρώτο Amp Kit της BYOC
« Απάντηση #1 στις: 02/12/11, 12:39 »
Αν κρίνω από την πρίζα, το κιτ είναι για 110V τροφοδοσία όμως. Μήπως γνωρίζεις κάποιο εύκολο τρόπο για μετατροπή σε  220V χωρίς να χρειαστεί εξωτερικός μετασχηματιστής;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Champlifier: Το πρώτο Amp Kit της BYOC
« Απάντηση #2 στις: 02/12/11, 12:44 »
Eνδιαφέρον φαίνεται. Απ' ό,τι βλέπω όμως το πλήρες σετ στοιχίζει $350 (δηλαδή περίπου 260 Ευρώ), οπότε με μεταφορικά και δασμούς σίγουρα θα πάει γύρω ατα 350 με 400 Ευρώ. Eπιπλέον θα χρειαστεί μετασχηματιστή για να λειτουργήσει στα 240V. Με δεδομένο το συνολικό κόστος, ποιό θα έλεγες ότι είναι το πλεονέκτημα αυτού του kit σε σχέση με έναν οποιoνδήποτε (παρόμοιο ή όχι) λαμπάτο ενισχυτή που μπορεί να αγοράσει κανείς έτοιμο από τα Ευρωπαϊκά καταστήματα;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Champlifier: Το πρώτο Amp Kit της BYOC
« Απάντηση #3 στις: 02/12/11, 13:03 »
Αν κρίνω από την πρίζα, το κιτ είναι για 110V τροφοδοσία όμως. Μήπως γνωρίζεις κάποιο εύκολο τρόπο για μετατροπή σε  220V χωρίς να χρειαστεί εξωτερικός μετασχηματιστής;
..Eπιπλέον θα χρειαστεί μετασχηματιστή για να λειτουργήσει στα 240V..
Αλλάζει ο Power Transformer με αντίστοιχο Ευρωπαϊκό και γίνεται αυτόματα για 220V.

Απ' ό,τι βλέπω όμως το πλήρες σετ στοιχίζει $350 (δηλαδή περίπου 260 Ευρώ), οπότε με μεταφορικά και δασμούς σίγουρα θα πάει γύρω ατα 350 με 400 Ευρώ..
Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε σε τι τιμή θα το φέρει ο Ευρωπαίος αντιπρόσωπος με τον αντίστοιχο Ευρωπαϊκό PT.

Με δεδομένο το συνολικό κόστος, ποιό θα έλεγες ότι είναι το πλεονέκτημα αυτού του kit σε σχέση με έναν οποιoνδήποτε (παρόμοιο ή όχι) λαμπάτο ενισχυτή που μπορεί να αγοράσει κανείς έτοιμο από τα Ευρωπαϊκά καταστήματα;
Κανένα, όταν με λιγότερα λεφτά μπορείς να αγοράσεις έναν πχ Bugera Combo.
Αυτό που πληρώνεις είναι το ταξίδι με όλα του τα αξιοθέατα (Tone is not a destination, it's a journey... όπως πολύ σωστά λες), που περιλαμβάνει την χαράς της δημιουργίας, και ιδίως της μάθησης που έπεται από το DIY, συν ένα μοναδικό, καθαρόαιμο hard wired μηχάνημα που το έφτιαξες με τα χέρια σου που θα έχεις να χαίρεσαι βλέποντας και ακούγοντας το στο μέλλον.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Champlifier: Το πρώτο Amp Kit της BYOC
« Απάντηση #4 στις: 02/12/11, 14:10 »
Με δεδομένο το συνολικό κόστος, ποιό θα έλεγες ότι είναι το πλεονέκτημα αυτού του kit σε σχέση με έναν οποιoνδήποτε (παρόμοιο ή όχι) λαμπάτο ενισχυτή που μπορεί να αγοράσει κανείς έτοιμο από τα Ευρωπαϊκά καταστήματα;

Κανένα, όταν με λιγότερα λεφτά μπορείς να αγοράσεις έναν πχ Bugera Combo.
Αυτό που πληρώνεις είναι το ταξίδι με όλα του τα αξιοθέατα (Tone is not a destination, it's a journey... όπως πολύ σωστά λες), που περιλαμβάνει την χαράς της δημιουργίας, και ιδίως της μάθησης που έπεται από το DIY, συν ένα μοναδικό, καθαρόαιμο hard wired μηχάνημα που το έφτιαξες με τα χέρια σου που θα έχεις να χαίρεσαι βλέποντας και ακούγοντας το στο μέλλον.

H ικανοποίηση της δημιουργικής διαδικασίας είναι σίγουρα ένας σημαντικός παράγοντας. Απλά αναρωτιόμουν αν το συγκεκριμένο kit προσφέρει κάτι διαφορετικό ή κάτι παραπάνω ποιοτικά σε σχέση π.χ. με έναν Fender Champion 600 ή κάποιον ανάλογο ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Champlifier: Το πρώτο Amp Kit της BYOC
« Απάντηση #5 στις: 02/12/11, 15:37 »
Απλά αναρωτιόμουν αν το συγκεκριμένο kit προσφέρει κάτι διαφορετικό ή κάτι παραπάνω ποιοτικά σε σχέση π.χ. με έναν Fender Champion 600 ή κάποιον ανάλογο ενισχυτή.

Ο Champlifier λέει η BYOC ότι είναι βασισμένος στον 5F1, ο οποίος την δεκαετία του 50' ήταν hardwired:


Οι νέοι αντίστοιχοι 600 είναι πλέον Κινέζικοι και mass produced:


Η BYOC λέει ότι "You simply cannot build a better 5F1 based point-to-point amplifier than this".
Άρα σε σχέση με τους αγοραστούς, σίγουρα υπάρχει πεδίο για βελτιώσεις, ειδικά στο ότι χρησιμοποιούνται κορυφαία υλικά (εξ'ού και η αυξημένη τιμή του κιτ) πέραν από το hard wired θέμα που έχει συζητηθεί εκτενέστατα και ο καθένας έχει τις απόψεις του.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/02, 09:54
από Σπύρος
84 Απαντήσεις
44424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 17:04
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
7 Απαντήσεις
2793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/05, 20:25
από pinelopi
9 Απαντήσεις
3906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/06, 08:47
από Stergios Kourou
2 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/06, 21:06
από Δήμητρα
13 Απαντήσεις
4270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/07, 21:00
από Αλκιβιάδης
13 Απαντήσεις
7890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/08, 03:12
από Adoni
45 Απαντήσεις
79160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/11, 17:25
από pkirkos
1 Απαντήσεις
1800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 00:18
από Jezus
11 Απαντήσεις
4567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 23:17
από adr1anos