Αποστολέας Θέμα: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)  (Αναγνώστηκε 3372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« στις: 12/12/11, 13:23 »
Ένα καινούργιο τραγούδι που ετοιμάσαμε (εγώ είμαι στους στίχους) και είναι σε demo μορφή. Θα χαρώ να διαβάσω την πρώτη εντύπωση και την κριτική σας.


Μια συννεφιά ζωγράφισε τα βλέφαρα στα μάτια σου
Μουσική: Παναγιώτης Λιανός, Στίχοι: Βασίλης Πουλημενάκος, Ερμηνεία: Κώστας Γαλίτης, φωνητικά: Μαίρη Αθανασίου

Αποσυνδεδεμένος petros/lina

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #1 στις: 13/12/11, 00:02 »
μπράβο παιδιά,ας το τραγουδήσουμε  σώτια τσώτου που έφυγε σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #2 στις: 13/12/11, 08:06 »
μπράβο παιδιά,ας το τραγουδήσουμε  σώτια τσώτου που έφυγε σήμερα.
Πράγματι, η Σώτια ήταν γνήσιος εκφραστης του ανθρωποκεντρισμού στο ελληνικό τραγούδι. Και μόνο ένα σχόλιο δίπλα της είναι τιμή. Ευχαριστούμε :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/11, 18:31 από vasilis67 »

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #3 στις: 13/12/11, 09:04 »
Βασίλη, οι στίχοι σου μου άρεσαν πολύ! Τώρα, ως προς το κομμάτι: Ενώ ο ρυθμός του κουπλέ με κέρδισε με τη μία, το ρεφραίν το περίμενα λίγο διαφορετικό, κάτι που να το απογειώνει το κομμάτι.Είναι και θέμα γούστου βέβαια αυτό :)
Η φωνή ζεστή και επίσης σωστή τονικά (νομίζω).Μου άρεσαν και τα γυναικεία φωνητικά. Σε γενικές γραμμές είναι ένα προσεγμένο κομμάτι, με ωραίο συνοδευτικό κλιπάκι!
Γράψε μας αν θες δυο λόγια και για τους συνεργάτες σου!

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #4 στις: 13/12/11, 13:05 »
gkou σε ευχαριστούμε! Η αλήθεια είναι ότι το παλέψαμε το ρεφραίν με τη στήριξη των φωνητικών και κάτι πιο έντονο στο μπάσο. Δες ένα ακόμα τραγούδι μας
   

Για τους συνεργάτες μου χαρά μου να μιλήσω. Κατ΄αρχήν είναι ο Παναγιώτης Λιανός στη μουσική, κιθαρίστας με εμπνεύσεις και μεράκι, νέος τραγουδοποιός, στο κομμάτι έπαιξε ηλ. κιθάρα. Στην ερμηνεία ο Κώστας Γαλίτης ένας επαγγελματίας τραγουδιστής και μουσικός με σειρά ετων στο Σταυρό του Νότου και σε συναυλίες. Στα φωνητικά η Μαίρη Αθανασίου είναι μια νέα τραγουδίστρια από την Κόρινθο με εμπειρία και σε ηχογραφήσεις και σε ζωντανές εμφανίσεις. (Θα την ακούσεις καλύτερα στο άλλο κομμάτι) Στα κρουστά ο Γιώργος Μπονάτσος και αυτός με συμμετοχές και καλή εκπαίδευση. Πρέπει όμως να υπογραμμίσω την συμμετοχή και τη συνεισφορά του Κώστα Παρίση (Υπόγεια Ρεύματα) στο χαρακτηριστικό στο κομμάτι μπάσο όπως και στην κιθάρα.
Καλό απόγευμα!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #5 στις: 13/12/11, 14:01 »
Kαλημερα Βασιλη!!!
Πολυ καλη και προσεγμενη δουλεια...Στο συνολο του,στιχοι,μουσικη επενδυση,αλλα και αποδοση,ειναι δειγμα ωριμοτητας και feeling...Aντε,και στα επομενα!!!!! ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #6 στις: 13/12/11, 14:17 »
Καταρχας ειναι κριμα που το ακουμε μεσω youtube, το οποιο δεν εχει και τη καλυτερη συμπιεση ηχου οσον αφορα τα αμιγως μουσικα αρχεια!

Κατα δευτερον θα συμφωνησω απολυτα με την gkou. Υπαρχει μια γραμμικοτητα ως προς το κομματι, κυριως στην αρχη! Ισως μια διαφοροποιηση στις εντασεις και προσθηκη περισσοτερων οργανων.

Κατα τριτον, θεωρω πως το μπασο στην αρχη παιζει παρα πολλα, σε βαθμο που προσπαθει να "κλεψει" την παρασταση του κυριοτερου μερους ενος τραγουδιου, δηλαδη της φωνης! Ειναι σιγουρα εμπνευσμενο στις ατακες, ομως προσωπικα παντα με ενοχλουσαν τα κομματια που το μπασο δεν μπορει να "κρατηθει". Καλυτερα οι ατακες να γινονται με κιθαρα, παρα με μπασο!

Κατα τεταρτον, το κομματι εχει παρα πολυ ομορφα φωνητικα ( main και backings ) που γεμιζουν ομορφα!  Μονη παρατηρηση ( που αφορα κυριως τις ελληνικες παραγωγες βεβαια ) ειναι αυτο το "front of your face" συνηθειο στη μιξη της φωνης! Αλλα και παλι αυτο δε χαλαει το γενικοτερο mood ;)

Τελος, ενα solo αξιζε τον κοπο να μπει, ομως ηδη ειναι στα 4:20 λεπτα κομματι, οποτε θα επρεπε να γινει και radio edit κοβοντας το solo.

Πιστευω πως το κομματι μπορει να σταθει επαξια ( και με το παραπανω ) σε μια δισκογραφικη δουλεια, χωρις κανενα αισθητο ψεγαδι για το μεσο ακροατη.  Εχει ενα κλασσικο στυλ που αγαπαει ο Ελληνας ακροατης του εντεχνου ροκ. Ολα τα υπολοιπα ανηκουν στη σφαιρα του προσωπικου γουστου  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #7 στις: 13/12/11, 14:47 »
Παράθεση από:  link=topic=83900.msg666466#msg666466 date=1323777660
Kαλημερα Βασιλη!!!
Πολυ καλη και προσεγμενη δουλεια...
Το feeling είναι το γνωστό armagedon που έχεις γραψει κι εσύ! Ευχαριστώ για λογαριασμό όλων.!

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #8 στις: 13/12/11, 14:55 »
Καταρχας ειναι κριμα που το ακουμε μεσω youtube, το οποιο δεν εχει και τη καλυτερη συμπιεση ηχου οσον αφορα τα αμιγως μουσικα αρχεια!
...Εχει ενα κλασσικο στυλ που αγαπαει ο Ελληνας ακροατης του εντεχνου ροκ. Ολα τα υπολοιπα ανηκουν στη σφαιρα του προσωπικου γουστου  ;)
Πολλά ευχαριστώ και σε σένα frremind. Είναι στα σχέδιά μας η δισκογραφική δουλειά για μερικά κομμάτια όπως αυτό. Για τα φωνητικά θα συμφωνήσω απόλυτα. Το σόλο είναι και αυτό στο πλάνο, έχουμε σκεφτεί να μπει σαξόφωνο, προσπαθούμε να έχουμε ζωντανά όργανα και αυτό θέλει χρόνο.
Όσο το ακούω το κομμάτι σκέφτομαι μηπως ένας γρηγορότερος ρυθμός θα του έκανε καλό, ίσως στην επανάληψη του ρεφραιν (κάνοντας και το κάτι διαφορετικό που λέγαμε σε άλλο σχόλιο) θα βρισκόταν και χρόνος για σόλο. Το μπάσο όντως κυριαρχεί, στην αρχή ακούγεται τσέμπαλο. Να είσαι καλά και για τις παρατηρήσεις  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/11, 18:32 από vasilis67 »

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #9 στις: 13/12/11, 15:13 »
Πολυ καλο τραγουδι, ιδιαιτερα στιχουργικα.
Θα ηθελα να προσθεσω , οτι συμφωνω για το μπασο [ειναι εντονο].
Αν και ειμαι απολυτα ερασιτεχνης για να κρινω μια επαγγελματικη δουλεια σαν αυτη
εχετε σκεφτει το ενδεχομενο λιγου βιολιου? Ταιριαζει πολυ σε μπαλαντες με εντονο
συναισθηματικα στιχο,σαν αυτο.
Με αγαπη και συγχαρητηρια για το ωραιο τραγουδι σας.
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Απ: Μια συννεφιά (νέο τραγούδι)
« Απάντηση #10 στις: 13/12/11, 16:56 »
Πολυ καλο τραγουδι,...
εχετε σκεφτει το ενδεχομενο λιγου βιολιου?
Ευχαριστούμε GAS-13 και για την εκτίμηση για το στίχο. Το βιολί θα ταίριαζε, απλά σκέφτομαι ότι θα ξεφευγαμε πολύ στο ρετρό, ενώ στόχος μας είναι να φέρουμε ένα νεοκυματικό στίχο στη σημερινή εποχή. Κάτι σε πιο ροκ από τα 60ς. Να είσαι καλά!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/05, 12:31
από holliday
6 Απαντήσεις
4622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/07, 17:19
από Neikos
0 Απαντήσεις
1816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/05, 22:08
από Agar-agar
1 Απαντήσεις
2462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/05, 23:09
από old_lion
1 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/05, 23:03
από old_lion
3 Απαντήσεις
2787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/05, 22:30
από Desert Rose
35 Απαντήσεις
15312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/07, 19:46
από Salinas
2 Απαντήσεις
2311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 22:05
από Ιππέας
2 Απαντήσεις
2179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 14:15
από gkou
2 Απαντήσεις
1804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/13, 01:57
από lyron