Αποστολέας Θέμα: Τι λαμπάτο να πάρω;;;  (Αναγνώστηκε 7370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« στις: 14/02/12, 18:15 »
  Καλησπέρα παιδιά!
Συγνώμη που σας απασχολώ ξανά, αλλά άλλαξαν τα πράγματα…!!!
Σε προηγούμενο άρθρο είχα "καταλήξει" στον Peavey bandit 112. Μετά ήμουν ανάμεσα σε αυτόν στον Randall  RG-75 G3 PLUS COMBO και τον BUGERA 333-212.
Λοιπόν, διαθέτω το ΠΟΛΥ 500 ευρώ (κέρδισα το λόττο! ;D :clap ) και θέλω ένα ΚΑΛΟ (για την τιμή του) λαμπάτο και αν γίνετε να έχει 2 12αρια. Αξιόπιστης μάρκας.   
Όποιος θέλει, ας βοηθήσει! :beer
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #1 στις: 14/02/12, 18:57 »
Τα συγχαρητήρια μου  :up ! Σε αυτά τα λεφτά θα έβλεπα πολύ σοβαρά τις αγγελίες για κάποιον μεταχειρισμένο ενισχυτή (υπάρχουν κάποια αστέρια εκεί μέσα). Για καινούριο ενισχυτή με 2x12'' που λές, σε βλέπω για κανά Bugera (ας μιλήσουνε οι ειδικοί για την συγκεκριμένη μάρκα) ή με λίγα περισσότερα λεφτά τον Peavey Valveking 212  (αρκετά καλός για αυτά τα οποία προσφέρει σε αυτήν την τιμή).
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 13:43 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #2 στις: 14/02/12, 19:21 »
 Να σε καλά φίλε!!!

 Βασικά συνέχεια προτρέχω, ενθουσιάζομαι πολύ εύκολα και φοβάμαι πλέον μην αγοράσω καμία πατάτα… Ο Peavey αυτός είναι καλός;;;;   (για το λόττο πλάκα έκανα!!! Που τέτοια τύχη :P
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #3 στις: 14/02/12, 19:45 »
Με τον υπέρ-ενθουσιασμό κάνουμε μέγα πατάτες καμιά φορά! Χαλάρωσε και πήγαινε σε μαγαζιά να τον δοκιμάσεις (νομίζω ότι το artsound τον έχει). Αλλά μην μείνεις εκεί, δοκίμασε όσους περισσότερους μπορείς και μην κολλήσεις στο θέμα 1 ή 2 ηχεία. Κρίνε με τα αυτιά σου και όχι με την όψη. Να έχεις υπόψην ότι συνήθως με 2 δωδεκάρια θα έχεις πρόβλημα στις μετακινήσεις...λόγου βάρους. Σου το ξαναλέω, μην απορρίψεις και τις αγγελίες με τα μεταχειρισμένα, έχει απίστευτες ευκαιρίες.  ;)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #4 στις: 14/02/12, 20:05 »
 Δυστυχώς, δεν έχω αυτή τη δυνατότητα και τον Line 6 τον αγόρασα γιατί δεν είχα και πολλές επιλογές…   Επίσης, τότε δεν μπορούσα να αγοράσω μέσω internet… 
 Τέλος, θέλω με δυο ηχεία διότι μακροπρόθεσμα (θέλω να τον έχω κάποια χρόνια[/font] ) σε Live θα θέλω πολλά watt. Κυρίως όμως για το σπίτι.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/12, 20:10 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #5 στις: 15/02/12, 01:44 »
Γιατί σε live να θες πολλά watt?
Έχε υπόψη σου ότι καταρχάς τα μαγαζιά που συνήθως απευθύνονται ερασιτεχνικά και ημιεπαγγελματικά συγκροτήματα είναι χωρητικότητας 100-150 ατόμων το πολύ και δεύτερον ότι ο ήχος του ενισχυτή πάει στον κόσμο με μικρόφωνο από τα ηχεία του μαγαζιού. Ο ενισχυτής έχει περισσότερο ρόλο μόνιτορ για τον κιθαρίστα. Εγω έχω 40watt ενισχυτή και παίζω στα live στο 4...και έχω ακούσει παιδιά που βγάζουν κανονικότατα live με ενισχυτή 15watt.
Κοινώς: Ψάξε για ενισχυτή με βάση τον ήχο του και τις επιλογές που σου προσφέρεί, κ όχι με βάση τα watt.

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #6 στις: 15/02/12, 02:27 »
 Παιδιά η κατάσταση δεν παλεύετε… :wall
Δεν ξέρω τι να αγοράσω και ούτε έχω τη δυνατότητα να ακούσω από κοντά τους ενισχυτές που θέλω… Με 500 ευρώ τι προτείνετε;;; Θέλω ένα λαμπάτο που να με καλύπτει και στο distortion και στα καθαρά. Μια καλή μάρκα, αξιόπιστη στα 500ε ίσως και λίγο παραπάνω (όσο πάει κι ανεβαίνει…!!! ::) )  Ο ήχος για παραμόρφωση θέλω να είναι αρκετά βρόμικος Death/thrash metal κατάσταση… Ο Peavey Valvking με καλύπτει;; Αν τον έχει ακούσει κάποιος από κοντά θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του… :( :( :(


Αυτός είναι καλός λαμπάτος;;; http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Randall-RG-75G3Plus-Combo-/art-GIT0010136-000




Αυτοί;;  http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Hughes-Kettner-Attax-100-Combo-/art-GIT0012633-000


http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Blackstar-HT-5-Combo-/art-GIT0014184-000


http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Blackstar-HT-5R-Combo-/art-GIT0021481-000?recId=e65789c0-7d3f-4d4c-8b69-c118721cf143&campaign=EPOQ


http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Blackstar-HT-5C-Combo-/art-GIT0022838-000?recId=e65789c0-7d3f-4d4c-8b69-c118721cf143&campaign=EPOQ



http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Blackstar-HT-5RS-Mini-Stack-/art-GIT0021483-000?recId=7cc2fbf4-95f7-493b-b5f6-2744d8251e4e&campaign=EPOQ




http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/VOX-VT120-Valvetronix-Combo-/art-GIT0020202-000?recId=bc84b0f4-8d79-4e89-8479-bac5a9479988&campaign=EPOQ


http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/VOX-AC-30VR-Combo-New-/art-GIT0018377-000


http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Marshall-Class-5-01-Combo-/art-GIT0021714-000



« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 03:44 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #7 στις: 15/02/12, 09:06 »
Πέτρο, ποιον ήχο/ συγκρότημα θέλεις να προσεγγίσεις? Έχεις πετύχει/πλησιάσει τον ήχο αυτόν με το πεταλάκι που είχες αναφέρει στο άλλο thread ή θα βασιστεις εξ'ολοκλήρου στην παραμόρφωση του ενισχυτή? Πιστεύω αυτά είναι 2 πολύ βασικά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν ώστε να δωθούν περισσότερο ακριβείς προτάσεις σε ενισχυτή. ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #8 στις: 15/02/12, 10:05 »
Παιδιά η κατάσταση δεν παλεύετε… :wall
Δεν ξέρω τι να αγοράσω και ούτε έχω τη δυνατότητα να ακούσω από κοντά τους ενισχυτές που θέλω… Με 500 ευρώ τι προτείνετε;;; Θέλω ένα λαμπάτο που να με καλύπτει και στο distortion και στα καθαρά. Μια καλή μάρκα, αξιόπιστη στα 500ε ίσως και λίγο παραπάνω (όσο πάει κι ανεβαίνει…!!! ::) )  Ο ήχος για παραμόρφωση θέλω να είναι αρκετά βρόμικος Death/thrash metal κατάσταση… Ο Peavey Valvking με καλύπτει;; Αν τον έχει ακούσει κάποιος από κοντά θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του… :( :( :(

έχω τον valveking τον 50άρη.
για οποιαδήποτε κατάσταση metal-punk-garage-grunge θα σε καλύψει,σου γράφω και τα άλλα είδη για να καταλάβεις ότι έχει αρκετά μεγάλη ευελιξία.
σε καμμία περίπτωση δεν θα τον ανοίξεις πάνω από την μέση στα συνηθισμένα μαγαζιά για live όπως σου προανέφεραν.
η γνώμη μου είναι πως είναι αρκετά καλή επιλογή και τίμια..
επίσης λάβε υπ'όψην και το καθαρό του κανάλι που είναι (κατά πολλούς άριστο)...αλλά πάλι όπως σου προανέφεραν πρέπει να τ'ακούσεις ο ίδιος...
τώρα αν δεν μπορείς,όποιον και να πάρεις το παίζεις στην τύχη.

« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 11:11 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #9 στις: 15/02/12, 12:56 »
Στα χρηματα που θελεις παιρνεις εναν ωραιοτατο Fender Hot Rod (μεταχειρισμενο) και εισαι σουπερ για ποοοοολλλααααααααα πραγματα.  Και σχετικα χαμηλες εντασεις στο σπιτι και βασικοτερα στα λαηβ.
Να δωσεις τοσα χρηματα και να παρεις bugera....δε το θεωρω προσωπικα καλη λυση απ την στιγμη που σε αυτα τα χρηματα παιρνεις πολυ καλυτερα και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ μηχανηματα....!!
Εγω  στις επιλογες μου ειδικα στους ενισχυτες δεν κοιταω τιποτε αλλο περαν των κλασικων ονοματων....!!
Fender , Marshal, Vox , orange  ....(παντα σε σχεση με το χρηματικο οριο εεεεε !! μην ξεχνιωμαστε)  βεβαια δεν ειχα ποτε αλλο ενισχυτη περαν των Fender....τους οποιους θεωρω οτι καλυτερο ειδικα για συνδιασμο με πεταλια...και βεβαια τα αξεπεραστα καθαρα.
Παρε μια ιδεα το τι παιζει στην αγορα μεταχειρισμενων.....  (σορυ και παλι για το λινκ απο αλλο σηατ)
http://smart.noiz.gr/listings.php?page=2&category=10&price_low=250&price_high=500
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #10 στις: 15/02/12, 14:09 »
 Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! :)
«Kosthrash»
 Καταρχάς, το Boss το πήρα αργότερα μερικούς μήνες μετά που κατάλαβα ότι η παραμόρφωση του Line 6 δεν με κάλυπτε. Έκανα βλακεία διότι δεν ήξερα πως οι modeling δεν «σηκώνουν» τα πεταλάκια. Αυτό το διαπίστωσα όταν το δοκίμασα πολλές φορές και με διάφορες ρυθμίσεις. Ο ήχος πάντα μπούκωνε πάρα πολύ… Οπότε, δεν έχω προσεγγίσει κάποιον ήχο με το Boss, είναι αδύνατο με Line 6… Η Παραμόρφωση που θέλω να πετύχω είναι τύπου Machine Head/Death/Rage(όχι against the machine)/Iced Earth/Arch Enemy / Septic Flesh (γενικά να έχω μια ποικιλία στην παραμόρφωση ). Ναι, θέλω κατευθείαν από τον ενισχυτή καλό gain και σε όποια περίπτωση χρειαστώ κι’ άλλο να βάζω το Boss. Τέλος, και τα καθαρά του θέλω να είναι αν όχι τόσο καλά όσο το gain αρκετά καλά…
«JP.M»
 Κοίτα, έτσι όπως τον περιγράφεις φαίνεται πολύ καλός και ναι δυστυχώς ρισκάρω γιατί δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα που να έχει κάτι από αυτά που ζητάω. Μπορεί ο Valvking να είναι ο ενισχυτής που θέλω…
«Vagtanplan»
Φοβερές προσφορές στα μεταχειρισμένα!!!
Και ο Peavey δεν είναι κλασικός ενισχυτής;; Μετράει δεκαετίες στο χώρο του ήχου, με πολύ αξιόλογους ενισχυτές και όχι μόνο. 
Είναι καλά τα παρακάτω μοντέλα γι’ αυτό που ψάχνω;;
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/VOX-AC-30VR-Combo-New-/art-GIT0018377-000
 http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/VOX-VT120-Valvetronix-Combo-/art-GIT0020202-000?recId=bc84b0f4-8d79-4e89-8479-bac5a9479988&campaign=EPOQ
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 14:16 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #11 στις: 15/02/12, 14:26 »
Πάρε τον Bugera 333 212, είναι λουκούμι για αυτά που θες. Fenderοειδή απέχουν έτη φωτός από οτιδήποτε θυμίζει στοιχειωδώς Machine Head, Septic κλπ και για να τον φέρεις εκεί που θέλεις, θα σκάσεις κάποια σοβαρά χρήματα σε πετάλια.

Τον είχα δοκιμάσει στο Στόλλα σε χαμηλή ένταση κι έπαιζε πολύ ωραία.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #12 στις: 15/02/12, 14:32 »
 ΟΚ, τότε έως τα 500 ευρώ εγώ θα κοιτούσα τους παρακάτω ενισχυτές:
 Σε λαμπάτους:
Bugera 333xl (ή 333)
Bugera 6260 (αυτούς τους 2 δεν τους προτείνω για τα 2 12’’ ηχεια, ούτε για τα 120 watts, τα οποία ποτέ δεν θα χρειαστείς, αλλά για τον ήχο τους)
VHT lead 20
 
Σε solid state:
Tech21 Trademark 30
Peavey Bandit 112
 
Σε modeling:
Peavey Vypyr 30
Vox VT40+


Και φυσικά υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα σε τιμές - ευκαιρίες  ;)


Όσο για την ένταση που μπορούν να βγάλουν τα watts & τα μεγάφωνα, διάβασε εδώ:
Εντάσεις Ενισχυτών: Σχέσεις Watt, dB, SPL και Έντασης


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #13 στις: 15/02/12, 14:43 »
 Τους BLACKSTAR δεν θα μου τους προτείνατε;;;  Έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλοί.
Όσο για τους Bugera, είμαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός… ???


 Οι υβριδικοί δεν είναι καλοί;;; ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 14:46 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #14 στις: 15/02/12, 14:48 »
Κοίτα και εδω
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_112_combo.htm

Οι blackstar δεν είναι κακοί ενισχυτές, αλλα προσωπικά τους θεωρώ τσιμπημένους για αυτά που προσφέρουν.

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #15 στις: 15/02/12, 14:59 »
 Ο PEAVEY 6505 έχει λιγότερες δυνατότητες, νομίζω, από τον Valvking και τον έχουν πιο ακριβό;;; Τι γίνεται;;;;;;;;;;; ??? ??? ???
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #16 στις: 15/02/12, 15:15 »
Πολύ καλός και ο PEavey 6505+ που προτάθηκε. Πάντως αν μπορείς να διαθέσεις λίγο πάνω από 500 ευρω (που έχει και ο PEavey), μπορείς να δεις και τους νέους Bugera Infinium:

http://www.thomann.de/gr/bugera_6260_212_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_333_212_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_6262_212_infinium.htm

και αν υπάρχει πρόβλημα με τον ενισχυτή που θα παραλάβεις, μπορείς να τον στείλεις πίσω και να πάρεις έναν άλλον καινούριο... ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #17 στις: 15/02/12, 15:19 »
Οι blackstar δεν είναι κακοί ενισχυτές, αλλα προσωπικά τους θεωρώ τσιμπημένους για αυτά που προσφέρουν.

Συμφωνώ μαζί σου! Όταν έκανα έρευνα αγοράς δοκίμασα τον HT-40 και δεν μπορώ να πώ ότι εντυπωσιάστηκα και τόσο.Καμία απολύτως σχέση με το βίντεο στο youtube δυστυχώς. Όσο αναφορά την διαφορά μεταξύ του ValveKing και του 6505+ είναι τα χαρακτηριστικά, κυρίως η καλύτερη ποιότητα κατασκευής και του καλύτερου ηχείου απο την μεριά του 6505+.
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #18 στις: 15/02/12, 15:22 »
^^
O 6505+ έχει πολύ και ωμό gain, βγάζει γεμάτο ήχο με όγκο. Τον Valveking δεν τον έχω ακούσει από κοντά, αλλά σε βίντεο κινείται περισσότερο σε rock και κλασσικό metal.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #19 στις: 15/02/12, 15:30 »
καταλαβαίνω την ανησυχία σου γιατί ψάχνεις ν'αγοράσεις αλλά δεν μπορείς να δοκιμάσεις.
χωρίς να είμαι άριστος γνώστης αλλά με αρκετά μεγάλη προϋπηρεσία,και σύμφωνα μ'αυτά που ζητάς θα κοίταζα τον valveking,τον 6505 που σου πρότεινε ο ριχάρδος,τον mhz 40c(ξεφεύγεις λίγο στη τιμή),κοίτα και τον ma 50 (οι 2 τελευταίοι είναι marshall).
εμείς οι λίγο μεγαλύτεροι για high gain καταστάσεις,τα κλασικά ονόματα που ξέραμε ήταν marshall και peavey,βέβαια υπήρχαν κι άλλοι πιο ψαγμένοι που ήξεραν πολύ περισσότερα,αυτό απλά στο λέω γιατί αναφερθήκαμε σε κλασικά ονόματα ενισχυτών.
καλή τύχη πάντως όπου κι αν καταλήξεις...
 
 

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #20 στις: 15/02/12, 15:46 »
 Ευχαριστώ παιδιά… :up :up :up
Αυτός λένε είναι ακόμα πιο high Gain κατάσταση απ’ ότι ο καινούργιος και είναι made in USA :metal http://www.peavey.com/products/instamplifiers/guitaramps/6505/index.cfm/item/116208/6505%26reg%3B%26nbsp%3B212.html (Ο Valvking έχει «φάει» πολύ θάψιμο  :burn )
 και κάτι άλλο, συνεργάζεται καλά με πεταλάκια ο 6505;;;

 Ο 6505+ θα μου δώσει όγκο εκτός από gain;; Για thrash και death πρέπει να είναι καλός ε;;;   
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 16:23 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #21 στις: 15/02/12, 16:50 »
 Διάβασα πως τα καθαρά του 6505+ δεν είναι καθόλου καλά. :(
Νομίζω τελικά πως θα πάρω τον Valvking για να μπορώ να συνδυάζω και πεταλάκια… Δεν μπορώ να έχω τον τέλειο ενισχυτή σε αυτά τα λεφτά, οπότε θα πάρω κάτι που είναι αρκετά καλό και στο καθαρό και στο βρώμικο κανάλι… %(
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #22 στις: 15/02/12, 16:55 »
Διάβασα πως τα καθαρά του 6505+ δεν είναι καθόλου καλά. :(

να πας να τον ακούσεις και μη βασίζεσαι σε απόψεις άλλων για κάτι τόσο υποκειμενικό

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #23 στις: 15/02/12, 17:20 »
Διάβασα πως τα καθαρά του 6505+ δεν είναι καθόλου καλά. :(

να πας να τον ακούσεις και μη βασίζεσαι σε απόψεις άλλων για κάτι τόσο υποκειμενικό




 ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ έχω τη δυνατότητα να ακούσω τους ενισχυτές που ψάχνω στο internet… 
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λαμπάτο να πάρω;;;
« Απάντηση #24 στις: 15/02/12, 17:50 »
κοίτα...έχει να κάνει με το πόση αξία δίνεις στην αγορά αυτή...
αν πιστεύεις πως μπορεί να σε ενοχλήσουν μικροπράγματα...προτείνω ταξίδι σε πόλη με πολλά καταστήματα όπου θα μπορείς σε μια μέρα να ακούσεις πολλά μοντέλα...

αν απλά θες έναν ενισχυτή με distortion....κρίνε από τα χαρακτηριστικά και πορεύσου εν ειρήνη....  : )

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
11756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/06, 15:14
από slashas
60 Απαντήσεις
20923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Johnie Darko
31 Απαντήσεις
11882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:15
από Jezus
11 Απαντήσεις
6475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
38 Απαντήσεις
12532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 15:05
από Jezus
9 Απαντήσεις
6135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
3 Απαντήσεις
2823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 10:20
από zebric
21 Απαντήσεις
6988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/11, 12:29
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 22:29
από Απόλλων