Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!  (Αναγνώστηκε 17260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
:) Ειμαι 3η προκαταρκτικη (3ος χρονος που κανω κλασικη) και τωρα θα δωσω εξετασεις για 1η κατωτερα, και σκεφτομαι οτι χρειαζομαι μια καινουρια κιθαρα γιατι αυτη που εχω ειναι αθλια απο κατασκευη... ευτυχως που αλλαξα τα κλειδια...  μερικες φορες σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι φτιαγμενη απο πουρναρι, αλλα προς το παρον βολευομαι!  :P   Δεν εχω ιδέα απο μαρκες κλπ, και χρειαζομαι λιγη βοηθεια!!  Εχω σκοπο να συνεχισω τα μαθηματα, και εχω προβληματιστει αρκετα με το θεματακι...   Γυρω στα ποσα χρηματα πρεπει να ειναι κιθαρα μου για αυτο το επιπεδο?   ???    Περιμενω και προτασεις για μαρκες!!!   Ευχαριστωω!!    ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #1 στις: 17/04/12, 01:12 »
Noμίζω ότι το βασικό ερώτημα είναι πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις για μια καινούργια κιθάρα, ώστε μετά να δούμε τι υπάρχει στη συγκεκριμένη κατηγορία. Δεν έχει κανένα νόημα να σού πει κάποιος ότι πρέπει να έχεις μια κιθάρα των 1000 ή των 2000 Ευρώ (πράγμα το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι εντελώς υποκειμενική θεώρηση) αν εσύ ρεαλιστικά δεν μπορείς να διαθέσεις ένα τέτοιο ποσό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #2 στις: 18/04/12, 11:00 »
Noμίζω ότι το βασικό ερώτημα είναι πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις για μια καινούργια κιθάρα, ώστε μετά να δούμε τι υπάρχει στη συγκεκριμένη κατηγορία. Δεν έχει κανένα νόημα να σού πει κάποιος ότι πρέπει να έχεις μια κιθάρα των 1000 ή των 2000 Ευρώ (πράγμα το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι εντελώς υποκειμενική θεώρηση) αν εσύ ρεαλιστικά δεν μπορείς να διαθέσεις ένα τέτοιο ποσό.



Μπορώ να διαθέσω γύρω στα 1000 ευρό...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #3 στις: 19/04/12, 17:23 »
Γνώμη μου είναι επειδή παίζω και εγώ κλασική κιθάρα να μην δώσεις τόσα πολλά λεφτά σε κιθάρα και να μείνεις κάτω από τα 500 Ευρώ. Πήγαινε από τον Καγμάκη και δοκίμασε τις Alhambra 1C, 2C και 3C. Πολύ καλές κιθάρες όπως επίσης και οι LAG. Τις έχω δοκιμάσει και τις 4 και μπορώ να πω πως βγάζουν πολύ γλυκό ήχο και μελωδικό και ιδιαίτερα οι Alhambra.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #4 στις: 19/04/12, 19:15 »
Σ'ευχαριστω πολυ, αλλα επειδη δεν θα αγορασω στο μελλον αλλη κιθαρα, θελω να παρω μια πολυ καλη για να την εχω και για μετα το πτυχιο, αν το παρω στο μελλον...  η κιθαρα που μου αρεσε περισσοτερο απ ολες οσες ειδα, ειναι η alhambra 9p την οποια την βρηκα στα 1200 ευρο και σκεφτομαι σοβαρα για αυτη...   αν θελεις πες μου την γνωμη σου για την alhambra 9p    :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #5 στις: 19/04/12, 20:18 »
Oι Alhambra είναι όντως πολύ καλές κιθάρες. Μια Alhambra ήταν η πρώτη μου κιθάρα, πριν από (γκουχ γκουχ) χρόνια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #6 στις: 19/04/12, 20:56 »
          Δεν υπάρχει στον χώρο της κιθάρας "ένα πράγμα και καλό", θα αγοράσεις και άλλη κιθάρα αυτό είναι σίγουρο. Και η Alhambra 3C είναι πολύ καλή κιθάρα την οποία θα την έχεις για πολλά χρόνια. Ένας ξάδερφος μου έχει την 2C εδώ και 15+ χρόνια και αν εξαιρέσεις κάποια χτυπηματάκια που έγιναν κατά λάθος η κιθάρα δεν χάνει σε ήχο.
          Την Alhambra 9P που λες δεν την έχω δοκιμάσει. Λες ότι σκέφτεσαι σοβαρά, γι' αυτήν. Την έχεις δοκιμάσει και σκέφτεσαι σοβαρά ή απλά είδες την τιμή και σκέφτεσαι να την πάρεις; Κατά την γνώμη μου στον χώρο της κιθάρας η τιμή δεν "χαρακτηρίζει" το προϊόν, δηλαδή μία κιθάρα των 500 Ευρώ δεν είναι πάντα καλύτερη από μία των 200 Ευρώ. Αυτό εξαρτάται από τις ικανότητες του κιθαρίστα. Εμένα ο δάσκαλος μου έπαιζε με την παλιά Stagg (80 Ευρώ) που είχα και νόμιζες ότι έπαιζε με Alhambra.
          Εγώ θα επιμείνω σε αυτές που σου πρότεινα. Όποια και να αγοράσεις όμως σου εύχομαι καλόπαιχτη. :)

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #7 στις: 19/04/12, 23:14 »
Καλησπέρα,

κάποτε υπήρχε στην Αθήνα ένα μαγαζί που έφερνε κιθάρες γνωστών κατασκευαστών από την Ισπανία,κλασσικές αλλά και μερικές flamenco.
Εγώ την δική μου από εκεί την πήρα.
Το μαγαζί αυτό δεν υπάρχει πια αλλά κάποιες από τις κιθάρες αυτές υπάρχουν σε εργαστήριο,χωρίς να ξερω πόσες έχουν απομείνει.

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα link με pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση
και φυσικά να πας με το δάσκαλό σου να ακούσεις και να παίξεις.

Μιλάμε για κλάσεις ανώτερες κιθάρες από τα περισσότερα εμπορικά μοντέλα.
Ίσως υπάρχει κάποια Indian πλάτη πλαϊνά,με καπάκι έλατο και να είναι προσιτή στα χρήματα για σένα.
Γιατί κάτι με brazilian ξέφευγαν σε τιμή..

Πάντα φιλικά και χωρίς καμία διάθεση για διαφήμιση,άλλωστε μένω 100άδες χιλιόμετρα από την Αθήνα..

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #8 στις: 20/04/12, 00:16 »
          Δεν υπάρχει στον χώρο της κιθάρας "ένα πράγμα και καλό", θα αγοράσεις και άλλη κιθάρα αυτό είναι σίγουρο. Και η Alhambra 3C είναι πολύ καλή κιθάρα την οποία θα την έχεις για πολλά χρόνια. Ένας ξάδερφος μου έχει την 2C εδώ και 15+ χρόνια και αν εξαιρέσεις κάποια χτυπηματάκια που έγιναν κατά λάθος η κιθάρα δεν χάνει σε ήχο.
          Την Alhambra 9P που λες δεν την έχω δοκιμάσει. Λες ότι σκέφτεσαι σοβαρά, γι' αυτήν. Την έχεις δοκιμάσει και σκέφτεσαι σοβαρά ή απλά είδες την τιμή και σκέφτεσαι να την πάρεις; Κατά την γνώμη μου στον χώρο της κιθάρας η τιμή δεν "χαρακτηρίζει" το προϊόν, δηλαδή μία κιθάρα των 500 Ευρώ δεν είναι πάντα καλύτερη από μία των 200 Ευρώ. Αυτό εξαρτάται από τις ικανότητες του κιθαρίστα. Εμένα ο δάσκαλος μου έπαιζε με την παλιά Stagg (80 Ευρώ) που είχα και νόμιζες ότι έπαιζε με Alhambra.
          Εγώ θα επιμείνω σε αυτές που σου πρότεινα. Όποια και να αγοράσεις όμως σου εύχομαι καλόπαιχτη. :)


τις εχω ακουσει ολες τις alhambra και αυτες που μου αρεσαν περισσοτερο ηταν οι 4, η 6 και η 9...

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #9 στις: 20/04/12, 00:18 »
Καλησπέρα,

κάποτε υπήρχε στην Αθήνα ένα μαγαζί που έφερνε κιθάρες γνωστών κατασκευαστών από την Ισπανία,κλασσικές αλλά και μερικές flamenco.
Εγώ την δική μου από εκεί την πήρα.
Το μαγαζί αυτό δεν υπάρχει πια αλλά κάποιες από τις κιθάρες αυτές υπάρχουν σε εργαστήριο,χωρίς να ξερω πόσες έχουν απομείνει.

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα link με pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση
και φυσικά να πας με το δάσκαλό σου να ακούσεις και να παίξεις.

Μιλάμε για κλάσεις ανώτερες κιθάρες από τα περισσότερα εμπορικά μοντέλα.
Ίσως υπάρχει κάποια Indian πλάτη πλαϊνά,με καπάκι έλατο και να είναι προσιτή στα χρήματα για σένα.
Γιατί κάτι με brazilian ξέφευγαν σε τιμή..

Πάντα φιλικά και χωρίς καμία διάθεση για διαφήμιση,άλλωστε μένω 100άδες χιλιόμετρα από την Αθήνα..


σε ευχαριστω πολυ...  δεν μου αρεσει για τα τραγουδια που παιζω η φλαμενγκο κιθαρα.!   θα μπορουσες να μου στειλεις το link που λες και παραπανω??    :)

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #10 στις: 20/04/12, 00:20 »
Γνώμη μου είναι επειδή παίζω και εγώ κλασική κιθάρα να μην δώσεις τόσα πολλά λεφτά σε κιθάρα και να μείνεις κάτω από τα 500 Ευρώ. Πήγαινε από τον Καγμάκη και δοκίμασε τις Alhambra 1C, 2C και 3C. Πολύ καλές κιθάρες όπως επίσης και οι LAG. Τις έχω δοκιμάσει και τις 4 και μπορώ να πω πως βγάζουν πολύ γλυκό ήχο και μελωδικό και ιδιαίτερα οι Alhambra.

Ελπίζω να βοήθησα. :)


δεν τον 3ερω αυτον τον "καγμακη"!!!

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #11 στις: 20/04/12, 01:21 »
Είναι στην Εμμανουήλ Μπενάκη.

Από Αθήνα δεν είσαι;

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #12 στις: 20/04/12, 12:11 »
Είναι στην Εμμανουήλ Μπενάκη.

Από Αθήνα δεν είσαι;


οχι....   ειμαι απο γιαννενα και στα μαγαζια δεν μπορω να δοκιμασω κιθαρες γιατι δεν φερνουν κιθαρες αξιας πανω απο 200 ευρο....    τις ακουω απο ιντερνετ...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #13 στις: 21/04/12, 19:57 »
Γειά σου και χαρά σου φίλε/η μου. Κατα την άποψή μου ως δάσκαλος κλασικής κιθάρας, μια κιθάρα στα 1000 ευρώ δε θα σε εξυπηρετήσει αυτή τη στιγμή μιας και στο επίπεδό σου δε θα καταλάβεις και τόσο τη διαφορά απο μια κιθάρα της τάξης των 500 ευρώ. Εσύ θες τώρα μια κιθάρα που να σε βολεύει στην τεχνική του μπαρέ και σε κάποια σχετικά εύκολα legatti καθώς και έναν ήχο σχετικά γεμάτο  και χωρίς "τριξίματα" (δεδομένου οτι ε τεχνική στο αριστερό σου χέρι είναι σωστή). Αυτά μπορεί να σου τα δώσει μια κιθάρα στα 500 ευρώ με την οποία μπορείς να μπεις ακόμα και στην τάξη της μέσης.

Οι Alhambra ως μάρκα δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα. Οι κιθάρες της έχουν μεν δυνατό ήχο (δυνατότερο απο πολύ ακριβότερες) αλλα συχνοτικά δε με ικανοποιούν. Βέβαια αυτό θα το κρίνεις και εσύ δοκιμάζοντας μια.

Μπορείς όμως να κάνεις και μια βόλτα απο τον Παπαγρηγορίου στην Πανεπιστημίου (στοά Πεζματζόγλου) και να δοκιμάσεις μια Almansa ή μια Admira. Θεωρώ πως είναι πάρα πολύ καλές κιθάρες και ως ήχος και στο χέρι σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Α! Και βεβαίως δεν παίρνεις ποτέ κλασική κιθάρα αν δε δοκιμάσεις 2-3 παίζοντας τα ίδια ακριβώς πράγματα σε όλες προκειμένου να κάνεις τη σύγκριση. Το πρόγραμμά σου για τις εξετάσεις της κατωτέρας είναι μια πολύ καλή περίπτωση μιας και έχει λίγο απ'όλα (και προκλασσικό και σπουδή και κομμάτι και τις τεχνικές που ανέφερα πιο πάνω). Έχε επ'ίσης υπ'όψιν σου πως μια πιο ακριβή κιθάρα δεν είναι απαραίτητα και καλύτερη για εσένα. Μην "παραμυθιαστείς" δηλαδή απο τη διαφορά τιμής. Μια κιθάρα των 500 ευρώ μπορεί να είναι για εσένα πολύ καλύτερη απο μια κιθάρα των 600 ή και παραπάνω ευρώ.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #14 στις: 23/04/12, 16:02 »
ευχαριστω πολυ..! ;)      τελικα πηγα και ρωτησα και σε διαφορα καταστηματα και μου ειπαν το ιδιο πραγμα...   θα ηταν καλυτερο να παρω μια κιθαρα γυρω στα 300-500 ευρο...    το μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν μπορω να δοκιμασω κιθαρες γιατι στα καταστηματα δεν φερνει κανεις κιθαρες πανω απο 100-150 ευρο... :(     τις εχω ακουσει μονο απο το ιντερνετ....    εμενα παντως μου αρεσε πολυ η alhambra 4 σαν ηχος.... 

Αποσυνδεδεμένος chrisfireguitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #15 στις: 09/06/12, 15:44 »
φιλε μου και εγω κανω κλασικη κιθαρα και θα μπω 1η κατωτερα. ο δασκαλος  μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρω απο τωρα μια ακριβη κλασικη καλητερα οταν περασω στη μεση. Ακου με ειναι απο τους καλητερους στην Ελλαδα Μιχαλης Κονταξακης. Λοιπον πιστευω οτι πρεπεινα δοσεις εως 400 ευρω :)  π.χ http://www.thomann.de/gr/antonio_rubn_tri_fondo_tf_60_b_stock.htm και για να ξερεις κατι οταν περασεις την Μεση δεν πρεπει να παρεις με 1000 ευρω κιθαρα αλλα με 1500 - 3000 χιλιαδες δεν θα σου κανει τοτε κατι ενδιαμεσω αν προχωρας βεβαια. :) Α και μια τελευταια συμβουλη δοκιμασε πειν παρεις μια κλασικη το ξυλο τους ειναι διαυορετικο σε λεπτομεριες η οχι παντα οκ? ΚΑΛΕΣ ΑΓΩΡΕΣ ;D ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #16 στις: 24/06/13, 11:48 »
Θα μπορούσε κάποιος να πει τί είναι αυτό που δημιουργεί την ανάγκη αλλαγής μιας φτηνής κιθάρας όσο ο μαθητής ανεβαίνει τις τάξεις;

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #17 στις: 25/06/13, 21:34 »
Η καλή κλασική κιθάρα:

  • Δεν είναι αποτέλεσμα μιας τυφλής συναρμολόγησης ξύλων, είναι αποτέλεσμα συναρμολόγησης ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ
  • Είναι φτιαγμένη για να βγάζει συγκεκριμένο ήχο, και όχι η ελπίδα-πεθαίνει-τελευταία-πάνω-απο-τα-200Hz
  • Εχει και μιακαλύτερη αντοχή στο χρόνο η οποία οφείλεται ΚΑΙ στη ποιοτητα κατασκευής ΚΑΙ στο οτι ακριβοπληρώσαμε κάτι άρα το προσέχουμε

Και ένα 4ο ψευδοπλεονέκτημα είναι οτι ένα καινούργιο όργανο πάντα ξυπνάει λίγο την όρεξη.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #18 στις: 04/07/13, 18:38 »
Θα μπορούσε κάποιος να πει τί είναι αυτό που δημιουργεί την ανάγκη αλλαγής μιας φτηνής κιθάρας όσο ο μαθητής ανεβαίνει τις τάξεις;
Κυρίως η ποιότητα του ήχου της (η οποία οφείλεται κυρίως στην επιλογή πολύ ποιοτικότερων ξύλων, ειδικά στο καπάκι της και όχι μόνο) και στην ευκολία στο παίξιμο η οποία έχει να κάνει με την ποιόητα κατασκευής της. Είναι πολύ πιο σύνθετο βέβαια το θέμα, αλλά μέσες-άκρες εκεί βρίσκεται η διαφορά.. Όσο ανεβαίνει το επίπεδο των κομματιών που παίζουμε, τόσο η κιθάρα θα πρέπει να υποστηρίζει σωστά και την απαιτούμενη τεχνική και τον απαιτούμενο ήχο για τη σωστή απόδοση των κομματιών..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #19 στις: 04/07/13, 18:50 »
Επίσης όμως, να προσθέσω πως μια πολύ ακριβή κιθάρα (πάνω απο 2000 ευρώ), είναι και κατασκευασμένη για πολύ δουλεμένα χέρια, άρα ένας αρχάριος ή ένας λίγο προχωρημένος, πιθανόν να μη βολευτεί απο μια πολύ ακριβή κιθάρα η οποία επίσης για να ξεδιπλώσει τις ηχητικές αρετές της θα πρέπει να παίζεται και σε κατάλληλο χώρο. Άρα λοιπόν, ένας αρχάριος που παίζει απλώς στο δωμάτιό του (και στο μάθημα) θα περάσει πολλά χρόνια αναρωτόμενος: "που βρίσκονται όλα τα χρήματα που έδωσα για αυτή την κιθάρα;;; ". Εδώ λοιπόν δεν ισχύει η λογική του "να δώσω πολλά χρήματα να πάρω το καλύτερο απο την αρχή". Όσο ανεβαίνουμε εμείς, ανεβαίνει και η κιθάρα!

Υ.Γ. 2 μαθητές μου επιπέδου σχεδόν Μέσης πήραν πριν λίγο καιρό 2 πάρα πολύ καλές κιθάρες της τάξης των 600 ευρώ! Βολεύτηκαν με αυτές τόσο στο αυτί όσο και στο χέρι τόσο πολύ, που θα ξαναχρειαστούν κιθάρα στο Πτυχίο τους και ΑΝ... ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Antony2198

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #20 στις: 04/07/13, 19:18 »
Εγω σου προτεινω να παρεις την Alhambra 6P την εχω και ειναι φοβερη κιθαρα. Μετα απο ατη δε θα χρειαζεται να αλλαξεις ποτε κιθαρα!!! :)

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια Για Αγορα Κλασικης Κιθαρας!!
« Απάντηση #21 στις: 02/08/13, 12:41 »
φιλε μου και εγω κανω κλασικη κιθαρα και θα μπω 1η κατωτερα. ο δασκαλος  μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρω απο τωρα μια ακριβη κλασικη καλητερα οταν περασω στη μεση. Ακου με ειναι απο τους καλητερους στην Ελλαδα Μιχαλης Κονταξακης. Λοιπον πιστευω οτι πρεπεινα δοσεις εως 400 ευρω :)  π.χ http://www.thomann.de/gr/antonio_rubn_tri_fondo_tf_60_b_stock.htm και για να ξερεις κατι οταν περασεις την Μεση δεν πρεπει να παρεις με 1000 ευρω κιθαρα αλλα με 1500 - 3000 χιλιαδες δεν θα σου κανει τοτε κατι ενδιαμεσω αν προχωρας βεβαια. :) Α και μια τελευταια συμβουλη δοκιμασε πειν παρεις μια κλασικη το ξυλο τους ειναι διαυορετικο σε λεπτομεριες η οχι παντα οκ? ΚΑΛΕΣ ΑΓΩΡΕΣ ;D ;D ;)

Φίλε μου, σου απαντάω μετά από έναν χρόνο, αλλά είδα το post σου και ψιλό μπερδεύτηκα. Γιατί όταν περάσει κάποιος την μέση πρέπει να πάρει κιθάρα 3000€;;; Από τι εξαρτάται αυτό; Εγώ τώρα τελείωσα την 1η μέση και ακόμα παίζω με την Alhambra 3C και την ζηλεύουν 3-4 άλλοι μαθητές από την Ανωτέρα!!! ;D ;D ;D  Πόσο μάλλον που βλέπω μαθητές για πτυχίο και ενώ έχουν την οικονομική δυνατότητα για 1000 ευρώ κιθάρα, προτιμούν να δώσουν 500-600€.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/13, 12:55 από Απόλλων »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 18:53
από sofitia
15 Απαντήσεις
10764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/10, 15:58
από astratos13
18 Απαντήσεις
9966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/11, 23:58
από Edward The Great
7 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 15:42
από AnestisK.
11 Απαντήσεις
4514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 01:04
από Freeflow
2 Απαντήσεις
2937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 17:39
από DEMMY
2 Απαντήσεις
5800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/13, 23:04
από Harpwood
7 Απαντήσεις
4359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/13, 09:07
από konstantinosly
4 Απαντήσεις
6112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/14, 00:03
από Αλισάχνη
20 Απαντήσεις
7515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/20, 20:29
από GVen