Αποστολέας Θέμα: αλλαγη τρεμολο  (Αναγνώστηκε 3564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
αλλαγη τρεμολο
« στις: 06/05/12, 21:29 »
παιδες εχω μια washburn wi-66v την οποια και υπερσυμπαθω. σκεφτομαι να της αλλαξω το τρεμολο (δεν εχει μεινει και τιποτα αλλο να αλλαξω) η κιθαρα εχει ενα κλασικο 6βιδο  vintage τρεμολο (δεν βλεπω μαρκα καπου αλλα νομιζω οτι ειναι fulcrum stay-in tune vibrato tailpiece) το οποιο δεν χρησιμοποιω καθολου και θελω να ρωτησω εαν υπαρχει κατι να το αντικαταστισω αλλα να ειναι σταθερο, να βιδωνει πανω στο σωμα, εχω σκεφτει να το μπλοκαρω αλλα δεν θελω να καταφυγω σε μισες λυσεις. υπαρχει καποια εταιρεια που να βγαζει κατι τετοιο? τι διαφορες θα εχει παικτικα και στον ηχο της κιθαρας? αξιζει να κανω μια τετοια αλλαγη? Επισης σε περιπτωση που αποφασισω να το αλλαξω τι πρεπει να προσεξω και να μετρησω ωστε να κανω την σωστη αγορα?
Να σημειωσω οτι στην κιθαρα εχουν αλλαχτει ολα τα ηλεκτρικα (vintage cloth wire, CTS volume pots, burns push/pulls tone pots για coil split, orange drop caps, seymour duncan pearly gates neck, seymour duncan sh4 JB bridge), tuners δεν εχω αλλαξει γιατι δεν υπαρχει λογος αφου κραταει το κουρδισμα μια χαρα (φοραει Grovers απο το εργοστασιο). καθε συμβουλη και γνωμη ειναι ευπροσδεκτη. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/12, 21:37 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη τρεμολο
« Απάντηση #1 στις: 06/05/12, 23:46 »
H αλλαγή τρέμολο είναι μια από τις πιο εύκολες, αλλά και ταυτόχρονα πιο σημαντικές αναβαθμίσεις που μπορείς να κάνεις σε μια κιθάρα. Η βελτίωση που θα δεις μπορεί να είναι όχι μόνο λειτουργική (πόσο σωστά και ομαλά δουλεύει το τρέμολο) αλλά και ηχητική. Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά.

Μετατροπή της κιθάρας σου σε hardtail (δηλαδή με σταθερή γέφυρα) γίνεται, αλλά είναι μια διαδικασία που απαιτεί δουλειά από τεχνικό και το αποτέλεσμα ίσως να μην είναι ικανοποιητικό από αισθητικής και λειτουργικής πλευράς.

Να μπλοκάρεις το τρέμολο είναι μια πιο απλή λύση. Αν είναι "μισή" λύση ή ολόκληρη δεν έχει σημασία κατά τη γνώμη μου αν λειτουργικά σε εξυπηρετεί και δεν συνεπάγεται δραστικές και μη αναστρέψιμες επεμβάσεις στην κιθάρα σου. Μπορείς να το κάνεις μόνος σου, με ένα κομμάτι ξύλο στο κατάλληλο μέγεθος ή κάτι παρόμοιο, ή να πάρεις το tremol-no της Allparts το οποίο κάνει αυτή τη δουλειά. Και στις δύο περιπτώσεις η μετατροπή είναι πλήρως αναστρέψιμη και δεν θα χαλάσεις την κιθάρα σου, οπότε μπορείς να το κάνεις δοκιμαστικά για να δεις αν σού αρέσει.

Αν τέλος αποφασίσεις να αντικαταστήσεις το τρέμολο, θα σού έλεγα να κοιτάξεις για ένα Wilkinson ή κάποιο άλλο με ατσάλινο μπλόκ (π.χ. Callaham), το οποίο και κάνει τη διαφορά στον ήχο. Τα Wilkinson έχουν επίσης push-in tremolo arm και όχι βιδωτό, το οποίο είναι πολύ πιο βολικό και λειτουργικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/12, 23:50 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη τρεμολο
« Απάντηση #2 στις: 06/05/12, 23:53 »
με το tremol-no τι διαφορα θα δω στην κιθαρα? εννοω ηχητικα και οσον αφορα καινουργια γεφυρα πιες διαστασεις θα πρεπει να μετρησω ωστε να αγορασω την καταληλη. wilkinson full steel block κοιταζα και εγω αλλα δεν εχω ιδεα τι θα πρεπει να κοιταξω για αγορασω την σωστη οσον αφορα της διαστασεις?

the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη τρεμολο
« Απάντηση #3 στις: 07/05/12, 00:06 »
με το tremol-no τι διαφορα θα δω στην κιθαρα? εννοω ηχητικα

Όπως και αν είχες σταθερή γέφυρα. Θα αυξηθεί το sustain, αφού δεν θα έχεις πλέον απώλεια ενέργειας από τα κινούμενα μέρη του τρέμολο, και επίσης θα έχεις μεγαλύτερη σταθερότητα στο κούρδισμα.

Παράθεση
και οσον αφορα καινουργια γεφυρα πιες διαστασεις θα πρεπει να μετρησω ωστε να αγορασω την καταληλη. wilkinson full steel block κοιταζα και εγω αλλα δεν εχω ιδεα τι θα πρεπει να κοιταξω για αγορασω την σωστη οσον αφορα της διαστασεις?

Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά στις διαστάσεις. Tόσο το vintage όσο και το modern tremolo της Wilkinson έχουν τις ίδιες διαστάσεις και μπορούν να αντικαταστήσουν τα vintage style tremolo σαν αυτό που έχει η κιθάρα σου χωρίς καμία μετατροπή. Δεν νομίζω ότι βγαίνουν σε διαφορετικά μεγέθη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη τρεμολο
« Απάντηση #4 στις: 07/05/12, 01:56 »
ρωταω γιατι στο site της wilkinson σε καθε τρεμολο γραφει απο κατω :
" Key dimensions-
  Center to center post-56mm
  String span-54mm
  String pitch-10.8mm"
σε καποια εχει διαφορετικες διαστασεις και δεν  ειμαι σιγουρος τι πρεπει να μετρησω.
 
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη τρεμολο
« Απάντηση #5 στις: 07/05/12, 02:29 »
ρωταω γιατι στο site της wilkinson σε καθε τρεμολο γραφει απο κατω :
" Key dimensions-
  Center to center post-56mm
  String span-54mm
  String pitch-10.8mm"
σε καποια εχει διαφορετικες διαστασεις και δεν  ειμαι σιγουρος τι πρεπει να μετρησω.

To string pitch και το string span έχουν σχέση με την απόσταση των χορδών (10.8 χιλιοστά μεταξύ γειτονικών χορδών και 54 συνολική απόσταση). Αυτές οι μετρήσεις δεν έχουν σχέση με αυτό που ρωτάς. Όσο για το center to center post, είναι η απόσταση ανάμεσα στις δύο βίδες με τις οποίες στερεώνεται το τρέμολο στο σώμα της κιθάρας. Και όπως σου είπα, τόσο το vintage όσο και το modern τρέμολο, έχουν την ίδια απόσταση ως προς αυτό το σημείο. Eσύ ποιά κοιτάς;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
the souls of heaven...Are stars at night...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
69 Απαντήσεις
39874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/07, 00:12
από RR
11 Απαντήσεις
8848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 19:02
από children of bodom
1 Απαντήσεις
4005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 09:48
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
2332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/11, 02:51
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/11, 00:55
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
19 Απαντήσεις
6794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 10:07
από Καρχαρίας
7 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 20:24
από djkostas
32 Απαντήσεις
8695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/15, 20:17
από Dying_Hated
17 Απαντήσεις
8159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/17, 23:34
από saved
5 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/21, 17:02
από legato_lover