Αποστολέας Θέμα: Ποια κλασσική για αρχάριο?  (Αναγνώστηκε 27960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Ποια κλασσική για αρχάριο?
« στις: 18/10/12, 10:58 »
Στις προσφορές του thomann είδα αυτή:
http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=classical_guitars&hd=deals&oa=pra

Υπάρχει κάποια γνώμη;


Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #1 στις: 18/10/12, 11:09 »
Αν και προσωπικά δε θα έπεφτα κάτω απο τα 100 ευρώ για κιθάρα (κυρίως γιατί εκεί υπάρχει πιο αυξημένος κίνδυνος για σοβαρές κατασκευαστικές ατέλειες, πχ. στραβοκολλημένο μπράτσο ή γέφυρα), απο αυτές που έδειξες (στα 4/4 εννοείται), μάλλον αυτή:  http://www.thomann.de/gr/thomann_classica_s.htm?sid=b5cf0100f339edbaecd75dfd5ca0b99d

κυρίως λόγω ελαφρώς καλύτερης ποιότητας ξύλων
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #2 στις: 18/10/12, 12:41 »
Σε ευχαριστώ φίλε Vaiking!
Και εγώ αυτήν ήθελα να δείξω στο link που έβαλα αλλά έκανα λανθασμένο κλικ στη σελίδα.
Δεν θα είχα αντίρρηση να δώσω κάτι παραπάνω αν υπήρχε εγγύημένα καλύτερη ποιότητα, πράγμα που δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω...
πχ σε γνωστό κατάστημα βρίσκω με 170€ (ελπίζω να θυμάμαι σωστά) με μεταλλική μπάρα διόρθωσης του μπράτσου. υπάρχει λόγος αν δεν μένεις σε περιοχή με αυξημένη υγρασία;
Βέβαια οι προσφορές τις περισσότερες φορές κρύβουν παγίδες, αλλά έλεγα να ρισκάρω... (άραγε αυτή που λέμε μπορεί να είναι πολύ φτηνιάρικη;




Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #3 στις: 18/10/12, 14:06 »
Και επειδή βρήκα μια Made in Japan με καπάκι από μασίφ έλατο(solid spruce), σώμα & ταστιέρα από παλίσανδρο (rosewood)  που έχει ξεμείνει πάνω από χρόνο σε κατάστημα, τίθεται θέμα παλαιότητας; (υποθέτω δεν ήταν στον ήλιο...)


Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #4 στις: 18/10/12, 14:14 »
Γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά στην Ηοhner?
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=1791


Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #5 στις: 18/10/12, 14:28 »
Γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά στην Ηοhner?
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=1791

Ευχαριστώ φίλε!
δείχνει αξιοπρεπέστατη για τα λεφτά της!
και αποφεύγω το ρίσκο του thomann!


Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #6 στις: 18/10/12, 15:38 »
"Δοκιμασε την!"
Αυτο ειναι το μοτο. Ακομα και αν δεις καποιο μοντελο απο ιντερνετικο καταστημα, μην κανεις καμμια αγορα χωρις πρωτα να κανεις μια τσαρκα στα μαγαζια να δοκιμασεις ο ιδιος το συγκεκριμενο μοντελο ζωντανα. Επι τη ευκαιρια θα δοκιμασεις κι αλλα μοντελα, και θα εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη. Επισης μπορεις να διαπραγματευτεις την τιμη με τον μαγαζατορα και να πετυχεις αναλογη προσφορα με το ιντερνετ. Τα οφελη ειναι αρκετα σε αυτην την περιπτωση καθως: 1) πριν σου τη δωσει θα σου τη σεταρει, κατι που πρεπει να το πληρωσεις για να γινει -ή βεβαια να το κανεις μονος σου αν ξερεις- με την ιντερνετικη αγορα 2) σε καθε περιπτωση αυτος κερδιζει εναν πελατη και εσυ μια βαση για τα πρωτα σου σερβις κλπ αγορες. Αλλο να πας να ρωτησεις ετσι χυμα, κ αλλο να πηγαινεις για χορδες, σερβις ή οτι αλλο προβλημα στον ιδιο -ειδικα αν εχεις αγορασει απο εκει την κιθαρα 3) διασφαλιζεις οτι θα υπαρχουν κιθαραδικα  ;D
Δε σου λεω βεβαια να την παρεις οπως και να εχει απο το ελληνικο μαγαζι, αλλα παζαρεψε το και αν πετυχεις καλη προσφορα, βλεπεις. Καλη ιδεα για να το πετυχεις αυτο ειναι να βρεις ποιοι ειναι αντιπροσωποι μαρκας και να πας κατευθειαν σε αυτους. Πχ κιθαρες ibanez φερνει ο τριμμης στην ελλαδα, ολα τα αλλα μαγαζια που εχουν μοντελα ibanez τα προμηθευονται απο αυτον, αρα αυτος μπορει να κανει καλυτερη τιμη.

Η βεργα καλο ειναι να υπαρχει, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ολες οι κλασικες εχουν.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #7 στις: 18/10/12, 16:38 »
"Δοκιμασε την!"
Αυτο ειναι το μοτο. Ακομα και αν δεις καποιο μοντελο απο ιντερνετικο καταστημα, μην κανεις καμμια αγορα χωρις πρωτα να κανεις μια τσαρκα στα μαγαζια να δοκιμασεις ο ιδιος το συγκεκριμενο μοντελο ζωντανα. Επι τη ευκαιρια θα δοκιμασεις κι αλλα μοντελα, και θα εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη. Επισης μπορεις να διαπραγματευτεις την τιμη με τον μαγαζατορα και να πετυχεις αναλογη προσφορα με το ιντερνετ. Τα οφελη ειναι αρκετα σε αυτην την περιπτωση καθως: 1) πριν σου τη δωσει θα σου τη σεταρει, κατι που πρεπει να το πληρωσεις για να γινει -ή βεβαια να το κανεις μονος σου αν ξερεις- με την ιντερνετικη αγορα 2) σε καθε περιπτωση αυτος κερδιζει εναν πελατη και εσυ μια βαση για τα πρωτα σου σερβις κλπ αγορες. Αλλο να πας να ρωτησεις ετσι χυμα, κ αλλο να πηγαινεις για χορδες, σερβις ή οτι αλλο προβλημα στον ιδιο -ειδικα αν εχεις αγορασει απο εκει την κιθαρα 3) διασφαλιζεις οτι θα υπαρχουν κιθαραδικα  ;D
Δε σου λεω βεβαια να την παρεις οπως και να εχει απο το ελληνικο μαγαζι, αλλα παζαρεψε το και αν πετυχεις καλη προσφορα, βλεπεις. Καλη ιδεα για να το πετυχεις αυτο ειναι να βρεις ποιοι ειναι αντιπροσωποι μαρκας και να πας κατευθειαν σε αυτους. Πχ κιθαρες ibanez φερνει ο τριμμης στην ελλαδα, ολα τα αλλα μαγαζια που εχουν μοντελα ibanez τα προμηθευονται απο αυτον, αρα αυτος μπορει να κανει καλυτερη τιμη.

Η βεργα καλο ειναι να υπαρχει, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ολες οι κλασικες εχουν.
Πολύ σωστά φίλε adoni!
(για τη βέργα μου είπαν πως συνήθως οι κλασικές δεν έχουν, και αν έχουν είναι στα πολύ ακριβά μοντέλα).

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #8 στις: 18/10/12, 21:56 »
Πρέπει να μας πεις έναν προυπολογισμό για να ξέρουμε και εμείς τι να σου προσφέρουμε. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τις lag πολύ καλές κιθάρες. Έχω παίξει και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος. Τις φέρνει ο Καγμάκης στην Αθήνα.



http://kagmakis.gr/products.php?thecat2style=1&thecid=1&thec2id=10&open=1





Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #9 στις: 19/10/12, 00:02 »
Πρέπει να μας πεις έναν προυπολογισμό για να ξέρουμε και εμείς τι να σου προσφέρουμε. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τις lag πολύ καλές κιθάρες. Έχω παίξει και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος. Τις φέρνει ο Καγμάκης στην Αθήνα.



http://kagmakis.gr/products.php?thecat2style=1&thecid=1&thec2id=10&open=1

Δεν ξέρω ακόμη αν πρέπει να δώσω 100 ή 250!
Θα προσπαθήσω να ακούσω κάποιες και θα δώ...
Αν ήξερα πως θα τα καταφέρω να συνεχίσω θα έδινα και λίγο παραπάνω αρκεί να μπορούσα να καταλάβω τη διαφορά!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #10 στις: 19/10/12, 00:44 »
Κοίταξε φίλε μου... απο τη στιγμή που είσαι αρχάριος, όποια κιθάρα και να δοκιμάσεις δε θα καταλάβεις απολύτως τίποτα... Είτε πέσει στα χέρια σου μια Stagg (των 80 ευρώ) είτε μια Sakurai (των 12.000 ευρώ... δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσει κάποιος να την αγγίξεις  :P ) δε πρόκειται να καταλάβεις διαφορά.

Εσύ θες μια κιθαρούλα εύκολη στο παίξιμο, με σχετικά ισορροπημένο ήχο και σχετικά αξιόπιστη για να ξεκινήσεις. Εγώ προτείνω συνήθως στους μαθητές μου τη Yamaha C70... Αξιοπρεπέστατη στα περίπου 170 ευρώ της τιμής της και κανείς μαθητής μου δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα με συτή (υπάρχει και η C40 λίγο πιο κάτω απο τα 150 ευρώ, μια χαρούλα και αυτή, αλλά η C70 αξίζει τη διαφορά τιμής).

 Αν θες να ανέβεις λίγο παραπάνω σε τιμή μια καλή πρόταση είναι η Alhambra 1C περίπου στα 280 ευρώ). Έχει πολύ δυνατό ήχο (δυνατότερο απο πολύ ακριβότερες) αλλά είναι ολίγον σκληρή για αρχάριο, δεν παύει  όμως να είναι μια πολύ καλή κιθάρα για να κάνεις ένα καλό ξεκίνημα. Αμφότερες τις φέρνει ο Νάκας, αλλα πιστεύω πως μπορείς να τις βρεις και σε άλλο μικρο κατάστημα και σε ακόμα καλύτερη τιμή..

Βεβαίως, αν μένεις Αθήνα, κάνε και  βόλτα και στον Παπαγρηγορίου (Panas Music) να ακούσεις και καμία Admira ή καμία Francisco Bros (υπάρχουν κάποιες πολύ καλές στα 200-260 ευρώ). Είναι σχετικά τίμιος άνθρωπος και το κυριότερο... όποτε και να πας, όλο και κάποιος καθηγητής θα βρίσκεται μέσα να δοκιμάζει κιθάρες και να σε βοηθήσει ακόμα και αν δε σε ξέρει  ;)

Όσο για τις Hohner δεν έχω άποψη. Η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μια Hohner (18 χρόνια πίσω) η οποία ήταν ποιοτικότατη στα χρήματά της, αλλά απο τις κλασικές της... δε γνωρίζω  :(

Αν βέβαια αποφασίσεις να πας σε δάσκαλο (ειδικά στην περίπτωση της κλασικής κιθάρας ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ), καλό είναι να ζητήσεις τη γνώμη του ή και να πάτε μαζί να δοκιμάσει και να σου προτείνει. Γιατί ακόμα και να σου προτείνουμε εμείς κάποιο μοντέλο, κιθάρα απο κιθάρα του ίδιου μοντέλου πιθανότατα θα έχει διαφορές..

Άρα... πάρε το δάσκαλό σου, πες του πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις και βγείτε "κιθαρότσαρκα"  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/12, 00:53 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #11 στις: 19/10/12, 01:37 »
Φίλε Vaiking σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για τις πολύτιμες συμβουλές σου!
Ψάχνοντας βρήκα ένα πακέτο cort ac-15 με θήκη, κουρδιστήρι, αναλόγιο κλπ στα 189 ευρώ (από 287 καταλόγου, λέει).
Μασίφ κέδρος το καπάκι, μαόνι το μπράτσο, rosewood τα υπόλοιπα.
Η κιθάρα σκέτη δίνεται στα περίπου 170 στο ίδιο ηλεκτρονικό κατάστημα του Γαλατσίου, και η c70 δίνεται στα 139.
Επειδή βρήκα και αναφορές στο noiz για guernica, sanchis, almansa, (λιγότερο γνωστούς κατασκευαστές δηλαδή) Υπάρχει καμία σχέση μεταξύ τους, ή να πάω καρφωτά για την επώνυμη Yamaha c70?
(δεν έχω δάσκαλο ακόμη, μάλλον θα στηριχτώ σε εσάς και στις αισθήσεις μου...)
Α, Δυτικά Προάστια μένω κάποιες μέρες της εβδομάδας, κοντά στο Περιστέρι.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #12 στις: 19/10/12, 08:20 »
Την Υamaha C70II την πήρα πριν μια βδομαδα στον γιο μου.Πολύ καλή για τα χρήματά της.Την προτείνω ανεπιφύλακτα.Την έκανα τεστ drive μαζί με την Hohner και τελικά κατεληξα στην Yamaha λόγω του πιο ''γεμάτου'' ήχου της.Η Ηοhner ήταν λίγο πιο πρίμα,αλλά δεν ήταν καθόλου κακή και μάλιστα δυσκολεύτηκα λιγο στην επιλογή αναμεσα τους.
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #13 στις: 19/10/12, 10:49 »

 Αν θες να ανέβεις λίγο παραπάνω σε τιμή μια καλή πρόταση είναι η Alhambra 1C περίπου στα 280 ευρώ). Έχει πολύ δυνατό ήχο (δυνατότερο απο πολύ ακριβότερες) αλλά είναι ολίγον σκληρή για αρχάριο,
μία διευκρίνιση για την "σκληρότητα" ? στον ήχο?

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #14 στις: 19/10/12, 11:54 »
Διαβάζω πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στα κομμάτια του ίδιου μοντέλου! Ειδικά για την Alhambra 1C, κάποιοι αναφέρουν στραβοκολλημένα τάστα, πολύχρωμες ταστιέρες (όχι μονοκόμματες υποθέτω), θρίλλερ!!!
Υποψιάζομαι πως το ίδιο θα παίζει σε όλες τις μάρκες...



Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #15 στις: 19/10/12, 12:03 »
Φίλε Vaiking σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για τις πολύτιμες συμβουλές σου!
Ψάχνοντας βρήκα ένα πακέτο cort ac-15 με θήκη, κουρδιστήρι, αναλόγιο κλπ στα 189 ευρώ (από 287 καταλόγου, λέει).
Μασίφ κέδρος το καπάκι, μαόνι το μπράτσο, rosewood τα υπόλοιπα.
Η κιθάρα σκέτη δίνεται στα περίπου 170 στο ίδιο ηλεκτρονικό κατάστημα του Γαλατσίου, και η c70 δίνεται στα 139.
Επειδή βρήκα και αναφορές στο noiz για guernica, sanchis, almansa, (λιγότερο γνωστούς κατασκευαστές δηλαδή) Υπάρχει καμία σχέση μεταξύ τους, ή να πάω καρφωτά για την επώνυμη Yamaha c70?
(δεν έχω δάσκαλο ακόμη, μάλλον θα στηριχτώ σε εσάς και στις αισθήσεις μου...)
Α, Δυτικά Προάστια μένω κάποιες μέρες της εβδομάδας, κοντά στο Περιστέρι.
Οι μάρκες που ανέφερες δεν είναι καθόλου άγνωστες στους κλασικούς κιθαρίστες, αλλά είναι καλύτερες στη μεσαία κατηγορία τιμής (500-2000 ευρώ) Τις Cort πάλι τις ξέρω μόνο ως ηλεκτρικές και είναι μια χαρά στα χρήματά τους αλλα για τα κλασικά τους μοντέλα δεν έχω άποψη. Κατ έμε, πήγαινε στη Yamaha και όταν περάσουν 3-4 χρόνια, θα μπορείς και μόνος σου να καταλάβεις τι θα σε καλύψει στην επόμενή σου κιθάρα...

Όσο για το δάσκαλο, επέτρεψέ μου να επιμείνω. Όσα και να σου πούμε εμείς, αν δεν υπάρχει ο άνθρωπος που θα σε επιβλέπει, θα διορθώνει τα όποια προβλήματα στο παίξιμό σου και  θα έχει και κάποιο πλάνο μαθημάτων σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες, δε θα πας και πολύ μακρυα και μάλλον θα απογοητευθείς... είναι πολύ απαιτητική η κλασική κιθάρα για να την αντιμετωπίσεις με τη λογική του αυτοδίδακτου. Δεν είναι σαν την ηλεκτρική που κουτσά στραβά κάποια πράγματα θα τα καταφέρεις... στην κλασική, αν δεν κάνεις αυτά που πρέπει, όπως πρέπει, δε θα τα καταφέρεις. Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Υπάρχει λόγος που εμείς φάγαμε πάνω απο 10 χρόνια απο τη ζωή μας στα ωδεία! Δεν πήγαμε επειδή μας περίσσευαν λεφτά και δεν είχαμε που να τα ξοδέψουμε  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #16 στις: 19/10/12, 12:05 »

 Αν θες να ανέβεις λίγο παραπάνω σε τιμή μια καλή πρόταση είναι η Alhambra 1C περίπου στα 280 ευρώ). Έχει πολύ δυνατό ήχο (δυνατότερο απο πολύ ακριβότερες) αλλά είναι ολίγον σκληρή για αρχάριο,
μία διευκρίνιση για την "σκληρότητα" ? στον ήχο?
Δεν αναφέρομαι σε σκληρότητα στον ήχο, αλλά στην ευκολία παιξίματος στο αριστερό χέρι. Εκεί είναι λίγο πιο δύσκολες απο μια Yamaha χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι απαγορευτικές για έναν αρχάριο..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #17 στις: 19/10/12, 12:21 »
Διαβάζω πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στα κομμάτια του ίδιου μοντέλου! Ειδικά για την Alhambra 1C, κάποιοι αναφέρουν στραβοκολλημένα τάστα, πολύχρωμες ταστιέρες (όχι μονοκόμματες υποθέτω), θρίλλερ!!!
Υποψιάζομαι πως το ίδιο θα παίζει σε όλες τις μάρκες...
Είπαμε πως υπάρχουν διαφορές απο κιθάρα σε κιθάρα. Αλλα όχι απαραίτητα σε ποιότητα κατασκευής, τουλάχιστον σε μια αξιοπρεπή μάρκα. Μπορεί να υπάρχουν διαφορές στην παρτίδα των ξύλων που χρησιμοποιήθηκαν, έτσι πχ. δυο ίδιες κιθάρες με καπάκι απο έλατο, μπορεί να έχουν διαφορές στον ήχο..

Και σε θέματα κατασκευής βέβαια παίρνεις κάποιο ρίσκο εκτός και αν κινηθείς σε μεγάλες κατηγορίες τιμής. Οι "πολύχρωμες ταστιέρες" δε λένε κάτι απαραίτητα, απλώς μπορεί να κάνει "νερά" το ξύλο (σε μια rosewood ταστιέρα δεν είναι κάτι το αξιοπερίεργο)... τα τάστα ΔΕΝ κολλώνται στην ταστιέρα (αλλά μπορεί να σηκώνονται ελαφρά, κάτι που διορθώνεται εύκολα) Κοινώς, δεν υπάρχει κανένα θρίλλερ εδώ, μάλλον αυτοί που γράφουν δε ξέρουν και πολλά...

Αλλά... αν κινηθείς πχ. σε καμία Stagg (των 60 - 80 ευρώ) και είναι στραβοκολλημένο το μπράτσο ή η γέφυρα (καθόλου σπάνιο φαινόμενο), τότε στην ουσία έχεις πετάξει τα χρήματά σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως... κατ'εμέ, πάρε μια Yamaha που είναι αρκετά αξιόπιστη (εκτός και αν ο τύπος την έχει στη βιτρίνα να τη χτυπά ο ήλιος επι 2 χρόνια, ή κλεισμένη σε κανένα κρύο και υγρο υπόγειο... αλλά σε αυτό δε φταίει η κιθάρα) και έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να ψαχτείς με τις κιθάρες όταν θα αποφασίσεις να ανέβεις επίπεδο  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #18 στις: 19/10/12, 15:30 »
Πολύ σωστά φίλε adoni!
(για τη βέργα μου είπαν πως συνήθως οι κλασικές δεν έχουν, και αν έχουν είναι στα πολύ ακριβά μοντέλα).

Αν στο είπε κάποιος πωλητής αυτό,πες του να αλλάξει δουλειά.

Οι ακριβές και ποιοτικές κλασσικές δεν έχουν truss rod(βέργα).

Και δεν μιλάω μόνο για μπουτίκ κλασσικές χιλιάδων ευρώ,αλλά για πολύ κάτω από τα χίλια ευρώ.

Στις καλές κλασσικές κιθάρες,το ξύλο στο μανίκι είναι επιλεγμένο, έχει προέλθει από ορθή κοπή(quartersawn)
και έχει ενίσχυση με φιλέτο εβένου ή γραφίτη.
Και επειδή η τάση εξαιτίας των νάυλον χορδών,είναι μικρότερη,συγκριτικά με ακουστική και ηλεκτρική,
δεν χρειάζεται βέργα.

Όσο για υποψήφιες προς αγορά κιθάρες,στα έχουν γράψει μια χαρά οι υπόλοιποι.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/12, 15:33 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #19 στις: 19/10/12, 16:40 »
Αυτην την πληροφορηση ειχα και εγω, οτι τα περισσοτερα μοντελα δεν εχουν (τωρα αν εχουν τα ακριβα ή τα φτηνα, δεν εχω υποψιν καθως δεν παιζω κλασικη). Παρολαυτα, μηπως μπορεις να εξηγησεις, αν γνωριζεις, για ποιο λογο δεν βαζουν βεργα? Οι τασεις απο τις χορδες ειναι σαφως μικροτερες σε σχεση με την ακουστικη λογω του ναηλον, αλλα με τη βεργα ειναι πιο ευκολο να σεταρεις την κιθαρα σε περιπτωση που αρχισει να σκευρωνει λογω συνθηκων (υγρασια, θερμοκρασια κλπ) και οχι μονο λογω της τασης. Επισης, δεν ειναι μπουζουκι, οπου λογω μικροτερου-στενοτερου μπρατσου, δημιουργειται θεμα με το σκαψιμο για την τοποθετηση της βεργας αλλα και αυξανεται κατα πολυ το βαρος του μπρατσου. Η κλασικη εχει ετσι κ αλλιως φαρδυ και χοντρο μπρατσο. Οπως εχουν δειξει και τα πιο κοντινα μας μπουζουκια, με τις κοντρες μπορεις να κανεις πολυ καλη δουλεια και να μη σου σκευρωσει, αλλα χρειαζεται πολλη προοχη και ως ενα βαθμο και τυχη. Ενω με τη βεργα μπορεις, ακομα και μαστορας να μην εισαι, να την επαναφερεις. Η υπαρξη της ειναι δηλαδη πρακτικη, τα μειονεκτηματα δυσκολευομαι να δω.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/12, 16:42 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #20 στις: 19/10/12, 17:12 »
Παρολαυτα, μηπως μπορεις να εξηγησεις, αν γνωριζεις, για ποιο λογο δεν βαζουν βεργα? Οι τασεις απο τις χορδες ειναι σαφως μικροτερες σε σχεση με την ακουστικη λογω του ναηλον, αλλα με τη βεργα ειναι πιο ευκολο να σεταρεις την κιθαρα σε περιπτωση που αρχισει να σκευρωνει λογω συνθηκων (υγρασια, θερμοκρασια κλπ) και οχι μονο λογω της τασης.

Η βέργα είναι ένα στοιχείο που δεν περιλαμβάνεται στην γεωμετρία και φυσιολογία της κλασσικής κιθάρας.
Είναι άλλο τα 150gr της βέργας να "χάνονται" στα 4 κιλά μιας Les Paul και άλλο να "φορτώνεις" το μπράτσο της κλασσικής +150gr.
Αλλοιώνει το χαρακτήρα της...
Τώρα θα μου πεις και οι ακουστικές;
Η ακουστική κιθάρα δεν ειναι απλά μια κλασσικη με truss rod και συρμάτινες χορδές.
Υπάρχουν θεμελιώδεις διαφορές.

Φυσικά και κάποιες κλασσικές κιθάρες σκευρώνουν,ειδικά οι φθηνής κατασκευής ή αυτές που δεν συντηρούνται σωστά.
Εκεί πέρνουν σειρά οι μέγγενες,τα θερμά έλαια και άλλες μεθοδολογίες ξεσκεβρώματος..

Αλλά όπως έγραψα και παραπάνω ένα μοντέλο που είναι >700 ευρώ,έχει επιλεγμένο-ξηρό-quartersawn μπράτσο, έχει έβενο ταστιέρα,
έβενο ή γραφίτη ενίσχυση,δεν υπάρχει λόγος για βέργα..
Ο έβενος στην ταστιέρα είναι έτσι και αλλιώς άκαμπτος,έχει και την λωρίδα...
Το μανίκι δεν θα πάει πουθενά.

Από τα χέρια μου έχουν περάσει αρκετές κλασσικές κιθάρες με ολοένα αυξανόμενη τιμή αγοράς.
Αυτή που έχω τώρα στην βαλίτσα δίπλα μου,την αγόρασα 3.300 ευρώ το 2009 και απλά δεν έχει,ούτε θα έχει ανάγκη ποτέ το μανίκι..


Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #21 στις: 19/10/12, 19:47 »
Παρολαυτα, μηπως μπορεις να εξηγησεις, αν γνωριζεις, για ποιο λογο δεν βαζουν βεργα? Οι τασεις απο τις χορδες ειναι σαφως μικροτερες σε σχεση με την ακουστικη λογω του ναηλον, αλλα με τη βεργα ειναι πιο ευκολο να σεταρεις την κιθαρα σε περιπτωση που αρχισει να σκευρωνει λογω συνθηκων (υγρασια, θερμοκρασια κλπ) και οχι μονο λογω της τασης.

Η βέργα είναι ένα στοιχείο που δεν περιλαμβάνεται στην γεωμετρία και φυσιολογία της κλασσικής κιθάρας.
Είναι άλλο τα 150gr της βέργας να "χάνονται" στα 4 κιλά μιας Les Paul και άλλο να "φορτώνεις" το μπράτσο της κλασσικής +150gr.
Αλλοιώνει το χαρακτήρα της...
Γιατι "δεν περιλαμβάνεται στην γεωμετρία και φυσιολογία της κλασσικής κιθάρας" και αλλοιωνει το χαρακτηρα της? Μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες?

Εγω ακουστικη παιζω, και βλεπω διαφορες με την κλασικη. Μονο τις συρματινες χορδες να βαλεις, το μεγαλυτερο μεγεθος ηχειου, το διαφορετικο κοψιμο και το πως ειναι κατασκευασμενο εσωτερικα το ηχειο, φτανει να καταλαβεις την κατασκευαστικη διαφορα.

Η κλασικη εχει ετσι κ αλλιως πιο χοντρο και φαρδυ μπρατσο απο ακουστικη-ηλεκτρικη. Ειναι πιο βαρυ το μανικο της σε σχεση με τα αλλα, ειτε με τη βεργα, ειτε χωρις αυτην. Τα ξυλα που μπαινουν για κοντρα οπως ο εβενος, ειναι και αυτα αρκετα πιο βαρια απο οτι ο σφενδαμος πχ ή οποιο μαλακο-ελαφρυ ξυλο χρησιμοποιειται για το μπρατσο. Επισης παιζοντας στην κλασικη θεση, με υποποδιο, ο τροπος με τον οποιο κρατας την κιθαρα ειναι αρκετα στιβαρος και σταθερος, σχεδον παραλληλος με το σωμα, ωστε να μη δημιουγει προβλημα ακομαι και ενα αξιοσημειωτα βαρυτερο μπρατσο -αν και οπως ειπα, σε συγκριση με τις αλες κιθαρες ειναι ετσι κι αλλιως πιο βαρυ.

Αυτο που λες για την εβενινη ταστιερα μου φαινεται καπως παραδοξο, δεδομενου οτι τα περισσοτερα οργανα απο μια τιμη και πανω, εβενινες ταστιερες εχουν. Αυτο δε σημαινει οτι δε σκευρωνουν ποτε. Εξαλλου αυτο που δρα ξεσκευρωτικα ειναι τα κομματια εβενου (ή αλλου σκληρου ξυλου) που μπαινουν ως κοντρες στο μανικι, και γι αυτο ειναι κολλημενα και μεταξυ τους με ειδικο τροπο (εχει να κανει με τη φορα των νερων του ξυλου, που πρεπει τα κομματια του εβενου να κολληθουν αντιστροφα το ενα με το αλλο, καπως ετσι, αυτη τη στιγμη δεν το θυμαμαι ακριβως... παντως δε μιλαμε απλα για μια λουριδα εβενο).

Χωρις να εχω κοιταξει την αγορα, πιστευω οτι πλεον, οπως και στα μπουζουκια -οπου το θεμα βεργα μοιαζει περισσοτερο προβλημα- τα ακριβα μοντελα θα εχουν ενισχυση με ανθρακονηματα κατω απο την ταστιερα, που ειναι παναλαφρα και εξαιρετικα ανθεκτικα, οντως το μπρατσο δε θα στραβωσει ποτε. Στα μπουζουκια βεβαια το θεμα της βεργας ειναι προβλημα και λογω διαστασεων του μανικου (επειδη ειναι πιο λεπτο, προκειμενου να μπει η βεργα πρεπει να μεινει σχεδον κουφιο σε καποια σημεια... δεν μενει αρκετο ξυλο στο εσωτερικο) αλλα και λογω σημαντικου προσθετου βαρους που δημιουργει προβλημα στο παιξιμο.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #22 στις: 19/10/12, 21:15 »

Γιατι "δεν περιλαμβάνεται στην γεωμετρία και φυσιολογία της κλασσικής κιθάρας" και αλλοιωνει το χαρακτηρα της? Μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες?


Γιατί αυτά τα 150 γραμμάρια στην ταστιέρα είναι μεγάλη «φόρτωμα» για μια κιθάρα που συνολικά ζυγίζει,κατά μέσο όρο,ολόκληρη ενάμιση κιλό.
Γιατί από τον 18ο αιώνα,από τότε  δηλαδή που ο Antonio Torres,θεμελίωσε τις διαστάσεις και την μορφή της κιθάρας,όπως την γνωρίζουμε κανείς δεν θεώρησε καλό να «διαταράξει» αυτή την ισορροπία, με ένα περιττό σιδερένιο εξάρτημα που πολύ πιθανό να δίνει και αίσθηση diveneck σε μία τόσο ελαφριά κατασκευή.

Εγω ακουστικη παιζω, και βλεπω διαφορες με την κλασικη. Μονο τις συρματινες χορδες να βαλεις, το μεγαλυτερο μεγεθος ηχειου, το διαφορετικο κοψιμο και το πως ειναι κατασκευασμενο εσωτερικα το ηχειο, φτανει να καταλαβεις την κατασκευαστικη διαφορα.


Το ίδιο έγραψα και εγώ

Η ακουστική κιθάρα δεν ειναι απλά μια κλασσικη με truss rod και συρμάτινες χορδές.
Υπάρχουν θεμελιώδεις διαφορές.


Η κλασικη εχει ετσι κ αλλιως πιο χοντρο και φαρδυ μπρατσο απο ακουστικη-ηλεκτρικη. Ειναι πιο βαρυ το μανικο της σε σχεση με τα αλλα, ειτε με τη βεργα, ειτε χωρις αυτην


"Άλλα",χωρίς βέργα δεν υπάρχουν όταν την συγκρίνεις ως προς ηλεκτρικές και ακουστικές.
Οπότε,συγκρίνεις μπράτσο κλασσικής,με μπράτσο ηλεκτρικής και ακουστικής.
Το μπράτσο της κλασσικής πάντα είναι πιο ελαφρύ λόγω απουσίας βέργας.

Τα ξυλα που μπαινουν για κοντρα οπως ο εβενος, ειναι και αυτα αρκετα πιο βαρια απο οτι ο σφενδαμος πχ ή οποιο μαλακο-ελαφρυ ξυλο χρησιμοποιειται για το μπρατσο.


Ναι,αλλά ο έβενος δεν πιάνει μία μπροστά στα 150 gr του truss rod οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.


Αυτο που λες για την εβενινη ταστιερα μου φαινεται καπως παραδοξο, δεδομενου οτι τα περισσοτερα οργανα απο μια τιμη και πανω, εβενινες ταστιερες εχουν.
Αυτο δε σημαινει οτι δε σκευρωνουν ποτε. 


Μιλάμε πάντα για ποιοτικές κλασσικές κιθάρες,όχι για όλα τα όργανα.

παντως δε μιλαμε απλα για μια λουριδα εβενο).


Πάντα μιλάμε για λουρίδες(strip reinforcment),είτε εβένου,είτε αναθρακονημάτων,
με όποια τεχνική και αν κάνουμε ενίσχυση






οπως και στα μπουζουκια -οπου το θεμα βεργα μοιαζει περισσοτερο προβλημα- τα ακριβα μοντελα θα εχουν ενισχυση με ανθρακονηματα κατω απο την ταστιερα, που ειναι παναλαφρα και εξαιρετικα ανθεκτικα, οντως το μπρατσο δε θα στραβωσει ποτε


Ωραία,δεν έχεις πάρα να το αποδεχθείς αυτό και για τις καλές κλασσικές. ;D
Με καλό reinforcement και σωστή επιλογή υλικών,δεν υφίσταται λόγως ανησυχίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/12, 11:59 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #23 στις: 20/10/12, 11:24 »

Όσο για το δάσκαλο, επέτρεψέ μου να επιμείνω. Όσα και να σου πούμε εμείς, αν δεν υπάρχει ο άνθρωπος που θα σε επιβλέπει, θα διορθώνει τα όποια προβλήματα στο παίξιμό σου και  θα έχει και κάποιο πλάνο μαθημάτων σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες, δε θα πας και πολύ μακρυα και μάλλον θα απογοητευθείς... είναι πολύ απαιτητική η κλασική κιθάρα για να την αντιμετωπίσεις με τη λογική του αυτοδίδακτου. Δεν είναι σαν την ηλεκτρική που κουτσά στραβά κάποια πράγματα θα τα καταφέρεις... στην κλασική, αν δεν κάνεις αυτά που πρέπει, όπως πρέπει, δε θα τα καταφέρεις. Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Υπάρχει λόγος που εμείς φάγαμε πάνω απο 10 χρόνια απο τη ζωή μας στα ωδεία! Δεν πήγαμε επειδή μας περίσσευαν λεφτά και δεν είχαμε που να τα ξοδέψουμε  ;)

Για την αγορά του οργάνου εννοούσα πως θα πάω μάλλον χωρίς δάκαλο μαζί μου!
Συμφωνώ απολύτως για την καθοδήγηση, το ψάχνω και το ζυγίζω ...οικονομικά!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #24 στις: 20/10/12, 11:33 »
Φαίνεται πως - λογικά - ο φίλος rodort1 έχει δίκιο. Μάλλον δεν συνάδει καλό όργανο με βέργα.
Στα 300 ευρώ όμως που είναι το δικό μου (νομίζω) ταβάνι,
μήπως ένα όργανο χωρίς βέργα είναι καταδικασμένο να σκευρώσει,
οπότε η λύση της βέργας όπου υπάρχει είναι σωτήρια; (άσε που ρυθμίζεις και την απόσταση των χορδών σε κάποιο βαθμό αν το επιθυμείς ? )
(αυτό με το βάρος στην πολύωρη πολύλεπτη  ;D εξάσκηση θα πρέπει να είναι ένα θέμα,  όμως μου την πρότειναν για όργανο που θα το κρατήσω και μετά τα πρώτα μου βήματα...)



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
14 Απαντήσεις
5729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 00:29
από dany17
7 Απαντήσεις
8122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
2780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/10, 11:35
από Blue Wizard
39 Απαντήσεις
10134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
11 Απαντήσεις
4289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
16 Απαντήσεις
6554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/10, 18:05
από p0z3r
6 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 23:33
από ibanezbass
19 Απαντήσεις
10540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
19 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus