Αποστολέας Θέμα: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’  (Αναγνώστηκε 2909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
 
Μερικά από τους ενισχυτές που ενδιαφέρουν τους μουσικούς:
   1.   Η ισχύς στους τελικούς ενισχυτές (ενισχυτές ισχύος) δίδεται σε Rmswatts. Αυτό όμως είναι πέρα για πέρα λάθος , όπως αναλύω εδώ:  http://stefanos604.blogspot.gr/2013/04/rms-peak-peak-peak.html
 2.   Η έννοια ‘’ ενισχυτής ισχύος’’ είναι επίσης λάθος αφού η ισχύς δεν ενισχύεται αλλά μεταφέρεται. Αυτό που ενισχύεται είναι η τάση και το ρεύμα.
 
3.   Τα βύσματα που χρησιμοποιούμε στα όργανα μας με τους ενισχυτές είναι λάθος να τα λέμε mono και  stereo όπως αναλύω εδώ: http://stefanos604.blogspot.gr/2013/04/balanced-vs-stereo.html  (η δύναμη της εμπορικής ονομασίας βλέπετε !!)
4.   Η λέξη TV = Television στα ελληνικά θα έπρεπε να ερμηνεύεται ΤΗΛΕΟΨΗ αφού κάποια ΑΠΟΨΗ βλέπουμε από μακριά…
5.   Ο όρος "απόδοση" πολύ συχνά δεν χρησιμοποιείται ως "efficiency" = ''χρήσιμη ισχύς στην output του ενισχυτή /ολική ισχύ που καταναλώνει ο ενισχυτής'' ,  αλλά εσφαλμένα ως "ισχύς εξόδου"  π.χ. "η απόδοση του ενισχυτή είναι 20W" .6.   ……ΔΙΚΑ ΣΑΣ παραδείγματα 
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’
« Απάντηση #1 στις: 08/05/13, 11:37 »
2. Δεν εχω ακουσει κανεναν συναδελφο να μιλαει για ενισχυτη ισχυος, παρα μονο για τελικο ενισχυτη ηχου ή στη χειροτερη, ενισχυτη ηχειου... :/

4. Vision=Οραση, αρα τηλε-Οραση....

5. Kαι παλι απο συναδελφους ηχοληπτες μπορω να ακουσω "ο ενισχυτης αποδιδει 400W ανα καναλι στα 4Ohm". Τωρα πως η χρηση της λεξης οριζει κατευθειαν και την αποδοση e, ειναι ενα θεμα που εχει να κανει με τον τροπο που χρησιμοποιειται η λεξη κι οχι η ορολογια καθαυτη.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’
« Απάντηση #2 στις: 08/05/13, 12:18 »
2. Δεν εχω ακουσει κανεναν συναδελφο να μιλαει για ενισχυτη ισχυος, παρα μονο για τελικο ενισχυτη ηχου ή στη χειροτερη, ενισχυτη ηχειου... :/

4. Vision=Οραση, αρα τηλε-Οραση....

5. Kαι παλι απο συναδελφους ηχοληπτες μπορω να ακουσω "ο ενισχυτης αποδιδει 400W ανα καναλι στα 4Ohm". Τωρα πως η χρηση της λεξης οριζει κατευθειαν και την αποδοση e, ειναι ενα θεμα που εχει να κανει με τον τροπο που χρησιμοποιειται η λεξη κι οχι η ορολογια καθαυτη.



2. Γράψε στο διαδίκτυο ΄΄ενισχυτής ισχύος’’ και θα πάρεις 150.000 αποτελέσματα και όχι μόνο από καταστήματα…..


4. Δεν βλέπουμε με τα μάτια μας μακριά ή κάτι από μακριά αλλά βλέπουμε μια άποψη από μακριά (vision = view) .Το θυμάμαι από τον καθηγητή στα ηλεκτρονικά (50 έτη πριν).


5.Το αναφέρω επειδή το έχω συναντήσει σε πολλά posts και είναι λάθος

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’
« Απάντηση #3 στις: 08/05/13, 12:52 »
2.Υπαρχει ενας κοσμος επαγγελματιων που δουλευει εκει εξω και η ορολογια που χρησιμοποιει διαφερει απο το διαδικτυο, το οποιο ποτε δεν εγγυαται και για την ποιοτητα ή την πιστοτητα του αρθρογραφου.

4. http://www.wordreference.com/engr/vision

Μπορει πριν 50 χρονια να ειχαμε διαφορετικα αγγλικα, ομως vision ειναι η οραση σε ελληνικη μεταφραση.


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’
« Απάντηση #4 στις: 08/05/13, 13:23 »

2. Μα και οι ξένοι χρησιμοποιούν τη φράση: Power Amplifier ( 20.200.000 αποτελέσματα στο Google). Όμως και αυτοί παραδέχονται όπως και για τα RMSwatts ότι δυστυχώς η ορολογία που επικράτησε είναι λανθασμένη.


Εγώ δεν είχα σκοπό με το ποστ να σας πείσω να χρησιμοποιούμε τη σωστή αντί για τη λανθασμένη απλά να αναλύσω το γιατί είναι λανθασμένες οι έννοιες Power Amplifier και  RMSwatts





4. όσο για το television δεν είναι θέμα αγγλικών πριν 50 έτη.
αν παρεις το tele =από μακρια και το vision = όραση τότε ναι μεν έχεις τηλεόραση που όμως αν το αναλύσεις περιφραστικά σημαίνει ''βλέπεις ή έχεις όραση από μακριά''.
Αν όμως πάρεις το συνώνυμο vision = view τότε περιφραστικά σημαίνει: ΄΄ άποψη από μακριά'' που αποδίδεται πιο σωστά.
Απλά υπερασπίζομαι έναν πολύ καλό καθηγητή τίποτε άλλο.

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’
« Απάντηση #5 στις: 08/05/13, 13:25 »
2. Ναι, το καταλαβα πως η αναφορα γινεται για καθαρα εγκυκλοπαιδικους σκοπους, απλως δεν θεωρω πως το διαδικτυο ειναι η καλυτερη πηγη για αυθεντιες και απολυτες γνωσεις.

4. Ειναι λαθος η αποψη κατ' εμε, αλλα ξερω πως δεν προκειται να συμφωνησουμε και το αφηνω εδω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’
« Απάντηση #6 στις: 08/05/13, 19:15 »
To Power Amplifier -αν καταλαβαίνω καλά- σημαίνει "δυναμικός ενισχυτής", ή αν θέλετε "ισχυρός ενισχυτής", με την έννοια ότι ο ενισχυτής αυτός έχει πολύ δύναμη. Όπως λέμε και "Power Rangers"...

To vision σίγουρα είναι "όραση".
Άλλωστε, η TV δεν σε αφήνει να έχεις άποψη (άσχετο, αλλά το'πα :P )

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’
« Απάντηση #7 στις: 08/05/13, 19:54 »

Η λέξη Power έχει πολλές σημασίες αλλά πράγματι είναι δυναμική σ’ όλες τις εκφάνσεις της.


Παραδείγματα:
Οι λαοί εμπιστεύονται ή χάνουν την εμπιστοσύνη τους στις κυβερνήσεις τους (Στη σημερινή Ελλάδα το power τους ή το ίδιο η εμπιστοσύνη μας σ’ αυτούς είναι στο ναδίρ ), άλλες φυσικές πηγές ανακαλύπτονται αλλά και άλλες εξαντλούνται…
Στην περίπτωση μας το μεγάφωνο τραβάει από το τροφοδοτικό του  0 έως και το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει (ανάλογα της θέσης του volume control του ενισχυτή) και άρα η ισχύς είναι δυναμική από 0 μέχρι το μέγιστο.
Στη δουλειά μου όλους τους τελικούς ενισχυτές ραδιοσύχνοτήτων SHF (με  λυχνίες Φάρος ) τους λέγαμε ισχύος  (είχαμε 2 τεράστια βεντιλατέρ που τροφοδοτούσαν με αέρα τη λυχνία επι 24ώρου βάσεως  με εναλλαγή για να ''ξεκουράζονται'' ).


Το ζήτημα λοιπόν δεν είναι τόσο η ονομασία όσο η κατανόηση ως προς τι σημαίνει η λέξη. Το βλέπουμε καθημερινά ότι οι εμπορικές ορολογίες - με τη διαφήμιση- δυστυχώς είναι αυτές που επικρατούν σε σχέση με τις επιστημονικές . Οι κύριοι κατασκευαστές μας έχουν δώσει τόσους ορισμούς για την ισχύ ( και μάλιστα μοστράρουν τον μεγαλύτερο αριθμό ενώ στην ουσία λένε τα ίδια μ' ένα αντίστοιχο αξιόπιστο κατασκευαστή που πουλά μηχάνημα και μοστράρει τη μισή ισχύ ) που ο απλός χρήστης μπερδεύεται. Πιστεύω να τα ξεδιαλύνουμε σε επόμενα άρθρα που θα ακολουθήσουν.


Ευχαριστώ για το σχόλιο
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’
« Απάντηση #8 στις: 09/05/13, 01:17 »
Στέφανε, γιατί επέλεξες αντί να περνάς καλά εσύ κι οι φίλοι σου με τη φυσαρμόνικά σου να ψάχνεις στα σκουπίδια του web για λάθη και παραλείψεις? Έχω την εντύπωση ότι μέσα από τα διδακτικά post σου στην ουσία παρακολουθούμε live την μουσικοτεχνική σου ενηλικίωση βήμα - βήμα. Στο λέω γιατί μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής, ιδίως όταν παίζεις μουσική.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ορολογίες ‘’λανθασμένες ??’’
« Απάντηση #9 στις: 09/05/13, 11:09 »
Εύχομαι elrich όταν φτάσεις στην ηλικία μου να έχεις να ασχοληθείς με κάτι που να σε γεμίζει αλλά ταυτόχρονα και δημιουργικό αν έστω και μόνο εσύ πιστεύεις ή έχεις την εντύπωση ότι βοηθάς τους άλλους.
Αν κάποτε βρεις φίλους μου και ρωτήσεις θα δεις ότι τουλάχιστον 2 φορές τη εβδομάδα και εγώ ίσως και παραπάνω (αφού έχω συνέχεια προσκλήσεις από συγγενείς) έχουμε τσιμπούσι (φτωχικό) με παλιά τραγούδια σε σπίτια και κάπου - κάπου το καλοκαίρι και σε ταβέρνες (λόγω του Χ.Α.Π που έχω) και στις παραλίες.

Τώρα όσον αφορά τα άρθρα μου για τα audio ότι γράφω είναι από τις πάρα πολλές σημειώσεις μου και μόνο οι φωτογραφίες είναι από το web (γράφω πχ power amps photos και διαλέγω τη φωτογραφία που ταιριάζει).
 Όσες φορές έχω κάνει copy/paste , που το απεχθάνομαι γιατί πάντα θέλω αυτό που γράφω να έχει τη δική μου υπογραφή ,σ’ όλα μου τα άρθρα δίδω το αντίστοιχο link. Δυστυχώς και ο φίλος freemind πικρόχολα διατύπωσε πολλάκις αυτή τη γνώμη.
Τώρα για το συγκεκριμένο θέμα επειδή ο freemind επέμενε ότι δεν ακουσε  κανενα συναδελφο να λεει τη λεξη ‘’ενισχυτης ισχυος ‘’ απλά έγραψα στο google τη λεξη και πηρα τα χιλιαδες αποτελεσματα από ποστς σκουπιδιων αλλά και διαμαντιων . Αλλά και η προηγουμενη απαντηση μου αναφερεται στην εμπειρια μου που σαν τεχνικοι τη χρησιμοποιουσαμε τη λεξη για ολους τους τελικους.
Μαλιστα εδώ να πω ότι εχουμε (εκτος από προενισχυτες και τελικους) και μεσαιους  (τους λεγομενους IF=Intermediate Frequency)  σ’ όλα τα μηχανηματα RF.
Την πολυχρονη εμπειρια μου θελησα να τη μεταδωσω , χωρις όμως τη ‘’διαφημιση’’ με μερικα threads από τουλαχιστον τρια δημοφιλη μουσικα sites όπως το δικο σας είναι σιγουρο ότι δεν θα τα εβλεπε κανεις.

Ενω τωρα μεσα σ’ ένα μηνα από τοτε που ξεκινησα τα άρθρα τα έχουν επισκεφτει (δεν ξερω και αν τα έχουν διαβασει) πανω από 8.000 επισκεπτες που σημαινει ότι υπαρχει κοσμος που θελει εκλαικευμενη γνωση επι των θεματων που διαπραγματευομαι – εκτος αν το Bloggerspot  της Google μετραει λαθος.

Βεβαια στο συγκεκριμενο ποστ εδώ θα επρεπε να ρωτατε να συζηταμε και να απαντω στα δυο θεματα που εθεσα στην αρχη . Παντα όμως από ένα σχολιο θετικο,αρνητικο,πικροχολο γίνεται αναταση γνωσης κι αυτό είναι που μ’ ενδιαφερει ειτε το πιστευετε ειτε όχι.

Τωρα για το κολακευτικο για τη φυσαρμονικα. Ευχομαι να κανετε δωρο στα παιδια , εγγονια, ανηψια μια φυσαρμονικα και μαλιστα τη χρωματικη θα την χαρουν περισσοτερο- ειδικα για παιδια αλλα και ηλικιωμενους που εχουν ασθμα ειναι το πρεπει.
Τα video που ανεβασα  ηταν  ουτε χρονο από τοτε που ξεκινησα τη φυσαρμονικα. Κι εδώ ο λόγος ηταν να βοηθησω τους καπνιστες να το κοψουν λεγοντας τη δικη μου ιστορια (Σοβαρο ΧΑΠ  όμως εχω να παρω φαρμακα –εκτος από ιδιαιτερες συνθηκες -καιρου ,σκονης,παθητικου καπνισματος- από τοτε που ξεκινησα τη φυσαρμονικα που αποδε΄΄ιχτηκε οτι ε΄΄ιναι γυμναστης των μυων των πνευμονων) . Γι αυτό και το video αυτό παρακολουθηθηκε πολλες φορες παραπανω σε σχεση με τα αλλα.
 
http://www.youtube.com/watch?v=R9mN3skLpiI

 
Μια άλλη δραστηριοτητα (πολύ οφελιμη για ολους) είναι η πεζοπορια. Επειδη τα τελευταια χρονια σαν μηχανικος ασχοληθηκα με αγορα οικοπεδων και χαρτογραφηση τους σε βουνοκορφες για εγκατασταση κεραιων σαν συνταξιουχος χαρτογραφησα όλα τα μονοπατια της Συρου (άλλη μια δημιουργικη δραστηριοτητα) .Αν καποτε επισκεφτειτε την Συρο και θελετε να περπατησετε δειτε τα μονοπατια της ΕΔΩ:
http://www.hikingteam.gr/

Ευχαριστω για το σχολιο
 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/13, 12:24 από STEFANOS604 »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/21, 12:34
από augo