Αποστολέας Θέμα: guitar buzz...huming...60 cycle hum κλπ  (Αναγνώστηκε 4311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
guitar buzz...huming...60 cycle hum κλπ
« στις: 22/04/14, 17:03 »
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.


Αντιμετοπιζω ενα θεματακι με την κιθαρα μου (νομιζω)....


Παραγει αυτο το κλασσικο βουητο οτι οποιο δεν ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα...και απο αυτα που διαβασα...αρχικα υπεθεσα οτι ισως εχω grounding issues...


Ετσι "ανοιξα" την κιθαρα να να τσεκαρω τις ενωσεις και στο jack και στην πισω πλευρα εκει που ειναι τα καλωδια για τους μαγνητες και για τα control buttons...


Ηλπιζα οτι θα βρω καπιο καλωδιο ξεκωλημενο ωστε να το ξανακολλησω....δυστυχως δεν βρηκα τπτ....και εδω ειναι που αρχιζει το πραμα και γινεται περιεργο...


Το buzzz (η hum τελος παντων) μου το κανει κατα ενα περιεργο τροπο ΜΟΝΟ οταν εχω υψηλο gain....ή απο την κιθαρα μου ή απο τον ενισχυτη...κυριως ομως το buzzz δυναμωνει οταν δυναμωσω το gain της κιθαρας μου (Dean VMNTX Signature "V"),


Tο buzzz σταματαει οχι μολις αγγιξω τις χορδες οπως διαβασα σε αλλες περιπτωσεις...αλλα αν αγγιξω το jack...η τις ακρες του καλωδιου (ειτε της κιθαρας ειτε του ενισχυτη) ή τις βασεις των μανγητων ή ακομα και τις βιδες του καπακιου στο πισω μερος της κιθαρας που καλυπτει τη κοιλωτητα με τα καλωδια για τους μαγνητες κλπ...(την οποια και ελεγξα για τυχον βλαβες σε καλωδια)...επισης το buzz εξαφανιζεται οταν ας πουμε ο ενισχυτης ειναι στο clean (ειναι modelling amp με ενσωματομενα εφε σ.σ. Fender mustang III) η οταν παιζω με distortion αλλα χωρισ καθολου gain...


Επισης διαπιστωσα οτι η κιθαρα εχει υποστει απο το εργοστασιο shielding...εχει δηλαδη στο καπακι κατι σαν αυτοκολλητο το οποιο μαλλον ειναι αλλουμινοταινια και η κοιλωτητα που βρισκονται ολα τα καλωδια εχει περαστει με conductive painting...


Παρακαλω τα φωτα σας γιατι το πραγμα εκτος απο στεναχωρο στην αρχη εχει αρχιζει και γινεται απιστευτα εκνευριστικο  >:( >:(


Σας ευχαριστω προκαταβολικα και παλι χρονια πολλα

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: guitar buzz...huming...60 cycle hum κλπ
« Απάντηση #1 στις: 22/04/14, 22:26 »
Όπως το περιγράφεις δείχνει ότι δεν είναι γηωμενη η γέφυρα. Πρέπει να βρεις ένα καλώδιο να συνδέει τη γέφυρα με το shielding.
Φαντάζομαι ότι έχεις humbackers και όχι single coils έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: guitar buzz...huming...60 cycle hum κλπ
« Απάντηση #2 στις: 23/04/14, 02:16 »
κατ αρχην σε ευχαριστω για την απαντηση...ναι Humbuckers εχω...δηλαδη θα πρεπει να ξεβιδωσω την γεφυρα για να βρω το καλωδιο που λες?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: guitar buzz...huming...60 cycle hum κλπ
« Απάντηση #3 στις: 23/04/14, 14:36 »
Αν μας πεις την κιθάρα έχεις θα σου πούμε ακριβώς. Κανονικά δεν πρέπει να χρειάζεται λυσιμο η γέφυρα. Πρέπεινα υυπάρχει το καλώδιο...

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: guitar buzz...huming...60 cycle hum κλπ
« Απάντηση #4 στις: 23/04/14, 15:41 »
Dean VMNTX Signature "V"

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: guitar buzz...huming...60 cycle hum κλπ
« Απάντηση #5 στις: 23/04/14, 16:24 »
Ωχ το είχες γράψει και παραπάνω και δεν το είδα. Συγγνώμη. Δυστυχώς δεν έχω ανοίξει τέτοιο shape κιθάρας οπότε δεν ξέρω από πού έρχεται τπ καλώδιο της γέφυρας. Πρέπει πάντως ένα καλώδιο από τη γέφυρα πρέπει ναγειωνεται...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: guitar buzz...huming...60 cycle hum κλπ
« Απάντηση #6 στις: 23/04/14, 23:32 »
Η γείωση επιτυγχάνεται με ένα απλό καλωδιάκι από τον αρνητικό (εσωτερικό) πόλο του βύσματος ή σαφώς από άλλο ηλεκτρολογικά ταυτόσημο σημείο, όπως πχ πολλές φορές είναι κάποιο από τα pots, πρός την γέφυρα και την εσωτερική θωράκιση.

Εάν είναι σωστά γειωμένη η γέφυρα (και ευρύτερα η κιθάρα) πρέπει να κάνουν "μπιπ" η γέφυρα (και οι χορδές) της κιθάρας όταν κάνουμε ένα continuity test με το πολύμετρο, ακουμπώντας από την άλλη μεριά την γείωση (περίβλημα) του βύσματος.

Δοκίμασε το και δες, αν δεν είναι, τότε πρέπει να την ανοίξεις και να την φτιάξεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
18 Απαντήσεις
8245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness
16 Απαντήσεις
9997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:43
από dimitriendri
4 Απαντήσεις
2473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 20:25
από ~Lef~
1 Απαντήσεις
2052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 17:40
από elrich
8 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 13:26
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/11, 18:11
από mackay
16 Απαντήσεις
5204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 13:53
από thomsot
5 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/13, 14:57
από harrisxr650
6 Απαντήσεις
4955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 13:53
από AnimaPura