Αποστολέας Θέμα: subwoofer σε ενησχητη  (Αναγνώστηκε 4542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
subwoofer σε ενησχητη
« στις: 23/04/14, 23:36 »
εαν κοτσαρω ενα subwoofer στον ενησχητη μπασου με ενα καλο crossover  υπαρχει περιπτοση να εχω πιο ποιοτικο μπασο ογκο και βαθος στον ηχο αφου θα μυραζοντε οι συχνοτιτες?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #1 στις: 23/04/14, 23:51 »
Σαφώς!

Το θέμα είναι τι sub (που υποθέτω θα έχει και το crossover) και σε ποιόν ενισχυτή (αναφορικά με τα σύνθετα φορτία).
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #2 στις: 24/04/14, 11:11 »
ευχαριστω για το ενδιαφεροβ.εχω τον marshall mb150 λεει 300 watt 150 rms στα 4 ohm.δεν εχω κατι συγκεκρημενω στο μυαλο μου γιατι δεν ξερω τι sub μπορω να συνδιασω.οποτε η βοηθεια κ οι προτασεις ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #3 στις: 24/04/14, 12:28 »
Βλέπω από το manual ότι έχει μόνο έξοδο τελικού (για μεγάφωνο) και δεν έχει έξοδο line out που σημαίνει ότι απολείουμε όλα τα active subs με crossover, και μένουμε με παθητικά μεγάφωνα/καμπίνες.

Επίσης έχει μόνο μία έξοδο για μεγάφωνο, (το δικό του) που σημαίνει ότι όποιο επιπλέον παθητικό μεγάφωνο/καμπίνα και να βάλεις θα χάσεις ένταση διότι το παρόν μεγάφωνο είναι ήδη μόνο του 4ohm που είναι και το βέλτιστο.

Για μένα για τον συγκεκριμένο ενισχυτή η λύση αυτή είναι πολύ φασαρία και έξοδα για το τίποτα. Καλύτερα να τον δώσεις και με τα επιπλέον λεφτά που τα έδινες για το sub να πάρεις έναν καλύτερο ενισχυτή, πχ:
http://www.thomann.de/gr/ampeg_ba115hp_basscombo.htm
http://www.thomann.de/gr/hartke_115c_hydrive.htm
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #4 στις: 24/04/14, 16:54 »
εχει εξωδο line out ομως ειναι XLR δεν ξερω αν κανει αυτο.για να βαλω sub χρειαζομαι δευτερη εξωδο ημια που παει στο sub και απο το crossover  θα τραβιξω στο δικο του μεγαφωνο? η περιπτοση να κανω ταφ με τα jack γιανε βγαλω μια ακομα εξωδο εοναι δυνατη;σκεφτομε να τον πουλησω αλλα δεν εχω βρει κανεναν ενδιαφερομενο και γιαυτο εφτασα εδω.οποτε τωραα κοιταζω να βολευτω με αλλο τροπο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #5 στις: 24/04/14, 17:17 »
εχει εξωδο line out ομως ειναι XLR δεν ξερω αν κανει αυτο.
Αν έχεις κάνει μια χαρά!.
Μπορείς από εκεί να τροφοδοτήσεις οποιοδήποτε αυτοενισχυόμενο μεγάφωνο sub θέλεις:
http://www.thomann.de/gr/active_subwoofers.html
..απλά τα καλά είναι και ακριβά..

η περιπτοση να κανω ταφ με τα jack γιανε βγαλω μια ακομα εξωδο εοναι δυνατη;
Όχι, για τον λόγο που σου έγραψα:
..όποιο επιπλέον παθητικό μεγάφωνο/καμπίνα και να βάλεις θα χάσεις ένταση διότι το παρόν μεγάφωνο είναι ήδη μόνο του 4ohm που είναι και το βέλτιστο.
..εκτός και αν ακυρώσεις το δικό του το μεγάφωνο και βάλεις κατ'ευθείαν εξωτερική καμπίνα 4ohm, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει για τα λεφτά που θα κάνει..
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/14, 17:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #6 στις: 25/04/14, 00:00 »
ωραια.τωρα μια ακομα ερωτηση.το κροσοβερ ειναι για να ξεχοριζει ποιες συχνοτητες θα πανε που.σωστα?και αφου το σαμπ εχει πανω κροσοβερ τοτε θα παιρνει τις συχνοτητες που ειναι να παρει.το αλλο ηχιο ομως πως θα γινει να μην παιρνει τις πολυ χαμηλες συχνοτιτες και να μην μπουκωνει?απο το ιδιο κροσοβερ?τι σειρα πρεπει να ακολουθησω κατα την συνδεση?επισεις μια διεφκρινηση.αν βαλω πασιβ σαμπ ομως μπει παραλληλα με το μεγαφωνο της καμπινας και οχι σε σειρα,και ειναι ομικα ομοια,παλι θα πεσει η ενταση?
ευχαριστω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #7 στις: 25/04/14, 00:22 »
ωραια.τωρα μια ακομα ερωτηση.το κροσοβερ ειναι για να ξεχοριζει ποιες συχνοτητες θα πανε που.σωστα?και αφου το σαμπ εχει πανω κροσοβερ τοτε θα παιρνει τις συχνοτητες που ειναι να παρει.το αλλο ηχιο ομως πως θα γινει να μην παιρνει τις πολυ χαμηλες συχνοτιτες και να μην μπουκωνει?
Θα είναι δύο διαφορετικά συστήματα. Η γενική ένταση του sub θα ρυθμίζεται ανεξάρτητα, από τα ρυθμιστικά που θα έχει από πίσω, ενώ το μεγάφωνο που έχει ο ενισχυτής θα ρυθμίζεται όπως τώρα από τα ρυθμιστικά του ενισχυτή. Από την στιγμή που το sub παίρνει σήμα από το XLR δεν έχει να κάνει τίποτα με το υπάρχον μεγάφωνο του ενισχυτή σου, ούτε μπορεί να φιλτράρει κάποιες συχνοτητες που πάνε σε αυτό.

..αν βαλω πασιβ σαμπ ομως μπει παραλληλα με το μεγαφωνο της καμπινας και οχι σε σειρα,και ειναι ομικα ομοια,παλι θα πεσει η ενταση?
Τώρα έχεις ένα 4άρι που είναι το βέλτιστο. Αν βάλεις ακόμα ένα 4άρι σε σειρά, θα έχεις σύνολο 8, που θα σου ρίξουν την ένταση. Αν βάλεις ακόμα ένα 4άρι παράλληλα, θα έχεις σύνολο 2ohm που απαγορεύονται για τον ενισχυτή σου που θέλει τουλάχιστον 4ohm.  Άρα δεν υπάρχει συνδυασμός καλός που να περιλαμβάνει το ήδη υπάρχον μεγάφωνο του ενισχυτή σου.. Γι'αυτό μίλησα για 4άρα εξωτερική καμπίνα. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #8 στις: 25/04/14, 01:11 »
οποτε στην πρωτη περιπτοση παλι θα μπουκονει το ηχιο εκτος αν τα κοψω ολα τα μπασα και να τα δωσω μετα στο σαμπ.στην δευτερη περιπτοση δεν παει R=R1+R2 και ολο /2?αρα 4+4=8 και μετα /2=4?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #9 στις: 25/04/14, 02:00 »
οποτε στην πρωτη περιπτοση παλι θα μπουκονει το ηχιο εκτος αν τα κοψω ολα τα μπασα και να τα δωσω μετα στο σαμπ.στην δευτερη περιπτοση δεν παει R=R1+R2 και ολο /2?αρα 4+4=8 και μετα /2=4?
Οι συνδυασμοί που ανέφερα είναι για δύο μεγάφωνα, το υπάρχον και ακόμα ένα, είτε σε σειρά είτε παράλληλα, αυτοί που αναφέρεις εσύ είναι για τέσσερα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #10 στις: 25/04/14, 09:50 »
συγνωμη που γινομαι κουραστικος απλα παλι δεν το καταλαβα :-\ τελικα οντος επρεπε να διαβαζα περισοτερο στ σχολιο ::) αυτο που ισχηει στν περιπτοση 4 αντι για 2 γιατι δεν μπορει να ισχηει και στο 2 αντι για 1;απλα κολλαω στην φαση πως αν πανε τα μπασα κανονικα στο υπαρχον ηχιο παλι θα μπουκονει οποτε ειναι δωρον αδωρο
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/14, 09:52 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #11 στις: 25/04/14, 10:46 »
Δεν χρειάζεται πολύ θεωρία, απλά κράτα τα συμπεράσματα: Επιπλέον μεγάφωνο δεν μπαίνει με απλό τρόπο, και sub μπαίνει αλλά δεν θα φιλτράρει το υπάρχον μεγάφωνο.
Νομίζω ότι το καλύτερο για τα λεφτά που θα διαθέσεις είναι αυτό που σου πρότεινα από την αρχή, αλλαγή σε κάτι νέο που θα σε καλύπτει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #12 στις: 25/04/14, 17:03 »
ωραια.κα κατι τελευταιο.επειδη χρισιμοποιω κ προενησχητη σε μορφη πεταλακι,υπαρχει περιπτοση μετα απο αυτο να βαλω κροσοβερ και να φεβγουν 2 γραμμες φιλτραρισμενες η μια στον ενησχητη κ η αλλη στο σαμπ?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #13 στις: 28/04/14, 19:26 »
Ναι μπορεις να το κανεις, υπαρχουν π.χ. ρακ crossover που χρησιμοποιουν σε ΡΑ που μπορεις να χρησιμοποιησεις για αυτο τον σκοπο (βεβαια συνηθως εχουν line level εισοδους/εξοδους, αλλα ισως να μπορεις να βρεις ενα που να κανει και για οργανα, ή να χρησιμοποιησεις μερικα DI).
Επισης αν ψαξεις ισως να βρεις ενεργο sub ειδικα για bass guitar, π.χ. θυμαμαι η ISP εβγαζε ενα ειδικα για κιθαρα, το διαφημιζε με τον Steve Lukather νομιζω.
Απο το να κανεις ολα αυτα ισως θα ηταν καλυτερα να αναβαθμισεις τον εξοπλισμο σου με ενα καλυτερο ενισχυτη, εκει δεν θα χρειαζοσουν sub (και αν ειχες πιθανως να πηγαινε αχρηστο με εναν  καλο ενισχυτη).
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/14, 19:28 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: subwoofer σε ενησχητη
« Απάντηση #14 στις: 30/04/14, 00:10 »
τελικα αυτο θα κανω.περιμενω να δω η ampeg που θα κυκλοφορισει τωρα μια νεα σειρα combo και μετα θα δω πως ακρυβως θα κηνηθω.και ναι υπαρχουν "subακια" για μπασο φισικα παιζουν και λιγο πιο ψηλα απο τα νορμαλ σαμπ.οπου δεις[/size]eminence kappalite 3015lf η 3012lf ορμα..[/color]
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/14, 15:36
από saved