Αποστολέας Θέμα: Δικό μου τραγούδι.  (Αναγνώστηκε 2762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Δικό μου τραγούδι.
« στις: 23/08/14, 22:16 »
Γεια σας και πάλι!
Ηχογράφησα ακόμη ένα τραγούδι του οποίου οι στίχοι έχουν συμβεί σε μένα,σε φίλους,γνωστούς.
Γενικά αυτά που λέω έχουν συμβεί σε πολλούς και θα ταυτιστούν αρκέτοι που θα το ακούσουν.
Είναι αφιερωμένο λοιπόν στις καταπιεσμένες ψυχές και στους ανθρώπους που κάνουν και έχουν τεράστια υπομονή!
Εκεί που λέει ''στις σκάλες κοντοστέκομαι,δε θέλω να έρθω μαζί σου''...είναι αφιερωμένο σε μία μικρούλα που έχει χωρισμένους γονείς.

http://www.divshare.com/download/26011415-6dc

Εδώ οι στίχοι σε περίπτωση που δεν ακόυγομαι κάπου καλά.

Μια μέρα που'βρεχε,μια μέρα μεσημέρι
είπα τέρμα ως εδώ,στο κόκκαλο το μαχαίρι

Έσπασα τα δεσμά,έβγαλα τις αλυσίδες
κι από τα μάτια μου έριξα τις μαύρες τις κουρτίνες

Κι εσύ σκληρό αφεντικό,που με'χεις για ρομπότ σου
σου λέω ξεκάθαρα πως ωρέ κι αλίμονό σου

Το πόνο υπηρέτησα,ήμουν καλός στρατιώτης
μα δε γουστάρω να'ρθεις και να με ξανακουρδίσεις

--------------------------------------------------------------------------------

Μια μέρα που ξύπνησα ακούγοντας φωνές
συνάθρωποι μαλώνανε κάνοντας ζημιές

Σου κάνω ενά παράπονο και μου γυρνάς τη πλάτη
δε θες καθόλου διάλογο,μου λες πως κάνω λάθη

Θρήσκευμα μου δώσατε,χωρίς να ρωτηθώ
γι'αυτό και σας υψώνω το μεσαίο δάκτυλο

Στις σκάλες κοντοστέκομαι δε θέλω να'ρθω μαζί σου
ομώς για να με καλοπιάσεις,γλυκαίνεις τη φωνή σου


Μια ζωή τη ζωή μου είχα πάντα σ'αναμονή
δε της έδινα χώρο,το φως της μέρας να το δει
Σε μια άδεια βιτρίνα,της έβαλε καποιός τιμή
την ἠθελα πάλι πίσω δεν ήθελα να πουληθεί

--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Μια νύχτα που σου ζήτησα,λιγάκι να με νιώσεις
μου φώναξες απότομα,ότι θα με χρεὠσεις

Εμπιστοσύνη σου'δειξα κι εσύ για ευχαριστώ
με τα ίδια σου τα χέρια με ρίχνεις στο κενό

το λόγο μου τον άκουσες,πήρες το μάθημά σου
και όταν σε χρειάστηκα βρήκα τη σκιά σου

Άρχισε η παράσταση,με βλέπω στις πρώτες θέσεις
τόση υποκρισία πώς μπορείς να την αντέξεις

--------------------------------------------------------------------------------

Μια νύχτα που καθόμουνα και μονολογούσα
μου ζήτησες το λόγο κι ότι δε σ'αγαπούσα

Κάνω δύο βήματα μπροστά και με εμψυχώνεις
μόλις κάνω το τρίτο με σβήνεις μ'ακυρώνεις

Σχολείο δεν ήμουνα καλός,με βάζαν τιμωρία
πια λογική λέει πως είναι αμαρτία

Ανάθεμα στους δυνατούς πουλάνε τη μαγκιά τους
και μόλις μείνουν μόνοι ζητάνε τη μαμά τους


Μια ζωή τη ζωή μου είχα πάντα σ'αναμονή
δε της έδινα χώρο,το φως της μέρας να το δει
Σε μια άδεια βιτρίνα,της έβαλε καποιός τιμή
την ἠθελα πάλι πίσω δεν ήθελα να πουληθεί










Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δικό μου τραγούδι.
« Απάντηση #1 στις: 24/08/14, 02:37 »
Κώστα, μου αρέσανε αρκετοί από τους στίχους, έχουνε ειλικρίνεια, εφευρετικότητα και γενικότερα μου άρεσε το νόημα τους. Βέβαια χρειάζονται αρκετή δουλειά, όπως και το όλο εγχείρημα για να γίνει τραγούδι. Προσπάθησε να βάλεις λίγη παραπάνω βασική μελωδία, σε κάτι μικρότερο από αυτό και να αποφυγείς τις συγχορδίες ή αν μπορείς να ακολουθείς με συγχορδίες τη βασική μελωδία.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Δικό μου τραγούδι.
« Απάντηση #2 στις: 24/08/14, 04:48 »
Ώρα καλή.

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα στο οτι δεν είναι τραγούδι.
Δεν υπάρχει μελωδία, δεν υπάρχει ρυθμός, η φωνή δεν πατάει στα 2 ακόρντα που προσπαθείς να παίξεις. Το άκουσα όλο και στα 5' που διαρκεί ακολουθείς το ίδιο μοτίβο, πράγμα που το κάνει τουλάχιστον κουραστικό.

Μή βιάζεσαι να ανεβάσεις κάτι. Εμείς εδώ ξημεροβραδιαζόμαστε. Δούλε ψέ το και εδώ είμαστε.

Με όλο το συμπάθειο φίλε Κώστα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Απ: Δικό μου τραγούδι.
« Απάντηση #3 στις: 25/08/14, 15:42 »
Γεια σας παιδιά!
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ που το ακούσατε και μου απαντήσατε!  :)
Όπως είχα πει και στο προηγούμενο τραγούδι που ανέβασα ότι ΔΕΝ το'χω με το τραγούδι.
Φίλε Χολιδοχός θυμάσαι τη κουβέντα μας ότι από το να είναι στο συρτάρι καλύτερα να το ηχογραφήσω;
Λογικά δε θα περίμενες να'μαι τόσο χάλια!  ;D Βασική μελωδία που μου λες έχεις δίκιο,αλλά πρόσεξε τώρα η βιτρίνα είναι η φωνή οπότε οτί και να παίζα από πίσω δε το σώνω...  ;)
Το τραγουδί αυτό λοιπόν δομικά είναι σαν το lady in black των uriah heep,η ουρά του αλόγου Θ.Παπακωνσταντίνου ή με το ερωτικό,Ρόζα Μικρούτσικου.Καθόλου εισαγωγή και ένα μονότονο 5λεπτο πράγμα(Κομματάρες αλλά μονότονες).Ποια η διαφορά μας η φωνή!
Δηλαδή αν είχα γράψει ένα από τα τραγούδια που ανάφερα πριν και ήθελα να το παρουσιάσω εδώ,πάλι τα ίδια θα μου λέγατε!  :)
Δε λέω ότι δεν έχετε δίκιο,φυσικά κι έχετε και το έγραψα κι εγώ στο προηγούμενο τραγούδι μου.
Έχω στο μυαλό μου πως θέλω να είναι το τραγούδι,αλλά δε μπορώ να ελέγξω τι φωνή μου και το χάνω...
Πριν χρόνια που είχα συγκρότημα έκανα ακριβώς το ίδιο.Το βάζαμε κάτω το τραγούδι που πήγαινα στους δικούς μου το δουλεύαμε και το έλεγε ο τραγουδιστής.Τώρα δε μπορώ να το κάνω γιατί δεν έχω συγκρότημα.
Επομένως θέλουμε μία φωνή που να έχει σωστή τοποθέτηση στο τραγούδι.
Θέλετε ένας από τους 2 σας να το πει;(Χολιδοχός μου'χες πει ότι τραγουδάς)
Ή τέλος πάντων αν κάποιος άλλος θέλει να το πει,όπως και το προηγούμενο τραγούδι που ανέβασα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Δικό μου τραγούδι.
« Απάντηση #4 στις: 25/08/14, 16:11 »
Με τη διαφορά οτι τα τραγούδια που αναφέρεις είναι δομημένα μουσικά με τρόπο ωστε να μη γίνονται βαρετά λόγω των πολλών στίχων.
Το κομμάτι που ανέβασες αυτή τη φορά δεν έχει μελωδία και δε φταίει η φωνή γι αυτό, επίσης ο τρόπος που το λες καθ όλη τη διάρκεια δεν αλλάζει καθόλου.

Πρόταση 1: Δούλεψε περισσότερο τα κομμάτια και μετά ανέβασέ τα να δεις γνώμες.

Προταση 2: Ανέβασε τα κομμάτια στις "Συνεργασίες με άλλα μέλη του forum" και ζήτα να μελοποιηθούν κάποιοι στίχοι ή να προσθέσει κάποιος κιθάρα φωνή ή κάτι άλλο σε κάτι που έχεις ανεβάσει.
Φιλικά πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/14, 16:13 από kathodios »
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δικό μου τραγούδι.
« Απάντηση #5 στις: 25/08/14, 22:43 »
Βεβαίως και δεν θα είναι ποτέ καλύτερα να μένουνε στο συρτάρι από το να τα ηχογραφήσεις. Ότι σου είπα συνεχίζει να ισχύει.
Αυτά που λέμε, είναι για να γίνεις καλύτερος, να προσπαθήσεις περισσότερο και όχι να τα κλείσεις στο συρτάρι. Περιμένουμε ας
το πούμε να ακούσουμε μια πρόοδο παραπάνω, από το ένα κομμάτι σου στο άλλο. Δε θα σε πω χάλια λοιπόν, αλλά θα σε πω πρόχειρο και βιαστικό. ΣΤη φωνή σίγουρα υστερείς, αλλά μη μασάς στο θέμα αυτό, διότι μπορείς σίγουρα να παρουσιάσεις κάτι πολύ καλύτερο ακόμη κι αν δε βγαίνει άνετα η φωνή σου. Καταλαβαίνω για τα τραγούδια τα οποία μιλάς, στο εξηγεί ο καθόδιος τι συμβαίνει. Αλλά το τραγούδι, δεν είναι ούτοσιάλλως αναγκαίο να το στηρίξεις σε μια φοβερή φωνάρα, που στην ουσία λειτουργεί ως ένα μουσικό όργανο. Προσπάθησε λοιπόν να δώσεις περισσότερο βάση στη μελωδία της κιθάρας σου άντι να πατάνε οι στίχοι σου ε μια δεξιοτεχνική φωνή. Το γνωρίζω ότι η φωνή μπορεί να κάνει θαύματα και να απογειώσει κάποιους στίχους, χωρίς καν να παίζει κάποιο μουσικό όργανο, φτάνει μια φωνή και μόνο, αλλά τι; φωνή! Όντως τραγουδάω, όσο μπορώ, αλλά μπορώ μέχρι ενός σημείου να είμαι σωστός, όχι φάλτσος, φωνάρα όμως δεν έχω. Έχω σκεφτεί και εγώ μουσικές για τραγούδια που πηγαινοέρχονται τρελά φωνητικά, αλλά μια και δεν έχω τέτοιες ικανότητες, προσπαθώ να κινηθώ στο πλαίσιο που ορίζουν οι περιορισμένες μου ικανότητες. Από εκεί και πέρα οκ, αν έχεις και ένα τραγουδιστή παραδίπλα να συνεργάζεσαι, αλλάζει το πράγμα.

Για να τραγουδήσει κάποιος το τραγούδι, με τον τρόπο τον οποίο το φαντάζεσαι, το τραγουδάς ας πούμε με την εσωτερική φωνή σου, θα πρέπει τουλάχιστον -εφόσον δεν μπορείς εσύ να το τραγουδήσεις και να σε αντιγράψει - να έχεις φτιάξει μία βασική μελωδία να πατήσει επάνω η φωνή του και όχι μόνο βέβαια. Θα πρέπει να υπάρχει κάποιο είδους κοντινής και άμεσης συνεργασίας για να ταυτιστεί με αυτό που σκέφτεσαι. Εκτός κι αν κατά κάποιο τρόπο εσύ δίνεις με τον τρόπο που δίνεις μέχρι τώρα ένα βασικό πάτημα και αφήνεις τον τραγουδιστή να αυτοσχεδιάσει όπως γουστάρει.

Ακόμη πιστεύω ότι λείπει μία βασική μελωδία κάτω από τις συγχορδίες, που θα σε βοηθά να προσανατολίζεσαι και να χρωματίζεις τη φωνή σου. Δε μιλάω για φωνητικά τύπου Uriah Heep, αλλά για ένα απλό τραγούδισμα.
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
3 Απαντήσεις
1902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 02:32
από ilianthos-Kanlis
9 Απαντήσεις
3760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/08, 14:29
από MACMISIAS
2 Απαντήσεις
1824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 09:10
από GD
2 Απαντήσεις
1906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 20:00
από ilianthos-Kanlis
8 Απαντήσεις
3275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/10, 15:58
από blackmorefan
8 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 00:35
από elian
1 Απαντήσεις
1820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 18:34
από thanos713
4 Απαντήσεις
2646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/13, 12:53
από panicX
7 Απαντήσεις
3540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/14, 00:42
από Κώστας Σο.