Αποστολέας Θέμα: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 12570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #25 στις: 26/11/14, 15:38 »
Πως βλέπεις τον εαυτό σου να δουλεύει καλύτερα:

α. με έναν λαμπάτο και πετάλια/πολυεφέ, ή
β. με έναν modelling που έχει εφε πάνω.

?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #26 στις: 26/11/14, 15:45 »
Πως βλέπεις τον εαυτό σου να δουλεύει καλύτερα:

α. με έναν λαμπάτο και πετάλια/πολυεφέ, ή
β. με έναν modelling που έχει εφε πάνω.

?..
αυτη τη στιγμη δεν νομιζω πως θα μπορουσα να διαθεσω χρημα σε εφε κτλ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #27 στις: 26/11/14, 15:56 »
Δεν μου απάντησες όμως.. σκέψου τι σε βολεύει και θα σου συνοψίσω ότι ειπώθηκε από όλους σε 2-3 ολοκληρωμένες λύσεις με κοστολόγιο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #28 στις: 26/11/14, 16:01 »
νομιζω πως το ιδανικο για μενα θα ηταν λαμπα με εφε κτλ... και ισως ετσι πιο ευκολα θα ειχα τον ηχο που θελω.... αλλα υπαρχει και ο αντιλογος

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #29 στις: 26/11/14, 16:08 »
το είδος που παίζω είναι κυρίως Thrash(Metallica-Megadeth etc)


Αν είναι για αυτόν τον λαμπάτο, με τα λεφτά του κεφαλιού και της καμπίνας παίρνεις έναν βαρβάτο λαμπάτο, πχ εγώ θα προτιμούσα έναν από τους Infinium:
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_v55_infinium.htm
..και βάζεις άλλα 100+ για ένα G3 που είπε ο modfori.
Και αυτή είναι μία καλή λύση.



Andriane μαλλον σου ξεφυγε αυτη η πληροφορια ;)  Δεν νομιζω να προτεινεις τους bugera V για trash.... ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #30 στις: 26/11/14, 16:44 »
Δεν έχω και τρομερή εμπειρία για να ξέρω τι να επιλέξω και έχω άγχος για την αγγελία του Blackstar  :P

Εγώ σε παρέπεμψα αρχικά στην αγγελία του Blackstar υποθέτωντας πως βρίσκεσαι Αθήνα.
Απ'ότι είπες δε βρίσκεσαι Αθήνα

καλύτερα μη βιαστείς να διαλέξεις και κυρίως μην αγοράσεις χωρίς να δοκιμάσεις/ακούσεις απο κοντά. Αλλιώς πιθανότατα θα καταλήξεις με κάτι που δε θα σε εμπνέει όσο χρειάζεται για να ασχοληθείς ζεστά με το όργανο.

Δεν είναι τόσο θέμα εμπειρίας, ο καθένας μας την έχει πατήσει μια ή και περισσότερες φορές.
Το καλό με την αγορά μεταχειρισμένου είναι , πως ακόμα και αν το μετανιώσεις , μπορείς να το μεταπουλήσεις χωρίς απώλεια χρημάτων ή ελάχιστη.

Δε μου απάντησες σε ποια περιοχή βρίσκεσαι
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/14, 16:47 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #31 στις: 26/11/14, 17:00 »
εγώ δε βλέπω το λόγο να πάει σε modelling επιλογή ενώ έχει την οικονομική δυνατότητα να πάει σε λάμπα

σε θέμα αίσθησης και ανταπόκρισης στο παίξιμο δεν το συζητώ, κερδίζει η λάμπα hands down

Tην οικονομική άνεση για λαμπάτο ενισχυτή την έχουν σχεδόν όλοι πλέον. Αν κοιτάξεις στον Thomann, θα βρεις καμιά εικοσαριά λαμπάτους combo ενισχυτές και άλλες τόσες κεφαλές κάτω από 300 Ευρώ, και ακόμα περισσότερους αν ανέβεις μέχρι τα 400. Εκτός αν ο προϋπολογισμός είναι εξαιρετικά χαμηλός, με τα σημερινά δεδομένα ένας λαμπάτος είναι προσιτός στον καθένα.

Και για να μην ξεκινήσουμε πάλι τη γνωστή φιλολογική συζήτηση για το αν και σε ποιά σημεία υπερτερεί η λάμπα, το θέμα δεν είναι ποιός είναι ο καλύτερος ενισχυτής ή η καλύτερη τεχνολογία με κάποια (αν είναι δυνατόν να υπάρξουν) αντικειμενικά κριτήρια. Κοιτάμε τι θα εξυπηρετήσει καλύτερα το φίλο στη συγκεκριμένη φάση και με τις συγκεκριμένες ανάγκες. Και όπως είπα πριν, αν θέλει κυρίως ευελιξία από τον ενισχυτή που θα αγοράσει, μια λαμπάτη κεφαλή των 5W ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή, ειδικά από τη στιγμή που κάτι τέτοιο συνεπάγεται το επιπλέον κόστος της καμπίνας και των όποιων εφφέ χρειαστεί σε μορφή πολυεφφέ ή πεταλιών. Kαι ούτε έχουν όλοι οι λαμπάτοι ενισχυτές σε αυτή την ισχύ "την αίσθηση και την ανταπόκριση" που μπορείς να βρεις σε έναν πιο μεγάλο λαμπάτο. Μερικοί είναι απλά απογοητευτικοί σε αυτό το σημείο (προσωπική γνώμη πάντα).

Ακόμα όμως και αν αποφασίσει ότι θέλει λάμπα, προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτεροι ενισχυτές σε αυτά τα λεφτά. Από κεφαλές υπάρχει ο VHT Special 6 Ultra που είναι στα ίδια επίπεδα ισχύος, πιο φτηνός και ασύγκριτα καλύτερος από τον Blackstar, με δυνατότητα για χρήση διαφορετικών τύπων τελικής λυχνίας για διαφορετικό ηχόχρωμα.  O Jet City JCA22H είναι επίσης μια εξαιρετική και φτηνότερη επιλογή, με πολλά επίπεδα gain. Mε λίγα χρήματα παραπάνω υπάρχει και ο 50άρης JCA50H. Στα 400 Ευρώ υπάρχει ο Peavey Valveking 20 Micro, πολύ ευέλικτος και φορητός ενισχυτής 20W που ίσως να είναι καλύτερος για να παίξει σε live αλλά και στο σπίτι. Οι Bugera που πρότεινε ο adr1anos είναι επίσης πολύ καλοί και αν δεχτούμε την ανάγκη για επιπλέον πετάλια, επιλέγει ένα distortion που θα τού δώσει την παραμόρφωση που θέλει.

καλύτερα μη βιαστείς να διαλέξεις και κυρίως μην αγοράσεις χωρίς να δοκιμάσεις/ακούσεις απο κοντά. Αλλιώς πιθανότατα θα καταλήξεις με κάτι που δε θα σε εμπνέει όσο χρειάζεται για να ασχοληθείς ζεστά με το όργανο.

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Αυτό προσπαθώ να πώ κι εγώ. Προφανώς ο φίλος δεν έχει κατασταλάξει στο είδος και το ύφος του ενισχυτή που προτιμάει. Καλό θα είναι να κάνει (όσο μπορεί) κάποιες δοκιμές πριν προχωρήσει σε αγορά.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/14, 19:11 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #32 στις: 26/11/14, 17:10 »
Δεν έχω και τρομερή εμπειρία για να ξέρω τι να επιλέξω και έχω άγχος για την αγγελία του Blackstar  :P

Εγώ σε παρέπεμψα αρχικά στην αγγελία του Blackstar υποθέτωντας πως βρίσκεσαι Αθήνα.
Απ'ότι είπες δε βρίσκεσαι Αθήνα

καλύτερα μη βιαστείς να διαλέξεις και κυρίως μην αγοράσεις χωρίς να δοκιμάσεις/ακούσεις απο κοντά. Αλλιώς πιθανότατα θα καταλήξεις με κάτι που δε θα σε εμπνέει όσο χρειάζεται για να ασχοληθείς ζεστά με το όργανο.

Δεν είναι τόσο θέμα εμπειρίας, ο καθένας μας την έχει πατήσει μια ή και περισσότερες φορές.
Το καλό με την αγορά μεταχειρισμένου είναι , πως ακόμα και αν το μετανιώσεις , μπορείς να το μεταπουλήσεις χωρίς απώλεια χρημάτων ή ελάχιστη.

Δε μου απάντησες σε ποια περιοχή βρίσκεσαι
Θεσσαλονίκη είμαι....πραγματικά έχω ψιλομπερδευτεί..  ???   :P  ευχαριστω παντως που μου απαντατε  ;)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #33 στις: 26/11/14, 17:55 »
Κοιτάμε τι θα εξυπηρετήσει καλύτερα το φίλο στη συγκεκριμένη φάση και με τις συγκεκριμένες ανάγκες. Και όπως είπα πριν, αν θέλει κυρίως ευελιξία από τον ενισχυτή που θα αγοράσει, μια λαμπάτη κεφαλή των 5W ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή, ειδικά από τη στιγμή που κάτι τέτοιο συνεπάγεται το επιπλέον κόστος της καμπίνας και των όποιων εφφέ χρειαστεί σε μορφή πολυεφφέ ή πεταλιών.

H προταση που έκανα , και ας ήταν κάπως βιαστική ,έγινε με γνώμονα
α) το value της όλης αγοράς . ο ht5h στοιχίζει 370 ευρώ καινούριος και στην αγγελία δίνεται στα 150 οπότε ναι , τον θεωρώ ευκαιρία ακόμα και αν χρειάζεται να αγοραστεί ξεχωριστά καμπίνα ίσως και πολυεφφέ ή πετάλια . αν και στην παρούσα , δεδομένων των αναγκών του φίλου , δε θα χρειαστεί άμεσα ούτε πετάλια ουτε πολυεφφέ.
β) το είδος της μουσικής για το οποίο προορίζεται . ο φίλος μίλησε για thrash και όχι για blues ,reggae , pop , rock , hard rock ,thrash κτλ κτλ οπότε θεώρησα πως ένας μεταλο-ενισχυτής , και όχι ένας allaround ενισχυτής , είναι αυτό που ζητάει.
γ) την αξία μεταπώλησης σε περίπτωση που το μετανιώσει ,αλλάξει γούστα κτλ.
δ) υποθέτωντας (εδώ κολλάει το "βιαστικά" )πως ο πρώτος του ενισχυτής είναι modelling 
ε) έχω ακούσει τον συγκεκριμένο οπότε έχω προσωπική άποψη

καλό είναι να γίνονται διάφορες προτάσεις ώστε ο OP να έχει περισσότερες εναλλακτικές

Kαι ούτε έχουν όλοι οι λαμπάτοι ενισχυτές σε αυτή την ισχύ "την αίσθηση και την ανταπόκριση" που μπορείς να βρεις σε έναν πιο μεγάλο λαμπάτο. Μερικοί είναι απλά απογοητευτικοί σε αυτό το σημείο (προσωπική γνώμη πάντα).

όσους ενισχυτές λαμπάτους έχω δοκιμάσει (ήταν όλοι μικρής ισχύος) με ανοιγμένο το master πάνω απο τη μέση όλοι με ικανοποίησαν σε "αίσθηση και ανταπόκριση" . εννοείται βέβαια πως είναι προσωπική άποψη
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/14, 18:01 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #34 στις: 26/11/14, 19:21 »
Φίλε modfori, σε παραπέμπω στην τελευταία παράγραφο του προηγούμενου μηνύματός μου. Αυτή είναι η ουσία για μένα. Ευκαιρίες θα υπάρχουν πάντα, ειδικά με την παρούσα οικονομική κατάσταση. Το θέμα είναι να βρει κανείς αυτό που πραγματικά του ταιριάζει, και όχι να κυνηγάει την όποια καλή ευκαιρία (αν και ομολογουμένως η συγκεκριμένη είναι αρκετά δελεαστική... :-\)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #35 στις: 26/11/14, 20:00 »
μα και εγώ φίλε Απόλλωνα το ίδιο πιστεύω. δε διαφωνούμε σ'αυτό  ;)
γι'αυτό ρώτησα εξ'αρχής το που βρίσκεται ο ¡LB! ώστε να προτείνω αγγελία που βρίσκεται κοντά του ώστε να μπορεί να δοκιμάσει
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #36 στις: 26/11/14, 20:03 »
modfori ο πρώτος μου ενισχυτής δεν ειναι modeling...τεσπα....τελικά να πάρω καναν καλό modeling η καμια λαμπα??  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #37 στις: 26/11/14, 20:34 »
Δική σου η απόφαση... Όσοι έγραψαν τη γνώμη τους το έκαναν για να σε βοηθήσουν να καταλήξεις ΕΣΥ σε αυτό που θεωρείς ότι θα σε βοηθήσει περισσότερο..!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #38 στις: 26/11/14, 20:42 »
Λέω να πάρω αυτόν http://www.thomann.de/gr/blackstar_id30_tvp.htm έτσι ώστε να πειραματιστώ με διάφορα εφέ και σε 2 χρόνια πάμε και για λάμπα με πεταλιέρες κτλ κτλ...τι λέτε?  :)  θα καλύψει αυτός για τον ήχο που θέλω??

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #39 στις: 26/11/14, 21:42 »
O Blackstar ID30 είναι καλός ενισχυτής. Αν ενδιαφέρεσαι όμως κυρίως για high gain προσομοιώσεις, θα σού έλεγα να κοιτάξεις και τον Peavey Vypyr VIP 2. Έχει περισσότερα μοντέλα high gain ενισχυτών και αρκετά εφφέ που θα σε βοηθήσουν να φτιάξεις τον ήχο σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #40 στις: 26/11/14, 22:13 »
Άρα είμαστε ανάμεσα σε Blackstar ID30 και Peavey Vypyr VIP 2... ποιόν λέτε να πάρω?
Επίσης τι λέτε για αυτήν την κυρία? http://www.thomann.de/gr/jackson_slatxmgq36_solist_tasb.htm

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #41 στις: 26/11/14, 23:56 »
το να πάρεις την κιθάρα σου παραμάσχαλα και να κάνεις γύρα στα μαγαζιά (μιας και δε ζεις σε κάνα κορφοβούνι) δοκιμάζοντας ό,τι ενισχυτή βρεις μπροστά σου το σκλέφτεσαι?

είναι ο μόνος τρόπος για να καταλήξεις με μηχάνημα που θα το γουστάρεις

αν πας για αγορά στα τυφλά-κουφά πιθανότατα δε θα ικανοποιηθείς
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #42 στις: 27/11/14, 10:10 »
τελικά να πάρω καναν καλό modeling η καμια λαμπα??  ??? ???


Να πάρεις το μηχάνημα που θα σου δώσει το/τα ηχοχρώματα που ψάχνεις... μην αγοράζεις βάσει των τεχνολογιών/specs.
Όλα τα μηχανήματα που έχουν προταθεί είναι ποιοτικά και θα σου δώσουν ωραίους ήχους, το θέμα είναι το τί ακριβώς αρέσει σε εσένα.


+1 σε modfori... ξεκίνα τις δοκιμές  ;) [size=78%] [/size]
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #43 στις: 27/11/14, 13:01 »
Επίσης κάτι που ανέφερα και πριν... έχε το νου σου για  εκπτώσεις 50% στα ευρωπαϊκά ιντερνετομάγαζα λόγω black Friday  από αύριο  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #44 στις: 27/11/14, 14:34 »
OK αυτό θα κάνω...  ;D
τωρα για κιθάρα...τι λέτε για αυτήν??? [size=78%]http://www.thomann.de/gr/jackson_slatxmgq36_solist_tasb.htm[/size]

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #45 στις: 27/11/14, 15:29 »
προσωπικη προτιμηση ο id30 εναντι του, επισης πολυ καλου, vipyr 2. Ο λογος ειναι οτι ο id30 επικεντρωνεται κυριως γυρω απο τη συμπεριφορά των λαμπων σε ενα λαμπατο. Οπως ομως πολυ σωστα υποθηκε, παρε την κιθαρα σου παραμασχαλα και πανε στα μαγαζια να δοκιμασεις ενισχυτες!

Τωρα για την κιθαρα, δεν την εχω δοκιμασει ποτε για να σου πω. Απο specs ομως ειναι ενα πολυ καλο μεταλοκιθαρο. Προσωπικη μου προτιμηση παντως, ακομα και για μεταλ, ειναι οι passive μαγνητες. Μου φαινονται πιο δυναμικοι απο τους active που τους θεωρω αποστειρωμενους....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #46 στις: 27/11/14, 19:38 »
Eγώ πάλι προτείνω VIP, γιατί η προσομοίωση 6505 που έχει γκρεμίζει. Κι αν είσαι μεταλλάς, δε νομίζω ότι θα ασχοληθείς με εφέ οι άλλε προσομοιώσεις άμα το ακούσεις, άααααντε ένα καθαρό και κανένα delay... :P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #47 στις: 27/11/14, 19:46 »
Παιδιά ας παγώσουμε λίγο το θέμα του ενισχυτή μέχρι να δοκιμάσω μερικούς..οκ??  :) :) 
τώρα για την κιθαρα? τι λετε για αυτην που εβαλα πιο πανω?αλλες προτασεις??

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #48 στις: 28/11/14, 10:10 »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα ανέφερε ο kkmspm σχετικά με τους active μαγνήτες. Δεν έχω βρει καμία κιθάρα με active μαγνήτες που να μού άρεσε ο ήχος της σε σύγκριση με παρόμοιες κιθάρες με κλασσικούς humbuckers.

Επίσης έχει δίκιο o mitsakos στο γεγονός ότι κάποιες προσομοιώσεις του Vypyr (ειδικά αυτές που προσομοιώνουν μοντέλα Peavey, όπως o 6506 και o ΧΧΧ) είναι πολύ καλές. Αυτό είναι βασισμένο στην προηγούμενη εμπειρία μου με την πρώτη σειρά Vypyr που κυκλοφόρησε πριν 5-6 χρόνια. Λογικά το καινούργιο μοντέλο θα είναι ακόμα καλύτερο. Επίσης ο Vypyr έχει και περισσότερα εφφέ σε σχέση με τον ID30. Από την άλλη έχει δίκιο και ο kkmspm όταν λέει ότι ο ID30, με τη διαφορετική φιλοσοφία και διάρθρωση των προσομοιώσεων, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα πώς λειτουργεί η λάμπα σε ένα λαμπάτο ενισχυτή και περίπου τι ηχητικά χαρακτηριστικά έχει κάθε τύπος λάμπας. Αυτό θα σε κατευθύνει πιο σωστά αργότερα στην αγορά λαμπάτου ενισχυτή. Και οι δύο είναι πολύ καλές, αν και πολύ διαφορετικές, επιλογές. Προσπάθησε να τους ακούσεις και τους δύο, αν όχι σε κάποιο κατάστημα τουλάχιστον από demos στο youtube κλπ.

Όσον αφορά άλλες προτάσεις για κιθάρα, θα σού πρότεινα να κοιτάξεις τις Schecter που ήδη ανέφερε κάποιος (π.χ. την Omen 6 Extreme) και τις Cort, π.χ. την Χ-11. Ξέρω πως οι Ibanez είναι πολύ δημοφιλείς σε αυτό το χώρο και πράγματι έχουν μερικά καλά μοντέλα, αλλά προσωπικά η Schecter και η Cort είναι οι μάρκες που θα σκεφτόμουν ως πρώτες επιλογές για κιθάρα με metal προσανατολισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/14, 18:00 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #49 στις: 28/11/14, 13:31 »
+1 στις προτάσεις του Απόλλωνα!

Μια χαρά είναι και η Jackson που σου αρέσει, απλά θα σου πρότεινα αν δεν πρόκειται να κάνεις ιδιαίτερη χρήση του τρέμολο, να επιλέξεις μία χωρίς τρέμολο για πιο εύκολο σεταπ και εκτενέστερο sustain (αυτό που φοράει δεν είναι το Original Floyd rose). Δες και τις PRS SE Tremonti:

http://www.adagio.gr/product.php?prodid=6419

Επίσης κυκλοφόρησε και η PRS SE Standard σειρά (η πιο οικονομική της PRS):

http://www.andertons.co.uk/Products/Products.asp?keyword=prs+se+standard&type=search&attributeXML0=||||#1417174055491page-1

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=prs%20se%20standard&oa=pra
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
67 Απαντήσεις
17994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
10 Απαντήσεις
3845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
28 Απαντήσεις
9525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 12:53
από emg
70 Απαντήσεις
20707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 23:01
από Pavl0s
6 Απαντήσεις
5072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/13, 01:41
από baras
22 Απαντήσεις
6304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/14, 15:36
από Καθόδιος (φλουτσ)
35 Απαντήσεις
9107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/14, 19:00
από Μητσάκος
30 Απαντήσεις
10011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 14:15
από Guitar Fan