Ειδικά θέματα > Φωνή και τραγούδι

Αρχιζοντας το τραγούδι: ξενα ή ελληνικα?

(1/2) > >>

singer_4ever:
Καλησπέρα σας, πρόσφατα γραφτηκα στο φόρουμ σας και θα ηθελα να μαθω εαν καποιος που δεν διαθέτει ωραια χροια στη φωνη του , αλλα λατρευει το τραγούδι , μπορει να ξεκινήσει να τραγουδαει ξενογλωσσα τραγούδια , πχ  αγγλικα, ισπανικα. Θα εχει την ιδια απόδοση με το ελληνικό τραγούδι? Δηλαδη ενας ελληνας , πρωτη φορα, μπορει να αρχισει να τραγουδαει ξενα τραγούδια και οχι ελληνικα? Υπάρχει περιπτωση στα ελληνικα η φωνη του να ακουγεται πιο ωραια?

Ευχαριστώ!

Καθόδιος (φλουτσ):
Γειά σου και καλωσόρισες.

Η χροιά δε σχετίζεται με τη σωστή φωνή και η οποία δουλεύεται.

Γνώμη μου είναι οτι για να τραγουδήσει κάποιος σε άλλη γλώσσα απ τη δική του, πρέπει να έχει ή αν δεν έχει να δουλέψει πάνω στη σωστή προφορά αυτής της γλώσσας.

singer_4ever:
Οπότε δεν χρειαζεται να δουλεψω το ελληνικο τραγούδι , αν εχω προφορα σε αλλη γλωσσα. Τη χροια μου μπορω να την αλλαξω με φωνητική ή οχι? Η σωστή ερμηνεια ενος τραγουδιου ταυτίζεται και με το ποσο ωραια θα ακουστει η φωνη?

Καθόδιος (φλουτσ):
Ότι σου αρέσει δουλεύεις και σε ότι στυλ θέλεις.
Χροιά είναι το "χρώμα" της φωνής σου αν με πιάνεις.
Με τη φωνητική μαθαίνεις να τραγουδάς σωστά, με την ορθοφωνία τη σωστή εκφορά του λόγου και άρθρωση.
Καλή ερμηνεία προϋποθέτει όλα τα προηγούμενα, το συναίσθημα αλλά και η σκηνική παρουσία αν τραγουδάς live.

singer_4ever:
Αν δεν διαθετει κάποιος ωραια φωνη, αξιζει να κανει φωνητική, θα μπορεσει να τραγουδησει ικανοποιητικά, ή δεν θα ωφεληθει καθόλου? Εκει που θέλω να εστιασω, ειναι στο εξης ερωτημα: Αν δεν εχεις καλή φωνη, μπορεις να τραγουδησεις ωραια , ύστερα από φωνητικα μαθηματα, ή πρεπει ‘‘να το εχεις‘‘ για να τραγουδας ?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View