Αποστολέας Θέμα: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310  (Αναγνώστηκε 6855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yellowriver

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« στις: 23/04/15, 19:31 »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλώς σας βρήκα.

Κατ'αρχήν να ζητήσω συγνώμη αν δεν είμαι στη σωστή ενότητα ή αν έχει ξαναπαντηθεί το παρόν ερώτημα και δεν κατάφερα να βρω το νήμα.

Είμαι στην αναζήτηση μιας entry-level ακουστικής κιθάρας. Η εμπειρία που εχω στο αντικειμενο είναι ένα διάστημα 3-4 χρόνων προ...20ετιας(!) πανω σε κλασσικη κιθάρα και θεωρια. Ουσιαστικά λοιπόν είμαι στο 0!

Το τελευταιο διαστημα εχω ξεκινήσει λίγο το..."γρατζούνισμα" κυρίως με συγχορδίες. Έτσι σκέφτομαι να προβω στην αγορά μιας φτηνής ακουστικής κιθάρας. Δε θα πω πως θελω να αρχισω για να προχωρησω αργοτερα σε ανωτερο επιπεδο. Δυστυχως ο χρονος πλεον ειναι πολυ περιορισμενος. Αυτο που θελω ειναι να την "εχω παρέα" στον ελευθερο χρόνο, να "βγαζω" καποιο απλο τραγουδακι σιγα σιγά.

Επειδή το budget είναι αρκετά περιορισμένο και όπως είπα οι ανάγκες συγκεκριμένες έχω στρέψει την προσοχή μου στην Fender Squier SA-105 και στην Yamaha F-310.

Για την Yamaha σαν μάρκα έχω μια εικόνα καθώς και η κλασσική κιθάρα (20ετιας) που έχω είναι Yamaha και "κρατάει" γερά ακόμα!

Από εκεί και πέρα και έχοντας σαν γνώμονα τη χρηση για την οποια προοριζεται, την καλή ποιότητα κατασκευής, τον νορμάλ ήχο και γενικά σωστή τοποθέτηση κατασκευής (να μην χρειαζεται κουρδισμα καθε τρεις και λιγο π.χ.) έρχομαι να ρωτήσω:

Αξίζει όντως και ουσιαστικά η σχεδόν διπλάσια τιμή (περιπού 75€ η Fender και περίπου 130€ η Yamaha) της Yamaha? Ή πιστεύεται ότι με βάση τις ανάγκες μου η Fender είναι μια vfm επιλογή σε ένα πολύ πιο προσιτό budget?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #1 στις: 23/04/15, 19:50 »
Εχω την SA105.
Την είχα πάρει απλά γιατί ήταν φθηνή.
Δεν έχω ιδιαίτερη (έως μηδενική) άποψη από ακουστικές κιθάρες, αλλά 2-3 φίλοι με αρκετή εμπειρία ήταν αρκετά ευχαριστημένοι.
Η κιθάρα κρέμεται εδώ και 2-3 χρόνια στον τοίχο μου.

Κρατάει κούρδισμα μια χαρά, δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα.

Είναι πανάλαφρη, τόσο που αν δεν έβλεπα μέσα, θα έλεγα ότι δεν υπάρχει ξύλο  ;D

Ο ήχος της δεν είναι άσχημος στα αυτιά μου (ξαναλέω, δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με ακουστικές).
Η ταστοδουλειά πάντως είναι αρκετά καλή, at least στο κομμάτι που μου έπεσε. Ούτε τριξίματα, ούτε τίποτα, το action αρκετά χαμηλό και γενικά είναι πολύ ευκολόπαικτη.
Το φινίρισμα επίσης καλό. Αποπνέει βέβαια μια "πλαστικούρα". Το μόνο που μου κάθησε άσχημα ήταν τα ασημένια κλειδιά και τα "χρυσά" τάστα. Θα ήθελα να ήταν ίδια.

Αν μπορείς, δες την από κοντά. Περισσότερο για το βάρος της. Δύο φίλοι μου είχαν αυτή την ένσταση -πολύ ελαφριά- οπότε και στη μεταφέρω...

Αποσυνδεδεμένος yellowriver

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #2 στις: 23/04/15, 20:23 »
Φιλε vegos σε ευχαριστώ πολύ για την ολοκληρωμενη απαντηση σου.

Είναι ιδιαίτερα χρήσιμη μιας και όπως αναφέρεις είσαι και εσύ σε ένα επίπεδο παρόμοιο με το δικό μου τουλάχιστον όσον αφορά τις ακουστικές!

Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη καποιων εμπειρότερων παιδιών στο "αθλημα"! Ιδιώς όσον αφορά τη "συγκριση" μεταξυ των 2 με τα κριτηρια που αναφέρω παραπάνω.

Δεν την εχω πιασει την SA-105 στα χερια μου αλλά αυτό περί βάρους που αναφέρεις θα το ψάξω μιας και σε μένα μου κάνει πιο πολύ ως "αρνητικό".
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/15, 20:26 από yellowriver »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #3 στις: 24/04/15, 11:24 »
Δυστυχώς είναι πλέον πολύ δύσκολο να βρεις μια ακουστική κιθάρα με στοιχειωδώς καλές προδιαγραφές σε αυτή την κατηγορία χρημάτων. Αν ο προυπολογισμός σου είναι αυστηρά περιορισμένος, εγώ θα πρότεινα να δεις και την Cort AD810 στα 116 Ευρώ. Επίσης καλή επιλογή με λίγο περισσότερα χρήματα θα ήταν και μια Harley Benton Custom Line από τον Thomann, οι οποίες έχουν αποσπάσει αρκετά καλές κριτικές και είναι οι μόνες σε αυτή την κατηγορία τιμής που έχουν καπάκι από συμπαγές ξύλο (solid top).

Αν μπορούσες να ανέβεις μέχρι τα 200 Ευρώ, υπάρχουν κάποιες καλύτερες επιλογές όπως η Cort Earth 70, η Ibanez AW54 και η Harley Benton Custom Line Superior-E. Και οι τρεις αυτές κιθάρες έχουν καπάκι από συμπαγές ξύλο, ενώ η Harley Benton είναι ηλεκτροακουστική.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος yellowriver

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #4 στις: 24/04/15, 15:30 »
Φιλε Απολλων σε ευχαριστω για τις προτασεις σου τις οποιες και θα μελετησω αν και οι 3 τελευταιες "ξεφευγουν" οικονομικα συνυπολογιζοντας και τα μεταφορικα.

Με βαση αυτα που λες και οντας γνωστης του αντικειμενου ποια ειναιη θεση σου μεταξυ των 2 μοντελων του τιτλου?

Αν υπηρχε δλδ η δυνατοτητα για αγορα μια εκ των 2? Αξιζει η διπλασια τιμη της Yamaha από την Fender? Είναι και οι 2 τοσο κακες που δε χρειαζεται καν να ασχοληθει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #5 στις: 24/04/15, 17:00 »
Είναι και οι 2 τοσο κακες που δε χρειαζεται καν να ασχοληθει κανεις?

ψάξε να τις βρεις σε μαγαζιά να τις δοκιμάσεις (μαζί και άλλες κιθάρες) και απο εκει και πέρα αποφασίζεις εσύ το ποια και αν αξίζει να αγοράσεις.
η ίδια κιθάρα μπορεί σε μένα να φαίνεται κακής ποιότητας , άβολη , άσχημη και κακόηχη ενώ σε σένα καλοφτιαγμένη , άνετη , κούκλα και εύηχη .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #6 στις: 24/04/15, 17:51 »
Για τη Squier δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς δεν την έχω δοκιμάσει. Aπό την τιμή και τις προδιαγραφές, κυρίως τα ξύλα, δεν νομίζω ότι θα είναι και ό,τι καλύτερο. H Yamaha φαίνεται λίγο καλύτερη και προσωπικά μάλλον θα την προτιμούσα σε σχέση με τη Squier, αλλά ίσως όχι και από την Cort που είναι σε παρόμοια τιμή. Επειδή πάντως έχω μια αδυναμία στις κιθάρες με καπάκι από συμπαγές ξύλο, ίσως να έμπαινα στον πειρασμό να παραγγείλω την Harley Benton Custom Line Superior έστω και χωρίς να την έχω δει από κοντά. Φαίνεται καλύτερη επιλογή από τις υπόλοιπες στα 150 Ευρώ και είναι πολύ πιο όμορφη εμφανισιακά.

Πάντως σε γενικές γραμμές θα συμφωνούσα με τον modfori. Για το σκοπό που τη θέλεις, δηλαδή για περιστασιακή και εντελώς ερασιτεχνική ενασχόληση στο σπίτι, βρες μια κιθάρα που να σού κάνει στο χέρι και στο αυτί και ξεκίνα με αυτήν. Αν στην πορεία δεις ότι θέλεις κάτι καλύτερο, το ξανασυζητάμε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος yellowriver

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #7 στις: 24/04/15, 21:51 »
Ευχαριστω και παλι παιδια!

@modfori Αυτο που προτεινεις εχει βαση. Εχω δει την yamaha f-310 απο κοντα. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ουτε τη γνωση ουτε την εμπειρια για να κρινω. Δηλαδη οσο σωστο μου ακουγεται αυτο που λες περι προσωπικης εκτιμησης αλλο τοσο "επικινδυνο" ειναι για καποιον που δεν ξερει τπτ! Παραδειγμα διαβαζω καποια reviews για καποιες κιθαρες οι οποιες ας πουμε δεν "κρατανε" κουρδισμα κτλ ή εχουν εντελως χαλια υλικα. Ειδα ας πουμε απο κοντα μια κινεζικη (Granite νομιζω?) ηλεκτροακουστικη (κατω απο 100€ νομιζω) η οποια εμοιαζε σαν ψευτικο παιχνιδι οσον αφορα την κατασκευη.

@Απολλων Ειδα τις προτασεις σου και κυριως την Cort AD810 που ειναι και σε πιο προσιτη τιμη. Το θεμα ειναι ομως οτι θελει +20€ μεταφορικα συν του οτι σε περιπτωση που χρειαστει επισκευη για επιστροφη στη Γερμανια παλι μεταφορικα κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #8 στις: 25/04/15, 09:25 »
@Απολλων Ειδα τις προτασεις σου και κυριως την Cort AD810 που ειναι και σε πιο προσιτη τιμη. Το θεμα ειναι ομως οτι θελει +20€ μεταφορικα συν του οτι σε περιπτωση που χρειαστει επισκευη για επιστροφη στη Γερμανια παλι μεταφορικα κτλ...

Kατ' αρχήν, φαντάζομαι ότι θα μπορείς να βρεις την Cort και σε κάποια Ελληνικά καταστήματα. Ψάξε το λίγο.

Aν σε απασχολεί το θέμα των μεταφορικών, γίνονται συχνά ομαδικές παραγγελίες από μέλη του κιθάρα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Δες το σχετικό thread για πληροφορίες. Και αν το προϊόν που αγοράσεις από τον Τhomann αποδειχτεί προβληματικό, δεν πληρώνεις μεταφορικά για την επιστροφή του.

Σε κάθε περίπτωση, αν δεν θέλεις να κινηθείς σε αγορά μέσω διαδικτύου, τότε η μόνη σου επιλογή είναι να κάνεις μια βόλτα στα τοπικά σου καταστήματα και να δοκιμάσεις μερικές κιθάρες ο ίδιος.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος yellowriver

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #9 στις: 25/04/15, 13:47 »
Δεν εχω πρόβλημα για αγορά μέσω διαδικτύου.
Ουτως η άλλως οι περισσότερες αγορες μου ειναι μέσω net.

Δηλαδή φιλέ Απόλλωνα η 3ετης εγγύηση που προσφέρει η thomman είναι με δωρεάν μεταφορικά πηγαινε-ελα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Squier SA-105 vs Yamaha F-310
« Απάντηση #10 στις: 26/04/15, 19:29 »
Δηλαδή φιλέ Απόλλωνα η 3ετης εγγύηση που προσφέρει η thomman είναι με δωρεάν μεταφορικά πηγαινε-ελα?

Aν το προϊόν αποδειχτεί ελαττωματικό, ναι, ο Thomann αναλαμβάνει τα μεταφορικά. Σε δύο περιπτώσεις που μού έχει τύχει αυτό, μού έστειλαν χαρτιά προπληρωμένης αποστολής. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν να πακετάρω τα πράγματα και να τα πάω στο ταχυδρομείο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
12179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 16:54
από Con Sugar
23 Απαντήσεις
11385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/04, 01:01
από D@ve Murray
4 Απαντήσεις
2955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 23:23
από stefeir
5 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 15:31
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 14:44
από kostas80
11 Απαντήσεις
4621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 10:11
από fstat
7 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 06:21
από summit1_1
0 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 15:25
από dodgevibe
3 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 23:24
από Μητσάκος
18 Απαντήσεις
7921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/15, 12:39
από bathan