Αποστολέας Θέμα: power tube saturation  (Αναγνώστηκε 5915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos.a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
power tube saturation
« στις: 10/06/15, 18:13 »
Γεια χαρα σε ολους!Θελω να μαθω αν υπαρχει καποιος πρακτικος τροπος(ας πουμε με βηματα 1,2,3 κ.ο.κ)να καταλαβουμε που ξεκιναει ο τελικος να παραμορφωνει σε εναν ηδη(απο την προενισχυση)παραμορφωμενο ενισχυτη!Σε καθαρο καναλι ειναι προφανες αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το βρωμικα και δεν μπορω να πω οτι εχω εμπειρο αυτι(μαλλον καθολου εμπειρο) οσον αφορα το τοσο επιθυμητο POWER TUBE SATURATION που μας παει στο επομενο θεμα>ειναι παντα επιθυμητο?Δεν υπαρχουν περιπτωσεις(σε παραμορφωμενους ηχους εννοειται)οπου να ειναι "περιτο"?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #1 στις: 11/06/15, 10:39 »
Γεια χαρα σε ολους!Θελω να μαθω αν υπαρχει καποιος πρακτικος τροπος(ας πουμε με βηματα 1,2,3 κ.ο.κ)να καταλαβουμε που ξεκιναει ο τελικος να παραμορφωνει σε εναν ηδη(απο την προενισχυση)παραμορφωμενο ενισχυτη!
Η χιουμοριστική απάντηση είναι:
1. Πήγαινε σε ένα μεγάλο χωράφι με τον ενισχυτή σου και μία καμπίνα 4χ12
2. Άνοιξε τέρμα το master volume
3. Παίξε!.

Η πιο ρεαλιστική απάντηση είναι ότι για να βιώσεις παραμόρφωση τελικού σταδίου (μεγάλο ποσοστό από την οποία είναι στην πραγματικότητα και saturation του μετασχηματιστή εξόδου) σε συνθήκες ανθρώπινης συνύπαρξης, πρέπει να έχεις attenuator.
Σε καθαρο καναλι ειναι προφανες..
Δεν είναι προφανές, νομίζεις ότι το έχεις ακούσει, εκτός και αν παίζεις με ενισχυτή 1-5watt στο τέρμα.

οσον αφορα το τοσο επιθυμητο POWER TUBE SATURATION που μας παει στο επομενο θεμα>ειναι παντα επιθυμητο?
Όταν το ακούσεις/νιώσεις και καταλάβεις τι είναι στην πράξη, θα το θέλεις πάλι.

Δεν υπαρχουν περιπτωσεις(σε παραμορφωμενους ηχους εννοειται)οπου να ειναι "περιτο"?
Επιθυμητό είναι, απαραίτητο όχι. Υπάρχουν λαμπάτοι που έχουν καταπληκτική χροιά παραμόρφωσης από την προενίσχυση, όπως ο Diesel D-Moll. Συνήθως είναι λαμπάτοι με πολλές λάμπες στην προενίσχυση, με ανεξάρτητα στάδια προενίσχυσης ανά κανάλι.
Μην σε απασχολεί πάντως, γενικά, στην πράξη, όλοι παίζουμε κατά 99% με την παραμόρφωση από την προενίσχυση, εκτός αν έχουμε attenuator.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kotsos.a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #2 στις: 11/06/15, 20:49 »
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου αλλα μου γεννησαν αλλη μια απορια.Απο που προερχεται η παραμορφωση που ακουω  στο καθαρο καναλι?Ο ενισχυτης ειναι μεγαλουτσικος

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #3 στις: 12/06/15, 00:04 »
Προέρχεται από τις λυχνίες της προενίσχυσης, όταν τροφοδοτούνται από ισχυρό σήμα, όπως πχ από πετάλια με πολύ gain.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #4 στις: 12/06/15, 12:35 »
Ρε παιδια θα τρελλαθω η μιλαμε για preamp distortion παλι?

Ποσες φορες εχω ανοιξει ενισχυτες και σε live και σε προβα και θεωρω, οτι παιρνω παραμορφωση απο το τελικο σταδιο χωρις η ενταση να ειναι τεραστια. Οχι 100ρηδες, αλλα 25-40 watt ναι. Μαλιστα για μενα, μια και ρωτησε το πως το καταλαβαινεις, ειναι ως εξης:

Κραταω τις ιδιες ρυθμισεις στο preamp και δεν εχω παραμορφωση η εχω λιγοτερη (π.χ. στο "καθαρο καναλι") και ανεβαζοντας την ενταση, βρωμιζει πολυ ο ηχος. Κατεβάζοντας δεν είναι τοσο παραμορφωμενος.

Φυσικα εξαρταται και απο το που ειναι η θεση του master στο κυκλωμα (πριν η μετα την phase inverter) αλλα μου εχει τυχει και στις δυο περιπτωσεις.


Αλλο ενα σημειο "μεταβασης" ειναι σιγουρα οταν προσπαθουσα να ανεβασω τον solo ηχο μου. Το πρωτο επιπεδο εντασης ειναι στα ρυθμικα. Οταν πατουσα ειτε αλλο καναλι ειτε κατι να ανεβαζει την ενταση (π.χ. στη loop μαζι με delay η ενσωματωμενο solo boost) και σε νορμαλ εντασεις το επαιρνα τοτε σαφως δεν ειχα σκισει τον τελικο.


Ομως τυχαινε με μικρους ενισχυτες και αντι να παρω παραπανω ενταση να παρω compression παραπανω gain (λιγο αλλα αρκετη διαφορα απο τα ηδη παραμορφωμενα ρυθμικα) και το delay γινοταν σαν πατατα νια νια, κοινως σα να εμπαινε πριν απο...παραμορφωση. Που μαλλον ειναι απο τον τελικο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #5 στις: 12/06/15, 15:08 »
Δεν ξερω κατα ποσο κοντα θα πεσω,αλλα να σου πω εγω οτι σε υβριδικο κομπο μπασου,οταν ανεβαζω ενταση οχι στα υψη παιρνω παραμορφοση.Οχι την σουπερ ουαου distortion αλλα εκει που θα επαιζα κατι καθαρω με βγαζει λες και παιζω πιο μεταλιαρικη μουσικη.Οποτε αφου δεν εχω τελικες λαμπες,την παιρνω απο τις προενησχητριες.Και πιστεψε με με ενοχλουσε τοσο που αποφασησα να παρω αλλον ενησχητη.Ενω αλλιως αυτος μου ηταν υπεραρκετος.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #6 στις: 12/06/15, 16:16 »
Αναλόγως με το σχεδιασμό του ενισχυτή, παραμόρφωση μπορεί να εμφανιστεί λόγω διαφορετικών πραγμάτων. Μπορεί να είναι σε στάδια της προενίσχυσης που είναι μετά το στάδιο εισόδου, μπορεί να είναι στο Phase Inverter (αν μιλάμε για Push-pull κύκλωμα), μπορεί να είναι και στο τελικό στάδιο (τα παραπάνω λίγο πολύ ισχύουν και για λάμπες και για τρανζίστορ). Επίσης τα μεγάφωνα παραμορφώνουν κι αυτά όταν πιεστούν. Συνήθως συμβαίνουν όλα μαζί σε διαφορετικές δόσεις.
Τώρα το να συμβαίνουν αυτά σε 100ρη ενισχυτή στο καθαρό κανάλι και να είμαστε σε εντάσεις τηλεόρασης ας πούμε δε μου μοιάζει λογικό. Εκτός αν τον τροφοδοτείς πολύ δυνατό σήμα και παραμορφώνει στην είσοδο.
Γενικά το tube saturation δεν είναι πάντα επιθυμητό και εξαρτάται από το είδος της μουσικής. Άλλο να παίζεις chicago blues και άλλο djent.
Επίσης το tube saturation έχει και διαβαθμίσεις. Άλλο να μιλάς για ενισχυτή που έχει μπει καθαρά στο crunch-distortion κι άλλο το να αισθάνεσαι ένα σχετικό στρογγύλεμα-κομπρεσάρισμα στον ήχο.


Σχετικά με τα original ερωτήματα, όπως σου απάντησαν ήδη, για να αρχίσεις να βλέπεις τη διαφορά θες είτε πολύ μεγάλες εντάσεις (εκτός αν μιλάμε για πολύ λίγα βατ) ή attenuator.
Για το αν είναι πάντα επιθυμητό, όπως είπα και πιο πριν εξαρτάται. Δεν παίζω metal και τα σχετικά αλλά έχω την εντύπωση ότι εκεί γενικά προτιμάνε να μην είναι "σκασμένος" ο τελικός για να κρατάει σφιχτά τα μπάσα, να αναδεικνύονται τα palm mutes και τα σχετικά.
Για τα πιο παλιομοδίτικα που παίζω εγώ μ'αρέσει να είναι στο όριο να αρπάξει ο τελικός και να μπορώ να τον "χτυπάω" με πετάλια χωρίς να έχω τρομερή αύξηση στην ένταση. Γι'αυτό και παίζω με ενισχυτή με λίγα βατ (12 για την ακρίβεια) και μάλιστα τον κατεβάζω και λίγο με το power scaling που έχει απάνω.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #7 στις: 12/06/15, 16:28 »
Ποσες φορες εχω ανοιξει ενισχυτες και σε live και σε προβα και θεωρω, οτι παιρνω παραμορφωση απο το τελικο σταδιο χωρις η ενταση να ειναι τεραστια. Οχι 100ρηδες, αλλα 25-40 watt ναι.


Με 25-40 watt σε live ή πρόβα είναι απολύτως εφικτό να παραμορφώνουν οι τελικές σε "λογικά" για την περίσταση επίπεδα έντασης.
Τώρα τι είναι λογικό, εξαρτάται από το drummer και τα drums του, την ανεκτικότητα του ηχολήπτη και των συμπαιχτών σου, την ευαισθησία των μεγαφώνων, το χώρο που παίζεις, την τοποθέτηση του ενισχυτή κλπ
(προφανώς τα ξέρεις μια χαρά αυτά που λέω φίλε tech αλλά με αφορμή αυτό που έγραψες τα λέω και για το παιδί που ρώτησε αρχικά αλλά και για άλλους που θα τα διαβάσουν).


Παραάνοιξα μια φορά ένα bassman σε σχετικά μεγάλη αλλά κλειστή αίθουσα. Πήρα ηχάρα με απίστευτο crunch αλλά αισθανόμουν ότι ήμουν κανα δυό φορές πάνω από όλους τους άλλους (περιλαμβανομένου του PA). Έκτοτε, σε κλειστούς χώρους, παίζω με 12-30 Watt και δε μου έχει λείψει ποτέ ένταση (συνήθως το αντίθετο συμβαίνει).

Αποσυνδεδεμένος kotsos.a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #8 στις: 12/06/15, 17:07 »
Προέρχεται από τις λυχνίες της προενίσχυσης, όταν τροφοδοτούνται από ισχυρό σήμα, όπως πχ από πετάλια με πολύ gain.
Μιλαω για την κιθαρα κατευθειαν στον ενισχυτη αλλα ισως οι μαγνητες μου,αν και passive,να εχουν αρκετα δυνατη εξοδο ωστε να παραμορφωνουν την προενισχυση
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/15, 17:53 από adr1anos »

Αποσυνδεδεμένος kotsos.a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #9 στις: 12/06/15, 17:10 »
Εφτιαξα το μηνυμα σαν να ηταν ολο παραθεση.Τι εκανα λαθος ρε παιδια?Βαλτε ενα χερακι γιατι ειμαι κομματακι(κομματαρα)ασχετος.Ευχαριστω και συγνωμη

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #10 στις: 13/06/15, 19:38 »
Προέρχεται από τις λυχνίες της προενίσχυσης, όταν τροφοδοτούνται από ισχυρό σήμα, όπως πχ από πετάλια με πολύ gain.
Μιλαω για την κιθαρα κατευθειαν στον ενισχυτη αλλα ισως οι μαγνητες μου,αν και passive,να εχουν αρκετα δυνατη εξοδο ωστε να παραμορφωνουν την προενισχυση


Αυτο γινεται. Το πιο αστειο σχολιο που εχω διαβασει ειναι του peter diezel (αυτουνου που φτιαχνει τους diezel...) και λεει οτι του κανανε παραπονα οτι δεν ειχε headroom ο herbert (180 watt λαμπα) στο καθαρο. Και τρελλαινοτανε, μεχρι που του ειπαν οτι παιζανε με emg και εξτρα boost (στο καθαρο οι αθεοφοβοι αν θυμαμαι). Τροποποιησε λιγο το κυκλωμα αλλα θαυματα δεν γινονται χα χα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #11 στις: 13/06/15, 19:40 »
Ποσες φορες εχω ανοιξει ενισχυτες και σε live και σε προβα και θεωρω, οτι παιρνω παραμορφωση απο το τελικο σταδιο χωρις η ενταση να ειναι τεραστια. Οχι 100ρηδες, αλλα 25-40 watt ναι.


Με 25-40 watt σε live ή πρόβα είναι απολύτως εφικτό να παραμορφώνουν οι τελικές σε "λογικά" για την περίσταση επίπεδα έντασης.
Τώρα τι είναι λογικό, εξαρτάται από το drummer και τα drums του, την ανεκτικότητα του ηχολήπτη και των συμπαιχτών σου, την ευαισθησία των μεγαφώνων, το χώρο που παίζεις, την τοποθέτηση του ενισχυτή κλπ
(προφανώς τα ξέρεις μια χαρά αυτά που λέω φίλε tech αλλά με αφορμή αυτό που έγραψες τα λέω και για το παιδί που ρώτησε αρχικά αλλά και για άλλους που θα τα διαβάσουν).


Παραάνοιξα μια φορά ένα bassman σε σχετικά μεγάλη αλλά κλειστή αίθουσα. Πήρα ηχάρα με απίστευτο crunch αλλά αισθανόμουν ότι ήμουν κανα δυό φορές πάνω από όλους τους άλλους (περιλαμβανομένου του PA). Έκτοτε, σε κλειστούς χώρους, παίζω με 12-30 Watt και δε μου έχει λείψει ποτέ ένταση (συνήθως το αντίθετο συμβαίνει).


O μπασσιστας που ηρθε με τον gus g και τον uli jon roth στη θεσσαλονικη επαιξε με ενα ebmm stingray σε ampeg SVT με 8x10 καμπινα...Οταν λες πανω απο το PA το βιωσα εκει, αφου κοντεψα να παω να το κατεβασω εγω με το χερι χα χα! Κοψε ρε! 99% σιγουρος οτι στην αρχη ο ηχοληπτης τον εκλεισε ουτως η αλλως απο το PA και ευτυχως που ηταν μπασσο. Παντως παροτι μη κατευθυντικο, μια χαρα ενιωθες το σεισμο να ερχεται απο...δεξια.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: power tube saturation
« Απάντηση #12 στις: 13/06/15, 20:23 »
Αυτα ειναι γουστα..ΡΑ;τι ειναι αυτο;τρωγετε;μπα..εσεις συνδεθητε οπως θελετε,και..θα βολευτω εγω.. 0:)
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
hybrid vs tube

Ξεκίνησε από Jizzzm « 1 2 » Ενισχυτές

27 Απαντήσεις
10641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/15, 21:18
από kotsos.a
3 Απαντήσεις
2341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:58
από Jezus
14 Απαντήσεις
4851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 01:17
από Ibanezακιας
engl tube toner

Ξεκίνησε από KK666 Εφέ

1 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 21:27
από Jezus
tube amp

Ξεκίνησε από PossessedB.E. Ενισχυτές

10 Απαντήσεις
3586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 17:14
από PlusYeaR
λίγα watt-tube

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 3 » Ενισχυτές

67 Απαντήσεις
17505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:28
από Jezus
16 Απαντήσεις
8350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 03:10
από jim.ni
21 Απαντήσεις
5106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/12, 10:18
από Vaiking
Tube amp

Ξεκίνησε από Edward The Great Ενισχυτές

14 Απαντήσεις
3737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/12, 16:21
από kkmspm (φλουτσ)
32 Απαντήσεις
8686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/12, 13:36
από φεντεράκιας