Αποστολέας Θέμα: MotoTone - Vader Amp  (Αναγνώστηκε 3848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
MotoTone - Vader Amp
« στις: 30/06/15, 21:45 »
Με την κατάσταση στη χώρα να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, είχα ένα update σήμερα που με έκανε να χαμογελάσω έστω και λίγο και λέω να το μοιραστώ μαζί σας.
Είχα παραγγείλει προ διμήνου από την Αμερική από τη MotoTone έναν ενισχυτή, σήμερα μου ήρθαν οι πρώτες φωτογραφίες ότι είναι έτοιμος και κατά Παρασκευή ετοιμάζεται να φύγει. Τώρα πώς και πότε θα μου έρθει με όλα αυτά που συμβαίνουν με τις τράπεζες και το πάγωμα εισαγωγών είναι άλλη υπόθεση. Anyway μοιράζομαι μαζί σας τη χαρά μου και τις πρώτες φωτογραφίες. Για την ιστορία ο ενισχυτής έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά (αντιγράφω από το site):



"All British line amps are loaded with Gold Lion tubes.  All MotoTone Amplifiers are driven by Mercury Magnetics transformers, Sozo caps, CTS pots and hand wired turret board construction. Controls are Gain, Volume, Treble, Middle, Bass, Master and Presence.  On the back there's an ohm selection for 4, 8 and 16."   


Sport Specs:
[size=78%]* Output is 75 watts from two Gold Lion KT88's for 75 watts [/size]
[size=78%]* Preamp tubes. (3) 12ax7[/size]
[size=78%]* Output is selectable, 4/8/16 ohms[/size]


Αν υπάρχει ενδιαφέρον και κουράγιο μετά από όλα αυτά που περνάμε, και όταν με το καλό μπορώ να τον κάνω μία παρουσίαση.


Εδώ ένα βίντεο που τον παρουσιάζει ο Fluff
! No longer available



Και οι φωτογραφίες:

« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/15, 21:50 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: MotoTone - Vader Amp
« Απάντηση #1 στις: 01/07/15, 12:58 »
Ωραίο πράμα φίλε. Καλώς (και σύντομα) να τα δεχτεις.
Πώς και το αποφάσισες; Ρωτάω για το γεγονός ότι είναι από Αμερική με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Επιπλέον είμαι περίεργος για το πώς αποφασίζει κανείς για κάτι συγκεκριμένο όταν σε αυτό το παιχνίδι υπάρχει πολύς και καλός ανταγωνισμός (από Splawn μέχρι Friedman ή Suhr). Δίνει μια εξήγηση βέβαια το video εκεί λίγο μετά το 8:00  ;)
Όπως και να'χει φαίνεται να σκίζει και από εμφάνιση και από ήχο.
Περιμένουμε αναλυτικό όταν με το καλό παραλάβεις.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MotoTone - Vader Amp
« Απάντηση #2 στις: 01/07/15, 13:21 »
Εκτός από ήχο, τα ποιοτικά parts, τη full custom κατασκευή κτλ, η τιμή ήταν αυτή που με έκανε να το αποφασίσω. Με την τότε διαφορά ευρώ/δολαρίου μου βγήκε κάτι λιγότερο από 1350 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, όταν ο ανταγωνισμός (σίγουρα θα ήθελα ένα Friedman αλλά που) παίζει σε πολύ υψηλότερες τιμές έως και διπλάσιες. Το θέμα του εκτελωνισμού είναι ένα θέμα όταν παίρνεις από Αμερική, είχα κάποιες επιφυλάξεις για αυτό, αλλά είμαι αισιόδοξος. Γενικά ο Derek που είναι και ο άνθρωπος πίσω από την MotoTone μου διασφάλισε ότι θα κάνει ότι μπορεί ώστε να βοηθήσει και αυτός την κατάσταση..
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: MotoTone - Vader Amp
« Απάντηση #3 στις: 01/07/15, 13:54 »
1350 με μεταφορικά είναι πάρα πολύ καλή τιμή. Ούτε το πιο φτηνό Splawn δεν παίρνεις με αυτά (πόσο μάλλον Friedman).
Καλορίζικος και καλόπαιχτος και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: MotoTone - Vader Amp
« Απάντηση #4 στις: 01/07/15, 14:58 »
Καλορίζικος και καλόπαιχτος!!!


Για χειροποίητους custom amps και πετάλια  preamps δες και τον Garland από τη γείτονα Βουλγαρία  ;)  (έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και τιμές)


http://www.garlandamps.com/index.php?p=4
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MotoTone - Vader Amp
« Απάντηση #5 στις: 01/07/15, 15:50 »
Σας ευχαριστώ και τους δύο, ναι η τιμή ήταν super για αυτό και το προχώρησα. Ελπίζω να τον έχω κάποια στιγμή μέσα στις επόμενες 30 μέρες.
@Kosthrash τον ξέρω τον Garland έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη δουλειά του και για τον ίδιο. Μάλιστα είδα δουλειές του και είναι και πολύ καλοφτιαγμένες, και φυσικά κάνει και εντελώς custom καταστάσεις (του στυλ "θέλω έναν 5150 στα 50watt με ενσωματωμένο ts και noise gate με επιλογή από το footswitch" κτλ κτλ). Το έχει γενικά. Ο λόγος που με έψησε ο Derek είναι και όλα τα επώνυμα parts που χρησιμοποιεί κσι φυσικά το πώς ακούγεται. Κατά τα άλλα ο Derek είναι πολύ ευχάριστος άνθρωπος, εξυπηρετικότατος, ο οποίος επίσης μπορεί να κάνει συγκεκριμένες αλλαγές/τροποποιήσεις αν του ζητήσεις με το ανάλογο κόστος φυσικά. Το μόνο που ζήτησα εγώ ήταν να είναι έτοιμος για 220V ώστε να αποφύγω μετασχηματιστές κτλ. το οποίο το έκανε χωρίς επιπλέον χρέωση. 
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/19, 15:29
από Stel Andre