Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ηλ κιθάρας για μέτριου επιπέδου κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 7777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N0Name

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους/όλες στο φόρουμ. Παίζω ηλεκτρική κιθάρα εδώ και ένα χρόνο και κάτι παραπάνω περίπου και ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να κάνω μία αναβάθμιση στον εξοπλισμό μου από τη squier bullet σε μία καλύτερη κιθάρα. Τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω δεν είναι πολλά, για την ακρίβεια είναι 250 ευρώ μάξ. Παίζω old school hard rock και heavy metal δεκαετίας 70's 80's. Έχω καταλήξει σε 3 κιθάρες (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είμαι ανοιχτός σε άλλες προτάσεις καλύτερες). Οι κιθάρες που κατέληξα είναι η schecter sgr c-1 ή η sgr solo 6(νομίζω πέρα απ' το σχήμα δεν έχουν άλλες διαφορές), η jackson js22 dinky και η ibanez rgr121 dx. Από άλλα ποστ που διάβασα στο φόρουμ ξέρω ότι η γέφυρα με τρέμολο σε αυτά τα λεφτά δεν είναι κι ότι καλύτερο και γι αυτό το διπλοσκέφτομαι για τη jackson.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 29/07/15, 12:10
Παιδιά κανείς μία βοήθεια? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/15, 12:10 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
δεν έχω άποψη για καμία απο τις κιθάρες που αναφέρεις.
αυτό που μπορώ να σου πω όμως είναι να πας να τις δοκιμάσεις μία μία να δεις ποια σου κάνει καλύτερα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απο αγγελιες με αυτα τα λεφτα (και μετρητα κιολας αυτη την εποχη? ;D ) παιρνεις πολύ καλύτερες κιθαρες απ'ότι αν πας σε καινουριες. Παρ'ολ'αυτα, αν θες οπωσδηποτε καινουριο κιθαρονι, και οι 3 που ποσταρες ειναι αξιολογες, απλα εγω θα προτιμουσα την Jackson (η Iby δεν με βολευει στο μπρατσο της και η schecter, αν και φανταστικης ποιοτητας κατασκευης για τα λεφτα της, δεν μου πολυαρέσει). Θα προτιμουσα ομως αυτη την jackson JS32RT (με σταθερη γεφυρα χωρις τρεμολο για μεγαλύτερο sustain και σταθεροτητα στο κουρδισμα).


http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=3268


Εννοειται πως δοκιμαζεις και διαλεγεις πριν αγορασεις  ;) .
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/15, 12:46 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος N0Name

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και εννοείται πως θα δοκιμάσω και τις κιθάρες πριν κάνω αγορά. Κάτι τελευταίο καθώς όπως είπα δεν έχω και τρομερή εμπειρία στο υλικοτεχνικό κομμάτι τις κιθάρας μιας που είναι η δεύτερη μόνο φορά που αγοράζω κιθάρα, όταν θα δοκιμάσω μία κιθάρα στο κατάστημα, τι πρέπει να προσέξω κυρίως πέρα από το αν με βολεύει στο παίξιμο? Ας πούμε το ακριβώς πάνω της θα πρέπει να ελέγξω προσεκτικά για να πω ότι δεν έχει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα?

Για τις αγγελίες παιδιά η συναλλαγή πως ακριβώς γίνεται? και αν είμαι σε άλλη πόλη ας πούμε από αυτόν που πουλάει την κιθάρα εγώ πως μπορώ να ελέγξω εκ των προτέρων αν η κιθάρα που μου πλασάρει είναι όντως σε καλή κατάσταση και δεν έχει τυχόν προβλήματα?
Ρωτάω γιατί έχω σταμπάρει 2 ωραίες jackson από αυτό το φόρουμ μία στα 155 και μία στα 200.Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

Συγχώνευση μηνυμάτων: 29/07/15, 12:10
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=37575

Αυτή είναι η Jackson που είδα σε αγγελία και μου φάνηκε πολύ καλή για τα 150 ευρώ που πουλιέται, απλά επειδή εγώ είμαι χαλκιδική και ο πωλητής είναι από Αθήνα δεν θα μπορώ να δοκιμάσω την εν λόγο κιθάρα πριν την αγοράσω  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/15, 12:10 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω αγορασα ενησχητη απο αγγελια του φορουμ.Το παλικαρει μενει κανα 30-35 χιλιομετρα μακρια.Μηλησα μαζι του και οταν βολεψε πηγα απο εκει.Ετσι εμεινε και η γνωριμια.Καλο θα ειναι να κοιτας αγγελιες που να μπορεις εσυ η καποιος που μπορεις να εμπιστευτεις το τσεκαρισμα να παει απο εκει.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
για αγγελίες κοίτα και εδώ.

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος N0Name

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα δω και τις αγγελίες και αν δεν κάτσει κάτι με αγγελίες θα κατέβω την πέμπτη θεσ/νικη να επισκεφτώ και μερικά καταστήματα, απλά αν μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε τι πρέπει κυρίως να προσέξω σε μία κιθάρα όταν την δοκιμάζω πέρα απ' το αν μου κάθεται καλά στο χέρι??

Συγχώνευση μηνυμάτων: 29/07/15, 12:10
Λοιπόν, μετά από έρευνα βρήκα μία epiphone les paul standard ebony χρώμα, έχει και τις ζελατίνες εργοστασίου, σε υπεράριστη κατάσταση αναφέρεται στην αγγελία ότι είναι( και από τις φωτογραφίες φαίνεται σαν καινούργια),φοράει καινούργιες χορδές elixir, ζώνη epiphone και θήκη και είναι στα 215 ευρώ, πιστεύετε αξίζει??
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/15, 12:10 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Λοιπόν, μετά από έρευνα βρήκα μία epiphone les paul standard ebony χρώμα, έχει και τις ζελατίνες εργοστασίου, σε υπεράριστη κατάσταση αναφέρεται στην αγγελία ότι είναι( και από τις φωτογραφίες φαίνεται σαν καινούργια),φοράει καινούργιες χορδές elixir, ζώνη epiphone και θήκη και είναι στα 215 ευρώ, πιστεύετε αξίζει??

φυσικά,
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος N0Name

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Ωραία, θα επικοινωνήσω τηλεφωνικά με αυτόν που έβαλε τη αγγελία για να κανονίσω να δοκιμάσω την κιθάρα και αν τελικά είναι σε καλή κατάσταση και μου κάνει θα την χτυπήσω  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν θες ομως δες το και "πονιρα" το θεμα.Γιατι την πουλαει..?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος N0Name

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Την πουλάει ή ανταλλάζει με squier vintage modified, γιατί θέλει να το γυρίσει από hard rock σε blues, αλλά είχε την καλοσύνη ο άνθρωπος να μου πει να περάσω από το σπίτι του να την ακούσω την κιθάρα σε ενισχυτή και να τη δω και από κοντά, οπότε δεν υπάρχει θέμα, θα τη δω από κοντά, θα την ακούσω και αν μου κάνει θα την αγοράσω, εξ' άλλου με διαβεβαίωσε ότι 4 περίπου χρόνια που την έχει την προσέχει πάρα πολύ και από ότι είδα και στις φωτογραφίες η κιθάρα φαίνεται σαν καινούργια, ούτε γρατσουνιά πραγματικά, οπότε εφόσον θα έχω την δυνατότητα να τη δω και με τα ίδια μου τα μάτια και να την ακούσω και μετά να αποφασίσω αν θα την αγοράσω ή όχι, νομίζω δεν υπάρχει κάτι το πονηρό  ;)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 29/07/15, 12:06
Απλά παιδιά πείτε μου λίγο, τι ακριβώς να προσέξω, ας πούμε σίγουρα πιστεύω από κοντά καμιά γρατσουνίτσα θα την προσέξω αλλά τι είναι αυτό που ξεχωρίζει μία μικρή γρατσουνιά από κάτι το οποίο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα και να επηρεάσει το playablillity της κιθάρας ή τον ήχο της; αξίζει να προσέξω το intonation της κιθάρας, να δω αν ακούγεται η ανοιχτή χορδή με την αντίστοιχη 12τή της; αν και αυτό φτιάχνεται και με ένα σεταρισματάκι, τι άλλο να προσέξω γενικά σε μία μεταχειρισμένη κιθάρα;; Και κάτι τελευταίο, το γεγονός ότι την κιθάρα την έχει 4 περίπου χρόνια είναι κάτι κακό εφόσον την έχει σε άριστη κατάσταση;; Θέλω να πω είναι πολλά τα 4 χρόνια για τη ζωή μιας ηλεκτρικής κιθάρας; θα με βγάλει ας πούμε 2-3 χρόνια αν είναι σε καλή κατάσταση και την κάνω σετάρισμα κάθε 6-7 μήνες; Το αν είναι ίσιος ο λαιμός η σκευρός κάνει μπαμ έτσι; αν έχει σκευρομένο λαιμό θα το καταλάβω εύκολα βλέποντάς την στην ευθεία έτσι; Γενικά πείτε μου τι άλλο να προσέξω επειδή είμαι μπερδεμένος και φοβάμαι λίγο το γεγονός ότι είναι μεταχειρισμένη αλλά τέτοια κιθάρα καινούργια σε ελληνικό κατάστημα δύσκολα βρίσκεις κάτω από τα 300 ευρώ, οπότε αν όντως είναι σε τόσο καλή κατάσταση όσο την περιγράφει ο ιδιοκτήτης τότε είναι κελεπούρι θεωρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/15, 12:06 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος xortopita me tzatziki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
κούτσουρο έχεις ,αναβάθμιση θέλεις


όταν θα μπορείς πάρε


1 τέτοιο
 http://www.ebay.com/itm/Gray-Black-Pearl-Pickguard-3Ply-For-Fender-ST-Guitar-SSS-Pickugard-replacement-/400348723498?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item5d36a4b92a


και δύο τέτοια
 http://www.ebay.com/itm/Hot-Sale-Metal-Electric-Guitar-Bass-Tunning-Dome-Tone-Knobs-Knob-For-Fender-Tele-/141547398145?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item20f4e1e401
 
και

3 τέτοια
 http://www.ebay.com/itm/DUAL-HOT-RAIL-HUMBUCKER-GUITAR-NECK-PICKUP-4-WIRE-/271455710421?hash=item3f34056cd5


αν είναι poted θα έχει πλάκα


και πήγαινε σε κάποιον καλό τεχνικό που να ξέρει και από τάστα αν χρειάζεται να σου κάνει την κιθάρα πύραυλο


και κράτα τα μισά λεφτά και βάλε  ???






αν πάλι θες κάτι πιο επώνυμο
http://www.thomann.de/gr/fender_n3_noiseless_strat_pickup_set.htm
http://www.thomann.de/gr/emg_sl20_steve_lukather.htm


και μετά τεχνικό?




αν θες και φτηνό και καλό  ίσως πρέπει να μάθεις κάποιες εργασίες να τις κάνεις μόνος σου
πχ σεταπ τάστα κτλ






και τελικά αν πάρεις καινούργια ή μεταχειρισμένη κιθάρα καλιά να την δοκιμάσεις πρώτα


βασικά μήπως να σκεφτείς γιατί θέλεις άλλη κιθάρα; αν είναι θέμα εμφάνισης τότε βάση εμφάνισης πρέπει να διαλέξεις την καινούργια...  :)





Αποσυνδεδεμένος N0Name

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Πέρα από θέμα εμφάνισης που η les paul μου φαίνεται απίστευτα πιο όμορφη από την squier bullet  :P , είναι θέμα ήχου και μουσικών επιλογών. Θέλω να παίζω 80s metal, ε η stratocaster δεν μου κάθεται καλά ούτε στο μάτι, ούτε στον ήχο( άντε πες τον ήχο τον φτιάχνω με πετάλια, αλλαγή μαγνητών σε κάτι με υψηλότερο output π.χ. hot rails, αλλά και πάλι στην αίσθηση και στο μάτι δεν θα μου κάθεται καλά). Πέρα από αυτό οι αλλαγές για τα noiseles pickups ή για τους emg θέλουν τα ίδια λεφτά και μάλιστα θα τα βάλω πάνω σε μία κιθάρα entry level που έχει αρχίσει και διαλύεται και που με λίγα bends( το whammy bar ούτε καν το χρησιμοποιώ για ευνόειτους λόγους)χαλάει το tuning, οπότε δεν θεωρώ ότι η bullet είναι κιθάρα για να κάνω upgrades πάνω της, αν είχα μια standard squier άλλαζε το πράμα αλλά με την bullet...Οπότε λογικά θα πάω για την epiphone les paul standard και αφού τη δοκιμάσω και είναι όντως σε καλή κατάσταση τότε θα την αγοράσω  :)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Άν πας για μεταχειρισμένη τσέκαρε κυρίως να είναι ίσιο το μπράτσο, να μήν ταστάρει κάπου και να μήν είναι φαγωμένα τα τάστα.

Οι γρατσουνιές προσωπικά δε με απασχολούν.

Τσέκαρε επίσης μην έχει στραβώσει κανένα κλειδί και αν λειτουργούν καλά τα ποτενσιόμετρα.

Αυτιά
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αφου θα την πιασεις και θα παιξεις θα φανουν τυχον λειτουργικα προβληματα.Παντα δοκιμη σε ανησχητη και παντα τα σκαλιζεις ολα να δεις αν δουλευουν.Σιγουρα απι την χαρα σοθ εκεινη την ωρα δεν θα προσεξεις καποια πραγματα αλλα κλαιν.Γρατζουνιες..;;α ναι..εσυ να δεις ποσες θα της κανεις και παλι θα παιζει κομπλε.Τωρα αν ειναι να βαλεις 200€ σε οργανο τον 200€ τοτε δεν αξιζει.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Δες και αυτή την Schecter Omen Extreme της παρακατω αγγελιας (δεν εχω σχεση με τον πωλητη)... αν δεχτει να σπασει το πακετο, θεωρω οτι ειναι ευκαιριαρα  ;)


http://smart.noiz.gr/details.php?id=253569





Συγχώνευση μηνυμάτων: 29/07/15, 12:09
***offtopic σχόλιο***
Οποιαδήποτε κιθαρα τελικα επιλεξεις, μην περιμενεις να ακουσεις τρομερη διαφορα στον ηχο σου. Απλα εχε υποψιν σου οτι το 80% περιπου του ηχου εξαρταται απο τον ενισχυτη/πολυεφε/πεταλιερα... Αυτα για να μην απογοητευτεις σε περιπτωση που εχεις αλλες προσδοκιες  ;) .
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/15, 12:09 από Korgy »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος N0Name

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Τελικά παιδιά αγόρασα ολοκαίνουρια epiphone sg-400 pro cherry σε προσφορά στα 250 ευρώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος, πραγματικά πολύ καλή κιθάρα  ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
καλορίζικη!
βάλε καμιά φωτογραφία να τη δούμε κι'εμείς ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Καλόπαιχτη φίλε! Κλασσικό ταυράκι ε? (δε σε βλέπω και πολύ σταθερό... από superstrat σε LP και τελικα πηρες ταυρακι  ;D )
Πώς σου φαίνονται οι σπλιταριστοι μαγνητες?

Μπράβο στο ελληνικό (υποθέτω?) μαγαζι για την εξαιρετικη προσφορα που σου εκανε!

+1 για φωτό!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/15, 10:16 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος N0Name

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Θα ανεβάσω photo παιδιά όσο πιο γρήγορα μπορώ, είναι μία κούκλα  :) .
Οι σπλιταριστοί μαγνήτες πραγματικά πολύ ωραίοι, οι μαγνήτες έχουν πολύ ζεστό και γεμάτο ήχο με ευρύ φάσμα τόνων.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/15, 20:51 από N0Name »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Να τη χαρείς!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Άντε, και η επόμενη μια τέτοια  >:D :


http://www.thomann.de/gr/harley_benton_sc_550_paradise_amber_flame.htm
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
10009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 20:54
από Ikaros
16 Απαντήσεις
7139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
16 Απαντήσεις
12661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:57
από morpheas
8 Απαντήσεις
14465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
0 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/10, 13:08
από Lefteris_Delirium
12 Απαντήσεις
4674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/10, 20:20
από Jezus
19 Απαντήσεις
5810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/10, 10:57
από afterforever
4 Απαντήσεις
2175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:25
από arisgate7
1 Απαντήσεις
3347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 17:35
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
24213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/15, 15:58
από Vasilhs F.