Αποστολέας Θέμα: Harley Benton όργανα κι εξοπλισμός-συζήτηση  (Αναγνώστηκε 26515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
 Οποιος ασχολειται με την αγορα μουσικων οργανων (να χαζευει δηλαδη ηλεκτρονικες βιτρινες), σιγουρα θα εχει δει τη σειρα harley benton του Thomann. Γενικοτερα στο εξωτερικο υπαρχει ενας ντορος με τα φθηνα, κινεζικα οργανα, τα οποια συμφωνα με εμπειριες απο πρωτο χερι πολλων χρηστων την τελευταια διετια εχουν βελτιωθει κατα πολυ. Αντιθετα στην Ελλαδα, υπαρχει μια επιφυλακτικότητα να το πω; Ισως μια ξενομανια/αμερικανομανια; Οταν το μεγαλυτερο ποσοστο των επωνυμων εταιριων παραγουν ακομα και καποια high end μοντελα τους στην Ινδονησια και την Κινα οι Ελληνες μουσικοι δειχνουν να χλευαζουν οργανα μικρων εταιριων διχως να τα δοκιμασουν καν, οταν την ιδια στιγμη στην Αμερικη πολλοι προτιμουν να δωσουν μια ευκαιρια (και το 1/3 της τιμης σε σχεση με ενα αμερικανικο οργανο) σε ενα οργανο που παραγεται φασον και βαφτιζεται κατα το δοκουν. Μιας και τελευταια εγιναν τοποθετησεις σχετικα με μαγνητες κατασκευασμενους στην Ελλαδα, οπως και hardware με κινεζικη προευλευση θα ηταν ωραια κουβεντουλα τωρα που το φορουμ δειχνει να κινείτε λιγο.

Και μερικα βιντεο με back to back συγκριτικα

 




« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/19, 12:35 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #1 στις: 23/03/18, 17:54 »
Εχω ενα ΗΒ 5χορδο αταστο.
Το πηρα 150€.Δεν μετανιωσα ουτε δευτερολεπτο που το αγωρασα.
Εν συγκρηση με το ibanez gsr180 που πηρα ως πρωτο μπασο,δεν εχει να ζηλεψει τιποτα.
Οκ,αν το συγκρινω με καπιο αταστο 5αρι αλλης εταιριας,φυσικα ειναι κατωτερο.
Απλα καμια αλλη εταιρια δεν βγαζει κατι τετοιο σε αυτην την τιμη.Λογικο λοιπον να βγει κατωτερο γιατι θα συγκριθει με οργανο χ3 αξιας.
Εχω χρηδημοποιησει parts της ΗΒ και δεν ειχα παλι προβλημα.
Πιστευω πως καποιοι ελληνες μουσικοι βγαζουν το κομπλεξ τους σε αυτα τα οργανα για να νοιωσουν δικαιομενοι που σκασαν χρημα για πολυ καλα οργανα.
Με 300€ πηρα το πρωτο μου "πακετο" (μπασο ενισχυτη κτλ) εαν ηθελα 1000€ τοτε δεν θα ειχα ξεκηνησει ποτε να παιζω.
Οποτε τετοιου ειδους οργανα ειναι και η ευκερια για να δοκημασει κανεις.
Το πολυ καλο οργανο ειναι πολυ καλο και κοστιζει πολλα ασχετα αν υπαρχουν τα ΗΒ η οχι.
Ετερων εκατερων.
Σε οποιδηποτε προιωντα,εχει τα φθηνα και τα αξριβα.Συνιθος η τιμη ειναι αντιπροσωπευτικη.

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #2 στις: 23/03/18, 18:10 »
 Πιστευω πως σε εταιριες τυπου Fender, Gibson, ESP πληρωνεις αρχικα το ονομα και υστερα καποια ανωτερης ποιοτητας hardware εξαρτηματα. Και εξηγουμαι: τετοιες εταιριες οι οποιες παραγουν μαζικα ποιοτικα οργανα, στοχευουν σε συγκεριμενο (ευρυτατο) κοινο με κυριο οπλο το ονομα τους. Σε καμμια περιπτωση οργανο αξιας 1500€ της Fender πχ, δεν εχει επαφη με οργανο παραπλησιας αξιας της Le Fay για παραδειγμα. Σε καμμια απολυτως. Τωρα τι κερδος εχει η καθε εταιρια ειναι μια αλλη συζητηση, εμας μας ενδιαφερει η σχεση ποιοτητας-τιμης, τι αξια δηλαδη εχει το νομισμα μας για την εκαστοτε εταιρια.

 Στο παραδειγμα που εφερες με το αταστο, το συγκεκριμενο ή ενα παραπλησιο της harley benton ειναι αντιγραφη του rbx 374/375 της yamaha. Το μονο προβλημα που ειχαν τα ΗΒ ηταν με την προενισχυση η οποια στραγγιζε τις μπαταριες παρα πολυ γρηγορα ακομα και οταν δεν ηταν το καλωδιο καρφωμενο στο βυσμα. Αφοτου πηρα το rbx 375 ανακαλυψα πως η Yamaha ειχε το ιδιο ακριβως προβλημα λογω λαθους στην καλωδιωση του βυσματος!!! Η αντιγραφη δηλαδη ειχε ενα ελλατωμα επειδη ετσι το αντεγραψε απο μια εταιρια με παρουσια στον χωρο απο τις αρχες του 1900 αν δεν κανω λαθος.

 Ζουμε σε μια εποχη οπου υπαρχουν αφθονες πηγες (παρα)πληροφορησης και ειναι λυπηρο ποσες αγκυλωσεις υπαρχουν στην αγορα μουσικων οργανων. Δεν θα ξεχασω την εποχη που δεν σκεφτομουν ουτε για αστειο να μην παρω REMO δερματα ή vic firth μπαγκετες αντι για φθηνοτερες ασημες μαρκες επειδη δεν τις γνωριζα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #3 στις: 23/03/18, 18:48 »
Διαφωνώ στο ότι οι Έλληνες έχουν το "ψώνιο της μάρκας" . Αν το είχαν κάποτε, αναγκαστικά οι περισσότεροι το έχουν ξεπεράσει τα τελευταία χρόνια λόγω κρίσης αλλά και επειδή η ποιότητα στα φθηνά όργανα έχει ανέβει.
αυτοί που το έχουν ακόμα γερά είναι οι Αμερικάνοι οι οποίοι δε σνομπάρουν  μόνο τις "κατώτερες"- άγνωστες εταιρίες αλλά και οτιδήποτε δεν είναι "made in usa".

Για τα "τυφλά" τεστ που κυκλοφορούν στο ίντερνετ θα πω ότι ναι μεν είναι εντυπωσιακά κοντά στον ήχο αλλά ...δεν έχει να κάνει τόσο με τον ήχο (ο οποίος βέβαια περνώντας από επεξεργασία , συμπίεση κτλ δεν αντικατοπτρίζει 100% την αλήθεια) αλλά κυρίως με την αίσθηση που σου δίνει το όργανο κρατώντας το στα χέρια σου και παίζοντας. Νομίζω ότι αυτή η αίσθηση κερδίζει τον υποψήφιο αγοραστή , αν βέβαια προτίθεται να εγκαταλείψει την προδιάθεση εναντίον φθηνών/ασιατικών οργάνων , "κακόφημων" εταιριών , διθυραμβικών ή χείριστων κριτικών κτλ κτλ. και συγκρίνει ανεπηρέαστος.

προσωπικά έχω 5 κιθάρες από τις οποίες καμία δε στοιχίζει πάνω 4 κατοστάρικα και  δεν έχει στο headstock το λογοτυπο fender , gibson , prs κτλ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #4 στις: 23/03/18, 18:59 »
Εμένα με χτύπησε  το GAS και αγόρασα πρόσφατα μία Stratocaster Harley Benton (με 3 single coil μαγνήτες Wilkinson Alnico)
Ειλικρινά δεν περίμενα να είναι τόσο καλό όργανο με χρήματα κάτω των 100 ευρώ (!)
Με πολύ καλή ποιότητα, φινίρισμα και ωραίο μπράτσο, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα (μάλλον είναι και καλύτερη) από τις αντίστοιχες κιθάρες της ίδιας κατηγορίας πχ. Squier (όχι τις Classic Vibe)
Τις συστήνω ανεπιφύλακτα 
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #5 στις: 23/03/18, 19:03 »
Εγω πιστευω πως ο μεσος ελληνας δεν εχει ξεπερασει το ταμπελακι ακωμα.Και οχι μονο στον μουσικο εξοπλησμο.Επησρις εχει την ταση του ξερολα.Ιδιως σε μεγαλυτερες ηλικιες.
Ειναι η νωοτροπια του ελληνα.
Ναι,οι αμερικανοι επιμενουν στα usa προιωντα.Εξαλλου ειναι απο τα πιο ρατσιστικα κρατη και θελουν να ειναι οι καλυτεροι παντου.
Ομως μπραβω τους γιατι κανουν μελετημενη δουλεια και σκεφτοντε λιγο outside of the box.
Βεβαια ακωμα και εκει υπαρχη το φαντασμα του λεο που φοβουντε (οι περισωτεροι) να πουν εδω ο λεο εκανε πατατα,μπορουμε να το βελτιωσουμε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #6 στις: 23/03/18, 19:58 »
Πέρα απο τα πολιτικά, νομίζω οτι οι αμερικανοί (αλλά και οι γερμανοί και άλλοι πολλοί) είναι άνθρωποι της ουσίας. Ο κάθε λαός που έχει ιδρώσει, γενεές επι γενεών, πάνω απο τις μηχανές, τα σχέδια, τα εργοστάσια, την εξέλιξη, μπορεί να δει τα πράγματα πιο πρακτικά. Παθάινω την πλάκα μου όταν διαβάζω σε τι βαθμό μπορεί να συντηρήσει το αυτοκίνητό του ο μέσος αμερικανός και γενικά το επίπεδο της τεχνικής τους κουλτούρας αλλά και πληθώρας τεχνικών, υλικών.
Ναι, είναι υπερόπτες αλλά πρώτα θα μελετήσουν και μετά θα κρίνουν, και αν κατακρίνουν λάθος (λόγω θέσεως, συμφέροντος, κτλ) στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους θα έχουν να ψάξουν στην ουσία το πράγμα.

Στο συγκεκριμένο θέμα τώρα, εδώ οι κινέζοι φτιάχνουν ΓΕΦΥΡΕΣ, ΠΛΟΙΑ VLCC, κινητά, σχεδόν τα πάντα, θα κολώσουν σε 3 κομμάτια ξύλο με ηλεκτρικά και τεχνολογία ΒΠΠ ???
Δηλαδή θα ήταν απορίας άξιο αν δεν ήταν ΣΟΥΠΕΡ οι κινέζικες κιθάρες!!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #7 στις: 23/03/18, 20:40 »
Οι αμερικανοι απο ο,τι βλεπω στα ξενα φορουμς εχουν ξεχωρισει σε 2 κατηγοριες: στην 1η ειναι οι (κυριως) μεγαλυτερης ηλικιας του δογματος "αυτο ξερω, αυτο εμπιστευομαι" και ψημενοι μουσικοι, ενω στην 2η ειναι νεοτεροι μουσικοι, με μικροτερα budget, οι οποιοι μαζευουν εμπειριες απο τα στουντιο και τις συναυλιες κι εχουν ποιο ανοιχτο μυαλο. Οι Βρεττανοι και οι Γερμανοι, παραδοσιακα "σφιχτοι" στο οικονομικο θεμα, θα προτιμησουν ευκολοτερα ενα οικονομικο όργανο και θα το κανουν παση θυσια να δουλεψει οπως θελουν. Πιστευω εμεις, και χωρις να θελω να θιξω κανεναν, εχουμε ακομα την εγνοια να δειξουμε ενα καλο οργανο στην προβα ή σε καποια ζωντανη εμφανιση.  Η τεχνοτροπία υπαρχει στην Κινα, στις πρωτες υλες -συνεπως στην ποιοτητα- θελουν λιγη δουλεια ακομα,
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #8 στις: 23/03/18, 22:15 »
Μηλουσα με εναν οργανοποιο με τιμοκαταλογο 30.000-150.000€ και ισως και παραπανο (οχι,δεν εκανα λαθος με τα μειδενικα)
Αρα για να κημαινετε σε τετοιο αγοραστικο κοινο,δεν ειναι τυχαιος.
Ενα απο τα πολλα που μου εμαθε ειναι:
Δεν υπαρχουν μαπα οργανα σημερα.Υπαρχουν τα καλα,και τα παρα πολυ καλα.
Τωρα αν καποιος παρει ΗΒ και θελει σεταρισμα και δουλεια το nut η τριψιμο τα ταστα,λιγικο ειναι.
Αν τα εκαναν ολα αυτα οι κινεζοι,θα κοστιζε διπλα αφου και αυτα ειναι κοστολογιο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #9 στις: 24/03/18, 12:08 »
Ξεχάστε τη χώρα κατασκευής, σε οποιοδήποτε προιόν.
Δεν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο.

2 πράγματα ανεβάζουν το κόστος.

Το πρώτο είναι το R&D που έχει γίνει για να βγει το προιόν στην αγορά και το δεύτερο, το QC που γίνεται κατά την παραγωγή.

Αν οι διαδικασίες και το quality check της Χ εταιρίας γίνεται στο κινέζικο εργοστάσιο όπως και στο γιαπωνέζικο ή το γερμανικό ή το αμερικάνικο πχ, το προιόν θα είναι ίδιο. Τι μας πειράζει αν το συναρμολογεί κινέζος ή αμερικάνος; (που δεν ξέρουμε καν τι εθνικότητας ήταν ο υπάλληλος).

Αντίστοιχα κι αν η κινέζικη εταιρία είναι λίγο σοβαρή και έχει σοβαρό (που για αρκετά πράγματα είναι αυτοματοποιημένα) QC, μια χαρά αποτέλεσμα θα βγει.

Συνήθως πάντως, αρκετά κινέζικα/ινδικά/κλπ εργοστάσια δουλεύουν ως εξής:
Φασον κατασκευή του Χ προιόντος από την Υ εταιρία για τις Ζ χώρες.
Το ίδιο προιόν με δική τους φίρμα/ετικέττα για ασιατικές αγορές.

H BMW έχει βγάλει πρόσφατα το G310R. Κατασκευάζεται στην Ινδία, από την TVS. Κι η TVS έχει λανσάρει το ίδιο μηχανάκι ως Apache RR310. Το ίδιο γίνεται και με άλλες εταιρίες, Suzuki πχ.
Επειδή η εταιρία είναι σοβαρή (TVS), και το δικό της είναι άριστο.

Η Hofner βγάζει την Shorty στην κίνα. Ψάχνοντας στο internet τότε που την πήρα, πέτυχα κάτι κλώνους, ακριβώς ίδιους. Απ' ότι διάβασα, οι περισσότερες ήταν ΓΤΠ  ;D . Με προβλήματα στη συναρμολόγηση.
Που σημαίνει πως ότι "κοβότανε" από το QC της Hofner, το πούλαγε ως δικό του.

Και στις δύο περιπτώσεις, η χώρα κατασκευής δεν παίζει κανένα ρόλο. Το QC μετράει και οι διαδικασίες, όπως έγραψα και πριν...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #10 στις: 24/03/18, 12:22 »
Το R&D στις στρατοκαστερ κτλ πλεων δεν υφηστατε καν.
Ακωμα και με τον rick toone η με τον ola strandberg που εχω συζητησει δεν μου εδειξαν πως τα οργανα τους εχουν ενα κοστος γιατι εχουν πηξει στο R&D αλλα οτι τα οργανα τους κοστιζουν τοσο για την παρωχη υπιρεσιων.
Δηλαδη οτι ξες αυτο που θα παρεις θα ειναι αριστο βαση καποιων πολυ συγκεκρημενων specs γιατι δεν εκατσαν να φτιαξουν μια κιθαρα σε 2 μερες αλλα αυτη η κιθαρα τους εφαγε μερες και βδομαδες.
R&D εκανα εγω με εταιρια χορδων.Δεν μου τις χρεωσε πιο λιγο γιατι τους βοηθησα ουτε πιο πολυ γιατι ξοδεψαν την ωρα τους να ψαχνουμε λυσεις/βελτιωσεις.
Με χρεωσαν οσο τα αλλα σετ γιατι τα εξωδα τους και οι ωρες να τα φτιαξουν ειναι 5πανω 5κατω περιπου τα ιδια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #11 στις: 24/03/18, 12:33 »
Ο ποιοτικός έλεγχος ειναι ανάλογος της επιθυμητής ποιοτητας του τελικου προϊόντος κατα τη γνωμη μου. Ουτε κοστίζει υπερβολικά, ουτε και ειναι δυσκολο να τηρηθει εαν το θέλει η Χ εταιρια. Πληρώνουμε εδω και χρονια μαρκες. Σαφως και δεν θα βαλω διπλα-διπλα την Fender με τη ΗΒ ή καποια μικρη εταιρια αλλα σε καμμια περιπτωση τα λεφτα που κοστίζει ενα οργανο με τεχνολογία δεκαετιας του '60 που πωλειται ιδιο και απαράλλαχτο τοσα χρονια τα θεωρω υπερβολικα. Όταν εχεις μοντελα στην τάξη των 700€  με προενισχυση, με ενεργους μαγνητες, με eq, με piezo με, με, με.... να θεωρουνται και σημερα υποδεεστερα απο τα rickenbacker και τα fender.

@vegos η TVS(?) βγαζει ενα αριστο προϊόν επειδη ομως ειναι σχεδιασμου και προμηθευσης υλικων απο την BMW. Ας μην λεμε και ο,τι θελουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/18, 12:36 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #12 στις: 24/03/18, 12:51 »
R&D εκανα εγω με εταιρια χορδων.Δεν μου τις χρεωσε πιο λιγο γιατι τους βοηθησα ουτε πιο πολυ γιατι ξοδεψαν την ωρα τους να ψαχνουμε λυσεις/βελτιωσεις.

Αυτό είναι R&D απ' τα lidl  ;D ;D ;D
Με ένα προιόν, έναν πελάτη, δε γίνεται δουλειά.
Άσε που θέλει και βάθος χρόνου...
Το ότι εσύ έμεινες ευχαριστημένος, δε λέει κάτι για το τελικό προιόν.

η TVS(?) βγαζει ενα αριστο προϊόν επειδη ομως ειναι σχεδιασμου και προμηθευσης υλικων απο την BMW. Ας μην λεμε και ο,τι θελουμε.

Αυτό λέω. Έχει γίνει σοβαρό R&D και σοβαρός ποιοτικός έλεγχος.
Το από που θα έρθουν τα υλικά (που δεν έρχονται από την Ευρώπη by the way) δεν παίζει ρόλο.
Ούτε παίζει ρόλο το ότι το σχεδίασε η BMW. Κάλιστα θα μπορούσε το ίδιο team να δούλευε στο ίδιο εργοστάσιο.
Ούτε και θεωρώ ποιο έξυπνο τον Γερμανό από τον Κινέζο ή τον Ινδό ή τον οποιονδήποτε άλλο, μη σου πω ότι πιστεύω και το αντίθετο...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #13 στις: 24/03/18, 13:13 »
Το οτι ξεκηνησε αυτο για να με εξυπηρετισουν και πλεων πουλαει σετ για multiscale οταν αλλες μεγαλες εταιριες δεν εχουν τετοια σετ στην γκαμα τους,λεει κατι ομως  ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #14 στις: 25/03/18, 12:03 »
Εγώ λοιπόν που είμαι GASόπληκτος, πέρισυ πήρα δύο κιθάρες (η μία ήτανε δώρο που άλλαξα):
-Μία Gibson SG Futura που είχε προσφορά το Musicstore 660 από 1150 (τελικά μου κόστισε 590 που προφανώς είναι τρελλή τιμή)
- Μία Squire Jazzmaster (άλλαξα το δώρο που μου είχαν πάρει, μία Jaguar, έβαλα και 200+ παραπάνω και την πήρα. Κάνει 400.


Ευχαριστιέμαι και τις δύο πάρα πολύ και παίζω και με τις δύο. Δεν συγκρίνω τον ήχο, είναι φυσικά πολύ διαφορετικός μεταξύ τους. Είναι όμως εντυπωσιακό ότι από πλευράς φινιρίσματος υπάρχει σοβαρή διαφορά υπέρ της Squire (!) και δεν είναι μόνο δική μου άποψη αυτό αλλά όλων όσων έχουν δει και τις δύο. Συμπέρασμα. Και φτηνή να είναι μία κιθάρα, δείτε την από κοντά, μπορεί να κάνει τη δουλειά μια χαρά και με πολύ λιγότερα λεφτά.


Εγώ από ΗΒ χαλβαδιάζω αυτήν:
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb_35plus_lemon_bundle.htm?ref=search_rslt_harley+benton_393603
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #15 στις: 25/03/18, 22:02 »
Φιλε @mouz το οργανο γμει!!! Και τα κλιπακια ειναι ακρως σεξουαλικα!!! Στο προκειμενο τωρα...

Οι εννοιες "φθηνο" και "οικονομικο" συχνα συγχέονται λανθασμενα. Στο 2018 πλεον γινονται πραματα και θαματα σε σοφιτες και αποθηκες.   Γιατι οχι σε εργοστασια της Ασιας που δουλευουν βασει συγκεκριμενων προδιαγραφων; Τα iphones στην ΚΙνα κατασκευαζονται και κοστιζουν παραπανω απο οσο κερδιζει ενας Ελληνας εργατης. Τα ΗΒ επισης κατασκευάζονται στην Κινα και κοιτανε τον ανταγωνισμο στα ματια. Εχθες πηγα στο music store και δοκιμασα ενα μπασο jack & danny και πραγματικα δεν απογοητεύτηκα ηχητικα οπως  ελπιζα. Διοτι αγορασα απο 2ο χερι ενα fender 750€ που καινουριο κοστιζε μεχρι και την διακοπη της παραγωγης του 1200€ τουλαχιστον και ηθελα να δω πως καλα εκανα και το πηρα!! Οχι, δεν μετανοιωσα. Ναι, η αισθηση στα χερια, ο ηχος, τα ταστα σε συγκριση με το κινεζικο ειναι σε αλλο επιπεδο. Ειναι σε τετοιο επιπεδο πού να δικαιολογει διαφορα τιμης στα 1200€, σαφως και οχι. Υστερα δοκιμασα ενα fender μεξικανικο αξιας ~700€. Πραγματικα καμμια διαφορα, εκτος απο την προφανη οπου δεν παιρνει τις χορδες μεσα απο το σωμα. Για να πω πως εντοπισα διαφορες θα επρεπε να εχω τα 2 οργανα το ενα διπλα στο αλλο, διαφορετικα καμμια.

Προσωπικα ερωτοτροπω νοητα με το εξης οργανο: https://www.thomann.de/de/harley_benton_hbb1975_na.htm και η δυνατοτητα δωρεαν επιστροφης εντος μηνος διχως αιτιολογια κανει τα πραγματα ακομα ποιο δυσκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/18, 22:06 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #16 στις: 25/03/18, 23:50 »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #17 στις: 27/03/18, 01:00 »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #18 στις: 27/03/18, 07:46 »
εγώ σε μία φθηνή κιθάρα θα άλλαζα τα machine heads και θα την έδινα για ένα καλό service


νομίζω με αυτά κοστίζουν περίπου 100 ευρώ
και η αναβάθμιση θα ήταν αισθητή,


τι άποψη έχετε;;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #19 στις: 27/03/18, 08:17 »
Εγω πθστευω τα machine heads δεν ειναι αναβαθμηση.
Εχω χρησημοποιησει στο παρελθον πολυ μουφα (απο του μπεη) και δεν ειχα κανενα προβλημα.ΠΟΤΕΣ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #20 στις: 27/03/18, 08:42 »
με εκνευρίζει όταν τα machineheads έχουν μπόσικα και δεν μπορείς να κουρδίσεις με ακρίβεια,


μπορεί και τα φθηνά αλλά Επώνυμα να είναι καλά,
 
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #21 στις: 27/03/18, 08:57 »
Εγω πθστευω τα machine heads δεν ειναι αναβαθμηση.

είναι, για τις κιθάρες είναι, ο λόγος N:1 παίζει ρόλο. Κιθάρες με καλό νατ και καλά κλειδιά δεν θα χάσουν κούρδισμα. Κιθαρες είτε με κακό νατ είτε με κακά κλειδιά θα χάσουν πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #22 στις: 27/03/18, 09:02 »
Η πεταλουδα που γυρνας με το χερι εχει ενα βιδακι.
Σφιξε το.
Αυτα που λεω απο του μπεη εννοειτε ειναι τα πιο φθηνα στου μπεη.Εχω και harley benton κουρδιστιρια,που επισεις δεν χανουν κουρδησμα.
Και ολα με high tension χορδες. 42 lbs και βαλε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #23 στις: 27/03/18, 10:14 »
Η πεταλουδα που γυρνας με το χερι εχει ενα βιδακι.

όλα έχουν βιδάκι. διάβασε λίγο περι "λόγου" ratio. Θα δεις οτι τα ακριβά έχουν μεγαλύτερο ratio.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Harley Benton όργανα-συζήτηση
« Απάντηση #24 στις: 27/03/18, 10:35 »
Ξερω το ratio.Και κανονικα δεν εχουν ολα το ιδιο.Νομιζω οι μπασε χορδες θελουν μεγαλειτερο απο τα καντινια (η μπορει το αντιθετο)
Το ratio ομως βοηθαει μονο να κουρδισεις ευκολα και με ακριβια γρηγωρα.
Αν κουρδισεις,το ratio δεν εχει καμια σχεση με το αν κραταει το κουρδισμα.
Να συμιωσουμε οτι παντα κουρδιζουνε με το τεντωμα.
Αν περασουμε το pitch τοτε ξεκουρδιζουμε αρκετα και ξανα κουρδιζουμε με το τεντωμα
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Harley Benton GA-15

Ξεκίνησε από Raz « 1 2 » Ενισχυτές

36 Απαντήσεις
13127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 19:39
από metalmike
3 Απαντήσεις
3217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 23:15
από PlusYeaR
12 Απαντήσεις
6074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 10:44
από chriskar
9 Απαντήσεις
4373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 23:53
από evatralala
9 Απαντήσεις
10222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 10:46
από faser
10 Απαντήσεις
4988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 18:46
από kalaos
11 Απαντήσεις
5601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/12, 13:35
από adr1anos
2 Απαντήσεις
4937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/15, 18:17
από Kostas_Orfanidis_16
18 Απαντήσεις
8518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/17, 18:32
από neeckos
17 Απαντήσεις
15357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/19, 12:47
από Uriah