Αποστολέας Θέμα: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal  (Αναγνώστηκε 374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

• Περαστικός
  • *
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας. Ψάχνω για αγορά ενισχυτή λαμπάτου για το σπίτι-δωμάτιο για metal ήχους,μέχρι 20 watt.Με έρευνα που έκανα βρήκα τρεις.Τους evh5150,15iii. orange dark terror kai peavey 6505mh. Τι λέτε για αυτές τις επιλογές;Ποιες άλλες προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

• Εδώ είναι το σπίτι μου
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #1 στις: 05/12/18, 15:37 »
Σε διαμερισμα μενεις?
Αν ναι, τσαμπα λεφτα για λαμπα.
ή θα σε κραζουν ή θα το βαζεις σε τετοια ενταση που θα ειναι σαν κλανια. (για να λεμε τα πραματα με το ονομα τους)
Και μη μου πεις οτι εχουν και switch για λιγοτερα βατ ή θα βαλεις attenuator. Παλι σαν κλανια θα ακουγεται.
Η λαμπα για να την καταλαβεις θελει ενταση που δεν αντεχεται σε διαμερισμα. Και τουλαχιστον 20W.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/18, 15:40 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

• Εδώ είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: 05/12/18, 15:50 »
αν τον ακούει με ακουστικά δεν θα καταλάβει την ποιότητα του λαμπάτου;;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

• Περαστικός
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 05/12/18, 16:29 »
Σε διαμερισμα μενεις?
Αν ναι, τσαμπα λεφτα για λαμπα.
ή θα σε κραζουν ή θα το βαζεις σε τετοια ενταση που θα ειναι σαν κλανια. (για να λεμε τα πραματα με το ονομα τους)
Και μη μου πεις οτι εχουν και switch για λιγοτερα βατ ή θα βαλεις attenuator. Παλι σαν κλανια θα ακουγεται.
Η λαμπα για να την καταλαβεις θελει ενταση που δεν αντεχεται σε διαμερισμα. Και τουλαχιστον 20W.
Έχω έναν marshall mg50,αλλά στο βρώμικο κανάλι ακούγονται ήχοι,είναι σκατά ήχος.Να μην πάρω λαμπάτο;

• Εδώ είναι το σπίτι μου
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
« Απάντηση #4 στις: 05/12/18, 18:02 »
αν τον ακούει με ακουστικά δεν θα καταλάβει την ποιότητα του λαμπάτου;;
  :D :D :D

• Εδώ είναι το σπίτι μου
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
« Απάντηση #5 στις: 05/12/18, 18:06 »
Έχω έναν marshall mg50,αλλά στο βρώμικο κανάλι ακούγονται ήχοι,είναι σκατά ήχος.Να μην πάρω λαμπάτο;
Εγω δεν θα επαιρνα. Εχω τρεις και καθονται και παιζω με πεταλιερα στο πισι και active monitor. Αν επαιρνα ενισχυτη "για το σπιτι" θα επαιρνα ενα boss katana 50 combo ο οποιος εχει και απειρα ενσωματμενα πεταλακια και παιζει και στο πισι, παιζει και με ακουστικα και παιζει και πολυ καλα για τα λεφτα του.
Στη ρυθμιση 25W και με master volume στο 2-3 αντεχεται σε διαμερισμα και δεν χανεις ουτε τη "σουπερ ποιοτητα" του λαμπατου επειδη παιζεις χαμηλα, αλλα ουτε και τα λεφτα σου.
Αν εχεις σκοπο να κανεις σπουδαια πραγματα πχ καλη home ηχογραφηση, παρε μικρο λαμπατο αλλα φτιαξε και iso box να τον βαζεις μεσα και να τον ανοιγεις οσο πρεπει (Καθε λαμπατος, παιζει σε μια συγκεκριμενη ενταση καλα. Ουτε πιο δυνατα, ουτε πιο χαμηλα απο οτι θα θελαμε εμεις).
Αλλα μη νομιζεις οτι και το iso box κανει θαυματα. Κoβει απλα καποια db. Οσο πιο πολυ το "αρματωσεις" με μονωτικα υλικα, τοσο καλυτερα. Ωρες κοινης ησυχιας ομως δεν παιζει.
Γιαυτο λεω ακομα και με iso box και παλι μικρος να ειναι ο λαμπατος. Οχι πολυ μικρος ομως (τυπου 5W κλπ) γιατι αυτα τα ενισχυτακια, ειναι παιχνιδακια ως επι των πλειστων.
ΜΠορει να εχουν καλυτερο ηχο απο modeling κλπ, αλλα και παλι οταν ακουσεις πραγματικο λαμπατο με ενταση, θα καταλαβεις τη διαφορα.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/18, 18:21 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

• Εδώ είναι το σπίτι μου
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: 05/12/18, 19:24 »
Σπύρο, απο τα λεγόμενά σου προκύπτει οτι τοποθετείς την ποιότητα των ήχων σε μια διάταξη όπως η παρακάτω :
καλός κλασικός λαμπάτος > μικρός λαμπάτος παιγνιδάκι > modelling
ισχύει κατ'εσέ καθολικά αυτή η σχέση? Τον κατάνα που είναι απο ότι διαβάζω modeling μεν, αλλά όχι σε επίπεδο software / DSP οπως η τεχνολογία COSM, δηλαδή προσομοιώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, αλλά σε επίπεδο χαμηλότερο προσομοιώνοντας τις λάμπες και τα αναλογικά κυκλώματα που τον τοποθετείς?. Δηλ απο ότι διαβάζω το COSM προσομοιώνει τελική συμπεριφορά, ενώ η τεχνολογία tube-logic προσοιμοιώνει τα αναλογικά στοιχεία.

Επίσης, που δοκίμασες τον Κατάνα? Ξερω οτι boss αντιπροσωπεύει ο Στόλλας, αλλά αθήνα τους φέρνει κάποιος?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/18, 19:25 από panixgr »

• Εδώ είναι το σπίτι μου
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
« Απάντηση #7 στις: 05/12/18, 22:27 »
Τιποτα δεν ειναι απολυτο, αλλα καπως ετσι γενικα.
Σημαντικο ρολο παιζει σε τι μεγαφωνο ακους.
Μπορεις να "καταστρεψεις" ενα καλο ενισχυτη με μεγαφωνο που δεν του ταιριαζει και μπορεις να "αναστησεις" εναν μετριο ενισχυτη με σωστο γιαυτον μεγαφωνο.
Ο katana 50 combo εχει ενα 12αρι που ειναι μια χαρα.

Στο σπιτι μου τον δοκιμασα. Τον εφερε μαθητης μου και τον ψαξαμε τονικα (clean στην αρχη, crouncy στη συνεχεια κλπ) ηχογραφωντας τον παραλληλα, χωρις ομως να μπουμε στο κεφαλαιο "πεταλακια". Μονο λιγο reverb chorus και delay δοκιμασαμε επιφανειακα.
Σε επομενη δοκιμη, που εγκαστησαμε και το software για να ειναι ευκολο και σε βαθος το ψαξιμο των εφφε, δοιαπιστωσα οτι εχει πολυ και καλο πραμα.
Δυστυχως δεν σκεφτηκα να τον δοκιμασω και με καποια κιθαρα με humbuckers για να ακουστουν και το πολλα γκαζια του κανονικα.
Το μονο θεμα που εχουν (οπως και πολλοι αλλοι ενισχυτες με κοινο EQ στα καναλια τους) κατα την αποψη και τα γουστα μου, ειναι οτι τα treble οταν περναμε στα drive, πρεπει να τα ελλατωνουμε γιατι ξυνουν.
Αλλα no problem, εχει 4 μνημες αποθηκευσης και φυλαει τις ρυθμισεις αυτες στις αλλαγες καναλιου.
ΟΚ αν θελουμε πιο εξειδικευμενα πραγματα κλπ, παμε στο επομενο μοντελο, αλλα ειπαμε θελουμε κατι για το σπιτι χωρις να δωσουμε τσαμπα λεφτα σε πραγματα που δεν θα μας χρησιμευσουν ή απλα, δεν μπορουμε να τα εκμεταλευτουμε.
Εχουν κανει βεβαια καποιες ηλιθιοτητες, οπως η εγκατασταση των drivers που πρεπει να εχεις μαστερ στο programming. Και ενα ηλιθιο που εβλεπα στο youtube οτι μπορεις να ενεργοποιησεις και ενα κρυφο κουρδηστηρι πατωντας μιa φορα ενα κουμπακι, 4 φορες ενα αλλο και 18 φορες ενα αλλο. Σοβαρα τωρα 18? Και γιατι να ειναι κρυφο?

« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/18, 22:44 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

• Εδώ είναι το σπίτι μου
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: 06/12/18, 07:21 »
Ωραίο βιντεάκι και +1000 για την χρήση Ελληνικής γλώσσας, πως σου φάνηκε ο Κατανα σε σχεση με τα COSM μοντέλα, δηλ τους παλιότερους Cube?

• Εδώ είναι το σπίτι μου
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
« Απάντηση #9 στις: 06/12/18, 10:23 »
Ωραίο βιντεάκι και +1000 για την χρήση Ελληνικής γλώσσας, πως σου φάνηκε ο Κατανα σε σχεση με τα COSM μοντέλα, δηλ τους παλιότερους Cube?
Eιναι οτι καλυτερο εχει κυκλοφορησει

• Περαστικός
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: 06/12/18, 12:07 »
Τιποτα δεν ειναι απολυτο, αλλα καπως ετσι γενικα.
Σημαντικο ρολο παιζει σε τι μεγαφωνο ακους.
Μπορεις να "καταστρεψεις" ενα καλο ενισχυτη με μεγαφωνο που δεν του ταιριαζει και μπορεις να "αναστησεις" εναν μετριο ενισχυτη με σωστο γιαυτον μεγαφωνο.
Ο katana 50 combo εχει ενα 12αρι που ειναι μια χαρα.

Στο σπιτι μου τον δοκιμασα. Τον εφερε μαθητης μου και τον ψαξαμε τονικα (clean στην αρχη, crouncy στη συνεχεια κλπ) ηχογραφωντας τον παραλληλα, χωρις ομως να μπουμε στο κεφαλαιο "πεταλακια". Μονο λιγο reverb chorus και delay δοκιμασαμε επιφανειακα.
Σε επομενη δοκιμη, που εγκαστησαμε και το software για να ειναι ευκολο και σε βαθος το ψαξιμο των εφφε, δοιαπιστωσα οτι εχει πολυ και καλο πραμα.
Δυστυχως δεν σκεφτηκα να τον δοκιμασω και με καποια κιθαρα με humbuckers για να ακουστουν και το πολλα γκαζια του κανονικα.
Το μονο θεμα που εχουν (οπως και πολλοι αλλοι ενισχυτες με κοινο EQ στα καναλια τους) κατα την αποψη και τα γουστα μου, ειναι οτι τα treble οταν περναμε στα drive, πρεπει να τα ελλατωνουμε γιατι ξυνουν.
Αλλα no problem, εχει 4 μνημες αποθηκευσης και φυλαει τις ρυθμισεις αυτες στις αλλαγες καναλιου.
ΟΚ αν θελουμε πιο εξειδικευμενα πραγματα κλπ, παμε στο επομενο μοντελο, αλλα ειπαμε θελουμε κατι για το σπιτι χωρις να δωσουμε τσαμπα λεφτα σε πραγματα που δεν θα μας χρησιμευσουν ή απλα, δεν μπορουμε να τα εκμεταλευτουμε.
Εχουν κανει βεβαια καποιες ηλιθιοτητες, οπως η εγκατασταση των drivers που πρεπει να εχεις μαστερ στο programming. Και ενα ηλιθιο που εβλεπα στο youtube οτι μπορεις να ενεργοποιησεις και ενα κρυφο κουρδηστηρι πατωντας μιa φορα ενα κουμπακι, 4 φορες ενα αλλο και 18 φορες ενα αλλο. Σοβαρα τωρα 18? Και γιατι να ειναι κρυφο?

http://youtube.com/watch?v=bGJcWEvSFnQ#
Είδα βιντεάκια με τον katana,πολύ καλός,αλλά ο 50άρης δεν είναι δυνατός για δωμάτιο;

• Εδώ είναι το σπίτι μου
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
« Απάντηση #11 στις: 06/12/18, 13:10 »
Είδα βιντεάκια με τον katana,πολύ καλός,αλλά ο 50άρης δεν είναι δυνατός για δωμάτιο;

Δεν ειναι λαμπα (καμια σχεση  οι εντασεις στα ιδια βατ) και εχει και επιλογες 25w και 1w (οκ στο 1w δεν ακουγεται καλα) και master volume και δεν επηρεαζεται τοσο η ποιοτητα του ηχου, οταν χαμηλωνεις. (Στα 25W και με master vol στο 2-4 ειναι μια χαρα.)
Αυτοι οι λαμπατοι που κοιταγες παροτι λιγοτερα βατ, ειναι πολυ δυντοτεροι.
Στη λαμπα οπως ειπα εχεις μια ρυθμιση που παιζει καλα με ελαχιστο tweeking γυρω απο αυτη τη ρυθμιση. Κουνας λιγο το gain, το volume, το EQ και παει ο ηχος.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/18, 13:12 από Spyros Delta »

• Εδώ είναι το σπίτι μου
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
« Απάντηση #12 στις: 06/12/18, 13:23 »
Παντως αν ηταν να δωσω 1250 (τοσο ας πουμε παει ο orange dark terror μαζι με την καμπινα του) θα επαιρνα με λιγοτερα τον Marshall JVM215C και θα ειχα τουλαχιστον καλο ενισχυτη.
Σπιτι θα ακουγοταν κι αυτος κλανια με χαμηλωμενο το master vol, αλλα οταν τον εβγαζα εξω θα εσπερνε.
Κι αν εφταχνα καλο iso box θα ηχογραφουσα και καλα σπιτι.

Μια midi πεταλιερα (πχ behrigner fcb1010 - αλλαζει και τα καναλια στον Marshall σαν footswitch αλλα και των εφφε) κι ενα πολυεφφε στη λουπα του ενισχυτη (πχ TC Electronic G-Major 2) και εχει ολοκληρωθει το σουπερ σετ.
https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/TC-Electronic-G-Major-2-Switching-Bundle/art-GIT731
Αντε κι ενα crybaby κι ενα booster mxr micro amp always on (για big fat ηχο) στο input του ενισχυτη.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/18, 13:35 από Spyros Delta »

Σχετικά θέματα

Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
12825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
3569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις