Αποστολέας Θέμα: blackstar ht5 metal  (Αναγνώστηκε 4482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
blackstar ht5 metal
« στις: 21/11/20, 00:09 »
Γεια σας! Αγόρασα τον ενισχυτή blackstar ht5 metal(5watt) για το σπίτι.Τον δοκίμασα,τα καθαρά του μου ακούγονται πολύ καλά.Στο gain έχει πάρα πολύ,όπως το ήθελα(για να παίζω μέταλ),αλλά δεν το χρησιμοποιώ όλο,στο μισό μόνο.Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι ,όταν βάζω το overdrive(gain) κανάλι,και το συνδέω με ορισμένες κιθάρες,κάνει θόρυβο,τσιρίζει.Τι φταίει;τα ηλεκτρικά της κιθάρας ή όλοι οι ενισχυτές το κάνουν αυτό;Πώς μπορώ να λύσω το πρόβλημα του τσιρίγματος;
Αυτά τα δύο θέλω,1)έχει άλλος δοκιμάσει τον blackstar ht5 metal;,2)Πώς θα μειώσω τον θόρυβο του ενισχυτή στο gain κανάλι;

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: blackstar ht5 metal
« Απάντηση #1 στις: 21/11/20, 02:27 »
Οσον αφορα το gain μπορεις να αλλαξεις λαμπα προενισχυσης και να βαλεις μια με λιγοτερο,αν δεν κανω λαθος εχει ax7 πανω μπορεις να βαλεις καποια u7 ή τ7 και να κοψει λιγο.Ο θορυβος που λες αν δεν ειναι απο μαγνητη αναλογα και ποσο κοντα παιζεις στον ενισχυτη ωστε να τσιριζει κλπ ισως να θες απλα ενα noise gate.
Εχω και γω την απλη εκδοση βεβαια σε κεφαλη ht5 επισης

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: blackstar ht5 metal
« Απάντηση #2 στις: 21/11/20, 12:14 »
Έχω τον απλό combo MKii, αλλά η βασική σχεδίαση είναι η ίδια. Όντως στο βρόμικο κανάλι «τσιρίζει» λιγάκι. Αυτό που λες για «ορισμένες κιθάρες», να μαντέψω ότι το κάνει πιο πολύ με single coil;
Όπως και να 'χει, στην αρχή ήταν αρκετά έντονο αν και βελτιώθηκε με κάποιες αλλαγές που έκανα και τώρα πια προσωπικά δεν το βρίσκω ιδιαιτέρως ενοχλητικό. Πρώτα από όλα φροντίζω να μην παίζω κοντά στον ενισχυτή κι έπειτα άλλαξα κάποια καλώδια κακής ποιότητας που είχα στο send-return. Επειδή ο ενισχυτής είναι κοντά σε ΗΥ ακούγονταν διάφοροι ήχοι που προέρχονταν από τον υπολογιστή. Με καλά καλώδια σχεδόν εξαφανίστηκε...

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackstar ht5 metal
« Απάντηση #3 στις: 21/11/20, 15:42 »
Μήπως πρέπει να βάλω κανα πεταλάκι noise gate για να σταματήσουν οι ήχοι;

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: blackstar ht5 metal
« Απάντηση #4 στις: 22/11/20, 22:11 »
Δώσε προσοχή σε απλά πραγματάκια για αρχή.
Καλώδιο,θωράκιση ηλεκτρονικών κιθάρας,παράγοντες που μπορεί να "περνάνε"στο σήμα σου.

Δοκίμασε να στρίψεις στο πλάι ή οπουδήποτε να δεις αν χάνεται ο θόρυβος.

Σε κάμποσο έως πολύ gain ένα ποσοστό θορύβου είναι λογικό.

Αποσυνδεδεμένος Georgekap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: blackstar ht5 metal
« Απάντηση #5 στις: 25/11/20, 17:16 »
Καλησπέρα φίλε Bucketheadland και με γειά το blackstar! Εχω και εγώ τον ίδιο ενισχυτή και αντιμετώπιζα τα ίδια προβλήματα εξ΄αρχής όσο αφορά το επίπεδο του θορύβου. Θα συμφωνήσω με όσα είπαν οι προηγούμενοι. Προσωπικά είχα άλλαξει την ax7 προενισχύτρια και είδα διαφορά στο επίπεδο του feedback.

Για το θέμα του noise gate , χρησιμοποιώ το NS-2 Noise Suppressor της BOSS σε αυτή την διάταξη:
Καλώδιο κιθάρας - Pedal Input, Pedal output - FX loop Return, Fx loop Send - Pedal Return, Ampilfier Input - Pedal Send.

Φθηνή επιλογή για noise gate, καινούριο θα το βρεις στα 80-100E, απλά θα χρειαστείς και τρία καλώδια extra για τις συνδέσεις.

Καλόπαιχτο!

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackstar ht5 metal
« Απάντηση #6 στις: 25/11/20, 21:13 »
Καλησπέρα φίλε Bucketheadland και με γειά το blackstar! Εχω και εγώ τον ίδιο ενισχυτή και αντιμετώπιζα τα ίδια προβλήματα εξ΄αρχής όσο αφορά το επίπεδο του θορύβου. Θα συμφωνήσω με όσα είπαν οι προηγούμενοι. Προσωπικά είχα άλλαξει την ax7 προενισχύτρια και είδα διαφορά στο επίπεδο του feedback.

Για το θέμα του noise gate , χρησιμοποιώ το NS-2 Noise Suppressor της BOSS σε αυτή την διάταξη:
Καλώδιο κιθάρας - Pedal Input, Pedal output - FX loop Return, Fx loop Send - Pedal Return, Ampilfier Input - Pedal Send.

Φθηνή επιλογή για noise gate, καινούριο θα το βρεις στα 80-100E, απλά θα χρειαστείς και τρία καλώδια extra για τις συνδέσεις.

Καλόπαιχτο!
   Χρησιμοποιείς και πετάλι distortion για μεταλ παιξιματα;

Αποσυνδεδεμένος Georgekap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: blackstar ht5 metal
« Απάντηση #7 στις: 26/11/20, 16:34 »
Πετάλι distortion δεν έχω δοκιμάσει. Μόνο το digitech bad monkey σαν booster, το οποίο είναι overdrive πετάλι, με τέρμα το level και πολύ χαμηλά το gain.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: blackstar ht5 metal
« Απάντηση #8 στις: 26/11/20, 20:14 »
Χωρις boost απο κανα πεταλακι metal δεν παιζει ο απλος ht5 παντως..
Εγω τον εχω με ενα κλωνο tubescreamer και με κοψιμο τα μεσαια με παραμετρικο στη λουπα μια χαρα γινεται δουλεια

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Blackstar HT-5

Ξεκίνησε από Baroness Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 01:57
από Baroness
72 Απαντήσεις
27597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
5 Απαντήσεις
3446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 20:57
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
5619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
Blackstar Ht modulation

Ξεκίνησε από fanhs Εφέ

1 Απαντήσεις
3702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/13, 21:56
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
3607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/14, 23:46
από jimmy75
14 Απαντήσεις
6136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/14, 01:38
από kkmspm (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/15, 22:43
από vasot
21 Απαντήσεις
8938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/16, 21:58
από giorgos1990
6 Απαντήσεις
5607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/19, 09:33
από modfori