Αποστολέας Θέμα: Πως διαβάζω ένα ΤΑΒ στο παίξιμο της κιθαρας  (Αναγνώστηκε 2534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos1964

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή είμαι αρχάριος στο παίξιμο της κιθάρας. Παίζω με τη βοήθεια ΤΑΒ. Αλλά σε μερικά σημεία ενώ τα νούμερα είναι το ένα δίπλα στο άλλο και κλιμακωτά πάνω στα τάστα, όπου εκτιμώ μου δείχνουν τη διαδοχική σειρά που πρέπει να χτυπιούνται οι νότες  υπάρχουν και κάποια νούμερα ίδια ή διαφορετικά τα οποία  βρίσκονται ακριβώς κάτω το ένα από το άλλο με αποτέλεσμα δεν ξέρω ποιο να πατήσω πρώτο, δεύτερο τρίτο ή τέταρτο. Πώς χτυπιούνται σε αυτές τις περιπτώσεις οι νότες; Εκεί το χάνω το κομμάτι. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει καλά θα είναι και ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Με μπέρδεψες!  ;D
Λες ότι «τα νούμερα είναι το ένα δίπλα στο άλλο και κλιμακωτά πάνω στα τάστα». Τα νούμερα είναι πάνω στις χορδές
κι όχι πάνω στα τάστα. Το νούμερο δείχνει το τάστο στο οποίο πρέπει να πατηθεί η εκάστοτε χορδή.
Σε περίπτωση που οι αριθμοί είναι κατακόρυφα ο ένας κάτω από τον άλλον, τότε μιλάμε για νότες που παίζονται ταυτόχρονα.
-0------
-1------
-2------
-2------
-0------
-Χ------
Αυτό πχ είναι το ακόρντο Λα μινόρε.

-1-3-5---5-8
-3-5-6-8----
--------------
--------------
--------------
--------------
Κι αυτή μια φράση με διφωνίες (δυο νότες ταυτόχρονα) και τρεις μονές νότες.

Σόρι προκαταβολικά αν αυτά που σου γράφω σου είναι ήδη γνωστά, ίσως περιγράφεις κάτι άλλο που δεν κατάλαβα.
Θα μπορούσες να βάλεις ένα screenshot ή φωτογραφία με αυτό που περιγράφεις;
 
 

Αποσυνδεδεμένος nikos1964

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Συγνώμη αν δεν το έθεσα σωστά. Ναι τα νούμερα είναι πάνω στις χορδές. Όταν τα νούμερα είναι κατακόρυφα όπως στο παρακάτω σχήμα παίζονται ταυτόχρονα μόνο οι χορδές που δείχνουν τα νούμερα ή και οι έξη χορδές της κιθάρας ταυτόχρονα; Δηλαδή παίζονται όπως και τα ακόρντα; Και πάλι συγνώμη αλλά τώρα μαθαίνω να παίζω κιθάρα με χρήση παρτιτουρας και ταμπλατούρας και με μπέρδεψαν κάπως.  Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός τώρα  :)

------------1----------
------------3-----------
------------------------
--------------------------
-------------------------
------------4-------------

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
OK. Στο σχήμα που έβαλα παραπάνω στο Λα μινόρε βλέπεις ένα Χ στην ΜΙ χορδή. Αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να ακουστεί-χτυπηθεί.
Σ' αυτό που έβαλες εσύ (κάπως προχώ για αρχάριο... ή στην τύχη τα έβαλες;  ;D ) θα έλεγα πως όχι, δε θα πρέπει να παιχτούν οι ενδιάμεσες χορδές. Αν έπρεπε να παιχτούν θα έβαζε 0 = ανοιχτή χορδή. Από την άλλη βέβαια δεν έχει και Χ για να δείξει ότι δε θα παιχτούν. Εγώ θα έπαιζα το συγκεκριμένο με τα δάχτυλα, χωρίς πένα και θα χτυπούσα μόνο τις χορδές με αριθμό πάνω τους.
Δεν υπάρχουν στάνταρ κανόνες στο γράψιμο ταμπλατούρας, οπότε υπάρχουν τέτοια ψιλομπερδέματα. Βλέπεις λιγάκι και τι παίζεται γενικώς. Για παράδειγμα, στο 2ο που σου έγραψα δεν έβαλα στις υπόλοιπες χορδές Χ, θεωρώντας αυτονόητο ότι παίζουμε μόνο στις δυο κάτω χορδές και κανένας δεν πρόκειται να βαρέσει και τις υπόλοιπες ανοιχτές.

Αποσυνδεδεμένος nikos1964

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Facebook profile
    • Προφίλ
ευχαριστώ. το κατάλαβα..  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
35326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/06, 12:23
από mtgr
13 Απαντήσεις
16393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/02, 02:35
από margarita
9 Απαντήσεις
5275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/07, 00:42
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
12 Απαντήσεις
15538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/17, 12:13
από panixgr
2 Απαντήσεις
4065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/14, 18:29
από Guitar Fan
19 Απαντήσεις
11976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/16, 14:14
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/17, 23:51
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/17, 16:27
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/22, 19:59
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/23, 19:38
από Ioannis Anastassakis