Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με καινουρια κιθαρα  (Αναγνώστηκε 216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Left hander

• Επισκέπτης
  • **
    • Προφίλ
Πηρα λοιπον μια νεα ακουστικη κιθαρα! Μια εξαιρετικη Taylor 114ce. Ωστοσο εχω ενα θεμα. Στο δευτερο ταστο της μπασας μι, στο F# δηλαδη, ακουγεται χωρις sustain και λιγο σαν νεκρη νοτα. Δεν τασταρει ομως. Κουρδισα την Μι σε Ρε κι επαιξα στο 4ο ταστο. Και παλι εκει ειχε το θεμα στην F# δηλαδη. Θελω να παρω τις γνωμες σας, εαν καποιος γνωριζει η του εχει συμβει, μιας κι εγω δεν ξερω πολλα απο τεχνικα κλπ και ρωταω απο δω κι απο κει. Ερωτω λοιπον:

1. Παιζει ρολο το οτι ειναι καινουρια? Υπαρχει η περιπτωση να "Εξαφανιστει" απο μονο του το φαινομενο?
2. Αν δεν ισχυει το "1" υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω, η θα μεινει ετσι?

Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος GVen

• Θαμώνας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουρια κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 19/02/21, 00:39 »
Πιθανόν να θέλει set up. Κανονικά από κει που την πήρες θα πρεπε να στο χουν κάνει και να τα χουν ελέγξει αυτά και μάλιστα δωρεαν. Εκτός κι αν δε την πήρες από μουσικο οίκο. Για καν τους κανένα τηλέφωνο. Λογικά αυτό είναι. Όπως και να χει πρέπει να τη δει ένας μάστορας να στη φτιάξει. Αν δε φτιάχνει...την παίρνουν(απο) πίσω  και σου δίνουν άλλη.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

• Επισκέπτης
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: 19/02/21, 00:59 »
Πιθανόν να θέλει set up. Κανονικά από κει που την πήρες θα πρεπε να στο χουν κάνει και να τα χουν ελέγξει αυτά και μάλιστα δωρεαν. Εκτός κι αν δε την πήρες από μουσικο οίκο. Για καν τους κανένα τηλέφωνο. Λογικά αυτό είναι. Όπως και να χει πρέπει να τη δει ένας μάστορας να στη φτιάξει. Αν δε φτιάχνει...την παίρνουν(απο) πίσω  και σου δίνουν άλλη.

Γεια σου φιλε μου. Σ ευχαριστω για την απαντηση. Απο Νακα ειναι αγορασμενη. Υπαρχει, λες, περιπτωση να μου δωσουν αλλη αμα εχουν στοκ???

Αποσυνδεδεμένος GVen

• Θαμώνας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 19/02/21, 02:55 »
Κανονικά αν έχει πρόβλημα η κιθαρα πρέπει να στην αλλάξουν. Αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα σεταρισματος, οπότε είναι πάλι υποχρεωμένοι να σου παραδώσουν ένα σωστό όργανο.  Παρτους ένα τηλέφωνο και πες τους το πρόβλημα σου. Ειμαι σίγουρος ότι θα βρείτε άκρη. Εχε την αποδειξη πρόχειρη πριν τους πάρεις.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

• Επισκέπτης
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: 19/02/21, 03:03 »
Κανονικά αν έχει πρόβλημα η κιθαρα πρέπει να στην αλλάξουν. Αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα σεταρισματος, οπότε είναι πάλι υποχρεωμένοι να σου παραδώσουν ένα σωστό όργανο.  Παρτους ένα τηλέφωνο και πες τους το πρόβλημα σου. Ειμαι σίγουρος ότι θα βρείτε άκρη. Εχε την αποδειξη πρόχειρη πριν τους πάρεις.

Θα το κανω σιγουρα! Ειναι πραγματικα στα ορια του εκνευριστικου να χεις ενα γενικα εξαιρετικο οργανο και να χει ενα θεμα σε ενα σημειο που θες διαρκεια στον ηχο, μιας και παιζω (και) παραδοσιακοτροπα και θελω το "ισοκρατημα" σε ταξιμια κλπ...

Αποσυνδεδεμένος modfori

• Εδώ είναι το σπίτι μου
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: 22/02/21, 17:07 »
πιστεύω ότι είναι θέμα χορδών . σου βάλανε καινούριες ή σ'τη δώσανε όπως ήταν;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Συνδεδεμένος BitCollector

• Παλιός
  • 11110101110
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: 22/02/21, 22:04 »
Δηλαδή η μουντάδα «ταξιδεύει» με το κούρδισμα, άρα το όποιο πρόβλημα είναι στο ίδιο σημείο της χορδής. Έτσι όπως το περιγράφεις μου θυμίζει ήχο χορδής που έχει φαγωθεί το τύλιγμά της. Το είχα συναντήσει σε κλασική, που το εσωτερικό έχει τις άσπρες ίνες και ήταν πολύ έντονη η μουντάδα.
Κοίταξε τη χορδή από κάτω, στο σημείο που ακουμπάει στο τάστο, εκεί που το κάνει και δες αν το τύλιγμα είναι εντάξει.
Μια παλιά κινέζικη παροιμία λέει ότι το πρώτο που κάνουμε σε καινούρια κιθάρα είναι να αλλάξουμε χορδές!

Σχετικά θέματα

Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
10176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
20 Απαντήσεις
6309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
19 Απαντήσεις
5684 Εμφανίσεις