Αποστολέας Θέμα: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?  (Αναγνώστηκε 6027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και έχω ενθουσιαστεί από τις γνώσεις και την όρεξη να βοηθήσετε σε προβλήματα που απασχολούν τον καθένα.
Είμαι κάτοχος μιας Jackson dk2 dinky skulls και από εξοπλισμό έχω έναν ενισχυτή 65w transtube Peavy express 112, έναν Anax 100w λαμπατο ελληνικής κατασκευής (αντιγραφή του fender twin), ένα σπάνιο πετάλι distortion της Proco το Brat, ένα cry baby 535q και ένα πολυεφέ της Korg το ax1g. Σκέφτομαι να δώσω τα 2 πετάλια (εκτός από το cry baby) μιας και δεν με ικανοποιούν και να επενδύσω σε κάτι καινούργιο. Δεν έχω συγκεκριμένο στυλ μουσικής που παίζω, παίζω από Hendrix και Steve Ray μέχρι Metallica και Slayer. Θέλω να μπορώ να παίζω σε χαμηλή ένταση ή με ακουστικά για πάρτη μου στο σπίτι αλλά να είναι ο ήχος σχετικά ποιοτικός.
Η μία σκέψη είναι να αγοράσω το Mxr EVH 5150 overdrive καθώς έχει εξαιρετικό ήχο και μεγάλη κλίμακα distortion για να παίξεις ότι είδος θες. Επίσης πιστεύω θα μου αναστήσει τον ξερό τρανζιστορατο ήχο του peavy. Μετά από αυτό σιγά σιγά μπορώ να αγοράσω 2-3 πεταλάκια (chorus, delay κλπ) για να συμπληρώσω.
Η άλλη σκέψη είναι να αγοράσω ένα οικονομικό πολυεφέ όπως το mooer ge150 ή το zoom g3xn που έχουν και προσομοίωση ενισχυτών και καμπίνων αλλά δεν έχω γνώσεις πάνω σε αυτά και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βγάλω ικανοποιητικό ήχο ειδικά στον Peavy.
Θα ήθελα την βοήθεια σας στο συγκεκριμένο θέμα και φυσικά οποιαδήποτε άλλη ιδέα είναι δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το σεντόνι.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #1 στις: 18/05/21, 13:56 »
Κοιτα.οι (σιχαμενοι) κιθαριστες θα σου πουν καλυτερα,εγω παιζω μπασο,αλλα οταν πηρα ενα πολυεφε ζουμ,ειπα, "τι εκανα τοσα χρονια"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #2 στις: 19/05/21, 12:22 »
Γειά σου Γιάννη και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Κατ' αρχήν το πολυεφφέ που έχεις είναι πολύ παλιό, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν αγοράσεις ένα καινούργιο θα δεις μεγάλη διαφορά τόσο στη χρηστικότητα όσο και στην ποικιλία ήχων που μπορείς να πάρεις. Τα περισσότερα σύγχρονα πολυεφφέ σού δίνουν δυνατότητες που δεν μπορούσε να φανταστεί κανείς πριν από 10 ή 20 χρόνια. Βέβαια χρειάζεται κάποιος χρόνος εξοικείωσης και πειραματισμού, μπορείς όμως να ξεκινήσεις με τα έτοιμα preset που έχει το πολυεφφέ, ή να κατεβάσεις άλλα από σχετικές ιστοσελίδες και forum, μέχρι να μάθεις πως μπορείς να φτιάξεις τους δικούς σου ήχους. Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς, πιστεύω ότι θα αξίζει τον κόπο, έστω και σαν εμπειρία μάθησης.

Όσο για τον δικό σου υπάρχοντα εξοπλισμό, δεν ξέρω αν οι ενισχυτές που έχεις είναι καλή πλατφόρμα για πολυεφφέ, όμως από τη στιγμή που ο Peavey έχει FX loop μπορείς να συνδέσεις το πολυεφφέ σου εκεί με έναν από τους δύο παρακάτω τρόπους:

1. Κατευθείαν απο το πολυεφφέ στο FX return αντί για το input του ενισχυτή.

2. Με την μέθοδο των τεσσάρων καλωδίων (4 cable method), υπό την προϋπόθεση ότι έχει και το πολυεφφέ FX loop.



Κάθε μια από τις παραπάνω μεθόδους έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Μπορείς να πειραματιστείς και να βρεις τι σού αρέσει περισσότερο.

Όσο για το αιώνιο δίλημμα "πολυεφφέ ή πετάλια", κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα πολυεφφέ. Αυτή η λύση είναι πιο οικονομική, καθώς η αγορά πεταλιών σε βάζει σε ένα δρόμο ο οποίος είναι μεν συναρπαστικός, αλλά είναι και χρονοβόρος και πολυέξοδος. Αργότερα μπορείς να δεις αν χρειάζεσαι συγκεκριμένα πετάλια για να συμπληρώσεις τον εξοπλισμό σου. Και βέβαια δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην έχεις και τα δύο, αρκεί να βρεις τον κατάλληλο συνδυασμό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #3 στις: 19/05/21, 13:21 »
Αν και δεν είναι κανένας έμπειρος, θα σου πω αυτά που έχω μάθει ως τώρα τόσο απ το φόρουμ μας, όσο και γενικώς απ τα διάφορα site.
H GT 100 είναι πολύ καλή επιλογή και μπορείς να τη βρεις και σε Μεταχειρισμένη σε αρκετά καλή τιμή. Εγω έχω την me80 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.  Πολλές επιλογές και πολύ εύκολη στο χειρισμό. Καλά λόγια έχω διαβάσει και για τη  zoom 5gn.
Μπορείς να συνδέσεις είτε απ ευθείας στο καρφί του ενισχυτή ή και με το fx loop, αλλά όχι ακριβώς 4 cable method...εγω τη λέω 3 cable method.... ;) ;) ;)

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον πολύ πιο έμπειρο Απόλλωνα...κι εγώ τα λεγόμενα του ακολούθησα και δεν έχασα....πεταλιέρα για αρχή για να μάθεις τα εφέ και όταν αργότερα καταλήξεις τι θες, ξεκινάς με πεταλακια. Αν βέβαια ξέρεις ήδη τι θες και σε παίρνει να ξοδέψεις παραπάνω χρήμα...πεταλακια και τελείωσες. Όλα είναι θέμα budget.  Βέβαια κάποια στιγμή πρέπει να αναβαθμίσεις και τον ενισχυτή σου, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Giannis P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #4 στις: 19/05/21, 18:49 »
Απόλλωνα ο ΑΝΑΞ που είναι ελληνικής κατασκευής είναι ακριβές αντίγραφο του Fender twin reverb. 100watt λάμπα με 2x12 ηχεία,απίστευτα καθαρός και γλυκός ήχος με όγκο και φανταστικό reverb. Το κακό για μένα είναι ότι όπως και ο πρωτότυπος δεν έχει κανάλι gain.
Αν πάω στην επιλογή πεταλιών πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσω με ένα αξιόλογο distortion γι' αυτό και κατέληξα στο mxr evh 5150 που παίζει σχεδόν τα πάντα και έπειτα να συμπληρώσω σιγά σιγά με delay, chorus κλπ.
Αν από την άλλη πάω σε πολυεφέ μου αρέσει η ιδέα του πειραματισμού ώστε να φτιάξω τους δικούς μου ήχους αλλά θα ήθελα πραγματικά βοήθεια γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα όσων αφορά τα καινούργια μοντέλα και τις δυνατότητες τους. Από λίγο που έχω ψάξει θέλω να φτάσω μέχρι τα 200 ευρώ για καινούργιο ή μεταχειρισμένο και έχω υπόψιν το mooer ge150 στα 130 ευρώ καινούργιο και τα zoom το g3xn και g5n στα 200 ευρώ περίπου (το g5n μιλάμε για μεταχειρισμένο). Όσο για το boss gt100 που ανέφερε ο άλλος φίλος ακόμα και μεταχειρισμένο ξεφεύγει σε τιμή και δεν θέλω να δώσω τόσα για ένα πολυεφέ.  Αν γνωρίζετε κάτι για τα παραπάνω ή έχετε να προτείνετε κάτι ανάλογο σε αυτό το μπάτζετ θα με βοηθούσε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #5 στις: 19/05/21, 20:19 »
Απόλλωνα ο ΑΝΑΞ που είναι ελληνικής κατασκευής είναι ακριβές αντίγραφο του Fender twin reverb. 100watt λάμπα με 2x12 ηχεία,απίστευτα καθαρός και γλυκός ήχος με όγκο και φανταστικό reverb. Το κακό για μένα είναι ότι όπως και ο πρωτότυπος δεν έχει κανάλι gain.

Δεν έχω υπόψη μου τον συγκεκριμένο ενισχυτή, αν όμως είναι πιστό αντίγραφο του Fender Twin Reverb, λογικά δεν θα έχει πρόβλημα να αποδώσει καλά τις προσομοιώσεις ενός πολυεφφέ.


Παράθεση
Αν πάω στην επιλογή πεταλιών πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσω με ένα αξιόλογο distortion γι' αυτό και κατέληξα στο mxr evh 5150 που παίζει σχεδόν τα πάντα και έπειτα να συμπληρώσω σιγά σιγά με delay, chorus κλπ.

Υπάρχουν κυριολεκτικά εκατοντάδες πετάλια distortion που μπορεί να κάνουν για το σκοπό σου. Αν βρεις κάποιο που έχει το εύρος ώστε να καλύψει τα διάφορα είδη που παίζεις, είμαι σίγουρος ότι θα σε ικανοποιήσει. Από την άλλη πλευρά όμως, ένας ενισχυτής 100W με ένα πετάλι distortion μπροστά, μπορεί να αποδειχτεί υπερβολικός για χρήση στο σπίτι από πλευράς εντάσεων.


Παράθεση
Αν από την άλλη πάω σε πολυεφέ μου αρέσει η ιδέα του πειραματισμού ώστε να φτιάξω τους δικούς μου ήχους αλλά θα ήθελα πραγματικά βοήθεια γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα όσων αφορά τα καινούργια μοντέλα και τις δυνατότητες τους. Από λίγο που έχω ψάξει θέλω να φτάσω μέχρι τα 200 ευρώ για καινούργιο ή μεταχειρισμένο και έχω υπόψιν το mooer ge150 στα 130 ευρώ καινούργιο και τα zoom το g3xn και g5n στα 200 ευρώ περίπου (το g5n μιλάμε για μεταχειρισμένο). Όσο για το boss gt100 που ανέφερε ο άλλος φίλος ακόμα και μεταχειρισμένο ξεφεύγει σε τιμή και δεν θέλω να δώσω τόσα για ένα πολυεφέ.  Αν γνωρίζετε κάτι για τα παραπάνω ή έχετε να προτείνετε κάτι ανάλογο σε αυτό το μπάτζετ θα με βοηθούσε πολύ.

Αν ο προϋπολογισμός σου περιορίζεται στα 200 Ευρώ, το Mooer GE150 και το Zoom G3Xn είναι δύο πολύ καλές επιλογές. Υπάρχει επίσης το Boss GT-1 που κοστίζει 199 Ευρώ στον Thomann, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερο. Θα προσέθετα και το Zoom MS-50G, που είναι σε μέγεθος κλασσικού πεταλιού, και αν αποκτήσεις κάποια στιγμή άλλα πετάλια θα μπορεί να αποτελέσει μια χρήσιμη προσθήκη στην πεταλιέρα σου με τα διάφορα εφφέ που διαθέτει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Giannis P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #7 στις: 20/05/21, 15:55 »
Καλησπέρα και πάλι. Μετά από πολύ ψάξιμο κυρίως σε YouTube και forums κατέληξα στα εξής...
Αρχικά απέκλεισα το zoom ms50g το οποίο παρόλο που είναι τρομερό εργαλείο για τα λεφτά του δεν σου δίνει την δυνατότητα να αλλάζεις εφέ με το πόδι όπως μία πεταλιερα καθώς επίσης μου φάνηκε πολύ ψηφιακός ο ήχος του. Επίσης απέκλεισα το mooer ge150 γιατί διάβασα ότι δεν σε αφήνει να βάλεις παραπάνω από ένα εφέ από κάθε είδος όπως πχ. overdrive μαζί με distortion κάτι το οποίο σε περιορίζει πάρα πολύ. Κρατάω μία επιφύλαξη για το ge200 το οποίο ίσως να σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.
Αυτά που κατέληξα είναι αρχικά το zoom g3xn καινούργιο (μιας και δεν το βρίσκω μεταχειρισμένο εντός Αττικής) και το zoom g5n μεταχειρισμένο. Επίσης βρήκα κοντά στα 300 ευρώ το boss gt100 το οποίο λόγω παλαιότητας και τιμής δεν το είχα τσεκαρει αλλά μιας και το αναφέρατε το έψαξα και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά μου φάνηκε 3 κλάσεις πάνω σε ήχο και δυνατότητες από τα πολύ νεότερα μοντέλα της zoom και της mooer. Νομίζω ότι αξίζει να ανεβάσω κατά 100 ευρώ το μπάτζετ μου για κάτι το οποίο προσεγγίζει εξαιρετικά ήχους ενισχυτών και πεταλιών που κοστίζουν πολλαπλάσια.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #8 στις: 20/05/21, 16:23 »
Καλησπέρα και πάλι. Μετά από πολύ ψάξιμο κυρίως σε YouTube και forums κατέληξα στα εξής...
Αρχικά απέκλεισα το zoom ms50g το οποίο παρόλο που είναι τρομερό εργαλείο για τα λεφτά του δεν σου δίνει την δυνατότητα να αλλάζεις εφέ με το πόδι όπως μία πεταλιερα καθώς επίσης μου φάνηκε πολύ ψηφιακός ο ήχος του. Επίσης απέκλεισα το mooer ge150 γιατί διάβασα ότι δεν σε αφήνει να βάλεις παραπάνω από ένα εφέ από κάθε είδος όπως πχ. overdrive μαζί με distortion κάτι το οποίο σε περιορίζει πάρα πολύ. Κρατάω μία επιφύλαξη για το ge200 το οποίο ίσως να σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.
Αυτά που κατέληξα είναι αρχικά το zoom g3xn καινούργιο (μιας και δεν το βρίσκω μεταχειρισμένο εντός Αττικής) και το zoom g5n μεταχειρισμένο. Επίσης βρήκα κοντά στα 300 ευρώ το boss gt100 το οποίο λόγω παλαιότητας και τιμής δεν το είχα τσεκαρει αλλά μιας και το αναφέρατε το έψαξα και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά μου φάνηκε 3 κλάσεις πάνω σε ήχο και δυνατότητες από τα πολύ νεότερα μοντέλα της zoom και της mooer. Νομίζω ότι αξίζει να ανεβάσω κατά 100 ευρώ το μπάτζετ μου για κάτι το οποίο προσεγγίζει εξαιρετικά ήχους ενισχυτών και πεταλιών που κοστίζουν πολλαπλάσια.

Δες και το me 80...πιο οικονομικό και αρκετά καλό...και απλό στο χειρισμο
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Giannis P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #9 στις: 20/05/21, 20:50 »
Θα το ψάξω και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #10 στις: 24/05/21, 23:11 »
Επίσης απέκλεισα το mooer ge150 γιατί διάβασα ότι δεν σε αφήνει να βάλεις παραπάνω από ένα εφέ από κάθε είδος όπως πχ. overdrive μαζί με distortion κάτι το οποίο σε περιορίζει πάρα πολύ. Κρατάω μία επιφύλαξη για το ge200 το οποίο ίσως να σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.

Αυτή τη δυνατότητα νομίζω ότι τήν έχουν τα Zoom (G3 και G5). Στο Boss GT-100 νομίζω ότι μπορείς να το πετύχεις βάζοντας ένα overdrive ή distortion από την συγκεριμένη κατηγορία και ένα δεύτερο ή και τρίτο από επιλέγοντας κάποιο overdrive ή distortion από τις κατηγορίες FX1 και FX2. Στα Mooer κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, αν και έχουν ξεχωριστή κατηγορία FX (όπως το Boss), γιατί δεν μπορείς να επιλέξεις overdrive από αυτήν. Παράλειψη κατά τη γνώμη μου. Πάντως αν αυτό είναι σημαντικό για σένα, βεβαιώσου ότι το πολυεφφέ που σε ενδιαφέρει όντως μπορεί να το κάνει πριν προχωρήσεις στην αγορά.

Παράθεση
Επίσης βρήκα κοντά στα 300 ευρώ το boss gt100 το οποίο λόγω παλαιότητας και τιμής δεν το είχα τσεκαρει αλλά μιας και το αναφέρατε το έψαξα και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά μου φάνηκε 3 κλάσεις πάνω σε ήχο και δυνατότητες από τα πολύ νεότερα μοντέλα της zoom και της mooer. Νομίζω ότι αξίζει να ανεβάσω κατά 100 ευρώ το μπάτζετ μου για κάτι το οποίο προσεγγίζει εξαιρετικά ήχους ενισχυτών και πεταλιών που κοστίζουν πολλαπλάσια.

Έχε υπόψη σου ότι το Boss, ακριβώς λόγω παλαιότητας, δεν έχει κάποια χαρακτηριστικά που θα σού δώσουν πιο καινούργια πολυεφφέ, όπως π.χ. τη δυνατότητα να φορτώσεις impulse responses, τα οποία πραγματικά μπορούν να απογειώσουν τον ήχο σου.

Επίσης, αν τελικά σκοπεύεις να ανεβάσεις τον προϋπολογισμό σου στα 300 Ευρώ, τότε υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές, όπως το Zoom G5N καινούργιο (κατά τη γνώμη μου καλύτερο, πιο ευέλικτο και πιο εξελιγμένο από το Boss GΤ-100) και το Hotone Ampero One. Και αυτό πολύ καλό, με touch screen και μόνο 269 Ευρώ στον Thomann. Το Boss σού δίνει σαφώς μεγαλύτερες δυνατότητες συνδεσιμότητας από τα άλλα δύο, αλλά θα πρέπει να σκεφτείς αν σού είναι χρήσιμη πρακτικά αυτή τη συνδεσιμότητα (π.χ. FX loop, midi, υποδοχή για δεύτερο expression pedal κλπ) ή θα πληρώσεις για πράγματα τα οποία δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις.

Τέλος θα σού έλεγα να μην πάρεις την απόφασή σου βασιζόμενος αποκλειστικά σε demo από το youtube. Το καλύτερο θα ήταν να πας σε μερικά καταστήματα και να δοκιμάσεις ο ίδιος κάποια πολυεφφέ που σε ενδιαφέρουν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Giannis P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #11 στις: 26/05/21, 18:29 »
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια Απόλλωνα και GVen! Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων να πάρω σβαρνα τα μαγαζιά και να κάνω τις δοκιμές μου όπως κανονικά θα έπρεπε σε αυτή την περίπτωση. Βασίστηκα σε αυτά που μου είπατε, σε βίντεο από YouTube και reviews από χρήστες και στην γνώμη ενός φίλου κιθαρίστα και ηχολήπτη σε στούντιο. Χθες αγόρασα το ge200 της Mooer καινούργιο στα 243 ευρώ και θα σας κάνω ένα σύντομο review.
Είναι απίστευτα μικρό σε μέγεθος για τις δυνατότητές του (χωράει σε μια μικρή τσάντα πλάτης) και παρά πολύ στιβαρή κατασκευή που ομολογουμένως δεν το περίμενα σε αυτά τα λεφτά. Ο χειρισμός του είναι πανευκολος ακόμα και για μένα που πιάνω στα χέρια μου πολυεφέ μετά από 18 χρόνια. Χωρίς να διαβάσω manual σε 5 λεπτά είχα βρει όλες τις λειτουργίες του.
Πάμε τώρα στα κυρίως, ήχος και εφέ... Οι προσομοιώσεις ενισχυτών και καμπίνων είναι εξαιρετικές σε αυτά τα λεφτά και σου δίνουν πολλές δυνατότητες να παίξεις όπως θέλεις. Μπορείς να κάνεις όποιο συνδιασμό ενισχυτή, καμπίνας, μικροφώνου ακόμα και λάμπας επιθυμείς. Έχει 20 διαφορετικά distortion και overdrives τα οποία θεωρώ αρκετά επαρκή αφού καλύπτουν όλο το φάσμα αν και έχω την εντύπωση ότι με ακουστικά σχεδόν όλα φιζαρουν σε high gain αλλά θα το δοκιμάσω και με επαγγελματικά ακουστικά για πιο σίγουρα. Έχει εξαιρετικά delays και reverbs, και πάρα πολύ καλά equalisers και noise gates.
Στα αρνητικά τώρα το expression pedal δεν με ικανοποίησε αλλά δεν με πειράζει γιατί έχω το cry baby 535q και είμαι υπερκαλυμμενος. Επίσης δεν μου άρεσαν πολύ τα flangers και μου φάνηκαν λίγο περίεργα τα chorus αν και δεν έχω προλάβει να τα δοκιμάσω εκτενώς. Τέλος επειδή δεν είναι τόσο διαδεδομένη εταιρεία η mooer και επειδή το συγκεκριμένο μοντέλο είναι σχετικά καινούργιο δεν υπάρχουν πολλά presets στο site της mooer.
Οι δοκιμές έγιναν στον λαμπατο (αντίγραφο του fender twin reverb), στον peavy και με ακουστικά. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι στον λαμπατο παρόλο που συνδέθηκε στο input όταν δοκίμασα presets με προσομοίωση ενισχυτή και καμπίνας δεν σαβουρωνε καθόλου παρόλο που στην ουσία δούλευαν 2 προενισχυτες μαζί. Ίσα ίσα είχε φανταστικό ήχο.
Εν κατακλείδι για τα λεφτά του είναι φοβερό εργαλείο με πάρα πολλές δυνατότητες και με έχει αφήσει κάτι παραπάνω από ικανοποιημένο ώστε να το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #12 στις: 27/05/21, 10:26 »
Καλόπιστο λοιπόν και να το ευχαριστηθείς
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Giannis P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #13 στις: 27/05/21, 11:30 »
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #14 στις: 27/05/21, 11:39 »
Τα Mooer είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους. Καλόπαιχτο και ελπίζω να σε ικανοποιήσει και στο μέλλον. Κάνε οπωσδήποτε firmware update (έχω ακούσει ότι κάνει μεγάλη διαφορά) και ψάξε τα impulse responses.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Giannis P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #15 στις: 27/05/21, 11:53 »
Ευχαριστώ πολύ Απόλλωνα, έχω περάσει την τελευταία έκδοση και όντως έχει μεγάλη διαφορά. Τα IRs θέλουν ψάξιμο γιατί έχει πάρα πολλά και σίγουρα κάποια δεν θα είναι καλά. Σιγά σιγά θα τα τσεκαρω και θα ενημερώσω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πολυεφέ ή ξεχωριστά πεταλάκια?
« Απάντηση #16 στις: 27/05/21, 12:42 »
Τα IRs θέλουν ψάξιμο γιατί έχει πάρα πολλά και σίγουρα κάποια δεν θα είναι καλά. Σιγά σιγά θα τα τσεκαρω και θα ενημερώσω

Μπορείς να βρεις IRs εκτός από αυτά που έρχονται με το πολυεφφέ και να τα φορτώσεις. Mε ένα ψάξιμο στο Internet σίγουρα θα πετύχεις αρκετά. Αν όχι, στείλε μου προσωπικό μήνυμα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 19:00
από bluesbreaker
4 Απαντήσεις
2737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 21:46
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 17:56
από metalmike
8 Απαντήσεις
4329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 14:15
από Akis94
3 Απαντήσεις
2801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 11:24
από Akis94
11 Απαντήσεις
5771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/12, 23:12
από metalupyourass
18 Απαντήσεις
9360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/15, 15:54
από giorgos1990
6 Απαντήσεις
5668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 11:17
από Pavl0s
Πολυεφέ

Ξεκίνησε από tolisguitar12 Εφέ

6 Απαντήσεις
10826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/18, 11:05
από tolisguitar12
27 Απαντήσεις
18033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/18, 09:54
από panixgr