Αποστολέας Θέμα: GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS  (Αναγνώστηκε 26426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #25 στις: 17/05/04, 12:31 »
Και κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί οτι η δική του αισθητική είναι η καλύτερη... Μπορεί;


Οχι , δε συμφωνω.Εαν δεν υπερασπιστουμε ο καθενας την αισθητικη που εχουμε ως προσωπα τοτε τι μας μενει να υπερασπιστουμε;;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #26 στις: 17/05/04, 12:51 »
Και κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί οτι η δική του αισθητική είναι η καλύτερη... Μπορεί;


Οχι , δε συμφωνω.Εαν δεν υπερασπιστουμε ο καθενας την αισθητικη που εχουμε ως προσωπα τοτε τι μας μενει να υπερασπιστουμε;;

Συγγνώμη, Chcome... αν με αυτό εννοείς ότι οφείλει ο καθένας μας να υπερασπιστεί την προσωπική του αισθητική ως άποψη ή ως δικαίωμα έκφρασης, τότε συμφωνώ. Νομίζω όμως ότι ο Βασίλης είπε κάτι άλλο: ότι κανεις δεν μπορεί να προβάλει τη δικη του αισθητική άποψη ως την καλύτερη. Πράγμα το οποιο επίσης είναι σωστό.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/04, 13:23 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #27 στις: 17/05/04, 13:00 »
Απολλων,
Δηλαδη οι Γενια του Χαους, Διαφανα Κρινα, κλπ. ειναι οι ανεραστοι και η Πεγκυ Ζηνα, Χατζηγιαννης, κλπ ειναι οι ρομαντικοι και ερωτιαρηδες;
Μπορω επισης να αναφερω παραδειγματα δημιουργων που εμμενουν στο ιδιο υφος (μαυρο ή ασπρο) και θεωρουνται ποιοτικοι, απο πολλους, καθως και αλλους που καταπιανονται με διάφορα, αλλα με αμφιβολου αξιας αποτελεσμα.

chcome,
Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα υπερασπισης... Δεν σου επιτεθηκα (εγω τουλαχιστον), οποτε δεν χρειαζεται να κρατας αμυντικη σταση ή να αντεπιτιθεσαι. Εκτος αν θελεις να επιβαλλεις τη δικη σου αισθητικη στους αλλους.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #28 στις: 17/05/04, 13:18 »
Απολλων,
Δηλαδη οι Γενια του Χαους, Διαφανα Κρινα, κλπ. ειναι οι ανεραστοι και η Πεγκυ Ζηνα, Χατζηγιαννης, κλπ ειναι οι ρομαντικοι και ερωτιαρηδες;
Μπορω επισης να αναφερω παραδειγματα δημιουργων που εμμενουν στο ιδιο υφος (μαυρο ή ασπρο) και θεωρουνται ποιοτικοι, απο πολλους, καθως και αλλους που καταπιανονται με διάφορα, αλλα με αμφιβολου αξιας αποτελεσμα.

Πάλι μπερδεύεις τα πράγματα. Εγώ δεν είπα ότι οι μεν (τους οποιους εγώ απορρίπτω αισθητικά) είναι "ανέραστοι", ούτε ότι οι δε (τους οποιους επίσης απορρίπτω) είναι "ρομαντικοί και ερωτιάρηδες". Και φυσικά δεν έθεσα θέμα ποιοι είναι ποιοτικοί και ποιοι  όχι. Εδώ μιλάμε για προσωπική αισθητική, όπως σωστά είχες πει κι εσύ από την αρχή. Η μήπως άλλαξες γνώμη; Είπα ότι οι "Γενιά του χάους" δεν θα μπορούσαν να γράψουν ερωτικό τραγούδι, όπως και η Πέγκυ Ζήνα, ο Χατζηγιάννης ή ο Πάριος δεν θα μπορούσαν να γράψουν ή να ερμηνεύσουν πολιτικο τραγούδι. Εσύ άλλωστε δεν είπες ότι ένα ερωτικό τραγούδι από τους "Γενιά του χάους" θα σε ξενέρωνε; Τι εννοούσες με αυτό; Μήπως τελικά δεν διαφωνούμε και τόσο...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #29 στις: 17/05/04, 13:22 »
chcome,
Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα υπερασπισης... Δεν σου επιτεθηκα (εγω τουλαχιστον), οποτε δεν χρειαζεται να κρατας αμυντικη σταση ή να αντεπιτιθεσαι. Εκτος αν θελεις να επιβαλλεις τη δικη σου αισθητικη στους αλλους.

Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις να το παιρνεις σε προσωπικο επιπεδο.Δεν υπερασπιζομαι το αυτονοητο ουτε και στην προκειμενη συζητηση υπαρχει λογος να το κανω.
Εσυ μαλλον βλεπεις πραγματα εκει που δεν υπαρχουν και λογια εκει που δεν εχουν γραφτει.

Οχι , δε συμφωνω.Εαν δεν υπερασπιστουμε ο καθενας την αισθητικη που εχουμε ως προσωπα τοτε τι μας μενει να υπερασπιστουμε;;

Syggnwmh, Chcome... an me ayto ennoeis oti ofeilei o kathenas mas na yperaspistei thn proswpikh tou aisthitikh ws apopsh h ws dikaiwma ekfrashs, tote symfwnw..
Παράθεση

Φυσικα και εννοω αυτο Απολλων.Σε αντιθετη περιπτωση θα ειχαμε να κανουμε με δικτατορισκους ακομη και στην καθημερινη μας ζωη.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #30 στις: 17/05/04, 13:51 »
Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις να το παιρνεις σε προσωπικο επιπεδο.Δεν υπερασπιζομαι το αυτονοητο ουτε και στην προκειμενη συζητηση υπαρχει λογος να το κανω.
Εσυ μαλλον βλεπεις πραγματα εκει που δεν υπαρχουν και λογια εκει που δεν εχουν γραφτει.

Η λεξη Υπερασπιση τι σημαινει δηλαδη; Δεν ειναι οταν καποιος σου επιτιθεται και εσυ προσπαθεις να αμυνθεις ή/και να δικαιολογησεις τις πραξεις / λογια σου; Αν καταλαβα λαθος το νοημα, συγγνωμη. Το ξερουμε ολοι ποσο ευκολα μπορουν να γινουν παρεξηγησεις στο ιντερνετ.

Τεσπα, εγω δεν εχω προβλημα να σου αρεσει οτιδηποτε, ο καθενας εχει αυτο το δικαιωμα. Δεν εχω προβλημα οταν καποιος λεει τη γνωμη του. Εχω προβλημα _αν_ και _οταν_ καποιος προσπαθει να την επιβαλλει. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη φιλοσοφικη συζητηση και ας μη φυγουμε τοοοσο απο το θεμα μας.

Πάλι μπερδεύεις τα πράγματα. Εγώ δεν είπα ότι οι μεν (τους οποιους εγώ απορρίπτω αισθητικά) είναι "ανέραστοι", ούτε ότι οι δε (τους οποιους επίσης απορρίπτω) είναι "ρομαντικοί και ερωτιάρηδες". Και φυσικά δεν έθεσα θέμα ποιοι είναι ποιοτικοί και ποιοι  όχι.

Μα τους χαρακτηρισες ηδη με τη φραση:
" ... gia mena kati tetoio stoixeiothetei mia poly monopleyrh kai anousia antimetwpish ths texnhs kai ths zwhs ek merous twn en logw kallitexnwn."
Τεσπα, ειναι κι αυτο μια γνωμη, τη σεβομαι.

Για μενα παντως οι Γενια του χαους ηταν απο τους καλυτερους του ειδους τους, μαζι με τους Γκουλαγκ και μερικους αλλους...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #31 στις: 17/05/04, 13:59 »
Φυσικα και εννοω αυτο Απολλων.Σε αντιθετη περιπτωση θα ειχαμε να κανουμε με δικτατορισκους ακομη και στην καθημερινη μας ζωη.

Το κατάλαβα. Απλά ήθελα να επισημάνω ότι μάλλον ο Βασίλης άλλο εννοούσε και αλλιώς το εξέλαβες εσύ.


Μα τους χαρακτηρισες ηδη με τη φραση:
" ... gia mena kati tetoio stoixeiothetei mia poly monopleyrh kai anousia antimetwpish ths texnhs kai ths zwhs ek merous twn en logw kallitexnwn."
Τεσπα, ειναι κι αυτο μια γνωμη, τη σεβομαι.

Ακριβώς. Χαρακτήρισα μονόπλευρο το συγκεκριμένο συγκρότημα, όχι ανέραστο. Μπορεί στις οποιες ερωτικές τους εκδηλώσεις να παρουσιάζουν την ίδια εικόνα. Και μπορεί κάλλιστα να είναι κάποιος μονόπλευρος ερωτικά, όπως είναι και καλλιτεχνικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/04, 14:09 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #32 στις: 17/05/04, 19:58 »
Απολλων, τελικα θεωρεις γενικα την εμμονη σε ενα υφος κατακριτεα, κατα τη γνωμη σου; ή μόνο την εμμονη στο "σκουρο" υφος;

Αν ακουγες μονο 1-2 τραγουδια απο τους Γενια του Χαους και δεν ηξερες οτι ολα τα τραγουδια τους ειναι "μαυρα" (αν και προσωπικα διακρινω μερικες χρωματιστες πινελιες), τοτε πως θα εκρινες το συγκροτημα ως συνθεση και εκτελεση;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #33 στις: 18/05/04, 11:30 »
Απολλων, τελικα θεωρεις γενικα την εμμονη σε ενα υφος κατακριτεα, κατα τη γνωμη σου; ή μόνο την εμμονη στο "σκουρο" υφος;

Ma ti symbainei; Mhpws grafw Kinezika kai den to katalabainw; Egw den eipa se dyo toulaxiston mhnymata mou oti den katakrinw, apla aporriptw aisthitika kai ta dyo akra; Gia des edw:

Όσο για τα υπόλοιπα που ανέφερες, εμενα προσωπικά με αφήνουν εξίσου αδιάφορο και ασυγκίνητο καλλιτέχνες που είναι ΠAΝΤΑ βουτηγμένοι στη μαυρίλα (p.x. Γενιά του χάους, Διάφανα Κρίνα, Καζαντζίδης) όπως και άλλοι που είναι ΣΥΝΕΧΏΣ μέσα στην καλή χαρά.

kai edw:

Εγώ δεν είπα ότι οι μεν (τους οποιους εγώ απορρίπτω αισθητικά) είναι "ανέραστοι", ούτε ότι οι δε ( τους οποιους επίσης απορρίπτω) είναι "ρομαντικοί και ερωτιάρηδες". Και φυσικά δεν έθεσα θέμα ποιοι είναι ποιοτικοί και ποιοι όχι. Εδώ μιλάμε για προσωπική αισθητική, όπως σωστά είχες πει κι εσύ από την αρχή.

Dhladh poses fores prepei na pw to idio pragma gia na ginei katanohto; Gi ayto akribws daneisthka (apo sena) kai ta paradeigmata tou Xatzhgiannh kai ths Zhna. Eksallou anefera kai ton Pario, tou opoiou to repertorio apoteleitai sxedon APOKLEISTIKA apo erwtika tragoudia, san ena allo, gia mena ex isou aporripteo (prosoxh aporripteo, oxi katakriteo), paradeigma emmonhs se ena yfos (kai ayth th fora oxi aparaithta xaroumeno h thlibero).


Αν ακουγες μονο 1-2 τραγουδια απο τους Γενια του Χαους και δεν ηξερες οτι ολα τα τραγουδια τους ειναι "μαυρα" (αν και προσωπικα διακρινω μερικες χρωματιστες πινελιες), τοτε πως θα εκρινες το συγκροτημα ως συνθεση και εκτελεση;

Esy dhladh thewreis oti an eixa akousei mono 1-2 tragoudia enos kallitexnh tha hmoun se thesh na ekferw emperistatwmenh apopsh gia tis synthetikes tou ikanothtes; Kai tha kathosoun esy na syzhthseis mazi mou an hkseres oti h apopsh mou basizotan sto akousma mono 1-2 tragoudiwn; Mallon tha to xrhsimopoiouses (kai dikaiologhmena) ws epixeirhma gia na katarripseis thn apopsh mou... kai fysika oxi esy mono, alla o kathe sobaros syzhthths.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #34 στις: 18/05/04, 11:42 »
Ma ti symbainei; Mhpws grafw Kinezika kai den to katalabainw; Egw den eipa se dyo toulaxiston mhnymata mou oti den katakrinw, apla aporriptw aisthitika kai ta dyo akra;

Καλά ντε, μη βαράς :-\ Φαίνεται οτι με τη νύστα που έχω τα πρωϊνά, μου λες κάτι και αμέσως ξεχνάω το προηγούμενο :-\
Τεσπα, εγώ δεν είμαι τόσο απόλυτος σχετικά με την αποδοχή ή μη καλλιτεχνών.

Esy dhladh thewreis oti an eixa akousei mono 1-2 tragoudia enos kallitexnh tha hmoun se thesh na ekferw emperistatwmenh apopsh gia tis synthetikes tou ikanothtes;


Από την άλλη, αν δεν ήξερες οτι όλα τα τραγούδια τους είναι μαύρα, ίσως έκρινες χωρίς να έχεις στο μυαλό σου αυτό. Έστω μόνο για αυτά τα 1-2 τραγούδια. Γι'αυτό το είπα.

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #35 στις: 21/05/04, 03:00 »
n a i ........
thelo na xorepso gia tous polemistes ,gia tis amfibolis zois tous erastes
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

Αποσυνδεδεμένος AderfiTouEleous

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στoμάχι μου
    • Προφίλ
    • F@#k The Mainstream
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #36 στις: 05/07/04, 02:56 »
Mpika tixea se afto to forum psaxnontas sxetika me ti "genia tou xaous"
Prosopika pistevo oti itan fovero grup, o tipos pou to ekane g**atos, kai ipe kai para pola pragmata pou isos atoma san ton "apolon" na min ta katalavoun pote.
ap oti paratiro se afti ti selida exi grapsi apopsis o kathe asxetos

oso gia aftous po lene oti "evgaze poli mavrila" to grup kai to taftizoun p.x. me ton "kazatzidi" malon de kseroun tis tous ginete giati alo to ena alo to alo, sti teliki den exi simasia to ti vgazia ala to ti LES genikotera
to idio pragma pou mpori na pi i genia tou xaous me mavro tropo mpori na to pi p.x. kai o Tzimis Panousis me pio "komiko" tropo, sto kato kato oi genia ixan koinoniko stixo me filosofikes se pola simai proektasis, milousan se pola simai gia ti pragmatikotita pou vionan oi punks kai oi koinoumeni ston antieksouasiatiko xoro ekini tin epoxi. pantos kata ti gnomi mou kai mousika ine poli kaloi, telios sindiasmos H-C/punk/gothic
me anafores se kapia apo ta protoporiaka sximata tis poxis.



Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #37 στις: 07/07/04, 16:48 »
Έχω μείνει άφωνος!!!  :o :o :o
Να΄μαστε και λίγο σοβαροί! Όσο κι αν δε σας αρέσουν, δεν μπορείτε να τους αμφισβητίσετε. Είναι θρύλοι, όπως ήταν κι ο Σιδηρόπουλος
ή ο Cobain. Sorry, αλλά τα ισοπεδώσατε όλα.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος JORDAN

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #38 στις: 08/07/04, 16:21 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,
ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΛΙΟΣ ΝΤΡΑΜΜΕΡ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΓΚΡΟΤΙΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΝΚ/ΧΑΡΝΤΚΟΡ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ.ΜΕ ΛΥΠΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ''ΑΣΧΕΤΙΛΑ'' ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΝΙΑ...ΣΗΜΕΡΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛ,ΚΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΓΚΡΟΤΙΜΑΤΑ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΕΝΙΑ.. ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΤΕ,ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.ΑΥΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος Rock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή είναι μικρή, για να είναι θλιβερή
    • Προφίλ
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #39 στις: 08/07/04, 16:28 »
Βασικά οι γενιά του χάους ήταν το απόλυτο πανκ (γιατί ουσιαστικά εκεί κατατασοντε) ελληνικό σχήμα με μεγάλη διαφορά από το δεύτερο (Panx Romana) κυρίως σε στιχουργικό επίπεδο. Κατά τη γνώμη είναι λάθος η άποψη της μαυρίλας καθώς δεν νοείται πανκ/hardcore συγκρότημα και undergound να παίζει και να τραγουδά "πόσο σ' αγάπω, πόσο σε λατρεύω". Αν θέλω να ακούσω τέτοιο στίχο άλλωστε θα ψάξω σε άλλο χώρο. Μπορεί να τα λέω λιγο απλοϊκα τώρα, κυρίως επειδή βαριέμαι, απλά ήθελα να γράψω κι εγώ κάτι...
Take me down to the Paradise city...

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #40 στις: 08/07/04, 23:08 »
...einai akoma mia eidhsh gia tis efimerides sas pou toso grigora tha ksexastei...kapoios anthropos pethainei monos,oi krauges tou den ftanoun sta autia sou,den antexoun oloi ton pono, o ponos skotonei thn logikh,paralyei ta enstikta.kai san lytroths ftanei o thanatos gia na svhsei to skhniko ths fthoras....adiaforeis giati den katalavaineis ,rikse omos mia matia se ekeino to ypogeio ,o toixos grafei..KOYPASTIKA-BAPETHIKA-AIDIASA...psixres toxines
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #41 στις: 09/07/04, 08:38 »
....το "μπασταδροκρατία" έχει δισκογραφηθεί και που; Επίσης, έχω ακούσει 1-2 πολύ παλιά τραγούδια τους, από demo, όταν ήταν πιτσιρίκια ακόμη ;)..
Δεν ξέρω που αλλά θα είναι μέσα στα υπόλοιπα που θα σου στείλω...  ;)

Δέχομαι την άποψη του καθενός που δεν τους γουστάρει, αλλά δεν δέχομαι να κατακρίνουν ότι δεν γουστάρουν... Και το ποιο σίγουρο είναι ότι κατακρίνουν όσοι δεν τους ξέρουν.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #42 στις: 13/07/04, 21:38 »
karxaria eisai gata
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #43 στις: 14/07/04, 08:57 »
karxaria eisai gata
Καρχαριόγατα...  :)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #44 στις: 14/07/04, 09:22 »
γατόψαρο...  ;D

Αποσυνδεδεμένος AderfiTouEleous

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στoμάχι μου
    • Προφίλ
    • F@#k The Mainstream
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #45 στις: 24/07/04, 01:52 »
Oi Punks tis dekaetis tou 90 stin ellada einai ekseligmeni fili, psaxnonte me ta grup pou akoune, psaxnoune ta b-sides tou grup pou akoune, kanoun erevnes ktlp. i teleftea erxevna pou egine exi sxesi me to topic kai egine apo tous Punks tou rethimnou kai arofa tous genia tou xaous, To porisma pou vgike htan oti to komati "Stigma" to exi grapsi o Fivos (nai o gnostos fivos), perisotera stixa den exoun vgi akoma sti dimosiotita, ala idi diadidonte stoma me stoma apo tous poromenous tou grup. Ales paleoteres diadosis sxetika me to xoro itan oti oi Panx Romana einai martires tou iaxova, oi antidrasi ixan ypiretria ktlp. ego pantos epidi ime ekfiseos kompleksiko atomo kai zilevo pou oi sinadelfoi mou exoune kani toses poles erevnes kai ego tpt, etimazo mia diatrivi sti sxesi pou ixan oi stress me to Voudismo, ama de ti katafero telika tha pao na pnigo kai ego kai oloi oi ypolipi na isixasi epitelous o kosmos apo mas. ##$%%$#@# fiytsqwe%$$#@@$

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #46 στις: 26/07/04, 08:35 »
Οι Αντίδραση ήταν πλουσιόπαιδα, είναι γνωστό αυτό. Οι δισκογραφικές τους δουλείες έγιναν σε ηληκία 15 χρωνών, για τον λόγο αυτό είναι εμφανές ο ανώριμος στίχος τους σε πολλά σημεία. Δεν ξέρω πόσοι είχατε παρακολουθήσει ποτέ κάποιο live τους αλλά το τι ξύλο έπεφτε δεν περιγράφετε.. και προς την μπάντα ξύλο ακόμα.

Για το σύνολο των Panx Romana δεν γνωρίζω, αλλά έγκυρες πληροφορίες που έχω είναι ο Franky είναι μάρτυρας του Ιαχωβά, καθώς επίσεις ζει σε μια βίλλα με την μάνα του. Δεν γνωρίζω αν μένει ακόμα εκεί, τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια, που είχα ασχοληθεί αρκετά με το είδος, πληροφορίες αυτό έλεγαν.

Δεν θυμάμε τώρα άλλα παραδείγματα, αλλά σίγουρα οι περισσότεροι από αυτούς είχαν κάτι "ξεχωριστό" (να το πω?)...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #47 στις: 31/07/04, 04:00 »
Ένας φίλος μου , που παίζει μπάσο στους Ολέθριο Ρήγμα ( ελπίζω να τους ξέρετε) γνώρίζει τον Φρανκ.
1. Είναι Ιεχωβας.
2. Ζει με την μάνα του η οποία προσφάτως τρελάθηκε.
3. Έχει καβαλήσει το καλάμι.
4. Στο κράτος κλειστον παίζει μπάσο ο Νίκος Τριβιζας των Ολέθριο Ρήγμα, άλλά ο Φρανκ το έκρυψε.
5. Όταν ο Νίκος πήγε για ηχογραφήσεις ο Φρανκ είπε: Οι Panx Romana είμαι εγώ. Θα παιζετε αυτό που λέω εγώ.
Φτάνουν αυτά;
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Απ: GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #48 στις: 05/01/05, 18:15 »
Απλωνουμε γυρω μας την μαυρη σημαια,αφηστε ησυχη την νεολαια,μπατσοι και πολιτικοι οι ενορκοι και στο εδωλειο εμεις ,για το ποινικο αδικημα που λεγεται ζωη.Ο ποθος για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ εγινε αμαρτια,ο θανατος ο φιλος,ναρκωτικα αποτελεσματα τις αγνοιας μας,ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΜΕ γιατι δεν καταλαβαινουμε....ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ...ΒΑΡΕΘΗΚΑ......Ποτε τους δεν προκειται να σε καταλαβουν......και δεν θελω μια ζωη ανεχεια,κατεργο....ΠΟΛΕΜΟ σε ολα τα μετωπα ΤΩΡΑ ΤΩΡΑ ΠΟΛΕΜΟ.... κυνηγωντας την χαρα..ΕΝΑΝΤΙΑ στα παρασιτα που δημιουργουν..  παρανοια,αρρωστια,βια,Αμερικη...ΘΑΥΜΑΣΕ το λουλουδι πριν να μαραθει..ΘΑΥΜΑΣΕ την μερα πριν νυχτωσει,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.... ΔΕΝ ΔΙΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ....ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ....ΟΜΟΡΦΙΑ;ΘΑΝΑΤΟΣ;....ΧΑΟΣ ΚΑΜΟΙΑ ΕΛΠΙΔΑ...ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ..ΖΩΗ ΒΑΡΕΤΗ..ΠΟΛΕΜΟ ΤΩΡΑ......Ενατια στην ΦΑΣΙΣΤΟΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ,ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΝΕΚΡΟΤΟΜΕΙΑ,ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ.....ΝΑΙ....ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.....Πλαστικη κοινωνια,αποξενωση των μεγαλων πολεων...Θελουν μια εκκλησια την οποια θα την μισησει ο κοσμος....Μια εκκλησια χωρις ουσια....Μακρια απο το πραγματικο της προσωπο......που να μην νοιαζεται...Γι αυτο λοιπον....Θαυμασε το δακρι πριν στεγνωσει..ΕΙΝΑΙ ΗΧΟΣ ΠΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ .....Αυτο το κατι........     
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Απ: GENIA TOY XAOYS-GENIA TOY XAOYS
« Απάντηση #49 στις: 05/01/05, 18:25 »
Αφιερωμενο σε ολους εσας οι οποιοι δεν θελετε ανθρωπους να ζουν μεσα στην αθλιοτιτα.ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ που πιστευετε σε αληθηνο Θεο,στην παγκοσμια ειρηνη,στην ελευθερια και οχι στον φασισμο,στην αδιαφορια,στο αμοκ,στο χαος,στην βια.....για ολους εσας που αγαπησατε τους ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ,και κουραστικατε να ακουτε οτι να ναι........ 
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..