Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με τελωνείο  (Αναγνώστηκε 50764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Πρόβλημα με τελωνείο
« στις: 31/12/08, 18:12 »
Παιδιά καλησπέρες και χρόνια πολλά!

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Πρόσφατα αγόρασα μία μεταχειρισμένη κιθάρα από ebay (Αμερική) την οποία όπως μπορείτε να φανταστείτε δεν έχω παραλάβει ακόμη.

Στις 22/12 έφτασε στα ΕΛ.ΤΑ. της γειτονιάς μου, ένα ειδοποιητήριο που έλεγε ότι έχει έρθει ένα συστημένο για μένα και ότι το νωρίτερο που μπορούσα να το παραλάβω, ήταν την επόμενη.

Εγώ πήγα στα ΕΛ.ΤΑ. στις 24/12 και πήρα μια επιστολή από το Τελωνείο του Ελ.Βενιζέλος που είναι αρκετά δυσανάγνωστη καθότι τα γράμματα είναι κακοφωτοτυπημένα η οποία είχε ημερομηνία 12/12 και έλεγε ότι κατά την αποσυσκευασία του πακέτου μου, βρέθηκαν είδη για τον εκτελωνισμό των οποίων απαιτείται προσκόμιση ή αποστολή τιμολογίου εντός 10 ημερών από την ημέρα που γράφτηκε η επιστολή.

Προφανώς ήταν αδύνατο να προσκομίσω το οποιοδήποτε δικαιολογητικό εντός 10 ημερών αφού το νωρίτερο που θα μπορούσα να παραλάβω την ενημερωτική επιστολή ήταν 11 μέρες μετά.
Και προφανώς δεν έχω κανένα τιμολόγιο αφού το όργανο το πήρα από ιδιώτη και όχι από μαγαζί.

Επίσης λέει πως αν δεν τους πάω στον προβλεπόμενο χρόνο τα δικαιολογητικά, μπορεί να τη στείλουν πίσω (αν και θεωρώ πιθανότερο να την πετάξουν ή να την κρατήσει κάποιος "μουσικόφιλος" για πάρτη του)

Προσπάθησα και στις 24 του μηνός και σήμερα να επικοινωνήσω μαζί τους, αλλά όπως φαντάζεστε κανείς δε σηκώνει το τηλέφωνο τέτοιες μέρες. (Δευτέρα και Τρίτη, έλειπα εκτός Αθηνών)

Έχει κανείς ιδέα τη πρέπει και τι μπορώ να κάνω?

Το μόνο αποδεικτικό που έχω είναι ένα Mail από το Paypal που λέει πόσο πλήρωσα στον πωλητή και πόσο μεταφορικά.

Θα χρειαστεί να πληρώσω και φύλακτρα εκτός όλων των άλλων? και αν ναι έχει κανείς ιδέα πόσα?

Ο τυπάς που μου την έστειλε, λέει ότι υπάρχει τιμή στο SRD VALUE box από το USPS αλλά ο ίδιος δεν έγραψε τίποτα στο Value Box

Το πιο αστείο όλων, είναι ότι το πακέτο ήρθε στην Ελλάδα εντός 7 ημερών από έφυγε από Αμερική, και στο τελωνείο τους πήρε μόλις 10 μέρες να το επεξεργαστούν και μόλις άλλες 10 για να φτάσει στα χέρια μου το ειδοποιητήριο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και καλή χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #1 στις: 31/12/08, 18:23 »
Χα,χα...μου ρ8ε και 'μενα κατι αντιστοιχο για μια Kramer που περιμενω....εγω πετυχα καποιον αγενεστατο ''κυριο'' λοιπον που μου ειπε οτι ναι μεν η δηλωθησα αξια στην usps ειναι 200 $$ αλλα οι ιδιοι θα κρινουν ποση ειναι η ''πραγματικη'' αξια του οργανου...μετα τα καταλληλα @#$^$$%$##@@# που τον ελουσα τον ρωτησα με ποιον τροπο θα κρινουν την αξια της κιθαρας και ο ελεος τυπος απανταει ""Αν ειναι καινουριοα 600-800 δολαρια,αν ειναι μεταχ/νη...ε....'νταξει....θα πιστεψουμε το 200$$ "....δευτερο ''λουσιμο'' με ^%#%@#$#@!$#@!%$ και ρωταω ''Ε...τοτε προς τι η επιστολη...γιατι δε βγαζετε ενα κοστολογιο τελοςπαντων να μου το στειλετε μαζι με την κιθαρα νατελειωνουμε.Αφου δε χρειαζεστε τπτ".....Απαντηση..."'Εεεεεε....δε ξερω''....Ερωτηση "Και πως θα δειτε αν ειναι μεταχ/νη" Απαντηση "Εεεε....φαινεται απο τις γρατζουνιες"....Ερωτηση "Κι αν ειναι 'σαν καινουρια' πως το καταλαβαινετε"....Απαντηση "Εχουμε και δουλειες κυριε μου,επιτελους...Αυριο θα σας στελουμε το δεμα σας".....Τα συμπερασματα δικα σας....Εγινε τη Δευτερα το ολο θεμα....ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ειπα εγω και τους το εκλεισα στη μουρη....η συνεχεια θα δειξει.... ε ρε Τριανταφυλοπουλο που θελουν εκει μεσα  >:( >:( >:( >:(
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #2 στις: 31/12/08, 18:58 »
ρε πήγαινε από κει!!!
τι λες τώρα....τραγικοίιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!
δν είναι παράνομο αυτό π κάνουν?
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/08, 19:05 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #3 στις: 31/12/08, 19:21 »
Θα πάω, το ζήτημα είναι πότε?

Θα δουλεύουν την Παρασκευή? Είναι η μέρα μετά την πρώτη μέρα του χρόνου και μια ημέρα πριν από το Σάββατο!

Και για κάποιο λόγο, υποψιάζομαι ότι θα μου ζητήσουν να πληρώσω αρκετά παραπάνω χρήματα γιατί ουσιαστικά το δέμα μου έχει πάνω τη συνιστώμενη τιμή από τα Αμερικανικά ταχυδρομεία, οπότε ή απλά θέλουν να τους λαδώσω ή αυτός που μου έστειλε το δέμα έχει κρύψει μέσα ναρκωτικά και θέλουν να με κάνουν να πάω από εκεί για να με συλλάβουν. Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #4 στις: 31/12/08, 19:53 »
ρε παιδια ελεος, ενταξει το καταλαβαινω να αγχωνεστε αλλα οχι και ετσι... Ξερετε πολλους που να στελνουν οτιδηποτε και σαν bonus να βαζουν και λιγα drugs ετσι για το καλο του νεου Χρονου;
Τιποτα δε θα γινει, το αν πας απο κει και πετυχεις καποιον ειναι σχετικο αλλα πηγαινε με τα χαρτια σου ολα, ταυτοτητα κτλ, παρε και ενα αντιγραφο του paypal που δειχνει τι πληρωσες και για ποιο αντικειμενο και ολα θα πανε καλα... Αν η κιθαρα ειναι μεταχειρισμενη θα σου βαλουν λογικα την αξια που εχει δηλωθει στα χαρτια αγορας και αποστολης του δεματος. Αν ειναι καινουρια θα κοιταξουν σε καταλογο και θα βαλουν την τιμη της καινουριας. Οπως και να χει θα πληρωσεις τελωνειο περιπου 25% πανω στην συνολικη αξια του δεματος.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #5 στις: 31/12/08, 19:59 »
Ιδιο προβλημα και με μενα!!!!
Καμια σχεση με μουσικο οργανο βεβαια,ενα ρολοι περιμενω εδω και ποσο καιρο απο ebay(αμερικη)και μπαινοντας στα mail μου βλεπω μηνυμα να τηλεφωνησω σε ενα νουμερο γιατι το δεμα μου βρισκεται εδω και λιγες μερες στο Ελ.Βενιζελος και πρεπει να επικονωνησω γιατι υπαρχει προβλημα κ.τ.λ.
Παιρνω τηλεφωνο,ακουγεται ηχογραφημενο μηνυμα και μετα κλεινει κατευθειαν η γραμμη(ουτε καν σε αναμονη), και τους το λεω σε Mail και μου λενε δωσε μας το τηλεφωνο να σε παρουμε εμεις!!!ακομα περιμενω.....
Ελεος χρονιαρεσ μερες!!
να σημειωσω οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που παιρνω κατι απο Αμερικη,και μαλιστα αρκετα πιο ακριβα πραγματα απο αυτο, αλλα πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο!!!! Γ**αμω τα μυαλα τους μεσα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #6 στις: 31/12/08, 20:39 »
ρε παιδια ελεος, ενταξει το καταλαβαινω να αγχωνεστε αλλα οχι και ετσι... Ξερετε πολλους που να στελνουν οτιδηποτε και σαν bonus να βαζουν και λιγα drugs ετσι για το καλο του νεου Χρονου;
Τιποτα δε θα γινει, το αν πας απο κει και πετυχεις καποιον ειναι σχετικο αλλα πηγαινε με τα χαρτια σου ολα, ταυτοτητα κτλ, παρε και ενα αντιγραφο του paypal που δειχνει τι πληρωσες και για ποιο αντικειμενο και ολα θα πανε καλα... Αν η κιθαρα ειναι μεταχειρισμενη θα σου βαλουν λογικα την αξια που εχει δηλωθει στα χαρτια αγορας και αποστολης του δεματος. Αν ειναι καινουρια θα κοιταξουν σε καταλογο και θα βαλουν την τιμη της καινουριας. Οπως και να χει θα πληρωσεις τελωνειο περιπου 25% πανω στην συνολικη αξια του δεματος.
αν γινόταν καλά θα τανε αλλά δες τι έγραψε ο mace που μίλησε μαζί τους...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #7 στις: 31/12/08, 20:55 »
Διαβασα τι εγραψε. Αν θες εκτυπωσε και το site με την δημοπρασια που δειχνει την κιθαρα σε φωτογραφια, την τιμη και το αν η κιθαρα ηταν καινουρια η οχι (το γραφει την κατασταση του ειδους προς πωληση)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #8 στις: 31/12/08, 21:14 »
ρε παιδια ελεος, ενταξει το καταλαβαινω να αγχωνεστε αλλα οχι και ετσι... Ξερετε πολλους που να στελνουν οτιδηποτε και σαν bonus να βαζουν και λιγα drugs ετσι για το καλο του νεου Χρονου;

εννοείται πως δεν πιστεύω ότι έχει γίνει κάτι τέτοιο, το έγραψα χάριν αστείου, απλά αγχώνομαι γιατί ουδέποτε είχα πρόβλημα με αγορές από USA και είναι σπάσιμο να ταλαιπωρείσαι επειδή κάποιου του κάπνισε, αλλά θα μου πεις ότι για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.

Τες πα. Σας ευχαριστώ όλους

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #9 στις: 31/12/08, 21:32 »
Αυτο που πρεπει να καταλαβετε ειναι οτι δεν του καπνισε καποιου απλα... Ειναι η απολυτα κανονικη διαδικασια που πρεπει να γινεται καθε φορα, αλλο αν επειδη ειμαστε Ελλαδα και δεν δουλευουν ολα οπως πρεπει, πολλες φορες την γλυτωνουν δεματα κτλ. Αλλα κανονικα αυτη ειναι η διαδικασια: Φερνεις κατι απο Αμερικη, αν η αξια του ειναι αδιαμφισβητητα κατω απο 60-65€ περναει ετσι. Αν ειναι παραπανω εκτελωνιζεται και δασμολογειται. Αν η αξια για οποιονδηποτε λογο δεν μπορει υπολογιστει (πχ απο αμελεια του πωλητη κτλ) τοτε γινεται διασταυρωση μεσω καταλογων κτλ και μετα υπολογιζεται η αξια βαση νομου. Τιποτα απο αυτα δεν ειναι λοιπον επειδη καποιου του καπνισε... Και καλο ειναι ολα αυτα να τα ξερουμε πριν κανουμε αγορες απο 3ες χωρες για να ξερουμε τι περιμενουμε και ποιες διαδικασιες απαιτουνται. Τωρα απο κει και περα αν σου κατσει και εισαι τυχερος, οκ δεν τρεχει τπτ... Αλλα το κανονικο ειναι να τα περιμενεις ολα αυτα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #10 στις: 31/12/08, 22:16 »
Χμμμμ...κοιτα...απο τη στιγμη που το παραστατικο της USPS ειναι σαφες ως προς την αξια του αντικειμενου πχ 300 δολαρια,δεν εχει κανενα δικαιωμα,κανενας τελωνιακος να το αμφισβητησει.Αυτος ειναι και ο λογος εξαλου που δηλωνεις αξια του αντικειμενου οταν στελνεις ενα δεμα απο Αμερικη.Αν ηταν αλλιως τα πραγματα δε θα δηλωνες τπτ και ο εκαστοτε τελωνειακος θα εβαζε οτι του καπνισει ως κοστος....για να μη μιλησουμε για αντικειμενα που δε μπορει να ειναι γραμμενα σε κανεναν ''καταλογο'' κλπ,κλπ,κλπ.....απο τη στιγμη λοιπον που υπαρχει δηλωθεν απο τον αποστολεα κοστος (οποιο/οσο κι αν ειναι αυτο) ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ πρεπει να ειναι αυτο που οριζει και το κοστος εκτελωνισμου (δηλαδη αξια αντικειμενου+ΦΠΑ+4% επι της αξιας του αντικειμενου) και οχι η εκτιμηση του καθενος....αυτα τα ολιγα απο εδω....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #11 στις: 31/12/08, 22:18 »
...αααα...ναι....το τηλ. επικοινωνιας ειναι 210-3538122  ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #12 στις: 31/12/08, 22:19 »
@ Mr Darko

Αρχηγέ μου τα ξέρω όλα αυτά.
Το ζήτημα είναι ότι έχω πάρει αρκετά πράγματα, πέρασαν κανονικά τελωνείο, πήγα στα ΕΛ.ΤΑ. μου, πλήρωσα το φόρο τους δασμούς κλπ σαν κύριος και πήρα το εκάστοτε αντικείμενο.

Εννοείται πως δε δουλεύουν όπως πρέπει.
Αν δούλευαν, δε θα έκαναν 10 μέρες να ασχοληθούν με το δέμα μου, δε θα έκαναν 11 μέρες να μου στείλουν μία επιστολή που ζήταγε κάτι που δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να έχω και να τους το στείλω το αργότερο την προηγούμενη μέρα από αυτήν που πήρα την επιστολή.

Η επιστολή θα ήταν γραμμένη στα Ελληνικά και όχι στα Κινέζικα και θα έλεγε ακριβώς τι πρέπει να κάνω όχι ένα σκέτο, "απαιτείται πιστοποιητικό τιμολογίου"  και τέλος, θα σήκωναν τα #$^%#G^@G$%Y@G$% τα τηλέφωνά τους. Οπότε θα συνεχίσω να πιστεύω ότι του συγκεκριμένου ελεγκτή του φάνηκαν λίγα τα 450κάτι δολλάρια που έλεγαν τα USPS ότι έκανε η γεμάτη χτυπήματα κιθάρα μου και αποφάσισε να μου σπάσει τα νεύρα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #13 στις: 31/12/08, 22:25 »
Τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως τα λετε... Και οταν λενε στους υπαλληλους πχ θα ψαχνετε τα δεματα αυτοι πρεπει να το κανουν. Οταν ερχονται τετοιες μερες που γινεται χαμος με δεματα, επειδη ειναι λιγοι σε σχεση με ποσους θα επρεπε να υπαρχουν (οπως πχ και οι γιατροι κτλ σε νοσοκομεια) αναγκαστικα η δουλεια γινεται πολυ πιο αργα. Επισης ο τελωνειακος εχει το καθε δικαιωμα να αμφισβητει αξιες κτλ αν τα παραστατικα δεν ειναι αυτα ακριβως που χρειαζονται ή αν εχουν ασαφειες... Αυτη ειναι η δουλεια του...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #14 στις: 31/12/08, 22:32 »
Καλα...μαλλον δε προκειται να βγαλουμε ακρη ετσι....νομικα παντα μιλωντας,κανενας τελωνιακος (...και κανενας κρατικος υπαλληλος) δεν δικαιοδοτηται να αμφισβητει οποιοδηποτε ΝΟΜΙΜΟ πιστοποιητικο ΧΩΡΙΣ ΕΜΦΑΝΗ ΛΟΓΟ οπως εξαλλου και κανενα κρατικο/δημοσιο αλλο εγγραφο....αν το αμφισβητησει θα πρεπει να λογοδοτησει και να αιτιολογησει την πραξη του αυτη....και ολο αυτο το ζητημα ονομαζεται ''γραφειοκρατια''  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #15 στις: 31/12/08, 22:36 »
Θες να πεις ότι ο τελωνειακός είναι γνώστης και μπορεί ας πούμε να πει Α! αυτή η κιθάρα είναι Jay Turser και άρα είναι λογικό να κάνει 100 δολλάρια ενώ αυτή που είναι Heritage δε γίνεται να κάνει μόνο 450.

Είναι λογικό να γίνεται χαμός το καταλαβαίνω, αλλά για κάποιο λόγο η κιθάρα έκανε να έρθει απο την Αμερική μόνο 7 μέρες από τη στιγμή που πλήρωσα και εγώ έλαβα ειδοποίηση μετά από 27. Στην Αμερική δε γίνεται χαμός τέτοιες μέρες?

Και δε θα πληρώσουν αυτοί τα τέλη φύλαξης της κιθάρας στο τελωνείο για όλες αυτές τις μέρες, αλλά εγώ.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #16 στις: 31/12/08, 22:42 »
...μαλλον δε θα χρεωθεις για αυτα  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #17 στις: 31/12/08, 23:21 »
Τότε χαίρομαι γι αυτό!

και πάλι ευχαριστώ παίδες, θα πάω από κει του χρόνου και θα ενημερώσω!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #18 στις: 01/01/09, 16:01 »
Μμμμμ...προσπαθησε μια στο τηλεφωνο που δινω πιο πανω...ααα...και αστο να χτυπαει ωρα  :D :D ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #19 στις: 01/01/09, 18:24 »
Φίλε μου σε ευχαριστώ αλλά έχω και αυτό το τηλ και άλλο ένα...

μιάμιση ώρα προσπαθούσα και χθες το πρωί και στις 24/12, αλλά έχουν τόση πολλή δουλειά οι καημένοι που δεν προλαβαίνουν να το σηκώσουν.

Και φαντάζομαι ότι το ίδιο θα γίνει και αύριο που θα τους ξαναπάρω.

Ελπίζω τη Δευτέρα που θα πάω από κει να μην έχουν τόση δουλειά

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #20 στις: 01/01/09, 20:40 »
stratocasteros,
Να πας όσο το δυνατόν γρηγορότερα στο τελωνείο να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση, γιατί τα τέλη φύλαξης είναι ακριβά. Δεν ξέρω από ποια μέρα και μετά αρχίζουν να υπολογίζονται. Αν σου ζητήσουν να πληρώσεις τα κέρατά σου για αποθήκευση, πες να σου δείξουν επίσημα έγγραφα όπου να αναφέρονται όλα τα έξοδα, αλλιώς να κάνεις φασαρία.
Πάντως, προσπάθησε με το μαλακό πρώτα, όσο κι αν από μέσα σου θες να τους κόψεις το λαρύγγι. Εγώ που'χα αφήσει ένα πακέτο αρκετό καιρό στην αποθήκη (γιατί δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση), τελικά κατάφερα να μου κάνουν μια άτυπη έκπτωση στα αποθηκευτικά έξοδα.

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #21 στις: 02/01/09, 17:40 »
λοιπον σημερα μιλησα μαζι τους και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο!!!

το σηκωνει η κυρια που μου εστελνε τα mail (απο ups)και μου λεει πρεπει να εκτελωνιστει κ.τ.λ. ,"πρεπει να μας δωσετε 125 ευρω"!!!!!!!!!!!!!!
Εκει εμεινα Μλκς!!!!!
130 μου στοιχισε το ρολοι μαζι με τα μεταφορικα λεω!!και παιρνει μια καημενη φωνη και λεει"το ξερω ,εχετε δικιο αλλα τοσο ειναι και οσο περναει ο καιρος θα ανεβαινει 1,5 ευρω την ημερα για την φυλαξη!!!!!
δεν πατε καλα της λεω και μου λεει"βεβαια μπορειτε αν εχετε γνωστο στην Αθηνα με εξουσιοδοτηση να κανει εκεινος την διαδικασια και θα πληρωσετε γυρω στα 60 ευρω!!!!
ΡΕ ειναι δυνατον???
Τι κλεψια ειναι αυτη!!!!
130 το πηρα και πρεπει να δωσω αλλα 125????
δηλαδη αν επαιρνα κατι που ειχε 1000 ευρω τι θα εδινα???
Ελεος!!!!

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #22 στις: 02/01/09, 18:20 »
αχχχχ  :( :'( και ηθελα να παρω Strat απο Japan. Kαλα ασε τωρα. Ελεος...
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #23 στις: 02/01/09, 18:45 »
ρε πήγαινε από κει!!!
τι λες τώρα....τραγικοίιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!
δν είναι παράνομο αυτό π κάνουν?

Tελευταια φορα που κοιταξα ολες οι χωρες του κοσμου προεβλεπαν στους νομους τους την υπαρξη τελωνειου.

Επισης τελευταια φορα που κοιταξα οι παρανομοι ηταν αυτοι οι οποιοι δηλωναν χαμηλοτερη αξια απο την πραγματικη σε δεματα εκτος Ε.Ε προκειμενου να γλιτωσουν φορους (οσοι εχετε λιγη εμπειρια απο διαδικτυακες συναλλαγες θα δειτε οτι π.χ οι περισσοτεροι Αμερικανοι ΔΕΝ δεχονται να δηλωσουν ψευδη αξια σε ενα δεμα......αλλα ναι ξεχασα ειναι χαζοαμερικανακια....ενω ο εξυπνος ο Ελληνας που κανει τις απατεωνιες του αμα δεν του βγουν φωναζει που ειναι το κρατος?????).
Επιπλεον ειναι καθολα νομιμο ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ απο τη νομοθεσια εφοσον υπαρχουν υποψιες οτι ενα δεμα ειναι υποκοστολογημενο (προχτες σκεφτομουν να φερω ενα rolex απο αμερικη και να το δηλωσω για 100€) να γινεται η φορολογηση στην πραγματικη του  αξια με προσκομιση τιμολογιου η βασει ενδεικτικων καταλογων.

Επιπλεον συμφωνω μαζι σας......ειναι απαραδεκτο ο εκτελωνιστης ιδιωτικης μεταφορικης (UPS) να θελει να αμειφθει για τη δουλεια του.....ακους εκει!!!!! αντι να εκτελωνιζει τις κιθαρες δωρεαν.........

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #24 στις: 02/01/09, 19:12 »
Αμ πες μας οτι στο εστειλαν με UPS....θα σου ελεγα οτι την εκατσες απ'την αρχη  :-\.Ειναι ιδιωτικη μεταφορικη εταιρια και τα πραγματα αλλαζουν αρδην (αλλο κοστολογιο στα τελη εκτελωνισμου/φυλλαξης σε σχεση με τα ΕΛΤΑ).Να προτιματε το ταχυδρομειο.Φιλε φεντεριαρη τα ειρωνικα posts δε νομιζω οτι βοηθαν τους ανθρωπους εδω μεσα  αχεις δικιο ομως οτι ολο και λιγοτεροι πωλητες κανουν undercosting αν και ειναι αρκετοι αυτοι που ''βοηθαν'' την κατασταση....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 14:07
από Avgi
37 Απαντήσεις
13258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 10:57
από κατέ((γίδα))
73 Απαντήσεις
30421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
4 Απαντήσεις
3334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:52
από Ibanezακιας
19 Απαντήσεις
5794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 11:51
από hot_sauce (φλουτσ)
26 Απαντήσεις
19450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 20:51
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
4739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/09, 07:47
από Rockdude
14 Απαντήσεις
7685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 10:40
από tech21man
12 Απαντήσεις
6467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 15:06
από Kosthrash