Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Πένα ή όχι;Ιδού η απορία

(1/5) > >>

Cuenca_60R:
Από τότε που ξεκίνησα την κιθάρα, κλασσική έχω συνηθήσει να παίζω με τα δάχτυλα. Χωρίς πένα. Κιθάρα δεν έχω αλλάξει, έχω παραμείνει στην κλασσική και δεν έχω κανένα πρόβλημα να βγάζω οποιοδήποτε τραγουδι (ρυθμό, σόλο κλπ.) ΑΛΛΑ... Στο τέλος της χρονιάς έχει κανονιστεί ένα live  για τους αποφοίτους του σχολείου και κάναμε ένα γκρουπάκι να πούμε 2-3 τραγούδια. (Μπαλάντες, ροκ, λαικά). Τώρα το πρόβλημα είναι ότι εγώ είμαι ο κιθαρίστας...Και εννοείται ότι κιθάρα θα παίξω στις ροκιές και σε ορισμένες μπαλάντες με ακουστική και ηλεκτρική. Αλλά εγώ με την πένα δεν τα πολυπάω καλά. Οπότε τι κάνουμε;;; Πειράζει αν παίξω ηλεκτρική ή  ακουστική με τα δαχτυλά;Θα πειράξει καθόλου τον ήχο; Δεν έχω ξαναπαίξει ηλεκτρική. Με πένα δεν βολεύομαι καθόλου.

fenderiarhs:
pisteuw pws den yparxei kanena problhma....uparxoun ena swro kitharistes pou paizoun me diaforetikes texnikes apo tis patroparadotes......kapoioi mono me daxtula(mark knopfler) kapoioi xrhsimopoiwntas mikth  texnikh(pick & fingers).......isa isa pou pareklinontas apo ton kanona tha anaptyxeis ena pio diko sou xexwristo styl kai proswpiko hxo.......

vangelis:
opws goustareis tha paixeis, kai opws se boleuei...dne uparxoun kanones kai nomoi se auto....

NevermorE:
και τα δυο...

Pow3rofG:
Αν έχεις παίξει σε ηλεκτρική με τα δάκτυλα και σε βολευει, γιατι οχι?  ;)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View