Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Αρπίσματα με τα δάχτυλα και μετά...πένα...

(1/3) > >>

Fighter:
  Καλησπέρα σε όλους...  ;)
 Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τον τρόπο παιξίματος(τεχνική)...
 Σε κάποια τραγούδια που έχουν εισαγωγές με αρπίσματα,πιστεύω πως τις περισσότερες φορες (εκτός κι αν ειναι πολύ εύκολο το άρπισμα) αυτές πρέπει να παίζονται με τα δάχτυλα...το βρίσκω και πιο εύκολο και πιο σωστό... ::)
  Εδώ λοιπόν τίθεται το ζήτημα....μόλις τελειώσεις με την εισαγωγή και έρθει η ώρα να πιάσεις την πένα...πως μπορείς να κάνεις αυτή τη μετάβαση με γρήγορο τρόπο ώστε να μην φανεί σαν μια διακοπή στο παίξιμο...?  ??? ??? ???
Δεν έχω βρει ακόμα αποτελεσματικό τρόπο... >:( >:(

Σπύρος:
1) Έχεις "καρφωσει" την πένα στη σχισμή για το  διακοπτάκι επιλογής μαγνήτη και μόλις τελειώσεις την εισαγωγή την πιάνεις γρήρορα.
2) Έχεις την πένα στο στόμα την αφήνεις να πέσει την κατάλληλη στιγμή και την πιάνεις στον αέρα (θέλει προπόνηση)
3) Βάζεις τον άλλο κιθαρίστα να παίξει κάτι μέχρι να πιάσεις την πένα.

Fighter:
  ;)  ;) Πληθώρα λυσεων μου προτεινες Σπύρο ,αλλά :

1)H πρώτη λύση αναφέρεται σε ηλεκτρική κιθ. εγω όμως παίζω ηλεκτρακουστικη...
2)Αυτό το κόλπο με το στόμα το έχω προσπαθήσει...αλλα ηταχυδακτυλλοργική μου δεν με αξίωσε να πιάσω την πένα ποτε... ;D (μάλιστα κάποιες φορές η πένα έμπαινε και στο σκάφος...γκαντεμιά...) ;D ;D ;D
3)Αυτό ειναι και το πιο εφικτό και το πιο εύκολο...αλλά προς το παρών δεν υπάρχει άλλος κιθαρίστας... ;D :-\

Απόλλων:
Kρατάς την πένα με τον παράμεσο και το μικρό δάχτυλο ενώ παίζεις την εισαγωγή.  Αν χρησιμοποιείς και τον παράμεσο για πιο πολύπλοκα αρπίσματα, μπορείς να κρατήσεις την πένα ανάμεσα στο μικρό δάχτυλο και την παλαμιαία επιφάνεια του χεριού σου.  Από εκεί την μεταφέρεις γρήγορα μεταξύ αντίχειρα και δείκτη όταν θέλεις να τη χρησιμποιήσεις.  Και στις δύο περιπτώσεις πάντως θα χρειαστεί μια στιγμιαία διακοπή του τραγουδιού προκειμένου να πιάσεις την πένα και να αρχίσεις να παίζεις, η οποία όμως μειώνεται με την εξάσκηση.  Ένα σοβαρό μειονέκτημα της μεθόδου αυτής είναι ότι και πάλι μπορεί να σου πέσει η πένα και μετά...

vangelis:
..egw akolouthw thn fash pou thn krataw sto stoma....:), alla den thn afhnw na peftei, apla, sthn diakoph thn pairnw me to xeri mou.....bebaia , se afto to diasthma stamataei to kommati...

V.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View