Ειδικά θέματα > Υγεία

Προστασία από πιθανή ηλεκτροπληξία κατά την χρήση ηλε

<< < (4/8) > >>

mixanobios:

--- Παράθεση από: saved στις 17/08/16, 19:40 ---Ισως πω βλακια.
Αν βαλεις πικνωτη σε πολιμετρο εκει που κανει μπιπ,δεν κανει.Μηπως γιαυτο βοηιαει;
Μου θυμισατε βραδυ σε ταβερνα με φιλο που γυρισε απο 8μηνο ταξιδι σε γκαζαδικο και ακομα εναν συμαθιτη απο λυκειο που μαλωναμε αν στην ηλεκτροπληξια σε σκοτωνουν τα βολτ η τα αμπερ..να γραφουμε τυπους και εξισωσεις σε χαρτοπετσετες..χαχα..τι σου κανουν τα τσιπουρα και οι ρετσινες..

--- Τέλος παράθεσης ---

Καλημέρα, εκει που κάνει μπιπ το πολύμετρο ψάχνει να βρεί "μηδενική" αντίσταση. Υπάρχουν άλλα πολύμετρα που μετρούν και πυκνωτές. Ο πυκνωτής κάνει άλλη δουλεία τελείως διαφορετική απο μια αντίσταση.

saved:
Εγω νομιζα σου λεει αν παιρναει το ρευμα.δεν το εχω δοκημασει σε αντισταση για να ξερω.Εχω πολυμετρο που μετραει πικνωτες και πυνια.Βεβαια εχει μια αποκληση με το πυνιομετρο φιλου που μετραει μονο πυνια και το πηρε 3500€ αλλα μην τα θελουμε και ολα..

panixgr:

--- Παράθεση από: vegos στις 17/08/16, 15:02 ---
--- Παράθεση από: panixgr στις 17/08/16, 14:42 ---Η γη των μαγνητών συνδέεται με το 3ο pin του R1 (vol) το οποίο συνδέεται με την γείωση του ενισχυτή. Αλλά όχι στο σασί του R1, άρα όχι στην γή του volume. Μεταξύ των 2 γαιών παρεμβάλεται ο μεγάλος πυκνωτής.
--- Τέλος παράθεσης ---

Σωστα. Λέει insulate, οπότε εννοεί ότι είναι στον αέρα.
Οπότε έτσι ναι, το ρεύμα θα περάσει από τον πυκνωτή (τον οποίο όμως ΔΕΝ θα κάψει, 400V είναι overkill μάλλον).
Επίσης ο πυκνωτής εκεί λειτουργεί και σαν R/C network, οπότε θα κόβει και κάποιες συχνότητες.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μου αρέσει αυτή η υλοποίηση...  ;D
Μου έχει κάτσει στραβά...

Άλλη μια σκέψη που κάνω, είναι ότι αρκετοί μαγνήτες, έχουν τη γη τους να πατάει και στο περίβλημα (ιδιαίτερα οι humbuckers) οπότε οι βίδες πάνε στη γη, με αποτέλεσμα πάλι να χάνεται η -όποια- απομόνωση.

--- Τέλος παράθεσης ---

το σχέδιο προέρχεται (ξέχασα να πώ) απο το κλασικό guitarnuts.com, το πρώτο σάιτ που ασχολήθηκε με το θέμα του shielding και του εναλακτικού wiring με συστηματικό τρόπο. Το σάιτ δεν υπάρχει πλεον, αλλά τυχαίνει στο "θυγατρικό του" guitarnuts2.proboards.com να είμαι μέλος απο το 2011, και έχω να πώ οτι είναι απο τα λίγα κιθαριστικά σάιτς με τοσο υψηλό επίπεδο μελών.

Οσον αφορά μαγνήτες και γείωση στο σασί, green και bare (στους Dimarzio) έιναι διαφορετικά καλώδια. Ετσι το green πάει στην γείωση του ενισχυτή, ενώ το γυμνό στο faraday.

panixgr:

--- Παράθεση από: mixanobios στις 17/08/16, 15:59 ---Εάν ο ενισχυτής είναι σωστα γειωμένος γιατί να φοβάστε για ηλεκτροπληξία;
Που διαβάσατε ότι χρειάζεται έξτρα πατέντα;
Επίσης ο πυκνωτής στα 400v που βοηθάει; Εαν περάσουν απο μέσα του 400 v ποιο το νόημα; Βασικά δεν βγάζω νόημα με τον συγκεκριμένο πυκνωτή...
Εαν φοβάστε για ηλεκτροπληξία απο υπέρταση τότε μπορείτε να βάλετε ή μια πρίζα ασφαλείας ή UPS.

Επίσης εαν δεν ειναι γειωμένος ο ενισχυτής σίγουρα θα βγάζει κάποιο βόμβο...

--- Τέλος παράθεσης ---

κοίτα παραπάνω, υπάρχει άπειρη τεκμηρίωση οσον αφορά την ιδέα του πυκνωτή. Τα (παραπάνω απο) 400 V που να τα βρείς? Το δίκτυο των σπιτιών μας δουλεύει στα 220V.

mixanobios:

--- Παράθεση από: panixgr στις 23/08/16, 07:53 ---
--- Παράθεση από: mixanobios στις 17/08/16, 15:59 ---Εάν ο ενισχυτής είναι σωστα γειωμένος γιατί να φοβάστε για ηλεκτροπληξία;
Που διαβάσατε ότι χρειάζεται έξτρα πατέντα;
Επίσης ο πυκνωτής στα 400v που βοηθάει; Εαν περάσουν απο μέσα του 400 v ποιο το νόημα; Βασικά δεν βγάζω νόημα με τον συγκεκριμένο πυκνωτή...
Εαν φοβάστε για ηλεκτροπληξία απο υπέρταση τότε μπορείτε να βάλετε ή μια πρίζα ασφαλείας ή UPS.

Επίσης εαν δεν ειναι γειωμένος ο ενισχυτής σίγουρα θα βγάζει κάποιο βόμβο...

--- Τέλος παράθεσης ---

κοίτα παραπάνω, υπάρχει άπειρη τεκμηρίωση οσον αφορά την ιδέα του πυκνωτή. Τα (παραπάνω απο) 400 V που να τα βρείς? Το δίκτυο των σπιτιών μας δουλεύει στα 220V.

--- Τέλος παράθεσης ---

Καλημερα, αυτο λεω εαν ειναι να περασουν 400v απο τον πυκνωτη (220v) τότε ποιο το νόημα; Αλλα ποιο πολυ φίλτρο μου φαίνεται οτι είναι στο σημείο που είναι. Παντως εαν οι ανθρωποι το έχουν μελετήσει κατι θα ξέρουν περισσότερο! Στην πράξη δεν μπορουμε να το δουμε! :)
Πάντως πιστεύω οτι εαν εχει γειωμενο σωστα τον ενισχυτή σου δεν εχεις κανενα πρόβλημα. Επίσης εαν περάσουν 220v μέσα απο τον ενισχυτή θα έχει καεί (η ασφαλεια του) και εαν οχι άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα πολύ πριν περάσει στο καλώδιο της κιθάρας.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View