Ειδικά θέματα > Ηχογραφήσεις και Στούντιο

Home Studio

<< < (3/5) > >>

freemind:
Προτεινω να παρεις το απλο μοντελο και να φυλαξεις τα χρηματα σου για αγορα παρελκομενων για καλωδια ;)

master of puppets:
θανάση...τεράστιο respect καταρχάς για όλα τα post...επειδή κι εγώ τώρα είμαι σε φάση για home studio....όλα όσα έγραψες είναι jet...αλλά θεωρείς ότι μια μικρή κονσόλα είναι περιττή? κονσόλα η οποία μπορεί να βρει χρήση (εκτός σπιτιού) και σε κάποια ακουστικά live πχ...

freemind:
Ειμαι της σχολης που θελει οσο το δυνατον λιγοτερα μηχανηματα στη ροη σηματος κατα τη διαρκεια μιας ηχογραφησης.

Ιδιαιτερα πηγες που δεν απαιτουν ( κατα κανονα, μιας κι ολα ειναι σχετικα στις ηχογραφησεις ) πολλες λεπτομερειες ενδιαμεσα ( πληκτρα, μικροφωνα, κλπ ) καλο θα ηταν να συνδεονται απευθειας πανω στη καρτα ηχου.

Οσο περισσοτερα μηχανηματα υπαρχουν στην πορεια του ηχου, τοσο μεγαλυτερη η απωλεια σηματος και η προσθηκη θορυβου ( ιδιαιτερα απο low budget εξοπλισμο ). Ετσι το τελικο ηχογραφημενο σημα απεχει παρα πολυ απο την αρχικη ποιοτητα της πηγης!

Εαν τωρα εχεις μια καρτουλα που παιρνει ενα στερεοφωνικο καναλι ( ή 2 mono καναλια ) και θελεις να κανεις ηχογραφησεις 3-4 οργανων ταυτοχρονα, θα πρεπει να ξεχασεις τις πολυκαναλες ηχογραφησεις και θα αξιοποιησεις μια κονσολα στην οποια θα μιξαρεις τα σηματα και θα τα στελνεις σε ενα καναλι στον υπολογιστη σου.

Προφανως αυτο απεχει παρα πολυ απο την πολυκαναλη ηχογραφηση και ποιοτικα στηριζεσαι στη μιξη που κανεις στη κονσολα, αφου μετεπειτα δε θα μπορεις να επηρρεασεις τις σταθμες των οργανων ξεχωριστα!

master of puppets:
Όμορφα...άρα δεν στρεφόμαστε προς τα εκεί...καθώς από την κάρτα ήχου μου (lexicon lambda) είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τις μέχρι τώρα ηχογραφήσεις....

κάτι τελευταίο για να μην σε κουράζω....για το lexicon mx200 έχεις να μου σχολιάσεις κάτι? ή να προτείνεις κάτι άλλο σε effect processor?

freemind:
Δε το εχω χρησιμοποιησει, οποτε δε μπορω να εκφρασω αποψη, ομως γενικα με τα προϊοντα και τις εφφεδιερες της Lexicon ποτε δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα κι ο ηχος ηταν πολυ καλυτερος απο αντιπαλες εταιριες ( οπως τη σειρα REV της Yamaha ).

Κι αν το χρησιμοποιεις για live, θα σε καλυψει πληρως!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View