Η σελίδα της Κιθάρας > F.A.Q. αυτών των σελίδων

Σκοπός του site

<< < (3/4) > >>

Κώστας:
Shmantiko kommati tou site einai kai auto to forum  ;)

Pandws opws eipes ki esy Phantomas7 oi stixoi einai poly shmantiko voithima.

Kostas

Sound of Rock:
pisteuo pos auto to site einai polli xrisimo gia olous osous pezoun kithara... simfono apolita me to sourwtiri.. giati na katsw na paidefto? ;Dalla kai kati allo.. sti mousiki pisteuo oti einai simantiko kai na pezeis me to auti kai to na diavazeis notes...  ;)

Μπάμπης:
Δεν πιστεύω οτι διαφωνούμε στα βασικά σημεία.Ένα φυλλάδιο με παρτιτούρες έχω φτιάξει κι εγώ,για να το έχω σε ταξίδια και όταν δε θυμάμαι κάτι.Απλά όταν πιστευω οτι μπορώ να βγάλω ένα τραγούδι,παίζω πρώτα τη δική μου version και μετά τη συγκρίνω με των παιδιών στο site.Πολλές φορές η version του site ακούγεται καλύτερα, έτσι προσπαθώ να καταλάβω γιατί έκανα το λάθος.Με τον καιρό έχω παρατηρήσει οτι το χέρι μου πάει αυτόματα στο σωστό ακκόρντο - και όχι λόγω μνήμης - αντανακλαστικά.Γιατί το μυαλό καταλαβαίνει απο πριν πώς θα ακουστεί το ακκόρντο.Αυτό όμως δεν μπορεί να συμβεί αν κάποιος πρέπει αναγκαστικά να διαβάζει ένα τραγούδι για να το παίξει.Τότε το μυαλό απλά διαβάζει - δεν υπάρχει καμία εξάσκηση σε αυτό.Εγω πιστεύω οτι αξίζει να παιδευτεί και λίγο κανείς, ό,τι πονάει, αξίζει κι' είναι δύσκολο έτσι δεν είναι ;  ;)

Φιλόμουσος:
Αγαπητέ fantomas7,
    ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και μου είναι δύσκολο να φανταστώ πως αυτό συμβαίνει μόνο σε εμένα. Το site αυτό προσφέρει στίχους, συγχορδίες και tabs τραγουδιών μέσα από μια συλλογική δουλειά κάνοντας ευκολότερη και παραγωγικότερη την ενασχόλησή μου με την κιθάρα και γενικότερα με τη μουσική. Για να προλάβω τις πιθανές ενστάσεις σου θα πω οτι η πιθανότητα κάποια τραγούδια να έχουν λάθη είναι ίδια και στην περίπτωση που αναζητήσω ο ίδιος τους στίχους, τις συγχορδίες ή τα tabs. Ακόμη και αν το θεωρείς "'ετοιμη τροφή" θα σου πω οτι δεν είναι παρά η άποψη κάποιου, που όπως κάθε άποψη που διατυπώνεται δημόσια υπόκειται και αυτή σε κρίση. Στη ζωή οι απόψεις τρίτων βλάπτουν ΜΟΝΟ όταν τις υιοθετείς άκριτα. Τέλος το site αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να επικοινωνήσω και να ανταλλάξω γνώσεις και απόψεις με ανθρώπους που μας ενώνει η από κοινού αγάπη για τη μουσική. :)
    Μοναδικοί αρμόδιοι για να απαντήσουν για το σκοπό αυτού του site είναι οι δημιουργοί του. Είναι όμως βέβαιο οτι πέτυχαν το σκοπό τους και ως προς εσένα καθώς ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙΣ ΞΑΝΑ μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες από το αρχικό σου ερώτημα. ;)  

Βραζίλης:
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος προβληματισμός για τον σκοπό του site. Σκεφτείτε απλά το πώς ξεκίνησε: Είμασταν τρεις άνθρωποι που μας αρέσε να παίζουμε τραγούδια και τα μαζεύαμε σε γραπτή, έντυπη και ηλεκτρονική μορφή. Το πάθος μας ήταν μεγάλο και θέλαμε να μοιραστούμε τη συλλογή τραγουδιών μας με όλον τον κόσμο για να χαρούν κι άλλοι όπως εμείς. Γι'αυτό, αρχίσαμε να βάζουμε όλο και πιό πολλά τραγούδια στις προσωπικές μας σελίδες... μέχρι που μας "έβαλε χέρι" η ΑΕΠΙ (όπως και σε πολλούς άλλους σαν κι εμας) και αποφασίσαμε να ενώσουμε τις δυνάμεις μας σε ένα μεγάλο site που θα είναι νομικά καλυμμένο, με το ανάλογο οικονομικό κόστος βέβαια...
Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν τα τραγούδια που βρίσκονται στο site είναι 100% σωστά, κι αυτό είναι λογικό και δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε. Κάνουμε ότι μπορούμε για να τα καταφέρουμε καλύτερα και εκτιμούμε και καλοδεχόμαστε και τη δική σας βοήθεια. Πάντως, είτε προτιμάτε να παίζετε με το αυτί είτε με παρτιτούρα πιστεύω οτι αυτό το site σας είναι πάρα πολύ χρήσιμο.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View