Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

ρυθμισμα κιθαρας

<< < (2/8) > >>

jazzer_n_rocker:
Ολες οι καινουργιες κιθαρες θελουν service αλλα 3 μηνες μετα την αγορα τους.Και αυτο με την προυποθεση οτι χτυπας δυνατα τα ακορντα(αν παιζεις π.χ κλασικα κομματια μπορεις να το καθυστερησεις κανα 6μηνο).Το service για παραδειγμα στην ηλεκτρακουστικη γινονται για να ''χαμηλωσουν'' τις χορδες,βασικα,η και να τις αλλαξουν αν χρειαζεται.Προφανως εχεις ενα δωρεαν service κιθαρας,μαλλον θα θελουν να ξεμπερδεψουν με το ''δωρεαν'' και στο λενε.
    Α!μηπως την πηρες απο το Νακα?

parlats:

--- Παράθεση από: jazzer_n_rocker στις 17/04/05, 15:41 ---Ολες οι καινουργιες κιθαρες θελουν service αλλα 3 μηνες μετα την αγορα τους.Και αυτο με την προυποθεση οτι χτυπας δυνατα τα ακορντα(αν παιζεις π.χ κλασικα κομματια μπορεις να το καθυστερησεις κανα 6μηνο).Το service για παραδειγμα στην ηλεκτρακουστικη γινονται για να ''χαμηλωσουν'' τις χορδες,βασικα,η και να τις αλλαξουν αν χρειαζεται.Προφανως εχεις ενα δωρεαν service κιθαρας,μαλλον θα θελουν να ξεμπερδεψουν με το ''δωρεαν'' και στο λενε.
    Α!μηπως την πηρες απο το Νακα?

--- Τέλος παράθεσης ---

δεν παίζει ρόλο αν βαράς δυνατά ή όχι. Η κιθάρα θέλει ένα σέρβις 1-2 μήνες μετά την αγορά και θέλει και προσοχή στο παίξιμο και στο φύλαγμα μέχρι τα ξύλα να φτάσουν στην τελική τους θέση  :P

Dr Wolf:
Συμφωνώ με τα παιδιά. Για παράδειγμα εγώ έκανα κάτι σχετικό στην ηλεκτρο-ακουστική μου κανένα χρόνο αφού την αγόρασα και το μόνο που χρειάστηκε ήταν κατεύασμα στις χορδές (και αλλαγή φυσικά αλλά την είχα ήδη κάνει μόνος μου).. Δεν νομίζω να χρειαστείς κάτι άλλο για την ώρα τουλάχιστον ..

vkastanas:
Και μετά το αρχικό service - ρύθμισμα κάθε πότε θέλει πάλι;

Μια φορά το χρόνο ή το εξάμηνο;

Κιθαρομανής:
για να μην ανοίγω νέα θέματα, θέλω να κάνω μια παρεμφερή ερώτιση:
Όλες τις κιθάρες τις έχω μόνιμα πάνω σε σταντ. Ποιά είναι η καλύτερη φυλαξη τους? Στην θήκη ή στο σταντ(εκτός απο την σκόνη).
Και επίσης, δεν παίζω με όλες το ίδιο. Πχ με την μια μπορείς να παίξω 1 φορά στις 2 βδομάδες, με την άλλη 2 φορές την βδομάδα και με την άλλη σχεδόν κάθε μερα. Αυτές που δεν χρησιμοποιούνται συχνά αλλά χρησιμοποιούνται όμως έστω και κάθε τόσο, πρέπει να τις ξεκουρδίζω?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View