Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Αποριες για ξυλα και μαγνητες ηλεκτρικης κιθαρας.

<< < (3/12) > >>

Αύγουστος:
Το 'αντίπερα όχθη' δε σημαίνει χειρότερο απ' τ' άλλα δύο. Απλά το maple έιναι λουστραρισμένο ενώ τα άλλα δύο τοποθετούνται όπως είναι. Αυτό έχει ως συνέπεια τη διαφορετικότητα στο παίξιμο, εκτός από τον ήχο.
Πάντως μου φαίνεται περίεργο που η maple ταστιέρα του Winmmisterakias έκανε τρύπες. Έχω την εντύπωση πως είναι πολύ σκληρό ξύλο. Με τη rosewood μια μέρα όπως έπαιζα (λίγο νευρικά  :P ) την έξυσα λιγάκι με το νύχι μου κι έφυγε κομματάκι.

naruto:
to maple einai skliro xylo kai to ebony einai m***ko kai ontws exoun ginei zhmies to rosewood einai stin mesi kai bolevei otan paizeis kai alla stil, enw bolevei kai sto xeri .pantws ola mia idea einai ektos kai an eisai epaggelmatias mono tote vlepeis diafora ston ixo enw to paiximo sinithizete kapws pantws mia bc rich assasin me  maoni soma quilted top ebeno tastiera kai maple maniki kanei 800 e sto doremi exei omws floyd rose

ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -:
   Ειναι ομως καποια πραγματα, μου ελεγε ο φιλος μου ο Νικολας, που δεν χρειαζεται να τα ξερει ο κιθαριστας, γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!
   Ο συνδιασμος των ξυλων δεν ειναι και οτι πιο ευκολο και μην πεφτετε στην παγιδα οτι ο εβενος εχει καλυτερο ηχο απο το κελεμπεκε ή η 30φυλλια απο το σφενδαμο! Το θεμαι εινα ο συνδιασμος τοων υλικων η τεχνοτροπια και αλλα πολλα που ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ξερει ο κιθαριστας!

Φιλαρακο mn8 δοκιμασε 5-6 ή 100 κιθαρουλες κοντα στα λεφτα που διαθετεις και μη σε απασχολει τι κανει η 30φυλια η βελανιδια ή η κερασια! Πιστεψε με ακομα και να μαθεις δεν θα σε κανει καλυτερο κιθαριστα!
   ...και φυσικα ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ να ξυνεις τις ταστιερες
--- Παράθεση ---...να προσεξεις να μην σε κοροιδεψουν οτι και καλα ειναι τρυαναταφυλλια: θα την ξυσεις σε ενα σημειο και θα δεις αν ασπριζει! αμα ασπριζει δεν ειναι τριαναταφυλλια αν οχι ειναι!!!
--- Τέλος παράθεσης ---
...Θεε μου τ αλλο θα ακουσω εδω μεσα? ? ?  :o :o :o ::) ??? :'( :'( :'(

pureanalog:

--- Παράθεση ---...Θεε μου τ αλλο θα ακουσω εδω μεσα? ? ?       
--- Τέλος παράθεσης ---

Μη παραξενευεσαι τοσο πολυ.  ;) Εχω δει ξυλο βαμμένο μαύρο που μοιαζει με Έβενο ειδικα σε καποιον που δεν ξερει πολλά από ξυλα.

Αλλά συμφωνώ. Πάρε απλά μια καλή κιθάρα (όχι υπερβολικά φτηνη) συντήρησε την και πρόσεχε την και μαθαινε να παίζεις. Καλη τύχη!

marcius:
Τι άλλο θα ακούσεις; Εδώ βγάζει η Gibson digital guitar.. Θα τρελαθούμε εντελώς δηλαδή..  ??? ??? ???

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View