Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Δοκιμές και συγκρίσεις μουσικών οργάνων και εξοπλισμού

Harley Benton όργανα κι εξοπλισμός-συζήτηση

<< < (3/10) > >>

saved:
Το R&D στις στρατοκαστερ κτλ πλεων δεν υφηστατε καν.
Ακωμα και με τον rick toone η με τον ola strandberg που εχω συζητησει δεν μου εδειξαν πως τα οργανα τους εχουν ενα κοστος γιατι εχουν πηξει στο R&D αλλα οτι τα οργανα τους κοστιζουν τοσο για την παρωχη υπιρεσιων.
Δηλαδη οτι ξες αυτο που θα παρεις θα ειναι αριστο βαση καποιων πολυ συγκεκρημενων specs γιατι δεν εκατσαν να φτιαξουν μια κιθαρα σε 2 μερες αλλα αυτη η κιθαρα τους εφαγε μερες και βδομαδες.
R&D εκανα εγω με εταιρια χορδων.Δεν μου τις χρεωσε πιο λιγο γιατι τους βοηθησα ουτε πιο πολυ γιατι ξοδεψαν την ωρα τους να ψαχνουμε λυσεις/βελτιωσεις.
Με χρεωσαν οσο τα αλλα σετ γιατι τα εξωδα τους και οι ωρες να τα φτιαξουν ειναι 5πανω 5κατω περιπου τα ιδια

Uriah:
Ο ποιοτικός έλεγχος ειναι ανάλογος της επιθυμητής ποιοτητας του τελικου προϊόντος κατα τη γνωμη μου. Ουτε κοστίζει υπερβολικά, ουτε και ειναι δυσκολο να τηρηθει εαν το θέλει η Χ εταιρια. Πληρώνουμε εδω και χρονια μαρκες. Σαφως και δεν θα βαλω διπλα-διπλα την Fender με τη ΗΒ ή καποια μικρη εταιρια αλλα σε καμμια περιπτωση τα λεφτα που κοστίζει ενα οργανο με τεχνολογία δεκαετιας του '60 που πωλειται ιδιο και απαράλλαχτο τοσα χρονια τα θεωρω υπερβολικα. Όταν εχεις μοντελα στην τάξη των 700€  με προενισχυση, με ενεργους μαγνητες, με eq, με piezo με, με, με.... να θεωρουνται και σημερα υποδεεστερα απο τα rickenbacker και τα fender.

@vegos η TVS(?) βγαζει ενα αριστο προϊόν επειδη ομως ειναι σχεδιασμου και προμηθευσης υλικων απο την BMW. Ας μην λεμε και ο,τι θελουμε.

vegos:

--- Παράθεση από: saved στις 24/03/18, 12:22 ---R&D εκανα εγω με εταιρια χορδων.Δεν μου τις χρεωσε πιο λιγο γιατι τους βοηθησα ουτε πιο πολυ γιατι ξοδεψαν την ωρα τους να ψαχνουμε λυσεις/βελτιωσεις.
--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτό είναι R&D απ' τα lidl  ;D ;D ;D
Με ένα προιόν, έναν πελάτη, δε γίνεται δουλειά.
Άσε που θέλει και βάθος χρόνου...
Το ότι εσύ έμεινες ευχαριστημένος, δε λέει κάτι για το τελικό προιόν.

--- Παράθεση από: Uriah στις 24/03/18, 12:33 ---η TVS(?) βγαζει ενα αριστο προϊόν επειδη ομως ειναι σχεδιασμου και προμηθευσης υλικων απο την BMW. Ας μην λεμε και ο,τι θελουμε.
--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτό λέω. Έχει γίνει σοβαρό R&D και σοβαρός ποιοτικός έλεγχος.
Το από που θα έρθουν τα υλικά (που δεν έρχονται από την Ευρώπη by the way) δεν παίζει ρόλο.
Ούτε παίζει ρόλο το ότι το σχεδίασε η BMW. Κάλιστα θα μπορούσε το ίδιο team να δούλευε στο ίδιο εργοστάσιο.
Ούτε και θεωρώ ποιο έξυπνο τον Γερμανό από τον Κινέζο ή τον Ινδό ή τον οποιονδήποτε άλλο, μη σου πω ότι πιστεύω και το αντίθετο...

saved:
Το οτι ξεκηνησε αυτο για να με εξυπηρετισουν και πλεων πουλαει σετ για multiscale οταν αλλες μεγαλες εταιριες δεν εχουν τετοια σετ στην γκαμα τους,λεει κατι ομως  ;)

mouz:
Εγώ λοιπόν που είμαι GASόπληκτος, πέρισυ πήρα δύο κιθάρες (η μία ήτανε δώρο που άλλαξα):
-Μία Gibson SG Futura που είχε προσφορά το Musicstore 660 από 1150 (τελικά μου κόστισε 590 που προφανώς είναι τρελλή τιμή)
- Μία Squire Jazzmaster (άλλαξα το δώρο που μου είχαν πάρει, μία Jaguar, έβαλα και 200+ παραπάνω και την πήρα. Κάνει 400.

Ευχαριστιέμαι και τις δύο πάρα πολύ και παίζω και με τις δύο. Δεν συγκρίνω τον ήχο, είναι φυσικά πολύ διαφορετικός μεταξύ τους. Είναι όμως εντυπωσιακό ότι από πλευράς φινιρίσματος υπάρχει σοβαρή διαφορά υπέρ της Squire (!) και δεν είναι μόνο δική μου άποψη αυτό αλλά όλων όσων έχουν δει και τις δύο. Συμπέρασμα. Και φτηνή να είναι μία κιθάρα, δείτε την από κοντά, μπορεί να κάνει τη δουλειά μια χαρά και με πολύ λιγότερα λεφτά.

Εγώ από ΗΒ χαλβαδιάζω αυτήν:
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb_35plus_lemon_bundle.htm?ref=search_rslt_harley+benton_393603

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View