Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Floyd Rose και κουρδισμα ( προβληματα-προτασεις )

(1/28) > >>

Lord-George:
Ακούω από πολλούς ότι το Floyd Rose(tremolo) σε ηλεκτρικές είναι λίγο πρόβλημα. Ξέρει κανείς γιατί?

Βραζίλης:
Εχει κατηγορηθει οτι κοβει τις χορδες, καθως τριβονται πανω στον καβαλαρη. Αυτο βεβαια αν κανεις πολυ χρηση. Εγω εχω floyd rose και δεν ειχα ποτε προβλημα. Αν προβληματιζεσαι πολυ, παρε απ'αυτα τα τρεμολα που εχουν καρουλακια στον καβαλαρη και ... δωστου να καταλαβει!  ;)

Thanocaster:
Floyd Rose... Osoi den to exoun to oneirevontai, osoi to exoun tous ksinizei... Pantws xwris ypervoles to Floyd Rose einai megalo ergaleio. Rwta ki emas pou ti vgazoume me stratocaster koreatissa pou oute gia kafsoksylo den kanei! (einai grigori ki8ara pantws... poly lepto mpratso!)

Σπύρος:
Και εγώ με το floyd rose μου δεν έχω κανένα πρόβλημα (και έχω την κιθάρα σχεδόν 10 χρόνια)

The JeSTeR:
Πράγματι, αν η κιθάρα δεν έχει τον κατάλληλο καβαλλάρη, είναι εύκολο να σου κοπούν χορδές, όταν το χρησιμοποιείς. Απ ότι ξέρω, τα καλύτερα συστήματα έχει η Ibanez, με ένα ειδικό καβαλλάρη, που είδα σε δράση με τα μάτια μου . Παιδιά μα το θεό, ανέβασε δυο τόνους τη χορδή με το floyd rose, και όταν το άφησε, τι χορδή, ούτε καν έπεσε η τονικότητά της.  

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View