Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Floyd Rose και κουρδισμα ( προβληματα-προτασεις )

<< < (4/28) > >>

Chris2004:
Λοιπόν δεν παραθέτω τα δικά σου μήν κάνουμε ένα τεράστιο πράγμα..

1) Εδώ μετράει το στύλ λοιπόν του καθενός και προσωπική άποψγ.

2) Ακριβώς είναι μεταλλικό...κάποια στιγμή θα χαλάσει, σε 2 σε 3 χρόνια...θα χαλάσει πάντως. Άν εσύ πάρεις μία Tom Anderson δεν θα τη κρατήσεις μόνο για 1 χρόνο. Άσε που εμένα προσωπικά αυτή η μεταλλική βίδα με ενοχλεί στο παίξιμο. Στις Ibanez είπαμε, το πλαστικό κρατάει κανα 6μηνο αλλά το αλλάζεις πανεύκολα με 0.50€

3) Το πρόβλημα στο FR είναι ότι στα τραβήγματα δεν επανέρχεται σωστά στη θέση του, δηλαδή στην επαναφορά θα είσαι κουρδισμένος λίγο Sharp. Για να περιοριστεί το πρόβλημα πρέπει να φάς τις επαφές με λίμα, το οποίο δεν θα ρίσκαρα γιατί πρέπει να ξέρεις τι κάνεις. Το ξέρω και απο προσωπική εμπειρία αλλά είναι και σε χιλιάδες Forums. Όλα τα Floating Tremolo είναι δύσκολα στο σετάρισμα πάντως.

4)Τα πιαστράκια είναι μεταλλικά. 3 Χρόνια αλλάζω χορδές κάθε 3-4 βδομάδες (είμαι ψυχάκιας) και είναι ακόμα άψογα. (Πράγμα που δεν μπορώ να πώ για το FR της Schaller που είχε πρίν η κιθάρα, N4 Washburn) Είχαν χαλάσει οι βόλτες στις βίδες για το Intonation και επίσης είχαν φαγωθεί οι 2 βίδες που κρατάνε αντίσταση στο τρέμολο μέχρι που η μία έσπασε και ήθελε αλλαγή...έλεος.
Μη ξεχνάς ότι το Lo - Pro είναι σε κάτι πανάκριβες κιθάρες...λές να έβαζαν τρέμολο με τέτοια προβλήματα;

5) Πήγαινε μιά βόλτα στον Καγμάκη, (Εμμανουήλ Μπενάκη στα εξάρχεια, λίγο πιό πάνω απο την Ακαδημίας) να δείς πόσο κοστίζει. Και είπαμε το Lo-Pro έχει 300+ (αυτό πρίν 3 χρόνια)...και είναι το Original...όχι Licensed. Τα 160$ που μου είπες είναι περίπου 122€. Η ESP του Kirk Hammet Original FR έχει πάνω...δεν μπορώ να πώ ότι διέκρινά κάποια ουσιαστική διαφορά απο αυτό της Schaller.... ίσα ίσα που είχε και αυτό τα προβλήματά του.

cromlech:
οπως εχω γραψει και σε αλλο θεμα:το licenced δεν σημαινει οτι το τρεμολο δεν ειναι καλο,αυτο εξαρταται απο το ποσο καλη ειναι η κιθαρα διοτι ακομα και το lo pro ειναι floyd rose licenced.δηλ ειναι κατασκευασμενο με βαση καποια προτυπα και πατεντες αλλου...
fenderiarh εχεις δικιο οτι σε φτηνες τζακσον κτλ το τρεμολο συστεμ ειναι licenced...επειδη ομως η κιθαρα γενικα ειναι μαπα κατ επεκτασην και το τρεμολο ειναι φτηνιαρικο...

Heatseeker:

--- Παράθεση από: fenderiarhs στις 19/12/05, 13:24 ---An thes na deis pragmatika floyd rose original tha ta breis se autous tous kataskeuastes:
Custom shop/US jackson
Suhr (kai prwhn pensa suhr)
Tom anderson
Valley arts
mporw na anaferw kai alles "fthnes kithares" pou kataskeuazontai xwris kanena compromise kai xwris tsiggounies kai timologiaka oria

--- Τέλος παράθεσης ---
Φίλε Fenderiarh θες να πεις ότι η ESP Horizon II, κιθάρα 2000 ευρώ δεν έχει original floyd rose; Παρότι το "καυχιέται" και η ίδια στα χαρακτηριστικά της;

Επίσης, το Lo Pro Edge II που αναφέρει ο Chris2004 ποιο είναι; Ποια κιθάρα φοράει τέτοιο τρέμολο; Εγώ ξέρω το Lo Pro Edge (που φόραγαν κάποτε μέχρι και οι ακριβότερες JEM).
Τεσπά, το tremolo είναι και θέμα γούστου, αλλά θα συμφωνήσω για την εργονομική υπεροχή του Edge Pro και του Lo Pro Edge έναντι του original Floyd.
Και, για να το πω απλά, το Edge Pro (που τουλάχιστον ξέρω από πρώτο χέρι), stays in tune, no matter what. Η, δε, επαναφορά του μετά από βύθιση ή ανύψωση είναι υπεράνω κριτικής.

jacksonas:
μια ερώτηση που νομίζω δεν είναι άσχετη με το θέμα...
η φτηνότερη rg prestige μέχρι και την ακριβότερη Vai δεν έχουν το ίδιο edge pro?
τουλάχιστον από τα φετινά μοντέλα.
Αν ναι δε μπορεί να μην είναι καλό...

Chris2004:
Το Lo Pro Edge II είναι ένα απλά βελτιωμένη έκδοση με ακόμα πιό εύκολο τρόπο να τοποθετείς τις χορδές...όλα τα ακριβά καινούργια μοντέλα της Ibanez αυτό φοράνε πλέον.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View