Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Πρωτα βηματα στην κιθαρα.

<< < (2/36) > >>

Stargazer:
Pantos ena pragma pou kano ego kai sto proteino anepifylakta einai AFOU kaneis opoies askiseis sou zitoun sto odeio, META na vriskeis kapoies tablatures (afou mallon den tha gnorizeis akoma oles tis notes) 'h sygxordies kai na paizeis kommatia pou sou aresoun, diaskedazontas kai mathenontas! Giati i kithara einai pano apo ola ena meso diaskedasis  ;D ;D ;D

Βραζίλης:
Μα γιατι _πρεπει_ το παιδι να μαθει πρωτα κλασικη κιθαρα και μετα να παει σε ακουστικη/ηλεκτρικη; (αν εκει θελει να καταληξει) Τι θα του προσφερει η κλασικη; Αν θελει να μαθει να παιζει ροκακια, θα τον δυσκολεψει η κλασικη με το φαρδυ μπρατσο και το παιξιμο με τα δακτυλα και αργοτερα θα τον δυσκολεψει η μεταβαση σε συρματινες χορδες, σε λεπτοτερο μπρατσο, σε παιξιμο με πενα, καθως και η γενικοτερη τεχνικη παιξιματος της ηλεκτρικης κιθαρας και θα πρεπει να ξεχασει την τεχνικη που εμαθε στην κλασικη.

Απόλλων:
Θα συμφωνήσω εν μέρει με το Βασίλη.  Έχοντας προσωπική εμπειρία της μετάβασης από κλασσική σε ακουστική, πιστεύω πως απαιτείται χρόνος προκειμένου να συνηθίσεις τις διαφορές, ειδικά τις μεταλλικές χορδές που αποδεικνύονται ιδιαίτερα οδυνηρές στο ξεκίνημα.  Και όσον αφορά στη χρήση της πένας, εγώ είχα τόσο πολύ συνηθίσει να χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο τα δάχτυλά μου, ώστε η πένα μου φάνηκε σαν κάτι εντελώς ξένο.  Μέχρι και σήμερα την χρησιμοποιώ ελάχιστα γιατί μου φαίνεται πιο εύκολο να παίζω με τα δάχτυλα, ακόμα και όταν παίζω ηλεκτρική!

Θοδωρής:
Συμφωνώ με τον Βασίλη και τον Απόλλωνα .Αν εχει αποφασίσει τι κιθάρα του αρέσει ας ξεκινήσει με αυτή και μόνο .Καλό θα είναι η πρώτη κιθάρα που θα πάρει κάποιος αρχάριος να είναι σχετικά καλή για να τον βοηθάει περισσότερο και το όργανο στα πρώτα του βήματα ,που είναι πολύ κουραστικά και θέλουν υπομονή και επιμονή .
Καλή επιτυχία  

Δαμιανός:
katarxas ta paidi aexoun dikio !An sou aresoun ta dinata kommatia pigaine kateutheian se akoustiki giati me tin klasiki isws na to metaniwseis kiollas.An thes na matheis kithara gia ti parti sou tha elega na min pas se daskalo.De kserw ti tha oun kai ta alla paidia alla mporei na se ksenerwsei i oli fasi.Kata ti gnomi mou ena kalo biblio me akornta kai poli ipomoni tha sou aresoun kalitera.Eksaskise poli to auti sou.Poso xronon eisai?Oxi pos den tha se paroune sto odeio alla oso pio megalos eisai toso ligoteri oreksi gia deavasma  tha exeis.

Y.G.an vreis kapoion , oxi aparaitita daskalo na  sou deiksei ta vasika sta akornta tha se voithouse poli.I tamplatoura tha erthei meta apo ligo moni tis

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View